Είμαι ψυχοπαθής;;; - Page 9
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 9 of 17 FirstFirst ... 7891011 ... LastLast
Results 121 to 135 of 249
  1. #121
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2015
    Location
    Salonica
    Posts
    132
    Tελείωσα και το βιβλίο του Robert D Hare "Without Conscience".
    Το ότι μεγάλωσα σε πολύ καλό περιβάλλον, το κομμάτι της βίας και της επιθετικότητας είναι σχεδόν μηδέν. Η παιδεία και το περιβάλλον που μου επέτρεψε να μπορώ να διαβάζω πολύ με βοήθησε να αναπτύξω πολύ τις ικανότητες μου και να συγκεντρωθώ σε αυτό απόλυτα.
    Με άλλα λόγια έχω υψηλές τάσεις ψυχοπάθειας αλλά στοιχεία όπως ο σχεδιασμός του μέλλοντος δεν επηρεάζεται από τις τάσεις αυτές. Για αυτό και έχω χαμηλά σκορ στο "Psychopathy Checklist" περίπου 29/40.

  2. #122
    Quote Originally Posted by Hyperion View Post
    έχω υψηλές τάσεις ψυχοπάθειας αλλά στοιχεία όπως ο σχεδιασμός του μέλλοντος δεν επηρεάζεται από τις τάσεις αυτές. Για αυτό και έχω χαμηλά σκορ στο "Psychopathy Checklist" περίπου 29/40.
    Και γιατί μας το λες;

  3. #123
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2015
    Location
    Salonica
    Posts
    132
    Quote Originally Posted by χρήστης View Post
    Και γιατί μας το λες;
    Διότι, έτσι μου γούσταρε - Κωνσταντίνος Πλεύρης.
    Εάν δεν ενδιαφέρεσαι να μην σχολιάζεις.

  4. #124
    Υπερ, μήπως έβλεπες πολύ Ντέξτερ και ταυτιζόσουν? :-p

    έχω φίλο σαν κι εσένα, δεν είσαι ο μόνος που σκέφτεται και λειτουργεί έτσι (προφανώς). Χωρίς διάθεση επίκρισης, ο τρόπος που επικοινωνείς και απαντάς βγάζει μια αλαζονεία- υποθέτω είναι θέμα ηλικίας αλλά και επειδή νιώθεις καλά με όσα έχεις καταφέρει. Προσωπικά, όσο μπριλιαντ και να φαίνεσαι το βρίσκω άκρως απωθητικό και αυτό το θέμα παρότι ενδιαφέρον έχει γίνει λίγο διαγωνισμός εξυπνότερης ατάκας. Εχεις καταλήξει σε κάποιο συμπέρασμα ή απλά ήθελες να μας πεις πόσο γαμάτος είσαι και πόσο καταπληκτικό είναι να φτάνεις στην κορυφή επειδή είσαι κίλερ? :-)

  5. #125
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2015
    Location
    Salonica
    Posts
    132
    Quote Originally Posted by ΣονγκΧουά View Post
    Υπερ, μήπως έβλεπες πολύ Ντέξτερ και ταυτιζόσουν? :-p

    έχω φίλο σαν κι εσένα, δεν είσαι ο μόνος που σκέφτεται και λειτουργεί έτσι (προφανώς). Χωρίς διάθεση επίκρισης, ο τρόπος που επικοινωνείς και απαντάς βγάζει μια αλαζονεία- υποθέτω είναι θέμα ηλικίας αλλά και επειδή νιώθεις καλά με όσα έχεις καταφέρει. Προσωπικά, όσο μπριλιαντ και να φαίνεσαι το βρίσκω άκρως απωθητικό και αυτό το θέμα παρότι ενδιαφέρον έχει γίνει λίγο διαγωνισμός εξυπνότερης ατάκας. Εχεις καταλήξει σε κάποιο συμπέρασμα ή απλά ήθελες να μας πεις πόσο γαμάτος είσαι και πόσο καταπληκτικό είναι να φτάνεις στην κορυφή επειδή είσαι κίλερ? :-)
    Συμπέρασμα: Οι άνθρωποι με συνείδηση είναι διασκεδαστικοί.
    Είχα περιέργεια, δεν έχω δει ποτέ τη σειρά "Ντέξτερ". Είμαι "γαμάτος" δεν χρειάζομαι την επιβεβαίωση κανενός. Είμαι ένα άτομο χωρίς συνείδηση, έξυπνο μορφωμένο που έχω μπροστά του ένα λαμπρό μέλλον.
    Φυσικά και είμαι αλαζόνας και νάρκισσος. Αλλά ακόμη και οι "χειρότεροι" από εμάς κάπως θέλουμε εκφράσουμε την σκοτεινή πλευρά μας, όχι;
    Θέλω να δω την αντίδραση των "καλών" ανθρώπων, να γελάσω με την υποκρισία των "κοινωνικών πρέπει".
    Να χαμογελώ να παριστάνω ότι νοιάζομαι για τους άλλους... Αλλά είναι ποντίκια... Εγώ είμαι η γάτα... Και παίζω.. Πάντα παίζω, πιστεύω πως η έλλειψη συνείδησης με κάνει ασταμάτητο.
    Απλά έχω το (θράσσος); Και τα λέω σε άτομα που κυρίως παρηγορούν άτομα με κατάθλιψη, σε αδιέξοδα κλπ και πίστεψε με... έχει πλάκα...
    Είναι αστείο πως ο νόμος είναι σύμμαχος σε άτομα σαν και εμένα. Οι αδύναμοι μένουν αδύναμοι, αυτοί που θέλουν να είναι αδύναμοι παραμένουν αδύναμοι, οι ισχυροί γίνονται ισχυρότεροι και οι άνθρωποι που τελικά θέλουν να γίνουν ισχυροί το καταφέρνουν.
    Το μυαλό είναι απίστευτο εργαλείο. Και όλα τα "καλά" και τα "πρέπει" της κοινωνίας καταστρέφουν τον άνθρωπο.

    **και για το "killer", όχι ποτέ δεν θα έπαιρνα μία ζωή. Ζούμε στην εποχή της τεχνολογίας & πληροφορίας. Το ρίσκο είναι πολύ υψηλό για τέτοιες νομικά κολάσιμες πράξεις. Καλύτερα να καταστρέψεις κάποιον οικονομικά.
    ξέρω πως δεν το εννοείς έτσι, απλά έπρεπε να το αποσαφηνίσω.

    Ευχαριτώ για το ποστ.

  6. #126
    Χάινριχ φον Κλάιστ

    Ο Πρίγκιπας του Χόμπουργκ.

    Στο προτείνω, είναι θαυμάσιο κείμενο.
    "Make sure your worst enemy isn't you"

  7. #127
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2015
    Location
    Salonica
    Posts
    132
    Quote Originally Posted by Constantly curious View Post
    Χάινριχ φον Κλάιστ

    Ο Πρίγκιπας του Χόμπουργκ.

    Στο προτείνω, είναι θαυμάσιο κείμενο.
    Το έχω δει σε θέατρο στα Γερμανικά "Der Prinz von Homburg".
    Μου αρέσει η υπογραφή σου, συνήθως ο χειρότερος εχθρός του ανθρώπου είναι ο ίδιος του εαυτός, το βλέπω αυτό κυρίως με την έλλειψη πρακτικής γνώσης στα προσωπικά οικονομικά των ανθρώπων.

  8. #128
    Πως σου φανηκε η παρασταση ?
    * Το χρημα ειναι αναγκαστικο μεσο επιβιωσης, το πότε μεταλλασετε σε μεσο επιβολης (στους αλλους )
    αισθηση αυτοκυριαρχιας
    - και διαφορων ψυχολογικων πολυ επιπεδων διασυνδεσεων ειναι ενα αλλο θεμα.

    Αλλά η ιδεολογια χαλαω περισσοτερα απο αυτα που μου αναλογουν βρισκω οτι ειναι μεγαλο ατοπημα.
    Last edited by Constantly curious; 28-12-2015 at 21:58.
    "Make sure your worst enemy isn't you"

  9. #129
    Quote Originally Posted by Hyperion View Post
    Συμπέρασμα: Οι άνθρωποι με συνείδηση είναι διασκεδαστικοί.
    Είχα περιέργεια, δεν έχω δει ποτέ τη σειρά "Ντέξτερ". Είμαι "γαμάτος" δεν χρειάζομαι την επιβεβαίωση κανενός. Είμαι ένα άτομο χωρίς συνείδηση, έξυπνο μορφωμένο που έχω μπροστά του ένα λαμπρό μέλλον.
    Φυσικά και είμαι αλαζόνας και νάρκισσος. Αλλά ακόμη και οι "χειρότεροι" από εμάς κάπως θέλουμε εκφράσουμε την σκοτεινή πλευρά μας, όχι;
    Θέλω να δω την αντίδραση των "καλών" ανθρώπων, να γελάσω με την υποκρισία των "κοινωνικών πρέπει".
    Να χαμογελώ να παριστάνω ότι νοιάζομαι για τους άλλους... Αλλά είναι ποντίκια... Εγώ είμαι η γάτα... Και παίζω.. Πάντα παίζω, πιστεύω πως η έλλειψη συνείδησης με κάνει ασταμάτητο.
    Απλά έχω το (θράσσος); Και τα λέω σε άτομα που κυρίως παρηγορούν άτομα με κατάθλιψη, σε αδιέξοδα κλπ και πίστεψε με... έχει πλάκα...
    Είναι αστείο πως ο νόμος είναι σύμμαχος σε άτομα σαν και εμένα. Οι αδύναμοι μένουν αδύναμοι, αυτοί που θέλουν να είναι αδύναμοι παραμένουν αδύναμοι, οι ισχυροί γίνονται ισχυρότεροι και οι άνθρωποι που τελικά θέλουν να γίνουν ισχυροί το καταφέρνουν.
    Το μυαλό είναι απίστευτο εργαλείο. Και όλα τα "καλά" και τα "πρέπει" της κοινωνίας καταστρέφουν τον άνθρωπο.

    **και για το "killer", όχι ποτέ δεν θα έπαιρνα μία ζωή. Ζούμε στην εποχή της τεχνολογίας & πληροφορίας. Το ρίσκο είναι πολύ υψηλό για τέτοιες νομικά κολάσιμες πράξεις. Καλύτερα να καταστρέψεις κάποιον οικονομικά.
    ξέρω πως δεν το εννοείς έτσι, απλά έπρεπε να το αποσαφηνίσω.

    Ευχαριτώ για το ποστ.
    Χαρά μου να σε διασκεδάζω :-)

    Κάνε χάρη στον εαυτό σου και κούλαρε λίγο γιατί πας με 200 σε τοίχο.

    ΥΓ1: υπάρχουν και άλλοι με τα ιδια skills με εσένα, φαντάζομαι το ξέρεις ε?
    ΥΓ2: όσο με πληγώνεις τόσο με πορώνεις - ΣονγκΧουά

  10. #130
    Quote Originally Posted by Hyperion View Post
    Συμπέρασμα: Οι άνθρωποι με συνείδηση είναι διασκεδαστικοί.
    Είχα περιέργεια, δεν έχω δει ποτέ τη σειρά "Ντέξτερ". Είμαι "γαμάτος" δεν χρειάζομαι την επιβεβαίωση κανενός. Είμαι ένα άτομο χωρίς συνείδηση, έξυπνο μορφωμένο που έχω μπροστά του ένα λαμπρό μέλλον.
    Φυσικά και είμαι αλαζόνας και νάρκισσος. Αλλά ακόμη και οι "χειρότεροι" από εμάς κάπως θέλουμε εκφράσουμε την σκοτεινή πλευρά μας, όχι;
    Θέλω να δω την αντίδραση των "καλών" ανθρώπων, να γελάσω με την υποκρισία των "κοινωνικών πρέπει".
    Να χαμογελώ να παριστάνω ότι νοιάζομαι για τους άλλους... Αλλά είναι ποντίκια... Εγώ είμαι η γάτα... Και παίζω.. Πάντα παίζω, πιστεύω πως η έλλειψη συνείδησης με κάνει ασταμάτητο.
    Απλά έχω το (θράσσος); Και τα λέω σε άτομα που κυρίως παρηγορούν άτομα με κατάθλιψη, σε αδιέξοδα κλπ και πίστεψε με... έχει πλάκα...
    Είναι αστείο πως ο νόμος είναι σύμμαχος σε άτομα σαν και εμένα. Οι αδύναμοι μένουν αδύναμοι, αυτοί που θέλουν να είναι αδύναμοι παραμένουν αδύναμοι, οι ισχυροί γίνονται ισχυρότεροι και οι άνθρωποι που τελικά θέλουν να γίνουν ισχυροί το καταφέρνουν.
    Το μυαλό είναι απίστευτο εργαλείο. Και όλα τα "καλά" και τα "πρέπει" της κοινωνίας καταστρέφουν τον άνθρωπο.

    **και για το "killer", όχι ποτέ δεν θα έπαιρνα μία ζωή. Ζούμε στην εποχή της τεχνολογίας & πληροφορίας. Το ρίσκο είναι πολύ υψηλό για τέτοιες νομικά κολάσιμες πράξεις. Καλύτερα να καταστρέψεις κάποιον οικονομικά.
    ξέρω πως δεν το εννοείς έτσι, απλά έπρεπε να το αποσαφηνίσω.

    Ευχαριτώ για το ποστ.
    Φίλε Hyperion, αυτά που αναφέρεις δεν μου προκαλούν καμία εντύπωση. Να ξέρεις οτι ο κόσμος είναι γεμάτος με άτομα σαν εσένα, άδικα "κοκκορεύεσαι" για την ανυπαρξία συνείδησης. Από ασυνείδητους έχει γεμίσει ο κόσμος, και δη η Ελλάδα!

  11. #131
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2015
    Location
    Salonica
    Posts
    132
    Quote Originally Posted by Constantly curious View Post
    Πως σου φανηκε η παρασταση ?
    * Το χρημα ειναι αναγκαστικο μεσο επιβιωσης, το πότε μεταλλασετε σε μεσο επιβολης - αυτοκυριαρχιας - και διαφορων ψυχολογικων πολυ επιπεδων διασυνδεσεων ειναι ενα αλλο θεμα.
    Εάν θυμάμαι καλά, ο πρίγκιπας από την αλαζονεία του και την μη-μάθηση από τα λάθη του κόντεψε να χάσει τη ζωή του και παρακάλαγε για αυτή.
    Δεν με "άγγιξε" ιδιαίτερα. Διότι αυτός που δεν μαθαίνει από τα λαθη του ενώ έχει υποστεί τις επιπτώσεις είναι ανόητος.

  12. #132
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2015
    Location
    Salonica
    Posts
    132
    Quote Originally Posted by ΚΑΣΣΑΝΔΡΑ View Post
    Φίλε Hyperion, αυτά που αναφέρεις δεν μου προκαλούν καμία εντύπωση. Να ξέρεις οτι ο κόσμος είναι γεμάτος με άτομα σαν εσένα, άδικα "κοκκορεύεσαι" για την ανυπαρξία συνείδησης. Από ασυνείδητους έχει γεμίσει ο κόσμος, και δη η Ελλάδα!
    Οι ψυχικές διαταραχές που καθιστούν ένα άτομο να μην έχει συνείδηση, είναι συγκεκριμένες και σε συγκεκριμένα ποσοστά του πλυθησμού.
    Όσο για την Ελλάδα, ο κάθε λαός έχει την κυβέρνηση που του αξίζει.
    Η έλλειψη λογικής και η "νίκη" του συναισθήματος και το "ζούμε για το τώρα" έφερε απλά περισσότερους φτωχούς.
    Τα ζώα δεν καταλαβαίνουν την λογική, όπως και η πλειοψηφία της κοινωνίας που έλαβε άθλια παιδεία και αγωγή.

  13. #133
    Quote Originally Posted by Hyperion View Post
    Εάν θυμάμαι καλά, ο πρίγκιπας από την αλαζονεία του και την μη-μάθηση από τα λάθη του κόντεψε να χάσει τη ζωή του και παρακάλαγε για αυτή.
    Δεν με "άγγιξε" ιδιαίτερα. Διότι αυτός που δεν μαθαίνει από τα λαθη του ενώ έχει υποστεί τις επιπτώσεις είναι ανόητος.
    Όλη η πορεία του ήρωα μπορει να ειδωθεί με πολλους και διαφορετικους τροπους.
    Αυτο εχω προσωπικα κρατησει και ειναι ενα κειμενο εμβληματικο.
    Ειδικως εχω αδυναμια στον Κλαιστ.
    "Make sure your worst enemy isn't you"

  14. #134
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2015
    Location
    Salonica
    Posts
    132
    Quote Originally Posted by Constantly curious View Post
    Όλη η πορεία του ήρωα μπορει να ειδωθεί με πολλους και διαφορετικους τροπους.
    Αυτο εχω προσωπικα κρατησει και ειναι ενα κειμενο εμβληματικο.
    Ειδικως εχω αδυναμια στον Κλαιστ.
    Μία προσωπική ερώτηση: Είσαι ψυχολόγος ή ψυχίατρος;

  15. #135
    Quote Originally Posted by Hyperion View Post
    Μία προσωπική ερώτηση: Είσαι ψυχολόγος ή ψυχίατρος;
    Τιποτα απο τα δυο !
    "Make sure your worst enemy isn't you"

Page 9 of 17 FirstFirst ... 7891011 ... LastLast

Similar Threads

  1. Είμαι 39 χρονών είμαι μεγάλη για σπουδές;
    By δελφίνι in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 32
    Last Post: 31-01-2019, 12:17
  2. ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΑΝ ΕΙΜΑΙ ΟΡΙΑΚΗ,ΔΙΠΟΛΙΚΗ,ΜΑΝΙΟΚΑΤΑΘ ΛΗΠΤΙΚΗ...ΤΙ ΕΙΜΑΙ??
    By tokokkinofoustani in forum Οριακή - Μεταιχμιακή Διαταραχή Προσωπικότητας
    Replies: 7
    Last Post: 16-02-2012, 09:22
  3. Ειμαι χειροτερα απ ολους.Ειμαι τελειωμενη απλα
    By maria921 in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 3
    Last Post: 10-02-2012, 12:18
  4. ειμαι σε κατασταση εκτακτου αναγκης ειμαι σε μια φαση τραγικη
    By kapios in forum Ψυχαναγκασμοί - Ιδεοψυχαναγκαστική Διαταραχή
    Replies: 7
    Last Post: 25-11-2008, 11:36
  5. Γιατί είμαι έτσι όπως είμαι...
    By Manos88 in forum Συμβουλευτική Γονέων
    Replies: 5
    Last Post: 08-07-2008, 13:37

Tags for this Thread

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •