Κατάψυξη νεκρών (Cryonics) - Page 3
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 3 of 3 FirstFirst 123
Results 31 to 38 of 38
  1. #31
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2015
    Posts
    979
    Quote Originally Posted by Macgyver View Post
    Νομιζω δεν υπαρχει κανεις που ναγνοει το πορτρετο του Ντοριαν , πλην των πολυ νεων παιδιων , τετοια εργα δεν ξαναβγαινουν , τα σημερινα εργα ειναι υποδεεστερης ποιοτητας , του κιλου ..................
    Πιστευω πως η γευση που μένει απο τα σημερινά εργα είναι αυτή που περιγράφεις,γιατί τους λείπει το βασικό συστατικό της νοσταλγίας. Υποθέτω πως κ την εποχή που γραφτηκε το πορτρετο του ντοριαν , κάποιοι το βρήκαν πεζό τερατούργημα

  2. #32
    Senior Member
    Join Date
    May 2013
    Location
    Sin City
    Posts
    2,407
    H φάση είναι ότι το σώμα σου θα καταψυχθεί στην ηλικία των 70-80 χρόνων άρα με τα αρθριτικά βλέπω να την βγάζεις στο μέλλον!! :P
    It is no measure of health to be well adjusted to a profoundly sick society. J.Krishnamurti

  3. #33
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    Quote Originally Posted by kutchunie View Post
    Πιστευω πως η γευση που μένει απο τα σημερινά εργα είναι αυτή που περιγράφεις,γιατί τους λείπει το βασικό συστατικό της νοσταλγίας. Υποθέτω πως κ την εποχή που γραφτηκε το πορτρετο του ντοριαν , κάποιοι το βρήκαν πεζό τερατούργημα

    Mπα , τους λειπει η ποιοτητα , η αν θες , η ικανοτητα να σε βαλουν σε σκεψεις , ειναι ρηχα εντελως τα σημερινα εργα , ουτε ενα καλο καστ τα σωζει .....
    Οντως , το ειδα στην βικιπαιδεια , το πορτρετο προσεβαλε τα ηθη της Βικτωριανης εποχης , ειναι του 1890 , αλλα πεζο δεν το βρηκαν , η ιδεα και μονο να πουλησεις την ψυχη σου στο διαβολο εξοργισε τα τοτε ηθη !
    Και μια και αναφερομαστε σε καστ , ακομη κι οι ηθοποιοι του σημερα , δεν εχουν καμμια σχεση με την ποιοτητα των παλαιοτερων , σιγα μην ξαναβγει ενας Μπογκαρτ , μια Χαιηγουωρθ , Μπελμοντο , Αλ Πατσινο , Ντε Νιρο , αν δεν διαθετεις εμφανιση σημερα , δεν εχεις θεση στην showbiz..........κατι σαν τα τραγουδια ,θα ξαναβγουν τα κομματια των 80s , και τα εξ ισου ποιοτικα συγκροτηματα ? μπαα , κατι σκατουλακια σαν τον Justin Bieber διαπρεπουν..........
    Αλλα ξεχασα , πρεοεχει η αγορα των ηλεκτρονικων , i-phone , i-pad , και ι - gam@--- , το κινητο τηλεφωνο , η πιο αχρηστη εφευρεση του 20ου αιωνα , και ομως εγινε απαραιτητη .................ακομη και στις κυρατσες .........βαρανε στην εκκλησια , στο τραινο , στο κεφαλι μου μεσα , παντου , το 70 οι Pink Floyd τραγουδουσαν the lunatic is in my head ........................κατι ηξεραν .............ειμαστε οντως στο dark side of the moon ................μια γενια χωρις αρχες , χωρις προτυπα .......................αλλααααα με τεχνολογια , ολα κι ολα ........
    Last edited by Macgyver; 03-01-2016 at 10:11.

  4. #34
    Δεν θα το εκανα ποτε αυτο.Προτιμω οταν ερθει η ωρα μου να γινω ενα με το χωμα η με την φωτια.

  5. #35
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2015
    Posts
    979
    Quote Originally Posted by Macgyver View Post
    Mπα , τους λειπει η ποιοτητα , η αν θες , η ικανοτητα να σε βαλουν σε σκεψεις , ειναι ρηχα εντελως τα σημερινα εργα , ουτε ενα καλο καστ τα σωζει .....
    Οντως , το ειδα στην βικιπαιδεια , το πορτρετο προσεβαλε τα ηθη της Βικτωριανης εποχης , ειναι του 1890 , αλλα πεζο δεν το βρηκαν , η ιδεα και μονο να πουλησεις την ψυχη σου στο διαβολο εξοργισε τα τοτε ηθη !
    Και μια και αναφερομαστε σε καστ , ακομη κι οι ηθοποιοι του σημερα , δεν εχουν καμμια σχεση με την ποιοτητα των παλαιοτερων , σιγα μην ξαναβγει ενας Μπογκαρτ , μια Χαιηγουωρθ , Μπελμοντο , Αλ Πατσινο , Ντε Νιρο , αν δεν διαθετεις εμφανιση σημερα , δεν εχεις θεση στην showbiz..........κατι σαν τα τραγουδια ,θα ξαναβγουν τα κομματια των 80s , και τα εξ ισου ποιοτικα συγκροτηματα ? μπαα , κατι σκατουλακια σαν τον Justin Bieber διαπρεπουν..........
    Αλλα ξεχασα , πρεοεχει η αγορα των ηλεκτρονικων , i-phone , i-pad , και ι - gam@--- , το κινητο τηλεφωνο , η πιο αχρηστη εφευρεση του 20ου αιωνα , και ομως εγινε απαραιτητη .................ακομη και στις κυρατσες .........βαρανε στην εκκλησια , στο τραινο , στο κεφαλι μου μεσα , παντου , το 70 οι Pink Floyd τραγουδουσαν the lunatic is in my head ........................κατι ηξεραν .............ειμαστε οντως στο dark side of the moon ................μια γενια χωρις αρχες , χωρις προτυπα .......................αλλααααα με τεχνολογια , ολα κι ολα ........
    εχεις πολύ δίκιο mac σε πολλά απο αυτά που λές. Είναι αλήθεια πως η ραγδαία επιτάχυνση της τεχνολογικής αναπτυξης, έχει κάνει τον άνθρωπο να στραφεί στη λατρεία της εικόνας και να αμελεί την ψυχή. Αυτό αποτυπώνεται και στον κινηματογράφο, αλλωτε τέχνη και πλέον βιομηχανία που δεν παράγει καμιά πραγματική αξία, εκτός της οικονομικής.
    Όσο ο άνθρωπος θα απομακρύνεται απο την ανθρωπινη φύση του, που δεν είναι αλλη απο την ψυχή του, αλλά και όσο ο ανθρωπος αποκόβεται απο το φυσικό περιβαλλον, δεν είναι δυνατον να παραχθεί πολιτισμός, όχι τουλάχιστον με τη μορφή που τον γνώρισε η ανθρωποτητα έως και σήμερα. Η ιστορια της εξελιξης της ζωής, και η πολιτισμική αναπτυξη, είναι άρρηκτα συνδεδεμένες και με τη φύση αλλά και τον ανθρωποκεντισμό. Αφου φυση και ανθρωπος εχουν αντικατασταθεί απο κινητο και γκάτζετ και εικόνα με την εννοια του θεαθείναι, πιστεύω κι εγώ, πως δύσκολο θα παραχθεί κάτι παρόμοιας αξίας. (αν τα λέω μπερδεμένα πάλι συγχώρεσέ με)

  6. #36
    Quote Originally Posted by Hyperion View Post
    ..... ο πατέρας μου είχε πάρει το 2005 ένα Mercedes E200 Automatic, 65.000 ευρώ. Και χάλασε το σαμσάν και αναγκάστικε να το πουλήσει 4.500 ευρώ...
    65.000 η αρχική τιμή, με δόσεις 3 χρόνια και επιτόκιο 12%... Βάλε πόσο το πλήρωσε.
    .
    Άλλος ένας που μας παριστάνει τον καμπόσο με τα λεφτά του μπαμπά! πω πω πω πισίνα και λεφτά.
    ..και κομπάζει για αυτοδημιούργητος.
    Η αλήθεια βρίσκεται στις λεπτομέρειες όταν προς στιγμή, σαν μας συνεπαίρνει περηφάνια κι ενθουσιασμός, μας φεύγουν λόγια...
    γιάννης

  7. #37
    Banned
    Join Date
    Feb 2013
    Location
    Thessaloniki
    Posts
    1,545
    Quote Originally Posted by Hyperion View Post
    Επένδυση μετά θάνατον. Που αλλού να δώσω τα λεφτά μου;;; Συγγενείς; χαχαχα
    Μαζί μου θα τα πάρω όλα :P
    Είναι κι αυτό μια άποψη.
    Καλή χρονιά

  8. #38
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2015
    Posts
    3,621
    το θεμα μου θυμιζει λιγο μια κουβεντα που ειπα εξω απο την εντατικη που ειχαμε τη γιαγια..της ειχα πει τοτε της μανας μου πως αν καποτε επεφτα σε κωμα, χτυπα ξυλο, πως δε θα θελα να με βγαλουν απο τα μηχανηματα μπας και καποτε ξυπνουσα.
    θα θελα να με καταψυξουν γιατι με τρωει η απορια για το πως θα ειναι τα πραγματα στο μελλον, η τεχνολογια και ολα αυτα..
    απο την αλλη ομως οι τοτε ανθρωποι μπορει να με ειχαν σαν πειραματοζωο για να δουν πως ηταν οι ανθρωποι στο παρελθον τους.επισης θα με πληγωνε πολυ το γεγονος οτι αν ξυπνουσα στο μελλον ολοι οι συγγενεις, φιλοι κλπ θα ειχαν πεθανει, κι εγω θα ημουν μονη σε εναν καινουριο κοσμο..

Page 3 of 3 FirstFirst 123

Similar Threads

  1. Κατάψυξη
    By liberchild in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 39
    Last Post: 29-12-2007, 12:43

Tags for this Thread

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •