Μαθησιακές δυσκολίες
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 5 of 5
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Jan 2008
    Posts
    1

    Μαθησιακές δυσκολίες

    Καλησπέρα,θα ήθελα να κάνω μια ερώτηση..

    Υπάρχει περίπτωση,κάποιος να έχει δυσλεξία ή διάσπαση προσοχής,εφόσον διαβάζει κανονικά απο θέμα ταχύτητας,τονισμού κλπ,κάνει ορθογραφικά λάθη,δεν έχει καλή μνήμη,κάνει άσχημα γράμματα και κυρίως,δε μπορεί να γράψει αυτά τα οποία σκέφτεται και προφορικά δεν έχει πρόβλημα κανένα να αναλύσει;

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    May 2006
    Posts
    13,014
    Τι να σου πω sevaton εχω διαβασει μερικα πραγματα για τη δυσλεξια αλλα δεν μπορω να σου απαντησω...διαβασα και τωρα ορισμενα πραγματα και ειδα και μερικα στοιχεια του εαυτου μου σε αυτα που ανελυαν ενω ξερω οτι δεν ειμαι δυσλεξικος (ή ετσι νομιζω).Πολυ μπερδεμενα μου φαινονται ολα για να μπορεσω να σου απαντησω και δεν ειμαι ειδικος.
    Καλυτερα εσυ ή το παιδι σου δεν ξερω για ποιον μιλαμε να απευθυνθειτε σε εναν ειδικο ή και σε παραπανω απο εναν...γιατι τι μπορεις να μαθεις μεσω ενος φορουμ...ή πως να δει ο συνομιλητης σου την κλιμακα της δυσκολιας που περιγραφεις σε ορισμενα πραγματα.
    Αποψη μου οπως ειπα δεν ειμαι ειδικος.
    [COLOR=#0000cd][SIGPIC][/SIGPIC]Εκφραζω προσωπικες αποψεις χωρις να ειμαι ειδικος.[/COLOR]

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2007
    Posts
    200
    Originally posted by sevaton
    Υπάρχει περίπτωση,κάποιος να έχει δυσλεξία ή διάσπαση προσοχής,εφόσον διαβάζει κανονικά απο θέμα ταχύτητας,τονισμού κλπ,κάνει ορθογραφικά λάθη,δεν έχει καλή μνήμη,κάνει άσχημα γράμματα και κυρίως,δε μπορεί να γράψει αυτά τα οποία σκέφτεται και προφορικά δεν έχει πρόβλημα κανένα να αναλύσει;
    Αγαπητέ sevaton,
    Νομίζω πως πρέπει να ξαναγράψεις το ερώτημά σου, πιο συγκροτημένο και τακτοποιημένο, διαφορετικά είναι δύσκολο κάποιος να σου δώσει απάντηση που να ταιριάζει με τις πληροφορίες που έχεις ανάγκη.

    Δεν είμαι ειδικός. Αλλά γνωρίζω ορισμένα στοιχεία για το θέμα. Η δυσλεξία έχει αλλάξει ένα σωρο φορές τον ορισμό της αφού οι επιστήμονες βρίσκουν κάθε μέρα και διαφορετικές μορφές της.

    Η προσπάθεια των επιστημόνων να καλύψουν τις πολύπλοκες μορφές των μαθησιακών δυσκολιών, που άλλοτε λέγονται \"δυσλεξία\", άλλοτε \"διάσπαση της προσοχής\" η οτιδήποτε άλλο, συνοδεύονται από προσπάθειες άσχετων ή αισχρών ημιμαθών επαγγελματιών που εκμεταλλεύονται τον πόνο των πασχόντων και των εχόντων την επιμέλειά τους για να τους φάνε την τελευταία δεκάρα.

    Αν ρωτήσεις το Υπουργείο Παιδείας, θα σου στείλει αναλυτικό κατάλογο δημόσιων σχολείων με δήθεν \"τμήματα μαθησιακών δυσκολιών\", σχεδόν σε κάθε σχολείο, τον οποίο μπορείς να χρησιμοποιήσεις σε κοινωνικές εκδηλώσεις όταν λένε οι άλλοι ανέκδοτα.

    Αν μιλάς για τον εαυτό σου, μη στενοχωριέσαι. Άνοιξε μια μηχανή αναζήτησης και θα διαπιστώσεις ότι μορφές της Ιστορίας, όπως ο νικητής του Β\' Παγκοσμίου Πολέμου, Άγγλος Πρωθυπουργός Ουϊνστων Τσώρτσιλ, είχαν δυσλεξία!

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2007
    Posts
    482
    Εγώ δεν είχα πρόβλημα να διαβάσω την ερώτησή σου Sevanton. Προσπαθώ όμως να καταλάβω τι θα κάνεις με αυτή την πληροφορία.
    Η απάντηση είναι: ναι, μπορεί. Αυτό όμως δε σημαίνει ότι όποιος συγκεντρώνει όλα αυτά έχει αναγκαστικά δυσλεξία. Υπάρχουν επίσης και διαφορετικές διαβαθμίσεις και κατηγορίες δυσλεξίας.

    Έχω δει γραπτά ανθρώπου με δυσλεξία και η διαφορά μεταξύ προφορικού και γραπτού λόγου ήταν εμφανής (έκανε αναγραμματισμούς στις λέξεις, η σύνταξη ήταν περίεργη, το λεξιλόγιο δεν ήταν τόσο πλούσιο και η ανάλυση ήταν κάπως ελλιπής). Συνεργαζόμασταν σε εργασίες στο πανεπιστήμιο και μου το είπε μετά από πολύ καιρό ότι έχει δυσλεξία.

    Από την άλλη ξέρω άτομο που δεν έχει δυσλεξία αλλά έκανε πολλά ορθογραφικά λάθη και η ίδια προσπάθησε μόνη της διαβάζοντας γραμματική και συντακτικό να βελτιωθεί. Βελτιώθηκε αρκετά, όχι όμως σε σημείο να μην κάνει ποτέ λάθη.

    Εγώ π.χ. κάνω λιγότερα ορθογραφικά λάθη από τους γνωστούς μου αλλά δεν έχει να κάνει με τις γνώσεις μου όσο ότι έχω σα να λέμε \"φωτογραφική μνήμη\". Από την άλλη ενώ έχω διαβάσει εκατοντάδες λογοτεχνικά βιβλία εντοπίζω πρόβλημα με το λεξιλόγιό μου, στο να βρω συνώνυμα κλπ. Όπως έχω καταλάβει από αυτά που έχω διαβάσει περί του θέματος έχει να κάνει με τον τρόπο που λειτουργεί ο εγκέφαλός μου, το οποίο διαφέρει φυσικά σε κάθε άνθρωπο.

    Υπάρχουν ειδικά κέντρα στα οποία μέσω τεστ μπορούν να ελέγξουν αν έχει κάποιος δυσλεξία ή όχι και ανάλογα να τον βοηθήσουν. Δε ξέρω αν κάνουν αυτά τα τεστ σε ενήλικες και αν μπορούν να τους βοηθήσουν, όμως.

  5. #5
    Junior Member
    Join Date
    Jan 2022
    Posts
    1
    Ταχύτητα Επεξεργασίας στα Παιδιά με Μαθησιακές Δυσκολίες

    Οι περισσότεροι μαθητές με μαθησιακές δυσκολίες αντιμετωπίζουν δυσκολία στην ταχύτητα επεξεργασίας. Είναι σαν ο εγκέφαλος να τρέχει με 45 χιλιόμετρα την ώρα, όταν ο υπόλοιπος κόσμος (και όλες οι πληροφορίες του περιβάλλοντος) τρέχουν με 60 χιλιόμετρα την ώρα. Αυτοί οι μαθητές υπερβαίνουν συνεχώς τον εαυτό τους χωρίς τελικά να μπορούν να συμβαδίσουν. Έχουν δυσκολία στην αυτόματη και με ευχέρεια εκτέλεση απλών γνωστικών έργων ειδικά όταν απαιτείται νοητική απόδοση εστιασμένη στη συγκέντρωση.

    Οι μαθητές που βιώνουν μια γενική δυσκολία στην ταχύτητα επεξεργασίας συχνά έχουν μαθησιακές δυσκολίες σε πολλούς από τους ακαδημαϊκούς τομείς, λόγω της αδυναμίας τους να επεξεργάζονται τα είδη των πληροφοριών γρήγορα και αυτόματα. Συγκεκριμένες δυσκολίες μπορεί να συναντούν:

    Ταχύτητα Επεξεργασίας και Μαθησιακές Δυσκολίες

    Η ταχύτητα επεξεργασίας επηρεάζει:

    τη βραχυπρόθεσμη μνήμη (υπό την πίεση του χρόνου)
    τη μακροπρόθεσμη ανάκτησης (υπό την πίεση του χρόνου)
    την ταχύτητα ομιλίας, εύρεση/ανάκληση λέξης
    την ταχύτητα γραφής
    την ταχύτητα ανάγνωσης
    την προσοχή
    τον συλλογισμό (υπό την πίεση του χρόνου)
    τη γενική ταχύτητα απόκρισης

    Διαβάστε περισσότερα εδώ https://upbility.gr/blogs/blog/taxyt...akes-dyskolies

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •