ψυχολογος η ψυχιατρος?
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 7 of 7
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Jul 2015
    Posts
    19

    ψυχολογος η ψυχιατρος?

    Γεια σας! Εχω θεμα με σοβαρα ψυχοσωματικα που εμποδιζουν την καθημερινοτητα μου και μου εχουν προκαλεσει εντονη θλιψη... Επισκεπτομαι ψυχολογο αλλα σκεφτομουν μηπως θα επρεπε να επισκεφθω και καποια ψυχιατρο-ψυχοθεραπευτρια γιατι ολο και χειροτερευω σωματικα και δεν ξερω τι να κανω... Πιστευετε θα εχει διαφορα?
    edit: Και μηπως ξερετε καποια καλη στη θεσσαλονικη?

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    Θαλεγα να επισκεφτεις ψυχιατρο , να δεις τι εχει να σου πει . Δεν μενω στην Θεσσαλονικη ομως .

  3. #3
    Banned
    Join Date
    Feb 2013
    Location
    Thessaloniki
    Posts
    1,545
    O ψυχολόγος τι σου λέει όταν του το αναφέρεις?Έχεις πάει σε κάποιον άλλο ψυχολόγο?

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,651
    ειμαι ειδικοσ στα ψυχοσωματικα αν δε φαινονται ειναι ευκολα αν φαινονται ειναι δυσκολα
    αν δε φαινονται απλα σου χαλουν την διαθεση και την ορεξη να κανεισ πραγματα
    αν φαινονται σου χαλουν και τισ σχεσεισ σου γιατι πρεπει να εξηγεισ και πρεπει να βρεισ ανθρωπο να καταλαβει
    δεν καταλαβαινουν ολοι δεν το δεχονται ολοι αν δεν φαινονται κι ο ψυχολογοσ βοηθαει αμα ειναι καλοσ
    αμα φαινονται δηλαδη αμα τρεμουν ασ πουμε φανερα τα χερια σου απο το αγχοσ καποιεσ στιγμεσ και σε ενοχλει αυτο
    πρεπει να παρεισ αγωγη τωρα κατα τα αλλα μπορεισ ν το δουλεψεισ και μονη σου δηλαδη να πεισ οτι δεν εχω τιποτα και συνεχιζω
    να το ξεπερασεισ δηλαδη αλλα θελει να βρεισ τροπουσ να ηρεμεισ συνεχεια να μην αγχωνεσαι με τιποτα
    η αγωγη ειναι η πιο ευκολη λυση και η γυμναστικη η αγωγη βοηθαει να ηρεμησεισ και να χεισ καλη διαθεση και η γυμναστικη
    βοηθαει να αντεχεισ περισσοτερο οταν σε πιασει δηλαδη να μην κουραζεσαι και να μη χαλιεσαι ευκολα
    Φιλικά ο φτωχόΜπίνες της διπλανής πόρτας :)))

  5. #5
    Junior Member
    Join Date
    Jul 2015
    Posts
    19
    Η ψυχολογος μου λεει για ψυχοθεραπεια αλλα οτι θα παρει πολυ καιρο και εγω δεν αντεχω αλλο να ζω ετσι... Και οχι δεν εχω παει σε αλλον...
    Λοιπον τα ψυχοσωματικα δεν μπορουν να τα καταλαβουν αν δεν τα πω γιατι δεν βγαινω πλεον στον εξω κοσμο... Ειμαι ολη μερα κλεισμενη μεσα και αυτο ειναι που με χαλαει τοσο...

  6. #6
    Banned
    Join Date
    Feb 2013
    Location
    Thessaloniki
    Posts
    1,545
    Quote Originally Posted by xristina1234 View Post
    Η ψυχολογος μου λεει για ψυχοθεραπεια αλλα οτι θα παρει πολυ καιρο και εγω δεν αντεχω αλλο να ζω ετσι... Και οχι δεν εχω παει σε αλλον...
    Λοιπον τα ψυχοσωματικα δεν μπορουν να τα καταλαβουν αν δεν τα πω γιατι δεν βγαινω πλεον στον εξω κοσμο... Ειμαι ολη μερα κλεισμενη μεσα και αυτο ειναι που με χαλαει τοσο...
    Καταρχήν το ξεκινάει λάθος.Άλλαξε ψυχολόγο.

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2015
    Posts
    174
    σε αυτές τις περιπτώσεις πηγαίνουμε σε ψυχίατρο. μπορεί να σου δώσει και κάτι να ηρεμίσεις, κάποιο χάπι ή κάτι τέτοιο. ενώ ο ψυχολόγος δενμπορεί να το κάνει αυτό, κ ειδικά αν είναι κάτι που σου δημιουργεί προβλήματα καθημερινά, είναι προτιμότερο να επισκεφθείς ψυχίατρο.

Similar Threads

  1. ΣΟΣ ψυχολογος-ψυχιατρος
    By το αγχος προσωποποιημενο! in forum Εμπειρίες Ψυχοθεραπείας - Ψυχολογική & Ψυχιατρική Υποστήριξη
    Replies: 2
    Last Post: 11-09-2015, 11:07
  2. ψυχολογος vs ψυχιατρος
    By koukouvagia in forum Ψυχαναγκασμοί - Ιδεοψυχαναγκαστική Διαταραχή
    Replies: 13
    Last Post: 24-10-2013, 15:03
  3. Ψυχολογος ή ψυχιατρος
    By mariap in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 7
    Last Post: 02-08-2009, 22:04
  4. Ψυχολόγος ή Ψυχίατρος...;
    By harrys in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 23
    Last Post: 17-08-2007, 19:32
  5. ΨΥΧΟΛΟΓΟΣ Η ΨΥΧΙΑΤΡΟΣ?
    By αντωνης25 in forum Εμπειρίες Ψυχοθεραπείας - Ψυχολογική & Ψυχιατρική Υποστήριξη
    Replies: 8
    Last Post: 11-09-2006, 11:12

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •