Είμαι ψυχοπαθής;;; - Page 16
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 16 of 17 FirstFirst ... 614151617 LastLast
Results 226 to 240 of 249
  1. #226
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2015
    Location
    Salonica
    Posts
    132
    Quote Originally Posted by pinkpanther View Post
    "1β) Φίλος για εμένα είναι η απόλυτη εμπιστοσύνη & ειλικρίνεια
    1γ) Δημιουργώ δεσμούς, με φίλους, απλά είναι ρηχοί και σχετικά έθραυστοι..."

    Αυτές οι δύο προτάσεις δεν είναι αντιφατικές?

    "Στον δικό μου κόσμο, όλα είναι εξουσία και χρήμα. Είμαι ψυχοπαθής, δεν μπορώ να λάβω μεγάλη χαρά ούτε μεγάλη λύπη."

    Το χρήμα εκτός από έπαθλο επίτευξης στόχων και εκτός από την αύξηση της δύναμης-εξουσίας και ασφάλειάς σου που συνεπάγεται, το θέλεις για κάτι άλλο?
    Με άλλες απολαύσεις φυσιολογικών ανθρώπων όπως το φαγητό, το σεξ, τα ταξίδια, αθλητικά παιχνίδια, ποιά είναι η σχέση σου?
    Δεν είναι αντιφατικές.
    Το μόνο που δεν βαριέμαι εύκολα είναι η δύναμη... Όλα τα παραπάνω... Τα βαριέμαι γρήγορα και εύκολα

  2. #227
    Junior Member
    Join Date
    Jan 2016
    Posts
    6
    "Δεν είναι αντιφατικές."
    Χαχαχα απάντα ολοκληρωμένα βρε!
    "Απόλυτη εμπιστοσύνη & ειλικρίνεια" είναι βαθιά σχέση, όχι ρηχή.
    Τι εννοείς λοιπόν?

    Οκ, πριν ξεκινήσεις την ημέρα σου (δηλαδή το βράδυ πριν πας για ύπνο)
    Χωρίζεις αυτά που πρέπει να κάνεις σε ΠΟΤΈ ΔΕΝ ΚΑΝΕΙΣ ΤΑ "Β" ΕΑΝ ΔΕΝ ΕΧΕΙΣ ΤΕΛΕΙΩΣΕΙ ΤΑ "Α", Ποτέ δεν κάνεις τα "Γ" έαν δεν έχεις τελείωσει τα "Β"
    Α,Β,Γ,Δ,Ε. Δηλαδή το Α1 είναι το πιο σημαντικό πράγμα στην ημέρα που πρέπει να το κάνεις πρώτο. Αυτό άμα επιτευχθεί θα έχει θετικές "επιπτώσεις" εάν όμως δεν το κάνεις έχει αρνητικές (πχ πάω στη δουλειά).
    Α2, Α3 στην ίδια λογική.
    Β1) Αυτό έχει ήπιες επιπτώσεις όπως πχ: "Διαβάζω 1 ώρα το τάδε βιβλίο"
    Β2,Β3 κλπ πάλι στην ίδια λογική
    Γ1) Δεν έχει επιπτώσεις ούτε θετικές ούτε αρνητικές όπως πχ να βγω για καφέ με έναν συνάδελφο
    Γ2,Γ3 στην ίδια λογική
    Δ1) Δεν έχει καμία απολύτως θετική επίπτωση παρά μόνο αρνητική αλλά είναι κάτι "ωραίο" όπως πχ "να πάω για ποτό"
    Δ2,Δ3
    Ε1) Θα ήταν πολύ ωραίο να το κάνεις αλλά δεν μπορείς να το κάνεις εάν δεν έχεις τελείωσει όλα τα άλα.
    Πόσες ώρες του 24ώρου αφιερώνεις σε κάθε κατηγορία ασχολιών Α,Β, Γ, Δ, Ε και πόσες ώρες κοιμασαι?

    Προτιμώ να περάσω τον χρόνο μου με χρήσιμα για εμένα βιβλία παρά να βγω έξω ενώ είμαι εξωστρεφής. Θεωρώ τον εαυτό μου τον καλύτερο μου φίλο και πως δεν χρειάζομαι κανέναν.
    Ο χρόνος που αφιερώνεις εδώ είναι Ε σωστά?
    Γιατί δεν τον αφιερώνεις στην αυτοβελτίωσή σου?
    Γιατί βοηθάς τους άλλους με την αυτοβελτίωσή τους?
    Δε συμβάλλεις μ’ αυτό τον τρόπο στην ενδυνάμωση πιθανών ανταγωνιστών σου που μπορεί να απειλήσουν την εξουσία και τα κεφάλαιά σου?

  3. #228
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2015
    Location
    Salonica
    Posts
    132
    Quote Originally Posted by pinkpanther View Post
    "Δεν είναι αντιφατικές."
    Χαχαχα απάντα ολοκληρωμένα βρε!
    "Απόλυτη εμπιστοσύνη & ειλικρίνεια" είναι βαθιά σχέση, όχι ρηχή.
    Τι εννοείς λοιπόν?



    Πόσες ώρες του 24ώρου αφιερώνεις σε κάθε κατηγορία ασχολιών Α,Β, Γ, Δ, Ε και πόσες ώρες κοιμασαι?



    Ο χρόνος που αφιερώνεις εδώ είναι Ε σωστά?
    Γιατί δεν τον αφιερώνεις στην αυτοβελτίωσή σου?
    Γιατί βοηθάς τους άλλους με την αυτοβελτίωσή τους?
    Δε συμβάλλεις μ’ αυτό τον τρόπο στην ενδυνάμωση πιθανών ανταγωνιστών σου που μπορεί να απειλήσουν την εξουσία και τα κεφάλαιά σου?

    Τώρα είμαι σε διακοπές, μετακομίζω εξωτερικό... Σε μερικές μέρες θα μπαίνω πολύ σπάνια εδώ αν όχι καθόλου.
    Κοιμάμαι 6 ώρες max.
    Όσο για τις φιλίες, εφόσον οι φίλοι μου δεν κάνουν τα πράγματα που ξέρουν πως με εκνευρίζουν όλα είναι καλά... Αν όμως η συμπεριφορά γίνει κλαψιάρικη κλπ τους πετάω αμέσως.

  4. #229
    Banned
    Join Date
    Feb 2013
    Location
    Thessaloniki
    Posts
    1,545
    ''Η μυθομανία είναι ένας ψυχαναγκαστικός τρόπος διαστρέβλωσης ή βελτίωσης της εικόνας του εαυτού ή της ζωής κάποιου. Τα ψεύδη ή οι διαστρεβλώσεις αυτές μπορεί να αφορούν σε κάτι ασήμαντο (π.χ. σε κάποιο μέρος που το άτομο αυτό ισχυρίζεται πως έχει επισκεφθεί, χωρίς όμως κάτι τέτοιο να ισχύει) αλλά και σε κάτι πολύ σημαντικό (π.χ. για τις πραγματικές συνθήκες κάτω από τις οποίες μεγάλωσε, για την προσωπική του ζωή κ.τ.λ.).

    Ο μυθομανής έχει, συνήθως, μια πολύ έντονη ανάγκη επιβεβαίωσης, προσέλκυσης της προσοχής των άλλων και να βρίσκεται στο επίκεντρο. Οι ανάγκες αυτές οφείλονται σε βαθιά αισθήματα ανασφάλειας που προσπαθεί να αντισταθμίσει διαμέσου των διαφόρων υπερβολών του.''

  5. #230
    Junior Member
    Join Date
    Sep 2015
    Posts
    3
    Η απλά δεν ενδιαφέρεται. Η γάτα πριν φάει το ποντίκι το βασανίζει. Η γάτα παίζει. Το ποντίκι αναρωτιέται "είμαι αδύναμο και τι μου κάνει αυτό το ζώο". Το ποντίκι δεν μπορεί να περάσει την δική του οπτική των πραγμάτων στην γάτα, ούτε η γάτα στο ποντίκι. Αλλά τελικά επικρατεί το δίκαιο του ισχυροτέρου που το περιγράφει άψογα ο Θουκυδίδης στον 'Ε τόμο όταν οι αδύναμοι (Μήλιοι) λένε στους ισχυρούς (Αθηναίους) περί δικαίου και αδίκου.
    Καλό βράδυ.
    Άρα ταυτίζεις τον εαυτό σου με τη γάτα και βλέπεις τους άλλους σαν ποντίκια.
    Έχεις σκεφτεί όμως ότι για κάποιους πιο δυνατούς από σένα είσαι εσύ το ποντίκι?
    Ή ότι και για τις γάτες υπάρχουνε οι σκύλοι?
    Ή πιο δυνατές γάτες?
    Ή μεγαλύτερα αιλουροειδή?
    Ή ότι μια πιο αδύναμη από σένα γάτα σήμερα, αύριο μπορεί να είναι πιο δυνατή?
    Ή ότι πολλά ποντίκια μπορούν να κατασπαράξουν μια γάτα?
    Έχεις διαβάσει το παραμύθι του Αισώπου με το λιοντάρι και τη μύγα?
    Πάντα υπάρχει κάποιος πιο δυνατός από σένα και πάντα η ζωή έχει γυρίσματα, γι’ αυτό και δεν πρέπει να κάνουμε στους άλλους αυτά που δεν θέλουμε να κάνουν σε εμάς, γιατί κάποια στιγμή αναπόφευκτα θα αντιμετωπίσουμε τη νέμεσις.
    Έχεις σκεφτεί ότι κάποιος μπορεί να σ’ εκδικηθεί και να ζημιωθείς ανεπανόρθωτα εκεί που δεν το περιμένεις?
    Τέλος, έχεις σκεφτεί ότι πέρα από τις παρομοιώσεις με τα ζώα, οι άνθρωποι διαφέρουν από τα ζώα λόγω της ανεπτυγμένης λογικής σκέψης και της ηθικής;
    Εκτός κι αν θεωρείς ότι οι ψυχοπαθείς, οι νάρκισσοι και οι σαδιστές που δεν έχετε ενσυναίσθηση, στην ουσία δεν είστε άνθρωποι.


    Με αυτή την έννοια, συμφωνώ. Η προσωπική μου ηθική τότε είναι πολύ κοντά στον νόμο του ισχυροτέρου που περιγράφει ο Θουκυδίδης στον τόμο 'Ε, διάλογος Αθηναίων - Μηλίων.
    Ξεχνάς μάλλον ότι οι Αθηναίοι τελικά νικήθηκαν στον Πελοποννησιακό πόλεμο και μάλιστα λόγω της αλαζονείας τους (ήττα στην Σικελική εκστρατεία το 413, απόρριψη της πρότασης της Σπάρτης για συνθηκολόγηση μετά τη Ναυμαχία των Αργινουσών το 406).
    Η ιστορία είναι γεμάτη με τέτοια παραδείγματα με πιο χαρακτηριστικό ίσως τους Ναζί που και αυτοί πίστευαν στο νόμο της ζούγκλας και ότι αυτοί ήταν οι «γάτες» του πλανήτη και όλοι οι άλλοι «ποντίκια» και τελικά νικήθηκαν κι αυτοί και καταδικάστηκαν στη συνείδηση όλης της ανθρωπότητας!
    Η φύση έχει τον τρόπο της με τη νέμεσις να αποκαθιστά τις ισορροπίες τιμωρώντας τους αλαζόνες.
    Να σου θυμίσω επίσης και το παράδειγμα του Αλκιβιάδη, τον οποίο η ψυχολόγος Άννα Κ. Σάλτερ αναφέρει ως παράδειγμα «όλων των κλασικών χαρακτηριστικών της ψυχοπάθειας» (wikipedia), ο οποίος τελικά δολοφονήθηκε.

    Όσον αφορά τα περί ηθικής, καλού-κακού κλπ, εσύ λες ότι δε θα έκανες κακό στους άλλους μόνο για το συμφέρον σου, αλλά ότι ευχαριστιέσαι με τη δυστυχία των άλλων και να τους εξαπατάς («Πάτησα στην 1η ευκαιρία έναν συνάδελφο και του πήρα τους πελάτες με ύπουλο τρόπο. Ένιωσα τόσο ωραία...», «Νιώθεις ωραία όταν οι άνθρωποι υποφέρουν; Νιώθεις καλά που τους έχεις δώσει ένα τρομερό όπλο (τον νου) και αυτοί δεν τον χρησιμοποιούν; Δεν ξέρω για εσένα κύριε Θεέ, εγώ διασκεδάζω. Ταιριάζουμε.»).
    Ένας ψυχοπαθής υποτίθεται ότι ούτε χαίρεται, ούτε λυπάται όταν κάνει κακό στους άλλους για το συμφέρον του.
    Ίσως απλά χαίρεται που εκπληρώνει το συμφέρον του, αλλά ως εκεί.
    Εσύ δεν είσαι αδιάφορος δηλαδή για τα αισθήματα των άλλων, αλλά παίρνεις ευχαρίστηση από τη δυστυχία τους.
    Αυτό είναι ξεκάθαρα κακία, ανηθικότητα και σαδισμός.

    Επίσης μιας και οι ψυχοπαθείς και οι νάρκισσοι θεωρείτε ότι είστε παντοδύναμοι και σπουδαίοι, να ξέρεις ότι η καυχησιολογία δείχνει ξεκάθαρα ανασφάλεια και κατ’ επέκτασιν ανάγκη για επιβεβαίωση.
    Όσο για την εξουσιομανία...
    «Η επιθυμία για δύναμη και εξουσία δεν είναι χαρακτηριστικό των δυνατών, αλλά -όπως ο φθόνος και η πλεονεξία- είναι ελάττωμα των αδύναμων ψυχών και, συχνά, πολύ επικίνδυνο.» Χάνα Άρεντ


    Aχ, με πλήγωσες... "Δεν υπάρχει τέτοια περίπτωση" πόσο αδαής είσαι.
    Δεν παραβιάζω τον νόμο. Δεν φοβάμαι τον νόμο. Αλλά πχ, "εσύ" ή κάθε άλλο "καλό" άτομο κλπ, είναι πολύ δύσκολο να έχει πρόσβαση στα στοιχεία μου.
    Αγαπάμε τον νόμο. Ο νόμος δεν προστατεύει άτομα σαν και εσένα από άτομα σαν και εμένα. Γιατί άτομα σαν και εμένα είναι αρκετά έξυπνα ώστε να μη χρειάζεται αν παρανομούν.
    Γεια σου "Κύκνε". Θα σε πιάσει και εσένα ένας καλός κυνηγός... (όντας κύκνος).
    Γι' αυτο και πρέπει κάποια στιγμή να μεριμήσει η πολιτεία και να μπούν διατάξεις στη νομοθεσία (όπως π.χ. στη Γαλλία όπου έχουν φτιαχτεί διατάξεις για την παθητική επιθετικότητα και το bullying στους εργασιακούς χώρους) π.χ. να είστε σεσημασμένοι και με περιορισμένα πολιτικά δικαιώματα, ώστε να μπορεί να προστατευθεί η κοινωνία από εσάς.
    Η ανοχή της κοινωνίας απέναντι σας το μόνο που πετυχαίνει είναι να σας δίνει την ελευθερία να "δαγκώνετε" ύπουλα αθώους ανθρώπους ανενόχλητοι και χωρίς συνέπειες.

    Θα σε βρεί αργά ή γρήγορα η νέμεσις και σένα... ;)

  6. #231
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2016
    Posts
    187
    Quote Originally Posted by Hyperion View Post
    Πήρα επίσημη διάγνωση. Αντικοινωνική διαταραχή προσωπικότητας, και στον διαχωρισμό hot-headed και cold-hearted ο ψυχίατρος μυο έιπε πως είμαι στο cold-hearted (ψυχοπαθής).

    ΥΓ: Έχεις ακούσει για ψυχοπαθείς δολοφόνους κλπ, είναι σαν ένα πιστόλι... Εάν έχεις μεγαλώσει μια χαρά κλπ, δεν "ενεργοποιείται" η ακραία επιθετικότητα. Οπότε έχω τα στοιχεία που με βοηθούν, ψυχρότητα, συγκέντρωση, καθαρή λογική σκέψη. Ο εθισμός μου είναι η εξουσία και το χρήμα. Στους περισσότερους ψυχοπαθητικούς είναι τα ναρκωτικά ή το σεξ.
    Έχω αυτό που λένε ευλογία και κατάρα... Η κατάρα είναι πως μπορεί να αποκτήσω συμπεριφορά εθισμένου, αλλά τώρα το ξέρω και το λαμβάνω υπόψιν μου.
    Και γι αυτο σου προτεινε καποια θεραπεια...κατι αλλο? ναι η ψυχροτητα η εξουσια και το χρημα φαινεται πως ειναι για τα καλα ριζωμενα μεσα σου...Ελπιζω να πανε ολα καλα και να εχεις υπ'οψιν σου οτι σου ειπε ο γιατρος!

  7. #232
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2015
    Location
    Salonica
    Posts
    132
    Quote Originally Posted by racoon View Post
    Άρα ταυτίζεις τον εαυτό σου με τη γάτα και βλέπεις τους άλλους σαν ποντίκια.
    Έχεις σκεφτεί όμως ότι για κάποιους πιο δυνατούς από σένα είσαι εσύ το ποντίκι?
    Ή ότι και για τις γάτες υπάρχουνε οι σκύλοι?
    Ή πιο δυνατές γάτες?
    Ή μεγαλύτερα αιλουροειδή?
    Ή ότι μια πιο αδύναμη από σένα γάτα σήμερα, αύριο μπορεί να είναι πιο δυνατή?
    Ή ότι πολλά ποντίκια μπορούν να κατασπαράξουν μια γάτα?
    Έχεις διαβάσει το παραμύθι του Αισώπου με το λιοντάρι και τη μύγα?
    Πάντα υπάρχει κάποιος πιο δυνατός από σένα και πάντα η ζωή έχει γυρίσματα, γι’ αυτό και δεν πρέπει να κάνουμε στους άλλους αυτά που δεν θέλουμε να κάνουν σε εμάς, γιατί κάποια στιγμή αναπόφευκτα θα αντιμετωπίσουμε τη νέμεσις.
    Έχεις σκεφτεί ότι κάποιος μπορεί να σ’ εκδικηθεί και να ζημιωθείς ανεπανόρθωτα εκεί που δεν το περιμένεις?
    Τέλος, έχεις σκεφτεί ότι πέρα από τις παρομοιώσεις με τα ζώα, οι άνθρωποι διαφέρουν από τα ζώα λόγω της ανεπτυγμένης λογικής σκέψης και της ηθικής;
    Εκτός κι αν θεωρείς ότι οι ψυχοπαθείς, οι νάρκισσοι και οι σαδιστές που δεν έχετε ενσυναίσθηση, στην ουσία δεν είστε άνθρωποι.




    Ξεχνάς μάλλον ότι οι Αθηναίοι τελικά νικήθηκαν στον Πελοποννησιακό πόλεμο και μάλιστα λόγω της αλαζονείας τους (ήττα στην Σικελική εκστρατεία το 413, απόρριψη της πρότασης της Σπάρτης για συνθηκολόγηση μετά τη Ναυμαχία των Αργινουσών το 406).
    Η ιστορία είναι γεμάτη με τέτοια παραδείγματα με πιο χαρακτηριστικό ίσως τους Ναζί που και αυτοί πίστευαν στο νόμο της ζούγκλας και ότι αυτοί ήταν οι «γάτες» του πλανήτη και όλοι οι άλλοι «ποντίκια» και τελικά νικήθηκαν κι αυτοί και καταδικάστηκαν στη συνείδηση όλης της ανθρωπότητας!
    Η φύση έχει τον τρόπο της με τη νέμεσις να αποκαθιστά τις ισορροπίες τιμωρώντας τους αλαζόνες.
    Να σου θυμίσω επίσης και το παράδειγμα του Αλκιβιάδη, τον οποίο η ψυχολόγος Άννα Κ. Σάλτερ αναφέρει ως παράδειγμα «όλων των κλασικών χαρακτηριστικών της ψυχοπάθειας» (wikipedia), ο οποίος τελικά δολοφονήθηκε.

    Όσον αφορά τα περί ηθικής, καλού-κακού κλπ, εσύ λες ότι δε θα έκανες κακό στους άλλους μόνο για το συμφέρον σου, αλλά ότι ευχαριστιέσαι με τη δυστυχία των άλλων και να τους εξαπατάς («Πάτησα στην 1η ευκαιρία έναν συνάδελφο και του πήρα τους πελάτες με ύπουλο τρόπο. Ένιωσα τόσο ωραία...», «Νιώθεις ωραία όταν οι άνθρωποι υποφέρουν; Νιώθεις καλά που τους έχεις δώσει ένα τρομερό όπλο (τον νου) και αυτοί δεν τον χρησιμοποιούν; Δεν ξέρω για εσένα κύριε Θεέ, εγώ διασκεδάζω. Ταιριάζουμε.»).
    Ένας ψυχοπαθής υποτίθεται ότι ούτε χαίρεται, ούτε λυπάται όταν κάνει κακό στους άλλους για το συμφέρον του.
    Ίσως απλά χαίρεται που εκπληρώνει το συμφέρον του, αλλά ως εκεί.
    Εσύ δεν είσαι αδιάφορος δηλαδή για τα αισθήματα των άλλων, αλλά παίρνεις ευχαρίστηση από τη δυστυχία τους.
    Αυτό είναι ξεκάθαρα κακία, ανηθικότητα και σαδισμός.

    Επίσης μιας και οι ψυχοπαθείς και οι νάρκισσοι θεωρείτε ότι είστε παντοδύναμοι και σπουδαίοι, να ξέρεις ότι η καυχησιολογία δείχνει ξεκάθαρα ανασφάλεια και κατ’ επέκτασιν ανάγκη για επιβεβαίωση.
    Όσο για την εξουσιομανία...
    «Η επιθυμία για δύναμη και εξουσία δεν είναι χαρακτηριστικό των δυνατών, αλλά -όπως ο φθόνος και η πλεονεξία- είναι ελάττωμα των αδύναμων ψυχών και, συχνά, πολύ επικίνδυνο.» Χάνα Άρεντ




    Γι' αυτο και πρέπει κάποια στιγμή να μεριμήσει η πολιτεία και να μπούν διατάξεις στη νομοθεσία (όπως π.χ. στη Γαλλία όπου έχουν φτιαχτεί διατάξεις για την παθητική επιθετικότητα και το bullying στους εργασιακούς χώρους) π.χ. να είστε σεσημασμένοι και με περιορισμένα πολιτικά δικαιώματα, ώστε να μπορεί να προστατευθεί η κοινωνία από εσάς.
    Η ανοχή της κοινωνίας απέναντι σας το μόνο που πετυχαίνει είναι να σας δίνει την ελευθερία να "δαγκώνετε" ύπουλα αθώους ανθρώπους ανενόχλητοι και χωρίς συνέπειες.

    Θα σε βρεί αργά ή γρήγορα η νέμεσις και σένα... ;)
    "The fear of God, doesn't make me blink"...
    Είναι τόσο ωραίο να είσαι ψυχοπαθής, να υποθέσω πως ζηλεύεις;
    Να μην έχεις κανέναν περιορισμό ηθικής. Bottom line όμως, ο ισχυρός κυριάρχισε στην μάχη. Και οι μήλιοι κατεστράφησαν.
    Και αυτό με τι checklist θα το κρίνετε ηθικοί μου άνθρωποι, με το checklist του Robert.D.Hare? Που κάνω Score το πολύ 25/40; Χαζούλη.
    Αλλά καταλαβαίνω την άμυνα σου, όταν αυτοί που σε κυβερνάνε, αυτοί που είναι οι ηγέτες στο business είναι σαν και εμένα...
    Καλή τύχη ηθικούλη μου.

  8. #233
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2015
    Location
    Salonica
    Posts
    132
    Quote Originally Posted by alexandra. View Post
    Και γι αυτο σου προτεινε καποια θεραπεια...κατι αλλο? ναι η ψυχροτητα η εξουσια και το χρημα φαινεται πως ειναι για τα καλα ριζωμενα μεσα σου...Ελπιζω να πανε ολα καλα και να εχεις υπ'οψιν σου οτι σου ειπε ο γιατρος!
    Με ρώτησε ναι, αν θα ξαναπάω... Και του απάντησα μόνο αν είμαι υπό στρεςς ή αν παρατηρίσω πως αναπτύσσω κατάσταση εθισμένου (χρήμα, εξουσία). Δεν μου αρέσουν οι εθισμοί...

  9. #234
    Junior Member
    Join Date
    Sep 2015
    Posts
    3
    "The fear of God, doesn't make me blink"...
    Είναι τόσο ωραίο να είσαι ψυχοπαθής, να υποθέσω πως ζηλεύεις;
    Να μην έχεις κανέναν περιορισμό ηθικής. Bottom line όμως, ο ισχυρός κυριάρχισε στην μάχη. Και οι μήλιοι κατεστράφησαν.
    Και αυτό με τι checklist θα το κρίνετε ηθικοί μου άνθρωποι, με το checklist του Robert.D.Hare? Που κάνω Score το πολύ 25/40; Χαζούλη.
    Αλλά καταλαβαίνω την άμυνα σου, όταν αυτοί που σε κυβερνάνε, αυτοί που είναι οι ηγέτες στο business είναι σαν και εμένα...
    Καλή τύχη ηθικούλη μου.
    Χαχαχα το ποστ σου μαρτυρά εκνευρισμό λόγω της κατάρριψης των επιχειρημάτων σου!
    Νευράκια νευράκια?
    Πρέπει να κοντεύει να εκραγεί το κεφάλι σου!
    Κάπως έτσι πρέπει να νιώθεις:
    https://www.youtube.com/watch?v=aZVkW9p-cCU
    https://www.youtube.com/watch?v=Ruw9fsh3PNY

    Εκτός από ψυχοπαθής είσαι και αγράμματος? ή απλά βλαξ?
    Ποιός μίλησε για Θεό?
    Άθεος είμαι.
    Η νέμεσις δεν έχει να κάνει με κάποια θεία τιμωρία, απλή (ψυχρή όπως λες και συ) λογική είναι.
    Όπως λέει και kutchunie:
    "Με άλλα λόγια, και χωρίς ίχνος μοιρολατρίας, αλλά με απλά μαθηματικά, όποιος επιλέξει να φερθεί χειριστικά στους άλλους, δημιουργεί ισόποσες ροές/αποθέματα χειριστικότητας προς τον εαυτό του που κάποια μέρα θα σκάσει προς τον ίδιο."
    Όπως το παραμύθι με τον ψεύτη βοσκό.
    Μια του κλέφτη, δυό του κλέφτη που λέει ο λαός.
    Οι αλαζόνες που ανέφερα δεν τιμωρήθηκαν από θεούς αλλά από ανθρώπους.

    Ο δήθεν "ισχυρός" κυριάρχησε σ' αυτή μάχη, αλλά τον πόλεμο τον έχασε γιατί ήταν αλαζόνας και δεν ήταν όσο ισχυρός νόμιζε!

    Οι απέλπιδες και τραγελαφικές προσπάθειες "αντεπίθεσης" και τα δολώματα αντιστροφής της κουβέντας δεν πιάνουν σε μένα.
    Δεν είσαι τόσο έξυπνος και "παίχτης" όσο πιστεύεις, ούτε όλοι οι άλλοι ανυπεράσπιστα ποντίκια ή χαζά χειραγωγούμενα πρόβατα.
    Περνιέσαι για γάτα, αλλά είσαι... γατάκι!
    https://www.youtube.com/watch?v=EUholHlmxYA
    :D

  10. #235
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,537
    Quote Originally Posted by Ntoubroutza View Post
    ''Η μυθομανία είναι ένας ψυχαναγκαστικός τρόπος διαστρέβλωσης ή βελτίωσης της εικόνας του εαυτού ή της ζωής κάποιου. Τα ψεύδη ή οι διαστρεβλώσεις αυτές μπορεί να αφορούν σε κάτι ασήμαντο (π.χ. σε κάποιο μέρος που το άτομο αυτό ισχυρίζεται πως έχει επισκεφθεί, χωρίς όμως κάτι τέτοιο να ισχύει) αλλά και σε κάτι πολύ σημαντικό (π.χ. για τις πραγματικές συνθήκες κάτω από τις οποίες μεγάλωσε, για την προσωπική του ζωή κ.τ.λ.).

    Ο μυθομανής έχει, συνήθως, μια πολύ έντονη ανάγκη επιβεβαίωσης, προσέλκυσης της προσοχής των άλλων και να βρίσκεται στο επίκεντρο. Οι ανάγκες αυτές οφείλονται σε βαθιά αισθήματα ανασφάλειας που προσπαθεί να αντισταθμίσει διαμέσου των διαφόρων υπερβολών του.''
    α γεια σου....

    (θα γραφτουν κι αλλα ζωα με τρομερο ενδιαφερον για την μπαρουφολογια του "νεου μελους"? προτεινω "οχια διμουτσουνη", "πιτσες μπλε", "νυφιτσα παμπονηρη", "σαςκοιτω καισπαωπλακα μεταχαλιαμου" )

  11. #236
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2015
    Location
    Salonica
    Posts
    132
    Quote Originally Posted by racoon View Post
    Χαχαχα το ποστ σου μαρτυρά εκνευρισμό λόγω της κατάρριψης των επιχειρημάτων σου!
    Νευράκια νευράκια?
    Πρέπει να κοντεύει να εκραγεί το κεφάλι σου!
    Κάπως έτσι πρέπει να νιώθεις:
    https://www.youtube.com/watch?v=aZVkW9p-cCU
    https://www.youtube.com/watch?v=Ruw9fsh3PNY

    Εκτός από ψυχοπαθής είσαι και αγράμματος? ή απλά βλαξ?
    Ποιός μίλησε για Θεό?
    Άθεος είμαι.
    Η νέμεσις δεν έχει να κάνει με κάποια θεία τιμωρία, απλή (ψυχρή όπως λες και συ) λογική είναι.
    Όπως λέει και kutchunie:
    "Με άλλα λόγια, και χωρίς ίχνος μοιρολατρίας, αλλά με απλά μαθηματικά, όποιος επιλέξει να φερθεί χειριστικά στους άλλους, δημιουργεί ισόποσες ροές/αποθέματα χειριστικότητας προς τον εαυτό του που κάποια μέρα θα σκάσει προς τον ίδιο."
    Όπως το παραμύθι με τον ψεύτη βοσκό.
    Μια του κλέφτη, δυό του κλέφτη που λέει ο λαός.
    Οι αλαζόνες που ανέφερα δεν τιμωρήθηκαν από θεούς αλλά από ανθρώπους.

    Ο δήθεν "ισχυρός" κυριάρχησε σ' αυτή μάχη, αλλά τον πόλεμο τον έχασε γιατί ήταν αλαζόνας και δεν ήταν όσο ισχυρός νόμιζε!

    Οι απέλπιδες και τραγελαφικές προσπάθειες "αντεπίθεσης" και τα δολώματα αντιστροφής της κουβέντας δεν πιάνουν σε μένα.
    Δεν είσαι τόσο έξυπνος και "παίχτης" όσο πιστεύεις, ούτε όλοι οι άλλοι ανυπεράσπιστα ποντίκια ή χαζά χειραγωγούμενα πρόβατα.
    Περνιέσαι για γάτα, αλλά είσαι... γατάκι!
    https://www.youtube.com/watch?v=EUholHlmxYA
    :D
    "The Rise and Fall of the Great Powers".
    Πολύ κλισέ βρε αδερφέ, βαρετός είσαι.

  12. #237
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2015
    Location
    Salonica
    Posts
    132
    Quote Originally Posted by Remedy View Post
    α γεια σου....

    (θα γραφτουν κι αλλα ζωα με τρομερο ενδιαφερον για την μπαρουφολογια του "νεου μελους"? προτεινω "οχια διμουτσουνη", "πιτσες μπλε", "νυφιτσα παμπονηρη", "σαςκοιτω καισπαωπλακα μεταχαλιαμου" )
    Ψυχοπαθής με πρόβλημα αυτοπεποίθησης ; Χεχεχε.... Ααχ, πόσο αδαείς μπορεί να είστε...
    Θα σου το πω σε μία γλώσσα που καταλαβαίνεις...
    Hvordan har du det? Jeg har et bittelite forslag hvis du ikke har noe imot å gi meg et par minutter av din tid. Vil du vurdere ... bare sodding av?

  13. #238
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2014
    Posts
    171
    Man είσαι ότι καλύτερο έχει βγάλει η ανθρωπότητα. Σχολα τωρα μας ζαλισες.

  14. #239
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2015
    Posts
    1,041
    ο χανιμπαλ λεκτερ που ανοιξε το θεμα δεν ειναι ουτε κατα διανοια ψυχοπαθης..κανει μπαμ οτι διαβασε για την αντικοινωνικη απο καπου και θελει να πασαρει τον εαυτο ετσι διοτι εχει μηδαμινη αυτοεκτηση και απλα θελει ενα ρολο για να παρει αποδοχη και να πεισει τον εαυτο του οτι ειναι αδιστακτος απλα και μονο για να χει προσωρινα αποδοχη για το τομαρι του.....επισης οι ψυχοπαθεις δεν αναζητανε αποδοχη απο ενα φορουμ κανοντας ναζακια.οι συγκεκριμενοι ανθρωποι εχουν ακλονιτη αυτοεκτιμηση....α και κατι αλλο οι ψυχοπαθεις δεν πανε ποτε σε γιατρο απο μονοι τους γιατι δεν ξερουν τι εχουν και δεν θελουν να αλλαξουν....ειλικρινα υπαρχει περιπτωση ψυχοπαθης να πηγαινε σε γιατρο και να τον ρωταγε για την διαγνωση;

  15. #240
    Ασχετα αν ειναι τρολ ή οχι,ατομα σαν αυτο που περιγραφει ο νηματοθετης υπαρχουν παρα πολλα.
    Δεν ξερω αν θεωρεται διαταραχη ή οχι,εγω θα λεγα οτι ειναι προιοντα του ανταγωνιστικου περιβαλλοντος μας αυτοι οι ανθρωποι.

    Η κοινωνια εκει εξω αποτελειται απο πολλα κακομαθημενα παιδακια χωρις συνειδηση και ορια,που χειραγωγουν,δεν δενονται με τους αλλους κλπ

    Ο νηματοθετης τουλ. παραδεχεται τι ειναι και δεν το παιζει αγιος.

    Μια αλλη βασικη διαφορα ειναι ο νηματοθετης δεν νιωθει καθολου συναισθηματα,ενω αλλοι ανθρωποι τετοιου ειδους νιωθουν μεν συναισθηματα,αλλα ταπεινα,τυπου ζηλια,μισος κλπ

    Αυτο ειναι ισως που κανει καποιους να σοκαρονται μαζι του.
    Last edited by Αλαφροίσκιωτος; 22-05-2016 at 13:42.

Page 16 of 17 FirstFirst ... 614151617 LastLast

Similar Threads

  1. Είμαι 39 χρονών είμαι μεγάλη για σπουδές;
    By δελφίνι in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 32
    Last Post: 31-01-2019, 13:17
  2. ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΑΝ ΕΙΜΑΙ ΟΡΙΑΚΗ,ΔΙΠΟΛΙΚΗ,ΜΑΝΙΟΚΑΤΑΘ ΛΗΠΤΙΚΗ...ΤΙ ΕΙΜΑΙ??
    By tokokkinofoustani in forum Οριακή - Μεταιχμιακή Διαταραχή Προσωπικότητας
    Replies: 7
    Last Post: 16-02-2012, 10:22
  3. Ειμαι χειροτερα απ ολους.Ειμαι τελειωμενη απλα
    By maria921 in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 3
    Last Post: 10-02-2012, 13:18
  4. ειμαι σε κατασταση εκτακτου αναγκης ειμαι σε μια φαση τραγικη
    By kapios in forum Ψυχαναγκασμοί - Ιδεοψυχαναγκαστική Διαταραχή
    Replies: 7
    Last Post: 25-11-2008, 12:36
  5. Γιατί είμαι έτσι όπως είμαι...
    By Manos88 in forum Συμβουλευτική Γονέων
    Replies: 5
    Last Post: 08-07-2008, 14:37

Tags for this Thread

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •