κακοποιηση στην μητερα
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 16
  1. #1
    Member
    Join Date
    Dec 2007
    Posts
    43

    κακοποιηση στην μητερα

    γεια σας. απο την μερα που γεννηθηκα αυτο που θυμαμαι ειναι την μητερα μου συνεχεια να κλαει χτυπημενη σε ολο το σωμα της να κοιμαται εξω στα παγκακια να πηγαινω να την φερνω παγωμενη οταν αυτος κοιμοταν. να την μειωνει μπροστα σε ολους.

    ακομα κ οταν την εδερνε εξω κανενας δεν εκανε τιποτα απλα κοιτουσαν. ποσο αμετοχη ειναι η κοινωνια?

    ακομα ειναι ετσι εχω μεγαλωσει εχω κανει οικογενεια εχω εναν τελειο αντρα που με σεβεται κ με αγαπαει κ εχει λιγους μηνες που εχω κ ενα μωρακι. ειναι η ζωη μου ολη. πολλες φορες την εχω φιλοξενηση κ αυτην κ τα αδερφια μου.

    ποτε δεν καταλαβα γιατι δεν εφυγε. κ εκεινη ποτε δεν καταλαβε τι κακο μου εχει κανει. ειμαι παρα πολυ νευρικο ατομο δεν υπαρχει περιπτωση να υπαρξη ανθρωπος που να με μειωση η να μου φερθει ασχημα σιγουρα θα αντιδρασω παραλογα. ουτε ενας απλος καυγας δεν μπορει να γινει χωρις να αντιδρασω ακραια.

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2007
    Posts
    241
    καταρχάς να χαίρεσαι την κόρη σου. Νομίζω ότι έχεις φανεί αρκετά δυνατή ως τώρα, μιας και κατάφερες να χτίσεις τη ζωή σου παρά τις αντιξοότητες που πέρασες. Φένεται ακατονόητο το γιατί η μητέρα σου δεν έφυγε, και ίσως είναι όντως, πιστεύω όμως ότι θα είχε σοβαρούς δικούς της λόγους ή ανασφάλειες για αυτό. Ίσως, τώρα με τα μάτια του ενήλικου, να μπορέσεις αν προσπαθήσεις να τη συγχωρήσεις για το κακό που έκανε, δίνοντας της το ελαφρυντικό ότι δεν το έκανε για να σέ ΄βλάψει.

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2006
    Location
    athina
    Posts
    3,863
    Μιλησεσ μαζι τησ? Ξερεισ...δυστυχοσ πολλα ατομα που ειναι θυματα για πολυ καιρο αφομοιονουν τον ρολο του θυματοσ και αδυνατουν τα τον αποβαλουν... νομιζουν πωσ ετσι τουσ αγαπαει ο αλλοσ.. η οτι τουσ αξιζει (οσο λαθοσ και αν ειναι αυτο)..
    Ειδικα γυναικεσ τισ οποιεσ οικονομικα τισ συντηρει ο συζυγοσ...υπομενουν, ναι λογικα ειναι απανθρωπο ειναι μια ζωντανη αυτοκτονια....αλλα ολα αυτα λογικα...

    ...θελει βοηθεια η μαμα σου... και ασ ελπισουμε πωσ δεν ειναι αργα...

    γιατι δεν επικοινωνεισ με τον συλλογο προστασιασ κακοποιημενων γυναικων ..εστω εσυ για αρχη....και υστερα να βοηθησεισ και την μαμα...

    η μαμα εχει σιγουρα καποιουσ λογουσ που μενει... το θεμα ομωσ ειναι να σωθει!!


    Γενική Γραμματεία Ισότητας
    Συμβουλευτικά Κέντρα για τη βία κατά των Γυναικών
    Νίκης 11, Σύνταγμα Τηλ: 210 3317305-6
    Φαξ: 210 3315787

    Αλκιβιάδου 76, Πειραιάς Τηλ: 210 4112091, 4129101
    Φαξ: 210 4129101


    Τηλεφωνική Γραμμή Άμεσης Κοινωνικής Βοήθειας 197
    Υπάρχουν ξενώνες του Υπουργείου Υγείας και Κοινωνικής Αλληλεγγύης για τους οποίους πληροφορίες δίδονται από τη γραμμή 197




    Γραμμή SOS
    8001188881 (ενδοοικογενειακή βία)
    8001114400 και 210 77 04 574 (trafficking)
    Αμαλιάδος 15,
    115 23 Αθήνα
    Τηλ: 210 6411449/ Κιν: 6977677429



    Γυναικεία Ομάδα Αυτοάμυνας
    Τηλ: 6973352397
    ...Η μονη μας υποχρεωση..... ειναι να σωσουμε τα ονειρα μας...


    ..ελπιδα ειναι η αισθηση που εχεισ οτι αυτο που νιωθεισ να σε βαραινει τωρα,δεν θα κρατησει για παντα....

    ..Μονο στα ηρεμα νερα καθρεφτιζεται κατι χωρις ν αλλαζει μορφη.
    Μονο σ ενα ηρεμο μυαλο υπαρχει η καθαρη αντιληψη του κοσμου...

  4. #4
    Member
    Join Date
    Dec 2007
    Posts
    43
    οταν της ειπα πως θα την βοηθησω κ εψαξα να βρω τροπους ξερετε τι μου απαντησε?

    οτι εγω θα τα διαψευσω ολα.

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2006
    Posts
    5,668
    Αρετη,

    το ιδιο έργο το χω δει στο σπιτι της θειας μου. Ξέρω, ειναι τραγικο. Εμενα μου σταματάει το μυαλο, να βλέπω τις γυναικες αυτες να δεχονται σωματική (και οχι μονο) κακοποιηση κ να σιωπουν. Να κρατάνε τοσο πονο μεσα...Την ευθύνη του εαυτου τους κ των πράξεων τους, των επιλογών τους, εχουν ομως μονο αυτες. Ειναι αληθεια αυτο κ οφειλεις να το συνειδητοποιήσεις.

  6. #6
    Member
    Join Date
    Dec 2007
    Posts
    43
    το ξερω οτι ειναι επιλογη της. μα δεν μπορω να δεχτω πως εκανε παιδια 5 κ τους αναγκαζει να ζουν αυτα που εκεινη διαλεξε. ωρες ωρες αισθανομαι πως μας εκανε για να τον κρατησει. μεν επιλογη της αλλα οταν γινεται κατι σε μας ερχετε κ ζηταει βοηθεια κ οταν της λεμε να την βοηθησουμε δεν το δεχεται. εγω αυτο δεν μπορω να δεχτω πως μας αναγκαζει να το ζουμε κ ας εχουμε κανει την δικια μας ζωη. κ ξερεις? ειναι δυσκολο να κλεισεις την πορτα ισως γιατι πονας η ισως γιατι εχεις αναγκη απο μια οικογενεια που δεν ειχες ποτε.

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2006
    Posts
    5,668
    είναι άδικο να σας βάζει στη μεση οταν το χει αναγκη κ να σας απωθει οταν κ παλι το χει αναγκη. Καταλαβαινω πως νιωθεις...μην την αντιμετωπίζεις ομως ως αδύναμη.πιστεύω πως ουσιαστικά σας χρησιμοποιει (συνειδητά ή οχι) για να περάσει αυτο που θέλει.εχεις σκεφτεί να παρεις αποστάσεις?δηλώνοντας ποσο σε ποναει η στάση της ή ποσο παράλογη την βρίσκεις?

  8. #8
    Member
    Join Date
    Dec 2007
    Posts
    43
    ναι της το εχω πει. κ λεει πως για εμας κανει υπομονη. ψεμα βεβαια αλλα προσπαθει να με κανει να νιωσω τυψεις. κ αν δεν ειναι αδυναμος ενας ανθρωπος που δεν βρισκει την δυναμη να φυγει απο την κολαση του οταν μπορει να το κανει τι ειναι?

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2006
    Posts
    5,668
    για το εσας κανει υπομονη ειναι ενα ψεμμα που λεει πρωτα η ιδια στον εαυτο της κ μετά σε σας. δεν σου ειπα οτι δεν ειναι αδυναμη. αλλα αντιμετωπίζοντας την έτσι, κανοντας εσύ καποιες φορές την μαμα της δεν την βοηθας (αν και καταλαβαινω ΠΟΛΥ καλα ποσο την πονας). Στην ουσια αθελα σου, την βοηθας να στηρίξει καλύτερα το ρολο της αδυναμης.

    αληθεια το για εσας κανω υπομονη τί σημαινει? τί σας προσφέρει ενας πατέρας που κακοποιει τη γυναικα του πέρα απο πονο? γι αυτο αξιζει να κανει υπομονή? για να ζειτε σ ενα αρρωστημενο περιβαλλον?σε μια κολαση, οπως λες εσυ?

  10. #10
    Member
    Join Date
    Dec 2007
    Posts
    43
    λεει πως αν εφευγε θα της λεγαμε γιατι? τωρα που μεγαλωσαμε που να παει?
    ισως μια μερα καταλαβω πως πρεπει να κοιταξω την αρετη κ να τα αφησω πισω ολα.πριν μου κανουν μεγαλυτερο κακο. αλλα ποναω κ για εκεινα τα μικρα που μεινανε πισω κ ζουν αυτα που εγω θελω να ξεχασω κ με εφτασαν εδω που ειμαι. ελπιζω εκεινα να μην φτασουν στο σημειο το δικο μου κ να μπορεσουν να κοιμουντε ησυχα.

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2006
    Posts
    5,668
    εννοεις υπάρχουν μικροτερα αδερφια?

  12. #12
    Member
    Join Date
    Dec 2007
    Posts
    43
    ναι αλλα 2.

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2006
    Posts
    5,668
    μαλιστα...ποσο χρονών?

    οποτέ υπομονή γιατι? για τα παιδια? για να ζουν έτσι?ο φοβος της τη δένει κ την τυφλωνει πιθανον...την τυφλωνει στο να δει το κακο που κανει στην ιδια κ στα παιδια της.

  14. #14
    Member
    Join Date
    Dec 2007
    Posts
    43
    16 ειναι διδυμα. πιος φοβος οταν ημουν μικρη την ρωτησα γιατι καθεσαι κ μου ειπε τον αγαπαω νομιζει οτι το εχω ξεχασει γι αυτο τωρα μου λεει για εσας κτλ. ακου τον αγαπαει εγ που ειμαι κορη του ωρες ωρες τον μισω αν δεν αδιαφορο.

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2006
    Posts
    5,668
    Αρετή βρισκω πολύ ισορροπημενα τα συναισθήματα σου, τον θυμό σου,την στεναχώρια σου...Κριμα για τη μανα σου. Για την ιδια δεν μπορεις να κανεις κ πολλα,αφου η ιδια εκανε τις επιλογές της. Ουτε φυσικά μπορεις να ελεγξεις τα συναισθήματα των αδερφων σου...Μπορεις να σταθεις δίπλα τους ομως, να τα ακουσεις, κρατώντας οσο γίνεται αποστάσεις απο τη μανα σου. Επαναλαμβανω ειναι άδικο τη μια να σε μπαζει στο προβλημα κ την αλλη να σε πετάει εκτος λεγοντας τον αγαπάω (και μη λεγοντας φατε τα σκατά μαζι με μενα...γιατί δυστυχως ενα παιδι 16 ετών δεν εχει τις επιλογές που έχει ενας γονιος). Πληρώνει βεβαια το τίμημα των επιλογών της κ αυτη. Αλλα τα παιδια δεν φταινε σε τίποτα.

Page 1 of 2 12 LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •