Τη γνώμη σας, να πάρω ή να μη πάρω χάπια. - Page 2
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 2 of 4 FirstFirst 1234 LastLast
Results 16 to 30 of 57
  1. #16
    Quote Originally Posted by Cicada View Post
    Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τη διαχείριση για παραβίαση όρων χρήσης. Απαγορεύονται οι προτροπές για λήψη/διακοπή φαρμακευτικής αγωγής.. Και στο χέρι σου είναι να μην χρειαστείς αγωγη . Αν το πρόβλημα σου είναι κυρίως στις σχέσεις τότε μπορείς να κάνεις συνεδρίες με τον ψυχίατρο και να μπεις βαθιά σ αυτο το κομμάτι . Δεν χρειαζόμαστε όλοι την ίδια ψυχαναλυτικη προσέγγιση. Επισης καλό ειναι να εξηγήσεις σε ανθρώπους που σε ενδιαφέρουν οτι σε αυτό το κομμάτι έχεις θέμα για να είναι πιο επιεικεις μαζί σου. Το πρόβλημα σου φαίνεται να είναι από λάθος ριζωμένες ιδέες μέσα σου και δεν νομίζω ότι τα φάρμακα κάνουν τόσο δουλειά σ αυτο . Μπορεί η αγωγή να σε βοηθήσει να πάρεις μπρος και να σκεφτείς πιο λογικά αλλά μωρέ ξέρω γω .... διαφωνώ αν έχεις περιθώρια να πάρεις φαρμακα...
    Σε ευχαριστώ πολύ για τις σκέψεις σου, κάπως έτσι τα σκέφτομαι κι εγώ να σου πω την αλήθεια. Θα το δούμε απλά δεν θέλω κιόλας να χάνω άσκοπο χρόνο δηλαδή αν είναι να κάτσω κανένα χρόνο και τελικά να φανεί ότι έπρεπε να πάρω αγωγή ή να την πάρω τότε ενώ μπορούσα να το είχα ήδη κάνει και να ήμουν καλύτερα. Στο κάτω κάτω γιατρός μου την έγραψε δεν την έβγαλα από το κεφάλι μου. Αν δεν δοκιμάσεις βέβαια δεν θα μάθεις. Μάλλον θα το παλέψω κι άλλο χωρίς φάρμακα και βλέπουμε...
    Last edited by Aeon; 11-01-2016 at 09:53.

  2. #17
    Quote Originally Posted by black_adder View Post
    Βάλτα κατω και κρίνε αν μπορείς να διαχειριστείς τα θέματα που έχεις με ή χωρίς φάρμακα. Από οτι εχεις ηδη δει οι γνωμες διίστανται και λογικό αφού καθενας μας βιώνει διαφορετικές καταστάσεις. Πολλοί άρχισαν τα φάρμακα σε περίοδο κρίσης συνεπώς ήταν εύκολη η απόφαση. Ειναι πάντως στα συν οτι κάνεις συνεδρίες σε ψυχολόγο ειναι και το ποιο σημαντικό πιστεύω.
    Δομή εχει να κανει με την προσωπικότητα. Και τα φάρμακα οτι και να ειναι αυτά δεν αλλαζουν την προσωπικότητα σου....Γι αυτό να είσαι σίγουρος.
    Για να επιδράσει το φάρμακο που σου εγραψε ο γιατρός συνήθως κανει 2 μήνες τουλάχιστον και ειπε να το παιρνεις 3-6 μήνες;
    Σημασία έχει αν είσαι λειτουργικός... Στα συναισθηματικά και στις ανθρώπινες σχέσεις όλοι εχουν προβληματα ακομα και αυτοί χωρίς τη βούλα της διαταραχής

    Πάντως καθε κατηγορία φαρμάκων λειτουργει διαφορετικα. Όπως επίσης και στο καθε άνθρωπο λειτουργούν διαφορετικά. Κατι που κανει σε μενα δεν σημαινει απαραίτητα οτι θα κανει και σε καποιον άλλον. Για τις παρενεργειες καλύτερα να το ψαξεις λιγο στο διαδίκτυο.Συνήθως τα νεώτερης γενιάς έχουν και τις λιγότερες.

    τωρα τι λενε οι γιατροί τι είναι διαταραχή και τι δεν είναι πολύ μεγάλη συζήτηση.....τεσπα
    Ναι μου είπε ότι θα τα παίρνω από 3 εώς 6 μήνες με αρχική δόση 50μγ και μετά θα το πηγαίναμε στα 100μγ το μέγιστο. Επίσης μου έγραψε 30 δισκία οπότε θεωρώ ότι στον μήνα θα υπάρξει επανεξέταση η κάτι τέτοιο και πάει λέγοντας μάλλον μέχρι το 6μηνο.

  3. #18
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2015
    Location
    Αθήνα
    Posts
    574
    Quote Originally Posted by marstay View Post
    Ναι μου είπε ότι θα τα παίρνω από 3 εώς 6 μήνες με αρχική δόση 50μγ και μετά θα το πηγαίναμε στα 100μγ το μέγιστο. Επίσης μου έγραψε 30 δισκία οπότε θεωρώ ότι στον μήνα θα υπάρξει επανεξέταση η κάτι τέτοιο και πάει λέγοντας μάλλον μέχρι το 6μηνο.
    ετσι οπως το διαβαζω μου φενεται λίγο κουλό. Τα φαρμακα κανουν τουλάχιστον 1-2 μήνες να πιάσουν, αυτό ειναι στανταρ και σου εδωσε χρονικο περιθωριο να τα παίρνεις από 3 εως 6 μήνες; Όσοι εχουμε ξεκινήσει τέτοιες αγωγές το καναμε με τη γνωση οτι μπορει να το κανουμε για πολύ μεγαλο χρονικό διαστημα (και το κανουμε) μεχρι να μπούμε στη διαδικασία να τα σταματησουμε. Καθώς ειδικά στο θεμα των φαρμακων ειμαι της άποψης "ότι πει ο γιατρός" και της συζητησης με τον ψυχολόγο καλύτερα να το συζητησεις παλι με αυτούς...
    Καταθετοντας παλι την προσωπική μου εμπειρία τα φάρμακα τα αρχισα αισθανομενος οτι δεν μπορώ να διαχειριστώ καποιες καταστασεις, οταν αισθανθηκα κάπως καλύτερα και οτι με επαιρνε μια μειωση στη δοσολογια πηγα και βρηκα το γιατρό και του το ειπα και εχοντας τη συμφωνη γνωμη του το μειωσα... Σημασία εχει δηλαδη και πως αισθανεσαι..
    Δεν σε διαφωτίζω ιδιαιτερα, νομιζω ομως οτι ειδικα τα θεματα των φαρμακευτικών αγωγων ειναι τεράστια ευθυνη για να πει καποιος "παρε" ή "μην παίρνεις".

  4. #19
    Quote Originally Posted by black_adder View Post
    ετσι οπως το διαβαζω μου φενεται λίγο κουλό. Τα φαρμακα κανουν τουλάχιστον 1-2 μήνες να πιάσουν, αυτό ειναι στανταρ και σου εδωσε χρονικο περιθωριο να τα παίρνεις από 3 εως 6 μήνες; Όσοι εχουμε ξεκινήσει τέτοιες αγωγές το καναμε με τη γνωση οτι μπορει να το κανουμε για πολύ μεγαλο χρονικό διαστημα (και το κανουμε) μεχρι να μπούμε στη διαδικασία να τα σταματησουμε. Καθώς ειδικά στο θεμα των φαρμακων ειμαι της άποψης "ότι πει ο γιατρός" και της συζητησης με τον ψυχολόγο καλύτερα να το συζητησεις παλι με αυτούς...
    Καταθετοντας παλι την προσωπική μου εμπειρία τα φάρμακα τα αρχισα αισθανομενος οτι δεν μπορώ να διαχειριστώ καποιες καταστασεις, οταν αισθανθηκα κάπως καλύτερα και οτι με επαιρνε μια μειωση στη δοσολογια πηγα και βρηκα το γιατρό και του το ειπα και εχοντας τη συμφωνη γνωμη του το μειωσα... Σημασία εχει δηλαδη και πως αισθανεσαι..
    Δεν σε διαφωτίζω ιδιαιτερα, νομιζω ομως οτι ειδικα τα θεματα των φαρμακευτικών αγωγων ειναι τεράστια ευθυνη για να πει καποιος "παρε" ή "μην παίρνεις".
    Τι να σου πω αυτά που μου είπε λέω και δεν έχω λόγο να τον αμφισβητήσω. Εννοείται ότι θα το σκεφτώ ακόμα και δεν περιμένω να μου πείτε πάρε η όχι απλά πιο πολύ να δω προσωπικές εμπειρίες και σας ευχαριστώ που τις μοιράζεστε.

  5. #20
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2015
    Posts
    979
    Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τη διαχείριση για παραβίαση όρων χρήσης. Απαγορεύονται οι προτροπές για λήψη/διακοπή φαρμακευτικής αγωγής.Τώρα όπως λες την ψιλοπαλεύεις, με τα χάπια θα κοπούν τεχνιτά κάποια συμπτώματα και θα εχεις μεγαλύτερη πρόοδο με την ψυχοθεραπεία. Δεν θα πάθεις εξάρτηση απο τα χάπια, χωρίς αυτό να σημαίνει πως μπορείς να τα κόψεις μόνος όποτε θέλεις, ούτε είναι τα χάπια που θα σε κάνουν καλά, απλώς θα σώσεις μεγαλύτερη ώθηση στον εαυτό σου στο να δουλέψεις εσωτερικά με την ψυχοθεραπεία.
    Αν νοιώσεις πως είσαι σε καλό δρόμο και μέσω της θεραπείας κατέκτησες κάποια κομμάτια και μπορείς να δουλέψεις πιο άνετα στην ψυχοθεραπεία, σε συνεννόηση με τον γιατρό τα κόβεις. Αφού είσαι σε φάση ότι θέλω να το λύσω το πρόβλημα και όχι απλώς να μην με ενοχλεί και δουλεύεις προς αυτή την κατεύθυνση, δεν νομίζω πως χωρίς χάπια δεν θα ξανανιώσεις ποτέ καλά.
    Κατά τα άλλα για παρενέργειες και δράση, συμφωνώ με τα παιδιά.
    Last edited by Aeon; 11-01-2016 at 09:53.

  6. #21
    Καλησπέρα και από μένα. Πριν ενα χρόνο είχα τις ίδιες σκέψεις. Δεν είχα σοβαρό θέμα, απλά ήμουν πεσμένη με συμπτώματα ήπιας κατάθλιψης για πρώτη φορά στη ζωή μου και ήθελα να μου περάσει. ο γιατρός μ ειχε πει αν θελω να πάρω εντακτ των 10μγ. Το πάλεψα για λίγο καιρό μόνη μου αλλά ζοριζόμουν αρκετά οπότε και το πήρα. Είδα μεγάλη βελτίωση μετά απο 2 βδομάδες και το έκοψα στους 4 μηνες χωρίς να ζοριστώ. το φαρμακο θα σε βοηθήσει αν και το συγκεκριμένο δεν το γνωρίζω και μου φαινεται μεγάλη και η δόση.... Δεν ξέρω, είναι μεγάλη δόση παιδιά?

    Είμαι της άποψης να συνεχίσεις με την ψυχολόγο όσο μπορείς και αν τα βρεις σκούρα ξανασυζήτησε το με τον γιατρό σου.
    Πάντως λογικό να προβληματίζεσαι

  7. #22
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,690
    η παρορμητικοτητα επειδη την ειχα κι εγω οπωσ το αντιλαμβανομαι τωρα ειναι μαλλον
    καμια ταση για να κανεισ βλακειεσ δηλαδη μαλλον δε σκεφτεσαι και πολυ καθαρα
    μαλλον θα σε βοηθησει το φαρμακο αμα ισχυει αυτο δε ξερω υποθεσεισ κανω
    Φιλικά ο φτωχόΜπίνες της διπλανής πόρτας :)))

  8. #23
    Εγω παλι θελω να τα κοψω τα χαπια γιατι θελω να μεινω εγκυος.Παιρνω φαρμακα εδω και 3 χρονια πιστευω οτι περασε αρκετος καιρος.Την Δευτερα θα παω να δω τον γιατρο μου να δω τι θα μου πει.Μακαρι να μου πει να τα κοψω!

  9. #24
    Αγαπητέ φίλε, δυστχυώς δεν υπάρχουν χρονοδιαγράμματα στα χάπια. Δεν λες τα παίρνω για αυτούς τους τρεις μήνες. Άπαξ και τα ξεκίνησες, δεν ξέρεις αν ποτέ θα τα σταματήσεις!
    Τα χάπια απλά καταλαγιάζουν τα αισθήματα, δεν μεταβάλλουν τον τρόπο σκέψης και τη μνήμη του ανθρώπου, απλά συντείνουν, λόγω της επίδρασης τους στις ουσίες του οργανισμού που προκαλούν/γεννούν τα αισθήματα, στο να διευκολυνθεί το άτομο, μέσα από τη δική του προσπάθεια, στο να μεταβαλει το διαστρεβλωμένο/λανθασμένο του τρόπο σκέψης. Άρα η προσπάθεια δεν σταματα με τα χάπια. Δυστυχώς, κι αυτό να το προσέξεις, κάποιους τα χάπια τους κάνουν τεμπέληδες, ήτοι απροσπάθεια κι απλά ανάγκη ηρεμίας σε μια στασιμότητα ζωής.
    γιάννης

  10. #25
    Quote Originally Posted by ioannis2 View Post
    Αγαπητέ φίλε, δυστχυώς δεν υπάρχουν χρονοδιαγράμματα στα χάπια. Δεν λες τα παίρνω για αυτούς τους τρεις μήνες. Άπαξ και τα ξεκίνησες, δεν ξέρεις αν ποτέ θα τα σταματήσεις!
    Τα χάπια απλά καταλαγιάζουν τα αισθήματα, δεν μεταβάλλουν τον τρόπο σκέψης και τη μνήμη του ανθρώπου, απλά συντείνουν, λόγω της επίδρασης τους στις ουσίες του οργανισμού που προκαλούν/γεννούν τα αισθήματα, στο να διευκολυνθεί το άτομο, μέσα από τη δική του προσπάθεια, στο να μεταβαλει το διαστρεβλωμένο/λανθασμένο του τρόπο σκέψης. Άρα η προσπάθεια δεν σταματα με τα χάπια. Δυστυχώς, κι αυτό να το προσέξεις, κάποιους τα χάπια τους κάνουν τεμπέληδες, ήτοι απροσπάθεια κι απλά ανάγκη ηρεμίας σε μια στασιμότητα ζωής.
    Πολύ σωστός, αυτό ακριβώς κατάλαβα κι εγώ. Τα χάπια πρέπει να είναι υποβοηθητικά και για κανένα λόγο δεν τεμπελιάζουμε και δεν σταματάμε την ψυχοθεραπεία. Από εκεί και πέρα θεωρώ ότι με τη καθοδήγηση του γιατρού και του ψυχολόγου μπορούν να κοπούν. Ιδιαίτερα αν δεν υπάρχει κάποια πολύ σοβαρή περίπτωση που τότε μιλάμε για άλλο πράγμα.

  11. #26
    Quote Originally Posted by Bulletproof View Post
    Εγω παλι θελω να τα κοψω τα χαπια γιατι θελω να μεινω εγκυος.Παιρνω φαρμακα εδω και 3 χρονια πιστευω οτι περασε αρκετος καιρος.Την Δευτερα θα παω να δω τον γιατρο μου να δω τι θα μου πει.Μακαρι να μου πει να τα κοψω!
    Μακάρι να έρθουν τα πράγματα όπως τα επιθυμείς. Σου εύχομαι τα καλύτερα!

  12. #27
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    Quote Originally Posted by Bulletproof View Post
    Εγω παλι θελω να τα κοψω τα χαπια γιατι θελω να μεινω εγκυος.Παιρνω φαρμακα εδω και 3 χρονια πιστευω οτι περασε αρκετος καιρος.Την Δευτερα θα παω να δω τον γιατρο μου να δω τι θα μου πει.Μακαρι να μου πει να τα κοψω!

    Εγκυος ε, ? μπραβο , bullet , μεγαλη αποφαση !!

  13. #28
    Καλη χρονιά σε όλους! Δυστυχώς η σχετικά καλή μου φάση κράτησε περίπου 3 βδομάδες. Έχω από χθες που είμαι "μουδιασμένος" με ένα μόνιμο βάρος στο στήθος. Δεν ξέρω τι να κάνω. Ξέρω ότι αργά ή γρήγορα θα περάσει αλλά δεν παλεύεται ρε παιδιά. Επίσης και μόνο η σκέψη ότι μπορεί να πάρω τα χάπια και να νοιώθω καλύτερα με ιντριγκάρει(ξέρω όχι αμέσως μετά από κανα μήνα). Από την άλλη νοιώθω σαν να παρατάω την προσπάθεια αν τα πάρω. Μάλλον πρέπει ωστόσο να σκέφτομαι ότι αρχίζω μια καινούργια προσπάθεια. Την Παρασκευή έχω ραντεβού με τη ψυχολόγο μου και θα τα συζητήσουμε. Μέχρι τότε υπομονή...

  14. #29
    Junior Member
    Join Date
    Jan 2016
    Posts
    5
    παιρνω φαρμακα απο το φεβρουαριο του 14, οταν μου τα συστησε ο γιατρος εκλαιγα ειχα καταθλιψη με αγχωδη διαταραχη καναμε ψυχοθεραπεια αλλα ημουν πλεον ανικανη να αντιδρασω ειχα βιωσει μαζεμενες απωλειες... αρχικα ο γιατρος θα σου συστησει καποιο χαπι που θα αργησει να δρασει κανει περιπου 15-20 μερες.. ανα τα συμπτωματα δεν υποχωρησουν θα σου συστησει καποιο αλλο μεχρι να βρει το καταλληλο για τηον οργανισμο σου... αλλαξα τρια και μειναμε στην τριτη αγωγή απο το μαιο του 15 εως τωρα... μου πηρε 6 μηνες να το χωνεψω οτι παιρνω χαπια μαζι κανουμε και ψυχοθεραπεια αλλα απο το καλοκαιρι του 15 σιγα σιγα αρχισα να παταω στα ποδια μου να απολαμβανω χαρες μικρες και να βγαινω δεν ηθελα να βλεπω ανθρωπο μονο λιγους και συγγενεις που ηξεραν... εχουν παρενεργειες αλλα κρατανε 7-10 μερες και ειναι λαθος να τις φοβομαστε ο οργανισμος θελει χρονο να τς συνηθισει! ακομα συνεχιζω την αγωγη και αισθανομαι ασφαλης που τα παιρνω μπορω να λειτουργησω φυιολογικα οπως ολοι... και να ακους το γιατρο σου ολες τις συμβουλες μη φοβασαι...

  15. #30
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2015
    Posts
    546
    Quote Originally Posted by τσαρλυ View Post
    παιρνω φαρμακα απο το φεβρουαριο του 14, οταν μου τα συστησε ο γιατρος εκλαιγα ειχα καταθλιψη με αγχωδη διαταραχη καναμε ψυχοθεραπεια αλλα ημουν πλεον ανικανη να αντιδρασω ειχα βιωσει μαζεμενες απωλειες... αρχικα ο γιατρος θα σου συστησει καποιο χαπι που θα αργησει να δρασει κανει περιπου 15-20 μερες.. ανα τα συμπτωματα δεν υποχωρησουν θα σου συστησει καποιο αλλο μεχρι να βρει το καταλληλο για τηον οργανισμο σου... αλλαξα τρια και μειναμε στην τριτη αγωγή απο το μαιο του 15 εως τωρα... μου πηρε 6 μηνες να το χωνεψω οτι παιρνω χαπια μαζι κανουμε και ψυχοθεραπεια αλλα απο το καλοκαιρι του 15 σιγα σιγα αρχισα να παταω στα ποδια μου να απολαμβανω χαρες μικρες και να βγαινω δεν ηθελα να βλεπω ανθρωπο μονο λιγους και συγγενεις που ηξεραν... εχουν παρενεργειες αλλα κρατανε 7-10 μερες και ειναι λαθος να τις φοβομαστε ο οργανισμος θελει χρονο να τς συνηθισει! ακομα συνεχιζω την αγωγη και αισθανομαι ασφαλης που τα παιρνω μπορω να λειτουργησω φυιολογικα οπως ολοι... και να ακους το γιατρο σου ολες τις συμβουλες μη φοβασαι...
    ακριβως ετσι ειναι ,οπως τα λες!
    σε εμενα ευτυχως εδρασε το πρωτο ssri που πηρα ,και μετα απο 3 μηνες ειχα κιολας συνελθει και ξεφυγα απο τον εφιαλτη.
    βεβαια χρειαστηκε να τα παρω για αρκετα χρονια ,πριν αισθανθω αρκετα ασφαλης ωστε να τα διακοψω σταδιακα.
    κανοντας και μερικες αλλαγες στον τροπο ζωης μου ,τωρα εδω και 4 χρονια ειμαι χωρις αγωγη και πολυ καλα.
    ψυχοθεραπια δεν εκανα ποτε ,γιατι δεν ταιριαζε στον ισχυρογνωμονα χαρακτηρα μου.
    εαν εχεις αυτοπειθαρχια και αυτοσεβασμο,μην τα φοβασαι τα φαρμακα!

Page 2 of 4 FirstFirst 1234 LastLast

Similar Threads

  1. Να πάρω 'η όχι;
    By Venidos in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 20
    Last Post: 05-03-2014, 22:47
  2. ας παρω μια αντικειμενικη γνωμη επιτελους
    By narki in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 119
    Last Post: 09-01-2013, 00:44
  3. Θα ήθελα τη γνώμη σας σχετικά με μια σημαντική απόφαση που προσπαθώ να πάρω...
    By Κύκνος in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 55
    Last Post: 20-01-2012, 18:42
  4. τι κινητο να παρω?
    By sunset in forum Με καφέ και συμπάθεια....
    Replies: 2
    Last Post: 21-09-2009, 20:28
  5. Replies: 7
    Last Post: 19-03-2006, 14:16

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •