Φόβος για καρκίνο του μαστού.
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 10 of 10
  1. #1

    Φόβος για καρκίνο του μαστού.

    Καλησπέρα σε όλους και Χρόνια πολλά.
    Εδώ και 4μιση χρόνια ζω έναν εφιάλτη που δεν λέει να τελειώσει....όλα άρχισαν όταν μου έκανε ψηλάφηση μαστού η γυναικολόγος μου και είδε ένα ελάχιστο έκκριμα από τον ένα μαστό.Έκανα κυτταρολογική και είχε θηλώδης ομάδες,η μαστογραφία ψηφιακή οκ και το υπερηχογράφημα το ίδιο.Μετά από 6 μήνες πήγα σε μαστολόγο και μου είπε να μην ανησυχώ.Η ζωή μου είχε γίνει κόλαση,υπέφερα ήδη από κατάθλιψη και υποχονδρίαση και αυτό ήταν το κερασάκι στην τούρτα για μένα.
    Πολύ συχνά έμπαινα και μπαίνω στο ίντερνετ και ψάχνω για αυτό το σύμπτωμα....έχω διαβάσει πολλά από το πιο απλό μέχρι και το πιο επικίνδυνο.Ο μαστολόγος με βλέπει κάθε 6 μήνες και κάθε χρόνο κάνω την ψηφιακή μαστογραφία.Το έκκριμα συνεχίζεται μόνο όταν πιέσω την θηλή.Τον άλλο μήνα είναι ο χρόνος που πρέπει να πάω πάλι για μαστογραφία...με έχει πιάσει πανικός,μόνο που το σκέφτομαι τρελαίνομαι,δεν αντέχω να μάθω ότι έχω κάτι,δεν με νοιάζει τόσο για άλλο πρόβλημα υγείας όσο για τον καρκίνο...έχω εμμονή.Έχω πάει σε ψυχιάτρους ,ψυχολόγους αλλά τίποτα....ούτε τα αντικαταθλιπτικά με βοηθάνε πια...τα παίρνω 9μιση χρόνια.
    Αν κάποια φίλη από το φόρουμ έχει ανάλογη εμπειρία ας μου γράψει ....εύχομαι σε όλους υγεία σωματική αλλά και ψυχική...εμείς που υποφέρουμε γνωρίζουμε πόσο πολύτιμη είναι!!

  2. #2
    Καλησπέρα! Έχεις κάνει ορμονικές, προλακτίνη π.χ.;

  3. #3
    Καλησπέρα Κασσάνδρα και χρόνια πολλά...ναι έκανα όταν πρωτοεμφανίστηκε και δεν είχα θέμα προλακτίνης.Πριν από 3 χρόνια σχεδόν έκανα αφαίρεση μήτρας ,έχω μόνο μια ωοθήκη,λόγω ινομυωμάτων.

  4. #4
    Εγώ να σου πω οτι ένα ελάχιστο έκκριμα διάφανο έβγαζα επί πολλά χρόνια άμα πίεζα τις θηλές των μαστών, ποτέ όμως δεν σκέφτηκα να το αναφέρω στον γυναικολόγο, ποτέ δεν με παραξένεψε. Τελευταία δύο χρόνια όχι, ίσως επειδή είμαι πλέον 47 και οι ορμόνες διαφοροποιούνται. Νομίζω οτι άδικα ανησυχείς Βίβιαν. Έχεις κάνει και τόσες εξετάσεις, δεν υπάρχει λόγος να βασανίζεσαι έτσι. Σου εύχομαι κι εγώ καλές γιορτές.

  5. #5
    Kαλησπέρα Κασσάνδρα μου,σε ευχαριστώ πολύ που με απάντησες,εγώ ανησυχώ πολύ γιατί το έκκριμα είναι από τον ένα μαστό και από ένα πόρο.Ψάχνοντας είδα ότι μπορεί να είναι ενδοπορικό θήλωμα που πρέπει να αφαιρείται και να γίνει βιοψία.Είναι συνήθως καλοήθης αλλά αν υπάρχουν περισσότερα από ένα μεγαλώνει ο κίνδυνος για καρκίνο μαστού.Ο γιατρός μου είπε να μην το ψάχνω και πάω αλλού γιατί κατά την γνώμη του θα με εγχειρήσουν χωρίς λόγο απλά για να μου τα πάρουν.Τώρα τι να πω? να σκεφτείς έγραψα και στην Νατάσα Παζαιτη και μου είπε να κάνω τρισδιάστατο υπερηχογράφημα και ψηλάφηση για να δούμε τι υφής είναι.

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2009
    Location
    Παιανία (Αττική)
    Posts
    1,057
    Βίβιαν σιγά μην κάνεις και Μαγνητική Μαστογραφία!!!Χα χα!
    Κάθε 6μηνο που κάνεις έλεγχο με Υπέρηχο και Μαστογραφία είσαι Full Καλυμμένη κοπέλα μου.
    Μην ανησυχείς!Στην περίπτωση ακόμα και κακοήθεια κάποια στιγμή να υπάρξει,λέμε τώρα,θα το προλάβεις σε τόσο αρχικό στάδιο που είναι ιάσιμος 100%.
    Με απεικονιστικές κάθε 6μηνο,δεν πρόκειται ποτέ να έχεις θέμα.Στο Εγγυώμαι.

  7. #7
    Σταύρο καλημέρα και χρόνια πολλά.Σε ευχαριστώ που μου έγραψες.Φαίνεται να έχεις γνώσεις για αυτό το θέμα.Να σου πω επίσης δεν ξέρω αν έχει σημασία ,υπερηχογράφημα και κυτταρολογική έκανα μόνο μια φορά όταν πρωτοεμφανίστηκε το έκκριμα πριν από 4μιση χρόνια.Όταν πω στον γιατρό μου να κάνω υπερηχογράφημα μου λεει γιατί σου περρισεύουν και θα σου πω εγώ αν χρειαστεί.Κάθε χρόνο κάνω ψηφιακή και κάθε 6 με ψηλαφίζει.Είναι καλός γιατρός μεγάλος σε ηλικία και καθηγητής αν παίζει κάποιο ρόλο αυτό όσον αφορά την αξιοπιστία του.

  8. #8
    Μόνο να σκεφτείς πως αν ήταν κάτι πολύ άσχημο, π.χ. καρκίνος, θα είχε προχωρήσει αυτά τα 4μισι χρόνια, λογικά.
    Επίσης, σκέψου πως η ζωή είναι πολύ μικρή για να την περνάμε με φοβίες και ούτε όλα είναι στο χέρι μας σχετικά με τις ασθένειες.

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2009
    Location
    Παιανία (Αττική)
    Posts
    1,057
    Με Μαστογραφία + Υπέρηχο,θα φαίνοταν όγκος αν υπήρχε καρκίνος τόσο καιρό!!!
    Mην ανησυχείς εφόσον κάνεις τέτοιες εξετάσεις.

    ...Φοβούνται να ψηλαφίσουν το στήθος τους ή να απευθυνθούν έγκαιρα στο γιατρό, την ώρα που ο καρκίνος του μαστού όταν εντοπίζεται σε αρχικά στάδια οδηγεί σε πλήρη ίαση. Η ψηλάφηση, η μαστογραφία και ο υπέρηχος βοηθούν στο να ανιχνεύσουμε τον καρκίνο του μαστού όσο το δυνατόν νωρίτερα. Ειδικά τώρα που βγήκαν νέα μηχανήματα με πολύ μικρή ακτινοβολία, είναι κρίμα να πεθαίνουν γυναίκες από καρκίνο του μαστού», ανέφερε χαρακτηριστικά κι επισήμανε ότι δυστυχώς τα τελευταία χρόνια μειώνεται το όριο ηλικίας εκδήλωσης της νόσου.
    Last edited by Stavros; 27-12-2015 at 11:16.

  10. #10
    Όπως γράφω και πιο πάνω Σταύρο δεν κάνω υπερηχογράφημα,το θεωρεί περιττό ο γιατρός μου,μόνο ψηφιακή μαστογραφία κάθε χρόνο και ψηλάφηση από εκείνον κάθε 6 μήνες.Απλά έχω επηρεαστεί πολύ από αυτά που διαβάζω στο internet.

Similar Threads

  1. ΦΟΒΟΣ ΦΟΒΟΣ ΦΟΒΟΣ ΓΙΑ ΤΗΝ ΚΑΡΔΙΑ ΜΟΥ,ΤΟΥΣ ΔΙΚΟΥΣ ΜΟΥ,ΤΟ ΜΕΛΛΟΝ ΜΟΥ...
    By POP in forum Ψυχαναγκασμοί - Ιδεοψυχαναγκαστική Διαταραχή
    Replies: 9
    Last Post: 19-10-2021, 20:15
  2. Φόβος για καρκίνο...!!!
    By minaspap in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 20
    Last Post: 07-10-2015, 00:51
  3. Φόβος για καρκίνο από κάπνισμα
    By linav in forum Σωματόμορφες Διαταραχές (Υποχονδρίαση, Αρρωστοφοβία κτλ)
    Replies: 8
    Last Post: 25-06-2014, 02:08
  4. Εχω καρκινο?
    By auroula in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 44
    Last Post: 22-09-2010, 17:41
  5. Φόβος για καρκίνο
    By imagine in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 7
    Last Post: 10-05-2008, 21:42

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •