Είμαι ψυχοπαθής;;; - Page 7
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 7 of 17 FirstFirst ... 56789 ... LastLast
Results 91 to 105 of 249
  1. #91
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2015
    Posts
    979
    Κατέχω θέση εξουσίας και είμαι ίδια με πρίν Μακ. Βέβαια μετα απο χρόνια στη δουλεια μου είμαι πιο "σοφή" ας πουμε ως προς το αντικείμενο της εργασίας μου, αλλά ποτέ δε με ένοιαζε να ασκώ εξουσία. Πιο πολύ ως εργαλείο οργανωτικό το αντιλαμβάνομαι παρά ως νοητικό παιχνίδι.
    Αν πίστευα πως οι αλλοι δεν αξιζουν οσο εγω επειδη είναι υφιστάμενοι, ίσως να έδειχνα ή να ανακάλυπτα κατι αλλο απο αυτό που φανταζομουν πως είμαι. Εντελώς θεωρητική φαση που δεν εχει και νοημα να απαντηθει.

    Επίσης αυτό που λές,

    Αν νικησεις τις ανασφαλειες σου , που την εντοπιζω σε μια , το να εξουσιαζεις τους αλλους , δεν εχει διαφορα αν κατεχεις εξουσια η οχι , παντα θα συμπεριφερεσαι το ιδιο , ασχετως υπαρξης εξουσιας η οχι .

    Ακριβώς το ίδιο λέω, απλώς δεν θεωρώ ότι η έξουσία μου πρόσφερε τίποτε άλλο, απο αυξημενο σε σχέση με πριν μισθο.

    Τέλος hyp δεν βρίσκεσαι πουθενα ατόφια μέσα σε αυτα που λές. Φοβασαι τα λάθη τα ΔΙΚΑ σου; Ουτε και μιλάω φιλοσοφικά ή με συναισθηματισμούς. Καμια σχέση. Και με εκπλήσει που εχεις ασχοληθεί με forex και δεν εισαι σε θέση να αντιληφθείς την μαθηματική τεκμηριωση των όσων έγραψα, έστω και με δυσνόητη για σένα γλώσσα, αλλά προτιμάς να αποδημήσεις κάτι που δεν καταλαβαίνεις περιμένοντας να σου φτύσουν μασημένη τροφή στο στόμα.

  2. #92
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2015
    Location
    Salonica
    Posts
    132
    Quote Originally Posted by kutchunie View Post
    Κατέχω θέση εξουσίας και είμαι ίδια με πρίν Μακ. Βέβαια μετα απο χρόνια στη δουλεια μου είμαι πιο "σοφή" ας πουμε ως προς το αντικείμενο της εργασίας μου, αλλά ποτέ δε με ένοιαζε να ασκώ εξουσία. Πιο πολύ ως εργαλείο οργανωτικό το αντιλαμβάνομαι παρά ως νοητικό παιχνίδι.
    Αν πίστευα πως οι αλλοι δεν αξιζουν οσο εγω επειδη είναι υφιστάμενοι, ίσως να έδειχνα ή να ανακάλυπτα κατι αλλο απο αυτό που φανταζομουν πως είμαι. Εντελώς θεωρητική φαση που δεν εχει και νοημα να απαντηθει.

    Επίσης αυτό που λές,

    Αν νικησεις τις ανασφαλειες σου , που την εντοπιζω σε μια , το να εξουσιαζεις τους αλλους , δεν εχει διαφορα αν κατεχεις εξουσια η οχι , παντα θα συμπεριφερεσαι το ιδιο , ασχετως υπαρξης εξουσιας η οχι .

    Ακριβώς το ίδιο λέω, απλώς δεν θεωρώ ότι η έξουσία μου πρόσφερε τίποτε άλλο, απο αυξημενο σε σχέση με πριν μισθο.

    Τέλος hyp δεν βρίσκεσαι πουθενα ατόφια μέσα σε αυτα που λές. Φοβασαι τα λάθη τα ΔΙΚΑ σου; Ουτε και μιλάω φιλοσοφικά ή με συναισθηματισμούς. Καμια σχέση. Και με εκπλήσει που εχεις ασχοληθεί με forex και δεν εισαι σε θέση να αντιληφθείς την μαθηματική τεκμηριωση των όσων έγραψα, έστω και με δυσνόητη για σένα γλώσσα, αλλά προτιμάς να αποδημήσεις κάτι που δεν καταλαβαίνεις περιμένοντας να σου φτύσουν μασημένη τροφή στο στόμα.
    Forex: Όχι, ξέρω τι είναι πως δουλεύει δεν βάζω χρήματα σε "individual stocks".
    Η δυσνόητη για εμένα γλώσσα: την εκλαμβάνω όπως σου προ-είπα, αν και θα είχα μεγάλη περιέργεια να δω τον γραφικό σου χαρακτήρα για να καταλάβω καλύτερα μερικά στοιχεία της προσωπικότητος σου.
    Προτιμώ απλή λογική έκφραση και όχι μέσω "φίλτρων".
    Οι φόβοι αντιμετωπίζονται με έναν τρόπο. -Do the thing you fear, and the death of fear is certain.

  3. #93
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    Quote Originally Posted by Hyperion View Post
    Όταν κάποιος νιώσει άσχημα πχ όταν του/της λες την αλήθεια. Που συνήθως είναι δύσκολη και σκληρή. Στην σκέψη μίας πχ εξαπάτησης. Μέσα σου επεξεργάζεσαι τις αρνητικές επιπτώσεις ή τον πόνο του άλλου ; Βάζεις τον εαυτό σου στην θέση του άλλου;
    Κατι τετοιο συνεβη στα δυο γεγονοτα που σου ανεφερα , αλλα , παλι προς εκπληξη μου , αδιαφορησα πληρως για τις αρνητικες επιπτωσεις που υπεστην ο αλλος , και υπεστην μαλλον σοβαρες επιπτωσεις , τι μαλλον , σιγουρα ...
    Δεν εξαπατησα καποιον , απλως απεκρυψα την αληθεια , γιατι ηταν βολικο .
    Αν η αληθεια ειναι σκληρη ,αποφευγω να την πω , προτιμω την οδο της αποχωρησης , ειναι βολικο......

  4. #94
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2015
    Posts
    979
    Quote Originally Posted by Macgyver View Post
    ..... Θεωρω τον εαυτο μου με συνειδηση , αλλα δυο πραξεις που εκανα την τελευταια 15ετια , που ειχαν σχεση αμεση με το ποση συνειδηση εχω , εξεπληξα τον ιδιο μου τον εαυτο , διοτι εδειξα πληρη ελλειψη συνειδησης , και τυψεων ...
    Αυτό ακριβώς εννοουσα Μακ όταν έγραφα στο πρωτο ποστ ότι

    Με άλλα λόγια, και χωρίς ίχνος μοιρολατρίας, αλλά με απλά μαθηματικά, όποιος επιλέξει να φερθεί χειριστικά στους άλλους, δημιουργεί ισόποσες ροές/αποθέματα χειριστικότητας προς τον εαυτό του που κάποια μέρα θα σκάσει προς τον ίδιο.

    Τα χουν αποδείξει χρόνια έρευνας και στην ψυχανάλυση και στην ψυχολογία. Δεν έχει να κάνει ούτε με "συμπαντικές ενέργειες" τυπου new age, ούτε με βουδισμο ότι ας πουμε στην επόμενη ζωη θα γεννηθεις γυμνοσαλιαγκας ουτε τπτ τέτοιο. Οταν παραβαίνεις τον προσωπικό ηθικό κωδικα σου, τότε στο μέλλον, αν ζησεις αρκετα, θα στο "ξεράσει" ως πρόβλημα το υποσυνειδητο και όσο συγκροτημενος κι αν είσαι, αν δεν το αντιμετωπισεις εγκαιρα θα τα κανεις όλα... να μην πω τι

  5. #95
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2015
    Location
    Salonica
    Posts
    132
    Quote Originally Posted by Macgyver View Post
    Κατι τετοιο συνεβη στα δυο γεγονοτα που σου ανεφερα , αλλα , παλι προς εκπληξη μου , αδιαφορησα πληρως για τις αρνητικες επιπτωσεις που υπεστην ο αλλος , και υπεστην μαλλον σοβαρες επιπτωσεις , τι μαλλον , σιγουρα ...
    Δεν εξαπατησα καποιον , απλως απεκρυψα την αληθεια , γιατι ηταν βολικο .
    Αν η αληθεια ειναι σκληρη ,αποφευγω να την πω , προτιμω την οδο της αποχωρησης , ειναι βολικο......
    Μάλιστα, προσωπικά πάντα βάζω τα πλεονεκτήματα και μειονεκτήματα. Δεν σκέφτομαι ούτε πως θα νιώσει ο/οι άλλος/οι. Λαμβάνω υπόψιν τον πόνο που μπορεί να προκληθεί στον άλλον αλλά μόνο και μόνο για να μην υποστώ εγώ αρνητικές επιπτώσεις από τον πόνο αυτό (να μην γύρισει "μπούμερανγκ").

  6. #96
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2015
    Location
    Salonica
    Posts
    132
    Quote Originally Posted by kutchunie View Post
    Αυτό ακριβώς εννοουσα Μακ όταν έγραφα στο πρωτο ποστ ότι

    Με άλλα λόγια, και χωρίς ίχνος μοιρολατρίας, αλλά με απλά μαθηματικά, όποιος επιλέξει να φερθεί χειριστικά στους άλλους, δημιουργεί ισόποσες ροές/αποθέματα χειριστικότητας προς τον εαυτό του που κάποια μέρα θα σκάσει προς τον ίδιο.

    Τα χουν αποδείξει χρόνια έρευνας και στην ψυχανάλυση και στην ψυχολογία. Δεν έχει να κάνει ούτε με "συμπαντικές ενέργειες" τυπου new age, ούτε με βουδισμο ότι ας πουμε στην επόμενη ζωη θα γεννηθεις γυμνοσαλιαγκας ουτε τπτ τέτοιο. Οταν παραβαίνεις τον προσωπικό ηθικό κωδικα σου, τότε στο μέλλον, αν ζησεις αρκετα, θα στο "ξεράσει" ως πρόβλημα το υποσυνειδητο και όσο συγκροτημενος κι αν είσαι, αν δεν το αντιμετωπισεις εγκαιρα θα τα κανεις όλα... να μην πω τι
    Όλοι οι άνθρωποι έχουν ηθικό κώδικα;

  7. #97
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2015
    Posts
    979
    Quote Originally Posted by Hyperion View Post
    Οι φόβοι αντιμετωπίζονται με έναν τρόπο. -Do the thing you fear, and the death of fear is certain.
    Οταν ο φόβος είναι απωθημένος, δλδ δεν συνειδητοποιείς πως τον έχεις, τότε δεν είναι τόσο άπλα τα πράγματα, το αντίθετο, είναι επικίνδυνα, κυρίως για σένα τον ίδιο που τον έχεις απωθήσει. Καλά τα τσιτάτα είπαμε, αλλά ας μην παραμυθιαζόμαστε κιόλας.

  8. #98
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2015
    Posts
    979
    Quote Originally Posted by Hyperion View Post
    Όλοι οι άνθρωποι έχουν ηθικό κώδικα;

    Κι εσύ έχεις. Η δική σου ηθική ας πούμε λέει ότι δεν σε νοιάζει τπτ αλλο πέρα απο την επιτυχια. Αυτη είναι η δική σου ηθική. Ο παιδόφιλος μπορεί να θεωρεί πράξη αγάπης τον βιασμό ενος παιδιου. Ηθική είναι κι αυτή.

    Δεν εννοουμε οτι οι ηθικοι είναι αυτοι που σταυροκοπιουνται ολη μέρα και δεν τρωνε λάδι παρασκευή και τεταρτη. Ολοι υπακούν στην προσωπική τους ηθική ή τουλάχιστον έχουν αναρωτηθεί στη ζωη τους αν κάτι είναι τίμιο ή όχι ή σωστο ας πούμε. Διαφωνείς?

  9. #99
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2015
    Location
    Salonica
    Posts
    132
    Quote Originally Posted by kutchunie View Post
    Κι εσύ έχεις. Η δική σου ηθική ας πούμε λέει ότι δεν σε νοιάζει τπτ αλλο πέρα απο την επιτυχια. Αυτη είναι η δική σου ηθική. Ο παιδόφιλος μπορεί να θεωρεί πράξη αγάπης τον βιασμό ενος παιδιου. Ηθική είναι κι αυτή.

    Δεν εννοουμε οτι οι ηθικοι είναι αυτοι που σταυροκοπιουνται ολη μέρα και δεν τρωνε λάδι παρασκευή και τεταρτη. Ολοι υπακούν στην προσωπική τους ηθική ή τουλάχιστον έχουν αναρωτηθεί στη ζωη τους αν κάτι είναι τίμιο ή όχι ή σωστο ας πούμε. Διαφωνείς?
    Με αυτή την έννοια, συμφωνώ. Η προσωπική μου ηθική τότε είναι πολύ κοντά στον νόμο του ισχυροτέρου που περιγράφει ο Θουκυδίδης στον τόμο 'Ε, διάλογος Αθηναίων - Μηλίων.

  10. #100
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    Quote Originally Posted by kutchunie View Post





    Τέλος hyp δεν βρίσκεσαι πουθενα ατόφια μέσα σε αυτα που λές. Φοβασαι τα λάθη τα ΔΙΚΑ σου; Ουτε και μιλάω φιλοσοφικά ή με συναισθηματισμούς. Καμια σχέση. Και με εκπλήσει που εχεις ασχοληθεί με forex και δεν εισαι σε θέση να αντιληφθείς την μαθηματική τεκμηριωση των όσων έγραψα, έστω και με δυσνόητη για σένα γλώσσα, αλλά προτιμάς να αποδημήσεις κάτι που δεν καταλαβαίνεις περιμένοντας να σου φτύσουν μασημένη τροφή στο στόμα.
    Δεν σε καταλαβαινω , δεν ξερω τι ειναι το hyp , δεν φοβαμαι τα λαθη μου , εχω κανει αρκετα , δεν εχω ασχοληθει μονο με FOREX , ηταν η δευτερευουσα δουλεια μου , η κυρια ηταν ακομη πιο περιπλοκη και πιο δυσκολη , και αρκετα προκλητικη για να την γραψω δημοσιως , δεν εχω καταλαβει ουσιαστικα λεξη απο αυτα που γραφεις , οποτε τι ναποδημησω , αφου δεν καταλαβαινω τι θελεις να πεις . Να σου θυμισω οτι δεν ειμαι σε φορουμ στοχασμου και διανοησης , αλλα σε φορουμ ψυχολογιας . Τωρα εσυ κατι θες να πεις , αλλα μια ρηση λεει ' αν δεν μπορεις να εξηγησεις κατι με απλα λογια στην γιαγια σου , και να το καταλαβει , δεν το κατεχεις ουτε εσυ ' , και γιαγια δεν ειμαι !!!!

    Τον λογο της ατυπης ' επιθεσης ' στο προσωπο μου , δεν μπορω να τον καταλαβω , αν υπονοεις οτι δεν καταλαβαινω και πολλα , οκ , δεν εχω καμμια αντιρρηση , μπορει ναναι κι ετσι , γι αυτο θα λογοφερουμε τωρα ? εχεις καθε δικαιωμα να εχεις την αποψη σου , δεν μπορω να στο στερησω !!

  11. #101
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    Quote Originally Posted by kutchunie View Post
    Αυτό ακριβώς εννοουσα Μακ όταν έγραφα στο πρωτο ποστ ότι

    Με άλλα λόγια, και χωρίς ίχνος μοιρολατρίας, αλλά με απλά μαθηματικά, όποιος επιλέξει να φερθεί χειριστικά στους άλλους, δημιουργεί ισόποσες ροές/αποθέματα χειριστικότητας προς τον εαυτό του που κάποια μέρα θα σκάσει προς τον ίδιο.

    Τα χουν αποδείξει χρόνια έρευνας και στην ψυχανάλυση και στην ψυχολογία. τι


    Αυτο που γραφεις , δεν εχει αποδειχθει πουθενα , ειναι δικη σου επινοηση . Ισχυει μονο σττην περιπτωση που ο επιλεγων να φερθει χειριστικα στους αλλοος , θα υποστει τις ροες αρνητικης ενεργειας , μονο αν εχει τυψεις , αν δενεχει , δεν υπαρχουν συνεπειες , ουτε μυστηριωδεις ροες κακης ενεργειας προς τον εαυτο του .

  12. #102
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2015
    Location
    Salonica
    Posts
    132
    @Macgyver θα ήθελες να επικοινωνίσεις μαζί μου στο e-mail μου; το μήνυμα τροποποιήθηκε απο την διαχείριση( προσωπικά στοιχεία επικοινωνίας μπορείτε να ανταλλάξετε κάλλιστα με π.μ )
    Last edited by betelgeuse; 25-12-2015 at 21:25.

  13. #103
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2015
    Posts
    979
    Quote Originally Posted by Macgyver View Post
    Αυτο που γραφεις , δεν εχει αποδειχθει πουθενα , ειναι δικη σου επινοηση . Ισχυει μονο σττην περιπτωση που ο επιλεγων να φερθει χειριστικα στους αλλοος , θα υποστει τις ροες αρνητικης ενεργειας , μονο αν εχει τυψεις , αν δενεχει , δεν υπαρχουν συνεπειες , ουτε μυστηριωδεις ροες κακης ενεργειας προς τον εαυτο του .
    Πάλι λάθος τα έγραψα ή επιλεκτικά κοβοράβονται κομμάτια για να βγεί κάτι που θελεις; δεν ξέρω, ούτε απάντηση περιμένω. Επίσης και ο ψυχαναλυτής μου παίζει να είναι σκιτζής όπως και ο Ράιχ που το αναφέρει ευθαρσώς στην ανάλυση του χαρακτήρα όταν η χειριστικότητα είναι αποτέλεσμα απώθησης.
    Τα χουν αποδείξει χρόνια έρευνας και στην ψυχανάλυση και στην ψυχολογία... ....Οταν παραβαίνεις τον προσωπικό ηθικό κωδικα σου, τότε στο μέλλον, αν ζησεις αρκετα, θα στο "ξεράσει" ως πρόβλημα το υποσυνειδητο και όσο συγκροτημενος κι αν είσαι, αν δεν το αντιμετωπισεις εγκαιρα θα τα κανεις όλα... να μην πω τι


    Με παρένθεση οτι δεν αναφέρομαι σε καμμία ενέργια, τα περί αποδείξεων εκεί πηγαινε.

  14. #104
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2015
    Posts
    979
    Quote Originally Posted by Macgyver View Post
    Δεν σε καταλαβαινω , δεν ξερω τι ειναι το hyp , δεν φοβαμαι τα λαθη μου , εχω κανει αρκετα , δεν εχω ασχοληθει μονο με FOREX , ηταν η δευτερευουσα δουλεια μου , η κυρια ηταν ακομη πιο περιπλοκη και πιο δυσκολη , και αρκετα προκλητικη για να την γραψω δημοσιως , δεν εχω καταλαβει ουσιαστικα λεξη απο αυτα που γραφεις , οποτε τι ναποδημησω , αφου δεν καταλαβαινω τι θελεις να πεις . Να σου θυμισω οτι δεν ειμαι σε φορουμ στοχασμου και διανοησης , αλλα σε φορουμ ψυχολογιας . Τωρα εσυ κατι θες να πεις , αλλα μια ρηση λεει ' αν δεν μπορεις να εξηγησεις κατι με απλα λογια στην γιαγια σου , και να το καταλαβει , δεν το κατεχεις ουτε εσυ ' , και γιαγια δεν ειμαι !!!!

    Τον λογο της ατυπης ' επιθεσης ' στο προσωπο μου , δεν μπορω να τον καταλαβω , αν υπονοεις οτι δεν καταλαβαινω και πολλα , οκ , δεν εχω καμμια αντιρρηση , μπορει ναναι κι ετσι , γι αυτο θα λογοφερουμε τωρα ? εχεις καθε δικαιωμα να εχεις την αποψη σου , δεν μπορω να στο στερησω !!
    ΔΕεν αφορούσε εσενα αυτο μου το σχόλιο, αλλά τον θεματογράφο. ΗYp = Hyperιοn

  15. #105
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2015
    Location
    Αθήνα
    Posts
    574
    Quote Originally Posted by Hyperion View Post
    Πάτησα στην 1η ευκαιρία έναν συνάδελφο και του πήρα τους πελάτες με ύπουλο τρόπο. Ένιωσα τόσο ωραία...
    αφού θεωρείς οτι εχεις αντικοινωνική διαταραχή προσωπικότητας και θες να διορθωθείς, δεν πας καλύτερα να ενημερωσεις το "συναδελφο" σου να του ζητήσεις και μια συγγνωμη να δούμε τι θα σου πει; Εκτος αν δεν θες και εισαι εδω μεσα και μας δουλευεις για την ψυχολογική σου κατάσταση. Φαντάζομαι αν γνώριζες καποιον από εδω μέσα εκτος φόρουμ θα τον εξαπατούσες...

Page 7 of 17 FirstFirst ... 56789 ... LastLast

Similar Threads

  1. Είμαι 39 χρονών είμαι μεγάλη για σπουδές;
    By δελφίνι in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 32
    Last Post: 31-01-2019, 13:17
  2. ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΑΝ ΕΙΜΑΙ ΟΡΙΑΚΗ,ΔΙΠΟΛΙΚΗ,ΜΑΝΙΟΚΑΤΑΘ ΛΗΠΤΙΚΗ...ΤΙ ΕΙΜΑΙ??
    By tokokkinofoustani in forum Οριακή - Μεταιχμιακή Διαταραχή Προσωπικότητας
    Replies: 7
    Last Post: 16-02-2012, 10:22
  3. Ειμαι χειροτερα απ ολους.Ειμαι τελειωμενη απλα
    By maria921 in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 3
    Last Post: 10-02-2012, 13:18
  4. ειμαι σε κατασταση εκτακτου αναγκης ειμαι σε μια φαση τραγικη
    By kapios in forum Ψυχαναγκασμοί - Ιδεοψυχαναγκαστική Διαταραχή
    Replies: 7
    Last Post: 25-11-2008, 12:36
  5. Γιατί είμαι έτσι όπως είμαι...
    By Manos88 in forum Συμβουλευτική Γονέων
    Replies: 5
    Last Post: 08-07-2008, 14:37

Tags for this Thread

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •