Είμαι ψυχοπαθής;;;
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 17 12311 ... LastLast
Results 1 to 15 of 249
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2015
    Location
    Salonica
    Posts
    132

    Είμαι ψυχοπαθής;;;

    Καλησπέρα, είμαι 22 ετών και ελεύθερος επαγγελματίας.
    Διαβάζοντας το βιβλίο <<The sociopath next door>> author: Martha Stout, έβλεπα πως οι ιστορίες μέσα με περιγράφουν πλήρως. Είμαι ανίκανος να νιώσω συμπόνια ΕΚΤΟΣ από περιπτώσεις προσωπικής επιτυχίας (ναι πολύ περίεργο, συγκινούμαι). Άρχισα να καταλαβαίνω πως "κάτι δεν πήγαινε καλά" όταν μου είπε ένα στενό συγκενικό πρόσωπο πως πάσχει από μία σπάνια ανίατη ασθένεια. Ήταν σαν να άκουσα "καήκε το φαγητό", και καθότι πετυχαίνω επαγγελματικά και πλέον δεν χρειάζομαι καμία βοήθεια δεν προσπάθησα να υποκριθώ όπως έκανα παλαιότερα.
    Στις σχέσεις μου με το αντίθετο φύλο βαριέμαι πολύ γρήγορα, είμαι πολύ "καλός" στο σεξ, αλλά μέχρι εκεί. Δεν έχω καταφέρει να συνδεθώ συναισθηματικά ποτέ. Επαγγελματικά από την εργασία μου παρά το νεαρό της ηλικίας μου κατάφερα να βγάλω σε 5 μήνες περίπου 15.000 ευρώ στις πωλήσεις. Πάτησα στην 1η ευκαιρία έναν συνάδελφο και του πήρα τους πελάτες με ύπουλο τρόπο. Ένιωσα τόσο ωραία...
    Το περίεργο της υπόθεσης είναι πως παρά την πιθανή ψυχολογική μου κατάσταση, σχεδιάζω για το μέλλον. Έχω γραπτούς συγκεκριμένους στόχους ακόμη και σε διάστημα 20ετίας σπασμένους σε 5ετία 1 έτος μήνα εβδομάδα και ημέρα... Ό,τι κάνω μέσα στην ημέρα μου είναι με βάσει τους στόχους μου. Όπου και να διάβασα τα άτομα που πάσχουν από Αντικοινωνική διαταραχή προσωπικότητος δεν μπορούν να σχεδιάσουν μελλοντικά.
    Όταν έχω συμφέρον από κάποιον άνθρωπο (μακροπρόθεσμο ή βραχυπρόθεσμο) είμαι το πιο γοητευτικό και φιλικό άτομο στην Γη. Άμα πάλι δεν έχω συμφέρον αδιαφορώ ή αντιμετωπίζω το άλλο άτομο σαν σκουπίδι.
    Από μικρό παιδί πάντα εντόπιζα τις αδυναμίες και τις ανασφάλειες των ανθρώπων. Από το γυμνάσιο "κράταγα φάκελο" στους ανθρώπους. Έψαχνα γραφολογία και ψυχολογία για να καταλάβω τι χαρακτήρα έχουνε ώστε να το χρησιμοποιήσω υπέρ μου εαν χρειαστεί. Ο αδερφός μου πάντα έλεγε "έχει τρομακτικά μάτια".
    Δεν είχα ποτέ πρόβλημα με τον νόμο (παρότι τον παραβίαζα μερικές φορές σε χαμηλό επίπεδο), ποτέ δεν έχω πιει αλκόολ ποτέ δεν έχω καπνίσει ποτέ δεν έχω κάνει ναρκωτικά. Προτιμώ να περάσω τον χρόνο μου με χρήσιμα για εμένα βιβλία παρά να βγω έξω ενώ είμαι εξωστρεφής. Θεωρώ τον εαυτό μου τον καλύτερο μου φίλο και πως δεν χρειάζομαι κανέναν.

    Ευχαριστώ για τον χρόνο σας, ήθελα να εκφράσω τις σκέψεις μου. Κάθε σχόλιο και άποψη δεκτή/ο!
    Last edited by Hyperion; 26-12-2015 at 11:06.

  2. #2
    Banned
    Join Date
    Feb 2013
    Location
    Thessaloniki
    Posts
    1,545
    Κάτι άλλο είσαι αλλά δεν μπορώ να το αναφέρω.

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2015
    Location
    ζουγκλοathens
    Posts
    789
    Aπο παντα ετσι αισθανοσουν?

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2015
    Location
    Salonica
    Posts
    132
    Quote Originally Posted by Ntoubroutza View Post
    Κάτι άλλο είσαι αλλά δεν μπορώ να το αναφέρω.
    Παρακαλώ, θα ήθελα πολύ να μου πείτε την άποψη σας.

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2015
    Location
    Salonica
    Posts
    132
    Quote Originally Posted by mnimonio is back View Post
    Aπο παντα ετσι αισθανοσουν?
    Ναι, από πάντα.

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2015
    Location
    ζουγκλοathens
    Posts
    789
    Παιδικη ηλικια/οικογενεια.. ειχες ασχημα βιωματα?

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2015
    Location
    Salonica
    Posts
    132
    Quote Originally Posted by mnimonio is back View Post
    Παιδικη ηλικια/οικογενεια.. ειχες ασχημα βιωματα?
    Όχι, μεγάλωσα με πολύ αγάπη από το σπίτι μου. Έλαβα εξαιρετική παιδεία και ξένες γλώσσες. Α, επίσης δεν έχω βασανίσει ποτέ ζωά και μάλλον τους συμπεριφέρομαι πολύ καλύτερα από ότι τους ανθρώπους.

  8. #8
    Αν εισαι, αν δηλαδη λαβεις γνωματευση ειδικου και ειναι - Ναι, εχετε μια μορφη διαταραχης...
    Θα το λαμβανες σοβαρα υπ οψιν ?
    "Make sure your worst enemy isn't you"

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2015
    Location
    Salonica
    Posts
    132
    Quote Originally Posted by Constantly curious View Post
    Αν εισαι, αν δηλαδη λαβεις γνωματευση ειδικου και ειναι - Ναι, εχετε μια μορφη διαταραχης...
    Θα το λαμβανες σοβαρα υπ οψιν ?
    Κανένας ψυχοπαθής δεν αναζητεί θεραπεία. Εκτός αν πρόκειται για επιδόματα κλπ...
    Αν λάμβανα διάγνωση μπορεί να πήγαινα για θεραπεία για να μάθω και άλλα πράγματα για τον άνθρωπο και αν τα χρησιμοποιούσα προς όφελος μου.

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2015
    Location
    ζουγκλοathens
    Posts
    789
    Quote Originally Posted by Hyperion View Post
    Όχι, μεγάλωσα με πολύ αγάπη από το σπίτι μου. Έλαβα εξαιρετική παιδεία και ξένες γλώσσες. Α, επίσης δεν έχω βασανίσει ποτέ ζωά και μάλλον τους συμπεριφέρομαι πολύ καλύτερα από ότι τους ανθρώπους.
    Δεν εχω καμια καταρτιση ωστε να σου πω οτι εχεις μια καποια διαταραχη..σιγουρα δεν ειναι φυσιολογικο να αισθανεσαι ετσι και για να ερθεις μεχρι εδω να το επικοινωνησεις ολο αυτο σημαινει οτι και εσυ δεν νιωθεις και πολυ καλα με ολο αυτο.

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2015
    Location
    Salonica
    Posts
    132
    Quote Originally Posted by mnimonio is back View Post
    Δεν εχω καμια καταρτιση ωστε να σου πω οτι εχεις μια καποια διαταραχη..σιγουρα δεν ειναι φυσιολογικο να αισθανεσαι ετσι και για να ερθεις μεχρι εδω να το επικοινωνησεις ολο αυτο σημαινει οτι και εσυ δεν νιωθεις και πολυ καλα με ολο αυτο.
    Το ότι το λέω σε ένα online forum το οποίο είναι ανώνυμο δεν σημαίνει πως υποφέρω.
    Ειλικρινά, εάν είχα επιλογή να γίνω "φυσιολογικός"... Ποτέ δεν θα το επέλεγα... Δεν έχω τύψεις σε ό,τι και να κάνω. Έχει την ομορφιά του αυτό.

  12. #12
    Quote Originally Posted by Hyperion View Post
    Κανένας ψυχοπαθής δεν αναζητεί θεραπεία. Εκτός αν πρόκειται για επιδόματα κλπ...
    Αν λάμβανα διάγνωση μπορεί να πήγαινα για θεραπεία για να μάθω και άλλα πράγματα για τον άνθρωπο και αν τα χρησιμοποιούσα προς όφελος μου.
    Μάλιστα. Μπορει απλα να εχεις προσαρμοστει άριστα στο ανταγωνιστικο περιβαλλον της εργασιας σου, να εισαι φιλοδοξος και με ψυχικα αποθεματα ! Να μην αντιλαμβανεσαι επακριβως την εννοια -εν συναισθηση, κατανοηση, συμπονια, γινομαι δευτεραγωνιστης για να βοηθησω το συνολο-

    Τα ορια φυσιολογικου και μη τα εχουν ορισει. Σε αγγλικη βιβλιογραφια υπαρχει πλουσιο υλικο διαγνωστικων κριτηριων παρολαυτα ο ανθρωπινος εγκεφαλος θεωρω οτι δεν μπορει να αγγιξει το 100% της αυτο επιγνωσης του. Κατα συνεπεια ή αυτο προσδιοριζεσαι ή σε εισαγει σε μια νεα φιλοσοφια θεασης του κοσμου και του πως να ζεις (αν δεν εισαι ευχαριστημενος με αυτο που ζεις ) ενας ειδικος.

    Απο την αλλη, δεν μπορω να καταλαβω ενας ανθρωπος με τοση αυτοπεποιθηση, αυτο ελεγχο και παραγωγικη αφυπνιση ζητα την αποψη αγνωστων.
    Αν θελεις μου απαντας.
    "Make sure your worst enemy isn't you"

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2015
    Location
    Salonica
    Posts
    132
    Quote Originally Posted by Constantly curious View Post
    Μάλιστα. Μπορει απλα να εχεις προσαρμοστει άριστα στο ανταγωνιστικο περιβαλλον της εργασιας σου, να εισαι φιλοδοξος και με ψυχικα αποθεματα ! Να μην αντιλαμβανεσαι επακριβως την εννοια -εν συναισθηση, κατανοηση, συμπονια, γινομαι δευτεραγωνιστης για να βοηθησω το συνολο-

    Τα ορια φυσιολογικου και μη τα εχουν ορισει. Σε αγγλικη βιβλιογραφια υπαρχει πλουσιο υλικο διαγνωστικων κριτηριων παρολαυτα ο ανθρωπινος εγκεφαλος θεωρω οτι δεν μπορει να αγγιξει το 100% της αυτο επιγνωσης του. Κατα συνεπεια ή αυτο προσδιοριζεσαι ή σε εισαγει σε μια νεα φιλοσοφια θεασης του κοσμου και του πως να ζεις (αν δεν εισαι ευχαριστημενος με αυτο που ζεις ) ενας ειδικος.

    Απο την αλλη, δεν μπορω να καταλαβω ενας ανθρωπος με τοση αυτοπεποιθηση, αυτο ελεγχο και παραγωγικη αφυπνιση ζητα την αποψη αγνωστων.
    Αν θελεις μου απαντας.
    Σε ευχαριστώ για το ποστ σου, θέτεις μερικά πράγματα πολύ στοχευμένα.
    Δεν εκφράζομαι πολύ, οι προσωπικές μου σχέσεις είναι (θερμές για τους άλλους) πολύ τυπικές για εμένα.
    Το να ανταλλάξεις εμπειρίες και απόψεις στο ίντερνετ δεν έχει επιπτώσεις, πχ εαν πω αυτά τα πράγματα σε έναν γνωστό μου καταλαβαίνεις το ύφος που θα με κοιτάξει και το τι πρόκειται να πει στους άλλους για εμένα.
    Οπότε πιστεύω πως η έκφραση εδώ πέρα εφόσον παραμένω στα εντός των πλαισίων της νομιμότητος μου κάνει καλό γιατί εκφράζομαι. Το κατά πόσο λαμβάνω σοβαρά τις απόψεις των αγνώστων το γνωρίζω ο ίδιος. (καταλαβαίνεις τι θέλω να πω).
    Ή από την άλλη μεριά μπορεί να είναι περιέργεια για τις αντιδράσεις που θα λάβουν χώρα από τους ανθρώπους με συνείδηση ως προς το ψυχολογικό μου προφίλ (που είναι λιγάκι διασκεδαστικό).

  14. #14
    *Μολις προσεξα οτι εχεις δωσει απαντηση στον εαυτο σου απαντωντας στο θεμα "ψυχοπαθεια". Απο την απαντηση σου αναρωτιεμαι - νιωθεις ομορφα με την υπεροχη που χαριζει η δυναμη του νου εναντι του συναισθηματικου τρωτου μοτιβου ?
    "Make sure your worst enemy isn't you"

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2015
    Location
    Salonica
    Posts
    132
    Quote Originally Posted by Constantly curious View Post
    *Μολις προσεξα οτι εχεις δωσει απαντηση στον εαυτο σου απαντωντας στο θεμα "ψυχοπαθεια". Απο την απαντηση σου αναρωτιεμαι - νιωθεις ομορφα με την υπεροχη που χαριζει η δυναμη του νου εναντι του συναισθηματικου τρωτου μοτιβου ?
    Νιώθω πολύ όμορφα, όταν οι άλλοι "σπάνε" λόγω των συναισθημάτων τους, εγώ έχω την ικανότητα να κάνω αυτό που πρέπει, όταν πρέπει είτε βαριέμαι είτε όχι.
    Πχ στον τομέα που εργάζομαι η αγορά έχει πέσει σε "κατάθλιψη" και εγώ βγάζω όσα δεν βγάζουν έμπειροι σε αυτόν τον χώρο. Γιατί δεν φοβάμαι την απόρριψη τις παραπάνω ώρες κλπ..
    Δουλεύω σαν ρομπότ κατά κάποιον τρόπο και με ικανοποιηεί πολύ αυτό.

Page 1 of 17 12311 ... LastLast

Similar Threads

  1. Είμαι 39 χρονών είμαι μεγάλη για σπουδές;
    By δελφίνι in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 32
    Last Post: 31-01-2019, 13:17
  2. ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΑΝ ΕΙΜΑΙ ΟΡΙΑΚΗ,ΔΙΠΟΛΙΚΗ,ΜΑΝΙΟΚΑΤΑΘ ΛΗΠΤΙΚΗ...ΤΙ ΕΙΜΑΙ??
    By tokokkinofoustani in forum Οριακή - Μεταιχμιακή Διαταραχή Προσωπικότητας
    Replies: 7
    Last Post: 16-02-2012, 10:22
  3. Ειμαι χειροτερα απ ολους.Ειμαι τελειωμενη απλα
    By maria921 in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 3
    Last Post: 10-02-2012, 13:18
  4. ειμαι σε κατασταση εκτακτου αναγκης ειμαι σε μια φαση τραγικη
    By kapios in forum Ψυχαναγκασμοί - Ιδεοψυχαναγκαστική Διαταραχή
    Replies: 7
    Last Post: 25-11-2008, 12:36
  5. Γιατί είμαι έτσι όπως είμαι...
    By Manos88 in forum Συμβουλευτική Γονέων
    Replies: 5
    Last Post: 08-07-2008, 14:37

Tags for this Thread

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •