Ποιά διαφορά υπάρχει ανάμεσα στη φράση "κάνω έρωτα " και "κάνω σεξ" ή δεν υπάρχει? - Page 2
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 2 of 4 FirstFirst 1234 LastLast
Results 16 to 30 of 56
  1. #16
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2007
    Posts
    1,139
    Originally posted by Sofia

    τρυφερότητα κ σεξ δεν συμβαδιζουν απαραιτητα κ ιδιαιτερα με αγνωστους.



    έχω νιώσει τρυφερότητα για ένα ξένο αντρικό σώμα αν αυτό λέει κάτι.

  2. #17
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2006
    Posts
    5,668
    Οι έννοιες είναι ένα μιγμα σκέψης και συναισθήματος, που πολύ συχνά αντιπροσωπεύουν νομιζω την κοσμοθεωρία μας,τις αντιληψεις μας.Αρα κυριαρχεί η προσωπική, ως ένα βαθμό φυσικά, οπτική του περιεχομένου των εννοιών. Διαφορετικα: οι έννοιες δεν εξαντλούνται στο αντικειμενικό περιεχόμενό τους.

    Οποτε αλλιως εννοω εγω την τρυφερότητα liber κι αλλιως εσυ..... αν αυτο λεει κατι....

  3. #18
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2007
    Posts
    1,139
    Originally posted by Sofia
    Οι έννοιες είναι ένα μιγμα σκέψης και συναισθήματος, που πολύ συχνά αντιπροσωπεύουν νομιζω την κοσμοθεωρία μας,τις αντιληψεις μας.Αρα κυριαρχεί η προσωπική, ως ένα βαθμό φυσικά, οπτική του περιεχομένου των εννοιών. Διαφορετικα: οι έννοιες δεν εξαντλούνται στο αντικειμενικό περιεχόμενό τους.

    Οποτε αλλιως εννοω εγω την τρυφερότητα liber κι αλλιως εσυ..... αν αυτο λεει κατι....


    Την τρυφερότητα μου αξίζει κάθε άνθρωπος με τον οποίο αποφασίζω συνειδητά να συνευρεθώ και αυτό είναι προυπόθεση που μου βγαίνει σε αναλογία με το πόσο επιθυμητή νιώθω. Εγωιστικό ίσως αλλά έτσι είναι.

  4. #19
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2007
    Posts
    391
    μήπως , αν βάλουμε την έννοια του \"συνευρίσκομαι\" έκτος από το καθαρά σωματικό-αισθαντικό πλαίσιο μέσα στο οποίo λαμβάνει χώρα, το εγκεφαλικό-συναισθηματικό πλαίσιο, διακρίνουμε κάποια διαφορά μεταξυ του ... \"having sex\" και του \"making love\" ?

    ... μιά υπόθεση κάνω !

  5. #20
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2006
    Posts
    5,668
    μμμμμμ :)

  6. #21
    Banned
    Join Date
    May 2004
    Location
    στις στεπες του Καυκασου
    Posts
    10,933
    ψυχαγγελε,
    αμα θες να κανεις σεξ και να το ευχαριστηθεις δεν υπαρχουν πλαισια, αμαρτιες, στερεοτυπα κλπ.
    Το κανεις και το ευχαριστιεσαι και αυτο μετραει, οπου - οπως - οταν.....

  7. #22
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2007
    Posts
    391
    Originally posted by krino
    ... αμα θες να κανεις σεξ ...
    .. ναι αυτό είναι το ένα θέμα : κάνω sex , το άλλο είναι κάνω έρωτα ... Αυτή τη διάκριση προσπαθούμε να εντοπίσουμε
    ...και να το ευχαριστηθεις ...
    εξαρτάται .. το πώς αντιλαμβάνεται ο καθένας το ...\"ευχαριστιέμαι\".
    δεν υπαρχουν πλαισια, αμαρτιες, στερεοτυπα κλπ.
    δε μίλησα για \"αμαρτίες και στερεότυπα\" , αυτό νομίζω είναι ένα άλλο θέμα διαφορετικό όμως με το περί διάκρισης μεταξύ \"κάνω sex\" και \"κάνω έρωτα\"
    Το κανεις και το ευχαριστιεσαι και αυτο μετραει, οπου - οπως - οταν.....
    αυτή η ... \"χρόνο-τοπικο-τροπική\" παράμετρος νομίζω είναι το ζητούμενο σε κάθε περίπτωση.
    Και ποικιλει από άνθρωπο σε άνθρωπο μεταξύ του : .... \"όπου λάχει-ότι λάχει-μ΄ όποιον λάχει\" και του \"right place-right person-right time\"

    ... ανάλογα με τα standards του καθενός ... ;)

  8. #23
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2007
    Posts
    1,139
    Oυκ εν τω πολλώ το εύ λοιπόν!

    Ναι, αλλά αν δεν έχεις το πολύ, πως μπορείς να διακρίνεις το ευ?

    Και ακόμα και αν υποθέσουμε οτι το έχεις, πως τάχα μπορείς να το διατηρήσεις ?

  9. #24
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2005
    Location
    Αθηνα
    Posts
    1,257
    Originally posted by Sofia
    αλλες φορες μου ρχεται να πω κανω σεξ κ αλλες κανω ερωτα (με τον ιδιο ανθρωπο).

    .
    μια απο τα ιδια σοφια
    αραγε σημαινει κατι αυτο για τη σχεση που εχω?-roll eyes-
    Dum spiro spero (?)

  10. #25
    Banned
    Join Date
    May 2004
    Location
    στις στεπες του Καυκασου
    Posts
    10,933
    Originally posted by psychangel
    Originally posted by krino
    ... αμα θες να κανεις σεξ ...
    .. ναι αυτό είναι το ένα θέμα : κάνω sex , το άλλο είναι κάνω έρωτα ... Αυτή τη διάκριση προσπαθούμε να εντοπίσουμε


    κατ εμε υπο μια οπτικη δεν υπαρχει διαφοραως προς το αποτελεσμα τουλαχιστον. Υπαρχει διαφορα ως προς την ψυχολογια αν θες να βρουμε τις διαφορες.
    Ωστοσο πρακτικα η ευχαριστηση ειναι ιδια.

    Ειναι προφανες οτι με την συντροφο μου νιωθω αλλιως οπως και εσυ φανταζομαι αλλα νομιζω οτι αλλο αυτο και αλλο αυτο που ειπα πιο πανω.



    ...και να το ευχαριστηθεις ...
    εξαρτάται .. το πώς αντιλαμβάνεται ο καθένας το ...\"ευχαριστιέμαι\".


    χμμμ ας πω εγω λοιπον,
    ευχαιριστιεμαι σημαινει εχω ενα τελειο οργασμο.
    Εσυ?



    δεν υπαρχουν πλαισια, αμαρτιες, στερεοτυπα κλπ.
    δε μίλησα για \"αμαρτίες και στερεότυπα\" , αυτό νομίζω είναι ένα άλλο θέμα διαφορετικό όμως με το περί διάκρισης μεταξύ \"κάνω sex\" και \"κάνω έρωτα\"



    σου ειπα τι βλεπω για την διακριση.





    Το κανεις και το ευχαριστιεσαι και αυτο μετραει, οπου - οπως - οταν.....
    αυτή η ... \"χρόνο-τοπικο-τροπική\" παράμετρος νομίζω είναι το ζητούμενο σε κάθε περίπτωση.
    Και ποικιλει από άνθρωπο σε άνθρωπο μεταξύ του : .... \"όπου λάχει-ότι λάχει-μ΄ όποιον λάχει\" και του \"right place-right person-right time\"

    ... ανάλογα με τα standards του καθενός ... ;)



    σωστα.




  11. #26
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2008
    Posts
    122
    erotas=sex se ierapostoliki stasi kato apo ta sentonia me xamilo fotismo k anamna kerakia.oi sintrofoi koitazontai sta matia k filiountai.

    tora mi mou peitai oti mporeis na enotheis pnevmatika me ton sintrofo sou kanontas stomatiko erota i doggy style.

  12. #27
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2008
    Posts
    1,024
    Συνουσία=πράξη (χρώμα άσπρο)
    sex=ηδονή (χρώμα κόκκινο)
    Ερωτας=ουράνιο τόξο (ξεκινάει από το λευκό χρώμα και μη ξεχνάμε περιλαμβάνει ΚΑΙ ΤΟ ΚΟΚΚΙΝΟ)
    been good, been bad. WILL GO ON

  13. #28
    Banned
    Join Date
    May 2004
    Location
    στις στεπες του Καυκασου
    Posts
    10,933
    Originally posted by justme
    Συνουσία=πράξη (χρώμα άσπρο)
    sex=ηδονή (χρώμα κόκκινο)
    Ερωτας=ουράνιο τόξο (ξεκινάει από το λευκό χρώμα και μη ξεχνάμε περιλαμβάνει ΚΑΙ ΤΟ ΚΟΚΚΙΝΟ)

    ολα αυτα δεν καταληγουν σε οργασμο η κανω λαθος????

    επισης τι προτιμας να κανεις ερωτα (φουλ χρωματα) αλλα να μην εχεις οργασμο, η σεξ με οργασμο???
    Και αν μπορεις, γιατι προτιμας ειτε το πρωτο ειτε το δευτερο?

  14. #29
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2008
    Posts
    1,024
    Originally posted by krino


    ολα αυτα δεν καταληγουν σε οργασμο η κανω λαθος????
    Η συλλογιστική σου (όπως αναλύεται με τω κατωτέρο ερώτημά σου που ρωτάς για έρωτα ΧΩΡΙΣ οργασμό) έχει κάποιο λάθος

    επισης τι προτιμας να κανεις ερωτα (φουλ χρωματα) αλλα να μην εχεις οργασμο, η σεξ με οργασμο???
    Αν ρωτήσεις κάποιον \"είσαι βλάκας ή χαζός\" δεν του δίνεις περιθώριο να σου δώσει την σωστή απάντηση. Με αυτό υπόψιν η απάντησή μου στο ερώτημά σου είναι πως προτιμώ να χαίρομαι τη ζωή

    Και αν μπορεις, γιατι προτιμας ειτε το πρωτο ειτε το δευτερο?
    Τα ένστικτα λειτουργούν χωρίς να το επιλέγεις. Αντίθετα με τα (συν)αισθήματά.
    Πάντως δεν έχουν όλα \"λογική\" εξήγηση. Ιδίως όταν αναφερόμαστε σε (συν)αισθήματα
    been good, been bad. WILL GO ON

  15. #30
    Banned
    Join Date
    May 2004
    Location
    στις στεπες του Καυκασου
    Posts
    10,933
    Originally posted by justme
    Originally posted by krino


    ολα αυτα δεν καταληγουν σε οργασμο η κανω λαθος????
    Η συλλογιστική σου (όπως αναλύεται με τω κατωτέρο ερώτημά σου που ρωτάς για έρωτα ΧΩΡΙΣ οργασμό) έχει κάποιο λάθος


    καταρχην γιατι συνδεεις το ενα ερωτημα με το αλλο??? καμια σχεση.
    Αλλα μπορεις να αναλυσεις που εχω λαθος συλλογισμο??





    επισης τι προτιμας να κανεις ερωτα (φουλ χρωματα) αλλα να μην εχεις οργασμο, η σεξ με οργασμο???
    Αν ρωτήσεις κάποιον \"είσαι βλάκας ή χαζός\" δεν του δίνεις περιθώριο να σου δώσει την σωστή απάντηση. Με αυτό υπόψιν η απάντησή μου στο ερώτημά σου είναι πως προτιμώ να χαίρομαι τη ζωή



    Εγω αναφερθηκα σε δυο ξεχωριστες φασεις που ενδεχωμενα να τις εχεις ζησει.
    Αν τις εχεις ζησει, μπορεις να εχεις αποψη και να απαντησεις.
    Αν οχι, τοτε φυσικα δεν μπορεις να εχεις αποψη.

    Γενικα μιλωντας αν ρωταγα, για το αν προτιμας να χαιρεσαι την ζωη, η απαντηση σου θα με καλυπτε.






    Και αν μπορεις, γιατι προτιμας ειτε το πρωτο ειτε το δευτερο?
    Τα ένστικτα λειτουργούν χωρίς να το επιλέγεις. Αντίθετα με τα (συν)αισθήματά.


    δεν καταλαβα ομως τι προτιμας....
    το πρωτο ειτε το δευτερο και γιατι.





    Πάντως δεν έχουν όλα \"λογική\" εξήγηση. Ιδίως όταν αναφερόμαστε σε (συν)αισθήματα


    προφανως.
    Παντως νομιζω οτι ειμαστε σε θεση να ερμηνευουμε ο καθενας τις δικες του συμπεριφορες.
    Ωστοσο αν αυτο που εννοεις, ειναι οτι δεν μπορεις να ερμηνευσεις τις δικες σου συμπεριφορες προτιμησης, δεκτον.
    Αν και νομιζω οτι μιλαω για κατασταση την οποια αν εχεις ζησει, αυτο που ειπα τι προτιμας, εχει να κανει με το προτιμαω αυτο, η το αλλο και οχι για αναλυση συναισθηματων οπως αναφερεις.
    Προφανως οταν ζεις μια κατασταση Α, η σου αρεσει η οχι.
    Και αυτο ηθελα να διαβασω χωρις απολυτως καμια αλλη ερμηνεια.

    Μαλλον δεν το εδωσα εγω σωστα να το καταλαβεις.....






    μερσι.

Page 2 of 4 FirstFirst 1234 LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •