Τη γνώμη σας, να πάρω ή να μη πάρω χάπια. - Page 3
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 3 of 4 FirstFirst 1234 LastLast
Results 31 to 45 of 57
  1. #31
    Junior Member
    Join Date
    Jan 2016
    Posts
    5
    Quote Originally Posted by kostas62 View Post
    ακριβως ετσι ειναι ,οπως τα λες!
    σε εμενα ευτυχως εδρασε το πρωτο ssri που πηρα ,και μετα απο 3 μηνες ειχα κιολας συνελθει και ξεφυγα απο τον εφιαλτη.
    βεβαια χρειαστηκε να τα παρω για αρκετα χρονια ,πριν αισθανθω αρκετα ασφαλης ωστε να τα διακοψω σταδιακα.
    κανοντας και μερικες αλλαγες στον τροπο ζωης μου ,τωρα εδω και 4 χρονια ειμαι χωρις αγωγη και πολυ καλα.
    ψυχοθεραπια δεν εκανα ποτε ,γιατι δεν ταιριαζε στον ισχυρογνωμονα χαρακτηρα μου.
    εαν εχεις αυτοπειθαρχια και αυτοσεβασμο,μην τα φοβασαι τα φαρμακα!
    μπραβο σου που τα καταφερες...!!! περιμενω εκεινη τη μερα που θα φυγουν απο τη ζωη μου... θα αργησει το ξερω αλλα το παλευω καθημερινα... γιατι δεν κανεις ψυχοθεραπεια; δεν εχει να κανει με σκεψεις τι εχω για να κανω; μπορω και μονος μου κτλ.. κανω απο το 2010 απο μονη μου αρχικα με καποια προβληματα αρκετα light, αλλα με βοηθησε παρα πολυ να καταλαβω εμενα τους φιλους μου σχεσεις με γονεις. αν ειναι καλος ο ψυχοθεραπευτης σκαβει πολυ βαθια και ανακαλυπτεις αληθειες που δεν τις φανταζόσουνα!!! χαλαλι τα λεφτα το βλεπω ως δωρο για στον εαυτό μου, ασε που εχω σταματησει να υπεραναλυω καταστασεις εχω τις απαντησεις απο το γιατρο και επιστημονικα τεκμηριωμενες χαχα... θα δημιουργησεις πολυ στενη σχεση και ειναι πολυ σμαντικο να ξερεις οτι εχεις εναν ανθρωπο δικο σου που ειναι παντα εκει να σε στηριξει, ειδικα τωρα με το προβλημα μονο αυτον εμπιστευομαι!

  2. #32
    Σας ευχαριστώ όλους για τις απαντήσεις σας, μετά την τελευταία υποτροπή που είχα πείρα απόφαση να τα ξεκινήσω. Έτσι λοιπόν χθες ξεκίνησα τη θεραπεία. Μίλησα ξανά με το γιατρό ο οποίος μου είπε ότι είναι σχετικά safe χάπια και ότι συνήθως αρχίζουν να δρουν σε 15 περίπου μέρες. Φυσικα διάβασα και όλες τις παρενέργειες και τα πάντα στο φύλλο οδηγιών. Το μόνο που ένοιωσα ήταν λίγη ναυτία κανα 3ωρο αφού πείρα το χάπι. Επίσης και η ψυχολόγος ήταν θετική τελικά στο να τα πάρω εφόσον δεν αμελήσω την ψυχοθεραπεία φυσικά. Έτσι λοιπόν ξεκίνησα και ελπίζω στο καλύτερο.

  3. #33
    Super Moderator
    Join Date
    Nov 2010
    Posts
    380
    Θερμή παράκληση, αποφύγετε διαγνώσεις και συστάστεις για λήψη ή διακοπή φαρμακευτικής αγωγής.
    Απαγορεύεται από τον κανονισμό του φόρουμ, για ευνόητους λόγους.

    Ευχαριστώ.

  4. #34
    Quote Originally Posted by Aeon View Post
    Θερμή παράκληση, αποφύγετε διαγνώσεις και συστάστεις για λήψη ή διακοπή φαρμακευτικής αγωγής.
    Απαγορεύεται από τον κανονισμό του φόρουμ, για ευνόητους λόγους.

    Ευχαριστώ.
    Σε όλα τα ποστ μου αναφέρω ότι μιλάω με τον γιατρό και τον ψυχολόγο μου. Αυτό που ήθελα είναι μερικές απόψεις ανθρώπων που είχαν τυχών τις ίδιες ανησυχίες με εμένα. Αν νομιζεις ότι έκανα κάτι παράτυπο σβήσε τα ανάλογα ποστς αλλά νομίζω κάτι τέτοιο δεν έγινε. Επίσης δεν ανέφερε κάποιος πάρε η μη πάρεις...και όλοι μου είπαν να μιλήσω με τον γιατρό είτε για τη διακοπή είτε για την λήψη φαρμάκων, οπότε δεν ξέρω που αναφέρεσε. Ευχαριστώ, φιλικα!

  5. #35
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,649
    Εγω νομιζω οτι πρεπει να αλλαξει η ζωη σ για να μη τα χρειαζεσαι αλλιωσ ειναι απαραιτητα
    Φιλικά ο φτωχόΜπίνες της διπλανής πόρτας :)))

  6. #36
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2015
    Posts
    3,621
    καλημερα,
    ειμαι κι εγω σε βαρια καταθλιψη απο τον Νοεμβρη..σε καταλαβαινω οτι περνας ζορια για να εφτασες στο σημειο να παρεις φαρμακο ενω προσπαθουσες να το αποφυγεις. μην φοβασαι δεν ειναι κακο ενα χαπι σε καποια δυσκολια που μας ξεπερνα απο το να την αντιμετοπισουμε.ουτως η αλλως ο γιατρος σου πρεπει να ειναι απο τους καλους αφου σου δινει χρονικο οριο για το ποσο θα τα παρεις.
    οσο για την εμπειρια μου με τα zoloft..ειναι η καλυτερη.τα ειχα παρει στο παρελθον σε μειζων καταθλιπτικο και μαλιστα σε 1 μηνα τα εφτασα στα 150mg.τα αυξησαμε πολυ γρηγορα γιατι τα συμπτωματα μου ηταν ακρως επικυνδυνα για τη ζωη μου..δεν ειχα καμια παρενεργεια, μη κοιτας τι γραφουν οι οδηγιες θα τρελαθεις.το μονο αρνητικο ειναι οτι στον 1 μηνα που τα πηρα εκανα υπομανια και τα κοψαμε για να μην κανω μανια.αλλα και στην υπομανια καλα περασα.ανεβασμενη διαθεση, ευφορια, ορεξη για πολλα πραγματα κλπ. βεβαια εγω ειμαι και διπολικη, και ηταν λιγο αναμενομενο με την υπολοιπη αγωγη που επαιρνα να κανω υπομανια.
    αλλαξα 2 αντικαταθλιπτικα, δε με πιασανε, αυτο εκανε τη δουλεια του σε 1 μηνα.βεβαια η ποσοτητα ηταν μεγαλη, 150mg.
    μην επαναπαυτεις ομως μονο στα χαπια οσο καλα και να ειναι.κατευναζουν τα συμπτωματα οσο γινεται αλλα η ριζα του κακου μενει εκει αλυτη.πηγαινε στον ψυχολογο σου και συνεχισε τη ψυχοθεραπεια σου.
    αντε σου ευχομαι τα καλυτερα

  7. #37
    Quote Originally Posted by boo View Post
    καλημερα,
    ειμαι κι εγω σε βαρια καταθλιψη απο τον Νοεμβρη..σε καταλαβαινω οτι περνας ζορια για να εφτασες στο σημειο να παρεις φαρμακο ενω προσπαθουσες να το αποφυγεις. μην φοβασαι δεν ειναι κακο ενα χαπι σε καποια δυσκολια που μας ξεπερνα απο το να την αντιμετοπισουμε.ουτως η αλλως ο γιατρος σου πρεπει να ειναι απο τους καλους αφου σου δινει χρονικο οριο για το ποσο θα τα παρεις.
    οσο για την εμπειρια μου με τα zoloft..ειναι η καλυτερη.τα ειχα παρει στο παρελθον σε μειζων καταθλιπτικο και μαλιστα σε 1 μηνα τα εφτασα στα 150mg.τα αυξησαμε πολυ γρηγορα γιατι τα συμπτωματα μου ηταν ακρως επικυνδυνα για τη ζωη μου..δεν ειχα καμια παρενεργεια, μη κοιτας τι γραφουν οι οδηγιες θα τρελαθεις.το μονο αρνητικο ειναι οτι στον 1 μηνα που τα πηρα εκανα υπομανια και τα κοψαμε για να μην κανω μανια.αλλα και στην υπομανια καλα περασα.ανεβασμενη διαθεση, ευφορια, ορεξη για πολλα πραγματα κλπ. βεβαια εγω ειμαι και διπολικη, και ηταν λιγο αναμενομενο με την υπολοιπη αγωγη που επαιρνα να κανω υπομανια.
    αλλαξα 2 αντικαταθλιπτικα, δε με πιασανε, αυτο εκανε τη δουλεια του σε 1 μηνα.βεβαια η ποσοτητα ηταν μεγαλη, 150mg.
    μην επαναπαυτεις ομως μονο στα χαπια οσο καλα και να ειναι.κατευναζουν τα συμπτωματα οσο γινεται αλλα η ριζα του κακου μενει εκει αλυτη.πηγαινε στον ψυχολογο σου και συνεχισε τη ψυχοθεραπεια σου.
    αντε σου ευχομαι τα καλυτερα
    Σε ευαχαριστώ πολυ, δυστυχώς είναι η πρώτη φορά που πέρνω και γενικά φοβάμαι λίγο. Πριν λίγο ενώ είμαι στη δουλειά άρχισε το μυαλό μουνα "τρέχει" δεν μπορούσα να συγκεντρωθώ με τίποτα, υδρώνανε τα χέρια μου και είχα τάση για εμετό. Είναι φυσιολογικά όλα αυτά τις πρώτες μέρες? Θα φύγουν?

  8. #38
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2015
    Posts
    3,621
    κοιτα αυτο το μυαλο να τρεχει και να μην μπορεις να συγκεντρωθεις το ειχα κι εγω στην υπομανια μαζι βεβαια και με αλλα συμπτωματα που ειχα και καταληξαμε οτι ειναι υπομανια.ασε βεβαια το γεγονος οτι ειναι ευχαριστη κι οχι δυσαρεστη εμπειρια.
    μαλλον λεω ΜΑΛΛΟΝ ειναι οι παρενεργειες των πρωτων ημερων, λογικα θα περασουν.μη φοβασαι, αλλα ενημερωσε το γιατρο σου εστω και τηλεφωνικα γι αυτα τα συμπτωματα.ειχες φαει τιποτα ή ησουν νηστικος/η?

  9. #39
    Quote Originally Posted by boo View Post
    κοιτα αυτο το μυαλο να τρεχει και να μην μπορεις να συγκεντρωθεις το ειχα κι εγω στην υπομανια μαζι βεβαια και με αλλα συμπτωματα που ειχα και καταληξαμε οτι ειναι υπομανια.ασε βεβαια το γεγονος οτι ειναι ευχαριστη κι οχι δυσαρεστη εμπειρια.
    μαλλον λεω ΜΑΛΛΟΝ ειναι οι παρενεργειες των πρωτων ημερων, λογικα θα περασουν.μη φοβασαι, αλλα ενημερωσε το γιατρο σου εστω και τηλεφωνικα γι αυτα τα συμπτωματα.ειχες φαει τιποτα ή ησουν νηστικος/η?
    Τώρα είμαι καλύτερα κράτησαν καμια ώρα αυτά τα συμπτώματα. Περιμένω να σχολάσω και θα τον πάρω τηλ. Ναι είχα φάει, βέβαια το χάπι το πειρα χθες το βράδυ και χαλια ήμουν σημερα. Τέλοσπάντων θα τον ενημερώσω απλά φοβάμαι μη χειροτερέψω όταν πάρω το επόμενο. Τώρα είμαι καλά πάντως.

  10. #40
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2013
    Posts
    1,820
    Αγαπητο μελος στα ψαρμακα υπακουμε παντα τον γιατρο δεν κανουμε κατι χωρισ εντολη του εννοειται ομως εαν παρατηρησεια παρενεργειες πηγαινεις για αλλαγη φαρμακου η δοσολογιας μην φρικαρεισ να σου πανε ολα καλα μακαρι

  11. #41
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2015
    Posts
    3,621
    μηπως εκεινη την ωρα πιεστηκες-αγχωθηκες απο κατι?ρωταω γιατι θα μπορουσε να ηταν και μια μινι κριση πανικου..κανεις κρισεις πανικου?

  12. #42
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2015
    Posts
    3,621
    παντως μην σταματησεις απο μονος/η σου το φαρμακο, γενικα μην το πειραξεις.ακολουθα τη συμβουλη του γιατρου σε καθε τι.γι αυτο να υπαρχει ειλικρινεια απεναντι του.τον πηρες τηλ ή οχι ακομα?

  13. #43
    Quote Originally Posted by boo View Post
    παντως μην σταματησεις απο μονος/η σου το φαρμακο, γενικα μην το πειραξεις.ακολουθα τη συμβουλη του γιατρου σε καθε τι.γι αυτο να υπαρχει ειλικρινεια απεναντι του.τον πηρες τηλ ή οχι ακομα?
    Ναι τον πήρα, με καθησύχασε ότι δεν είναι κάτι και ότι συμβαίνει τις πρώτες 2-3 μέρες και σιγά σιγά εξαφανίζονται.

  14. #44
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2015
    Posts
    3,621
    αντε τελεια!λιγο υπομονη και μετα θα εισαι κομπλε! θα ειναι οι παρενεργειες των πρωτων ημερων

  15. #45
    Junior Member
    Join Date
    Jan 2016
    Posts
    5
    Quote Originally Posted by marstay View Post
    Τώρα είμαι καλύτερα κράτησαν καμια ώρα αυτά τα συμπτώματα. Περιμένω να σχολάσω και θα τον πάρω τηλ. Ναι είχα φάει, βέβαια το χάπι το πειρα χθες το βράδυ και χαλια ήμουν σημερα. Τέλοσπάντων θα τον ενημερώσω απλά φοβάμαι μη χειροτερέψω όταν πάρω το επόμενο. Τώρα είμαι καλά πάντως.
    ειναι τα πρωτα συμπτωματα απο τις παρενεργειες αλλα μην φοβηθεις!!! εγω ειχα συναισθημα οτι ενιωθα αηδια για φαγηρα και ετρεμαν τα χερια μου.. πηρα τηλ τ ογιατρο και μου ειπε ειναι απλα συμπτώματα που δεχτηκε ο οργανισμος το χαπι. δεν αντιδρανε ολοι οι οργανισμοι το ιδιο και οποια παρενεργεια φευγει σε 5-7 μερες μετα ισορροπει ο οργανισμος γενικα μη φοβασαι και επικοινωνια με το γιατρο σου μπορει να χρειαστει να σου αλλαξει αγωγη καλη δυναμη!!

Page 3 of 4 FirstFirst 1234 LastLast

Similar Threads

  1. Να πάρω 'η όχι;
    By Venidos in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 20
    Last Post: 05-03-2014, 23:47
  2. ας παρω μια αντικειμενικη γνωμη επιτελους
    By narki in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 119
    Last Post: 09-01-2013, 01:44
  3. Θα ήθελα τη γνώμη σας σχετικά με μια σημαντική απόφαση που προσπαθώ να πάρω...
    By Κύκνος in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 55
    Last Post: 20-01-2012, 19:42
  4. τι κινητο να παρω?
    By sunset in forum Με καφέ και συμπάθεια....
    Replies: 2
    Last Post: 21-09-2009, 21:28
  5. Replies: 7
    Last Post: 19-03-2006, 15:16

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •