Είμαι ψυχοπαθής;;; - Page 5
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 5 of 17 FirstFirst ... 3456715 ... LastLast
Results 61 to 75 of 249
  1. #61
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2015
    Location
    Salonica
    Posts
    132
    Quote Originally Posted by rea View Post
    αρκετα καλα αλλα μην με φορτωσεις με βιβλιο ... εδω και ενα μηνα πιπιλαω ενα για την καταθλιψη και μετα με περιμενει ενα βιβλιο με θεωρειες του osho.... ειναι αυτα που σου ελεγα με το θεμα της κακης διαχειρησης του χρονου...
    Οκ, πριν ξεκινήσεις την ημέρα σου (δηλαδή το βράδυ πριν πας για ύπνο)
    Χωρίζεις αυτά που πρέπει να κάνεις σε ΠΟΤΈ ΔΕΝ ΚΑΝΕΙΣ ΤΑ "Β" ΕΑΝ ΔΕΝ ΕΧΕΙΣ ΤΕΛΕΙΩΣΕΙ ΤΑ "Α", Ποτέ δεν κάνεις τα "Γ" έαν δεν έχεις τελείωσει τα "Β"
    Α,Β,Γ,Δ,Ε. Δηλαδή το Α1 είναι το πιο σημαντικό πράγμα στην ημέρα που πρέπει να το κάνεις πρώτο. Αυτό άμα επιτευχθεί θα έχει θετικές "επιπτώσεις" εάν όμως δεν το κάνεις έχει αρνητικές (πχ πάω στη δουλειά).
    Α2, Α3 στην ίδια λογική.
    Β1) Αυτό έχει ήπιες επιπτώσεις όπως πχ: "Διαβάζω 1 ώρα το τάδε βιβλίο"
    Β2,Β3 κλπ πάλι στην ίδια λογική
    Γ1) Δεν έχει επιπτώσεις ούτε θετικές ούτε αρνητικές όπως πχ να βγω για καφέ με έναν συνάδελφο
    Γ2,Γ3 στην ίδια λογική
    Δ1) Δεν έχει καμία απολύτως θετική επίπτωση παρά μόνο αρνητική αλλά είναι κάτι "ωραίο" όπως πχ "να πάω για ποτό"
    Δ2,Δ3
    Ε1) Θα ήταν πολύ ωραίο να το κάνεις αλλά δεν μπορείς να το κάνεις εάν δεν έχεις τελείωσει όλα τα άλα.

  2. #62
    Banned
    Join Date
    Feb 2013
    Location
    σε 1 λιμνουλα!
    Posts
    14,042
    θα μπορουσα να πιστεψω οτιδηποτε κ να εγραφες εκτος απο το οτι πηρες αγαπη απο τους γονεις σου αφου αμφιβαλω αν αυτο θα μπορουσε να ισχιει με ολα αυτα που λες..
    οπως επισης αμφιβαλω οτι μπορεις να ανακαλυψεις το χαρακτηρα καπιου αν ειναι ασχετος με εσενα αλλα αν σε εκφραζει κατι παρα πολυ εκει σιγουρα μπορει ο καθε ανθρωπος να εχει δυναμη πανω σε αυτο με το μονο ορο οτι ενα πραγμα θα ειναι ιδιο με τον εαυτο του...

  3. #63
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2015
    Location
    Salonica
    Posts
    132
    Quote Originally Posted by αλεξανδρος_77 View Post
    θα μπορουσα να πιστεψω οτιδηποτε κ να εγραφες εκτος απο το οτι πηρες αγαπη απο τους γονεις σου αφου αμφιβαλω αν αυτο θα μπορουσε να ισχιει με ολα αυτα που λες..
    οπως επισης αμφιβαλω οτι μπορεις να ανακαλυψεις το χαρακτηρα καπιου αν ειναι ασχετος με εσενα αλλα αν σε εκφραζει κατι παρα πολυ εκει σιγουρα μπορει ο καθε ανθρωπος να εχει δυναμη πανω σε αυτο με το μονο ορο οτι ενα πραγμα θα ειναι ιδιο με τον εαυτο του...
    Και γιατί το λες αυτό; Κάτι πολύ μικρό μπορεί να έκανε "trigger" και να απέκτησα (αν τελικα τη νέχω όντως) την διαταραχή αυτή. Όταν ήμουν μωρό 2-3 μηνών είχα πάθει πνευμονία. Μπορεί ακόμα και αυτό να με έκανε έτσι.
    ΥΓ. Πιστεύω πως αν με είχαν κακοποιήσει κλπ (οι γονείς μου) θα είχαν πολύ άσχημα ξεμπερδέματα. Αλλά έχουμε μία ωραία τυπική σχέση. Οπότε δεν είναι αυτή η περίπτωση.
    Ευχαριστώ!

  4. #64
    Banned
    Join Date
    Aug 2015
    Location
    νησια bora bora
    Posts
    4,715
    ...προλαβαινεις ποτε να φτασεις στο Ε ετσι?...

  5. #65
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2015
    Location
    Salonica
    Posts
    132
    Quote Originally Posted by rea View Post
    ...προλαβαινεις ποτε να φτασεις στο Ε ετσι?...
    Ναι, γιατί με το που ξυπνάω αρχίζω την ημέρα μου χωρίς καθυστερήσεις.
    0530 ξύπνιος, γυμναστική, πρωινό, διάβασμα, δουλειά, διάβασμα και στις 1800 έχω τελείωσει τα πάντα.

  6. #66
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    Quote Originally Posted by Hyperion View Post
    Ναι, γιατί με το που ξυπνάω αρχίζω την ημέρα μου χωρίς καθυστερήσεις.
    0530 ξύπνιος, γυμναστική, πρωινό, διάβασμα, δουλειά, διάβασμα και στις 1800 έχω τελείωσει τα πάντα.

    Εσυ λοιπον μουχεις κινησει αρκετα το ενδιαφερον , δεδομενης της ηλικιας σου ( και χωρις αυτην ! )

  7. #67
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2015
    Location
    Salonica
    Posts
    132
    Quote Originally Posted by Macgyver View Post
    Εσυ λοιπον μουχεις κινησει αρκετα το ενδιαφερον , δεδομενης της ηλικιας σου ( και χωρις αυτην ! )
    Δεν είμαι "περίεργος", "απάνθρωπος" τύπος πυο δεν ζω και πρέπει να καταδικαστώ στην κόλαση από τον μέγα Τζίζους Κράιστ; χαχαχα.
    Εάν θέλεις να γίνεις chef, μαθαίνεις από άλλους chef. Εάν θέλεις να γίνεις πετυχημένος και οικονομικά ανεξάρτητος, μαθαίνεις από αυτούς.

  8. #68
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2015
    Location
    Αθήνα
    Posts
    574
    Quote Originally Posted by Hyperion View Post
    Μιλάς για "Νέμεσις" της ισονομίας και πιθανότατα (κομμουνιστικός παράδεισος); Διασκεδάζω.
    για ισονομία εγραψε ο turtle όχι για κοινωνική ισότητα. Ισονομία (υποτίθεται) έχει κάθε πολιτεία ακόμα και στον καπιταλισμό. Αλλα οκ αν η ισονομία για σένα ταυτίζεται με το κομμουνισμό το καταλαβαίνω αφού θες να καταργήσεις κάθε κρατισμό και να κυριαρχεί ο νόμος του ισχυρού.
    Κατά τα άλλα αν θεωρείς ότι είσαι μια χαρά με την προσωπικότητα και τη συμπεριφορά σου κακώς ξεκίνησες το θέμα, αν πάλι νομιζεις οτι κατι δεν πάει καλα με τον εαυτό σου, και δεν είναι σωστή η συμπεριφορά σου τότε καλύτερα να επισκεφθείς κάποιο ψυχιατρο, μια που εδω δεν κανουμε διαγνώσεις...
    Αν διαγνωστείς με τη διαταραχή που θεωρείς ότι έχεις τότε υποθέτω ότι θα χρειαστεις πολύ ψυχοθεραπεία μέχρι να αποκτήσεις ψείγματα συνείδησης και συναισθήματος.
    Αυτα τα ολίγα

  9. #69
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2015
    Location
    Salonica
    Posts
    132
    Quote Originally Posted by black_adder View Post
    για ισονομία εγραψε ο turtle όχι για κοινωνική ισότητα. Ισονομία (υποτίθεται) έχει κάθε πολιτεία ακόμα και στον καπιταλισμό. Αλλα οκ αν η ισονομία για σένα ταυτίζεται με το κομμουνισμό το καταλαβαίνω αφού θες να καταργήσεις κάθε κρατισμό και να κυριαρχεί ο νόμος του ισχυρού.
    Κατά τα άλλα αν θεωρείς ότι είσαι μια χαρά με την προσωπικότητα και τη συμπεριφορά σου κακώς ξεκίνησες το θέμα, αν πάλι νομιζεις οτι κατι δεν πάει καλα με τον εαυτό σου, και δεν είναι σωστή η συμπεριφορά σου τότε καλύτερα να επισκεφθείς κάποιο ψυχιατρο, μια που εδω δεν κανουμε διαγνώσεις...
    Αν διαγνωστείς με τη διαταραχή που θεωρείς ότι έχεις τότε υποθέτω ότι θα χρειαστεις πολύ ψυχοθεραπεία μέχρι να αποκτήσεις ψείγματα συνείδησης και συναισθήματος.
    Αυτα τα ολίγα
    Μάλλον προσπαθώ να βρω ταμπέλα.
    Για να λειτουργήσει η ψυχοθεραπεία πρέπει να έχεις αναγνωρίσει το πρόβλημα (90% της επίλυσης είναι η κατανόηση αυτού). Πιστεύεις ότι θεωρώ πως έχω πρόβλημα;

    ***Δεν εμπιστεύομαι άτομα σαν και εμένα. Και οι πιθανότητες στον κλάδο που προ-ανέφερες να πέσεις σε άτομο σαν και εμένα είναι πολύ πολύ υψηλές.
    Βάζοντας τον εαυτό μου στη θέση του ψυχιάτρου, θα διασκέδαζα πολύ...

  10. #70
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2015
    Location
    Αθήνα
    Posts
    574
    Quote Originally Posted by Hyperion View Post
    Μάλλον προσπαθώ να βρω ταμπέλα.
    Για να λειτουργήσει η ψυχοθεραπεία πρέπει να έχεις αναγνωρίσει το πρόβλημα (90% της επίλυσης είναι η κατανόηση αυτού). Πιστεύεις ότι θεωρώ πως έχω πρόβλημα;
    ***Δεν εμπιστεύομαι άτομα σαν και εμένα. Και οι πιθανότητες στον κλάδο που προ-ανέφερες να πέσεις σε άτομο σαν και εμένα είναι πολύ πολύ υψηλές.
    Βάζοντας τον εαυτό μου στη θέση του ψυχιάτρου, θα διασκέδαζα πολύ...
    δεν μπορώ να ξερω τι θεωρείς ότι είσαι, από τα μέχρι τωρα που έχω διαβάσει μια χαρά τα υπερασπίζεσαι,αν αισθάνεσαι ότι κατι παει κακά με σένα, οτι ειναι κακό να κοροιδεύεις,να εκμεταλλεύεσαι και να μεταχειρίζεσαι τον κόσμο, πήγαινε στο ψυχίατρο και θα δώσει και τη διαγνωση και τη ταμπέλα, πολλοί γιατροί ψοφάνε να σου βαζουν ταμπέλα αν αυτό είναι που ζητάς. Συνεπώς πήγαινε στο γιατρό και καλή επικερδή χρονιά...

  11. #71
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2015
    Posts
    979
    H ισονομία δεν έχει να κάνει ούτε με κομμουνισμό, ούτε με καπιταλισμό ούτε με άλλα τσιτάτα. Η ισονομία είναι και νόμος της φύσης. Ναι μεν ο δυνατότερος "κερδίζει", αλλά αν πχ υπάρξει μια πυρκαγιά, τότε όλα καίγονται, και το δυνατό λιοντάρι και το ανίσχυρο μυρμήγκι, άσχετα που το λιοντάρι, έχει στατιστικά μεγαλύτερες πιθανότητες επιβίωσης.

    Μπορεί φαινομενικά, ο ρόλος ή υιοθέτηση της νοοτροπίας του δυνατού, ή η κατάκτηση μιας "ταμπέλας" να εξασφαλίζει και να καλύπτει κενά, αλλά όπως ένα χαρτοφυλάκιο πρέπει να είναι διαφοροποιημένο, καταλαβαίνεις νομίζω τι σημαίνει από αυτά που ανέφερες, για να είναι αποδοτικό σε βάθος χρόνου και να μην είναι φούσκα, έτσι κι ένας άνθρωπος δεν μπορεί να είναι ενα πράγμα και μόνο. Η ιστορία έχει δείξει με άφθονα παραδείγματα, ότι η λυσσαλέα ανάγκη για κατάκτηση κάποιας μορφής εξουσίας (αυτούσια ή εκφρασμένη σε χρηματικές μονάδες, αναγνωρισιμότητα ή ότι άλλο θέλεις) σε σχέση με το περιβάλλον που λειτουργεί ένας άνθρωπος, απαλλαγμένος όσο μπορεί από προσωπική ηθική με σκοπό την επίτευξη του στόχου, οδηγεί με μαθηματική ακρίβεια σε κάτι άσχημο. Κυρίως για τον ίδιο. Όχι επειδή δεν είναι ανθρώπινο να θέλεις να είσαι επιτυχημένος ή ο "καλύτερος του χωριού", αλλά επειδή υπάρχει αυτός ο φακιν αστάθμητος παράγοντας που τα διαλύει όλα σε ελάχιστα δεύτερα και αν χάσεις αυτό το μοναδικό πράγμα που πάλεψες να είχες ή να είσαι, δεν θα σου μείνει τίποτα.

    Με άλλα λόγια, και χωρίς ίχνος μοιρολατρίας, αλλά με απλά μαθηματικά, όποιος επιλέξει να φερθεί χειριστικά στους άλλους, δημιουργεί ισόποσες ροές/αποθέματα χειριστικότητας προς τον εαυτό του που κάποια μέρα θα σκάσει προς τον ίδιο.

    Επίσης, η ψυχανάλυση δεν είναι το κλισέ που έχεις διαβάσει, ότι δηλαδή απλώς πρέπει να καταλάβεις. Δεν είναι τόσο ρηχή διαδικασία ούτε αφορά μόνο όσους τους έχουν σκάσει απωθημένες καταστάσεις και υποφέρουν στο τώρα. Είναι μια καλή επένδυση για το ιδιο το άτομο, ασχέτως που αποτελεί και θεραπευτικό μέσο.
    Δεν ειναι ανάγκη να έχεις βιαστεί απο τους γονείς σου για να χρειάζεσαι ψυχανάλυση. Ακόμα και η απουσία της μητέρας σου για 5 μέρες από το σπίτι με σκοπό να γεννήσει το αδερφάκι σου μπορεί να μεταφραστεί απο το υποσυνείδητο ως εγκατάλειψη, να μη βιωθεί στην ωρα της ως τέτοια και να σε κάνει αυτόματα να αποφασίσεις πως θα αποκοπείς απο το συναίσθημα για να μην πονάς. Μέχρι πότε όμως;

    Κατά την άποψή μου, δεν μπορεί κανείς να μείνει παρατηρητής σε όλη του τη ζωή. Δε μπορεί μια ζωή να τρώει μασημένη τροφή και να βαδίζει σε πεπατημένες. Που είναι η προσωπική βούληση και η δημιουργικότητα; Πουθενά! Έχω την εντύπωση πως η ζωή είναι πιο ουσιαστική όταν την επιλέξεις, και όχι όταν περιμένεις να σε επιλέξει/προσδιορίσει εκείνη απλά και μόνο φορώντας ταμπέλες.

  12. #72
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    Ο Τσεχωφ ειχε πει , ' οταν ζωγραφιζω αλογοκλεφτες , δεν εννοω οτι ειναι κακο να κλεβεις αλογα , αυτο ειναι δουλεια των δικαστων , κι οχι δικη μου ' , καπως ετσι αντιμετωπιζω τον υπεριωνα . Δεν ειμαι εγω που θα κρινω αν αυτο που κανει ειναι κακο , δεν εχω αυτην την προθεση , ουτε κι μενδιαφερει , εφ οσον τα συμφεροντα μας δεν συγκρουονται .
    Αν καποιος πιστευει οτι εχει τα εχεγγυα για να τον κρινει , πρωτος τον λιθον βαλλετω , αλλα ας κρινει πρωτα τον εαυτο του ...

    Αν θελεις να κρινεις καποιον-αν , δωσε του εξουσια και ικανοτητες , με οτι αυτο συνεπαγεται , και στην γυναικα ομορφια , και μετα θα δουμε ποιοι-ες πραματι ειναι ..................

  13. #73
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2015
    Posts
    979
    Quote Originally Posted by Macgyver View Post
    Ο Τσεχωφ ειχε πει , ' οταν ζωγραφιζω αλογοκλεφτες , δεν εννοω οτι ειναι κακο να κλεβεις αλογα , αυτο ειναι δουλεια των δικαστων , κι οχι δικη μου ' , καπως ετσι αντιμετωπιζω τον υπεριωνα . Δεν ειμαι εγω που θα κρινω αν αυτο που κανει ειναι κακο , δεν εχω αυτην την προθεση , ουτε κι μενδιαφερει , εφ οσον τα συμφεροντα μας δεν συγκρουονται .
    Αν καποιος πιστευει οτι εχει τα εχεγγυα για να τον κρινει , πρωτος τον λιθον βαλλετω , αλλα ας κρινει πρωτα τον εαυτο του ...

    Αν θελεις να κρινεις καποιον-αν , δωσε του εξουσια και ικανοτητες , με οτι αυτο συνεπαγεται , και στην γυναικα ομορφια , και μετα θα δουμε ποιοι-ες πραματι ειναι ..................
    Ισχύει ότι μόνο όταν ένας άνθρωπος είναι απαλλαγμένος από τον φόβο, και αυτό μπορεί να επιτευχθεί με την εξουσία ή την αν-ισονομία, αν θέλεις, λειτουργεί ενστικτωδώς και ευθέως. Βέβαια το ότι είναι ουτοπική η ύπαρξη εξουσίας και αν-ισοομίας στο διηνεκές είναι αυταπόδεικτο, μόνο η ψευδαίσθηση της χρονικής τους διάρκειας υπάρχει ή στην καλύτερη η πρόβλεψη της λήξης.
    Θεωρώ, δε, πως η αποκοπή απο τον φόβο (της αποτυχίας, της συνέπειας, της μη σταθερότητας κτλ) δεν είναι θέμα περιβάλλοντος, είναι προσωπικό θέμα και για την επίτευξή της, δεν αποτελεί μονόδρομο η κάθε μορφής εξουσία ως αλληλεπίδραση, αλλα η δυνατότητα να αυτοπροσδιορίζεσαι μέσα από κάθε κατάσταση, είτε έχεις εξουσία μέσα σε αυτήν, είτε όχι. Να μπορείς να επιλέξεις δηλαδή, αυτό που πραγματικά θελει η ψυχή σου γιατί έτσι γουστάρεις. Δε μπορώ να το απλοποιήσω περισσότερο Μακ, πάντως θεωρώ περισσότερο ανθρωποκεντρική την αυτοπραγμάτωση.
    Δεν τον στήνω στον τοίχο τον θεματογράφο ούτε σκοπεύω στην "καταστολή του αμαρτήματος" , απλώς προσπαθώ να δώσω την οπτική μου, που εξ'ορισμού στοχεύει ως θεματογράφος.

  14. #74
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    Λιγο πιο απλα μπορεις να τα γραψεις ? δεν μπορεις ομως , λες . Δεν πολυκαταλαβαινω τι γραφεις ....

  15. #75
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2015
    Posts
    979
    θα προσπαθήσω Μακ αν και μου είναι κάπως δύσκολο και με συγχωρείς για τα ακαταλαβίστικα.

    Λοιπόν συμφωνώ πως αν δοθεί εξουσία σε έναν άνθρωπο ή απαλλαγή από συνέπειες, ισως δείξει τον πραγματικό του εαυτό. Πιστεύω πως αυτό συμβαίνει, επειδή ο άνθρωπος αυτός θα εκφράζεται και θα λειτουργεί ελεύθερα γιατί θα λείπει ο ΦΟΒΟΣ . Εκεί εντοπίζω την αιτία της "αποκάλυψης" του πραγματικού εαυτού. Δεν είναι βέβαιο πως θα δείξει τον πραγματικό ευατό του, μπορεί να επιλέξει να εξαπατήσει τους αλλους σχετικά με το ποιόν του, αλλά τουλάχιστον υπάρχουν οι κατάλληλες προυποθέσεις.
    Αμφισβητώ όμως δύο πράγματα. Πρώτων, το να έχει κάποιος εξουσία και να είναι απαλλαγμένος απο συνέπειες είναι μονόδρομος στο να δείξει κάποιος τον πραγματικό του εαυτό. Αν ο φόβος είναι το κίνητρο να κρυβεις τον πραγματικό σου εαυτό, τότε υπάρχουν και άλλοι τρόποι να απαλλαγείς απο τον οποιοδήποτε φόβο, αντιμετωπίζοντάς τον ας πουμε. Και αν θέλεις τον προτιμώ αυτόν τον τρόπο, γιατί αν νικήσεις τους φόβους σου και λειτουργείς καθαρα βάσει των παρορμήσεων σου, χωρίς να σε απασχολεί αν εχεις ή όχι εξουσία, τότε βρίσκεσαι και πάνω απο την εξουσία. Επίσης, το να κατακτήσεις τον τρόπο να λειτουργείς ελεύθερα και να δείχνεις τον εαυτό σου όπως ακριβώς είναι, χωρίς να νοιάζεσαι, είναι αναφέρετο ενώ η εξουσία όχι. Η εξουσία είναι κάτι προσωρινό, δε μπορεί να διαρκέσει για πάντα, ενώ αυτά που υπάρχουν στο κεφάλι σου ως τρόπος ζωής είναι η πραγματική σου περιουσία που κανείς δε μπορεί να σου αποσπάσει και πραγματικά την παίρνεις μαζί σου μεχρι και στον τάφο σου.

    Επίσης είπα, ότι δεν κουνώ το δάχτυλο στο θεματοθέτη. Δεν τον κατακρίνω ούτε τον μαλώνω. Έγραψα όσα έγραψα, γιατί ήθελα να τοποθετηθώ στο θέμα. Θεωρώ εντελώς προσωπικό θέμα και τις επιλογές του κάθε ανθρώπου και τα συναισθήματά του ή τις απόψεις του για τις επιλογές αυτές.

    Ελπίζω να εγινα λιγακι πιο κατανοητη.

    Θεματοθέτη συγγνώμη αν βγήκα εκτός θέματος. :)

Page 5 of 17 FirstFirst ... 3456715 ... LastLast

Similar Threads

  1. Είμαι 39 χρονών είμαι μεγάλη για σπουδές;
    By δελφίνι in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 32
    Last Post: 31-01-2019, 13:17
  2. ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΑΝ ΕΙΜΑΙ ΟΡΙΑΚΗ,ΔΙΠΟΛΙΚΗ,ΜΑΝΙΟΚΑΤΑΘ ΛΗΠΤΙΚΗ...ΤΙ ΕΙΜΑΙ??
    By tokokkinofoustani in forum Οριακή - Μεταιχμιακή Διαταραχή Προσωπικότητας
    Replies: 7
    Last Post: 16-02-2012, 10:22
  3. Ειμαι χειροτερα απ ολους.Ειμαι τελειωμενη απλα
    By maria921 in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 3
    Last Post: 10-02-2012, 13:18
  4. ειμαι σε κατασταση εκτακτου αναγκης ειμαι σε μια φαση τραγικη
    By kapios in forum Ψυχαναγκασμοί - Ιδεοψυχαναγκαστική Διαταραχή
    Replies: 7
    Last Post: 25-11-2008, 12:36
  5. Γιατί είμαι έτσι όπως είμαι...
    By Manos88 in forum Συμβουλευτική Γονέων
    Replies: 5
    Last Post: 08-07-2008, 14:37

Tags for this Thread

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •