Σεξουαλικές προτιμήσεις : πιθανά αίτια και τρόποι επηρεασμού
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 6 123 ... LastLast
Results 1 to 15 of 85
  1. #1
    Banned
    Join Date
    Dec 2011
    Location
    Some hours away from totally wreck down everything and everybody
    Posts
    916

    Σεξουαλικές προτιμήσεις : πιθανά αίτια και τρόποι επηρεασμού

    Το σέξ είναι ίσως το ισχυρότερο ένστικτο του ανθρώπινου είδους και προσφέρει την μεγαλύτερη απόλαυση (εκτός βέβαια άμα το κάνεις μόνος σου λολ). Είναι ένα αγαθό που θα πρέπει να απολαμβάνουν - σχεδόν - όλοι καθώς βοηθάει στην διατήρηση της καλής πνευματικής, ψυχικής και σωματικής υγείας. Υπάρχουν διάφορες κατηγορίες σεξουαλικού προσανατολισμού. Οι λεγόμενοι στρέιτ που είναι η επιθυμητή κατηγορία από το σύνολο σχεδόν του πληθυσμού, κατηγορίες που δεν είναι επιθυμητές από την κοινωνία αλλά ανέχοντε όπως είναι οι ομοφυλόφιλοι, και κατηγορίες που ούτε επιθυμητές είναι ούτε κι ανέχοντε όπως είναι η παιδοφιλία. Υπάρχουν κι άλλες κατηγορίες που είναι όμως - φαντάζομαι – λιγότερο γνωστές και άρα μικρότερης σημασίας. Πώς όμως διαμορφώνοντε οι σεξουαλικές προτιμήσεις.

    Έχει προταθεί από κάποιους ειδικούς ότι ο σεξουαλικός προσανατολισμός αρχίζει κι διαμορφώνετε ήδη από τα πρώτα χρόνια ζωής του ατόμου. Υπάρχουν βέβαια κι κάποιες θεωρίες που υποστηρίζουν γονιδιακούς παράγοντες για την εκδήλωση τουλάχιστον της ομοφυλοφιλίας. Προσωπικά, κι για όσους ήδη με ξέρουν ( γειά σου Λάκρυ!) θα υποστηρίξω την πολυπαραγοντική επίδραση και συνισταμένη μεταξύ γονιδιακών, κοινωνικών, οικογενειακών, και ψυχολογικών παραμέτρων. Μεγαλύτερο ειδικό βάρος έχει η ψυχολόγια του ατόμου, που όμως δεν μπορεί να θεωρηθεί ανεξάρτητη μεταβλητή αλλά είναι προιόν την σύνθεσης των άλλων παραγόντων. Βέβαια κι αυτή επηρεάζει τις άλλες μεταβλητές αλλά σε πολύ μικρότερο βαθμό από ότι το αντίστροφο. Τα γονίδια, ενδεχομένως να επηρεάζουν το μοντέλο ανάπτυξης του εγκεφάλου δίνοντας αποκλίσεις σε κάποια μέρη του εγκεφάλου ορισμένων ανθρώπων συμβάλλοντας έτσι στην προδιάθεση για εκδήλωση της ομοφυλοφιλίας. Η οικογένεια, για την όποια έχει προταθεί από τον φρόιντ νομίζω η λεγόμενη θεωρία του οιδιπόδειου συμπλέγματος, κατά την όποια το παιδί μιμείται την συμπεριφορά των γονιών του και σε κάποια φάση της ζωής του τρέφει απέραντη αγάπη για την μητέρα του και αρχίζει και ‘’μισεί’’ τον πατέρα του με αποτέλεσμα να μιμείται τους τρόπους συμπεριφοράς του προκειμένου να ‘’κερδίσει’’ την μητέρα του. Εννοείται χωρίς σεξουαλικό περιεχόμενο αλλά κυρίως συναισθηματικό. Διότι εν τέλει και το σεξουαλικό ένστικτο ένα συναίσθημα είναι. Βιολογικά τουλάχιστον είναι σχεδόν πανομοιότυπη η έκκριση του νευροδιαβιβαστή ντοπαμίνη όταν κάνουμε σέξ και όταν έχουμε απλώς κάποια συναισθήματα. Οι κοινωνικοί παράγοντες ενδεχομένως να σχετίζοντε ως ένα βαθμό και με την φράση από τραγούδι που λέει ‘’η δουλειά κάνει τους άντρες’’ .Και εξηγούμε, σε ένα περιβάλλον το οποίο σκληραγωγεί το άτομο σωματικά κι ψυχικά, τότε συγκριτικά με ένα εντελώς αντίθετο περιβάλλον το άτομο έχει περισσότερες πιθανότητες να αναπτύξει μια υγιές σεξουαλικότητα από ότι στο δεύτερο που το άτομο μπορεί να γίνει π.χ. παιδόφιλος. Διότι συγκεκριμένα η τελευταία διαστροφή προκύπτει από έναν συσχετισμό δυνάμεων, δηλαδή ο παιδόφιλος είναι αδύναμος σωματικά και ψυχικά και δεν μπορεί να διεκδικήσει ένα άτομο της ίδιας ηλικίας με αυτό αφού δεν μπορεί να ‘’υποδυθεί’’ τον ρόλο του αρσενικού όντας ως το ισχυρότερο φύλλο. Άλλοι κοινωνικοί παράγοντες είναι οι κοινωνικές επαφές αφού ένας έφηβος ο όποιος συναναστρέφεται με άλλους συνομηλίκους του και των δύο φύλλων έχει αυξημένες πιθανότητες να αναπτύξει μια ‘’σωστή’’ σεξουαλική ταυτότητα παρά κάποιος άλλος έφηβος ο όποιος για διαφόρους λόγους συναναστρέφεται μόνο με άτομα του ίδιου φύλλου καταλήγοντας στο τέλος ομοφυλόφιλος. Επίσης σημαντικό ρόλο φαίνετε να παίζουν τυχαία γεγονότα, όπως η αποπλάνηση από έναν ενήλικο που μπορεί να μετάτρεψει και το ίδιο το θύμα ίδιο από άποψη προτιμήσεων με αυτό του θύτη, ή ένα ‘’αθώο’’ παιχνίδι περιέργειας και εξερεύνησης μεταξύ δύο φίλων του ίδιου φύλλου καταληγοντάς τους σε ομοφυλόφιλους.

    Συμπερασματικά τα χρόνια της εφηβείας είναι καθοριστικά για την ανάπτυξη των σεξουαλικών προτιμήσεων και υπό προυποθέσεις μπορεί σε αυτήν την περίοδο να αλλάξουν τα πάντα όπως για παράδειγμα ομοφυλόφιλοι, ακόμα και παιδόφιλοι να γίνουν στρέιτ ή και το αντίστροφο. Οι έντονες σωματικές αλλαγές με την υπερέκκριση ορμόνων κατά την διάρκεια αυτής της ηλικίας θα μπορούσαν να χαρακτηριστούν ως το ‘’hardware’’ που ενδεχομένως να είναι πιο συμβατό με κάποιο είδος ‘’software’’ που θα μπορούσαν να χαρακτηριστούν οι κοινωνικοί και οικογενειακοί παράγοντες.

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2011
    Location
    between heaven and hell
    Posts
    7,796
    Καλα ε τα σπαν τα δοκιμια σου (εγω ετσι θα τα λεω κ ας μην ξερεις ακριβως τι ειναι λολ) μονορουφι το κατεβασα! Επιασες κ ωραιο θεματακι! Ειχαμε κανει κ στη σχολη για τα φυλα ως κοινωνικες κατασκευες κ τη διασεξουαλικη εκπαιδευση! Θα παραθεσω καποιο αποσπασμα γιατι δεν εχω εμπνευση αυτη τη στιγμη!
    " I stopped fighting my inner demons... we are on the same side now..."

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2011
    Posts
    2,987
    Driver διαφωνω με πολλα απο αυτα που λες.
    Αν εχεις πηγες θα ηθελα να τις παραθεσεις.

    Λοιπον ενσταση 1
    Επίσης σημαντικό ρόλο φαίνετε να παίζουν τυχαία γεγονότα, όπως η αποπλάνηση από έναν ενήλικο που μπορεί να μετάτρεψει και το ίδιο το θύμα ίδιο από άποψη προτιμήσεων με αυτό του θύτη, ή ένα ‘’αθώο’’ παιχνίδι περιέργειας και εξερεύνησης μεταξύ δύο φίλων του ίδιου φύλλου καταληγοντάς τους σε ομοφυλόφιλους.
    Το ποσοστο των εφηβων που πειραματιζονται με το ιδιο φυλο ειναι πολυ μεγαλο(ψαξε στο ιντερνετ για same sex expirimentation ),και δεν συμβαδιζει με το ποσοστο των ενηλικων ομοφυλοφιλων και ερχεται σε αντιθεση με αυτο που λες οτι η σεξουαλικοτητα καθοριζεται στα πρωτα χρονια της ζωης του ανθρωπου.


    ενσταση 2

    Και εξηγούμε, σε ένα περιβάλλον το οποίο σκληραγωγεί το άτομο σωματικά κι ψυχικά, τότε συγκριτικά με ένα εντελώς αντίθετο περιβάλλον το άτομο έχει περισσότερες πιθανότητες να αναπτύξει μια υγιές σεξουαλικότητα από ότι στο δεύτερο που το άτομο μπορεί να γίνει π.χ. παιδόφιλος
    Τι εννοεις με το σκληραγωγει?

    ενσταση 3

    Άλλοι κοινωνικοί παράγοντες είναι οι κοινωνικές επαφές αφού ένας έφηβος ο όποιος συναναστρέφεται με άλλους συνομηλίκους του και των δύο φύλλων έχει αυξημένες πιθανότητες να αναπτύξει μια ‘’σωστή’’ σεξουαλική ταυτότητα παρά κάποιος άλλος έφηβος ο όποιος για διαφόρους λόγους συναναστρέφεται μόνο με άτομα του ίδιου φύλλου καταλήγοντας στο τέλος ομοφυλόφιλος.
    Απο ποτε σωστη σεξουαλικη κατευθυνση ειναι μονο η ετεροφυλοφιλια.



    Ενσταση 4

    Δεν εξεταζεις το ενδεχομενο της αμφιφυλοφιλιας.

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2011
    Location
    between heaven and hell
    Posts
    7,796
    Driver μονος σου τα γραφεις?
    " I stopped fighting my inner demons... we are on the same side now..."

  5. #5
    Banned
    Join Date
    Dec 2011
    Location
    Some hours away from totally wreck down everything and everybody
    Posts
    916
    Quote Originally Posted by Lacrymosa View Post
    Driver μονος σου τα γραφεις?
    Ναί Λάκρυ. Έχω διαβάσει κάποια πράγματα σερφάρωντας στο ίντερνετ αλλά τα περισσότερα είναι δικιές μου απόψεις και αντιλήψεις.

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2011
    Location
    between heaven and hell
    Posts
    7,796
    Quote Originally Posted by Driver View Post
    Ναί Λάκρυ. Έχω διαβάσει κάποια πράγματα σερφάρωντας στο ίντερνετ αλλά τα περισσότερα είναι δικιές μου απόψεις και αντιλήψεις.
    Exoyn endiaferon pantos! M aresan poly ayta poy evales stis psixoseis! Synexise etsi! :)
    Sxetika me to fylo k ayta poy grafeis parapanw exw na pw oti ligo proseggizeis to froydiko modelo poy anagagei tis perissoteres leitoyrgeies sto getetisio/ ormemfyto. H sexoualikotita anagetai se mia polyparagontiki aitiotita k dn diamorfonetai sta prota xronia apokleistika, alla sini8os kata to peras tis efiveias.
    Episis ksexases na anafereis tin amfifylofilia k tin asexoyalikotita.
    Sorry gia ta greeklish alla kati ekana k exei kollisei.
    " I stopped fighting my inner demons... we are on the same side now..."

  7. #7
    Banned
    Join Date
    Dec 2011
    Location
    Some hours away from totally wreck down everything and everybody
    Posts
    916
    Quote Originally Posted by betelgeuse View Post
    Driver διαφωνω με πολλα απο αυτα που λες.
    Κοίτα να δείς σύμπτωση, και εγώ διαφωνώ με αυτά που λές. Τουλάχιστον έχουμε κάτι κοινό λολ.

    Quote Originally Posted by betelgeuse View Post
    Το ποσοστο των εφηβων που πειραματιζονται με το ιδιο φυλο ειναι πολυ μεγαλο(ψαξε στο ιντερνετ για same sex expirimentation ),και δεν συμβαδιζει με το ποσοστο των ενηλικων ομοφυλοφιλων και ερχεται σε αντιθεση με αυτο που λες οτι η σεξουαλικοτητα καθοριζεται στα πρωτα χρονια της ζωης του ανθρωπου.
    Συμφωνώ! Μάλλον δεν το διατύπωσα επαρκώς. Απλώς αυτό που λέω είναι πως αν συμβεί το περιστατικό τότε οι πιθανότητες το άτομο να γίνει ομοφυλόφιλο αυξάνοντε σε σχέση με το εάν δεν είχε γίνει το περιστατικό.

    Quote Originally Posted by betelgeuse View Post
    Τι εννοεις με το σκληραγωγει?
    Νομίζω πως είναι ευκολονόητη λέξη. Εκτός απο την σωματική σκληραγώγηση π.χ. σε αθλήματα όπως είναι το ποδόσφαιρο, η πάλη κ.α. που αυξάνει την σωματική δύναμη, σε πολλές περιπτώσεις αυξάνει επίσης και την ψυχική δύναμη και την ''δύναμη'' του χαρακτήρα, που όπως προανέφερα είναι στοιχεία που ''λείπουν'' πολλές φορές απο τα χαρακτηριστικά των παιδόφιλων. Επίσης η διαδικασία της μίμησης δεν συμβαίνει μόνο στο πλαίσιο της οικογένειας αλλά και σε άλλες καταστάσεις, σε μικρότερο βαθμό βέβαια, όπως προκύπτουν απο την σχέση του έφηβου με τον προπονητή του ή και με τους συνομηλικούς του.

    Quote Originally Posted by betelgeuse View Post
    Απο ποτε σωστη σεξουαλικη κατευθυνση ειναι μονο η ετεροφυλοφιλια.
    Δεν εννοώ αυτό. Εννόω πως η επιθυμητή, απο το μεγαλύτερο μέρος της κοινωνίας, σεξουαλική κατεύθυνση είναι η ετεροφυλοφιλία.

    Quote Originally Posted by betelgeuse View Post
    Δεν εξεταζεις το ενδεχομενο της αμφιφυλοφιλιας.
    Φαντάζομαι πρόκυπτει απο έναν συνδιασμό των παραγόντων που προκαλούν την ετεροφυλοφιλία με αυτών που προκαλούν την ομοφυλοφιλία.

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2010
    Location
    εδω... εκει... παραπερα...
    Posts
    2,059
    Quote Originally Posted by Driver View Post
    Έχω διαβάσει κάποια πράγματα σερφάρωντας στο ίντερνετ αλλά τα περισσότερα είναι δικιές μου απόψεις και αντιλήψεις.
    Χαιρομαι που το διευκρινιζεις και δε λες οτι ειναι το βαθυ σου αποσταγμα της επιστημονικης σου σκεψης! lol

    Ισως αν εχω ορεξη αργοτερα να παρω θεση πανω στα θεματα που θιγεις...
    Η ανησυχία μοιάζει με την κουνιστή πολυθρόνα. Σε κρατάει απασχολημένο χωρίς να σε πηγαίνει πουθενά.

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2011
    Posts
    2,987
    Quote Originally Posted by Driver View Post
    Κοίτα να δείς σύμπτωση, και εγώ διαφωνώ με αυτά που λές. Τουλάχιστον έχουμε κάτι κοινό λολ.
    +1000000


    Quote Originally Posted by Driver View Post
    Συμφωνώ! Μάλλον δεν το διατύπωσα επαρκώς. Απλώς αυτό που λέω είναι πως αν συμβεί το περιστατικό τότε οι πιθανότητες το άτομο να γίνει ομοφυλόφιλο αυξάνοντε σε σχέση με το εάν δεν είχε γίνει το περιστατικό.
    Aλλα τοτε μαλλον υπαρχει ηδη μια ταση προς την ομοφυλοφιλια και δεν ειναι απλα ενας πειραματισμος.Εγω παντως εχω πειραματιστει στο παρελθον με το ιδιο φυλο αλλα μια χαρα στρειτ ειμαι.

    Οσο για το σκληραγωγει,απλα δεν μου κολλαγε καλα για την σεξουαλικοτητα,θα προτιμουσα μια αλλη λεξη οπως διαπαιδαγωγηση ή εκπαιδευση.


    Παντως το θεμα σεξουαλικοτητα εχει τοσες πτυχες που θα μπορουσαμε να το αναλυουμε αιωνες.

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2007
    Posts
    3,623
    Quote Originally Posted by betelgeuse View Post
    +1000000




    Aλλα τοτε μαλλον υπαρχει ηδη μια ταση προς την ομοφυλοφιλια και δεν ειναι απλα ενας πειραματισμος.Εγω παντως εχω πειραματιστει στο παρελθον με το ιδιο φυλο αλλα μια χαρα στρειτ ειμαι.

    Οσο για το σκληραγωγει,απλα δεν μου κολλαγε καλα για την σεξουαλικοτητα,θα προτιμουσα μια αλλη λεξη οπως διαπαιδαγωγηση ή εκπαιδευση.


    Παντως το θεμα σεξουαλικοτητα εχει τοσες πτυχες που θα μπορουσαμε να το αναλυουμε αιωνες.






    Αν πάμε στην σεξουαλικότητα, με όλα τα άπειρα που έχουν πει, από πυρήνες του εγκεφάλου και ορμόνες μέχρι την κοινωνική επιρροή θα χάσουμε την μπάλα. Σίγουρα είναι ένα πολυ-παραγοντικό σύστημα. Πάντως για πολλές περιπτώσεις gay (αλλά όχι όλες) και όλες τις περιπτώσεις τρανς το θέμα είναι νευροαναπτυξιακό καθαρά, δηλαδή έχει να κάνει με την βιολογική ανάπτυξη και μόνο, με ελάχιστη επιρροή από ψυχολογικούς και κοινωνικούς παράγοντες. Αυτά που λέγανε τα παλιά χρόνια για αποτυχημένα οιδιπόδεια και τέτοια ήταν λίγο-εώς-πολύ μπουρδίτσες.

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2011
    Posts
    896
    Και ο φυλακοβιος στρεητ ειναι αλλα απο την πολυ χαρμανα τις ''δινει'' που και που σε κανα ''αθωο'' παιδαρελι......ασε να μην πω για στρατο το τι γινοτανε...χαχα

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2007
    Posts
    3,623
    Quote Originally Posted by σακης View Post
    Και ο φυλακοβιος στρεητ ειναι αλλα απο την πολυ χαρμανα τις ''δινει'' που και που σε κανα ''αθωο'' παιδαρελι......ασε να μην πω για στρατο το τι γινοτανε...χαχα


    E ναι οι περιστάσεις (χαρμάνα! λολ) η το κοινωνικό πλαίσιο (αρχαία Ελλάδα?) μπορεί να σε κάνουν "gay" με την έννοια να πας με άντρα. Οι άντρες όμως που από μικρή ηλικία είναι "πιο θηλυπρεπείς" και έχουν μια καθαρή κλίση προς το θηλυκό άκρο αισθήσεων και συμπεριφορών είναι σίγουρα πιο εγγενής-βιολογική κατάσταση.


    Στρατό δεν είχα δει κάτι τέτοιο, όλοι στις εξόδους με τσοντούλα (η με την κοπέλα τους) την βολεύανε λολ

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2011
    Posts
    896
    Στο στρατο ατομα στρεητ πηγαιναν με ατομα ''θυληπρεπους'' χαρακτηρα χερακι χερακι,ασε το ειδα και φρικαρα,οπως στην φυλακη κανονικα.Βασικα αυτοι που το εκαναν,πως να το πω, ευγενικα,ηταν τελως παντων απο κατι αποκομμενα χωρια που μαλλον δεν θα υπηρχε θυληκο και επεσαν με τα μουτρα στον πατσα..χαχα...

    Και τις κτηνοβασιες που τις τοποθετουμε,σε ενα ιδιαιτερο βιτσιο,η ανωμαλια?...

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2010
    Location
    εδω... εκει... παραπερα...
    Posts
    2,059
    Quote Originally Posted by ALIA View Post
    Ισως αν εχω ορεξη αργοτερα να παρω θεση πανω στα θεματα που θιγεις...
    Μαλλον ηρθε η υψιστη στιγμη lol

    Λοιπον, συμφωνα με κοινωνικες κατασκευες τα δυο φυλα καλουπωνονται με συγκεκριμενα χαρακτηριστικα. Αν καποιο ατομο παρεκλινει απο του κουστουμακι που του εχουν ραψει πριν απ'αυτο γι'αυτο, τοτε το συνηθες ειναι να χαρακτηριστει ομοφυλοφιλικο απο καποιους προφανως ιδιαιτερως επιδερμικους ανθρωπους που εχουν γατζωσει τη συνειδηση και τις πεποιθησεις τους στα γνωστα στερεοτυπα.

    Η ομοφυλοφιλια ειναι ομως μια εμφυτη κατευθυνση και δεν μπορει να αλλαξει κι ουτε αντιμετωπιζεται ως νοσος οπως στο παρελθον οπου εστελναν τον ομοφυλοφιλο στον ψυχιατρο για να τον "κανει καλα". Επισης ακουω πολλες φορες το κουλο: "Για κοιτα αυτον ή αυτην, πρεπει να 'ναι ομοφυλοφιλος/η. Παρατηρησε τον/την και θα δεις πως φαινεται". Κι ερχομαι εγω να πω: "Απο που φαινεται χρυσε μου ανθρωπε? Το γραφει στο κουτελο? Υπαρχουν συγκεκριμενα επιστημονικα ευρηματα που να προσδιοριζουν οτι καποιος προτιμαει σεξουαλικα ατομα του ιδιου φυλου ή μηπως ολα αυτα ειναι απορροια κοινωνικων προεκτασεων με την αμεριστη ενισχυση των Μ.Μ.Ε. οπου ακολουθουν τη συνηθη τακτικη του κανιβαλισμου και της καρικατουρας τετοιων ανθθρωπων?"

    Η συμπεριφορα δεν εχει να κανει με τη σεξουαλικη κατευθυνση καθε ανθρωπου και ουτε φυσικα διακρινεται απο καπου αν δεν στο πει ο ιδιος αυτοπροσωπως.
    Δηλαδη οταν εχουμε εναν ανδρα "ουγκα-ουγκα" δεν ειναι και σιγουρο οτι θα ειναι ετεροφυλοφιλος ή αντιστοιχα οταν εχουμε εναν ανδρα πιο συναισθηματικο κι οχι τοσο επιθετικο/ενεργητικο οτι ειναι και ομοφυλοφιλος! Με το ιδιο σκεπτικο ισχυει και για τις γυναικες...
    Εξαλλου εχω ξαναπει οτι δεν πιστευω οτι υπαρχουν εκ φυσεως ανδρικα και θηλυκα χαρακτηριστικα συμπεριφορας. Ολα αυτα εχουν σχηματιστει με το περασμα των αιωνων και υστερα απο ορισμενες πολιτισμικες διαδρομες. Καθε ανθρωπος διαθετει τα δικα του ατομικα-προσωπικα χαρακτηριστικα συμπεριφορας που τον συνθετουν ανεξαρτητως φυλου (π.χ. δυναμικος, εξωστρεφης, παθητικος, εσωστρεφης...) Η καταπιεση σε στενα οριοθετημενους ρολους οπου ο καθενας δεν μπορει να αναπτυξει την προσωπικοτητα του, μονο δεινα μπορει να επιφερει!

    Αυτα τα ολιγα απο εμενα... :)
    Η ανησυχία μοιάζει με την κουνιστή πολυθρόνα. Σε κρατάει απασχολημένο χωρίς να σε πηγαίνει πουθενά.

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2007
    Posts
    3,623
    Quote Originally Posted by σακης View Post
    Στο στρατο ατομα στρεητ πηγαιναν με ατομα ''θυληπρεπους'' χαρακτηρα χερακι χερακι,ασε το ειδα και φρικαρα,οπως στην φυλακη κανονικα.Βασικα αυτοι που το εκαναν,πως να το πω, ευγενικα,ηταν τελως παντων απο κατι αποκομμενα χωρια που μαλλον δεν θα υπηρχε θυληκο και επεσαν με τα μουτρα στον πατσα..χαχα...

    Και τις κτηνοβασιες που τις τοποθετουμε,σε ενα ιδιαιτερο βιτσιο,η ανωμαλια?...


    Τα όρια μεταξύ "βίτσιου/προτίμησης" και "ανωμαλίας/διαταραχής/παραφιλίας" δεν είναι καθαρά και πολλές φορές ορίζονται και από το κοινωνικό πλαίσιο. Π.χ. και οι τρανς/γκέυ μπορεί να είναι "διαταραχή", αλλά επειδή στην τελική οι ίδιοι δεν "χαλιούνται" και είναι αυτό που θέλουν γιατί να το θεωρήσει κάποιος διαταραχή?

    Εντάξει, κάποια κάνουν "μπαμ" ότι δεν είναι "νορμάλ", π.χ. αυτό που λες, ή η κοπροφιλία (!) σίγουρα δεν μιλάμε για νορμάλ πράγματα και εκεί μπορεί να μιλάμε για "παραφιλία" (σεξουαλική συμπεριφορά που αποκλίνει). Τώρα από το τι προκαλείται, ποιος ξέρει, σίγουρα είναι πολλοί παράγοντες (π.χ. η μεγάλη χαρμάνα του χωριάτη είναι και αυτός ένας που επηρεάζει το πως βλέπει μια κότα λολ, αλλά σίγουρα δεν φτάνει μόνο αυτό).



    Είχα δει και ένα ντοκιμαντέρ με κάτι γυναίκες που ερωτεύονται και κάνουν σεξ με...μνημεία/μεγάλα κτίρια (!) η μία από τις 3 που δείχνει μάλιστα έχει παντρευτεί και τον πύργο του άιφελ. Μιλάμε ότι κανονικά, αγκαλιάζουν τα κτίρια, κλαίνε, τα φιλάνε παθιασμένα και ισχυρίζονται ότι κάνουν και έντονο σεξ μαζί τους (!)


    Εδώ είναι το ντοκιμαντέρ για όποιον ξέρει Αγγλικά

    ("married to the Eiffel tower")



    http://documentaryheaven.com/married...-eiffel-tower/


    H πρώτη-η πιο "λειτουργική"- έχει κάποια πιο αντρικά στοιχεία χαρακτήρα και έχει κακοποιηθεί μικρή. Δεν ξέρω αν σχετίζεται αλλά θα μπορούσε. Η δεύτερη (που μεταξύ άλλων είχε ερωτευτεί παράφορα ένα "τρενάκι" σε λούνα παρκ) είχε διαγνωστεί μικρή με "asperger" από παιδοψυχίατρο ("ελαφρύς αυτισμός"). Οπότε σε αυτήν ίσως να σχετίζεται με το ότι τα άτομα με αυτισμό νιώθουν μια έντονη έλξη προς άψυχα αντικείμενα (ενώ βλέπουν τους ανθρώπους όπως βλέπουμε εμείς τα άψυχα αντικείμενα)
    Last edited by PETRAN; 19-12-2011 at 22:16.

Page 1 of 6 123 ... LastLast

Similar Threads

  1. Γνωστικο Μπλοκαρισμα και αιτια...!
    By talikiller in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 16
    Last Post: 16-12-2011, 04:19
  2. ΕΛΛΕΙΨΗ ΣΕΒΑΣΜΟΥ ΣΤΑ ΕΝΔΙΑΦΕΡΟΝΤΑ ΚΑΙ ΤΙΣ ΠΡΟΤΙΜΗΣΕΙΣ ΤΩΝ ΑΛΛΩΝ
    By stefanos_la_del_barrio in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 4
    Last Post: 05-08-2011, 13:08
  3. ΣΕΞΟΥΑΛΙΚΕΣ ΕΠΑΦΕΣ
    By μαρινακι in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 6
    Last Post: 25-04-2011, 22:51
  4. αποτυχημενες σεξουαλικες σχεσεις
    By vince in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 22
    Last Post: 17-07-2009, 16:20
  5. Σεξουαλικές... μαλαγανιές!
    By alexandros3 in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 10
    Last Post: 24-08-2007, 02:34

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •