Είμαι ψυχοπαθής;;; - Page 2
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 2 of 17 FirstFirst 123412 ... LastLast
Results 16 to 30 of 249
  1. #16
    Ναι, καταλάβα πως το εννοεις.
    Απλως, υπαρχει μια μεγαλη συνισταμενη, σε δυσαρεστες αλλαγες σε προσωπικο επιπεδο και οχι επαγγελματικο, εαν τυχον σου εχουν τυχει εως σημερα, πως αντιδρας ή πως το περνας ?
    "Make sure your worst enemy isn't you"

  2. #17
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2015
    Location
    Salonica
    Posts
    132
    Quote Originally Posted by Constantly curious View Post
    Ναι, καταλάβα πως το εννοεις.
    Απλως, υπαρχει μια μεγαλη συνισταμενη, σε δυσαρεστες αλλαγες σε προσωπικο επιπεδο και οχι επαγγελματικο, εαν τυχον σου εχουν τυχει εως σημερα, πως αντιδρας ή πως το περνας ?
    Έχω "καλύψει" αρκετά καλά τη βάση μου, πχ έχω κεφάλαιο εκτάκτης ανάγκης που μπορώ να βγάλω τα έξοδα μου για 6 μήνες εαν ξαφνικά δε βγάζω φράγκο, έχω εξασφαλίσει καλή ασφάλεια υγείας για τις περιπτώσεις οι οποίες κοστίζουν πολύ (καρκίνοι κλπ).
    Σου ανέφερα ένα κομμάτι του επαγγελματικού διότι πιστεύω πως η οικονομική κατάσταση έχει να κάνει άμεσα με τις δυσάρεστες αλλαγές.
    Δεν μπορώ να βρω κάτι που μπορεί να με κάνει να νιώσω άσχημα σε προσωπικό επίπεδο, πραγματικά.
    Τώρα για τα προβλήματα ακολουθώ πάντα τις διαδικασίες που έχω μάθει μέσω των βιβλίων και της μόρφωσης που έχω λάβει. Στην αρχή ασφαλώς με πιάνει ένας εκνευρισμός αλλά το ξεπερνώ πολύ γρήγορα.
    1) Ηρεμώ, δεν κάνω τίποτα 30-60 λεπτά.
    2) Γράφω σε χαρτί λεπτομέριες πως ξεκίνησε γιατί ξεκίνησε και ποια είναι η λύση.
    3) Εστιάζω στην λύση του προβλήματος και στα πλεονεκτήματα μειονεκτήματα.
    4) Γραπτό πλάνο για την επίλυση.

    ΥΓ. Φαίνεται πως έχεις μεγάλη κατανόηση ως προς το ψυχολογικό μου "make up". Στην προηγούμενη ερώτηση περί "αγνώστων και απόψεων" περίπου κατάλαβα τι επιβεβαίωση ήθελες να λάβεις.
    Πολύ ενδιαφέρον.

  3. #18
    Εισαι ενας πολυ καλος λυτης ζητηματων που εμπεριεχουν λογικη.


    Στο συναισθημα ομως τι κανεις ?


    Να το θεσω λιγο διαφορετικα, γνωριζες απο την εφηβεια σου ποιο επαγγελμα θα ακολουθησεις ?
    Σε ικανοποιουσε κατι αλλο πλην των επιτυχιων σου και της "ασταθειας των γυρω" ?

    Εχεις αισθανθει ποτέ ή εχεις ακούσει ( και ενδομυχα συμφωνησει) απο ανθρωπο την φραση " Δεν ξερω ποιος εισαι " αλλά να νιωσεις κατι αλλο πλην αδιαφοριας;
    *Γνωριζω πως η ελλειψη τονων ειναι αντι αισθητικη αλλά ειμαι επιμονη να τους αποφευγω πλην επισημων εγγραφων.
    "Make sure your worst enemy isn't you"

  4. #19
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2015
    Location
    Salonica
    Posts
    132
    Quote Originally Posted by Constantly curious View Post
    Εισαι ενας πολυ καλος λυτης ζητηματων που εμπεριεχουν λογικη.


    Στο συναισθημα ομως τι κανεις ?


    Να το θεσω λιγο διαφορετικα, γνωριζες απο την εφηβεια σου ποιο επαγγελμα θα ακολουθησεις ?
    Σε ικανοποιουσε κατι αλλο πλην των επιτυχιων σου και της "ασταθειας των γυρω" ?

    Εχεις αισθανθει ποτέ ή εχεις ακούσει ( και ενδομυχα συμφωνησει) απο ανθρωπο την φραση " Δεν ξερω ποιος εισαι " αλλά να νιωσεις κατι αλλο πλην αδιαφοριας;
    *Γνωριζω πως η ελλειψη τονων ειναι αντι αισθητικη αλλά ειμαι επιμονη να τους αποφευγω πλην επισημων εγγραφων.
    Το επάγγελμα που θα ακολουθήσω αργότερα, δεν είναι ακριβώς επάγγελμα...
    Έχω χρησιμοποιήσει την "τεχνική του μαγικού ραβδιού". Δηλαδή, λέω πως μπορώ να κάνω ό,τι θέλω και να γίνω ό,τι θέλω το 1ο πράγμα που θέλω είναι να εφαρμόσω τις ιδέες μου για την οικονομία την κοινωνία κλπ (δηλαδή να ασκήσω εξουσία) και το 2ο είναι οι πωλήσεις.
    Αλλά για να φτάσω στο 1ο πρέπει να ακολουθήσω μία διαδικασία παραγωγής πλούτου και εμπειρίας, αν και μου αρέσει ο τομέας που είμαι τώρα.
    Να φανταστείς όταν ήμουν μικρό παιδί 14-15 ετών, έβλεπα στις ειδήσεις τα πολιτικά πάνελ και έλεγα "τι λένε οι ανόητοι, εγώ είμαι πολύ εξυπνότερος και θα τα κάνω όλα όπως θέλω για το καλό της πλειοψηφίας, είτε θέλει να αλλάξει είτε όχι."

  5. #20
    Δεν μου εχει ξανα τυχει να "γνωρισω" ατομο με τετοιους στοχους.
    Εχει ενδιαφερον.

    Ανησυχω και λιγο ομως... αν βρεθεις στην εξουσια θα επιβιωσουν "οι ανωτεροι" και οι κατω της δευτερης σειρας θα αφανιστουν ?
    Τι εχεις κατα νου ?
    "Make sure your worst enemy isn't you"

  6. #21
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2015
    Location
    Salonica
    Posts
    132
    Quote Originally Posted by Constantly curious View Post
    Δεν μου εχει ξανα τυχει να "γνωρισω" ατομο με τετοιους στοχους.
    Εχει ενδιαφερον.

    Ανησυχω και λιγο ομως... αν βρεθεις στην εξουσια θα επιβιωσουν "οι ανωτεροι" και οι κατω της δευτερης σειρας θα αφανιστουν ?
    Τι εχεις κατα νου ?
    Το "τρομαχτικό" κομμάτι είναι πως ό,τι γράφω στο χαρτί το πετυχαίνω. Και αυτό είναι γραπτό συγκεκριμένο πλάνο.
    Εαν βρεθώ εγώ στην εξουσία, οι φόροι θα πάνε πολύ κάτω, θα καταστρέψω τον τελευταίο κρατισμό και οι φτωχοί με λίγη φιλοδοξία θα μπορούν να γίνουν πλούσιοι (ΗΠΑ μοντέλο).
    Οι "ανώτεροι" δεν φορολογούνται ποτέ. Οι φτωχοί πληρώνουν το δημόσιο και τα λοιπα. Οι "ανώτεροι" έχουν τα χρήματα τους σε φορολογικούς παραδείσους.
    Δεν "τραβάς λεφτά" φωνάζοντας ελάτε για να είστε πατριώτες.... Θα στο πω στα αγγλικά..
    "Selling is not pushing, is gently pulling with questions" *pulling with questions = σε κλίμακα κράτους = κίνητρα.
    Ο πλούτος δεν είναι Rocket science. Κοινή ψυχρή λογική.

  7. #22
    Μεχρι στιγμης δεν εχουμε μιλησει για αισθηματα ή συν αισθηματα ( εκει εσυ μαλλον γελας διαβαζοντας το ).

    Η αληθεια ειναι πως οταν κατι δεν θολωνει την κριση και ενεχει προοπτικης φτιαχνει την ψυχολογια

    Ελπιζω να μην προβεις σε υβριστικους χαρακτηρισμους ή φοβερα προβοκατορικες δηλωσεις οσο θα βρισκεσαι στο φορουμ... θα ειναι κριμα.

    Χαρηκα με τον διαλογο μας, καλο σου βραδυ.
    "Make sure your worst enemy isn't you"

  8. #23
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2015
    Location
    Salonica
    Posts
    132
    Quote Originally Posted by Constantly curious View Post
    Μεχρι στιγμης δεν εχουμε μιλησει για αισθηματα ή συν αισθηματα ( εκει εσυ μαλλον γελας διαβαζοντας το ).

    Η αληθεια ειναι πως οταν κατι δεν θολωνει την κριση και ενεχει προοπτικης φτιαχνει την ψυχολογια

    Ελπιζω να μην προβεις σε υβριστικους χαρακτηρισμους ή φοβερα προβοκατορικες δηλωσεις οσο θα βρισκεσαι στο φορουμ... θα ειναι κριμα.

    Χαρηκα με τον διαλογο μας, καλο σου βραδυ.
    Νομίζω πως σου έδειξα πως είμαι πολιτισμένος
    Και όντως γελάω διαβάζοντας το χαχαχα.
    Σε ευχαριστώ πολύ για τον διάλογο ε΄χιε πολύ ενδιαφέρον. Καληνύχτα.

  9. #24
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    Εγω μια χαρα σε βρισκω , εχεις μερικες ιδιομορφιες στο χαρακτηρα , μου θυμιζεις σε πολλα σημεια τον εαυτο μου , παρα πολλα , στην ηλικια σου , απλως δεν ημουν καλος στο σεξ , τωρα εχω βελτιωθει καπως , ολο κομπινες εκανα , κι εβγαζα πλαγιως χρηματα , τωρα ειμαι 54 , και δεν αισθανομαι ακομη τυψεις για οτιδηποτε . Μην πολυδιαβαζεις το νετ , θα σε βγαλει μαλλια-κουβαρια !!! κι εγω ημουν αναισθητος , οχι πια , αλλα σε ενα βαθμο ειμαι , και αυτο ειναι καλο . Θαλλαξεις μεγαλωνοντας , πιθανον , προς το καλυτερο η προς το χειροτερο , δεν ξερω .
    Ειμαι αρκετα βεβαιος οτι εισαι καπως κακομαθημενος απο το σπιτι σου , δεν ειναι κακο , κι εγω ημουν ετσι .
    Νομιζω οτι υπερβαλλεις λιγο , σε μερικα σημεια , για δικους σου λογους .
    Για το μονο που μπορω να προειδοποιησω , εξ ιδιας πειρας , προσεξε την πρωτη μεγαλη αποτυχια που θαχεις στα σιγουρα , ολοι εχουμε , θα σε ριξει παρα πολυ . Περισσοτερο απο οσο θα περιμενες .


    Αν πινεις τον καφε σου πικρο , χωρις ζαχαρη , εχεις πολλες πιθανοτητες να εισαι ψυχοπαθης ( δεν κανω πλακα , εχω διαβασει σχετικη ερευνα ) .

  10. #25
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2015
    Location
    Salonica
    Posts
    132
    Quote Originally Posted by Macgyver View Post
    Εγω μια χαρα σε βρισκω , εχεις μερικες ιδιομορφιες στο χαρακτηρα , μου θυμιζεις σε πολλα σημεια τον εαυτο μου , παρα πολλα , στην ηλικια σου , απλως δεν ημουν καλος στο σεξ , τωρα εχω βελτιωθει καπως , ολο κομπινες εκανα , κι εβγαζα πλαγιως χρηματα , τωρα ειμαι 54 , και δεν αισθανομαι ακομη τυψεις για οτιδηποτε . Μην πολυδιαβαζεις το νετ , θα σε βγαλει μαλλια-κουβαρια !!! κι εγω ημουν αναισθητος , οχι πια , αλλα σε ενα βαθμο ειμαι , και αυτο ειναι καλο . Θαλλαξεις μεγαλωνοντας , πιθανον , προς το καλυτερο η προς το χειροτερο , δεν ξερω .
    Ειμαι αρκετα βεβαιος οτι εισαι καπως κακομαθημενος απο το σπιτι σου , δεν ειναι κακο , κι εγω ημουν ετσι .
    Νομιζω οτι υπερβαλλεις λιγο , σε μερικα σημεια , για δικους σου λογους .
    Για το μονο που μπορω να προειδοποιησω , εξ ιδιας πειρας , προσεξε την πρωτη μεγαλη αποτυχια που θαχεις στα σιγουρα , ολοι εχουμε , θα σε ριξει παρα πολυ . Περισσοτερο απο οσο θα περιμενες .


    Αν πινεις τον καφε σου πικρο , χωρις ζαχαρη , εχεις πολλες πιθανοτητες να εισαι ψυχοπαθης ( δεν κανω πλακα , εχω διαβασει σχετικη ερευνα ) .
    Ο καφές μου έιναι πάντα σκέτος (κατάμαυρος), ναι και εγώ το έχω διαβάσει.
    Όσον αφορά το net κλπ για την ψυχολογία δε διαβάζω το κάθε άρθρο που μπορεί να έχει γράψει κάποιος, αλλά βιβλία από ειδικούς στα αγγλικά πάντα.
    Το "αναίσθητος" είναι λιγάκι..... Θα έλεγα πως οι αμυγδαλές στον εγκέφαλο μου δεν ενεργοποιούνται παρά μόνο για τον εαυτό μου (πραγματικά όταν μου είπαν ότι το συγκενικό μου αυτό πρόσωπο πάσχει από μία ανίατη σοβαρή ασθένεια πιστεύω εκείνη τη στιγμή άφησα τη μάσκα να πέσει, ενώ ξέρω τις επιπτώσεις που θα έχει αυτό. Αλλά η οικονομική ανεξαρτησία σου παρέχει μεγάλη ελευθερία.
    Οι δυσκολίες πάνε και έρχονται, δεν έχει σημασία εαν θα <<σε ρίξει>> κάτι. Μπορεί να σου φαίνεται "τρελό" αλλά μου αρέσουν οι προκλήσεις. Είμαι απόλυτα αποσυνδεδεμένος από τα συναισθήματα και βρίσκω λύσεις πάρα πολύ γρήγορα.
    Όταν εσύ ήσουν μικρός, χειραγωγούσες συστηματικα΄τους άλλους ανθρώπους;
    Ήσουν στα δικά μου επίπεδα αυτοπειθαρχίας μικρός (να σχεδιάσεις και να μείνεις απόλυτα συγκεντρομένος στους στόχους σου); Και αν ναι έφτασες εκεί που στόχευες;

    Ευχαριστώ πολύ για το μήνυμα.

  11. #26
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    Ναι , χειραγωγουσα ανθρωπους με τον τροπο μου , κυριως γυναικες , αλλα και αντρες , λιγοτερο , ειχα συγκεκριμενους στοχους , τους οποιους ξεπερασα , περα απο την φαντασια μου . Ημουν πολυ πειθαρχημενος , μου αρεσαν και μου αρεσουν οι προκλησεις , ειμαι πολυ επινοητικος ( εξ ου και το Μαγκαιβερ ) , και ολο σκαρφιζομουν κομπινες για να εξοικονμω χρηματα . Να φανταστεις , ειχα κλεψει απο την εταιρεια που διοικουσε ο πατερας μου ( ηταν κι αλλοι μετοχοι ) με αντικλειδι , κατι πραματα , 02.00 βραδυ , 23 χρονων , ειχα παρει χαμπαρι με δολιο τροπο οτι δεν ταχαν καταγραψει , και τα πουλησα σενα περιεργο τυπο , μουτρο , που τον σκοτωσαν αργοτερα !!
    Σε ηλικια 23 ετων ειχα ηδη σε σημερινα χρηματα , ποσο , 150-200.000 ευρω !! αλλα επιτυχια στην επιτυχια , ημουν πλεον δακτυλοδεικτουμενος , ως ο νεωτερος στην δουλεια που εκανα ( δεν μπορω να πω ποια ) ηρθε στα 43 μου μια αποτυχια , που μου κοστισε τα προσωπικα μου χρηματα ,μεγαλο μερος αυτων , και επαθα καταθλιψη , γι αυτο ειπε προσεχε τις αποτυχιες !
    Α , κι εγω στερουμαι ακομα τυψεων !! πεθανε ο Θειος μου , ουτε στην κηδεια δεν πηγα !! δεν υπερηφανευομαι βεβαια , αλλα θεωρω τις τυψεις ενα αχρηστο συναισθημα
    Ευχομαι να συνεχιστει η καλη πορεια σου !

  12. #27
    Banned
    Join Date
    Aug 2015
    Location
    νησια bora bora
    Posts
    4,715
    ναι υπάρχει μια γοητεια στο παιχνιδι της χειραγωγησης, μεχρι να καταλάβεις βεβαια ..οτι τα χειραγωγουμενα οντα ...τελικά, πάντα θα θελουν να χειραγωγούνται άπο καποιον... και μπορει ολο αυτο να γυρισει εναντιον σου πιο ευκολα αποτι ήταν υπερ σου.. δεν μπορεις να βασιστεις σε αυτο το ειδος. η πραγματικη αφωσιοση προέρχεται απο την ελεύθερη βούληση!... για χρηματα και καριερες δεν εχω αποψη...παντα με ενδιεφερε η ποιοτητα της ζωης ..οχι η ποσοτητα

  13. #28
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2015
    Location
    Salonica
    Posts
    132
    Πάρα πολύ ενδιαφέρον. Μου θυμίζεις τον εαυτό μου . Εάν επιτρέπεται, έχασες τα χρήματα σου λόγω "ρίσκου"; (μετοχές κλπ);

  14. #29
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2015
    Location
    Salonica
    Posts
    132
    Quote Originally Posted by rea View Post
    ναι υπάρχει μια γοητεια στο παιχνιδι της χειραγωγησης, μεχρι να καταλάβεις βεβαια ..οτι τα χειραγωγουμενα οντα ...τελικά, πάντα θα θελουν να χειραγωγούνται άπο καποιον... και μπορει ολο αυτο να γυρισει εναντιον σου πιο ευκολα αποτι ήταν υπερ σου.. δεν μπορεις να βασιστεις σε αυτο το ειδος. η πραγματικη αφωσιοση προέρχεται απο την ελεύθερη βούληση!... για χρηματα και καριερες δεν εχω αποψη...παντα με ενδιεφερε η ποιοτητα της ζωης ..οχι η ποσοτητα
    Εξαρτάται από τα "κουμπιά" που πατάς. Βέβαια εάν κάποιος δεν θέλει να χειραγωγηθεί συνήθως δεν χειραγωγείται. Αλλά.. Από την άλλη μεριά η πλειοψηφία των ανθρώπων επιθυμεί να χειραγωγηθεί. (Αυτό φαίνεται στην ιστορία με τους δημαγωγούς από την αρχαία Αθήνα.).

  15. #30
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    Αυτα τακανα μικρος , Ρεα , ημουν και κακομαθημενος , εκανα οτι γουσταρα . Μετα που ωριμασα , αλλαξα σε πολλα θεματα .....

    Τα ατομα που χειραγωγουνται , πολλες φορες ουτε καν το καταλαβαινουν .
    Κι εγω ειμαι υπερμαχος της ελευθερης βουλησης , δεν μαρεσει να χειραγωγω κανεναν , αλλα ουτε χειραγωγουμαι . Αν βρεθει η σουπερ καπατσα , εκει την πατησα , τις φοβαμαι τιςε εξυπνες γυναικες , αν και θελω εξυπνη ....

Page 2 of 17 FirstFirst 123412 ... LastLast

Similar Threads

  1. Είμαι 39 χρονών είμαι μεγάλη για σπουδές;
    By δελφίνι in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 32
    Last Post: 31-01-2019, 13:17
  2. ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΑΝ ΕΙΜΑΙ ΟΡΙΑΚΗ,ΔΙΠΟΛΙΚΗ,ΜΑΝΙΟΚΑΤΑΘ ΛΗΠΤΙΚΗ...ΤΙ ΕΙΜΑΙ??
    By tokokkinofoustani in forum Οριακή - Μεταιχμιακή Διαταραχή Προσωπικότητας
    Replies: 7
    Last Post: 16-02-2012, 10:22
  3. Ειμαι χειροτερα απ ολους.Ειμαι τελειωμενη απλα
    By maria921 in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 3
    Last Post: 10-02-2012, 13:18
  4. ειμαι σε κατασταση εκτακτου αναγκης ειμαι σε μια φαση τραγικη
    By kapios in forum Ψυχαναγκασμοί - Ιδεοψυχαναγκαστική Διαταραχή
    Replies: 7
    Last Post: 25-11-2008, 12:36
  5. Γιατί είμαι έτσι όπως είμαι...
    By Manos88 in forum Συμβουλευτική Γονέων
    Replies: 5
    Last Post: 08-07-2008, 14:37

Tags for this Thread

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •