ΙΨΔ και αδιέξοδο.
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 17
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Feb 2014
    Posts
    14

    ΙΨΔ και αδιέξοδο.

    Εχω μια φίλη με ΙΨΔ. Δεν είχα ιδέα τι είναι αυτο ούτε οτι υπάρχει. Κάθισα διάβασα έμαθα. Το παλεύει εδώ κ 2-3 χρόνια αλλα έχει απογοητευτεί με τους γιατρούς. Έχει πάει σε τρεις διαφορετικούς. Οι δυο δεν την βοήθησαν πολυ ενώ ο τρίτος την γέμισε φάρμακα. Πολυ φάρμακο που σύμφωνα με εκείνη δεν είχαν κάποιο αποτέλεσμα ιδιαίτερο. Τους σταμάτησε όλους κ μείωσε τα φάρμακα αυθερετα απο μόνη της. Έχει απογοητευτεί απ όλα. Έχει και ιδεοληψίες και κατάθλιψη αν για την κατάθλιψη δεν το δέχεται. Προσπαθώ να την πείσω να ξαναζητήσει βοήθεια αλλα μάταια. Την τρώει αυτο το πράγμα απο μέσα. Της ρουφάει την ζωή. Δεν ξέρω πως να την βοηθήσω. Μήπως γνωρίζει κανεις κάποιον γιατρό με εξειδίκευση στην ΙΨΔ μήπως καταφέρω κ την πείσω να ξαναζητήσει βοήθεια αλλα οχι απο έναν οποιοδήποτε ψυχίατρο αλλα απο κάποιον που γνωρίζει πολυ καλά το πρόβλημα.

  2. #2
    Junior Member
    Join Date
    Dec 2015
    Posts
    1
    Καλησπέρα,
    ο φίλος μου έχει ΙΔΨ. Τον περασμένο Ιούνιο έπαθε ένα παραλήρημα και τον πήγα στο Αιγηνίτειο. Οι γιατροί του έγραψαν ζυπρέξα και στη συνέχεια ξεκίνησε ψυχαναλυτική θεραπεία με έναν ιδιώτη ψυχίατρο ο οποίος του χορήγησε και λαντόζ. Δυστυχώς αυτός ο γιατρός για ένα μήνα δεν τον επέβλεπε γιατί πήγε διακοπές. Το λάθος φάρμακο που του έδωσε σε συνδυασμό με το γεγονός ότι δεν τον παρακολουθούσε, είχε ως αποτέλεσμα τον Αύγουστο να επιδεινωθεί η κατάστασή του κι έτσι ξαναπήγαμε στο Αιγηνίτειο (είδα κι έπαθα για να τον πείσω) όπου οι γιατροί του είπαν ότι χρήζει νοσηλείας (έδωσα μεγάλη μάχη για να τον πείσω και για την νοσηλεία). Μετά από 2 μήνες νοσηλείας στο Αιγηνίτειο, του διέγνωσαν ΙΔΨ και κατάθλιψη. Το Αιγηνίτειο χωρίζεται σε κλινικές και ο φίλος μου νοσηλεύτηκε στην κλινική που επιβλέπει ο ψυχίατρος Ηλίας Τζαβέλας ο οποίος έχει πλούσιο βιογραφικό και μεγάλη κλινική εμπειρία. Με το πέρας της νοσηλείας και αφού έγινε η διάγνωση και σταθεροποιήθηκε η αγωγή του (ρισπερντάλ, ντουμιρόξ, ταβόρ και σεροκουέλ) ξεκίνησε γνωσιακή ψυχοθεραπεία ειδικά για την ΙΔΨ στο ιδιωτικό γραφείο του Τζαβέλα. Η θεραπεία θα διαρκέσει περίπου 6 μήνες και απ ότι έχω διαβάσει προσφέρει κατά 80% ανακούφιση των συμπτωμάτων. Είμαστε πολύ τυχεροί που τον ανέλαβε ο Τζαβέλας και τώρα είναι σε πολύ καλύτερη κατάσταση απ ότι ήταν τον Αύγουστο.
    Αυτό που σου συστήνω είναι να την πείσεις με κάποιο τρόπο να επισκεφθείτε το Αιγηνίτειο που είναι πάρα πολύ καλό νοσοκομείο για αυτές τις περιπτώσεις. Μπορείς να την πας στα εξωτερικά ιατρεία και αφού συνομιλήσεις πρώτα εσύ με κάποιο γιατρό για να εξηγήσεις την κατάσταση, να μιλήσει ο/η γιατρός με την φίλη σου και θα κρίνει τι ενδείκνυται για την περίπτωσή της.
    Πάνω απ' όλα έχε ψυχραιμία και προσπάθησε κι εσύ να αναζητήσεις κάποια ψυχοθεραπευτική βοήθεια γιατί είναι πολύ επιβαρυντική αυτή η κατάσταση και για την ψυχική υγεία των ανθρώπων που φροντίζουν ανθρώπους με ΙΔΨ. Επίσης προσπάθησε να δημιουργήσεις ένα υποστηρικτικό δίκτυο με συγγενείς ή φίλες/ους της κοπέλας προκειμένου από κοινού να βάλετε τα δυνατά σας για να την βοηθήσετε να πάρει την σωστή απόφαση για την ίδια (δηλαδή να φροντίσει την ψυχική της υγεία άμεσα και να μην την παραμελεί γιατί μπορεί να οδηγηθεί σε ανεξέλεγκτες καταστάσεις). Δυστυχώς ή ευτυχώς ελλείψει οικογενειακού περιβάλλοντος, ανέλαβα εξ ολοκλήρου τη φροντίδα του φίλου μου κάτι που είχε μεγάλο ψυχικό κόστος για μένα. Γι αυτό σου γράφω ότι πρέπει να απευθυνθείς και σε άλλους.
    Καλή δύναμη, καλό κουράγιο και να πάνε όλα καλά!

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2015
    Location
    αθηνα
    Posts
    534
    Γεια σου εγω ξερω τον καταλληλο γιατρο που μπορει να τον βοηθησει οπως βοηθησε και μενα μετα απο πολλους γιατρους που εκαναν λαθος αλλα δεν ξερω αν επιτρ επιτρεπεται απο το φορουμ να δωσω ονομα

  4. #4
    Junior Member
    Join Date
    Feb 2014
    Posts
    14
    Δυστυχώς δεν μπορώ να την πείσω να ζητήσει βοήθεια, αρνείται κατηγορηματικά κι όταν προσπαθώ να θέσω το ζήτημα καταλήγουμε σε καυγά, με εχει κουράσει η κατάσταση και εμένα κ ειμαι μονίμως με νεύρα. Δεν νομίζω οτι μπορώ αλλο μέσα σε αυτήν την κατάσταση, την αγαπώ αλλά εχει αρχίσει να γινεται ζήτημα επιβίωσης. Νεύρα όλη μέρα, κακή απόδοση στο γραφείο, μονίμως πίσω στο προγραμμα. Δεν το καταλαβαίνει κι αυτο με πειράζει περισσότερο. Δεν μπορεί να αισθανθεί οτι αυτή η ΙΨΔ την τρώει απο μέσα, της απομιζει όλη την ενέργεια και επιδρά αρνητικά κ σε εμένα παρα πολυ.

  5. #5
    Banned
    Join Date
    Aug 2015
    Location
    νησια bora bora
    Posts
    4,715
    αφου βρεθει καποιος τροπος να πάρεις το τηλ του γιατρου της παβλίνας , το δινεις στην φιλη σου και απο εκει και περα οταν ειναι ετοιμη να κανει το βημα θα το κανει απο μονη της, οσο την πιεζεις μπορει να της γυριζει σε αντιδραση και να εχεις τα αντιθετα αποτελέσματα.

  6. #6
    Junior Member
    Join Date
    Feb 2014
    Posts
    14
    Το ψυχολογικό αντίκτυπο είναι πολύ μεγάλο και δεν επηρεάζει μόνο εμένα αλλα και τους γύρω μου κ την σχέση μου μαζί τους. Θα μπορούσα να το αντιμετωπίσω με την βοήθεια της, αν δεχόταν να αντιμετωπίσει το προβλημα της. Εκείνη όμως επιλέγει συνεχώς να κρύβεται, θεωρώντας οτι οι θεραπευτές θέλουν απλά να πουλήσουν τα φάρμακα τους επειδή έχουν οικονομικό όφελος και μόνο. Θεωρεί οτι θα μπορέσει μόνη της να βγει απο το αδιέξοδο. Βέβαια παραδέχεται οτι είναι χειρότερα απο τότε που σταμάτησε καθε θεραπεία, παρολ αυτά επιμένει και συνεχίζει αυτόν τον φαύλο κύκλο που δεν οδηγεί πουθενά. Δεν μου μένει τιποτα αλλο να κάνω πλέον απο το να φύγω, άλλωστε μου το είπε κι εκείνη πως μακριά της θα ειμαι καλυτερα κι οτι μου κάνει κακό. Νόμιζε οτι δεν το ήξερα, δεν περασε απο το μυαλό της οτι την αγαπώ κ θέλω να μπορέσει να σταθεί στα πόδια της καλά. Δεν το καταλάβαινε;
    Καλή Χρονιά παιδιά κι ευχαριστώ για τις πολύτιμες συμβουλές σας.

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2015
    Posts
    3,621
    ΙΔΨ και καταθλιψη εχει ενας φιλος μου.προσπαθουσα 1 χρονο να τον πεισω να παμε σε ψυχολογο γιατι δεν ηξερα τοτε οτι χρειαζοταν ψυχιατρο.τελικα πηγα εγω πρωτα σε ψυχιατο και ακολουθησε κι αυτος.ειναι πολυ ψυχοφθορο για τους τριτους αυτο το προβλημα.δεν καταλαβαινε ουτε οτι εχει ΙΔΨ ουτε καταθλιψη.τα θεωρουσε ολα φυσιολογικα.να μην τα πολυλογω πηγαμε σε κεντρο υγειας και δεν του κανανε τιποτα τα χαπια και η ψυχολογος τον βοηθησε ελαχιστα.αλλαξαμε γιατρο του εδωσε λαντοζ και ζυπρεξα και τωρα ειναι πολυ καλυτερα.αλλα εχω καταλαβει οτι χρειαζεται και ψυχολογος.τα φαρμακα απλα καταπραυνουν τα συμπτωματα.το προβλημα ομως παραμενει

  8. #8
    Junior Member
    Join Date
    Feb 2014
    Posts
    14
    Κι εγω απο αυτά που έμαθα είναι οτι ξεκινάς με Συμπεριφορική θεραπεία ή όπως λέγεται και φαρμακευτική αγωγή. Η αγωγή θα κατευνάσει την ένταση των συμπτωμάτων και η ψυχοθεραπεία προσπαθούν να μάθουν στον ασθενή να διαχειριζεται περιπτώσεις τις καθημερινότητας που προκαλούν άγχος. Δεν γνωρίζω αν γίνονται ποτε "εντελώς καλά" αυτά τα άτομα αλλα ποιος το ορίζει αυτο. Δεν εχω καταλήξει. Θα ακολουθούν φαρμακευτική αγωγή εφόρου ζωής ή θα ηρεμισουν κάποια στιγμή; Θέλω να πω ότι όλοι έχουμε κάποια θέματα που μας ενοχλούν αλλά όταν πρεπει να κάνουμε κατι, τα ξεπερνάμε και ειμαστε όσο μπορούμε επαρκής στις υποχρεώσεις μας. Η εν λόγω κοπέλα και φαντάζομαι κ άλλες περιπτώσεις είναι δυσλειτουργικοί και θα είχαν προβλημα να επιβιώσουν μόνοι τους.

  9. #9
    Quote Originally Posted by mirotas View Post
    Κι εγω απο αυτά που έμαθα είναι οτι ξεκινάς με Συμπεριφορική θεραπεία ή όπως λέγεται και φαρμακευτική αγωγή. Η αγωγή θα κατευνάσει την ένταση των συμπτωμάτων και η ψυχοθεραπεία προσπαθούν να μάθουν στον ασθενή να διαχειριζεται περιπτώσεις τις καθημερινότητας που προκαλούν άγχος. Δεν γνωρίζω αν γίνονται ποτε "εντελώς καλά" αυτά τα άτομα αλλα ποιος το ορίζει αυτο. Δεν εχω καταλήξει. Θα ακολουθούν φαρμακευτική αγωγή εφόρου ζωής ή θα ηρεμισουν κάποια στιγμή; Θέλω να πω ότι όλοι έχουμε κάποια θέματα που μας ενοχλούν αλλά όταν πρεπει να κάνουμε κατι, τα ξεπερνάμε και ειμαστε όσο μπορούμε επαρκής στις υποχρεώσεις μας. Η εν λόγω κοπέλα και φαντάζομαι κ άλλες περιπτώσεις είναι δυσλειτουργικοί και θα είχαν προβλημα να επιβιώσουν μόνοι τους.
    Κάπως έτσι θεραπεύεται η ΙΨΔ. Τα φάρμακα απλά κατευνάζουν τα αισθήματα. Τον τρόπο ελέγχου και αποβολής των διαστρεβλωμένων σκέψεων και συμπεριφορών θα στον μάθει η ψυχολογία και κατ΄ακρίβεια η γνωστική συμπεριφορική μέθοδος. Όσο πιο βαθιά παέι η ΙΨΔ τόσο πιο έντονο πείσμα και θέληση χρειάζεται από μέρους του ασθενούς. Κάποτε τα πραγματα γίνονται ακόμα χειρότερα όταν το άμεσο του περιβάλλον διαπροσωπικών σχέσεων δεν τον βοηθά (πχ αντιπάθειες ή έλλειψη ενδιαφέροντος). Έχω ήδη γράψει κάμποσα στην ενότητα αυτή (ΙΨΔ) του φόρουμ για την μέθοδο που προανεφερα.
    γιάννης

  10. #10
    Junior Member
    Join Date
    Jan 2016
    Posts
    2
    Γεια σας..θα μπορούσατε να μου στειλετε σε μήνυμα το όνομα του γιατρού;Σας ευχαριστω πάρα πολύ.

  11. #11
    Junior Member
    Join Date
    Jan 2016
    Posts
    2
    Quote Originally Posted by pavlina View Post
    Γεια σου εγω ξερω τον καταλληλο γιατρο που μπορει να τον βοηθησει οπως βοηθησε και μενα μετα απο πολλους γιατρους που εκαναν λαθος αλλα δεν ξερω αν επιτρ επιτρεπεται απο το φορουμ να δωσω ονομα
    Γεια σας..θα μπορούσατε να μου στειλετε σε μήνυμα το όνομα του γιατρού;Σας ευχαριστω πάρα πολύ.

  12. #12
    Μια απορία...Όσοι έχουν ΙΨΔ ξέρουν τι θέλουν; Κάνουν πράγματα και δεν χαίρονται, είναι ενοχικοί, έχουν άσχημες σκέψεις. Υποθέτω τα πράγματα θα χειροτερεύουν όταν πρέπει να πάρουν αποφάσεις ή όταν κάποιος τους δείχνει τα καλά του αισθήματα. Δηλαδή δεν είναι αυθόρμητοι ποτέ; Ή είναι και μετά πέφτουν να πεθάνουν;

  13. #13
    Banned
    Join Date
    Jan 2015
    Posts
    657
    Quote Originally Posted by pavlina View Post
    Γεια σου εγω ξερω τον καταλληλο γιατρο που μπορει να τον βοηθησει οπως βοηθησε και μενα μετα απο πολλους γιατρους που εκαναν λαθος αλλα δεν ξερω αν επιτρ επιτρεπεται απο το φορουμ να δωσω ονομα
    σε παρακαλω αν ακους τωρα στειλε μ ενα μηνυμα το γιατρο σου.αυτα πρεπει να μαθαινονται.για να βοηθηθει ο κοσμος και να αποφευχθουν οι λαθος γιατροι που επιδεινωνουν τη κατασταση και φερνουν μεγαλύτερη ταλαιπωρια και απογοητευση στο ατομο.

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2017
    Posts
    288
    κι εγώ θα ήθελα να μάθω το όνομα του γιατρού που ανέφερε η pavlina

  15. #15
    Quote Originally Posted by bluesk View Post
    Μια απορία...Όσοι έχουν ΙΨΔ ξέρουν τι θέλουν; Κάνουν πράγματα και δεν χαίρονται, είναι ενοχικοί, έχουν άσχημες σκέψεις. Υποθέτω τα πράγματα θα χειροτερεύουν όταν πρέπει να πάρουν αποφάσεις ή όταν κάποιος τους δείχνει τα καλά του αισθήματα. Δηλαδή δεν είναι αυθόρμητοι ποτέ; Ή είναι και μετά πέφτουν να πεθάνουν;
    Όχι, δεν είμαι αυθόρμητος. Γενικά τρώω πολλά κολλήματα στο κεφάλι και νιώθω μια αναστολή μέσα μου.

Page 1 of 2 12 LastLast

Similar Threads

  1. Σε αδιέξοδο
    By jack99 in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 7
    Last Post: 02-04-2015, 12:50
  2. Αδιέξοδο
    By BloodyKate in forum Οριακή - Μεταιχμιακή Διαταραχή Προσωπικότητας
    Replies: 58
    Last Post: 21-09-2011, 17:14
  3. αδιεξοδο..
    By ram in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 33
    Last Post: 28-05-2011, 15:29
  4. αδιέξοδο
    By michalisyov in forum Αυτοανάλυση - Τα εσώτερα μας...
    Replies: 2
    Last Post: 18-05-2011, 13:18
  5. αδιέξοδο
    By mirtw in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 20
    Last Post: 12-05-2011, 15:22

Tags for this Thread

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •