Μια απαντηση στο κρίνο - Page 2
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 2 of 5 FirstFirst 1234 ... LastLast
Results 16 to 30 of 67
  1. #16
    Banned
    Join Date
    May 2004
    Location
    στις στεπες του Καυκασου
    Posts
    10,933
    δεν ειμαι ομως και δεν θα γινω ποτε,

    ;)

    οκ λοιπον ας συζητησουμε πιο ..... ηρεμα.

  2. #17
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2008
    Location
    Αστεροειδής Β162
    Posts
    109
    Ρε Κρινο γιατι τα γενικοποιεις ολα? Επισης δεν καταλαβαινω γαιτι σου φαινεται περιεργο να διαχωριζω τους ασκουντες το επαγγελμα με το επαγγελμα καθ\'αυτο...Δηλαδη σαν να μου λες οτι ο σοσιαλισμος δεν ειναι δυνατος γιατι ο υπαρκτος σοσιαλισμος τα σκατωσε...(Ελπιζω να μην ανοιξα αλλο θεμα τωρα...).
    Αυτο το \"εσεις οι ψυχολογοι\" σε παρακαλω να μην το λες, δεν ειμαστε Ολυμπιακος - παναθηναικος εδω, μην πας να δημιουργησεις τετοιο κλιμα...

  3. #18
    Banned
    Join Date
    May 2004
    Location
    στις στεπες του Καυκασου
    Posts
    10,933
    γιατι πολυ απλα μου θετεις ερωτηματα αν εκανε το αυγο την κοτα η, η κοτα το αυγο.
    Οι ψυχολογοι εφαρμοζουν αυτα που εμαθαν πολυ απλα.
    Οταν παρεις στραβο δρομο, στραβος θα εισαι και εσυ, απλο δεν ειναι?

    (ο σοσσιαλισμος ηταν μια απατη απο την αρχη μεχρι το τελος και ετσι σου απαντω και σε αυτο το ερωτημα - οχιμην το ανοιξεις)

    Αν δεν θες να μην χρησιμοποιω τετοιο ορο τοτε μην τον αναφερεις.
    Πες μου πως θες να μιλαμε σαν ανθρωποι η σαν κατι αλλο???
    Αν θες να χρησιμοποιεις τον τιτλο που εχεις, αναγκαστικα θα σε αντιμετωπισω ως τετοια.
    Ειμαι παραλογος?

  4. #19
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2008
    Location
    Αστεροειδής Β162
    Posts
    109
    Ναι εισαι παραλογος και ανακολουθος. Ειπαμε να μην χρησιμοπουμε στερεοτυπα και ειπες οτι εσυ σε ενα κοσμο στερεοτυπων προσπαθεις να εισαι αλλιως...που δεν το βλεπω ομως.
    Τψρα τι να σου πω για το ποσο αδικος εισαι, ειδικα προς εμενα και μιλας με εμενα οχι με ολους τους ψυχολογους του κοσμου. Αρχικα κοινωνιολογος ηθελα να γινω αλλα δεν θα ειχα τι να το κανω στην Ελλαδα και εγινα ψυχολογος τελικα, που ουτε αυτο βλεπω να πετυχαινει τεσπα...Επισης η κοινωνιολογια ειναι η μεγαλη μου αγαπη και πολυ λυπαμαι που εισαι κοινωνιολογος και σκεφτεσαι οπως σκεφτεσαι. Ο ανθρψπος ειναι κοινωνικο ον, γεννιεται και μεγαλωνει σε ανθρωπινες κοινωνιες αλλα κουβαλαει και την ψυχη του και ενα ιδιωτικο κοσμο. Αυτο το δευτερο το ερευνα η ψυχολογια και ας μην πουμε τι ερευνα η γνωσιακη ψυχολογια γιατι θα μπλεχτουμε. Καθε καλος, αξιοπρεπης ψυχολογος η κοινωνιολογος δεχεται a priori οτι ψυχολογια και κοινψνιολογια ειναι αρρηκτα δεμενες...Εγω αγαπητε κρινο αυτη τη θεση εχω, και αν θες μιλαμε επι αυτης της θεσης, δεν θα μου φορτωσεις ολους τους ασχετους της γης. Και εγω σιχαινομαι τον Giddens αλλα αυτο δεν σημαινει κατι.

  5. #20
    Banned
    Join Date
    May 2004
    Location
    στις στεπες του Καυκασου
    Posts
    10,933
    παρακαλω??
    Ειπα οτι μου αρεσουν οι κοινωνιολογικες προσεγγισεις οχι οτι ειμαι κοινωνιολογος, παρεξηγηση.

    Παρακατω λοιπον δεν δεχομαι την ψυχολογια σαν επιστημη, ειναι αυτο δικαιωμα μου η οχι???
    Για τα α πριορι, δεν μου λενε τιποτα αυτες οι φρασεις.

    Γενικα μιλωντας δεν θα σου φορτωσω τιποτα που δεν θα το θες, μπορεις να κοιμασαι ησυχη για αυτο.....

  6. #21
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2008
    Location
    Αστεροειδής Β162
    Posts
    109
    Εχουμε δεχτει τις φυσικες επιστημες σαν επιστημες και το ειδαμε τι ξερουμε τελικα. Τιποτα δεν ξερουμε. Δεν εχω προβλημα με το τι δεχεσαι σαν επιστημη, απλα δεν συμφωνω που λες κατι χωρις επιχειρηματα να το στηριξεις. Αν δεν σου αρεσει το α πριορι υπαρχει και το εκ των προτερων απλα μου ερχοταν πιο βολικα το πρωτο. Μια εκφραση ειναι που δηλωνει κατι συγκεκριμενο, δεν ξερω πως θα το ελεγες εσυ....
    Δεν μου φαινεται οτι δεν μου φορτωνεις τιποτα...Μπορω και κοιμαμαι πανευκολα και μια χαρα ησυχη. Εισαι ερειστικος ομως ρε παιδακι μου....και το προβλημα ειναι οτι ειμαι και εγω τσαντισμενη απο παντα.
    Καλα αυτο με το σοσιαλισμο ειναι ακυρο που λες. Μπορει εμεις σαν ανθρωποτητα να ειμαστε ανικανοι αλλα αυτο ειναι αλλο.

  7. #22
    Banned
    Join Date
    May 2004
    Location
    στις στεπες του Καυκασου
    Posts
    10,933
    Οτι ειμαι εριστικος το ηξερες απο την πρωτη στιγμη η κανω λαθος???
    Ωστοσο παντα υπαρχει πεδιο συζητησης ακομα και ετσι.
    Το θεμα οτι εισαι σταντισμενη απο παντα πχ δεν με πτοει στο να συζητησουμε,
    μπορω αλλωστε να σου βαλω ευκολα φρενο αν χρειαστει οποτε να μην ανησυχεις για αυτο.

    Ο σοσσιαλισμος ειναι ανθρωπινη πατεντα, οποτε αν ειμαστε ανικανοι αυτο δεν ειναι αλλο, αλλα αυτο ακριβως.

  8. #23
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2008
    Location
    Αστεροειδής Β162
    Posts
    109
    Ναι το ηξερα, σωστο αυτο. Ωραια ειδες? Καταληξαμε καπου. Φρενο βαζω μονη μου στον εαυτο μου, δεν εχω τηλεχειριστηριο και δεν ειμαι απο αυτα τα παιδακια. Διατυπωνεις τις προτασεις σου ετσι ωστε να δεις την αντιδραση μου. Αυτο το \'ευκολα μπορεις να μου βαλεις φρενο\' τι το ηθελες? Λες και ειμαι τηλεκατευθυνομενο?
    Ο σοσιαλισμος ειναι ανθρωπινη πατεντα οπως και ο καπιταλισμος. Τιποτα απο τα ανθρωπινα πραγματα δεν ειναι της φυσης. Ειμαι, προσπαθω να ειμαι, Μαρξιστρια οποτε ενα αιωνα να μιλαμε επι αυτου δεν θα συμφωνησουμε.

  9. #24
    Banned
    Join Date
    May 2004
    Location
    στις στεπες του Καυκασου
    Posts
    10,933
    Originally posted by Bonnie1

    Διατυπωνεις τις προτασεις σου ετσι ωστε να δεις την αντιδραση μου.


    ναι ελπιζω να μην ενοχλει αυτο



    Αυτο το \'ευκολα μπορεις να μου βαλεις φρενο\' τι το ηθελες? Λες και ειμαι τηλεκατευθυνομενο?


    οχι καλε αλλα αμα συμμετεχεις σε μια συζητηση εισαι υποχρεωμενη να λαβαινεις υποψη σου τι λεω.
    Αμα ησουν τηλ/νη δεν θα σου ελεγα ουτε καλημερα.





    Ο σοσιαλισμος ειναι ανθρωπινη πατεντα οπως και ο καπιταλισμος. Τιποτα απο τα ανθρωπινα πραγματα δεν ειναι της φυσης. Ειμαι, προσπαθω να ειμαι, Μαρξιστρια οποτε ενα αιωνα να μιλαμε επι αυτου δεν θα συμφωνησουμε.


    μαλλον δεν αντεχεις κιολας να μπεις σε τετοια διαδικασια ετσι???
    :P

    αμα θε, περνα απο το μαρμαρενιο αλωνι......






    Υγ...... και για να κανουμε πιο ενδιαφερουσα την κουβεντα, θα την παμε απο το 1956 και πισω... τι λες?
    :P

  10. #25
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2008
    Location
    Αστεροειδής Β162
    Posts
    109
    Εχεις δικιο σ\'αυτο, τη διαδικασια να συζητησουμε περι σοσιαλισμου δεν την αντεχω, αρχικα ειμαι τρομερα προκατειλημμενη γιατι δεν μπορω να καταλαβω πως μπορει καποιος να μην ειναι σοσιαλιστης, μου φαινεται διαστροφη. Ξερεις ποσες φορες πηρα μερος σε συζητησεις στο πανεπιστημιο με τους συμφοιτητες μου και χαρακτηριστηκα ως η τρελλη Ελληνιδα? Ευχαριστω δεν θελω αλλο ιδιαιτερα απο Ελληνα, ασε να βριζω εδω τα παιδια της βιομηχανικης επαναστασης. Δεν θελω να τσακωθω μαζι σου. Επισης για μενα δεν υπαρχουν σοσιαλιστες, οχι σοσιαλισμος, δηλαδη αλλοιμονο αν θεωρησω τον Παπανδρεου σοσιαλιστη. Υπαρχουν ομως φιγουρες μεσα στην ιστορια που μας εδειξαν οτι αλλαγη μπορει να υπαρξει αρκει να υπαρχει ταξικη συνειδηδη και ενοτητα. Για μενα ο Τσε ηταν ενα τεραστιο παραδειγμα του τι μπορει να γινει και η σημερινη παγκοσμια κατασταση ειναι ενα αλλο παραδειγμα του που εχει καταντησει τον ανθρωπο ο καπιταλισμος. Αυτο το θεμα αστο καλυτερα εγω θα επρεπε να εχω γεννηθει σε αλλη εποχη και δυστυχως ειμαι καθαρα παιδι της μεταπολιτευσης. Ας πουμε καλυτερα γιατι εγω ειμαι ευτυχισμενη με εναν αντρα και εσυ με 51 γυναικες¨)

  11. #26
    Banned
    Join Date
    May 2004
    Location
    στις στεπες του Καυκασου
    Posts
    10,933
    Originally posted by Bonnie1


    Δεν θελω να τσακωθω μαζι σου.


    κριμα θα ηταν χαρα μου....





    Επισης για μενα δεν υπαρχουν σοσιαλιστες, οχι σοσιαλισμος, δηλαδη αλλοιμονο αν θεωρησω τον Παπανδρεου σοσιαλιστη.


    δεν μπαινω σε αυτο το παιχνιδι της γκρινιας ποιος ειναι πιο σοσσιαλιστης.
    Δεν ημουν ποτε σοσσιαλιστης στην σκεψη και δεν προκειται να γινω και νιωθω ευτυχης για αυτο.

    Ξερεις οταν επεσε ο \"σοσσιαλισμος\" στην ΕΣΣΔ το 1989, ημουν απο αυτους που δεν ξαφνιαστηκαν καθολου.....





    Υπαρχουν ομως φιγουρες μεσα στην ιστορια που μας εδειξαν οτι αλλαγη μπορει να υπαρξει αρκει να υπαρχει ταξικη συνειδηδη και ενοτητα. Για μενα ο Τσε ηταν ενα τεραστιο παραδειγμα του τι μπορει να γινει


    Μαλλον ξερεις πολυ λιγια πραγματα για τον Τσε,
    ελπιζω να μην εχεις και αφισα στο δωματειο σου η μπλουζα, θα απαγοητευομουν....





    και η σημερινη παγκοσμια κατασταση ειναι ενα αλλο παραδειγμα του που εχει καταντησει τον ανθρωπο ο καπιταλισμος.


    δεν διαφωνω, ωστοσο απο την αλλη βλεπω οτι ολα αυτα εχουν γινει απο ανθρωπους σε ανθρωπους και αυτο δεν μπορουμε να το αφησουμε απο εξω.




    Αυτο το θεμα αστο καλυτερα εγω θα επρεπε να εχω γεννηθει σε αλλη εποχη και δυστυχως ειμαι καθαρα παιδι της μεταπολιτευσης.


    το ιδιο και εγω επισης.





    Ας πουμε καλυτερα γιατι εγω ειμαι ευτυχισμενη με εναν αντρα και εσυ με 51 γυναικες¨)


    προφανως γιατι εισαι μια κλασικη ελληνιδα που ονειρευεται στο ποιος θα ειναι ο τυχερος που θα τυλιξεις.
    Μπορουμε βεβαια να βρουμε και αλλες εκδοχες αν αυτη δεν σου κανει.





  12. #27
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2008
    Location
    Αστεροειδής Β162
    Posts
    109
    Αρχικα εχω διαβασει και δει τα περισσοτερα πραγματα που υπαρχουν για το τσε, οπως επισης και για το συνταγμα της Κουβας. Ελπιζω να μην εισαι απο αυτους που εχουν χαψει την προπαγανδα των Αμερικανων. Δεν εχω μπλουζα με το τσε αλλα εχω μια μικρη του φωτογραφια και την εχω κολλησει κατω απο μια αφισα της Αμελι. Λυπαμαι αν σε απογοητευσα αλλα απο την αλλη ως κλασσικη Ελληνιδα λογικο ηταν να εχω φωτο του τσε, ηταν ομορφος αντρας και γελαγε και περιεργα. Και βεβαια εχουν γινει ολα απο ανθρωπους σε ανθρωπους, δεν μιλαω για το Σταλιν για το σοσιαλισμο μιλησα. Ο Μαρξ τα ειπε ολα, ο,τι κι αν πω εγω η εσυ επι του θεματος περισσευει.
    Να σε πληροφορησω οτι την εικονα του κλασσικου ελληνικου ζευγαριου, οπου μια αλλη στη θεση μου θα ενιωθε ασφαλεια, την ειχα και την αφησα γιατι ημουν ετοιμη να πεθανω απο πληξη. Δεν δεχομαι να μου λες εκφρασεις του τυπου \'τυλιξα\', εισαι ακυρος αν μου λες τετοια.
    Τα αφησα ολα για την τρελλη αγαπη που ελεγε και η Μελινα. Η τρελλη αγαπη ειναι περιεργη κατασταση κρινο, μην την φτυνεις τοσο ευκολα.

  13. #28
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2008
    Location
    Αστεροειδής Β162
    Posts
    109
    Η σιωπη ειναι χρυσος η τα βρηκαμε σκουρα? Σε οποιαδηποτε περιπτωση ελπιζω η διαθεση να ειναι ακομα φιλικη.

  14. #29
    Banned
    Join Date
    May 2004
    Location
    στις στεπες του Καυκασου
    Posts
    10,933
    Originally posted by Bonnie1
    Αρχικα εχω διαβασει και δει τα περισσοτερα πραγματα που υπαρχουν για το τσε, οπως επισης και για το συνταγμα της Κουβας.


    λυπαμαι αλλα ειτε δεν ξερεις ειτε αγνοεις σκοπιμως οτι ο τσε δεν ηταν ακριβως ο φλογερος επαναστατης που ειχες στο μυαλο σου σαν πιτσιρικα οταν φοραγες περηφανη τα μπλουζακια του...

    Αγνοεις οτι ο τσε ειχε ιδρυσει στρατοπεδα συγκεντρωσης για τους acusados ser afeminados y vagos που αφορουσαν ομοφυλοφιλους.

    Η μηπως και για σενα οι ομοφυλοφιλοι αποτελουν μιασματα που πρεπει να απομονωθουν???
    αυτην ακριβως την επανασταση ονειρευουσουν??

    Ο τσε πηρε πρωτοβουλια σαν υπουργος βιομηχανιας τοτε, στησει τρια στρατοπεδα συγκεντρωσης οπου μαζεψε ολους τους ομοφυλοφιλους της κουβας.
    Ο ιδιος επιμεληθηκε το μεγεθος των κελιων (1.00π Χ 180υ) και τα γνωστα κελια της Nueva Carceral που ηταν 5Χ5 και σε 22 αιωρες στοιβαζονταν 44 κρατουμενοι.
    Ο τσε επισης εμπνευστηκε το στυλ των βασανιστηριων που επεβαλαν στους κρατουμενους.

    Το 1965 στην κουβα οταν ηταν ακομα ενεργος ο τσε, οι ομοφυλοφιλοι κρατουμενοι ειχαν φτασει τις 45.000....
    Πολυ καλος αριθμος για ενα \"θρυλο\" ετσι???



    Ελπιζω να μην εισαι απο αυτους που εχουν χαψει την προπαγανδα των Αμερικανων.


    οχι βεβαια, αλλα δεν ειμαι και απο αυτους που πιστεψαν οτι προπαγανδα ηθελε η καθε μια πλευρα να σερβιρει για να κρατησει το λαο της καθυποταγμενο.


    Δεν εχω μπλουζα με το τσε αλλα εχω μια μικρη του φωτογραφια και την εχω κολλησει κατω απο μια αφισα της Αμελι.


    Οταν πηγα και ειδα την αμελι με επιασε χασμουρητο αλλα λεω μικρο το κακο. Για τον τσε ομως επετρεψε μου να εχω τις αντιρησεις μου.




    Λυπαμαι αν σε απογοητευσα αλλα απο την αλλη ως κλασσικη Ελληνιδα λογικο ηταν να εχω φωτο του τσε, ηταν ομορφος αντρας και γελαγε και περιεργα.



    αμα φτιαχνοσουνα γιατι ηταν ωραιος γκομενος δεν θα σου πω οχι, αν ομως προσθετες και καποιο πολιτικο προφιλ, εσυ θα πρεπει να απαγοητευτεις απο τον εαυτο σου και οχι εγω.

    Αυτοι που κυνηγανε να φτιχνουν ηρωες στο μυαλο τους ειναι γιατι δεν μπορουν να αντεξουν να ειναι ο εαυτος τους και θελανε να ειναι αυτο που ονειρευονται, ειτε αυτο λεγεται τσε ειτε οπως αλλιως θες.
    φυσικα δεν ησουν η μονη που το εκανε αυτο, αλλα και αρκετες χιλιαδες ελληνιδες, σορρυ αλλα η στατιστικη που αναφερεις δεν μου λεει τιποτα.

    Προσωπικα στον τοιχο μου (εξω απο τον καμπινε μου, με δευκολυνει πριν μπω) εχω μια τεραστια φωτογραφια του εαυτου μου, ελπιζω να μην χαρακτηριστω εγωπαθης....



    Και βεβαια εχουν γινει ολα απο ανθρωπους σε ανθρωπους, δεν μιλαω για το Σταλιν για το σοσιαλισμο μιλησα.



    μα και ο σταλιν για σοσιαλισμο μιλαγε καλη μου....
    απλα ειχε μια ιδιορυθμη αντιληψη για αυτο οταν εστελνε με δεκαδες τρενα τους αντιφρονουντες στα γκουλαγκ...



    Ο Μαρξ τα ειπε ολα, ο,τι κι αν πω εγω η εσυ επι του θεματος περισσευει.



    ο Μαρξ πιστευε οτι συντομα ο καπιταλισμος θα καταρευσει γιατι δεν θα μπορει να ξεπερναει τις συσωρευμενες κρισεις του.
    Σημερα εμεις μπορουμε να κανουμε τους εξυπνους και να ξερουμε αν ειχε δικαιο η οχι,
    ΝΑΙ???

    Εγω πανβτως εχω να πω πολλα και δεν μου περισευει καθολου.
    Αν εσυ το κεφαλαιο το εχεις στο προσκεφαλο σου δικαιωμα σου.
    Εμενα επετρεψε μου να κανω την κριτικη μου.



    Να σε πληροφορησω οτι την εικονα του κλασσικου ελληνικου ζευγαριου, οπου μια αλλη στη θεση μου θα ενιωθε ασφαλεια, την ειχα και την αφησα γιατι ημουν ετοιμη να πεθανω απο πληξη.



    οποτε σημερα τι ευαγγελιζεσαι???




    Δεν δεχομαι να μου λες εκφρασεις του τυπου \'τυλιξα\', εισαι ακυρος αν μου λες τετοια.



    μπα ?? και γιατι??
    για ερμηνευσε το αυτο να δουμε την ακυροτητα μου.



    Τα αφησα ολα για την τρελλη αγαπη που ελεγε και η Μελινα. Η τρελλη αγαπη ειναι περιεργη κατασταση κρινο, μην την φτυνεις τοσο ευκολα.



    Ολα ειναι παροδικα και μετριουνται την ωρα που μιλαμε και στο χωρο που μιλαμε.
    Ελπιζω να με εννοεις....



  15. #30
    Banned
    Join Date
    May 2004
    Location
    στις στεπες του Καυκασου
    Posts
    10,933
    Originally posted by Bonnie1
    Η σιωπη ειναι χρυσος η τα βρηκαμε σκουρα? Σε οποιαδηποτε περιπτωση ελπιζω η διαθεση να ειναι ακομα φιλικη.

    δυστυχως για σενα προκαλεις, και οσο προκαλεις οχι μονο θα διαβαζεις τετοιες απαντησεις αλλα και χειροτερες....
    Η διαθεση ειναι παντα φιλικη, ακομα και αμα λες οτι τα βρηκα σκουρα.

    Δυστυχως αγνοεις με ποιον μιλας και βλεπω οτι σου αρεσουν τετοια εφυολογηματα....
    :P

Page 2 of 5 FirstFirst 1234 ... LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •