Ποιά διαφορά υπάρχει ανάμεσα στη φράση "κάνω έρωτα " και "κάνω σεξ" ή δεν υπάρχει? - Page 3
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 3 of 4 FirstFirst 1234 LastLast
Results 31 to 45 of 56
  1. #31
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2008
    Posts
    1,024
    Έτσι όπως το βλέπω εγώ η διαφορά στον έρωτα και το sex δεν είναι ο οργασμός. Αυτό προσπαθώ να πώ με τα χρώματα.
    Και γιαυτό λέω ότι η συλλογιστική με τον οργασμό έχει κάποιο λάθος.
    Φυσικά κάθε μία πράξη μπορεί να μην συνοδευτεί από ολοκλήρωση, κορύφωση, οργασμό.
    Η ύπαρξη όμως ή μη των συναισθημάτων είναι άλλο στάδιο.

    Και σαν οργασμό εννοώ την σεξουαλική κορύφωση που στους άνδρες εκδηλώνεται με την εκσπερμάτιση.
    Αυτός ο οργασμός λοιπόν στην συνουσία δεν συνοδεύεται από κανένα συναίσθημα. Στο σέξ συνοδεύεται από το συναίσθημα της ηδονικής ικανοποίησης ενώ στον έρωτα από πλήθος συναισθημάτων ολοκλήρωσης.

    Σαν ζητούμενο λοιπόν δεν έχω ΜΟΝΟ την ηδονική ικανοποίηση αλλά το σύνολο των αισθημάτων που βιώνεις όταν κάνεις έρωτα (μέσα στα οποία είναι και η ηδονή). Δεν θεωρώ ότι η μη βίωση του οργασμού διαγράφει αυτά τα αισθήματα. Ούτε ότι ένας οργασμός (που σημειωτέον επιτυγχάνεται και \"χειρονακτικώς\") μπορεί να είναι η προσωπική σεξουαλική επιδίωξη.

    Θέλοντας να αναλύσω λίγο τα διαφορετικά αποτελέσματα που έχει το \"κάνω σεξ\" και το \"κάνω έρωτα\" επίσης διακρίνω διαφορά ώς προς την διάρκεια των αποτελεσμάτων.
    Η ηδονή του \"έκανα σεξ\" τελειώνει σε 5 λεπτά και επανέρχεται μόνο για τόνωση του σεξουαλικού μας εγώ ενώ τα συναισθήματα του \"έκανα έρωτα\" κρατούν συνεχώς, ανανεώνονται καθημερινά, αλλάζουν και αναγενιούνται όσο διαρκεί ο έρωτας.

    Κάπως έτσι το βλέπουν τα δικά μου μάτια το θέμα
    been good, been bad. WILL GO ON

  2. #32
    Banned
    Join Date
    May 2004
    Location
    στις στεπες του Καυκασου
    Posts
    10,933
    Originally posted by justme
    Έτσι όπως το βλέπω εγώ η διαφορά στον έρωτα και το sex δεν είναι ο οργασμός. Αυτό προσπαθώ να πώ με τα χρώματα.
    Και γιαυτό λέω ότι η συλλογιστική με τον οργασμό έχει κάποιο λάθος.
    Φυσικά κάθε μία πράξη μπορεί να μην συνοδευτεί από ολοκλήρωση, κορύφωση, οργασμό.
    Η ύπαρξη όμως ή μη των συναισθημάτων είναι άλλο στάδιο.

    Και σαν οργασμό εννοώ την σεξουαλική κορύφωση που στους άνδρες εκδηλώνεται με την εκσπερμάτιση.
    Αυτός ο οργασμός λοιπόν στην συνουσία δεν συνοδεύεται από κανένα συναίσθημα. Στο σέξ συνοδεύεται από το συναίσθημα της ηδονικής ικανοποίησης ενώ στον έρωτα από πλήθος συναισθημάτων ολοκλήρωσης.

    Σαν ζητούμενο λοιπόν δεν έχω ΜΟΝΟ την ηδονική ικανοποίηση αλλά το σύνολο των αισθημάτων που βιώνεις όταν κάνεις έρωτα (μέσα στα οποία είναι και η ηδονή). Δεν θεωρώ ότι η μη βίωση του οργασμού διαγράφει αυτά τα αισθήματα. Ούτε ότι ένας οργασμός (που σημειωτέον επιτυγχάνεται και \"χειρονακτικώς\") μπορεί να είναι η προσωπική σεξουαλική επιδίωξη.

    Θέλοντας να αναλύσω λίγο τα διαφορετικά αποτελέσματα που έχει το \"κάνω σεξ\" και το \"κάνω έρωτα\" επίσης διακρίνω διαφορά ώς προς την διάρκεια των αποτελεσμάτων.
    Η ηδονή του \"έκανα σεξ\" τελειώνει σε 5 λεπτά και επανέρχεται μόνο για τόνωση του σεξουαλικού μας εγώ ενώ τα συναισθήματα του \"έκανα έρωτα\" κρατούν συνεχώς, ανανεώνονται καθημερινά, αλλάζουν και αναγενιούνται όσο διαρκεί ο έρωτας.

    Κάπως έτσι το βλέπουν τα δικά μου μάτια το θέμα

    Δεκτη η αναλυση σου,
    ομως παρολο που στην αρχη δεν θες να προσθεσεις τον οργασμο στον ερωτα, στην συνεχεια τον βαζεις σαν μια παραμετρο που στην αρχη την ειχες εξαφανισει.

    Μπορεις φυσικα να βαζεις διαφορετικους κεντρικους αξονες σαν κορμο, ωστοσο και η μια φαση και η αλλη προυποθετουν ενα ικανοποιητικο οργασμο.

    Μπορω να φανταστω ανθρωπο να ζει χωρις να κανει ερωτα αλλα να κανει σεξ, αντιθετα δεν μπορω να φανταστω ανθρωπο ο οποιος θα κανει μονο ερωτα και οχι σεξ και αυτο βασει την δικη σου συλλογιστικη η οποια κεντριζει κατ εμε σε λαθος αξονα σκεψης.

    Συγγνωμη, αλλα τα ενστικτα μας προηγουνται των συναισθηματων μας η αν θες στην τελικη κυριαρχουν και τα υπολοιπα επονται.
    Και σε αυτο δεν μπορουμε να κανουμε κατι, ετσι απλα ειναι η ανθρωπινη λειτουργια.

    Τα υπολοιπα χρησιμευουν οταν διααζεις ρεμπω αλλα οχι αμα θες να κατανοησεις την ανθρωπινη λειτουργια...



    Καλημερα

  3. #33
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2008
    Posts
    1,024
    Originally posted by krino


    Δεκτη η αναλυση σου,
    Thx


    ομως παρολο που στην αρχη δεν θες να προσθεσεις τον οργασμο στον ερωτα, στην συνεχεια τον βαζεις σαν μια παραμετρο που στην αρχη την ειχες εξαφανισει.
    Originally posted by justme
    Συνουσία=πράξη (χρώμα άσπρο)
    sex=ηδονή (χρώμα κόκκινο)
    Ερωτας=ουράνιο τόξο (ξεκινάει από το λευκό χρώμα και μη ξεχνάμε περιλαμβάνει ΚΑΙ ΤΟ ΚΟΚΚΙΝΟ)
    http://www.mysmiley.net/imgs/smile/cool/cool0026.gif


    Μπορεις φυσικα να βαζεις διαφορετικους κεντρικους αξονες σαν κορμο, ωστοσο και η μια φαση και η αλλη προυποθετουν ενα ικανοποιητικο οργασμο.
    Πάντα?
    Πάντα??????????
    Και για άντρες και για γυναίκες?????
    Σίγουρα???????????????
    Σίγουρα δεν θες να το ξανασκεφτείς αυτό το αυτό το \"ο έρωτας ή το sex προυποθέτουν ότι θα υπάρξει οργασμός\"




    Μπορω να φανταστω ανθρωπο να ζει χωρις να κανει ερωτα αλλα να κανει σεξ, αντιθετα δεν μπορω να φανταστω ανθρωπο ο οποιος θα κανει μονο ερωτα και οχι σεξ και αυτο βασει την δικη σου συλλογιστικη η οποια κεντριζει κατ εμε σε λαθος αξονα σκεψης.
    Νόμιζα τελικά ήθελες να μιλήσουμε για το τι προτιμάμαι και όχι τι φανταζόμαστε

    Συγγνωμη, αλλα τα ενστικτα μας προηγουνται των συναισθηματων μας η αν θες στην τελικη κυριαρχουν και τα υπολοιπα επονται.
    Και σε αυτο δεν μπορουμε να κανουμε κατι, ετσι απλα ειναι η ανθρωπινη λειτουργια.
    Για κάτσε λίγο τώρα. Τώρα το τραβάς μακρυά. Τα ένστικτα προηγούνται? Κυριαρχούν? Έτσι είναι η ανθρώπινη λειτουργία???
    Μήπως να το ξανασκεφτείς αυτό??? Μήπως δεν είναι απλά όλα τα άλλα έπονται??



    Τα υπολοιπα χρησιμευουν οταν διααζεις ρεμπω αλλα οχι αμα θες να κατανοησεις την ανθρωπινη λειτουργια...



    Καλημερα
    Άργησα λίγο αλλά ανταποδίδω με καλησπέρα
    been good, been bad. WILL GO ON

  4. #34
    Banned
    Join Date
    May 2004
    Location
    στις στεπες του Καυκασου
    Posts
    10,933
    Originally posted by justme
    Originally posted by krino


    Δεκτη η αναλυση σου,
    Thx



    de nada....


    ομως παρολο που στην αρχη δεν θες να προσθεσεις τον οργασμο στον ερωτα, στην συνεχεια τον βαζεις σαν μια παραμετρο που στην αρχη την ειχες εξαφανισει.
    Originally posted by justme
    Συνουσία=πράξη (χρώμα άσπρο)
    sex=ηδονή (χρώμα κόκκινο)
    Ερωτας=ουράνιο τόξο (ξεκινάει από το λευκό χρώμα και μη ξεχνάμε περιλαμβάνει ΚΑΙ ΤΟ ΚΟΚΚΙΝΟ)
    http://www.mysmiley.net/imgs/smile/cool/cool0026.gif






    Originally posted by justme
    Έτσι όπως το βλέπω εγώ η διαφορά στον έρωτα και το sex δεν είναι ο οργασμός.




    Μπορεις φυσικα να βαζεις διαφορετικους κεντρικους αξονες σαν κορμο, ωστοσο και η μια φαση και η αλλη προυποθετουν ενα ικανοποιητικο οργασμο.
    Πάντα?
    Πάντα??????????
    Και για άντρες και για γυναίκες?????
    Σίγουρα???????????????
    Σίγουρα δεν θες να το ξανασκεφτείς αυτό το αυτό το \"ο έρωτας ή το sex προυποθέτουν ότι θα υπάρξει οργασμός\"





    ακουσε φιλε μου,
    επαφη με γυναικα που δεν εχεις οργασμο, μπορει να το παραβλεψει μια φορα η δυο αλλα η συνεχεια ειναι να φας σουτ με δεδομενο οτι αυτη δεν εχει καποιο προβλημα - στρεσογονο η αλλο.
    Και ναι με αυτη την συνθηκη ισχυει για ΟΛΟΥΣ τουλαχιστον μιλωντας για νορμαλ συνθηκες.
    Για ιδιαζουσες συνθηκες δεν μπορω να μιλησω.





    Μπορω να φανταστω ανθρωπο να ζει χωρις να κανει ερωτα αλλα να κανει σεξ, αντιθετα δεν μπορω να φανταστω ανθρωπο ο οποιος θα κανει μονο ερωτα και οχι σεξ και αυτο βασει την δικη σου συλλογιστικη η οποια κεντριζει κατ εμε σε λαθος αξονα σκεψης.
    Νόμιζα τελικά ήθελες να μιλήσουμε για το τι προτιμάμαι και όχι τι φανταζόμαστε




    Εστω αν θες εγω δεν προτιμαω....


    Συγγνωμη, αλλα τα ενστικτα μας προηγουνται των συναισθηματων μας η αν θες στην τελικη κυριαρχουν και τα υπολοιπα επονται.
    Και σε αυτο δεν μπορουμε να κανουμε κατι, ετσι απλα ειναι η ανθρωπινη λειτουργια.
    Για κάτσε λίγο τώρα. Τώρα το τραβάς μακρυά. Τα ένστικτα προηγούνται? Κυριαρχούν? Έτσι είναι η ανθρώπινη λειτουργία???
    Μήπως να το ξανασκεφτείς αυτό??? Μήπως δεν είναι απλά όλα τα άλλα έπονται??





    Αυτη ειναι η γνωμη μου, αν εχεις αλλη ευχαριστως να διαβασω την τεκμηριωση σου.
    Προσωπικα εγω δεν εχω να σκεφτω κατι, αν ηταν δεν θα εγραφα. Θα σε ενημρωσω οτι πριν γραψω κατι, το σκεφτομαι οσο πρεπει και αυτο γιατι σεβομαι τους συνομιλητες μου.



    Τα υπολοιπα χρησιμευουν οταν διααζεις ρεμπω αλλα οχι αμα θες να κατανοησεις την ανθρωπινη λειτουργια...



    Καλημερα
    Άργησα λίγο αλλά ανταποδίδω με καλησπέρα


    Ομοιως,
    εγω προλαβα....
    ;)

  5. #35
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2008
    Posts
    1,024
    Originally posted by krino

    krino
    justme
    krino

    Συγγνωμη, αλλα τα ενστικτα μας προηγουνται των συναισθηματων μας η αν θες στην τελικη κυριαρχουν και τα υπολοιπα επονται.
    Και σε αυτο δεν μπορουμε να κανουμε κατι, ετσι απλα ειναι η ανθρωπινη λειτουργια.
    Για κάτσε λίγο τώρα. Τώρα το τραβάς μακρυά. Τα ένστικτα προηγούνται? Κυριαρχούν? Έτσι είναι η ανθρώπινη λειτουργία???
    Μήπως να το ξανασκεφτείς αυτό??? Μήπως δεν είναι απλά όλα τα άλλα έπονται??





    Αυτη ειναι η γνωμη μου, αν εχεις αλλη ευχαριστως να διαβασω την τεκμηριωση σου.
    Προσωπικα εγω δεν εχω να σκεφτω κατι, αν ηταν δεν θα εγραφα. Θα σε ενημρωσω οτι πριν γραψω κατι, το σκεφτομαι οσο πρεπει και αυτο γιατι σεβομαι τους συνομιλητες μου.
    Παρενθετικά (και εκτός θέματος) και μη μπορώντας να σκεφτώ μία φυσιολογική κατάσταση στην οποία η λειτουργία μου ως άνθρωπος να κυριαρχείται από τα ένστικτά μου και μετά να έπονται η λογική και τα συναισθήματα μου (πέραν φυσικά από τον ενστικτώδη φόβο μου για τον θάνατο και την ενστικτώδη αγάπη μου για την ζωή) διαπιστώνω ουσιαστικά κάτι άλλο.

    Παρόλο που η αντισυμβατικότητα και η κρίση όλων των δεδομένων, των \"de facto\", των κανόνων είναι απαραίτητη στη ζωή μας, αυτή η \"a priori\" (εκ των προτέρων) μη αποδοχή τους δεν οδηγεί στο θεμιτό αποτέλεσμα. (το οποίο είναι η βελτίωση του τρόπου που ζούμε)

    Αν γίνει κανόνας το να μη δεχόμαστε τους κανόνες είμαστε σε φαύλο κύκλο.

    Το να ζητάμε αποδείξεις για ένα θέμα, για μία άποψη και αν δε τις βρούμε ή δε μας τις δώσουν αυτό να μας οδηγεί άκριτα στην αντίθετη γνώμη (χωρίς να έχουμε βρει κάτι που να στηρίζει την αντίθετη γνώμη) είναι εξίσου φαύλος κύκλος.
    been good, been bad. WILL GO ON

  6. #36
    Banned
    Join Date
    May 2004
    Location
    στις στεπες του Καυκασου
    Posts
    10,933
    ολα στην ζωη ειναι φαυλος κυκλος πλην της γεννησης και του θανατου....

  7. #37
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2008
    Posts
    1,024
    Εκτός άμα πιστεύεις στην μετενσάρκωση (οπότε και εκεί φαύλος κυκλος ΟΛΑ είναι)
    ...........Γενικότητες............
    (μήπως να τα μεταφέρουμε αυτά τα μυνήματα στο \"Σοφά Λόγια\"???)
    been good, been bad. WILL GO ON

  8. #38
    Banned
    Join Date
    May 2004
    Location
    στις στεπες του Καυκασου
    Posts
    10,933
    οχι δεν πιστευω σε τετοιες αθλιοτητες που αναπαραγουν οι φιλοσοφιστες της τρυπιας πληθωρικης δραχμης....

  9. #39
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2007
    Posts
    1,139
    Νομίζω οτι όποιος έχει καταφέρει να ζει εναρμονισμένα με ένστικτο και συναίσθημα διαχωρίζοντάς τα με την βοήθεια της λογικής είναι μάλλον ισορροπημένος και ψυχικά υγιής.

  10. #40
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2008
    Posts
    1,024
    Λίμπερ πολύ ωραίο αυτό που έγραψες......
    Αν το άλλαζα λίγο
    (όποιος έχει καταφέρει να ζει εναρμονισμένα με ένστικτο, συναίσθημα και λογική διαχωρίζοντάς τα βάση των συνθηκών και των αναγκών του.......)
    το χαλάω λες?
    been good, been bad. WILL GO ON

  11. #41
    Banned
    Join Date
    May 2004
    Location
    στις στεπες του Καυκασου
    Posts
    10,933
    Originally posted by justme

    το χαλάω λες?

    το χαλας, γιατι οι συνθηκες ειναι που μας ετεροκαθοριζουν και αν το παμε στο σημερα ειναι αυτο που μας κρατα καθυστερημενους σαν οντα, σαν κοινωνια σαν οτι.

  12. #42
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2008
    Posts
    1,024
    Είναι που δεν θέλω να έχω ούτε την λογική ούτε τα συναισθήματα ούτε τα ένστικτα ως παντοτινό και συνεχόμενο και μοναδικό κριτή της ζωής μου.
    Και τα τρία αυτά τα θέλω ως στηρίγματα της ζωής μου.

    Τώρα αν δεν είναι οι συνθήκες και οι ανάγκες το κριτήριο που καθορίζω σε ποιά πλευρά θα γύρω κάθε φορά, άραγε ποιό να είναι το κριτήριο?

    (ρετσίνα κανείς???)
    been good, been bad. WILL GO ON

  13. #43
    Banned
    Join Date
    May 2004
    Location
    στις στεπες του Καυκασου
    Posts
    10,933
    Originally posted by justme


    άραγε ποιό να είναι το κριτήριο?

    (ρετσίνα κανείς???)
    η λογικη σου η οποια στο τελος αυτη θα μεινει ως συνολικος κριτης του ειναι σου,


    (προτιμουμε ασυρτικο σαντορινης, η παρομοιο λεπτο φινο κρασι....)

  14. #44
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2008
    Posts
    1,024
    φχιουυυυυυυυ........
    Και εγώ που νόμιζα πως θα κριθώ από τις πράξεις μου.....

    (μμμμ ασύρτικο.......μετά το 5ο ποτήρι όλα ίδια είναι)
    been good, been bad. WILL GO ON

  15. #45
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2007
    Posts
    3,217
    Εγώ δεν είδα πουθενά καμιά διαφορά.....Ποιά η διαφορά του συζώ με το είμαι παντρεμένος;;;;

Page 3 of 4 FirstFirst 1234 LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •