Τη γνώμη σας, να πάρω ή να μη πάρω χάπια. - Page 4
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 4 of 4 FirstFirst ... 234
Results 46 to 57 of 57
  1. #46
    Αρκετά καλό το zolotrin (σερτραλίνη), πραγματικά αξίζει να το δοκιμάσεις εφόσον στο έχει προτείνει ο γιατρός σου, εγώ είδα τεράστια διαφορά στην ποιότητα ζωής.. ΜΕΡΑ ΜΕ ΤΗ ΝΥΧΤΑ!
    Ιδρωμένες παλάμες είχα καθώς και κάποιες "οξύτατες κρίσεις άγχους" όταν ανέβασα την δόση απο 50 στα 100 και 150, διάροιες, μερική μείωση της όρεξης, δυσκολία στην εκσπερμάτωση και διάφορα άλλα. Κάποια απο αυτά τα έχω ακόμα μετα απο ~1 χρόνο, αλλά πλέον δεν με πειράζουν ιδιαίτερα. Φυσικά όπως έχει ειπωθεί πολλές φορές, κάθε οργανισμός και διαφορετικός. Πάντως σίγουρα οι περισσότερες παρενέργειες μετά απο 1+ μήνα θα εξαφανιστούν. Να'σαι καλά και καλή τύχη!

  2. #47
    Σας ευχαριστώ όλους για τις απαντήσεις και για το κουράγιο που μου δίνετε. Τελικά την έκοψα την αγωγή την τρίτη μέρα. Δεν άντεξα τις παρενέργειες, είχα κατααγχωθεί και μου είπε ο γιατρός ότι αν δεν ηρεμήσω δεν γίνεται, αλλιώς θα πρέπει να μου δώσει και αγχολυτικό. Του είπα πως δεν παίζει και καταλήξαμε (εγώ τουλάχιστον μιας και ο γιατρός προτιμούσε να συνεχίσω) να την κόψω. Συγκεκριμένα μου είπε πως δεν είμαι έτοιμος να ακολουθήσω την αγωγή σε αυτή τη φάση. Μου είπε πως η μόνη παρενέργεια από το φάρμακο είναι η ναυτία και η ξηροστομία και πως τα άλλα που είχα ήταν από άγχος. Γενικά δεν μπορούσα το πρωί να σηκωθώ από το κρεβάτι, όταν τα κατάφερνα ζαλιζόμουν και είχα τάση για εμμετό. Στην δουλειά δεν ήμουν καθόλου παραγωγικός και μία μέρα δεν πήγα κιόλας. Ε όλα αυτά με άγχωναν πάρα πολύ. Τέλοσπάντων στεναχωρήθηκα λίγο που δεν τα κατάφερα αλλά ρε παιδιά δυσκολευόμουν πάρα πολύ. Τώρα που το έκοψα έχω κάπως ηρεμήσει. Θα συνεχίσω λοιπόν μόνο με ψυχοθεραπεία και βλέπουμε. Ο γιατρός πάντως έδωσε πολύ βάση στο ότι τα χάπια θα με βοηθήσουν με την παρορμητικότητα μου. Μήπως ξέρετε κάποιον εναλλακτικό τρόπο να καταπολεμήσω την παρορμητικότητα και πως να αντιμετωπίσω τα οριακά στοιχεία του χαρακτήρα μου? Οκ η ψυχοθεραπεία βοηθάει δεν λέω αλλά με μικρά βηματάκια. Καμιά φορά φοβάμαι μήπως κάνω κακό και στον εαυτό μου. Τον τελευταίο καιρό έχω ηρεμήσει είναι η αλήθεια αλλά και πάλι θέλω δουλειά. Αυτά και σας ευχαριστώ.

  3. #48
    Banned
    Join Date
    Apr 2011
    Location
    athens
    Posts
    4,129
    να τα παρεις τα χαπια σου!! κι επειδή εχεις χασει πολλες μερες ισως θα επρεπε να αυξισεις την δοσολογια, δε ξερω ποσα σου γραφει να παιρνεις κάθε μερα και τι , αλλα θα ηταν καλο να μπορέσεις να αναπληρώσεις τα οσα παρατησες.
    Θα μπορουσες να παρεις κι λεξοτανιλ , ισως για χαλαρωση, δε ξερω αν εχεις ξανα παρει! αλλα βοηθαν, σε ηρεμουν κι μπορεις να κοιμιθεις, επισης τα σερικουελ είναι χαπια που βοηθαν στον υπνο και στο να ξεχαστείς από σκεψεις που σε αγχωνουν.
    Βεβαια πανω από οσα γραΦω είναι ότι πει ο γιατρος σου! Εδώ γραφουμε τη δικη μας αποψη, η δικη μου είναι πανω σε αγωγες οπου εχω παρει εγω, η σχετικες με αλλους οπου γνωριζω καλα! επισης συναπτω και την εμπειρια μου από το ψυχιατριο οπου καθημερινα εβλεπα κι παρατηρουσα ασθενείς , οπου κι ηξερα την ακριβη σγωγη τους αλλα κι τα αποτελλεσματα αυτης αφου τους ζουσα 24ωρες την ημερα.

  4. #49
    Banned
    Join Date
    Apr 2011
    Location
    athens
    Posts
    4,129
    to παραπανω μηνυμαμου ισως δε θα πρεπε να συνταχθεί , θεωρω λαθος την προτροπή σε φαρμακευτικη αγωγη .Οσο κι ότι κι αν ξερει ο κάθε ενας μας ισως θα πρεπει να ειμαστε προσεκτικοι λιγάκι.
    Όμως αναφερετε ότι είναι από γιατρο! αρα? δεν προτρέπουμε σε κατι λαθος ε? ότι κι αν είναι θα εβλεπα σωστο το να διαγραφτει το μηνυμα μου από την διευθυνση , διαχηρηση του φορουμ

  5. #50
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,672
    Τα εναλακτικα ειναι σπαθοχορτο πρασινο τσαι χαμομηλι τετοια εχει σε ολεσ τισ λαικεσ κ κανουνε δουλεια στο αγχοσ κ ειναι φτηνα εγω ειμαι πιο βαρια κ αμα παιρνεισ φαρμακα δε κανει σε κανα μηνα δοκιμασε ειναι εγγυημενη λυση ολοι ετσι τι βγαζουν δε σ κανω πλακα
    Φιλικά ο φτωχόΜπίνες της διπλανής πόρτας :)))

  6. #51
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,672
    Ενα μηνα κανει το φαρμακο να φυγει απο τον οργανισμο να ξερεισ πριν δοκιμασεισ
    Φιλικά ο φτωχόΜπίνες της διπλανής πόρτας :)))

  7. #52
    Quote Originally Posted by giorgos panou View Post
    να τα παρεις τα χαπια σου!! κι επειδή εχεις χασει πολλες μερες ισως θα επρεπε να αυξισεις την δοσολογια, δε ξερω ποσα σου γραφει να παιρνεις κάθε μερα και τι , αλλα θα ηταν καλο να μπορέσεις να αναπληρώσεις τα οσα παρατησες.
    Θα μπορουσες να παρεις κι λεξοτανιλ , ισως για χαλαρωση, δε ξερω αν εχεις ξανα παρει! αλλα βοηθαν, σε ηρεμουν κι μπορεις να κοιμιθεις, επισης τα σερικουελ είναι χαπια που βοηθαν στον υπνο και στο να ξεχαστείς από σκεψεις που σε αγχωνουν.
    Βεβαια πανω από οσα γραΦω είναι ότι πει ο γιατρος σου! Εδώ γραφουμε τη δικη μας αποψη, η δικη μου είναι πανω σε αγωγες οπου εχω παρει εγω, η σχετικες με αλλους οπου γνωριζω καλα! επισης συναπτω και την εμπειρια μου από το ψυχιατριο οπου καθημερινα εβλεπα κι παρατηρουσα ασθενείς , οπου κι ηξερα την ακριβη σγωγη τους αλλα κι τα αποτελλεσματα αυτης αφου τους ζουσα 24ωρες την ημερα.
    Σε ευχαριστώ για την απάντηση σου και μην ανησυχείς για το μήνυμα σου. Δεν θα έκανα καμία κίνηση από μόνος μου. Ακόμα και ότι τα σταμάτησα τόσο γρήγορα ήταν ύστερα από σύμφωνη γνώμη του γιατρού. Μου είπε ότι θα προτιμούσε να συνεχίσω αλλά με επιβεβαίωσε ότι και να τα κόψω δεν πειράζει και ότι δεν είμαι έτοιμος ακόμα για αγωγή. Έχω προς το παρόν τουλάχιστον επίγνωση της κατάστασης.

  8. #53
    Quote Originally Posted by elis View Post
    Τα εναλακτικα ειναι σπαθοχορτο πρασινο τσαι χαμομηλι τετοια εχει σε ολεσ τισ λαικεσ κ κανουνε δουλεια στο αγχοσ κ ειναι φτηνα εγω ειμαι πιο βαρια κ αμα παιρνεισ φαρμακα δε κανει σε κανα μηνα δοκιμασε ειναι εγγυημενη λυση ολοι ετσι τι βγαζουν δε σ κανω πλακα
    Αυτό το σπαθόχορτο είναι το ίδιο με το βαλσαμόχορτο που λένε? Κάνει άραγε τίποτα?

  9. #54
    Γεια σας πάλι. Όπως σας είχα πει δεν άντεξα να συνεχίσω με τη φαρμακοθεραπεία (ζολοτρίν 50mg) και τα παράτησα τη 2η μέρα με τη σύμφωνη γνώμη του γιατρού. Για ένα μικρό διάστημα προσπάθησα χωρίς φάρμακα μόνο με θεραπεία, καλή διάθεση και τρέξιμο να τα βγάλω πέρα. Δυστυχώς όμως ήταν απίστευτα δύσκολο να τα βγάλω πέρα κι έτσι μετά από κάποιες κρίσεις πανικού και διάφορα άλλα επέστρεψα στον γιατρό όπου πλέον αποφασισμένος είπα ότι θα κάνω την αγωγή. Έτσι λοιπόν πλέον είμαι στην 15η μέρα της αγωγής (100mg) και όλα πάνε καλά εκτός από ένα πρόβλημα στον ύπνο. Ξυπνάω κάθε μέρα 6 η ώρα. Ο γιατρός λέει πως θα στρώσει. Το καινούργιο είναι πως η ψυχολόγος μου είπε μετά από 9 μήνες θεραπείας ότι έχω ιδεοψυχαναγκαστική διαταραχή. Αυτό θεωρεί πως είναι το κύριο πρόβλημα μου. Τέσπα ελίζω σιγά σιγά όλα να πάνε καλά. Ήδη νοιώθω καλύτερα...

  10. #55
    Quote Originally Posted by marstay View Post
    Γεια σας πάλι. Όπως σας είχα πει δεν άντεξα να συνεχίσω με τη φαρμακοθεραπεία (ζολοτρίν 50mg) και τα παράτησα τη 2η μέρα με τη σύμφωνη γνώμη του γιατρού. Για ένα μικρό διάστημα προσπάθησα χωρίς φάρμακα μόνο με θεραπεία, καλή διάθεση και τρέξιμο να τα βγάλω πέρα. Δυστυχώς όμως ήταν απίστευτα δύσκολο να τα βγάλω πέρα κι έτσι μετά από κάποιες κρίσεις πανικού και διάφορα άλλα επέστρεψα στον γιατρό όπου πλέον αποφασισμένος είπα ότι θα κάνω την αγωγή. Έτσι λοιπόν πλέον είμαι στην 15η μέρα της αγωγής (100mg) και όλα πάνε καλά εκτός από ένα πρόβλημα στον ύπνο. Ξυπνάω κάθε μέρα 6 η ώρα. Ο γιατρός λέει πως θα στρώσει. Το καινούργιο είναι πως η ψυχολόγος μου είπε μετά από 9 μήνες θεραπείας ότι έχω ιδεοψυχαναγκαστική διαταραχή. Αυτό θεωρεί πως είναι το κύριο πρόβλημα μου. Τέσπα ελίζω σιγά σιγά όλα να πάνε καλά. Ήδη νοιώθω καλύτερα...
    Απο οτι καταλαβα το παλεεεεεεεψεεεεεεεεεεεεεε ς παρα πολυ να μην παρεις την αγωγη. Αλλα να που βλεπεις και μια βελτιωση. Ευχομαι με την ψυχολογο να δεις σιγα σιγα τις αλλαγες που χρειαζεσαι για να ξεκλειδωσουν καποια θεματακια.
    Καλη Θεραπεια.
    "Make sure your worst enemy isn't you"

  11. #56
    Σε ευχαριστώ πολύ, έχεις δίκιο γενικά ήμουν πολύ αρνητικός στην αρχή και προσπάθησα να την αποφύγω, αλλά όταν είδα ότι δεν καλυτερεύει τίποτα και η ζωή μου έπερνε μια περίεργη τροχιά και δεν μπορούσα να ελέγξω τίποτα ένοιωσα ότι είχε έρθει η ώρα. Μάλλον άνοιξα σε λάθος τοπικ το θέμα γιατί δεν έχω κατάθλιψη τλκ. ίσως κάποια καταθληπτικά στοιχεία σαν απόροια άλλων πραγμάτων. Τέλοσπάντων...

  12. #57
    Τελος παντων ... δεν θα γινει τιποτα κακο ως προς την ισως λαθος ενοτητα.
    "Make sure your worst enemy isn't you"

Page 4 of 4 FirstFirst ... 234

Similar Threads

  1. Να πάρω 'η όχι;
    By Venidos in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 20
    Last Post: 05-03-2014, 22:47
  2. ας παρω μια αντικειμενικη γνωμη επιτελους
    By narki in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 119
    Last Post: 09-01-2013, 00:44
  3. Θα ήθελα τη γνώμη σας σχετικά με μια σημαντική απόφαση που προσπαθώ να πάρω...
    By Κύκνος in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 55
    Last Post: 20-01-2012, 18:42
  4. τι κινητο να παρω?
    By sunset in forum Με καφέ και συμπάθεια....
    Replies: 2
    Last Post: 21-09-2009, 20:28
  5. Replies: 7
    Last Post: 19-03-2006, 14:16

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •