Είμαι ψυχοπαθής;;; - Page 4
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 4 of 17 FirstFirst ... 2345614 ... LastLast
Results 46 to 60 of 249
  1. #46
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2015
    Posts
    549
    Quote Originally Posted by Hyperion View Post
    Μην μπερδεύεσαι, μία είναι η ψυχική διαταραχή. Όσοι πάσχουμε από Αντικοινωνική Διαταραχή δεν είμαστε καθόλου "αντικοινωνικοί", μάλιστα τα άτομα αυτά φαίνονται απολύτα φυσιολογικά.
    Το γεγονός πως δεν έχω συνείδηση με κάνει να βλέπω τα πράγματα ψυχρά, δηλαδή πλεονεκτήματα - μειονεκτήματα. Σκέψου πως η συνείδηση είναι ένα φίλτρο των πράξεων μας και τον σκέψεων μας.
    Είναι αδύνατο να τους ξεχωρίσεις από εμφάνηση ή ακόμη και από τις προσωπικές σχέσεις, διότι το κρύβουν πάρα πολύ καλά. Αλλά από ότι καταλαβαίνω δεν ξέρεις τι ακριβώς είναι αυτή η διαταραχή.
    Ναι, για το συμφέρον μου μπορεί να κάνω πράγματα που ένα άτομο με συνείδηση δεν μπορεί καν να το σκεφτεί. Βέβαια ζούμε σε μια ευνομούμενη πολιτεία οπότε άτομα σαν και εμένα δεν κλέβουν την τράπεζα, γίνονται πχ διεθυντές της.
    Το σύστημα, οι δυτικές κοινωνίες χρειάζονται τους ψυχοπαθείς.
    Μιλάς για "Νέμεσις" της ισονομίας και πιθανότατα (κομμουνιστικός παράδεισος); Διασκεδάζω.
    Μπορείς να δεις και ένα θεατρικό για να διασκεδάσεις λέγεται "Ο ψαράς και η Ψυχή του " του Όσκαρ Ουάιλντ κάποια στιγμή στη ζωή σου θα σου χρειαστεί ..Επίσης ξέρω πάρα πολύ καλά περί τίνος πρόκειται ..αλλά ευχαριστώ δεν είμαι φίλος !
    Tα καλύτερα έρχονται από την Κίνα... με χελώνα κουτσή

  2. #47
    Senior Member
    Join Date
    May 2010
    Posts
    397
    Quote Originally Posted by Hyperion View Post
    Καλησπέρα, είμαι 22 ετών και ελεύθερος επαγγελματίας.
    Διαβάζοντας το βιβλίο <<The sociopath next door>> author: Martha Stout, έβλεπα πως οι ιστορίες μέσα με περιγράφουν πλήρως. Είμαι ανίκανος να νιώσω συμπόνια ΕΚΤΟΣ από περιπτώσεις προσωπικής επιτυχίας (ναι πολύ περίεργο, συγκινούμαι). Άρχισα να καταλαβαίνω πως "κάτι δεν πήγαινε καλά" όταν μου είπε ένα στενό συγκενικό πρόσωπο πως πάσχει από μία σπάνια ανίατη ασθένεια. Ήταν σαν να άκουσα "καήκε το φαγητό", και καθότι πετυχαίνω επαγγελματικά και πλέον δεν χρειάζομαι καμία βοήθεια δεν προσπάθησα να υποκριθώ όπως έκανα παλαιότερα.
    Στις σχέσεις μου με το αντίθετο φύλο βαριέμαι πολύ γρήγορα, είμαι πολύ "καλός" στο σεξ, αλλά μέχρι εκεί. Δεν έχω καταφέρει να συνδεθώ συναισθηματικά ποτέ. Επαγγελματικά από την εργασία μου παρά το νεαρό της ηλικίας μου κατάφερα να βγάλω σε 5 μήνες περίπου 15.000 ευρώ στις πωλήσεις. Πάτησα στην 1η ευκαιρία έναν συνάδελφο και του πήρα τους πελάτες με ύπουλο τρόπο. Ένιωσα τόσο ωραία...
    Το περίεργο της υπόθεσης είναι πως παρά την πιθανή ψυχολογική μου κατάσταση, σχεδιάζω για το μέλλον. Έχω γραπτούς συγκεκριμένους στόχους ακόμη και σε διάστημα 20ετίας σπασμένους σε 5ετία 1 έτος μήνα εβδομάδα και ημέρα... Ό,τι κάνω μέσα στην ημέρα μου είναι με βάσει τους στόχους μου. Όπου και να διάβασα τα άτομα που πάσχουν από Αντικοινωνική διαταραχή προσωπικότητος δεν μπορούν να σχεδιάσουν μελλοντικά.
    Όταν έχω συμφέρον από κάποιον άνθρωπο (μακροπρόθεσμο ή βραχυπρόθεσμο) είμαι το πιο γοητευτικό και φιλικό άτομο στην Γη. Άμα πάλι δεν έχω συμφέρον αδιαφορώ ή αντιμετωπίζω το άλλο άτομο σαν σκουπίδι.
    Από μικρό παιδί πάντα εντόπιζα τις αδυναμίες και τις ανασφάλειες των ανθρώπων. Από το γυμνάσιο "κράταγα φάκελο" στους ανθρώπους. Έψαχνα γραφολογία και ψυχολογία για να καταλάβω τι χαρακτήρα έχουνε ώστε να το χρησιμοποιήσω υπέρ μου εαν χρειαστεί. Ο αδερφός μου πάντα έλεγε "έχει τρομακτικά μάτια".
    Δεν είχα ποτέ πρόβλημα με τον νόμο (παρότι τον παραβίαζα μερικές φορές σε χαμηλό επίπεδο), ποτέ δεν έχω πιει αλκόολ ποτέ δεν έχω καπνίσει ποτέ δεν έχω κάνει ναρκωτικά. Προτιμώ να περάσω τον χρόνο μου με χρήσιμα για εμένα βιβλία παρά να βγω έξω ενώ είμαι εξωστρεφής. Θεωρώ τον εαυτό μου τον καλύτερο μου φίλο και πως δεν χρειάζομαι κανέναν.

    Ευχαριστώ για τον χρόνο σας, ήθελα να εκφράστω τις σκέψεις μου. Κάθε σχόλιο και άποψη δεκτή/ο!


    Όσα λες εδώ μου θυμίζουν περισσότερο άτομο με στοιχεία απο ναρκισσιστική διαταραχή προσωπικότητας πάντως. Με την αντικοινωνική δεν κολλάει ίσως η έλλειψη παρορμητικότητας κ η απουσία προβλημάτων με το νόμο. Φαίνεται να είσαι περήφανος για την απουσία ενσυναίσθησης και να το θεωρείς μεγάλο πλεονέκτημα. Υπάρχει ένας ολόκληρος κόσμος συναισθημάτων, ωστόσο, που θα δυσκολεύεσαι υποθέτω να νιώσεις και κατά τη γνώμη μου δε μπορούν να αντικατασταθούν με κανένα χρηματικό ποσό/εξουσία. Αυτό δε σε ενοχλεί; Δεν αναρωτιέσαι ποτέ πώς θα ήταν να τα αισθάνεσαι όλα αυτά;

  3. #48
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2015
    Location
    Salonica
    Posts
    132
    Quote Originally Posted by streidi View Post
    Όσα λες εδώ μου θυμίζουν περισσότερο άτομο με στοιχεία απο ναρκισσιστική διαταραχή προσωπικότητας πάντως. Με την αντικοινωνική δεν κολλάει ίσως η έλλειψη παρορμητικότητας κ η απουσία προβλημάτων με το νόμο. Φαίνεται να είσαι περήφανος για την απουσία ενσυναίσθησης και να το θεωρείς μεγάλο πλεονέκτημα. Υπάρχει ένας ολόκληρος κόσμος συναισθημάτων, ωστόσο, που θα δυσκολεύεσαι υποθέτω να νιώσεις και κατά τη γνώμη μου δε μπορούν να αντικατασταθούν με κανένα χρηματικό ποσό/εξουσία. Αυτό δε σε ενοχλεί; Δεν αναρωτιέσαι ποτέ πώς θα ήταν να τα αισθάνεσαι όλα αυτά;
    H διαφορά του παθολογικού ναρκισσισμού με τον υγειή είναι στις προθέσεις; Γνωρίζω πως δεν έχω συνείδηση. Τα άτομα που πάσχουν από ναρκισσιστική διαταραχή έχουν πολύ ντροπή μέσα τους και πολύ χαμηλή αυτοπεποίθηση.
    Καλώς ή κακώς ή αυτοπεποίθηση μου είναι πολύ υψηλή (φαίνεται και στον γραφικό χαρακτήρα αυτό). Και περιέργως παίρνω απόλυτη ευθύνη για τις πράξεις μου και την ζωή μου, αρνούμαι να κατηγορήσω τους άλλους, ακόμη και να μη φταίω λέω στον εαυτό μου "έκανες ή δεν έκανες κάτι για να βρεθείς στην τάδε κατάσταση". Σε αυτό με έχουν βοηθήσει πολύ τα βιβλία που έχω διαβάσει ξανά και ξανά για την επιτυχία, την επίτευξη στόχων.
    Προσωπικά τα αισθήματα όπως η αγάπη, στοργή, συναισθηματικός πόνος κλπ, μυο φαίνοντααι πως μας κρατάνε πίσω. Ας πούμε, αν ξύπναγα με συνείδηση αύριο και ενδιαφέρον για τους άλλους θα έκανα τα πάντα για να τα πετάξω αυτά από πάνω μου.
    Όμως, εάν εσύ δεν είχες συνείδηση. Σκέψου τι θα μπορούσες να κάνεις. Που θα μπορούσες να φτάσεις και πόσο φοβερό (και με τις δύο έννοιες) είναι το να είσαι σε αυτή την εγκεφαλική κατάσταση.
    Ευχαριστώ πολύ για το ποστ σου.

  4. #49
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    Quote Originally Posted by Hyperion View Post
    Κ Πάτησα στην 1η ευκαιρία έναν συνάδελφο και του πήρα τους πελάτες με ύπουλο τρόπο. Ένιωσα τόσο ωραία...
    Όταν έχω συμφέρον από κάποιον άνθρωπο (μακροπρόθεσμο ή βραχυπρόθεσμο) είμαι το πιο γοητευτικό και φιλικό άτομο στην Γη. Άμα πάλι δεν έχω συμφέρον αδιαφορώ ή αντιμετωπίζω το άλλο άτομο σαν σκουπίδι.

    /ο!
    Οπωσδηποτε φαινεσαι εξυπνος ανθρωπος , αλλα τα ανωτερω χαρακτηριστικα , ποτε δεν τα ειχα . Σεβομουν τους παντες , ασχετα αν εκανα την δουλεια μου , και δεν πατησα ποτε πανω σε καποιον . Αυτο δικαιολογει ενα βαθμο sociopathy

  5. #50
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    Quote Originally Posted by Hyperion View Post
    Ναι, ασφαλώς.
    Εγώ βάζω τα χρήματα μου (από Κύπρο) σε Growth Stock Mutual Fund στην Αμερική με 40 χρόνια να κάνει Average 12% επιστροφή (παίζω λιγάκι με ασφάλεια). Το Forex είναι επικύνδηνο σπορ δεν βάζω λεφτά ποτέ σε μία μόνο μετοχή.
    Μονο και μονο οτι θεωρεις forex επικινδυνο , δειχνει εξυπναδα , ολοι στο τελος χαμενοι βγαινουμε . Και το 12% ειναι εξαιρετικο !

  6. #51
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2015
    Location
    Salonica
    Posts
    132
    Quote Originally Posted by Macgyver View Post
    Οπωσδηποτε φαινεσαι εξυπνος ανθρωπος , αλλα τα ανωτερω χαρακτηριστικα , ποτε δεν τα ειχα . Σεβομουν τους παντες , ασχετα αν εκανα την δουλεια μου , και δεν πατησα ποτε πανω σε καποιον . Αυτο δικαιολογει ενα βαθμο sociopathy
    Το "αστείο" είναι πως το άτομο αυτό μου είχε εκμυστηρευτεί τα προσωπικά οικογενειακά του. Έμαθα μερικές τεχνικές πάνω στην δουλειά από αυτό το άτομο. Ποτέ δεν κατάλαβε πως στην ουσία τον πάτησα.
    Συγκεκριμένα όταν μου έλεγε τα προβλήματα του, του έλεγα πόσο τον καταλαβαίνω μέχρι που έφτασα στο σημείο και κατάφερα να δακρύσω για να του δείξω πόσο συμπονώ τους ανθρώπους...
    Ανέπτυξα πολύ καλές ικανότητες "ακροατή", οι άνθρωποι έχουν συνήθως πρόβλημα με την αυτοπεποίθηση τους, γνωρίζοντας αυτό όταν κατά το 95% της συζητήσεως μιλάει ο άλλος και ρωτάς μόνο ερωτήσεις (ελέγχοντας την συζήτηση) λένε "τι καλός συνομιλητης ο τάδε".

  7. #52
    Senior Member
    Join Date
    May 2010
    Posts
    397
    Quote Originally Posted by Hyperion View Post
    H διαφορά του παθολογικού ναρκισσισμού με τον υγειή είναι στις προθέσεις;
    Προσωπικά τα αισθήματα όπως η αγάπη, στοργή, συναισθηματικός πόνος κλπ, μυο φαίνοντααι πως μας κρατάνε πίσω. Ας πούμε, αν ξύπναγα με συνείδηση αύριο και ενδιαφέρον για τους άλλους θα έκανα τα πάντα για να τα πετάξω αυτά από πάνω μου.
    Όμως, εάν εσύ δεν είχες συνείδηση. Σκέψου τι θα μπορούσες να κάνεις. Που θα μπορούσες να φτάσεις και πόσο φοβερό (και με τις δύο έννοιες) είναι το να είσαι σε αυτή την εγκεφαλική κατάσταση.
    Ευχαριστώ πολύ για το ποστ σου.
    Η ναρκισσιστική όπως και η αντικοινωνική διαταραχή περιλαμβάνουν την απουσία ενσυναίσθησης. Σε σχέση με τα άλλα κομμάτια, φαντάζομαι ότι πρέπει να ξέρει κανείς περισσότερα για κάποιον για να διαχωρίσει ακριβώς τα στοιχεία, και πάλι συχνά μπορεί να πληρούν κριτήρια 2 διαταραχών, ή να μην έχουν όλα από μία.
    Τα συναισθήματα μας κρατάνε πίσω στο να αποκτήσουμε απεριόριστη δυναμη/φήμη/χρήματα, δε διαφωνώ εδώ. Αλλά μοιαζει να βάζεις πολύ ψηλά πράγματα ή έννοιες που είναι δευτερεύοντα για να είναι κανείς ευτυχισμένος. Κάπως σχετικη έννοια θα μου πεις. Αλλά η δυστυχία στις δύο αυτές διαταραχές εκεί κρυβεται πιστεύω: να μη μπορείς να ερθεις κοντά με άλλους, να μη θελεις καν να το κάνεις και να μην έχεις το κίνητρο για να το προσπαθήσεις. Είναι λίγο σα να σου περιγράφω χρώματα ή ήχους που δεν έχεις δει: είναι ένας πλούτος ποιοτικά διαφορετικός από αυτά που γνωρίζεις, αλλά δε σου λείπει κιόλας καθώς δεν τον είχες ποτέ.
    Αν δεν είχα συνείδηση θα κατάφερνα πολύ περισσότερα από ό,τι τώρα γιατι θα ήμουν προσηλωμένη στο στόχο μου και απερίσπαστη από συναισθηματικα "εμπόδια". Αλλά μιλάμε άλλη γλώσσα ο καθένας: εγώ σου περιγράφω τι ωραίο είναι το φεγγάρι κι εσύ μου λες ότι καθυστερώ κοιτώντας το και χάνω...τι; Τι είναι αυτό που θα γέμιζε αυτό το κενό, του να νιώθεις; Τα χρήματα; η δόξα; η ικανοποίηση ότι έχω τον έλεγχο; Είναι τόσο μεγάλη η διαφορά ποιοτικά, ειλικρινά. Άρχισά όμως να επαναλαμβάνομαι νομίζω. Απλά προσπάθώ να σου περιγράψω πράγματα που απ'ό,τι λες δεν τα έζησες ποτέ, και ταυτόχρονα συνειδητοποιώ πόσο αδιάφορα θα σου ακουγονται, σε κάποιον με τόσο διαφορετικά αισθητήρια.
    Τέλος, πιστεύω πως το να πονά κανείς άλλο άνθρωπο ενώ το καταλαβαίνει με τη λογική (ακόμα κι αν δν το νιώθει) είναι.. πώς να το πω, απάνθρωπο να μην το υπολογίζει και να το συνεχίζει. Καλό σου βράδυ!

  8. #53
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2015
    Location
    Salonica
    Posts
    132
    [/QUOTE]Τέλος, πιστεύω πως το να πονά κανείς άλλο άνθρωπο ενώ το καταλαβαίνει με τη λογική (ακόμα κι αν δν το νιώθει) είναι.. πώς να το πω, απάνθρωπο να μην το υπολογίζει και να το συνεχίζει. Καλό σου βράδυ![/QUOTE]

    Η απλά δεν ενδιαφέρεται. Η γάτα πριν φάει το ποντίκι το βασανίζει. Η γάτα παίζει. Το ποντίκι αναρωτιέται "είμαι αδύναμο και τι μου κάνει αυτό το ζώο". Το ποντίκι δεν μπορεί να περάσει την δική του οπτική των πραγμάτων στην γάτα, ούτε η γάτα στο ποντίκι. Αλλά τελικά επικρατεί το δίκαιο του ισχυροτέρου που το περιγράφει άψογα ο Θουκυδίδης στον 'Ε τόμο όταν οι αδύναμοι (Μήλιοι) λένε στους ισχυρούς (Αθηναίους) περί δικαίου και αδίκου.
    Καλό βράδυ.

  9. #54
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    Quote Originally Posted by Hyperion View Post
    Ανέπτυξα πολύ καλές ικανότητες "ακροατή", οι άνθρωποι έχουν συνήθως πρόβλημα με την αυτοπεποίθηση τους, γνωρίζοντας αυτό όταν κατά το 95% της συζητήσεως μιλάει ο άλλος και ρωτάς μόνο ερωτήσεις (ελέγχοντας την συζήτηση) λένε "τι καλός συνομιλητης ο τάδε".

    Δεν με απασχολει η ηθικη σου , αυτο ειναι δουλεια των δικαστων , κι οχι δικη μου , που λεει κι ο Τσεχωφ , αλλα επιβεβαιωνεις την αποψη μου , οτι εισαι υψηλης αντιληψης ανθρωπος , αφου αντεληφθης οτι οι '΄ακροατες ' , παντα χαρακτηριζονται ως καλοι συνομιλητες . Παντα .

  10. #55
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2015
    Location
    Salonica
    Posts
    132
    Quote Originally Posted by Macgyver View Post
    Δεν με απασχολει η ηθικη σου , αυτο ειναι δουλεια των δικαστων , κι οχι δικη μου , που λεει κι ο Τσεχωφ , αλλα επιβεβαιωνεις την αποψη μου , οτι εισαι υψηλης αντιληψης ανθρωπος , αφου αντεληφθης οτι οι '΄ακροατες ' , παντα χαρακτηριζονται ως καλοι συνομιλητες . Παντα .
    Πολύ διάβασμα πάνω στις πρακτικές ικανότητες αγαπητέ (και πολύ επανάληψη). Είναι φοβερό το τι μπορεί να καταφέρει ένας άνθρωπος.

  11. #56
    Banned
    Join Date
    Aug 2015
    Location
    νησια bora bora
    Posts
    4,715
    τι ειναι οι πρακτικες ικανοτητες??

  12. #57
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2015
    Location
    Salonica
    Posts
    132
    Quote Originally Posted by rea View Post
    τι ειναι οι πρακτικες ικανοτητες??
    Πρακτική ψυχολογία όπως πχ γλώσσα του σώματος, ή τρόποι διαχείρησης του χρόνου, ή βιβλία επάνω στις πωλήσεις.

  13. #58
    Banned
    Join Date
    Aug 2015
    Location
    νησια bora bora
    Posts
    4,715
    τροποι διαχειρησης του χρονου... ενα τετοιο βιβλίο μαλλον θ μοθ χρησιμευε τωρα... εχεις να μου δωσεις καμια χρησιμη συμβουλή - ιδεα?

  14. #59
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2015
    Location
    Salonica
    Posts
    132
    Quote Originally Posted by rea View Post
    τροποι διαχειρησης του χρονου... ενα τετοιο βιβλίο μαλλον θ μοθ χρησιμευε τωρα... εχεις να μου δωσεις καμια χρησιμη συμβουλή - ιδεα?
    Πως είναι τα αγγλικά σου;

  15. #60
    Banned
    Join Date
    Aug 2015
    Location
    νησια bora bora
    Posts
    4,715
    αρκετα καλα αλλα μην με φορτωσεις με βιβλιο ... εδω και ενα μηνα πιπιλαω ενα για την καταθλιψη και μετα με περιμενει ενα βιβλιο με θεωρειες του osho.... ειναι αυτα που σου ελεγα με το θεμα της κακης διαχειρησης του χρονου...

Page 4 of 17 FirstFirst ... 2345614 ... LastLast

Similar Threads

  1. Είμαι 39 χρονών είμαι μεγάλη για σπουδές;
    By δελφίνι in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 32
    Last Post: 31-01-2019, 12:17
  2. ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΑΝ ΕΙΜΑΙ ΟΡΙΑΚΗ,ΔΙΠΟΛΙΚΗ,ΜΑΝΙΟΚΑΤΑΘ ΛΗΠΤΙΚΗ...ΤΙ ΕΙΜΑΙ??
    By tokokkinofoustani in forum Οριακή - Μεταιχμιακή Διαταραχή Προσωπικότητας
    Replies: 7
    Last Post: 16-02-2012, 09:22
  3. Ειμαι χειροτερα απ ολους.Ειμαι τελειωμενη απλα
    By maria921 in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 3
    Last Post: 10-02-2012, 12:18
  4. ειμαι σε κατασταση εκτακτου αναγκης ειμαι σε μια φαση τραγικη
    By kapios in forum Ψυχαναγκασμοί - Ιδεοψυχαναγκαστική Διαταραχή
    Replies: 7
    Last Post: 25-11-2008, 11:36
  5. Γιατί είμαι έτσι όπως είμαι...
    By Manos88 in forum Συμβουλευτική Γονέων
    Replies: 5
    Last Post: 08-07-2008, 13:37

Tags for this Thread

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •