απεχθανομαι το +99% των ανθρωπων - Page 3
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 3 of 4 FirstFirst 1234 LastLast
Results 31 to 45 of 48
  1. #31
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,842
    για τη ηλικια των 21 καλα το θεωρεισ για μεγαλυτερεσ ηλικιεσ αλλαζει το πραγμα
    καθενασ αναλογα με την ηλικια που ειναι καταλαβαινει αλλα πραγματα και θα το δεισ αυτο οσο
    μεγαλωνεισ
    Φιλικά ο φτωχόΜπίνες της διπλανής πόρτας :)))

  2. #32
    Quote Originally Posted by Blade View Post
    Αχ...πόσο δεν αντέχω να βλέπω απόλυτες απόψεις που δεν μπορείτε καν να τις τεκμηριώσετε.
    Πρώτα από όλα έχει να κάνει με τον άνθρωπο και όχι με το φύλο όσο και αν δεν σας αρέσει αυτό που γράφω
    Στην τελική όμως για να είμαστε με κάποιον πρέπει να μας ελκύει εσωτερικά και εξωτερικά,η εμφάνιση από μόνη της κανέναν δεν κράτησε σε μία σχέση,οπότε γίνεστε απόλυτοι και τόσο υπερβολικά ανασφαλής.Εγώ δεν είδα ΠΟΤΕ κανέναν να μείνει μόνος λόγω της εξωτερικής του εμφάνισης πχ επειδή είχε παραπάνω κιλά,επειδή είχε σπυράκια κλπ κλπ κλπ...
    Το μόνο που φταίει σε αυτές τις περιπτώσεις είναι το μυαλό του καθενός και φυσικά δεν θα κάνεις σχέση εάν βλέπεις τόσο καχύποπτα όλο το κόσμο,χαλάρωσε λίγο και δες τι πραγματικά σου φταίει...
    Προσπαθώ να σας δώσω να καταλαβετε "γιατί" σκέφτομαι με αυτόν τον τρόπο, δεν μπορώ να χρησιμοποιησω καλύτερα επιχειρήματα...επίσης συμφωνω απόλυτα ότι έχει να κάνει με τον άνθρωπο και όχι με το φύλο 100%...είμαι απόλυτος (εν μέρει) γιατί μια ζωή κάνω συζητήσεις με διάφορους για να μου εξηγήσουν αν όντως είμαι λάθος που τα βλέπω έτσι και ποτέ δεν λέει κάποιος κάτι που να έχει βάση...όπως εδώ στο φόρουμ, σας είπα πως τα βλέπω τα πράγματα, και τα μισά σχόλια είναι "κανείς λάθος εβιλ, δεν θα πας μπροστά έτσι" ...με αυτα τα σχόλια δηλαδή πως θα πεισθω ότι όντως έχετε δίκιο; Άνοιξα το θρεντ μπας και κάποιος σοφότερος με ΒΟΗΘΗΣΕΙ (γιατι απ όσο βλεπεις, είμαι ανοιχτότατος σε συζητήσεις). Τέλος πάντων...

  3. #33
    Quote Originally Posted by Evil View Post
    Προσπαθώ να σας δώσω να καταλαβετε "γιατί" σκέφτομαι με αυτόν τον τρόπο, δεν μπορώ να χρησιμοποιησω καλύτερα επιχειρήματα...επίσης συμφωνω απόλυτα ότι έχει να κάνει με τον άνθρωπο και όχι με το φύλο 100%...είμαι απόλυτος (εν μέρει) γιατί μια ζωή κάνω συζητήσεις με διάφορους για να μου εξηγήσουν αν όντως είμαι λάθος που τα βλέπω έτσι και ποτέ δεν λέει κάποιος κάτι που να έχει βάση...όπως εδώ στο φόρουμ, σας είπα πως τα βλέπω τα πράγματα, και τα μισά σχόλια είναι "κανείς λάθος εβιλ, δεν θα πας μπροστά έτσι" ...με αυτα τα σχόλια δηλαδή πως θα πεισθω ότι όντως έχετε δίκιο; Άνοιξα το θρεντ μπας και κάποιος σοφότερος με ΒΟΗΘΗΣΕΙ (γιατι απ όσο βλεπεις, είμαι ανοιχτότατος σε συζητήσεις). Τέλος πάντων...
    Εσένα δεν έχει τύχει ποτέ να σου αρέσει μια κοπέλα;

  4. #34
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,856
    Quote Originally Posted by Evil View Post
    Παίδες, δεν ξέρω αν είμαι μπερδεμένος, ή απλά έχω δίκιο και δεν ταιριαζω με τον κόσμο, αλλά ακούστε.........

    ...με κάνει add στο facebook μια που ερχόταν συχνά εκεί που δουλευα (φοιτήτρια στο δίπλα κτήριο από εκεί που δουλευα) και αφού πέρασε καμία βδομάδα από τότε που με πρόσθεσε στο facebook, αρχίζει να μου μιλάει. Φυσικά δεν με ενόχλησε, οπότε συζητησαμε κανονικα, αλλά εφόσον δεν την ξέρω σαν άνθρωπο δεν μου δημιουργήθηκε το ενδιαφέρον να ανοίγω συνέχεια συζητήσεις και να κάνω προσπάθειες να τη γνωρίσω καλύτερα κ.λπ.

    .....δεν μπορώ να πω με σιγουριά αν μου την έπεφτε, αλλά νομίζω ήταν ξεκάθαρο. Αυτό με έκανε να απομακρυνθω πολυ ρε 'σεις...και έτσι βλέπω σχεδόν όλο τον κόσμο γιατί όλοι έτσι αποδεικνύουν ότι είναι...

    "Ωπ, εκείνος ο ομορφος καφετζής που δούλευε παλιά εδώ, τον βρήκα στο facebook, θα τον κάνω add...ας του μιλήσω...του την πεφτω γιατί είναι ωραίος, και δεν ανταποκρίνεται...συνεχιζω μέχρι να κρινω οτι είμαι ενοχλητική και μετά άμα δεν ανταποκρίνεται, δεν του ξαναμιλαω..."

    Δηλαδή αν είμαι κωλοπαιδο; ή αν ήμουν άσχημος και καλό παιδί, δεν θα με πλησίαζε...δεν είναι άδικο και σε κάνει να μην τους θες τους ανθρώπους γύρω σου; ...Εγώ προσωπικά ή πρώτη κριτικη που θα κάνω σε κάποιον/κάποια, θα είναι από κάτι που θα πει ή από μια αντίδραση...εκεί βλέπεις εσωτερικά τον άλλον...το θεωρώ πιο αληθινό...αλλιώς, έτσι όπως έκανε αυτή, είναι σαν να ψάχνει μια όμορφη σάρκα να "περάσει καλά"... αντικείμενοποίηση του ανθρώπου δηλαδή....με ενοχλεί πολύ αυτό το στιλ " α, είσαι ωραίος, θα προσπαθήσω πολύ να σε γνωρίσω και μακάρι να είσαι καλός....είσαι χαλιας, περνάς απαρατήρητος, και αν κανείς προσπάθεια να με πλησιάσει, ίσως σου δώσω ευκαιρία να με γνωρίσεις, αναλόγως τα κέφια μου...

    .........
    Quote Originally Posted by Evil View Post
    για κάτι τέτοια σχόλια δεν θέλω καν να "σχολιαζω" τον εαυτό μου...έξυπνο/χαζό/όμορφο/άσχημο/χοντρό/καλό/κακό κ.λπ...γιατί πάντα θα υπάρχει ένα άτομο σαν εσένα, που αντί να βοηθήσει την κατάσταση, ή απλά να κάνει μια συζήτηση γιατί έχει τις ενστάσεις του, θα κατσει να κατακρίνει τον άλλον...

    1] Ποτέ δεν είπα ότι είμαι ο σπαλιαρας.
    2] Μου έχει δείξει ξεκάθαρα ότι με θέλει, αν δεν μπορώ να το καταλάβω και αυτο, πρέπει να είμαι τέρμα χαζός. Ασε που άμα τυπωνα το άρθρο διαφορετικά και έλεγα "μα μήπως δεν της αρεσω; μου είπε αυτά κι αυτα ή κοπέλα...", τότε θα έλεγε ο κόσμος " τι λες εβιλ? είναι δυνατόν να στα λέει όλα αυτά χωρίς να της αρεσεις;"
    3] Δεν μπορώ να Κρινώ εγώ τον εαυτό μου όμορφο, δεν είμαι καθόλου άτομο που τον νοιάζει κιόλας, απλά με βάση απόψεων των άλλων και με βάση την αντικειμενικότητα, μπορώ να θεωρήσω ότι θα μπορούσε να με δει κάποια "έτσι"...
    κατ αρχας, απο την απαντηση σου στην προκληση μου που αφορουσε τον "σπαλιαρα", συμπεραινω οτι δεν νομιζεις ΚΑΝ οτι εισαι ιδιαιτερα ομορφος κι οτι ολες σε θελουν για την ομορφια σου, αλλα οτι νομιζεις οτι εισαι απλα ευπαρουσιαστος κι οτι ενδεχομενως σε καποιες να μην αρεσεις κιολας, σε αλλες παλι ναι.
    κατι πολυ κοινο δηλαδη, μακραν μακρια απο τις περιγραφες σου περι "ομορφων καφετζηδων" που τους βλεπουν τα κοριτσια και ξελιγωνονται...

    σε αυτην την περιπτωση λοιπον, ειναι λιγο ατοπη ολη αυτη η αναλυση για τους ομορφους που ελκυουν το ενδιαφερον ενω μπορει καποιοι "ασχημοι" να ειναι καλα παιδια με καλη ψυχη, γιατι απλουστατα δεν ανηκεις (κατ εσε) στους "ομορφους" αλλα στους κανονικους ανθρωπους. σε εναν μεσο ορο δηλαδη....

    οποτε??? προς τι ολη αυτη η υπερβολη στην εκφραση που εχει μαλιστα εναν τετοιο τιτλο- μισους για την απεχθεια σου για το 99% (!!!!) των ανθρωπων με αφορμη μια κοπελιτσα που σου μιλησε στο φμ???????

    στην πραγματικοτητα δεν εισαι καθολου βεβαιος οτι η κοπελα σου μιλησε γιατι επεσε ξερη με την ομορφια σου, μπορει απλα να σε συμπαθησε , που ειναι και αυτο που πιστευω εγω.
    αυτη η εκδοχη ομως (η αληθινη κατα την γνωμη μου) σου στερει την δυνατοτητα της αμυνας- αποσυρσης- αποφυγης προς την κακια- επιφανειακη κοπελα που σε θελει για την ομορφια σου, και παραλληλα σε φερνει στην δυσκολη θεση να διαχειριστεις το απλο ανθρωπινο ερωτικο ενδιαφερον μιας κοπελας προς εσενα ..
    αυτο θελεις να αποφυγεις στην πραγματικοτητα και για να το κανεις, στολιζεις την κοπελα και την κοινωνια με ολα τα παραπανω . για να βγαλεις την ουρα σου απεξω.

    τι νομιζω οτι συμβαινει?
    η κοπεκα με το λιγο που σε ειδε σε συμπαθησε. δεν γραφει και στο κουτελο σου το φμ για να σε προσθεσει στα καλα καθουμενα, αρα καποιες λιγες κουβεντες ανταλλαξατε.
    ουτε σημαινει οτι θελει να σε βιασει, ουτε οτι ειναι αδιαφορη ομως.
    σημαινει οτι αν ενδιαφερεσαι κι εσυ, ισως εχει εδαφος αυτη η γνωριμια.
    επειδη ομως σου φανηκε επιθετικη με τις δηλωσεις περι αγοριου για τις κρυες νυχτες του χειμωνα, ΑΓΧΩΘΗΚΕΣ. φοβηθηκες οτι πρεπει να ανταποκριθεις ερωτικα, ενω δεν εχεις αρκετες εμεπιριες και ισως εκτεθεις.
    προτιμησες ετσι να θεωρητικοποιησεις το αδειασμα σου προς την κοπελα, ενω ουσιαστικα ενδιαφερεσαι κιε συ γι αυτην.

    αυτο που θαθελες ειναι να το πατε πιο αργα απ οτι αυτη φαινεται διατετθιμενη να το κανει , μιας που σου πεταει αιχμηρα υπονοουμενα.
    θαθελες να γνωριστειτε καλα κι αν ταιριαξετε να προχωρησετε. και αγχωνεσαι για το αν θα της φανεις "επαρκης", λογω απειριας σου..
    καλα κανεις. ετσι να το κανεις, ΑΝ το κανεις, με οποια το κανεις.
    αλλα δεν χρειαζεται μεχρι τοτε να περνας γενεες 14 οσες σου λενε μια καλη κουβεντα.
    απλα παραδεξου τι θες και πως το θες κι ασε τον κοσμο τον κακο που ειναι γι τ αναθεμα γιατι κοιταει μονο την επιφανεια...

  5. #35
    Quote Originally Posted by Blade View Post
    Εσένα δεν έχει τύχει ποτέ να σου αρέσει μια κοπέλα;
    Φυσικά...όμως (πιθανόν να φταίει ο "ίσως" διαστρεβλωμένος τρόπος σκέψης μου), δεν θα μπω στη διαδικασία να τη γνωρίσω γιατί μου άρεσε, απλά από ενδιαφέρον να δω μήπως αξίζει...εννοώ δεν "κυνηγάω" φίλους/κοπέλες με αυτόν τον τρόπο...άμα τύχει να γνωρίσω κάποιον άνθρωπο έξω (είτε από δουλειά, είτε από βόλτα, κοινούς φίλους κ.λπ.), και δω ότι είναι ενδιαφέρον και θέλω να ξαναβρέθηκε, θα κάνω κίνηση να πάρω αριθμό κ.λπ...Απλά με την μικρή εμπειρία στη ζωή που έχω, μου φαίνεται καπως που πολλοί δείχνουν επιεικως πολύ περισσότερο ενδιαφέρον σε πιο εμφανισιμους (όταν αφορά αντίθετο φυλο)...με κάνει να συμπερανω την πρόθεση τους...

  6. #36
    Quote Originally Posted by Evil View Post
    Φυσικά...όμως (πιθανόν να φταίει ο "ίσως" διαστρεβλωμένος τρόπος σκέψης μου), δεν θα μπω στη διαδικασία να τη γνωρίσω γιατί μου άρεσε, απλά από ενδιαφέρον να δω μήπως αξίζει...εννοώ δεν "κυνηγάω" φίλους/κοπέλες με αυτόν τον τρόπο...άμα τύχει να γνωρίσω κάποιον άνθρωπο έξω (είτε από δουλειά, είτε από βόλτα, κοινούς φίλους κ.λπ.), και δω ότι είναι ενδιαφέρον και θέλω να ξαναβρέθηκε, θα κάνω κίνηση να πάρω αριθμό κ.λπ...Απλά με την μικρή εμπειρία στη ζωή που έχω, μου φαίνεται καπως που πολλοί δείχνουν επιεικως πολύ περισσότερο ενδιαφέρον σε πιο εμφανισιμους (όταν αφορά αντίθετο φυλο)...με κάνει να συμπερανω την πρόθεση τους...
    Κοίταξε να δεις,ο καθένας από εμάς όταν ψάχνει για κάτι σοβαρό κοιτάει και παραπέρα από την εμφάνιση.Εαν δεις μία πανέμορφη κοπέλα και ταυτόχρονα ξινή και απόμακρη θα την πλησιάσεις;; όχι, άρα αυτόματα η εξωτερική εμφάνιση μένει πίσω τις περισσότερες φορές. Υπάρχει και η περίπτωση κάποιος να θέλει να περάσει καλά χωρίς δεσμεύσεις,τότε λογικό να παραμερίσει το εσωτερικό κομμάτι του εαυτού μας και να επικεντρωθεί σε αυτό που θα του δώσει την ικανοποίηση.Έχεις σκεφτεί ότι ίσως σου φταίει κάτι άλλο που βλέπεις τα πράγματα τόσο απαισιόδοξα;

  7. #37
    Quote Originally Posted by Remedy View Post
    κατ αρχας, απο την απαντηση σου στην προκληση μου που αφορουσε τον "σπαλιαρα", συμπεραινω οτι δεν νομιζεις ΚΑΝ οτι εισαι ιδιαιτερα ομορφος κι οτι ολες σε θελουν για την ομορφια σου, αλλα οτι νομιζεις οτι εισαι απλα ευπαρουσιαστος κι οτι ενδεχομενως σε καποιες να μην αρεσεις κιολας, σε αλλες παλι ναι.
    κατι πολυ κοινο δηλαδη, μακραν μακρια απο τις περιγραφες σου περι "ομορφων καφετζηδων" που τους βλεπουν τα κοριτσια και ξελιγωνονται...

    σε αυτην την περιπτωση λοιπον, ειναι λιγο ατοπη ολη αυτη η αναλυση για τους ομορφους που ελκυουν το ενδιαφερον ενω μπορει καποιοι "ασχημοι" να ειναι καλα παιδια με καλη ψυχη, γιατι απλουστατα δεν ανηκεις (κατ εσε) στους "ομορφους" αλλα στους κανονικους ανθρωπους. σε εναν μεσο ορο δηλαδη....

    οποτε??? προς τι ολη αυτη η υπερβολη στην εκφραση που εχει μαλιστα εναν τετοιο τιτλο- μισους για την απεχθεια σου για το 99% (!!!!) των ανθρωπων με αφορμη μια κοπελιτσα που σου μιλησε στο φμ???????

    στην πραγματικοτητα δεν εισαι καθολου βεβαιος οτι η κοπελα σου μιλησε γιατι επεσε ξερη με την ομορφια σου, μπορει απλα να σε συμπαθησε , που ειναι και αυτο που πιστευω εγω.
    αυτη η εκδοχη ομως (η αληθινη κατα την γνωμη μου) σου στερει την δυνατοτητα της αμυνας- αποσυρσης- αποφυγης προς την κακια- επιφανειακη κοπελα που σε θελει για την ομορφια σου, και παραλληλα σε φερνει στην δυσκολη θεση να διαχειριστεις το απλο ανθρωπινο ερωτικο ενδιαφερον μιας κοπελας προς εσενα ..
    αυτο θελεις να αποφυγεις στην πραγματικοτητα και για να το κανεις, στολιζεις την κοπελα και την κοινωνια με ολα τα παραπανω . για να βγαλεις την ουρα σου απεξω.

    τι νομιζω οτι συμβαινει?
    η κοπεκα με το λιγο που σε ειδε σε συμπαθησε. δεν γραφει και στο κουτελο σου το φμ για να σε προσθεσει στα καλα καθουμενα, αρα καποιες λιγες κουβεντες ανταλλαξατε.
    ουτε σημαινει οτι θελει να σε βιασει, ουτε οτι ειναι αδιαφορη ομως.
    σημαινει οτι αν ενδιαφερεσαι κι εσυ, ισως εχει εδαφος αυτη η γνωριμια.
    επειδη ομως σου φανηκε επιθετικη με τις δηλωσεις περι αγοριου για τις κρυες νυχτες του χειμωνα, ΑΓΧΩΘΗΚΕΣ. φοβηθηκες οτι πρεπει να ανταποκριθεις ερωτικα, ενω δεν εχεις αρκετες εμεπιριες και ισως εκτεθεις.
    προτιμησες ετσι να θεωρητικοποιησεις το αδειασμα σου προς την κοπελα, ενω ουσιαστικα ενδιαφερεσαι κιε συ γι αυτην.

    αυτο που θαθελες ειναι να το πατε πιο αργα απ οτι αυτη φαινεται διατετθιμενη να το κανει , μιας που σου πεταει αιχμηρα υπονοουμενα.
    θαθελες να γνωριστειτε καλα κι αν ταιριαξετε να προχωρησετε. και αγχωνεσαι για το αν θα της φανεις "επαρκης", λογω απειριας σου..
    καλα κανεις. ετσι να το κανεις, ΑΝ το κανεις, με οποια το κανεις.
    αλλα δεν χρειαζεται μεχρι τοτε να περνας γενεες 14 οσες σου λενε μια καλη κουβεντα.
    απλα παραδεξου τι θες και πως το θες κι ασε τον κοσμο τον κακο που ειναι γι τ αναθεμα γιατι κοιταει μονο την επιφανεια...
    Έχεις βγάλει πολλά συμπεράσματα, εκ των οποίων πολλά νομίζω πως δεν έχουν καν βάση. Ή λογικη μου λέει πως δεν με ενδιαφέρει καν πως δειχνω, και αν με ενδιέφερε, θα είχα παρά πολύ αυτοπεποιθηση γιατί θεωρώ το ο,τι είμαι εξωτερικά, σε συνδυασμό με την ομιλια, θα κατάφερνε να κάνει αυτό που ήθελε. Επίσης να σου ξεκαθαρίσω ότι δεν με φοβίζει καθόλου ή απόρριψη, είναι λογικότερη και μεσ' στο παιχνίδι.

    Επίσης, το όλο θρεντ γράφτηκε γιατί οοοολοι οι άνθρωποι που πέρασαν στη ζωή μου (ή τουλάχιστον το 99% που λέω), ήταν " κάπως"...η κοπέλα δεν ήταν ή αφορμή...ήταν ή τελευταία αφορμή που λέω, "νταξει, πάλι τέτοιος άνθρωπος...πάλι έτσι τκοπέλαπω...ας γράψω στο e-psychology μήπως το βλέπουν καλύτερα αυτοι και μου ανοίξουν τους ορίζοντες".

    Εγώ είμαι βέβαιος ότι με βάση αυτα που λέει είναι από ενδιαφέρον, και το διαχειριστικα με το να της δώσω με πλάγιο και ευγενεστατο τρόπο να καταλάβει ότι δεν είμαι σε φάση για αυτο που ψάχνει. Δεν την βρίσκω κακιά την κοπέλα, απλά δεν θέλω να έρθω πιο κοντά με έναν άνθρωπο που βλεπει " ΕΤΣΙ" τα πράγματα.

    Το πιο τραγικό σου συμπέρασμα είναι ότι θεωρεις πως αγχωθηκα και δεν ήξερα πως να ανταποκριθω ενώ ουσιαστικά ενδιαφέρονται γι' αυτην...αλήθεια τώρα; Αγχωθηκα για το αν της φανώ "ανεπαρκής"; Εντάξει με βάση αυτές τις δύο σου προτάσεις, νομίζω πως βγάζει παράλογα συμπεράσματα από το απόλυτο πουθενά.

    Τώρα πες μου αλήθεια, δεν είναι προφανές ότι μόλις διαβάσεις αυτα που έγραψα, το μόνο που είχες στο μυαλό σου ήταν συμπεράσματα από ΔΙΚΕΣ ΣΟΥ εμπειρίες στη ζωη, οπότε αυτομάτως εβγαλες άποψη και για μένα γιατί δυο-τρια πράγματα που σου είπα, σου φάνηκαν "κάπως"...Είμαι σχεδόν σίγουρος ότι ήσουν προκατειλημμένη από την αρχή...Σκέψου το λίγο και απάντησε μου...σεβαστή η κάθε σου απάντηση.

  8. #38
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,856
    Quote Originally Posted by Evil View Post
    Έχεις βγάλει πολλά συμπεράσματα, εκ των οποίων πολλά νομίζω πως δεν έχουν καν βάση. Ή λογικη μου λέει πως δεν με ενδιαφέρει καν πως δειχνω, και αν με ενδιέφερε, θα είχα παρά πολύ αυτοπεποιθηση γιατί θεωρώ το ο,τι είμαι εξωτερικά, σε συνδυασμό με την ομιλια, θα κατάφερνε να κάνει αυτό που ήθελε. Επίσης να σου ξεκαθαρίσω ότι δεν με φοβίζει καθόλου ή απόρριψη, είναι λογικότερη και μεσ' στο παιχνίδι.

    .........

    Τώρα πες μου αλήθεια, δεν είναι προφανές ότι μόλις διαβάσεις αυτα που έγραψα, το μόνο που είχες στο μυαλό σου ήταν συμπεράσματα από ΔΙΚΕΣ ΣΟΥ εμπειρίες στη ζωη, οπότε αυτομάτως εβγαλες άποψη και για μένα γιατί δυο-τρια πράγματα που σου είπα, σου φάνηκαν "κάπως"...Είμαι σχεδόν σίγουρος ότι ήσουν προκατειλημμένη από την αρχή...Σκέψου το λίγο και απάντησε μου...σεβαστή η κάθε σου απάντηση.
    μα δεν θεωρω οτι ανησυχεις για το πως δειχνεις εξωτερικα, αλλα για το πως 'δειχνεις" σαν ανδρας. στον τομεα που δεν κατεχεις δηλαδη. ΤΟΝ ΣΕΞΟΥΑΛΙΚΟ- ΕΡΩΤΙΚΟ.ισως εχεις καποιον φοβο να μην φαινεσαι αδαης. δεν ξερω..

    δεν αρκει κατι να ειναι "λογικο" για να μην μας φοβιζει. πολλες φορες ξερουμε παρα πολυ καλα οτι ειναι λογικο κατι που εμας μας τρομοκρατει..

    ναι φυσικα, δικα μου συμπερασματα ειναι. δεν διεκδικω το αλαθητο.


    κρινω οχι μονο απο τις εμπειριες μου, αλλα σε συνδυασμο με τον τροπο που παρουσιασες τον προβληματιμσο που ηταν γεματος αντιφασεις και υπερβολες με μια (φαινομενικα) ανωδυνη αφορμη, που ηταν η συντομη γνωριμια και οι συζητησεις με αυτην την κοπελα.
    σαφως, σαφεστατα κρινω απο το πως μου φανηκαν δυο -τρια πραγματα που εγραψες. το ειπα εξ αρχης.

  9. #39
    Quote Originally Posted by Blade View Post
    Κοίταξε να δεις,ο καθένας από εμάς όταν ψάχνει για κάτι σοβαρό κοιτάει και παραπέρα από την εμφάνιση.Εαν δεις μία πανέμορφη κοπέλα και ταυτόχρονα ξινή και απόμακρη θα την πλησιάσεις;; όχι, άρα αυτόματα η εξωτερική εμφάνιση μένει πίσω τις περισσότερες φορές. Υπάρχει και η περίπτωση κάποιος να θέλει να περάσει καλά χωρίς δεσμεύσεις,τότε λογικό να παραμερίσει το εσωτερικό κομμάτι του εαυτού μας και να επικεντρωθεί σε αυτό που θα του δώσει την ικανοποίηση.Έχεις σκεφτεί ότι ίσως σου φταίει κάτι άλλο που βλέπεις τα πράγματα τόσο απαισιόδοξα;
    Μπλέιντ, συμφωνω και το βρίσκω απολύτως φυσικό κάποιος να κοιτάξει εξωτερική εμφάνιση (ακόμα και αν είναι ΤΟ ΜΟΝΟ που κοιτάει) για να περάσει απλα καλά...και επίσης συμφωνω στο ότι κάποιος μπορεί να είναι πολύ όμορφος, και αν ξυνιζει, σε απωθεί πολύ...

    Τελικά μάλλον και αυτή μπορεί απλά να ήθελε να περάσει καλά, και απλά να έχω θέματα επειδή μικρός (που ήμουν λιγοτερο ελκυστικος, ευγενικός σε φάση που το μόνο που έκανα ήταν χατηρια, αθωος, ντροπαλος, κ.λπ) ειχα ερωτικές αποτυχιες, οπότε τώρα που μεγαλωσα, βλέπω ότι από εκεί που με έκριναν άσχημα ενώ ήμουν απλά καλό παιδάκι, τώρα που είμαι πιο απωθητικος, ξαφνικά κυνηγανε αυτες, οπότε μου κακοφανηκε το ότι είναι σαν να αδικειται ο εαυτός μου όταν ήμουν παιδι και να φερομαι "υποσυνείδητα (ίσως)" εκδικητικά στο μυαλό μου...

    Αλλά ρε συ, δεν είναι μόνο αυτό. Είναι χιλιάδες υποσυνείδητες σκέψεις στο μυαλό μου που με κάνουν να βγάζω τέτοιο γενικό συμπέρασμα (το οποίο δεν είναι απόλυτο, Μίλησα απλά για τους περισσότερους (99%))...Είναι τόσες πολλές οι σκέψεις (οι οποίες είναι "συμπερασματα για τους άλλους με βάση των γεγονότων της ζωής μου" ας πούμε), που απ ότι βλεπω, μιλάμε μόνο για σχέσεις, ενώ όπως εξηγησα, ήταν ένα απλό παράδειγμα. Στον τίτλο αναφέρω ανθρώπους, όχι γυναίκες...οι περισσότεροι φίλοι όταν ειμασταν 15, πηγαίναμε κέντρο, κάναμε ότι να ναι και παίρνουμε καλά, τώρα αν βγούμε, φωτογραφίες, σχόλια στο φβ, πόζες, εντιτ φωτό...ίσως αυτο να βλέπω και να λέω "όλοι βγαίνουν εξω μόνο για να εντυπωσιάσουν το άλλο φύλο για προφανείς λόγους, ενώ εγώ να θεωρω πολύ πιο ωραίο να υπάρχει μια παρέα που απλά να περνάει καλά ας πούμε...

    Άρα ίσως, μετά από τόσες σκέψεις, να μην ήθελα υποσυνείδητα να ερθω πιο κοντά με την κοπέλα, γιατί την θεώρησα μια σαν αυτούς που είχα φίλους..ενώ ή κοπελα ήθελε απλά να περάσει καλά...

    Δεν λέω ούτε ότι έχω δίκιο που τα βλεπω έτσι, ;αλλά ούτε ότι είναι ανόητα όσα σκέφτομαι...εγώ βλέπω ότι είναι παρά πολλά, λογικα μεν, αλλά μπερδευομαι και Χάνομαι στις σκέψεις ψάχνοντας να βγαλω σωστό συμπερασμα...ακόμα και τώρα έχω υπερφορτωσει με σκέψεις και έχω σκαλωσει...

  10. #40
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,842
    μια χαρα εισαι ωραια τα λεσ το προβλημα που ειναι μια χαρα συζητησεισ κανεισ
    το προβλημα που ειναι δεν καταλαβα εχεισ προσφορα απο τισ γυναικεσ κι εγινεσ εκλεκτικοσ
    αυτο ομωσ να ξερεισ δεν κραταει για παντα μαλλον εισαι σε καλη φαση τωρα οποτε εκμεταλευσου το καταλληλα
    κι ασε το ιντερνετ τωρα που γυριζει το λεμε εμεισ εδω
    Φιλικά ο φτωχόΜπίνες της διπλανής πόρτας :)))

  11. #41
    Quote Originally Posted by Evil View Post
    Μπλέιντ, συμφωνω και το βρίσκω απολύτως φυσικό κάποιος να κοιτάξει εξωτερική εμφάνιση (ακόμα και αν είναι ΤΟ ΜΟΝΟ που κοιτάει) για να περάσει απλα καλά...και επίσης συμφωνω στο ότι κάποιος μπορεί να είναι πολύ όμορφος, και αν ξυνιζει, σε απωθεί πολύ...

    Τελικά μάλλον και αυτή μπορεί απλά να ήθελε να περάσει καλά, και απλά να έχω θέματα επειδή μικρός (που ήμουν λιγοτερο ελκυστικος, ευγενικός σε φάση που το μόνο που έκανα ήταν χατηρια, αθωος, ντροπαλος, κ.λπ) ειχα ερωτικές αποτυχιες, οπότε τώρα που μεγαλωσα, βλέπω ότι από εκεί που με έκριναν άσχημα ενώ ήμουν απλά καλό παιδάκι, τώρα που είμαι πιο απωθητικος, ξαφνικά κυνηγανε αυτες, οπότε μου κακοφανηκε το ότι είναι σαν να αδικειται ο εαυτός μου όταν ήμουν παιδι και να φερομαι "υποσυνείδητα (ίσως)" εκδικητικά στο μυαλό μου...

    Αλλά ρε συ, δεν είναι μόνο αυτό. Είναι χιλιάδες υποσυνείδητες σκέψεις στο μυαλό μου που με κάνουν να βγάζω τέτοιο γενικό συμπέρασμα (το οποίο δεν είναι απόλυτο, Μίλησα απλά για τους περισσότερους (99%))...Είναι τόσες πολλές οι σκέψεις (οι οποίες είναι "συμπερασματα για τους άλλους με βάση των γεγονότων της ζωής μου" ας πούμε), που απ ότι βλεπω, μιλάμε μόνο για σχέσεις, ενώ όπως εξηγησα, ήταν ένα απλό παράδειγμα. Στον τίτλο αναφέρω ανθρώπους, όχι γυναίκες...οι περισσότεροι φίλοι όταν ειμασταν 15, πηγαίναμε κέντρο, κάναμε ότι να ναι και παίρνουμε καλά, τώρα αν βγούμε, φωτογραφίες, σχόλια στο φβ, πόζες, εντιτ φωτό...ίσως αυτο να βλέπω και να λέω "όλοι βγαίνουν εξω μόνο για να εντυπωσιάσουν το άλλο φύλο για προφανείς λόγους, ενώ εγώ να θεωρω πολύ πιο ωραίο να υπάρχει μια παρέα που απλά να περνάει καλά ας πούμε...

    Άρα ίσως, μετά από τόσες σκέψεις, να μην ήθελα υποσυνείδητα να ερθω πιο κοντά με την κοπέλα, γιατί την θεώρησα μια σαν αυτούς που είχα φίλους..ενώ ή κοπελα ήθελε απλά να περάσει καλά...

    Δεν λέω ούτε ότι έχω δίκιο που τα βλεπω έτσι, ;αλλά ούτε ότι είναι ανόητα όσα σκέφτομαι...εγώ βλέπω ότι είναι παρά πολλά, λογικα μεν, αλλά μπερδευομαι και Χάνομαι στις σκέψεις ψάχνοντας να βγαλω σωστό συμπερασμα...ακόμα και τώρα έχω υπερφορτωσει με σκέψεις και έχω σκαλωσει...
    Αυτό που βλέπω είναι ότι υπεραναλύεις τα πράγματα σε απελπιστικό βαθμό μέχρι που χάνεις και το νόημα.Μπορώ να καταλάβω όμως ότι το πρόβλημα σου πηγάζει από αλλού και όχι απαραίτητα από την σημερινή μόδα των νέων.Δεν είμαι σε θέση να γνωρίζω τα βιώματα σου αλλά κουβαλάς μέσα σου μεγάλη ανασφάλεια και εσωστρέφεια,ψυχολόγος σαφώς δεν είμαι όμως σίγουρα πρέπει να κάνεις κάποιες προσπάθειες με τον εαυτό σου ή με βοήθεια ειδικού ώστε να συνειδητοποιήσεις ότι η ζωή κυλάει και είσαι πολύ νέος για να κλείνεσαι στον εαυτό σου και να απεχθάνεσαι τον κόσμο.Δεν έχεις ανάγκη να γνωρίσεις κόσμο; να κάνεις παρέες,φιλίες,σχέσεις και ούτω καθεξής..
    μην φέρνεις την καταστροφή,έξω υπάρχουν άνθρωποι που πραγματικά αξίζουν και δεν πρέπει εσύ να τα ισοπεδώνεις όλα.

    Συμφωνώ απόλυτα ότι είναι εκνευριστικό να είσαι σε μία παρέα που το μόνο που θέλουν είναι 100 selfies και κανένα chek in στο facebook για να δείξουν ότι περνάν καλά ή σχέσεις μόνο για την καλοπέραση.Αυτό δεν σημαίνει ότι εσύ πρέπει να κρατάς απόσταση από όλον το κόσμο και να είσαι καχύποπτος.
    Έβγαλες συμπέρασμα για την κοπέλα επειδή σε έκανε add και είσαι σίγουρος ότι σε ήθελε για το κορμί και την ομορφιά σου(?)
    που δεν το στηρίζεις κάπου αυτό απλά έτσι νομίζεις και το λες, αλλά σε περίπτωση που ήταν έτσι...είναι κακό;;;
    εκτός και αν εσύ θέλεις κάτι αποκλειστικό οπότε αποφεύγεις ξεπέτες( που συνήθως αυτά τα προτιμούν οι άντρες και μην ακούσω όχι εδώ)
    Για να συνοψίσω πρέπει να δεις από μία άλλη οπτική γωνία την ζωή και να μην αδικείς τόσο πολύ τους ανθρώπους γιατί θα έρθει η μέρα που πραγματικά θα είσαι δυστυχισμένος και χωρίς κανέναν δίπλα σου έπειτα από τις δικές σου επιλογές....

  12. #42
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,842
    εμενα μια με χρησιμοποιησε και το ειπα σε ολουσ ηταν φοβερο συναισθημα
    μολισ το καταλαβα χαρηκα εσυ γιατι το παιρνεισ στραβα
    Φιλικά ο φτωχόΜπίνες της διπλανής πόρτας :)))

  13. #43
    Quote Originally Posted by Ntoubroutza View Post
    Για μένα άνθρωποι που αγαπούν τον ευατό τους κι άνθρωποι που δεν.
    πολυ σωστο αυτο που λες...και βγαινει προς τα εξω ακριβως αυτο, το αν αγαπαει και εκτιμαει ο αλλος τον εαυτο ή οχι

  14. #44
    Quote Originally Posted by psy me View Post
    και όμως οι κοπέλες είναι περισσότερο της νοοτροπίας αυτής .Στους άντρες θα το βρεις, σε μικρότερο αλλά ίσως πιο έντονο βαθμό (εκφράσεις όπως αυτή που λες) με τη διαφορά όμως ότι καταλαβαίνεις αμέσως (και φαίνεται) ότι είναι ζώο. Στις γυναίκες -ιδίως σε νεαρή ηλικία- υπάρχει η νοοτροπία γενικά και αφορά την μεγαλή πλειοψηφία.Τώρα αν είσαι και "τυχερός" θα το βρείς και σε έντονο βαθμό.Αν πεις μια καλημέρα,αν η άλλη ήδη δε σε γουστάρει, θα ξινίσει και θα σου την πει. Στους άντρες είναι περισσότερο διαδεδομένη η διακριτική αποφυγή.Η διαφορά είναι ότι αυτές έχουν τον κύκλο τους και δε δίνουν πάντα την εντύπωση ότι πρόκειται για ζώα. Ζύγισε λοιπό όλα αυτά και χωρίς εγωισμούς δες ποιούς-ή μάλλον ποιες- αφορά η νοοτροπία αυτή. Αν υπάρχουν αντιρρήσεις εδώ είμαι, καθώς τυχαίνει να είμαι πεπεισμένος για όσα γράφω.
    πριν δεν το ειπα επειδη ειμαι γυναικα, αλλα επειδη οντως εχω πολλους γνωστους αντρες που ειναι ετσι και μιλανε ετσι..τωρα για τις κοπελες δεν ξερω το σκεφτομαι και μπορει να χεις κ δικιο...αλλα ετσι μπαμ παραδειγματα κ απο τον κυκλο το δικο μου και απο τις φιλες μου και απο αυτα που εχω δει δεν μπορω να βρω..αληθεια

  15. #45
    Quote Originally Posted by Evil View Post
    Ή κοπέλα ήταν ένα παράδειγμα για να σας δείξω πως βλέπω τα ατομα, βγάζοντας άποψη για αυτους μέσω γεγονότων. Στη ζωή μου έχω γνωρίσει πααααρα πολλούς ανθρώπους, να έρθουμε κοντά δηλαδή, να γίνουμε φίλοι (όταν ήμουν πιο μικρός, πιο αθώος και πιο ανοιχτός), και πολλοί είναι πάρε τον έναν και χτυπά τον άλλον.

    Άλλοι (αγόρια) το μόνο που τους ένοιαζε είναι να ντυθουνε καλα, να φτιάξουν μαλλί, και να επιδείξουν στον κόσμο ποιοι είναι. Άλλοι απλά "το παίζουν" έξυπνοι, προσπαθώντας σε συζητήσεις να σε ρίξουν (για να επιδειξουν στον κοσμο ποσό Αϊνστάιν είναι). Αλλοι παρακαλανε για αγάπες γιατί τους έχει αδικήσει ή μοίρα και δεν έχουν ταίρι, αλλά μόλις κάνουν σχέση, ρίχνουν κανα-δυο κέρατα και μετά κλαίνε γιατί δεν το ηθελαν και αν γυρνούσαν τον χρόνο πίσω θα ...θα.....

    Όσο για την κοπέλα ότι της έκανα κλικ...ε δεν το λες κλικ να είμαι ξεκάθαρος στις συζητήσεις ότι δεν θέλω καν να βγούμε βόλτα (με ευγενικό τρόπο), και να συνεχίζει να μου στέλνει ότι θα θελε αγόρι για χριστούγεννα γιατί νιώθει μόνη και στέλνει 500 φιλάκια...αααας πούμε ότι τα βλέπω λάθος ή απλά έτυχε να πέσω παααλι σε λάθος άτομο...τα συμπεράσματα, με βάση την μικρή εμπειρία που είχα με ανθρώπους στη ζωή μου, δεν είναι λογικα;

    ...και σχετικά με την τελευταία σου παράγραφο...θεωρώ πως έχω παρά πολύ καλή κριτική ικανότητα και συμπεριλαμβανω παρά πολλά πριν κρινω (άσχετα αν αυτά τα κάποια, τα βλέπω μέσα σε δυο-τρεις προτάσεις που θα πει ο άλλος). Στο παράδειγμα σου π.χ πιθανόν να έβλεπα καταθλιπτικό ύφος, τόνο φωνής και 1000 ακόμα πράγματα καθώς μιλάει, παίρνει μορφές με το προσωπο του κ.λπ...αν θεωρώ πως δεν έχω αρκετά "στοιχεία", απλά δεν κρινω και περιμένω να τον γνωρίσω καλύτερα...βέβαια όλα αυτα δεν απορρίπτουν αυτό που λες ότι δεν πρέπει να βγάζω εύκολα κριτικές (άσχετα αν συμφωνώ ή διαφωνω με αυτό), απλά ρε συ με όσα έχω ζήσει γνωρίζοντας ανθρώπους...είναι πολύ εγωκεντρικοι να πω; γενικά ο καθένας έχει κάτι, ο κάθε ένας είναι ξεχωριστή περίπτωση...

    ...και φυσικά δεν παρεξηγώ...αν το κάνω, θα σου πω τον λόγο πρώτα, και μετά θα σε ακούσω αν διαφωνίες...σε ευχαριστω κιόλας για το ωραίο σου ποστ και επειδή ασχοληθηκες...
    Αυτο που περιγραφεις ειναι οι ανθρωποι...ετσι ειναι οι ανθρωποι ετσι ειναι η φυσης τους...οχι τοσο υπερβολικα και τοσο απολυτα οπως τα λες εσυ βεβαια...δεν ειναι κακοι οι ανθρωποι, δεν ειναι κακο να θες να δειξεις στους αλλους οτι εισαι εξυπνος, δεν ειναι κακο να περιποιηθεις τον εαυτο σου και να φροντιζεις την εμφανιση σου, δεν ειναι κακο να θελεις να αγαπησεις και να αγαπηθεις, το κερατο ναι ειναι κακο αλλα δεν γινεται κιολας επιτηδες...ανθρωποι ειναι ειμαστε ολοι, κανουμε λαθη...η ζωη δεν μας ηρθε με οδηγιες και εγχειριδιο χρησης...προσπαθεις να γινεις συμπαθης στους αλλους, προσπαθεις να κανεις παρεες, προσπαθεις να δειξεις τον καλο σου εαυτο...ολα αυτα τα μαθαινεις, μαθαινεις απο τα λαθη σου, μαθαινεις απο τις υπερβολες σου...ενταξει σαφως δεν μιλαω για καποιες "περιπτωσεις" ανθρωπων που οντως λες νταξει "γιατι?", αλλα δεν υπαρχει καμια περιπτωση εσυ συγκεκριμενα να επεσες 99% σε τετοιες περιπτωσεις και ποσο μαλλον αφου εχεις γνωρισει πολλους ανθρωπους στη ζωη σου....δεν βγαινει μαθηματικα..το προβλημα σου ειναι μαλλον στο αλλο ποστ σου με τα πιο εφηβικα-παιδικα σου χρονια

Page 3 of 4 FirstFirst 1234 LastLast

Similar Threads

  1. ζωα εναντιον ανθρωπων
    By Macgyver in forum Συζητήσεις Ψυχολογικού Ενδιαφέροντος
    Replies: 62
    Last Post: 17-09-2015, 13:15
  2. Μέτρηση του μέσου δείκτη νοημοσύνης μιας ομάδας ανθρώπων.
    By juicy in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 13
    Last Post: 03-03-2012, 21:47
  3. Ρατσιμος προς το χρωμα των ανθρωπων ποιες οι αιτιες?
    By xrhstos in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 3
    Last Post: 14-01-2012, 19:32
  4. Η οικονομικη κριση κ οι συνεπειες στον ψυχισμο των ανθρωπων
    By kokoa in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 12
    Last Post: 28-09-2011, 18:26
  5. ΚΑΙΡΟΣ ΓΙΑ ΘΑΝΑΤΟ! ( O Ναος των Ανθρώπων)
    By BrokeN_DoLL in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 1
    Last Post: 24-09-2011, 18:41

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •