ποιον θα εσωζες? τροφη για σκεψη
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 23
  1. #1

    ποιον θα εσωζες? τροφη για σκεψη

    Πες οτι ενα πλοιο βυθιζεται. Σ αυτο το πλοιο βρισκεται ενα ατομο το οποιο αγαπας παρα πολυ και ενα ατομο που σε αγαπαει παρα πολυ...Μπορεις να σωσεις μονο εναν. Ποιον θα εσωζες?
    Μου εκανε ενας φιλος μου αυτη την ερωτηση και μου φανηκε ενδιαφερουσα να τη μοιραστω, γιατι ενω η απαντηση φαινεται ξεκαθαρη στην αρχη, με εβαλε σε σκεψεις τελικα.

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    Χωρις 2η σκεψη , το ατομο που αγαπω πολυ , εφ οσον με αγαπα και αυτο . Αν ξερω οτι δεν με αγαπα αυτο το ατομο , θα εσωζα το αλλο , που μαγαπαει .
    Δυσκολη αποφαση .

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    May 2007
    Location
    στη φωλιά μου...
    Posts
    12,389
    Quote Originally Posted by cherry08 View Post
    Πες οτι ενα πλοιο βυθιζεται. Σ αυτο το πλοιο βρισκεται ενα ατομο το οποιο αγαπας παρα πολυ και ενα ατομο που σε αγαπαει παρα πολυ...Μπορεις να σωσεις μονο εναν. Ποιον θα εσωζες?
    Μου εκανε ενας φιλος μου αυτη την ερωτηση και μου φανηκε ενδιαφερουσα να τη μοιραστω, γιατι ενω η απαντηση φαινεται ξεκαθαρη στην αρχη, με εβαλε σε σκεψεις τελικα.
    Δεν ξέρω σίγουρα (είναι πολύ δύσκολη απόφαση) αλλά θέλω να μοιραστώ τις σκέψεις μου...αυτομάτως η καρδιά μου θα μου έλεγε να σώσω αυτόν που αγαπώ, είτε μ' αγαπάει κι εκείνος είτε όχι και μάλλον αυτό θα έκανα...αλλά η λογική θα πρόσταζε να σώσω αυτόν που με αγαπάει για το δικό μου καλό και συμφέρον...όμως εγώ θα έσωζα αυτόν που αγαπώ γιατί δυστυχώς λειτουργώ κυρίως με το συναίσθημα παρά με τη λογική...και συνήθως την πατάω...
    Στέκεσαι εδώ, δυο μέτρα μακριά μου όμως για μένα αυτά τα δυο μέτρα είναι ένα αδύνατο ταξίδι...

  4. #4
    Εν μέρη η απάντηση φαίνεται δύσκολη,εγώ νομίζω ότι είναι πιο εύκολη.
    Μιλώντας υποθετικά..έχουμε τον χρόνο να σκεφτούμε, εάν βρισκόμασταν σε αυτή την θέση το μυαλό μας θα ήταν κενό και πιστεύω πάνω στην ταραχή μας θα σώζαμε φυσικά εκείνον που.......
    αγαπάμε!!
    Για φανταστείτε... στο πλοίο να ήταν ο πατέρας σας και το παιδί σας;;

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    May 2007
    Location
    στη φωλιά μου...
    Posts
    12,389
    Quote Originally Posted by Blade View Post
    Εν μέρη η απάντηση φαίνεται δύσκολη,εγώ νομίζω ότι είναι πιο εύκολη.
    Μιλώντας υποθετικά..έχουμε τον χρόνο να σκεφτούμε, εάν βρισκόμασταν σε αυτή την θέση το μυαλό μας θα ήταν κενό και πιστεύω πάνω στην ταραχή μας θα σώζαμε φυσικά εκείνον που.......
    αγαπάμε!!
    Για φανταστείτε... στο πλοίο να ήταν ο πατέρας σας και το παιδί σας;;
    Κοίτα, λογικά και τους δυο τους αγαπάς απλά η αγάπη για το παιδί είναι πιο έντονη λόγω μητρικού ενστίκτου οπότε σ' αυτή την περίπτωση θα έσωζα το παιδί μου, δεν μπορώ να διανοηθώ το αντίθετο...όντως πάντως σίγουρα αν στ' αλήθεια συνέβαινε αυτό κι εγώ πιστεύω πως θα σώζαμε εκείνον που αγαπάμε απλά βλέποντας το ψυχρά σκεπτόμενη υποθετικά αν δεν μας αγαπούσε θα χάναμε εκείνον που μας αγαπάει κι αυτό δεν είναι καλό, ειδικά όταν η αγάπη είναι κάτι το σπάνιο πια...
    Στέκεσαι εδώ, δυο μέτρα μακριά μου όμως για μένα αυτά τα δυο μέτρα είναι ένα αδύνατο ταξίδι...

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2015
    Posts
    174
    αυτόν που αγαπάω !!!!!

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2015
    Posts
    174
    πιστεύω θα υπερίσχυε το συναίσθημα εκείνη τη στιγμή. δεν νομιζω να προλάβαινα να σκεφτώ με τη λογική.

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,689
    αυτον που αγαπασ θα σωσεισ ο αλλοσ που σε αγαπαει ειναι λιγοσ για σενα δε σου χρειαζεται δε θα σε βοηθησει
    αυτοσ που αγαπασ ειναι ο καταλληλοσ για σενα
    Φιλικά ο φτωχόΜπίνες της διπλανής πόρτας :)))

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2015
    Location
    ζουγκλοathens
    Posts
    789
    Μεχρι να αποφασισω θα ειχαν πνιγει και οι δυο.. sorry.

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    Quote Originally Posted by troxia View Post
    πιστεύω θα υπερίσχυε το συναίσθημα εκείνη τη στιγμή. δεν νομιζω να προλάβαινα να σκεφτώ με τη λογική.

    Νομιζω οτι δεν μπορει να γινει προβλεψη , ειναι της στιγμης .

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    Quote Originally Posted by Κύκνος View Post
    δυστυχώς λειτουργώ κυρίως με το συναίσθημα παρά με τη λογική...και συνήθως την πατάω...


    Κυκνε , τοσο καιρο , νιωθω μια συμπονοια για σενα , σεχω καταλαβει . Αμα δεν βαζεις εμπρος την λογικη , παντα θα την πατας .

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    May 2007
    Location
    στη φωλιά μου...
    Posts
    12,389
    Quote Originally Posted by mnimonio is back View Post
    Μεχρι να αποφασισω θα ειχαν πνιγει και οι δυο.. sorry.
    Μακράν η καλύτερη απάντηση!!!! Να 'σαι καλά ρε μνημόνιο, ξεκαρδίστηκα! :D
    Στέκεσαι εδώ, δυο μέτρα μακριά μου όμως για μένα αυτά τα δυο μέτρα είναι ένα αδύνατο ταξίδι...

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    May 2007
    Location
    στη φωλιά μου...
    Posts
    12,389
    Quote Originally Posted by Macgyver View Post
    Κυκνε , τοσο καιρο , νιωθω μια συμπονοια για σενα , σεχω καταλαβει . Αμα δεν βαζεις εμπρος την λογικη , παντα θα την πατας .
    Νομίζω πως έχεις δίκιο...το θέμα όμως είναι πως αλλάζεις χαρακτήρα; Δεν είναι καθόλου εύκολο αν δεν είναι κι αδύνατο...
    Στέκεσαι εδώ, δυο μέτρα μακριά μου όμως για μένα αυτά τα δυο μέτρα είναι ένα αδύνατο ταξίδι...

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2015
    Posts
    3,621
    πολυ δυσκολη ερωτηση..αλλα νομιζω κι εγω αυθορμητα και γρηγορα αυτον που αγαπαω θα εσωζα..

  15. #15
    Banned
    Join Date
    Feb 2013
    Location
    σε 1 λιμνουλα!
    Posts
    14,042
    αν πιστευε σε μενα επειδη αυτος το θελησε θα εκανα οτι μπορουσα για να μην τον απογοητευσω εναλακτικα αν δε πιστευε σε μενα θα μπορουσε να τον σωσει κ καπιος αλλος.

Page 1 of 2 12 LastLast

Similar Threads

  1. Με ποιον διασημο μοιαζετε?
    By deleted-member-09-05-2016 in forum Με καφέ και συμπάθεια....
    Replies: 9
    Last Post: 12-07-2015, 12:05
  2. S.O.S Σε ποιόν να δώσω 10 κουτάβια.
    By δελφίνι in forum Με καφέ και συμπάθεια....
    Replies: 22
    Last Post: 17-08-2013, 21:47
  3. Τί ειδικό να αναζητήσω, και ποιόν?
    By Mirror in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 2
    Last Post: 04-02-2011, 20:34
  4. Λογικη σκεψη η παρανοικη σκεψη?
    By katerinaki in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 50
    Last Post: 02-11-2009, 17:42
  5. Ποιόν απο τους δύο...έχω μπερδευτεί..
    By Δοδις in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 173
    Last Post: 11-04-2009, 20:47

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •