Διαταραχή άγχους ή κάτι άλλο?
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 4 of 4
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Dec 2015
    Posts
    1

    Διαταραχή άγχους ή κάτι άλλο?

    Καλησπερα σε ολους ! Ειμαι καινουρια στο φορουμ και με ''χαρα'' διαπιστωνω οτι υπαρχουν και αλλοι που υποφερουν απο ψυχοσωματικα. Ωστοσο η δικη μου περιπτωση ειναι καπως διαφορετικη με αποτελεσμα να μην μπορω να ειμαι σιγουρη αν φταει οντως το αγχος ή ειναι κατι οργανικο. Ολα λοιπον ξεκινουν πριν απο πολλους μηνες οπου και σπουδαζα στο εξωτερικο. Ζωντας τη φοιτητικη ζωη και παρασυρομενη και εγω απο παρεες εκανα ορισμενες χρησεις διαφορων ουσιων οχι βεβαια σε υπερβολικο βαθμο αλλα αραια και που για τα παρτυ. Ωσπου ενα βραδυ με ενα φιλο μου και συγκεκριμενα μετα την αναμειξη χορτου και με αλλες ουσιες αρχησα να μην αισθανομαι καθολου καλα. Αρχικα ειχα τασεις εμετου αλλα δε μπορουσα να κανω εμετο και αρχησα να συνειδητοποιω οτι εχω το ενα deja vu μετα το αλλο. Στη συνεχεια προσπαθωντας στο φιλο μου να εξηγησω τι μου συμβαινει ηταν σαν να εμενα ενα δευτερολεπτο πισω, δηλαδη ξαναζουσα το καθε δευτερολεπτο δυο φορες ,ωσπου μετα απο ελαχιστο χρονο αρχησε να ποναει ολο μου το σωμα και επεσα πισω. Δε μπορουσα να ανοιξω τα ματια μου και ενιωθα τη καρδια μου να σταματαει ,δηλαδη ενιωθα οτι σβηνω. Στα αληθεια πιστεψα οτι πεθενα. Ωστοσο καταφερα να πω στο φιλο μου να καλεσει ασθενοφορο. Μεχρι να φτασει το ασθενοφορο τα ειχα χαμενα, δεν ημουν αναισθητη εντελως ακουγα τι γινοτανε γυρω μου ωστοσο δεν ειχα καθολου αισθηση του χρονου. Το στομα μου ηταν απιστευτα ξηρο και ζητησα νερο. Μου εδωσε αλλα δεν ενιωσα ουτε σταγονα και τον ρωταω ''γιατι δε μου δινεις?'' και μου λεει μα μολις σου εδωσα. Και εκεινη τη στιγμη νιωθω το νερο που υποτιθεται οτι μ ειχε δωσει νωριτερα να πεφτει πανω μου.Να μη τα πολυλογω κατεφθασε και το ασθενοφορο σε λιγο , δε θυμαμαι τι ακριβως μ κανανε αλλα θυμαμαι οτι ενιωθα ασβασταχτους πονους στη καρδια και δε μπορουσα να σταματησω να κουναω τα ποδια μου. Τελικα με πηγανε στο νοσοκομειο οπου παλι δε θυμαμαι τι μου κανανε,κατι μου βαλανε στο αιμα και οταν συνηλθα πληρως και ηρθε η γιατρος εγω το μονο που ηθελα ηταν να φυγω οσο το δυνατον πιο γρηγορα απο κει μεσα με αποτελεσμα να μην την ρωτησω καν τι ακριβως ειχα παθει. Για καποιο λογο ημουνα πεπεισμενη οτι ειχα παθει καρδιακη προσβολη. Και εκει που νομιζα οτι ειχα γλυτωσει απο του χαρου τα δοντια 2 μερες μετα ερχεται και η πρωτη κριση πανικου οπου νομιζα οτι παθενω παλι καρδιακη προσβολη. Λιγες μερες μετα θα γυριζα και παλι μονιμα στην Ελλαδα, ειδα τους φιλους μου για 4-5 μερες ειχα ψιλοξεχαστει ωστοσο πονους στη καρδια ειχα ακομα. Τοτε ερχεται και η επομενη κριση οπου ημουνα τοσο πεπεισμενη οτι πεθαινω παλι απο καρδια π εβαλα τη φιλη μου να με παει στο νοσοκομειο οπου και μου διαγνωσανε επισημα κριση πανικου(μεχρι τοτε νομιζα οτι οντως φταιει η καρδια μου). αφου λοιπον εκανα ολες τις απαραιτητες εξετασεις σε καρδιολογο και βγηκαν ολα καλα για 2-3 μερες ησυχασα ομως μετα αρχησα να πιστευω οτι επαθα κατι στον εγκεφαλο λογω του οτι απο εκεινο το βραδυ (και μεχρι σημερα! ) υποφερω απο νευροπονους σε ολο το σωμα. Και οχι μονο αυτο.. τα βραδια παθαινω υπνοπαραλυση,οταν καθομαι ηρεμη το σωμα μου ανα 3-4 λεπτα κανει τιναγματακια ,πονοκεφαλοι ,ταχυκαρδιες,αλλαγες στην οραση,συνεχες αισθημα οτι ειμαι αρρωστη και οτι θα πεσω κατω. Ολα αυτα λοιπον με κανουν να νομιζω οτι κατι επαθα στο νευρικο συστημα. Κανω ψυχοθεραπεια φυσικα,η ψυχολογος μου επιμενει οτι ολα ειναι ψυχοσωματικα λογω αγχους και κυριως γιατι για ολο αυτο οι γονεις μου δε ξερουν τιποτα φυσικα ,τα περναω οολα μονη μου. Οι κρισεις πανικου πανε και ερχονται. Προσφατα εκανα επιτελους και μαγνητικη εγκεφαλου και περιμενω αποτελεσματα. Ομως κατι μου λεει οτι και καθαρη να βγει παλι δε θα μπορω να ηρεμησω ..Καθε μερα νομιζω οτι εχω και απο καποια αρρωστια εχω περασει απο ολα τα σταδια καρκινο,σκληρυνση κατα πλακας.ογκο στον εγκεφαλο κλπ κλπ Συνεχεια γκουγκλαρω συμτπωματα Το ερωτημα μου ειναι λοιπον..''κατα φαντασιαν ασθενης'' ,ειναι ολα τελικα στο κεφαλι μου ή μπορει οντως να επαθα κατι εκεινο το βραδυ που να φταiει για ολους αυτους τους πονους και τις αλλαγες στον οργανισμο μου? δε μπορω να πιστεψω οτι για ολα αυτα φταει το αγχος και η μυστικοπαθια απο τους δικους μου. help pleaseeee :(

  2. #2
    Καπως ετσι ξεκιναει και το δικο μου προβλημα.... αλλα απ' ο,τι βλεπω δινεις εσυ η ιδια απαντηση στο προβλημα σου.... Κανονισε να πιστεις γιατι οοοολα ειναι στο μυαλο σου!

  3. #3
    Καλα αποτελεσματα απο την μαγνητικη, το ενδεχομενο να εχεις post traumatic stress συν την ενοχη για τη δοκιμη μη νομιμων ουσιων συν το σοκ πολυ πιθανον να σου εμφανιζει αυτη την διαταραχη.

    Ποσο καιρο πας στην ψυχολογο σου, ομως ?
    Αν το ζητημα ειναι κυριως ενοχικο θα αμβλυνθει καποια στιγμη, το περιστατικο λογικα δεν σου αφησε οργανικο προβλημα, απλα μπηκες σε διαδικασια συναγερμου να παρατηρεις τις αντιδρασεις σου και θελεις χρονο για να μειωθει το σοκ απο την εμπειρια.
    "Make sure your worst enemy isn't you"

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2010
    Location
    ΑΘΗΝΑ
    Posts
    4,537
    συμφωνω με constanly curious..εινια λογικο να επαθες ενα τοσο μεγαλο σοκ..καθως κ ενοχες..συσσωρευονται κ γινεται μαχη μεσα συο κ βγαινουν με αυτη τη μορφη..συνεχισε την ψυχοθεραπεια σου με ευλαβια κ σιγα σιγα ο χρονος θα το γιατρεψει..εχω παθει κατι παρομοιο απο ουσια κ γω..θυμαμαι οτι απο τοτε δνε ξαναπηρα τιποτα ποτε ξανα στη ζωη μου..μιλαμε ημουν πιτσιρικι.απο τοτε οταν δω ναρκωτικα με πιανει φρικη.
    θυμαμαι οτι την επομενη μερα ενιωθα κενη κ απογοητευμενη..ημουν σε αθλια κατασταση..δεν εκανα κρισεις πανικου αλλα μου βγηκε απιστευτη μελαγχολια..ολα αυτα εχουν επιπτωσεις..
    οχι στο σωμα κυριως αλλα περισσοτερο στη ψυχη μας.
    μπορεις να μοιραστεις στους γονεις σου απλα οτι παθαινεις κρισεις πανικου κ τιποτα αλλο...σκετο..δεν χρειαζεται να πεις οτι επαθες οοολα αυτα απο αυτο που πηρες.
    οταν μαθεις να χειριζεσαι τις ενοχες σου θα περασουν κ τα ψυχωσωματικα σου......

Similar Threads

  1. ΔΙΑΤΑΡΑΧΗ ΑΓΧΟΥΣ
    By NASOSB in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 10
    Last Post: 01-10-2015, 10:20
  2. Κρίση άγχους ή κάτι άλλο..HELP!
    By NikosTas in forum Κρίση πανικού, Διαταραχή Πανικού, Αγοραφοβία
    Replies: 50
    Last Post: 29-08-2015, 22:54
  3. διαταραχή μετατραυματικού άγχους
    By ireneseal in forum Διαταραχή Μετατραυματικού Στρες
    Replies: 0
    Last Post: 09-07-2015, 13:04
  4. ΔΙΑΤΑΡΑΧΗ ΑΓΧΟΥΣ
    By malamataki in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 26
    Last Post: 18-12-2013, 11:17
  5. Διαταραχή άγχους
    By kostas87 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 1
    Last Post: 25-03-2012, 23:02

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •