Αλλαγη φαρμακων
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 12 of 12
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Dec 2015
    Posts
    7

    Unhappy Αλλαγη φαρμακων

    Καλησπερα παιδια,
    αντιμετωπιζω καποιες κρισεις αγχους και μου ειχαν δωσει να παιρνω το serolux.Επαιρνα 150mg την ημερα.Οι κρισεις ειχαν σταματισει για καποιο καιρο.Για καποιο λογο ομως χρειαστηκε ο γιατρος μ αλλαξει το φαρμακο κ μου εδωσε το cipralex 25mg την ημερα.Ετσι σταματησα σταδιακα το serolux κ ξεκινησα το cipralex .Το προβλημα μ ειναι οτι ξεκινισα να εχω παλι καποιες κρισεις...Το παιρνω 8 μερες το cipralex.Οι κρισεις αυτες ειναι λογο του μεταβατικου σταδιου;Εχει συμβει σε καποιον αλλον;Δεν ξερω τι να κανω φοβαμαι νομιζω οτι τωρα πραγματικα τρελενομαι....Θα περιγραψω κ πως ειναι η κρηση ν μ πειτε..

    Περιγραφη: Δεν ξερω τι γινεται μου εχει κολλησει μια διαδημιση.Αναπαραγω τον διαλογο στο μυαλο μ κ οταν τελειωνει με ποιανει η κριση..Επισης οσοι μου μιλανε τους ακουω σαν να μου μιλανε οπως μιλανε οι ανθρωποι στην διαφημιση..Με τον ιδιο τροπο πως να το εξηγεισω....

    Παρακαλω βοηθειααα.Μη μου πειτε να τα πω στον γιατρο θελω να μου μιλησει καποιος π τα εχει περασει κ ξερει..

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2015
    Location
    στον κοσμο της βοηθειας προς τους αλλους
    Posts
    1,352
    Εχω φίλο με.κρισεις πανικου η διαφημησηπου λες ειναι παντα η ίδια. Αλλαζει? Εχεις παρατησηρει.καθε ποτε σε πιανει η κριση? ( εαν θες μπορουμε να επικοινονησουμε και μεσο μειλ γτ η κριση πρωτον ειναι διαφορετικη στον καθενα και δεν θ ηθελα να σου κανω ερωτησεις που ν μην θες να απαντησεις ) [email protected]
    Εαν κοιταξεις την αβυσσο για πολυ ωρα στο τελος η αβυσσος θα κοιταξει εσενα

  3. #3
    Junior Member
    Join Date
    Dec 2015
    Posts
    7
    Ρωτα οτι θες δν εχω θεμα.Βασικα δν ειναι η διαφημιση ειναι ο διαλογος που γινετε, ο τονος δλδ κατι τετοιο..Οποτε να ναι με ποιανει..Το θεμα μ ειναι ομως αν φταει το μεταβατικο σταδιο η τρελενομαι...

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2015
    Location
    στον κοσμο της βοηθειας προς τους αλλους
    Posts
    1,352
    Κοιτα εγω ψαχνω γτ γινετε αυτο και βαση τα λεγομενα σου ειναι απο το ακουσμα της διαφημησεις εαν δεν εχεις εικονα και μονο ηχο παλι γινετε? Οταν σε πιασει η κριση υπαρχει καποιο ατομο που σε βοηθαει - θα ηθελες να σε βοηθεισει? Εχεις βρει " κουμπι" που να σταματάει την κριση? Τι ενοω με το τελευταιο μπορεις να βρεις μια λεξη φραση ηχο που να το συνδεσεις με κατι καλο και ασφαλες στον φιλο μου για παράδειγμα εχουμε βρει το σφυριγμα μιας και ειναι ακουστικος τυπος οταν τον πιανει κριση και ακουσει τον χαρακτηριστικο ηχο η κριση σταματαει η ταχυκαρδια βεβαια παραμενει για λιγο ακομα δεν ειναι καποιο κολπο που μας το ειπε καποιος ειδικος μονοι μας το βρηκαμε το λεω μηοως βοηθουσε και σενα
    Εαν κοιταξεις την αβυσσο για πολυ ωρα στο τελος η αβυσσος θα κοιταξει εσενα

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    Καλε arntaben , σκυλος ειναι ο φιλος σου ?

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2015
    Location
    στον κοσμο της βοηθειας προς τους αλλους
    Posts
    1,352
    Οχι καλε αλλα οταν μας πιανουν κρισεις το μυαλο μας λειτουργει περιπου σαν αυτο τον ζωων ολων μας και στον φοβο πχ οταν αισθανεσε να τρεξεις μακρυα απο αθτο που φοβασε η οταν κποιος συνεδεει κατι με κατι καλο η κακο....σκεψου το λιγο ...:-)
    Εαν κοιταξεις την αβυσσο για πολυ ωρα στο τελος η αβυσσος θα κοιταξει εσενα

  7. #7
    Junior Member
    Join Date
    Dec 2015
    Posts
    7
    Επειδη φυγαμε εκτος θεματος..Τελικα μπορει καποιος να μου πει αν η επιστροφη των κρισεων οφειλεται στην αλλαγη του φαρμακου;Δηλαδη τωρα πρεπει να ξαναπεριμενω καποιο διαστημα για να επανελθω παλι;Ειναι κατι αλλο;

  8. #8
    Μακη, σιγουρα η αλλαγη μιας ουσιας φερνει συμπτωματα. Φανταζομαι οτι πιθανον στις παρενεργειες του καινουργιου ειναι μεσα κατι απο αυτο που περιγραφεις.
    Με πολυ καλοπροαιρετη διαθεση σου συστηνω να μιλησεις με τον γιατρο σου, μπορει να το εχουν παθει και αλλοι πολλοι και να σου πει οτι σε 20-30 μερες θα εχει κοπασει ή να σου χορηγησει καποιο αλλο.

    * καθε οργανισμος αντιδρα διαφορετικα πολλες φορες στην ιδια ουσια. Αν τα ειχες χαμενα δεν θα αναρωτιοσουν αν τα εχεις.
    "Make sure your worst enemy isn't you"

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    May 2015
    Location
    Αθήνα
    Posts
    209
    Quote Originally Posted by MakhsTas View Post
    Επειδη φυγαμε εκτος θεματος..Τελικα μπορει καποιος να μου πει αν η επιστροφη των κρισεων οφειλεται στην αλλαγη του φαρμακου;Δηλαδη τωρα πρεπει να ξαναπεριμενω καποιο διαστημα για να επανελθω παλι;Ειναι κατι αλλο;
    Επειδή παίρνω κι εγώ σιπραλεξ μην ανησυχείς τις πρώτες μέρες είναι λίγο χαρντκορ γιατί τα συμπτώματα σου γίνονται κάπως πιο έντονα . Όταν όμως στρώσει η αγωγή και ξεπεράσεις τις πρώτες δύσκολες μέρες θα δεις διαφορά και θετική εξέλιξη με τις κρίσεις. .. Έχω να πάθω κρίση πανικού 4 μήνες με το σιπραλεξ. Είναι πάρα πολύ καλό φάρμακο

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    May 2015
    Location
    Αθήνα
    Posts
    209
    Να συμπληρώσω ότι τις πρώτες μέρες του σιπραλεξ εμένα μου έδωσε ο γιατρός μ για καλό και για κακό και στεντον για να καλμάρω αν και δεν τα χρειάστηκα τρελά 2-3 πηρα

  11. #11
    Junior Member
    Join Date
    Dec 2015
    Posts
    7
    Quote Originally Posted by Cicada View Post
    Επειδή παίρνω κι εγώ σιπραλεξ μην ανησυχείς τις πρώτες μέρες είναι λίγο χαρντκορ γιατί τα συμπτώματα σου γίνονται κάπως πιο έντονα . Όταν όμως στρώσει η αγωγή και ξεπεράσεις τις πρώτες δύσκολες μέρες θα δεις διαφορά και θετική εξέλιξη με τις κρίσεις. .. Έχω να πάθω κρίση πανικού 4 μήνες με το σιπραλεξ. Είναι πάρα πολύ καλό φάρμακο
    Ποσο καιρο εκανε να σε πιασει;

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    May 2015
    Location
    Αθήνα
    Posts
    209
    Να το συνηθίσει ο οργανισμός μ εννοείς. .. από όταν έφτασα στην τελική μου δόση δηλαδή τα 20 mg ημερησίως είχαν ήδη σταματήσει οι κρισεις πανικού αλλά εγώ αρχικά έπαιρνα και remeron για τον υπνο οπότε δεν ξέρω αν βοήθησε κι αυτό . Στις 15 μέρες δλδ ήδη ήμουν καλύτερα. Όχι τέλεια αλλά καλύτερα. Στον 1 μήνα ήμουν θεά. Τώρα το παίρνω 6 μήνες και είμαι και με την κατάθλιψη καλύτερα πολύ κσι με το άγχος. Είμαι πολύ πιο λειτουργική και γενικά θεωρώ ότι με βοηθάει πολύ το σιπραλεξ.

Similar Threads

  1. Αλλαγή φαρμάκων
    By mariafil in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 1
    Last Post: 18-01-2014, 13:07
  2. σταματημα φαρμακων
    By nikopoul in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 13
    Last Post: 10-02-2013, 14:09
  3. ΔΟΣΟΛΟΓΙΑ ΦΑΡΜΑΚΩΝ
    By cec2086 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 0
    Last Post: 02-03-2012, 15:57
  4. αλλαγή φαρμάκων
    By prasiniklosti in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 1
    Last Post: 23-06-2008, 13:29
  5. ΑΛΛΑΓΗ ΚΑΙ ΜΕΙΩΣΗ ΦΑΡΜΑΚΩΝ
    By mixalakis in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 8
    Last Post: 04-04-2008, 00:31

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •