Γενικευκεμενη αγχωδης διαταραχη
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 23
  1. #1
    Member
    Join Date
    Nov 2015
    Posts
    48

    Γενικευκεμενη αγχωδης διαταραχη

    Παιδια θεραπεια γενικευμενη αγχωδης διαταραχη τι θα μπορουσε να βοηθησει .. Αμεσα ειμαι φητητης με πιανει καθημερινα τις περισσοτερες ωρες της ημερας ειδικοτερα λταν καλουμαι να ανταπεξελθω σε κατι εχω υγρα ματια δυσκολια στη συγκεντρωση ελλειψη προσοχης δν κανω οπτικη επαφη οταν το παθαινω και δν βλπω καθαρα θεραπεια αμεσα με φησικους τροπους εκτος απο φαρμακα και ψυχολογους τι θα μπορουσε ν βοηθησει με κανει δυσλειτουργικο ειμαι 18 χρονων οσο ανησυχω οτι θ μ πιασει μ πιανει παντα κ ανυσηχω ασυνειδητα ολη την μερα γ αυτο καθως ειναι αρκετα βασανιστικο .. Επωδινο καθε μερα αυτο το πραγμα με ριχνει ψυχολογικα ολη αυτη η κατασταση και θελω ν επιστρςψω στα φυσιολογικα και ν τακτοποιω τις υποχρεωσεις μου ... Οπως εκανα τα προηγουμενα χρονια της ζωης μου τους τελευταιους 7-8 μηνες επαθα αυτα τα συμπτωματα ξεχασα να αναφερω οτι ειμαι πολυ ευερεθιστοςς... Βοηθεια παιδες θελω γνωμες γ θεραπεια

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    Αγαπητε , απαγορευεται να σου προτεινει καποιος θεραπεια , μονο ενας ψυχιατρος μπορει να σου προτεινει καποια αγωγη .

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,678
    καπου απορυθμιστηκεσ λιγο μου φαινεται εγω ετσι ημουνα για χρονια παλι ζεισ
    και συνιθιζεται τωρα απο εκει και περα πανε σε ενα φαρμακειο και ρωτα για κανενα φυτικο σκευασμα να ηρεμησεισ
    παντωσ να ξερεισ δεν ειναι κατι σοβαρο ειναι πολυ απλο αυτο
    Φιλικά ο φτωχόΜπίνες της διπλανής πόρτας :)))

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,678
    με φαρμακα δηλαδη γινεται να συνελθεισ αλλα με το γιατρο
    Φιλικά ο φτωχόΜπίνες της διπλανής πόρτας :)))

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2010
    Posts
    907
    εσύ το διεγνωσες οτι εχεις ΓΑΔ; δηλαδη αποκλειεις να είναι απλα μια φαση που περνάς με εντονο στρες; αυτο θα πρεπει να διαγνωστει απο ειδικό. εμεις δεν μπορουμε να δινουμε τετοιους ειδους συμβουλες. η ελλειψη συγκεντρωσης μπορει να οφειλεται απο ψυχολογικα προβληματα μεχρι ελλειψη βιταμινων όπως και ολα τα αλλα που αναφερεις. μιλα για αρχη με ενα παθολογο που πιθανα θα σου δωσει καποιες γενικες εξετασεις και αν οντως ειναι ψυχολογικο μπορεις να ψαξεις για ψυχολογο

  6. #6
    Member
    Join Date
    Nov 2015
    Posts
    48
    Quote Originally Posted by elis View Post
    καπου απορυθμιστηκεσ λιγο μου φαινεται εγω ετσι ημουνα για χρονια παλι ζεισ
    και συνιθιζεται τωρα απο εκει και περα πανε σε ενα φαρμακειο και ρωτα για κανενα φυτικο σκευασμα να ηρεμησεισ
    παντωσ να ξερεισ δεν ειναι κατι σοβαρο ειναι πολυ απλο αυτο
    Τι εννοεις συνηθιζεται ... Γ ποσα χρονια το ειχες και τι εκανες γ ν το ξεπερασεις ...

  7. #7
    Member
    Join Date
    Nov 2015
    Posts
    48
    Quote Originally Posted by Macgyver View Post
    Αγαπητε , απαγορευεται να σου προτεινει καποιος θεραπεια , μονο ενας ψυχιατρος μπορει να σου προτεινει καποια αγωγη .
    Καποια γνωμη που πιστευετε οτι θ βοηθησει αλλαθελω

  8. #8
    Member
    Join Date
    Nov 2015
    Posts
    48
    Quote Originally Posted by elis View Post
    με φαρμακα δηλαδη γινεται να συνελθεισ αλλα με το γιατρο
    δν προκεται ν παρω φαρμακα ξερω οτι το διαχειρισομαι εγω αμα σταματησω να ανβσηχω δν μ πιανει .... Καποιο tip η οτιδηποτε μπορουσε ν βοηθησει

  9. #9
    Member
    Join Date
    Nov 2015
    Posts
    48
    Quote Originally Posted by Fleur View Post
    εσύ το διεγνωσες οτι εχεις ΓΑΔ; δηλαδη αποκλειεις να είναι απλα μια φαση που περνάς με εντονο στρες; αυτο θα πρεπει να διαγνωστει απο ειδικό. εμεις δεν μπορουμε να δινουμε τετοιους ειδους συμβουλες. η ελλειψη συγκεντρωσης μπορει να οφειλεται απο ψυχολογικα προβληματα μεχρι ελλειψη βιταμινων όπως και ολα τα αλλα που αναφερεις. μιλα για αρχη με ενα παθολογο που πιθανα θα σου δωσει καποιες γενικες εξετασεις και αν οντως ειναι ψυχολογικο μπορεις να ψαξεις για ψυχολογο
    Το αποκλειω το στρες γτ το παθαινω και μονος μ στο σπιτι οταν ειμαι ... Επειδη με προβληματιζει αυτο κ μ φοβιζει ... Καθως με κανει δυσλειτουργικο .. Καποιο κολπο η καποιο βοτανο που μπορει ν βοηθησεις κατι οτιδηποτε γτ ειναι κουραστικο κ δν μπορω ν ανταπεξελθω στις δραστηριοτητες κ στις υποχρεωσεις μου καποια γνωμη

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2010
    Posts
    907
    αυτό ειναι το στρες που δεν μπορείς να παλεψεις, και σε πιανει και με κοσμο και μονο σου. κυριως μονο σου. θελεις κατι για να ηρεμησεις. η γνωμη μου θα ήταν να μιλησεις με καποιον ψυχολογο έστω νευρολογο για αρχή αφου σε ενοχλει τοσο πολυ. το αλλο ειναι να πας στο φαρμακειο και να παρεις βαλεριανα....αλλα αυτο ειμαι σιγουρη σχεδον οτι δεν θα σε πιασει

  11. #11
    Member
    Join Date
    Nov 2015
    Posts
    48
    Quote Originally Posted by Fleur View Post
    αυτό ειναι το στρες που δεν μπορείς να παλεψεις, και σε πιανει και με κοσμο και μονο σου. κυριως μονο σου. θελεις κατι για να ηρεμησεις. η γνωμη μου θα ήταν να μιλησεις με καποιον ψυχολογο έστω νευρολογο για αρχή αφου σε ενοχλει τοσο πολυ. το αλλο ειναι να πας στο φαρμακειο και να παρεις βαλεριανα....αλλα αυτο ειμαι σιγουρη σχεδον οτι δεν θα σε πιασει
    Βαλεριανα τι ειναι ?

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,678
    φυτικο ηρεμιστικο αλλα μαλλον δεν κανει τιποτα
    Φιλικά ο φτωχόΜπίνες της διπλανής πόρτας :)))

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2015
    Location
    Αθήνα
    Posts
    261
    sotirishatzi και εγω αυτο εχω..παιρνω βαλεριανα πριν κοιμηθω

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2015
    Posts
    159
    ασε την φενια να λεει, εγω που ειχα ΑΔ και οχι ΓΑΔ, ο ψυχολογος μου εγραψε βαλεριανα, η βαλεριανα ειναι χαλαρωτικο-ηρεμηστικο.. ωστοσο αν θες καθε απογευμα δοκιμασε να τρως σοκολατα μιση η ολοκληρη.Αλλα καλυτερο θα ηταν να πηγαινες σε ψυχολογο
    γιατι οι στιγμες περνανε πανε και πισω δε γυρνανε σα του ρολογιου τους δεικτες που πισω δε γυρνανε

  15. #15
    Member
    Join Date
    Mar 2015
    Location
    Greece
    Posts
    81
    Γεια σου, το θέμα ειναι περιπλοκο και μονο εσυ ξερεις ολη τη φαση σου και τι άλλο σε απασχολεί και το καλυτερο ειναι τις διαγνώσεις να σου τις βγαζει ο ειδικός. Αν ψαξεις το ιντερνετ ειναι γεματο με απλες συμβουλες χαλάρωσης και ενισχυσης του οργανισμου απεναντι στο αγχος γιατι παιζουν πολλα ρολο (η διατροφή μας, η φυσική μας δραστηριότητα, η επαφή με τη φύση κλπ) Επειδή μερικά μπορει να σου φαινονται περιπλοκα και εξεζητημενα εχω πολλα να σου πω, σχετικά απλά νομιζω που λειτουργουν σε εμενα: χαλαρωτικό ζεστο μπανακι το βραδυ, μετά φτιάχνω ροφημα χαμομήλι, μπορεις να βρεις το βοτανο σε σακουλακι ή σε φακελακια σε κουτακι στο σουπερμαρκετ, το πίνω, με ζεσταίνει και με νυσταζει κατευθειαν. Βαλεριάνα δεν έχω δοκιμάσει, έχω ακούσει ότι είναι χαλαρωτική και ατομα που βοηθηθηκαν. Τερμα τα ξενυχτια και οι αυπνιες μεχρι τα χαραματα, κοιμαμαι πριν τις 2.30 και νιωθω καλυτερα και την επόμενη μερα. Χαλαρωτική μουσική ή μια αγαπημένη σειρά (τα βραδια προτιμω τις κωμωδιες, δρασης ή ρομαντικες, αποφευγω τυπου 10η εντολη και psycho καταστασεις μονη μου και σαν ρουτινα), ανάβω κερακι με την αγαπημενη μου μυρωδια, εγω τρελαίνομαι για βανίλια. Υπάρχουν και μαγαζιά ή φαρμακεία που έχουν και αιθέρια έλαια, το κάθε αιθέριο έλαιο έχει μια ιδιότητα και είναι πολλά για τη χαλάρωση. Παλιά είχα πάρει και εγώ ένα και έβαζα λίγες σταγονίτσες σε ειδικο βαζακι που απο κατω καιει κερακι και με χαλάρωνε. Μια χαλαρωτική ρουτινα το βραδυ είναι πολυ βασική.

    Δεν πίνω καφέ μετά τις 17.00-18.00, έχω ακούσει και για συμβουλή να αποφευγεται απο τις 14.00 για τους υπερ-αγχωδεις, αν είσαι του καφε να το κοιταξεις. Η ζάχαρη έχει βγει σχεδον απο τη ζωή μου, δηλαδη σε ολα τα ροφηματα τυπου τσαι, χαμοληλι βαζω μια κουταλιτσα μελι και αν δεν εχω βάζω μια μυτούλα καστανη ζαχαρη, την οποια και χρησιμοποιω για τον καφε. Στα ροφηματα τυπου τσαι-χαμομηλι, βάζω και λίγο λεμόνι μέσα ή ρίχνω απο πάνω κανέλλα (η οποία είναι επίσης χωνευτική/χαλαρωτική) αναλόγως αν θελω τη βιταμινη ή τη χαλαρωση. Γλυκα δεν τρωω συχνα. Τρωω δυο τρια κομματακια μαυρη σοκολατα σε υπογλυκαιμιες. Ή το αγαπημένο μου, καθαρίζω ένα μήλο και βάζω λίγο μέλι απο πάνω και κανέλλα κι αν έχω και καρυδι επίσης λίγο απο πάνω που όπως πολλοι ξηροι καρποι έχουν πολλα ωφέλη. Επειδή λες για αδυναμία συγκέντρωσης, το ω-3 είναι πολύ καλό για τον εγκέφαλο, υπάρχει πολύ καποια ψαρια πχ σαρδελα και σε καποιους ξηρους καρπους, υπαρχει και σε συμπληρωμα. Φτιαξε τη διατροφή σου, να τρως απο ολα, και τα οσπρια, και τη σαλατα, και τα πρασινα. Όλα εθισμός είναι και η πολλή ζάχαρη, και τα πολλά αλμυρα σνακ και ο πολυς καφες και παει λεγοντας που τρωνε ενεργεια απο τον οργανισμο μας και δε μας αφήνουν και βιταμινες. Αν τα περιορισουμε σιγα σιγα, αρχιζουμε και ξεσυνηθίζουμε, τουλαχιστον αυτο επαθα εγω που καποτε ξεσκιζα γλυκα και αλμυρα με απιστευτους συνδυασμους κιολας. Αν καπνιζεις ειναι ολοκληρο κεφαλαιο, αλλα είμαι πολυ καλύτερα χωρις αυτό επίσης... Κάποτε ''δεν ηξερα να ζω'', δε το πίστευα ότι η διατροφή παίζει τόσο μεγάλο ρόλο και στο αγχος αλλά είναι γεγονός. Σκέφτομαι να αγοράσω κι ένα συμπληρωμα βιταμινων παλι, καποτε που επαιρνα με βοηθουσε και ξερω πολλοι νιωθουν καλύτερα με αυτα.

    Όταν εχει λιακαδα το χειμωνα επιδιωκω να βγαινω λίγο εξω ακομη και αν δεν εχω τιποτα να κανω, με βλεπει ο ηλιος, με χαλαρωνει, με ζεσταινει κυριολεκτικα και μεταφορικα... Δεν έχω την ανεση να παω γυμναστηριο ή να κανω καποιο άλλο σπορ αλλα περπαταω τουλαχιστον 3 φορες τη βδομάδα μια αποσταση 2-3 χιλιομετρα ή και παραπανω, γλιτωνω και τα εισιτήρια Το περπατημα με εχει βοηθήσει πολύ. Επίσης το ζωακι που υιοθέτησα και γουργουρίζει και ζητάει τα χάδια μου και θέλει παιχνίδια, μου πήρε κιλά αγχος απο επάνω μου και μου δίνει ζωή με την αγαπη του. Ολα αυτα πλεον τα κανω μαζεμενα, τα ανακάλυψα λίγο λίγο τα τελευταια χρονια και ειμαι πολυ καλυτερα. Εγω διανώστηκα τοτε με αγχωδη διαταραχή, είχα ήδη ξεκινήσει όλα αυτά τα υγιεινά αλλά δεν είχα πχ τη χαλαρωτική ρουτινα το βραδυ, το περπατημα και ξενυχτουσα και η διατροφη απο μονη της δε λειτουργησε παρα ελαχιστα. Ενας καλος τροπος ζωης απο ολες τις αποψεις ειναι πιο αποτελεσματικος... Δε ξερω αν ζητας καποιο γερο ματζουνι που να σου παιρνει το αγχος μπαμ και κατω κ δε ξερω κατα ποσο υπαρχει στη φυση κατι τοσο δυνατο και αν υπαρχει αν είναι ευκολο να το βρεις και να το αγορασεις. Ισως ψαχνεις αυτο και να το βρεις.... Απλως απο προσωπικη εμπειρια για μένα το θεμα αγχος ελεγχεται με καλο τροπο ζωής σε μεγαλο βαθμο. Σταγονες στα ματια βαζεις;
    Last edited by Chandler; 07-12-2015 at 00:49. Reason: συμπληρωση και διορθωση

Page 1 of 2 12 LastLast

Similar Threads

  1. Αγχώδης διαταραχή
    By Venidos in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 4
    Last Post: 20-09-2016, 16:34
  2. αγχώδης διαταραχή
    By 29121989 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 0
    Last Post: 24-06-2012, 01:13
  3. ΑΓΧΩΔΗΣ ΔΙΑΤΑΡΑΧΗ????
    By MARIAVAS in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 72
    Last Post: 09-08-2010, 22:21
  4. Αγχώδης διαταραχή
    By Calin in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 5
    Last Post: 26-01-2010, 01:59
  5. Αγχώδης διαταραχή
    By Sofaki in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 32
    Last Post: 04-06-2009, 12:57

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •