Μια απαντηση στο κρίνο
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 5 123 ... LastLast
Results 1 to 15 of 67
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2008
    Location
    Αστεροειδής Β162
    Posts
    109

    Μια απαντηση στο κρίνο

    Λοιπον, αρχικα κατι γινεται και δεν θυμαμαι τον κωδικο μου αλλα ουτε και λειτοργει το να μου το στειλουν email, οποτε ξανα απο την αρχη εγγραφη. Λυπαμαι για αυτο αλλα κατι δεν λειτουργει καλα στην ιστοσελιδα παιδες. Επισης δεν εχω ψαξει πως λειτουργει το U2U οποτε ανοιξα καινουριο θεμα για να απαντησω στο κρινο, ισως να ειναι και ενας καλος τροπος για να εχουμε πολλες γνωμες στη συζητηση, αν καταλαβει κανεις ποιο ειναι το θεμα της διαφωνιας.
    Λοιπον, αγαπητο κρινο λυπαμαι που δεν απαντησα νωριτερα αλλα ειχα πολλες εργαισες που επρεπε να παραδωθουν και ως κλασσικη Ελληνιδα τις κανω τελευται στιγμη. Καταρχην πολυ χαιρομαι που βρηκα την ηλικια σου, ηλιου φαεινοτερον βεβαια αλλα τεσπα...Δε καταλαβαινω γιατι χρειαζεται να πω ποσες σχεσεις εχω κανει για να δικαιουμαι να μιλησω για σχεσεις. Για καποιο περιεργο λογο συνδεεις το ενα με το αλλο. Να παρω ομως και εγω τα πραγματα ενα - ενα οπως εσυ.
    Ετσι...
    "1. Δεν αναιρεσα οτι ειμαι ειρωνικος, αν σε δικαιωνει κατα περιπτωση ειμαι πολυ ειρωνικος." Εμενα δεν με δικαιωνει κατι, μια απλη διαπιστωση εκανα.

    "2. Την ηλικια μου προτιμω να την μαντεψεις εσυ." Αυτο εγινε, δεν καταλαβαινω ομως τι τεσταρεις ακριβως και δεν την ειπες εσυ...

    "3. Δεν θεωρω οτι εισαι ξερολας, εχεις την γνωμη σου και την σεβομαι,αυτο δεν με υποχρεωνει να την αποδεχτω κιολας.". Το να θελω να δικαιολογησω κατι προκαταβολικα δεν σημαινει οτι ειπα οτι το ειπες εσυ.

    "4. Οκ αν δεν θες να μιλησεις για τον εαυτο σου, μιλα για την γειτονια σου, η το μεσο ορο οπως εσυ τον νομιζεις.
    Βλεπω ομως οτι τελικα οταν κατι δεν βρισκει εφαρμογη πανω μας, ειμαστε αλλο ανεκδοτο. Ξερεις ποσους μπορεις να βρεις εδω μεσα και να σου πουν το ιδιο???" Οκ αν δεν θελω να μιλησψ για τον εαυτο μου αλλα μπυ την ειπες για αυτη μου την επιλογη θελοντας να με φερεις τελικα σε μια θεση να μιλησω. Οταν θελω να μιλησω για τον εαυτο μου, να εισαι σιγουρος οτι δεν θα κρυφτω ουτε πισω απο τη γειτονια μου, ουτε πισω απο το μεσο ορο. Δεν εχω τετοια θεματα. Δεν ειπα οτι ειμαι απο αλλο ανεκδοτο για να ορισω τονν εαυτο μου ως μοναδικο, το χρησιμοποιησα ως εκφραση λογου αλλα για καποιο λογο ηθελες να το ξεχειλωσεις το θεμα. Επισης, ειμαι μελος του φορουμ γιατι ακριβως ειδα πολλους εδω μεσα που πιστευουν οτι ειναι απο αλλο ανεκδοτο και αυτο με καθησυχασε, ειπα ενατξει κυρια μου δεν εχουν συμβει πραγματα μονο σε σενα. Το οτι εκανα επιλογες στη ζωη μου που χαρακτηριστηκαν καπως απο τη γειτονια μου, το μεσο ορο, την οικογενεια μου και τους φιλους μου αυτο ειναι μια αλλη ιστορια για την οποια, αν θεωρησω οτι θα βοηθησει καποιους μπορει να μιλησω αλλιως δεν εχει νοημα. Ας πουμε εχω ενα θεμα αυτη την εποχη που με βασανιζει αλλα δεν το εχω μοιραστει με το φορουμ γιατι οπως και εσυ, ειναι πιο ευκολο να δινεις απαντησεις παρα να μιλας για προσωπικα σου θεματα.

    "5. Δεν υοθετω το μαζοχισμο του πατου οπως ευκρινως αναφερεις. Απο την αλλη αν για σενα ειναι σταση ζωης ειναι σαφεστατα δικαιωμα σου, οχι ομως αποψη μου, επισης και αυτο σαφεστατο." Οπα περιμενε γιατι αλλα λεω αλλα λες οτι λεω. Δεν ειπα οτι ειναι σταση ζωης, αυτο τι συμπερασμα ειναι πολυ λαθος. Ειπα οτι σε περιπτωσεις σαν της Ειρηνης αν καποιος δεν πιασει πατο δεν βγαινει στην επιφανεια. Αν εσυ μπορεις και εισαι παντα πολυ λογικος (που καθολου δεν μου φαινεται)και μπορεις παντα να εισαι σε διαλεκτικη κατασταση με τα συναισθηματα σου, μπραβο οσυ και μαγκια σου, δεν μπορουμε ολοι. Και εγω ψυολογια εχω σπουδασει και ξερω γιατι μου συμβαινει τι αλλα αυτο δεν σημαινει οτι μπορω παντα να ελεγξω τα πραγματα. Αλλοιμονο αν μπορουσα. Τα συναισθηματα ειναι μια περιεργη κατασταση για αυτο και μεχρι σημερα δεν ξερουμε τι ακριβως ειναι επιστημονικα.

    "6. Σχολιαζω οτι γραφεις εξου και το σεξιστρια. Το οτι ετσι ειναι, this is man's man's world (το τραγουδι εχει 2 man's) δεν μου λεει κατι. Σε ενα σεξιστικο κοσμο εγω προσπαθω να ειμαι κατι αλλο, και επισης να κατακρινω οτιδηποτε αναπαραγει στερεοτυπα. Ξερω - ξερεις που ζουμε δεν γεννηθηκαμε στον Αρη. Οποτε εχεις χρονο ριξε μπαλακι."Εγω δεν ειπα οτι εισαι εσυ σεξιστης αλλα το οτι εγω μπορω να μιλαω σεξιστικα γιατι ξερω οτι δεν ζω στον Αρη νομιζω οτι ειναι δικαιωμα μου. Αν θελεις να αλλαξεις κατι πρεπει πρωτα να να αναγνωρισεις οτι υπαρχει και επειδη δεν σε ξερω αρχικα χρησιμοποισα ενα σχημα, η στερετυπο, οπως θες πες το, και αμυνθηκα προκαταβολικα. Δηλαδη εισαι αντρας και λευκος αντρας. Χαλια συνδυασμος για οπιαδηποτε κονστρουκτιβιστικη αντιληψη. Αναπαραγεις στερετυπα χβρις καν να το παιρνεις γραμμη. Ηθελες ομως να δεχτω a priori οτι εσυ το εχεις πολεμησει αυτο. Συγνωμη για αυτο εχεις δικιο. Βεβαι η θεση σου περι πολυγαμιας αλλα υπονοει...τεσπα...


    "7. Δεν ειμαι υπερ του total control ακριβως, οσο του αναλυση του τι νιωθω.
    Εκει εστιαζω τις διαφορες μας. Δεν μπορω να συναινεσω οτι νιωθω και οποιον παρει ο χαρος που ακολουθεις.
    Θελω να ξερω απο που προερχονται τα συναισθηματα μου και αν τελικα τα θελω, τοτε να τα νιωσω." Αν τελικα το θελεις να το νιωσεις? Μαλιστα, καλααααααααα. Αν το πιστευεις αυτο που λες, το αφηνω εδω απλα εντυπωση μου κανει να το λες εσυ αυτο. Νομιζω μπορεις να σκεφτεις γιατι.
    "Ξερεις το χυμα και το απορσδιοριστο, ενεχει πολλες παγιδες και εδω μιλαω για ψευδα συναισθηματα τα οποια εχουν εμφυτευθει σαν πλαστες αναγκες.
    Και εγω σε αυτη την λουμπα δεν θα πεσω.
    Για παραδειγμα μπορω να πω για την πλαστη αναγκη της αναπαραγωγης.". Τα πλαστα συναισθηματα ποια ειναι???? Ξερεις καποιος μπορει να λεει ετσι κατι αλλα χρειαζεται να εχει καποια επιχηραμοτολογια για να μην ακουγεται η οπιαδηποτε δηλωση τοσο προφανεστατα υποκειμενικη. Η αναπαραγωγη δεν ειναι πλαστη αναγκη αρχικα, η βιολογια δηλαδη λεει οτι δεν ειναι. Απο την αλλη, αυτη ειναι η λουμπα που εχουμε πεσει εμεις τα θηλυκα, οχι εσεις τα αρσενικα. Επισης, την αποψη μου περι μονογαμιας μονο στην αναπαραγωγη δεν τη στηριζω να εισαι σιγουρος για αυτο. Εσυ το θετεις απο αυτη την πλευρα. Για μενα ειναι θεμα ιδεολογιας. Δηαλση δεν θα πεσω στη λουμπα οτι πρεπει να σμιξω ερωτικα με 50 αντρες για να ειμαι ευτυχισμενη με τον 51ο. Μια εικονα εχουμε και μας οδηγει, αυτο νομιζω εγω. Αν την βρουμε την εικονα, οι λεξεις εναι περιττες . Το οτι η χημεια μας κανει να θελουμε να ανεβασουμε τα επιπεδα ντοπαμινης μας μετα απο λιγο καιρο, που το καινουριο γινεται παλιο, αυτο ειναι μια αλλη ιστορια. Εκει ειναι που εγω ελεγχω τα συναισθηματα μου γιατι ξερω γιατι μου συμβαινει αυτο που μου συμβαινει.
    Ελπιζω να συννενοηθηκαμε, ως μεσογειοι.
    Παντα φιλικα και με διαθεση επικοινωνιακη.

  2. #2
    Banned
    Join Date
    May 2004
    Location
    στις στεπες του Καυκασου
    Posts
    10,933
    καταρχην να πω οτι ενιωσα καπως διαβαζωντας το τιτλο του θρεντ, δεν μου εχει ξανατυχει εδω μεσα να με δω και σε θρεντ.... αλλα για τα παντα υπαρχει μια πρωτη φορα.
    Σε δευτερο πλανο, χαρηκα που διαβασα το μυνημα σου, θεωρω οτι εχεις στερεα σκεψη (οκ εχουμε διαφωνιες αλλο αυτο) και επειδη παω σπιτι μου σε λιγο προτιμω να σου απαντησω με ησυχια απο εκει μιας και θα χρειαστω καμποση ωρα για να απαντησω.

    Ερχεται απαντηση λιαν συντομως.....
    ;)
    Saludos....




    Υγ, δεν θεωρω προσωπικο το θρεντ και παρακαλω να μην θεωρηθει σαν τετοιο.
    Οποιος νομιζει οτι θελει να εκφρασει τις αποψεις σχετικα με την κουβεντα που ανοιγει απο μεριας μου παρακαλω να το κανει.

  3. #3
    Banned
    Join Date
    May 2004
    Location
    στις στεπες του Καυκασου
    Posts
    10,933
    Originally posted by Bonnie1
    Λοιπον, αρχικα κατι γινεται και δεν θυμαμαι τον κωδικο μου αλλα ουτε και λειτοργει το να μου το στειλουν email, οποτε ξανα απο την αρχη εγγραφη. Λυπαμαι για αυτο αλλα κατι δεν λειτουργει καλα στην ιστοσελιδα παιδες.


    οκ λοιπον καλησπερα μπονι1, θα περιμενω να δω και την νο 2.




    Επισης δεν εχω ψαξει πως λειτουργει το U2U οποτε ανοιξα καινουριο θεμα για να απαντησω στο κρινο,


    ομολογω οτι ενιωσα καπως.... με τιμα η κινηση.




    ισως να ειναι και ενας καλος τροπος για να εχουμε πολλες γνωμες στη συζητηση, αν καταλαβει κανεις ποιο ειναι το θεμα της διαφωνιας.


    ναι με ενδιαφερει να ακουσω διαφορες γνωμες πανω σε οτι συζηταμε.




    Λοιπον, αγαπητο κρινο λυπαμαι που δεν απαντησα νωριτερα αλλα ειχα πολλες εργαισες που επρεπε να παραδωθουν και ως κλασσικη Ελληνιδα τις κανω τελευται στιγμη.


    κανενα αγχος, οπως σου ειχα πει δεν θα χαθουμε.



    Καταρχην πολυ χαιρομαι που βρηκα την ηλικια σου, ηλιου φαεινοτερον βεβαια αλλα τεσπα...


    φαινεται ε? φτου γμτ.......
    παει γερασα λοιπον.




    Δε καταλαβαινω γιατι χρειαζεται να πω ποσες σχεσεις εχω κανει για να δικαιουμαι να μιλησω για σχεσεις. Για καποιο περιεργο λογο συνδεεις το ενα με το αλλο. Να παρω ομως και εγω τα πραγματα ενα - ενα οπως εσυ.


    δεν εκανα ουτε απογραφη ουτε πρωταθλητισμο.
    Σε ρωτησα κατι και περιμενα απαντηση και μεχρι εκει.




    Ετσι...
    \"1. Δεν αναιρεσα οτι ειμαι ειρωνικος, αν σε δικαιωνει κατα περιπτωση ειμαι πολυ ειρωνικος.\" Εμενα δεν με δικαιωνει κατι, μια απλη διαπιστωση εκανα.


    στην οποια επεσες και μεσα.




    \"2. Την ηλικια μου προτιμω να την μαντεψεις εσυ.\" Αυτο εγινε, δεν καταλαβαινω ομως τι τεσταρεις ακριβως και δεν την ειπες εσυ...


    οχι κατι περιπλοκο, τσεκαρω να δω τι τροπο σκεψης εχεις.
    Οπως ειδες δεν κρυβω την ηλικια μου, γιατι αλλωστε??



    \"3. Δεν θεωρω οτι εισαι ξερολας, εχεις την γνωμη σου και την σεβομαι,αυτο δεν με υποχρεωνει να την αποδεχτω κιολας.\". Το να θελω να δικαιολογησω κατι προκαταβολικα δεν σημαινει οτι ειπα οτι το ειπες εσυ.


    σωστο αυτο.



    \"4. Οκ αν δεν θες να μιλησεις για τον εαυτο σου, μιλα για την γειτονια σου, η το μεσο ορο οπως εσυ τον νομιζεις.
    Βλεπω ομως οτι τελικα οταν κατι δεν βρισκει εφαρμογη πανω μας, ειμαστε αλλο ανεκδοτο. Ξερεις ποσους μπορεις να βρεις εδω μεσα και να σου πουν το ιδιο???\" Οκ αν δεν θελω να μιλησψ για τον εαυτο μου αλλα μπυ την ειπες για αυτη μου την επιλογη θελοντας να με φερεις τελικα σε μια θεση να μιλησω. Οταν θελω να μιλησω για τον εαυτο μου, να εισαι σιγουρος οτι δεν θα κρυφτω ουτε πισω απο τη γειτονια μου, ουτε πισω απο το μεσο ορο. Δεν εχω τετοια θεματα. Δεν ειπα οτι ειμαι απο αλλο ανεκδοτο για να ορισω τονν εαυτο μου ως μοναδικο, το χρησιμοποιησα ως εκφραση λογου αλλα για καποιο λογο ηθελες να το ξεχειλωσεις το θεμα.


    ξεχειλωνω το θεμα??
    μπηκε ενα ζητημα και ειπα να το συζητησουμε.
    Αν δεν θες, δεν υπαρχει λγοος να το βαζουμε.
    Η αν δεν εισαι ετοιμη παλι καμια αντιρηση, οποτε νιωσεις ετοιμη εδω ειμαστε να τα πουμε.




    Επισης, ειμαι μελος του φορουμ γιατι ακριβως ειδα πολλους εδω μεσα που πιστευουν οτι ειναι απο αλλο ανεκδοτο και αυτο με καθησυχασε, ειπα ενατξει κυρια μου δεν εχουν συμβει πραγματα μονο σε σενα. Το οτι εκανα επιλογες στη ζωη μου που χαρακτηριστηκαν καπως απο τη γειτονια μου, το μεσο ορο, την οικογενεια μου και τους φιλους μου αυτο ειναι μια αλλη ιστορια για την οποια, αν θεωρησω οτι θα βοηθησει καποιους μπορει να μιλησω αλλιως δεν εχει νοημα.


    δεν μπορω να ξερω αν εχεις να πεις κατι χρησιμο.
    Εσυ καταθετεις οτι εχεις να πεις και οι υπολοιποι αν θελουμε αξιολογουμε.



    Ας πουμε εχω ενα θεμα αυτη την εποχη που με βασανιζει αλλα δεν το εχω μοιραστει με το φορουμ γιατι οπως και εσυ, ειναι πιο ευκολο να δινεις απαντησεις παρα να μιλας για προσωπικα σου θεματα.


    γιατι το λες αυτο???
    δεν εχω αντιρηση να μιλησω για προσωπικα μου ζητηματα.
    Το κανω το ιδιο ευκολα οσο αν μιλησουμε για δικα σου.
    Ουτε εχω να κρυψω κατι, ουε αλλωστε και να φοβηθω για κατι.




    \"5. Δεν υοθετω το μαζοχισμο του πατου οπως ευκρινως αναφερεις. Απο την αλλη αν για σενα ειναι σταση ζωης ειναι σαφεστατα δικαιωμα σου, οχι ομως αποψη μου, επισης και αυτο σαφεστατο.\" Οπα περιμενε γιατι αλλα λεω αλλα λες οτι λεω. Δεν ειπα οτι ειναι σταση ζωης, αυτο τι συμπερασμα ειναι πολυ λαθος. Ειπα οτι σε περιπτωσεις σαν της Ειρηνης αν καποιος δεν πιασει πατο δεν βγαινει στην επιφανεια.


    και σου ξαναλεω οτι η αποψη μου ειναι διαφορετικη.
    Οσο και να χρυσωσεις το χαπι διαφωνω.
    Για μενα ειανι μαζοχισμος και δεν μπορω να συναινω σε κατι τετοιο.
    Η δικη μου η θεση ειναι οτι παρακολουθω γυρω μου τι συμβαινει και μαθαινω απο τους γυρω μου αρκει να εχω τον μινιμουμ εγωισμο για να κανω κατι τετοιο.
    Αν εσυ προτιμας να πας στο πατο ειναι η δικη σου θεση την οποια και δεν εστερνιζομαι.
    Δεν καταλαβαινω γιατι πρεπει να πω το ιδιο πραγμα δυο φορες....




    Αν εσυ μπορεις και εισαι παντα πολυ λογικος (που καθολου δεν μου φαινεται)και μπορεις παντα να εισαι σε διαλεκτικη κατασταση με τα συναισθηματα σου, μπραβο οσυ και μαγκια σου, δεν μπορουμε ολοι.


    δεν υπαρχει δεν μπορω, υπαρχει δεν θελω.
    Και αν θες απο αυτη την κουβεντα απαιτω απο τους συνομιλητες μου να ειναι τιμιοι μαζι μου και με τον εαυτο τους.

    Δεν υπαρχει καμια μαγκια, υπαρχουν ειλικρινες κουβεντες και τελος.
    Και αν με ρωτησεις εγω προσωπικα στην φαση του θελω η δεν θελω λεω απλως θελω και αυτο απαντα στην ερωτηση σου.




    Και εγω ψυολογια εχω σπουδασει


    για μια στιγμη διαβασα ψοφολογια αλλα δεν φταιω εγω....
    :)
    χμμμ ναι προτιμω την κοινωνιολογικη προσεγγιση του ανθρωπου, η ψυχολογικη αναλυση μου φαινεται ψευδεπιγραφη.
    Σορρυ αλλα ειμαι διαφορετικης σχολης.



    και ξερω γιατι μου συμβαινει τι


    ξερεις αληθεια??




    αλλα αυτο δεν σημαινει οτι μπορω παντα να ελεγξω τα πραγματα.


    θες αραγε???


    Αλλοιμονο αν μπορουσα.


    γιατι οχι????
    δοκιμασε να δεις τα ορια σου.....



    Τα συναισθηματα ειναι μια περιεργη κατασταση για αυτο και μεχρι σημερα δεν ξερουμε τι ακριβως ειναι επιστημονικα.


    ας αφησουμε τους επιστημονικισμους (και τα υπολοιπα σε -ισμους) και ας δουμε σε τι ακριβως ειμαστε παγιδευμενοι γιατι περι αυτου προκειται.




    \"6. Σχολιαζω οτι γραφεις εξου και το σεξιστρια. Το οτι ετσι ειναι, this is man\'s man\'s world (το τραγουδι εχει 2 man\'s) δεν μου λεει κατι. Σε ενα σεξιστικο κοσμο εγω προσπαθω να ειμαι κατι αλλο, και επισης να κατακρινω οτιδηποτε αναπαραγει στερεοτυπα. Ξερω - ξερεις που ζουμε δεν γεννηθηκαμε στον Αρη. Οποτε εχεις χρονο ριξε μπαλακι.\"Εγω δεν ειπα οτι εισαι εσυ σεξιστης αλλα το οτι εγω μπορω να μιλαω σεξιστικα γιατι ξερω οτι δεν ζω στον Αρη νομιζω οτι ειναι δικαιωμα μου.


    ελπιζω να εχω και το δικαιωμα να κρινω αυτα που εσυ κατανομαζεις σαν δικαιωμα σου....






    Αν θελεις να αλλαξεις κατι πρεπει πρωτα να να αναγνωρισεις οτι υπαρχει και επειδη δεν σε ξερω αρχικα χρησιμοποισα ενα σχημα, η στερετυπο, οπως θες πες το, και αμυνθηκα προκαταβολικα.


    καλα το πας...



    Δηλαδη εισαι αντρας και λευκος αντρας.


    χαχα και αυτο το βρηκες??? εννοω το χρωμα μου....




    Χαλια συνδυασμος για οπιαδηποτε κονστρουκτιβιστικη αντιληψη. Αναπαραγεις στερετυπα χβρις καν να το παιρνεις γραμμη.


    οχι ακριβως.... οτι τα αναπαραγω ναι, οχι ομως οτι δεν τα παιρνω γραμμη.
    Εισαι πολυ ευκολη στα συμπερασματα, προσεξε ομως μην πεσεις εξω. Στην θεση σου θα ημουν πιο επιφυλακτικη, προσεχε γιατι ετσι ρισκαρεις πολλα.



    Ηθελες ομως να δεχτω a priori οτι εσυ το εχεις πολεμησει αυτο.


    δεν ειναι κατι που εχω ληξει, ειμαι σε ενα διαρκη πολεμο αν θες.
    Θελω να πιστευω οτι μερα με τη μερα κατακτω νεες μαχες.
    Οι γυρω μου ειναι ελευθεροι να με κρινουν για αυτο οσο και να μου προσαωουν διορθωτικες κινησεις.
    Ειμαι υπερ της ανελεητης κριτικης απο οπου και αν προερχεται εστω και κακοπροεραιτη. Το τι θα την κανω εγω ειναι δικο μου ζητημα.


    Συγνωμη για αυτο εχεις δικιο.


    μην το συζητας, δεν κανει τιποτα.


    Βεβαι η θεση σου περι πολυγαμιας αλλα υπονοει...τεσπα...


    παρντον??
    ειαμι πολυγαμικος, εχεις καμια αντιρηση για αυτο???
    Εδω θα σου πω οτι και εσυ ενιοτε εισαι πολυγαμικη, για αυτο τι εχεις να πεις??





    \"7. Δεν ειμαι υπερ του total control ακριβως, οσο του αναλυση του τι νιωθω.
    Εκει εστιαζω τις διαφορες μας. Δεν μπορω να συναινεσω οτι νιωθω και οποιον παρει ο χαρος που ακολουθεις.
    Θελω να ξερω απο που προερχονται τα συναισθηματα μου και αν τελικα τα θελω, τοτε να τα νιωσω.\" Αν τελικα το θελεις να το νιωσεις? Μαλιστα, καλααααααααα. Αν το πιστευεις αυτο που λες, το αφηνω εδω απλα εντυπωση μου κανει να το λες εσυ αυτο. Νομιζω μπορεις να σκεφτεις γιατι.


    οχι με θεωρω σχετικα χαζο, και προτιμω να δω τι εχεις να πεις εδω γραμμενο στο φορουμ.





    \"Ξερεις το χυμα και το απορσδιοριστο, ενεχει πολλες παγιδες και εδω μιλαω για ψευδα συναισθηματα τα οποια εχουν εμφυτευθει σαν πλαστες αναγκες.
    Και εγω σε αυτη την λουμπα δεν θα πεσω.
    Για παραδειγμα μπορω να πω για την πλαστη αναγκη της αναπαραγωγης.\". Τα πλαστα συναισθηματα ποια ειναι???? Ξερεις καποιος μπορει να λεει ετσι κατι αλλα χρειαζεται να εχει καποια επιχηραμοτολογια για να μην ακουγεται η οπιαδηποτε δηλωση τοσο προφανεστατα υποκειμενικη. Η αναπαραγωγη δεν ειναι πλαστη αναγκη αρχικα, η βιολογια δηλαδη λεει οτι δεν ειναι.


    δεν ειμαι βιολογος και δεν με ενδιαφερει.
    Ειμαι ανθρωπος και μπορω να μιλαω μονο σαν τετοιος.
    Απο αυτη την θεση θα σου πω οτι δεν πιστευω σε συναισθημα αναπαραγωγης, μητροτητα και αλλα τετοια φαιδρα.
    Πιστευω σε γενετησια ενστικτα ναι αλλα μεχρι εκει.
    Σημερα πχ οι ανθρωποι μπορουν και χαλιναγωγουν τα ενστικτα τους και δεν γενανε αβερτα κουβερτα παιδια.
    Ναι η οχι???



    Απο την αλλη, αυτη ειναι η λουμπα που εχουμε πεσει εμεις τα θηλυκα, οχι εσεις τα αρσενικα.


    σωστα, αρχιστε λοιπον να λυνετε τετοια προβληματα.
    Εσεις τα θυληκα....



    Επισης, την αποψη μου περι μονογαμιας μονο στην αναπαραγωγη δεν τη στηριζω να εισαι σιγουρος για αυτο. Εσυ το θετεις απο αυτη την πλευρα. Για μενα ειναι θεμα ιδεολογιας.


    μα και μενα η πολυγαμια ειναι θεμα ιδεολογιας γιατι πιστευεις κατι αλλο??



    Δηαλση δεν θα πεσω στη λουμπα οτι πρεπει να σμιξω ερωτικα με 50 αντρες για να ειμαι ευτυχισμενη με τον 51ο.


    εγω μπορω να ειμαι και με τις 51 γυναικες.
    Εσυ απο λαθος δικο σου ψαχνεις να κανεις συγκρισεις.
    Μην συγκρινεις πραγματα που δεν συγκρινονται.
    Ειαν σαν να μου λες ειναι ολα τα φρουτα ωραια???
    Θα σου απαντησω το καθενα εχει την νοστιμαδα του αλλα ξερεις τι?? Η φραουλα οσο και να με τρελενει δεν μπορω να τις τρωω ολη μου την ζωη, καποτε θα την σιχαθω.


    Μια εικονα εχουμε και μας οδηγει, αυτο νομιζω εγω.


    μια εικονα ειναι χιλιες λεξεις ετσι??
    Αμα βλεπεις αυστηρα την εικονα δεν θα καταλαβεις ακριβως τι απεικονιζει αυτη η εικονα, νομιζω κιολας...



    Αν την βρουμε την εικονα, οι λεξεις εναι περιττες .



    Μεγα λαθος. Θα πρεπει να μαθεις οτι η διαφορα ειναι στη λεπτομερεια, και ναι οι λεξεις ποτε δεν θα ειναι περιττες.
    Η εικονα θα σου δειχνει καποια γενικη ιδεα, το νοημα ομως θα ειναι στις λεξεις που περιγραφουν την εικονα.



    Το οτι η χημεια μας κανει να θελουμε να ανεβασουμε τα επιπεδα ντοπαμινης μας μετα απο λιγο καιρο, που το καινουριο γινεται παλιο, αυτο ειναι μια αλλη ιστορια. Εκει ειναι που εγω ελεγχω τα συναισθηματα μου γιατι ξερω γιατι μου συμβαινει αυτο που μου συμβαινει.


    αυτο δεν το πολυκαταλαβα να πω την αληθεια....


    Ελπιζω να συννενοηθηκαμε, ως μεσογειοι.


    ε την παλευουμε την δουλεια....


    Παντα φιλικα και με διαθεση επικοινωνιακη.


    αμε ετσι πρεπει να ειναι.
    Εγω τουλαχιστον ετσι κανω.
    (συνηθως)


  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2008
    Location
    Αστεροειδής Β162
    Posts
    109
    Νομιζα οτι ηταν προφανες οτι και φιλικη διαθεση εχω και δεν θελω να κανω κανενος ειδους πρωταθλητισμο. Ηθελα να δωσω μια απαντηση και την εδωσα μαλλον με λαθος τροπo, δεν επρεπε να ανοιξω το thread.
    Δεν ειπα ποτε οτι υπαρχει προβλημα που εισαι πολυγαμικος, τι προβλημα θα μοπορουσε να υπαρχει δεν σε καταλαβαινω.
    Στο πως βεβαια κατεληξες οτι εγω ειμαι μερικες φορες πολυγαμικη ουτε αυτο καταλαβα.
    Επισης δεν καταλαβαινω γιατι αν εισαι της κοινωνιολογικης προσεγγισης δεν μπορεις να εισαι και της ψυχολογικης. Παντα τα μαθηματα επιλογης μου ηταν στη κοινωνιολογια και θεωρω οτι εχω σπουδασει κοινωνικες επιστημες με ειδικευση στη ψυχολογια. Αν δεν ησουν τοσο απολυτος με τις \'σχολες\' θα ηξερες οτι η συμπεριφορα μας ελεγχεται κατα πολυ απο το την βιολογια μας. Αυτο δεν ειναι μη ανθρωπινη προσεγγιση, ειναι μια προσεγγιση που χρησιμοποιει ολες τις διαθεσιμες εγκυρες πηγες για να υποστηριξει κατι.
    Αυτο με την εικονα το καταλαβες μαλλον τελειως διαφορετικα απο ο,τι το ειπα.
    Επισης δεν πιστευω σε κανενα μαζοχισμο και δεν χρυσωνω κανενα χαπι η τουλαχιστον ετσι θελω να πιστευς οπως κι εσυ φανταζομαι. Πιστευω οτι απο τη δυσκολια σου μαθαινεις, αυτο. Οποτε για μενα δεν χρειαζεται μερικες φορες να την πολεμαω, την παρατηρω και μαθαινω. Εξαλλου ουδεποτε καταλαβα τις καταστασεις συνεχομενης χαρας και ευτυχιας. Δεν νομιζω οτι καταλαβαινει κανεις πραγματα ετσι.
    Ο φεμινισμος ειναι κατι που θα επρεπε να υποστηριζει καθε δημοκρατκος ανθρωπος.

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2008
    Location
    Αστεροειδής Β162
    Posts
    109
    Υ.Γ. Αυτο με τη φραουλα και γενικα τα φρουτα τι το ηθελες???? Δηλαδη απλα δεν απανταω σε αυτο.

  6. #6
    Banned
    Join Date
    May 2004
    Location
    στις στεπες του Καυκασου
    Posts
    10,933
    Originally posted by Bonnie1
    Νομιζα οτι ηταν προφανες οτι και φιλικη διαθεση εχω και δεν θελω να κανω κανενος ειδους πρωταθλητισμο. Ηθελα να δωσω μια απαντηση και την εδωσα μαλλον με λαθος τροπo, δεν επρεπε να ανοιξω το thread.


    φυσικα και εχεις φιλικη διαθεση, δεν ειδα κατι αλλο.
    Το θρεντ μια χαρα εκανες και το ανοιξες, απλα εγω ξαφνιαστηκα.




    Δεν ειπα ποτε οτι υπαρχει προβλημα που εισαι πολυγαμικος, τι προβλημα θα μοπορουσε να υπαρχει δεν σε καταλαβαινω.


    ενιοτε αυτο δεν γινεται αποδεκτο με πολλες κριτικες οχι παντα καλες.




    Στο πως βεβαια κατεληξες οτι εγω ειμαι μερικες φορες πολυγαμικη ουτε αυτο καταλαβα.


    εχει να κανει με την ανθρωπινη φυση.




    Επισης δεν καταλαβαινω γιατι αν εισαι της κοινωνιολογικης προσεγγισης δεν μπορεις να εισαι και της ψυχολογικης.


    γιατιη ψυχολογικη μου φαινεται απο κομπογιανιτικη εως και ψυχαναγκαστικη.




    Παντα τα μαθηματα επιλογης μου ηταν στη κοινωνιολογια και θεωρω οτι εχω σπουδασει κοινωνικες επιστημες με ειδικευση στη ψυχολογια.


    δεν ξερω τι εχεις σπουδασει και δεν το προσωποιησα σε εσενα.




    Αν δεν ησουν τοσο απολυτος με τις \'σχολες\' θα ηξερες οτι η συμπεριφορα μας ελεγχεται κατα πολυ απο το την βιολογια μας.


    δεν ειμαι απολυτος.... οντως η βιολογια παιζει ρολο αλλα αυτο μπορεις να το ρυθμισεις αν θες.




    Αυτο δεν ειναι μη ανθρωπινη προσεγγιση, ειναι μια προσεγγιση που χρησιμοποιει ολες τις διαθεσιμες εγκυρες πηγες για να υποστηριξει κατι.
    Αυτο με την εικονα το καταλαβες μαλλον τελειως διαφορετικα απο ο,τι το ειπα.


    μπορει, θα περιμενω να το δω διφραγκα.



    Επισης δεν πιστευω σε κανενα μαζοχισμο και δεν χρυσωνω κανενα χαπι η τουλαχιστον ετσι θελω να πιστευς οπως κι εσυ φανταζομαι. Πιστευω οτι απο τη δυσκολια σου μαθαινεις, αυτο.


    αυτο ειναι μια παγιδα, η αν θες η μιση αληθεια.
    Γιατι εχει μια βαση αυτο που λες, ωστοσο αναλογα το κατα ποσο μπορεις να ελεγχεις τον εαυτο σου μπορει να ειναι και αχρηστο.




    Οποτε για μενα δεν χρειαζεται μερικες φορες να την πολεμαω, την παρατηρω και μαθαινω.


    Φανταζομαι πως φτιαχνεις τσαι.....
    βαζεις μεσα το δαχτυλο να δεις αν ειναι ετοιμο ε?
    :P



    Εξαλλου ουδεποτε καταλαβα τις καταστασεις συνεχομενης χαρας και ευτυχιας. Δεν νομιζω οτι καταλαβαινει κανεις πραγματα ετσι.


    πιστευω οτι η ζωη μας αποτελειται απο στιγμες συνεχομενων δυσκολιων αλλα αρνητικων συναισθηματων. Οποτε....



    Ο φεμινισμος ειναι κατι που θα επρεπε να υποστηριζει καθε δημοκρατκος ανθρωπος.


    Δεν διαφωνω, και το κανω τα τελευταια 20 χρονια της ζωης μου.
    Εκεινο βεβαια που με ενοχλει ειναι καποιες γυναικες που τους την σπαει οταν τους χτυπας οτι πρεπει να ειναι αυτονομες κλπ κλπ....
    Εχω γραψει αρκετα θρεντς για τετοια ζητηματα και φαινεται απροκαλυπτα το πως οι γυναικες χρησιμοποιουν το μουνι τους (σορρυ δεν εβρισκα αλλη λεξη για να πω αυτο ακριβως που θελω) ετσι ωστε να επωφελουνται απο αυτο για αλλους λογους πλην το ευχαριστιουνται σεξουαλικα.





    Παλι δεν απαντας????
    αααα εισαι κακο κοριτσι να το ξερεις....

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2008
    Location
    Αστεροειδής Β162
    Posts
    109
    Κρινο κρινο εισαι εδω?

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2008
    Location
    Αστεροειδής Β162
    Posts
    109
    Καλα, τα εκανες ολα ενα, το καταλαβες ετσι?Απο που να το πιασω το θεμα δεν ξερω τωρα....Αχρηστευσες την ψυχολογια, συγνωμη αλλα μου θυμισες κατι κολλημενους συμφοιτητες μου που δεν μπορουσαν να καταλαβουν με τιποτα τι χρειαζομαι την κοινωνιολογια και εγω δεν καταλαβαινα με τιποτα πως ειναι δυνατον να γινω καλη ψυχολογος αν δεν ξερω κοινωνιολογια...οποτε εδω μιλαμε για αποσταση, δεν βλεπω να συννενοουμαστε επι αυτου.
    Δεν καταλαβα καν τι θελεις να πεις γηια τις γυναικες και ευτυχως που δεν εχω διαβασει ακομα αυτα τα Threads γιατι ειλικρινα θα μου ερθει κατι....
    Τους φοβασαι τους ψυχιολογους ε?????

  9. #9
    Banned
    Join Date
    May 2004
    Location
    στις στεπες του Καυκασου
    Posts
    10,933
    Originally posted by Bonnie1
    Κρινο κρινο εισαι εδω?
    παντα εδω ειμαι,
    ακομα και οταν δεν πρεπει.
    :cool:

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2008
    Location
    Αστεροειδής Β162
    Posts
    109
    Καλως τον. Να σου πω γιατι θλεις να με βγαλεις εκτος οριων?Γιατι επισης εχω την αισθηση οτι πολλα απο αυτα που λες δεν τα πιστευεις? Λαθος κανω?

  11. #11
    Banned
    Join Date
    May 2004
    Location
    στις στεπες του Καυκασου
    Posts
    10,933
    Originally posted by Bonnie1


    Δεν καταλαβα καν τι θελεις να πεις γηια τις γυναικες και ευτυχως που δεν εχω διαβασει ακομα αυτα τα Threads γιατι ειλικρινα θα μου ερθει κατι....


    χμμμ κατι τετοια θρεντς τα γραφω ειδικα για ατομα οπως εσυ... μπας και σας ερθει κατι τις.....



    Τους φοβασαι τους ψυχιολογους ε?????



    τους βαριεμαι απλως.
    Τους ψυχιατρους που εχουν και εξουσια τους θεωρω τιποτενιους, αδυσωπητους εκμεταλευτες της ανθρωπινης ψυχης.

    Οσο για το αν φοβαμαι κατι, αυτο μας τελειωσε.
    Η ωρα που θα πεθανω αλλωστε ειναι νομοτελειακη και αυτο δεν θα ανατραπει ειτε θελω ειτε οχι, και δεν με ανησυχει καθολου αυτο.



  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2008
    Location
    Αστεροειδής Β162
    Posts
    109
    Δεν ειπα οτι φοβασαι το θανατο, ειπα οτι φοβασαι τους ψυχολογους γενικα. Επισης τι σχεση εχει το πως καποιοι ασκουν ενα επαγγελμα με το τι ειναι ουσιαστικα αυτο το επαγγελμα?Ειδες οτι εισαι απολυτος?
    Γιατι θελεις να μου ερθει κατι? Μου επιτιθεσαι η μου φαινεται?

  13. #13
    Banned
    Join Date
    May 2004
    Location
    στις στεπες του Καυκασου
    Posts
    10,933
    Originally posted by Bonnie1
    Καλως τον. Να σου πω γιατι θλεις να με βγαλεις εκτος οριων?Γιατι επισης εχω την αισθηση οτι πολλα απο αυτα που λες δεν τα πιστευεις? Λαθος κανω?

    να σου πω.......
    γιατι νευριαζεις τωρα???
    δεν θες να κανουμε ηρεμη κουβεντα???
    και οκ πρεπει να ειναι μεσα στα ορια τα δικα σου αυτη η κουβεντα??
    Δεν εισαι κομματακι παραπανω εγωιστρια απο οσο θα ηθελες???

    Οσο για την αισθηση επι του παροντος θα σου πω οτι εχεις λαθος και εμπιστεψου με.
    Αργοτερα θα επανελθουμε.

  14. #14
    Banned
    Join Date
    May 2004
    Location
    στις στεπες του Καυκασου
    Posts
    10,933
    Originally posted by Bonnie1
    Δεν ειπα οτι φοβασαι το θανατο, ειπα οτι φοβασαι τους ψυχολογους γενικα.



    οταν δεν φοβασαι να ερθεις καταφατσα με τον θανατο, δεν φοβασαι κανενα.
    Οι ψυχολογοι μπροστα στο θανατο ειναι μπαμπακοσπορος.



    Επισης τι σχεση εχει το πως καποιοι ασκουν ενα επαγγελμα με το τι ειναι ουσιαστικα αυτο το επαγγελμα?



    Α ναι??
    καμια απολυτως???
    εισαι σιγουρη η μηπως θες να επαναδιατυπωσεις?



    Ειδες οτι εισαι απολυτος?



    μην εισαι βιαστικη, θα φανει τι ειμαι στο τελος.


    Γιατι θελεις να μου ερθει κατι?



    θεωρω οτι και αν σου ερθει ειναι δικο σου ελλειμα οχι δικο μου.


    Μου επιτιθεσαι η μου φαινεται?



    πως το λετε αυτο εσεις οι ψυχολογοι???
    μανια καταδιωξης??



  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2008
    Location
    Αστεροειδής Β162
    Posts
    109
    Μαλιστα....Ποσο θα ηθελες να εισαι ψυχολογος.....¨)Ναι ειμαι παραπανω εγωιστρια απο οσο θα ηθελα, οπως κι εσυ. Δεν θελω να ειναι μεσα στα δικα μου ορια η κουβεντα, αν ηταν θα μιλαγα με τον εαυτο μου.

Page 1 of 5 123 ... LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •