μυρμιγκιασμα στην πλατη και φοβος για ΣΚΠ!
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 3 123 LastLast
Results 1 to 15 of 41
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    May 2014
    Location
    Chios
    Posts
    488

    μυρμιγκιασμα στην πλατη και φοβος για ΣΚΠ!

    Γεια σας παιδια...
    Εδω και 2 εβδομαδες περιπου εχω μια αισθηση μυρμιγκιασματος στην πλατη στο υψος της καρδιας περιπου..Δεν το νιωθω συνεχεια, αλλα το νιωθω σε καθημερινη βαση, συνηθως οταν καμπουριαζω ελαφρα ή οταν κανω καποιες δουλειες που αλλαζω λιγο τη σταση του σωματος μου, οπως οταν πλενω τα πιατα πχ..

    Να σημειωσω οτι ειμαι εγκυος στον 7ο μηνα και εχω φοβηθει πολυ, καθότι για πολλοστη φορα μπηκα στο νετ και διαβασα για συμπτωματα...παραπεμπουν ολα σε ΣΚΠ ..βεβαια εγω το πηγα σε αλλο επιπεδο..διαβασα οτι ακομη και στη μαγνητικη η ΣΚΠ πολλες φορες δε φαινεται..οποτε αγχωνομαι οτι ακομη και να κανω μαγνητικη μπορει να εχω την ασθενεια και να μην φανει κατι..

    Γενικα ειμαι πολυ αγχωδες ατομο με πολλα ψυχοσωματικα συμπτωματα τα τελευταια 2 χρονια που επιδεινωνονται απο την νοσοφοβια μου..εχω μονιμα συσπασεις στους μυες σε ολο το σωμα και περυσι που εκαν μαγνητικη εγκεφαλου ειχε βγει καθαρη..σκεφτομαι να ξανα κανω αλλα φοβαμαι οτι και να εχω κατι δε προκειται να φανει..

    Συγγνωμη για το μεγαλο post..καθε συμβουλη θα ηταν πολυτιμη για μενα
    Pionier vsegda gotov!!!

  2. #2
    Banned
    Join Date
    Aug 2015
    Location
    νησια bora bora
    Posts
    4,715
    μαμη μου αυτο ΔΕΝ ειναι μεγαλο ποστ!... ψυχή μου γιατι το ψαχνεις στο νετ?...αφου ΞΕΡΕΙΣ τι γίνεται εκει μεσα!!!..το πιο λογικο ειναι να ειναι της εγκυμοσυνης.όλες αυτες οι εντασεις και οι μερες που πλησιαζουν ..σε εχουν στρεσσαρει ..υπάρχει καποιος ειδικος που να μπορει να σε καθυσηχασει πάνω σε αυτο? γυναικολόγος ή ψυχολογος?

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    May 2014
    Location
    Chios
    Posts
    488
    Quote Originally Posted by rea View Post
    μαμη μου αυτο ΔΕΝ ειναι μεγαλο ποστ!... ψυχή μου γιατι το ψαχνεις στο νετ?...αφου ΞΕΡΕΙΣ τι γίνεται εκει μεσα!!!..το πιο λογικο ειναι να ειναι της εγκυμοσυνης.όλες αυτες οι εντασεις και οι μερες που πλησιαζουν ..σε εχουν στρεσσαρει ..υπάρχει καποιος ειδικος που να μπορει να σε καθυσηχασει πάνω σε αυτο? γυναικολόγος ή ψυχολογος?
    Ρεουλα μου ολο λεω δε θα το ψαξω στο νετ και ολο καταληγω να ψαχνω σαν μανιασμενη..ειχα κ κατι ψιλοζαλαδες και λιγο ασταθεια προχθες και εχω αγχωθει ακομη περισσοτερο..τα εχω συνδεσει ολα στο μυαλο μου και ξαναγυρισα στα παλια...και παλαιοτερα φοβομουν για ΣΚΠ οταν ξεκινησαν οι συσπασεις στους μυες..
    Φοβαμαι οτι το προβλημα μου ειναι οργανικο και οτι ο ψυχολογος δε θα καταφερει να με ηρεμησει
    Pionier vsegda gotov!!!

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2015
    Posts
    675
    Quote Originally Posted by madiwasp View Post
    Ρεουλα μου ολο λεω δε θα το ψαξω στο νετ και ολο καταληγω να ψαχνω σαν μανιασμενη..ειχα κ κατι ψιλοζαλαδες και λιγο ασταθεια προχθες και εχω αγχωθει ακομη περισσοτερο..τα εχω συνδεσει ολα στο μυαλο μου και ξαναγυρισα στα παλια...και παλαιοτερα φοβομουν για ΣΚΠ οταν ξεκινησαν οι συσπασεις στους μυες..
    Φοβαμαι οτι το προβλημα μου ειναι οργανικο και οτι ο ψυχολογος δε θα καταφερει να με ηρεμησει
    Εγώ ξέρω ότι η μαγνητική δείχνει το πρόβλημα και μετά από εκεί και πέρα ο γιατρός κάνει τη διάγνωση. Κατάλληλος είναι ο νευρολόγος και όχι ο οφθαλμίατρος, αλλά δεν υπάρχει λόγος να ανησυχείς. Υπάρχουν πάρα πολλά ψυχοσωματικά συμπτώματα που προσομοιάζουν στα συμπτώματα της σκλήρυνσης, αλλά ένας γιατρός καταλαβαίνει τη διαφορά και σε παραπέμπει -αν χρειαστεί- για εξετάσεις. Το θέμα σου είναι ψυχολογικό και λόγω της εγκυμοσύνης το βιώνεις πιο έντονα.

  5. #5
    Banned
    Join Date
    Aug 2015
    Location
    νησια bora bora
    Posts
    4,715
    Quote Originally Posted by madiwasp View Post
    Ρεουλα μου ολο λεω δε θα το ψαξω στο νετ και ολο καταληγω να ψαχνω σαν μανιασμενη..ειχα κ κατι ψιλοζαλαδες και λιγο ασταθεια προχθες και εχω αγχωθει ακομη περισσοτερο..τα εχω συνδεσει ολα στο μυαλο μου και ξαναγυρισα στα παλια...και παλαιοτερα φοβομουν για ΣΚΠ οταν ξεκινησαν οι συσπασεις στους μυες..
    Φοβαμαι οτι το προβλημα μου ειναι οργανικο και οτι ο ψυχολογος δε θα καταφερει να με ηρεμησει
    μαμη μου δεν χανεις τιποτα να τον δοκιμάσεις... εξαλλου τι αλλη επιλογη εχεις? πως θαντεξεις όλες αυτες τις απαισιες σκεψεις ??

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    May 2014
    Location
    Chios
    Posts
    488
    Quote Originally Posted by Gallowdance View Post
    Εγώ ξέρω ότι η μαγνητική δείχνει το πρόβλημα και μετά από εκεί και πέρα ο γιατρός κάνει τη διάγνωση. Κατάλληλος είναι ο νευρολόγος και όχι ο οφθαλμίατρος, αλλά δεν υπάρχει λόγος να ανησυχείς. Υπάρχουν πάρα πολλά ψυχοσωματικά συμπτώματα που προσομοιάζουν στα συμπτώματα της σκλήρυνσης, αλλά ένας γιατρός καταλαβαίνει τη διαφορά και σε παραπέμπει -αν χρειαστεί- για εξετάσεις. Το θέμα σου είναι ψυχολογικό και λόγω της εγκυμοσύνης το βιώνεις πιο έντονα.
    Σ' ευχαριστω πολυ για την απαντηση σου..ξερω πως ο αρμοδιος γιατρος ειναι ο νευρολογος..εχω παει σε πανω απο 5 νευρολογους στο παρελθον για τις συσπασεις που εχω και εκανα και μεγνητικη και ηλεκτρομυογραφηματα...και καθοτι βγηκαν ολα καθαρα αποδοθηκαν στο αγχος οι συσπασεις..απλα τωρα με πιασαν παλι οι φοβιες μου..και καθοτι εχει παρει πρεφα ολη η οικογενεια μου και ο αντρας μου οτι με το παραμικρο πανικοβαλλομαι και δεν αφηνω γιατρο για γιατρο, μ' εχουν "στη μπουκα"..:)
    Pionier vsegda gotov!!!

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    May 2014
    Location
    Chios
    Posts
    488
    Quote Originally Posted by rea View Post
    μαμη μου δεν χανεις τιποτα να τον δοκιμάσεις... εξαλλου τι αλλη επιλογη εχεις? πως θαντεξεις όλες αυτες τις απαισιες σκεψεις ??
    Ελα μου ντε..δεν ξερω τι θα κανω...μ' επιασε παλι ο πανικος μου!
    Pionier vsegda gotov!!!

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2015
    Posts
    675
    Quote Originally Posted by madiwasp View Post
    Σ' ευχαριστω πολυ για την απαντηση σου..ξερω πως ο αρμοδιος γιατρος ειναι ο νευρολογος..εχω παει σε πανω απο 5 νευρολογους στο παρελθον για τις συσπασεις που εχω και εκανα και μεγνητικη και ηλεκτρομυογραφηματα...και καθοτι βγηκαν ολα καθαρα αποδοθηκαν στο αγχος οι συσπασεις..απλα τωρα με πιασαν παλι οι φοβιες μου..και καθοτι εχει παρει πρεφα ολη η οικογενεια μου και ο αντρας μου οτι με το παραμικρο πανικοβαλλομαι και δεν αφηνω γιατρο για γιατρο, μ' εχουν "στη μπουκα"..:)
    Και εγώ το ίδιο βιώνω, επειδή κάνω ανήσυχο ύπνο και είμαι αγχωμένη νομίζω ότι έχω κάτι πολύ άσχημο - έχω βρει τις πιο σπάνιες ασθένειες (σημειωτέον, τρέμω τις νευρολογικές και κληρονομικές παθήσεις) και μου "καρφώνεται" ότι πάσχω απ' αυτές. Τελευταίο trend η νόσος της αϋπνίας.:p Τέλος πάντων, πήγα σε νευρολόγο και ήρθε στο σπίτι ψυχίατρος, και οι 2 με διαβεβαίωσαν ότι είμαι καλά και ότι δεν έχω καν αϋπνία (οι ώρες που κοιμάμαι τις 4-5 μέρες της εβδομάδας είναι πολύ ικανοποιητικές!), αλλά εγώ ανησυχώ και φοβάμαι και περιμένω να χειροτερεύσω. :p
    Η γκρίνια πάντως είναι αφόρητη.

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    May 2014
    Location
    Chios
    Posts
    488
    Quote Originally Posted by Gallowdance View Post
    Και εγώ το ίδιο βιώνω, επειδή κάνω ανήσυχο ύπνο και είμαι αγχωμένη νομίζω ότι έχω κάτι πολύ άσχημο - έχω βρει τις πιο σπάνιες ασθένειες (σημειωτέον, τρέμω τις νευρολογικές και κληρονομικές παθήσεις) και μου "καρφώνεται" ότι πάσχω απ' αυτές. Τελευταίο trend η νόσος της αϋπνίας.:p Τέλος πάντων, πήγα σε νευρολόγο και ήρθε στο σπίτι ψυχίατρος, και οι 2 με διαβεβαίωσαν ότι είμαι καλά και ότι δεν έχω καν αϋπνία (οι ώρες που κοιμάμαι τις 4-5 μέρες της εβδομάδας είναι πολύ ικανοποιητικές!), αλλά εγώ ανησυχώ και φοβάμαι και περιμένω να χειροτερεύσω. :p
    Η γκρίνια πάντως είναι αφόρητη.
    Κι εγω τα ιδια..τα νευρολογικα φοβαμαι πολυ..ειδικα ΣΚΠ..και αλλες ανιατες νευρολογικες ασθενειες
    Pionier vsegda gotov!!!

  10. #10
    Banned
    Join Date
    Aug 2015
    Location
    νησια bora bora
    Posts
    4,715
    Quote Originally Posted by madiwasp View Post
    Ελα μου ντε..δεν ξερω τι θα κανω...μ' επιασε παλι ο πανικος μου!
    οχι - οχι πανικος!..πουτ δε αζαξ νταουν σλοουλι!!!...φτειαξε μια μεριδα κοψιδια να χαλαρωσεις τον αρχοντα μπας και σε χαλαρωσει και σενα!

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    Quote Originally Posted by madiwasp View Post

    Γενικα ειμαι πολυ αγχωδες ατομο με πολλα ψυχοσωματικα συμπτωματα τα τελευταια 2 χρονια που επιδεινωνονται απο την νοσοφοβια μου..α

    Να η διαγνωση , η θεραπεια ? λιγοτερο αγχος ....

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    May 2014
    Location
    Chios
    Posts
    488
    Καταρχας, Χρονια μας πολλα με υγεια σωματικη και ψυχικη και ευτυχια ! Μακαρι τα σμπτωματα που νιωθω να προερχονται απο το αγχος και την εγκυμοσυνη! Απλα παντα το μυαλο μου παει στο χειριστο! Θα παρω αυριο τηλ τον γυναικολογο μου να τον ρωτησω γι αυτες τις ζαλαδες και τα μυρμιγκιασματα!
    Ας ελπισουμε οτι θα με καθησυχασει και θα μου πει οτι ειναι απο την εγκυμοσυνη!
    Pionier vsegda gotov!!!

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    Μα αυτο ειναι το προβλημα , οτι το μυαλο σου παει στο κακο ......

    Ειμαι τοσο σιγουρος οτι δεν εχεις κατι , που αν εχεις , εγω θα αποχωρησω απ το φορουμ.......

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    May 2014
    Location
    Chios
    Posts
    488
    Quote Originally Posted by Macgyver View Post
    Μα αυτο ειναι το προβλημα , οτι το μυαλο σου παει στο κακο ......

    Ειμαι τοσο σιγουρος οτι δεν εχεις κατι , που αν εχεις , εγω θα αποχωρησω απ το φορουμ.......
    Ας ελπισουμε πως εχεις δικιο Μακ και δε θα χρειαστει να φυγεις απο το φορουμ!
    Πως εισαι ομως τοσο σιγουρος?
    Pionier vsegda gotov!!!

  15. #15
    Banned
    Join Date
    Aug 2015
    Location
    νησια bora bora
    Posts
    4,715
    χρονια πολλα μαμη μου,... μιλησες με τον γιατρο σου?

Page 1 of 3 123 LastLast

Similar Threads

  1. ΦΟΒΟΣ ΦΟΒΟΣ ΦΟΒΟΣ ΓΙΑ ΤΗΝ ΚΑΡΔΙΑ ΜΟΥ,ΤΟΥΣ ΔΙΚΟΥΣ ΜΟΥ,ΤΟ ΜΕΛΛΟΝ ΜΟΥ...
    By POP in forum Ψυχαναγκασμοί - Ιδεοψυχαναγκαστική Διαταραχή
    Replies: 9
    Last Post: 19-10-2021, 21:15
  2. Ζώντας στο περιθώριο- φόβος για δυσκολία στην επικοινωνία
    By NeurobiologicallyImpaired in forum Σχέσεις και Επικοινωνία
    Replies: 10
    Last Post: 03-06-2015, 10:20
  3. Πονοι στη πλατη και στα χερια-αγχος; το εχει κανεις;
    By souno in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 3
    Last Post: 09-02-2015, 12:39
  4. ΠΟΝΟΣ ΣΤΗΝ ΚΟΙΛΙΑ ΚΑΙ ΕΝΤΟΝΟΣ ΦΟΒΟΣ!!!
    By minaspap in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 11
    Last Post: 13-10-2012, 04:19
  5. καψιμο στη πλατη
    By lilium in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 10
    Last Post: 22-01-2010, 00:03

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •