Θέλω κάποιον να μιλήσω
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 16
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Dec 2015
    Posts
    8

    Θέλω κάποιον να μιλήσω

    Είμαι μόνη μου. Δεν έχω διάθεση για κανέναν και για τίποτα. Δεν έχω κανέναν λόγο να σηκώνομαι από το κρεβάτι. Τον τελευταίο χρόνο είμαι συνέχεια δουλειά-σπίτι.
    Οι γύρω μου δεν μπορούν να καταλάβουν αυτά που νιώθω. Δεν έχω στόχους, δεν έχω όνειρα, δεν έχω τίποτα! Χρειάζομαι κάποιον να με καταλάβει και να με βγάλει από το αδιέξοδο.

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2015
    Posts
    3,621
    καλησπερα efi2
    ποσο καιρο εισαι ετσι?πας σε καποιο γιατρο?ειναι η 1η φορα που σου συμβαινει κατι τετοιο?

  3. #3
    Junior Member
    Join Date
    Dec 2015
    Posts
    8
    Όλη μου την ζωή είχα φάσεις μελαγχολίας αλλά όχι για μεγάλο διάστημα. Τον τελευταίο χρόνο δεν έχω περάσει ούτε μία στιγμή που να νιώθω καλά. Πήγα σε κάποιον ψυχολόγο αλλά δεν με βοήθησε. Δεν ένιωσα άνετα...

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2015
    Posts
    271
    Όταν λες είσαι μόνη και δε σε καταλαβαίνει κανείς? Με την οικογένεια πως είσαι φίλους έχεις? σε ενοχλεί κάτι στη δουλεία σου? Νιώθεις γενικά ότι σου λείπει κάτι συγκεκριμένο? Υπάρχει κάτι που πραγματικά σου αρέσει να κάνεις ή έστω συνήθιζε να σου αρέσει? Πολλές ερωτήσεις απλά είναι μια αρχή το να τις απαντήσεις αν θέλεις ώστε να αρχίσει να λύνεται το θέμα σου

  5. #5
    Junior Member
    Join Date
    Dec 2015
    Posts
    8
    Με την οικογένεια μου είμαι πάρα πολύ καλά απλά είναι σε άλλη πόλη.. Η δουλειά μου σίγουρα δεν με ικανοποιεί αλλά δεν μπορώ να το αλλάξω τώρα. Με τους φίλους μου έχω απομακρυνθεί γιατί μάλλον φταίω εγώ. Όταν κλείνομαι στον εαυτό μου θέλω κάποιον να με αναζητήσει και όταν δεν το κάνουν πληγώνομαι και φεύγω. Δεν απολαμβάνω τίποτα. Ακόμα και μια απλή βόλτα στην παραλία που πάντα μου άρεσε δεν με γεμίζει πια. Νομίζω ότι έχω κουράσει τους ανθρώπους γύρω μου και πια δεν προσπαθώ για τίποτα.

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2015
    Posts
    271
    Προφανώς χρειάζεσαι κάτι ή κάποιον να σε ταρακουνήσει.. η αλήθεια είναι ότι όλοι θέλουμε να μας αναζητούν και να μας προσέχουν να έχουν λίγο ανάγκη και την παρέα μας αυτό δε γίνεται πάντα.. για τη δουλειά πάντως μόνο που την έχεις τέτοιους καιρούς μόνο προνομιούχα μπορείς να αισθάνεσαι. Νομίζω πως απλώς πρέπει να τα βρεις λίγο καλύτερα με τον εαυτό σου δε σε ξέρω προσωπικά για να αρχίσω τα κατεβατά με τις συμβουλές απλά θα πω πως δεν πρέπει πάντα να περιμένουμε από τους άλλους, κάνε εσύ κίνηση να βρεθείς με γνωστούς σου όχι για να κάνετε κολλητή παρέα αλλά για να βγαίνεις να γνωρίζεις κόσμο έτσι είναι η ζωή πρέπει να γνωρίζουμε κόσμο και πράγματα καινούργια έτσι μαθαίνουμε και μπορούμε να προχωρήσουμε παραπέρα. Επίσης πήγαινε ταξιδάκια πίσω στους δικούς σου όποτε μπορείς η οικογένεια μας είναι από τα πιο σημαντικά! Λίγο λίγο ψάξε και βρες τι σου αρέσει να κάνεις και να ξέρεις το πιο σημαντικό είναι η υγεία όταν την έχεις μπορείς να κάνεις τα πάντα.

  7. #7
    Banned
    Join Date
    Feb 2013
    Location
    Thessaloniki
    Posts
    1,545
    Quote Originally Posted by efi2 View Post
    Με την οικογένεια μου είμαι πάρα πολύ καλά απλά είναι σε άλλη πόλη.. Η δουλειά μου σίγουρα δεν με ικανοποιεί αλλά δεν μπορώ να το αλλάξω τώρα. Με τους φίλους μου έχω απομακρυνθεί γιατί μάλλον φταίω εγώ. Όταν κλείνομαι στον εαυτό μου θέλω κάποιον να με αναζητήσει και όταν δεν το κάνουν πληγώνομαι και φεύγω. Δεν απολαμβάνω τίποτα. Ακόμα και μια απλή βόλτα στην παραλία που πάντα μου άρεσε δεν με γεμίζει πια. Νομίζω ότι έχω κουράσει τους ανθρώπους γύρω μου και πια δεν προσπαθώ για τίποτα.
    Καλησπέρα.
    Δεν μπορούνε οι άλλοι να ξέρουνε τι περνάμε.Ειδικά αν δε το έχουμε πει ή αν δεν έχει περάσει κάποιος κάτι παρόμοιο για να το καταλάβει από κάποιες κινήσεις.Οπότε βάζεις ένα εξτρά πρόβλημα στο σκεπτικό σου που στην ουσία δεν υπάρχει και σου εξήγησα τον λόγο.

  8. #8
    Junior Member
    Join Date
    Dec 2015
    Posts
    8
    Δεν έχεις καθόλου άδικο σε αυτά που λες απλά δεν έχω διάθεση να τα κάνω. Παλαιότερα όταν αισθανόμουν "κάπως" έπαιρνα τους φίλους μου, έβγαινα έξω, μιλούσα στο skype με τα αδέρφια μου και τ΄ανίψια μου και ένιωθα καλύτερα. Τώρα τίποτα από όλα αυτά δεν με κάνει να νιώθω καλύτερα. Κουράστηκα να προσπαθώ συνέχεια. Πραγματικά θέλω κάποιον να με ταρακουνήσει και ν΄αλλάξει όλα αυτά που αισθάνομαι. Έναν άνθρωπο που να έχει νιώσει όπως εγώ.

  9. #9
    Junior Member
    Join Date
    Dec 2015
    Posts
    8
    Quote Originally Posted by Ntoubroutza View Post
    Καλησπέρα.
    Δεν μπορούνε οι άλλοι να ξέρουνε τι περνάμε.Ειδικά αν δε το έχουμε πει ή αν δεν έχει περάσει κάποιος κάτι παρόμοιο για να το καταλάβει από κάποιες κινήσεις.Οπότε βάζεις ένα εξτρά πρόβλημα στο σκεπτικό σου που στην ουσία δεν υπάρχει και σου εξήγησα τον λόγο.
    Το έχω πει πως όταν κλείνομαι στον εαυτό μου να μην με αφήνουν μόνη μου. Προφανώς τους έχω κουράσει, εγώ αυτό καταλαβαίνω...

  10. #10
    Banned
    Join Date
    Feb 2013
    Location
    Thessaloniki
    Posts
    1,545
    Quote Originally Posted by efi2 View Post
    Το έχω πει πως όταν κλείνομαι στον εαυτό μου να μην με αφήνουν μόνη μου. Προφανώς τους έχω κουράσει, εγώ αυτό καταλαβαίνω...
    Ή προφανώς δεν ξέρουν ή δεν έχουν τον τρόπο να σε βοηθήσουν και υπάρχει ο φόβος μην κανουν τα πράγματα χειρότερα.Υπάρχουν κι άλλες σκέψεις πέρα από τις αρνητικές που κάνεις.Ενας δικός μας άνθρωπος,ένας άνθρωπος που μας ξέρει δε σημαίνει αυτόματα ότι μπορεί να μας βοηθήσει.
    Όπως κι εδώ.Δεν είμαστε ειδικοί,δεν δίνουμε συμβουλές.Μιλάμε από καταστάσεις που ζήσαμε.
    Δοκίμασες να μιλήσεις σε κάποιον ψυχολόγο?Οι φίλοι θα σου δώσουν παρηγοριά κι όχι λύση γιατί όπως σου είπα δεν γνωρίζουν τον τρόπο.

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2015
    Posts
    979
    Βασικά, εκτός του ότι είσαι μόνη όπως λες, εχει γινει κατι σημανικό τον τελευταιο χρόνο που σε εκανε να αποτραβηχτείς με τετοια ενταση;

  12. #12
    Junior Member
    Join Date
    Dec 2015
    Posts
    8
    Quote Originally Posted by Ntoubroutza View Post
    Ή προφανώς δεν ξέρουν ή δεν έχουν τον τρόπο να σε βοηθήσουν και υπάρχει ο φόβος μην κανουν τα πράγματα χειρότερα.Υπάρχουν κι άλλες σκέψεις πέρα από τις αρνητικές που κάνεις.Ενας δικός μας άνθρωπος,ένας άνθρωπος που μας ξέρει δε σημαίνει αυτόματα ότι μπορεί να μας βοηθήσει.
    Όπως κι εδώ.Δεν είμαστε ειδικοί,δεν δίνουμε συμβουλές.Μιλάμε από καταστάσεις που ζήσαμε.
    Δοκίμασες να μιλήσεις σε κάποιον ψυχολόγο?Οι φίλοι θα σου δώσουν παρηγοριά κι όχι λύση γιατί όπως σου είπα δεν γνωρίζουν τον τρόπο.
    Πήγα σε ψυχολόγο αλλά όχι για πολύ καιρό γιατί δεν αισθανόμουν καλά. Όταν μιλάω για τα προβλήματα μου δεν ανακουφίζομαι, νιώθω χειρότερα γιατί τα βιώνω ξανά. Χρειάζομαι φίλους που να πιστεύουν σε΄μένα και να μου δείχνουν την αγάπη τους. Η αλήθεια είναι πως έκανα πολλές λάθος επιλογές και αναλώθηκα σε πολύ επιφανειακούς ανθρώπους.

  13. #13
    Junior Member
    Join Date
    Dec 2015
    Posts
    8
    Quote Originally Posted by kutchunie View Post
    Βασικά, εκτός του ότι είσαι μόνη όπως λες, εχει γινει κατι σημανικό τον τελευταιο χρόνο που σε εκανε να αποτραβηχτείς με τετοια ενταση;
    Πέρασα ένα πρόβλημα υγείας το οποίο με είχε καταβάλει πολύ και δεν είχα κάποιον δίπλα μου. Μίλησα γι΄αυτό και στην αρχή ρωτούσαν και μπορεί να πηγαίναμε και μαζί στο γιατρό αλλά αργότερα που εγώ δεν μπορούσα ούτε να σηκωθώ από το κρεβάτι σιγά -σιγά κάποιοι απομακρύνθηκαν.

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2015
    Posts
    979
    Χμμμ, απομακρυνθηκαν ή τους εδιωξες; φοβοσουν πως θα βαρεθουν κ θα φυγουν πριν συμβει; οταν απομακρυνθηκαν, διεκδικησες την παρεα τους;

  15. #15
    Junior Member
    Join Date
    Dec 2015
    Posts
    8
    Quote Originally Posted by kutchunie View Post
    Χμμμ, απομακρυνθηκαν ή τους εδιωξες; φοβοσουν πως θα βαρεθουν κ θα φυγουν πριν συμβει; οταν απομακρυνθηκαν, διεκδικησες την παρεα τους;
    Δεν μπορείς να παρακαλάς τους ανθρώπους να νοιάζονται για ΄σένα! όταν είσαι σε μία δύσκολη κατάσταση ζητάς βοήθεια. Όταν δεν στην δίνουν δεν ξαναζητάς. Νομίζω πως δεν αξίζει..

Page 1 of 2 12 LastLast

Similar Threads

  1. Χρειάζομαι να μιλήσω σε κάποιον για αυτά που μου συνέβησαν πρόσφατα
    By vika in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 21
    Last Post: 04-08-2014, 16:25
  2. Χρειάζομαι Επειγόντως Κάποιον Να Μιλήσω
    By EpheChan in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 13
    Last Post: 07-12-2013, 17:25
  3. Νιώθω τόσο ΜΟΝΟΣ.Έχω ανάγκη να μιλήσω σε κάποιον!
    By Γιάννης Σ. in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 215
    Last Post: 23-09-2013, 23:41
  4. δεν εχω σε καποιον να μιλησω...
    By Adzik in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 122
    Last Post: 10-07-2010, 10:39
  5. Replies: 27
    Last Post: 15-11-2007, 13:40

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •