Τη γνώμη σας, να πάρω ή να μη πάρω χάπια.
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 4 123 ... LastLast
Results 1 to 15 of 57
  1. #1

    Τη γνώμη σας, να πάρω ή να μη πάρω χάπια.

    Γεια σας, είμαι καινούργιο μέλος και θα ήθελα να σας ρωτήσω κάποια πράγματα. Πρώτα από όλα κάνω ψυχοθεραπεία εδώ και 9 μήνες. Έχω δει κάποια αποτελέσματα αλλά δυστυχώς πολλά από τα προβλήματα που είχα όταν πρωτο ξεκίνησα ακόμα υπάρχουν και με δυσκολεύουν πάρα πολύ κυρίως στις διαπροσωπικές σχέσεις και ιδιαίτερα στη σχέση που έχω με την κοπέλα μου. Έτσι λοιπόν αφού συζήτησα με τη ψυχολόγο μου, επισκέφτηκα έναν ψυχίατρο. Ο οποίος είπε τα εξής. Σας τα λέω όπως τα κατάλαβα. ότι έχω στοιχεία κατάθλιψης και κρίσεις πανικού. Επίσης διέκρινε στοιχεία οριακής και δραματικής συμπεριφοράς και έντονη παρορμητικότητα (κάπως έτσι τελοσπάντων). Ωστόσο λέει δεν έχω κάποια διαταραχή αλλά λέει προς το παρόν είναι δομή. (αυτό ομολογώ δεν το κατάλαβα). Τέλος μου έγραψε ζολοτριν(γεννόσημο του ζολοφτ λέει) των 50μγ και μου είπε ότι θα με βοηθήσουν μαζί με τη ψυχοθεραπεία. Είναι καλό λέει να τα πάρω από 3-6 μήνες και μετά λέει τα κόβουμε. Λοιπόν μιας και δεν ψήνομαι να παίρνω χάπια χωρίς λόγο, εσείς τι λέτε? Μιας και δεν διαγνώστηκε κάποια διαταραχή πρέπει να τα πάρω ή όχι. Εγώ του είπα ότι είμαι σκεπτικός και θα δω τι θα κάνω και μου είπε, ότι και να κάνω να τον ενημερώσω, αλλά λέει αυτός θεωρεί ότι θα με βοηθήσουν. Επίσης μίλησα με τη ψυχολόγο μου και μου είπε ότι αυτή είναι 50-50 και ότι εξαρτάται από εμένα αλλά θεωρεί ότι μπορούμε να το δουλέψουμε χωρίς χάπια ακόμα. Ή να τα πάρω για 3 μήνες να δούμε πως θα πάει σε συνεργασία με τον γιατρό και τα κόβουμε τότε. Για να είμαι ειλικρινής δεν ξέρω τι να κάνω μιας και φοβάμαι τις παρενέργειές και δεν θέλω να μπω σε ένα τριπάκι που θα είμαι καλά μόνο με χάπια. Τώρα τουλάχιστον μπορεί να υπολειτουργώ αλλά εκτός από κάποιες κρίσεις την παλεύω σε γενικές γραμμές. Βέβαια τώρα που τα γράφω αυτά είμαι καλά αν ήμουν σε κρίση μπορεί να τα είχα ήδη ξεκινήσει. Τί λέτε? Ευχαριστώ εκ των προτέρων για τις συμβουλές σας. Επίσης όσοι έχετε πάρει τα εν λόγω χάπια αν μπορείτε πείτε μου παρενέργειες και πως σας φάνηκαν. Και αν ξέρετε τί εννοεί δομή και όχι διαταραχή. Θεωρώ είναι κάποιο πρώιμο στάδιο ή κάτι τέτοιο?

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2015
    Posts
    180
    Μάλιστα.. Λοιπόν την ίδια απορία έχω και εγώ...εδώ και αρκετούς μήνες. Ούτε εγώ ξέρω.

    Σχετικά με την περίπτωση σου, τα χάπια αυτά δεν είναι ντεπόν να τα πάρεις όταν έχεις κρίση. Χρειάζεται να τα παίρνει κανείς για καιρό. Δεν δρούν άμεσα. Σχετικά με παρενέργειες ή αποτελεσματικότητα κανείς δεν μπορεί να σου εγγυηθεί τίποτα ,γιατί κάθε οργανισμός είναι διαφορετικός.Μπορεί να υπάρχει η ίδια πάθηση, ίδια συμπτώματα, αλλά το φάρμακο σε εσένα να κάνει ,σε άλλον όχι.

    Σε ο,τι αφορά δομή και όχι διαταραχή, νομίζω ότι γενικότερα υπάρχει αυτός ο αντίλογος. Πολλοί ειδικοί λένε πχ ότι εφόσον δεν σε ευχαριστεί κάτι, γιατί να το κάνεις; ακόμα και αν η απουσία αυτού του κάτι από τη ζωή σου θεωρείται από άλλους ως σημάδι διαταραχής. πχ υπάρχει η καταθλιπτική δομή προσωπικότητας με σημάδια κατάθλιψης. ένα τέτοιο άτομο μπορεί να μην εκδηλώσει ποτέ του κατάθλιψη. Αφορά στοιχεία δηλαδή του χαρακτήρα.

    εγώ είχα την εντύπωση ότι αυτό το δίπολο διαταραχή-δομή χαρακτήρα είναι ουσιαστικά κάτι που υπάρχει επειδή δεν έχουν συμφωνήσει οι ειδικοί....Άλλος μπορεί να σου πει κάτι άλλο. Οπότε ίσως σου δίνει το ζολόφτ στη μικρή δόση αυτή, προκειμένου να μην έρχονται στην επιφάνεια αυτά τα στοιχεία.

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2014
    Posts
    504
    Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τη διαχείριση για παραβίαση όρων χρήσης. Απαγορεύονται οι προτροπές για λήψη/διακοπή φαρμακευτικής αγωγής.
    Last edited by Aeon; 11-01-2016 at 10:50.

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,651
    τα φαρμακα ειναι καλα γι αυτουσ που περνουν ουσιεσ
    εμενα μου βαζουνε ουσιεσ στον καφε και αναγκαστικα τα παιρνω αμα δεν τα παιρνα μαλλον δε θα ζουσα
    εν τω μεταξυ τσαμπα μου τισ βαζουνε τισ ουσιεσ δεν τισ πληρωνω ενα ευρω δινω για τον καφε
    και δεν ξερω τι εχει μεσα παντωσ εγω χωρισ φαρμακα μαλλον δε θα μουνα καλα οχι οτι τωρα ειμαι
    αλλα λεμε
    Φιλικά ο φτωχόΜπίνες της διπλανής πόρτας :)))

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    May 2013
    Location
    Sin City
    Posts
    2,406
    Συμφωνώ με @psy me.Για την αποτελεσματικότητα και τις παρενέργειες δεν μπορούμε να σου πούμε με σιγουριά.Σε μικρές δόσεις οι παρενέργειες είναι μικρές κ φεύγουν σε μια βδομάδα περίπου.Συνήθως με τα αντικαταθλιπτικά παρατηρείται ξηροστομία,αύξηση της όρεξης,ανακατοσούρα,υπνηλί α.

    Νομίζω το κριτήριο για το αν πάρεις φάρμακα είναι κατα πόσο νιώθεις λειτουργικός στην καθημερινότητα σου και πόσο την επηρεάζει η κατάσταση σου.Ή λες παίρνω τα φάρμακα και βελτιώνομαι πιο γρήγορα ή μένεις στην ψυχοθεραπεία που είναι πιο χρονοβόρο.Πάντως τα φάρμακα δεν λύνουν το πρόβλημα παρα μόνο μειώνουν τα συμπτώματα.Πχ θα σου φύγει η ταχυπαλμία,η εφίδρωση αν έχεις άγχος και θα βελτιώσεις την διάθεση σου αν έχεις κατάθλιψη καθώς και άλλα στοιχεία.

    Αν αποφασίσεις να τα πάρεις πάντως να ξέρεις πως πρέπει να σε επιβλέπει κάποιος και να μη τα κόψεις ΠΟΤΕ μόνος σου.
    It is no measure of health to be well adjusted to a profoundly sick society. J.Krishnamurti

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,651
    Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τη διαχείριση για παραβίαση όρων χρήσης. Απαγορεύονται οι προτροπές για λήψη/διακοπή φαρμακευτικής αγωγής.
    Last edited by Aeon; 11-01-2016 at 10:50.
    Φιλικά ο φτωχόΜπίνες της διπλανής πόρτας :)))

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2015
    Posts
    3,621
    καλησπερα,
    επαιρνα zoloft 150mg για καποιο μικρο διαστημα.εμενα μου ειχε κατσει πολυ καλα, ενιωσα πολυ γρηγορα αποτελεσματα.εφτασα απο τη πολυ χαρα να κανω υπομανια.ωραια ηταν. σε σενα δε ξερω πως θα δρασει οπως σου λενε και τα παιδια πιο πανω.
    αντι να παιδευεσαι με τον ψυχολογο που λες οτι δε λεπεις και αποτελεσματα δε δοκιμαζεις να το παρεις?ουτ αλλως η αλλως ο γιατρος φαινεται να ειναι καλος και να σου δινει χρονικο πλαισιο για το φαρμακο, ενω αλλοι δε σου λενε τιποτα τετοιο.

  8. #8
    Banned
    Join Date
    Aug 2015
    Location
    νησια bora bora
    Posts
    4,715
    καλησπέρα, επαιρνα τα ζολοφτ σε συνδιασμο με καποια αλλα χαπια, ναι φερνουν παρενεργειες , το μονο σιγουρο!.
    πάλεψε το οσο μπορεις διχως.. αλλαξε γιατρους αλλαξε κοπέλα αλλαξε οτι μπορεις να αλλαξεις τελοσπαντων για να βρεις τι προβλημα εχεις...

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,651
    αυτο που λεει ηρεα ειναι σωστο πρωτα θα ενημερωθεισ πληρωσ μετα θα δεισ τα φαρμακα
    μετα θα δεισ και την ψυχοθεραπεια και μετα βλεπεισ τι κανεισ για να δεισ τα φαρμακα ρωτα τα παιδια
    για το προβλημα σου γιατρο και ψυχολογο και αμα μπεισ στο χορο κανε και λιγο γυμναστικη παντα βοηθαει
    και το να αλλαξεισ κοπελα παντα βοηθαει και γενικα οι σχεσεισ παντα βοηθανε
    ολα αυτα πρεπει να τα προσεχεισ για να εισαι καλα
    Φιλικά ο φτωχόΜπίνες της διπλανής πόρτας :)))

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    May 2015
    Location
    Αθήνα
    Posts
    209
    Θα ελεγα να πάρεις κι άλλη γνώμη πριν πάρεις φάρμακα. Τα φάρμακα βοηθούν αν έχεις όντως πρόβλημα αλλά δεν με πείθεις ότι τα χρειάζεσαι. .. προσπαθησε να μην τα χρειαστείς πραγματικά όχι γιατί είναι κακά αλλά θες ένα 3μηνο να κουλαρεις και κάνεις δεν τα παίρνει μόνο για ένα 3μηνο. Κάτω από 6μηνο δεν θα πέσεις. ... και στο λέω με επίγνωση.

  11. #11
    Quote Originally Posted by boo View Post
    καλησπερα,
    επαιρνα zoloft 150mg για καποιο μικρο διαστημα.εμενα μου ειχε κατσει πολυ καλα, ενιωσα πολυ γρηγορα αποτελεσματα.εφτασα απο τη πολυ χαρα να κανω υπομανια.ωραια ηταν. σε σενα δε ξερω πως θα δρασει οπως σου λενε και τα παιδια πιο πανω.
    αντι να παιδευεσαι με τον ψυχολογο που λες οτι δε λεπεις και αποτελεσματα δε δοκιμαζεις να το παρεις?ουτ αλλως η αλλως ο γιατρος φαινεται να ειναι καλος και να σου δινει χρονικο πλαισιο για το φαρμακο, ενω αλλοι δε σου λενε τιποτα τετοιο.
    Αποτελέσματα από την ψυχοθεραπεία βλέπω και έχω χτίσει μια πολλή καλή σχέση με τη ψυχολόγο και την εμπιστεύομαι. Για κανένα λόγο δεν θα ήθελα να την κόψω. Άλλωστε αυτό ειπε και ο γιατρός ότι τα χάπια θα είναι βοηθητικά και μετά θα τα κόψω και θα συνεχίσω μόνο με την θεραπεία.

  12. #12
    Quote Originally Posted by Cicada View Post
    Θα ελεγα να πάρεις κι άλλη γνώμη πριν πάρεις φάρμακα. Τα φάρμακα βοηθούν αν έχεις όντως πρόβλημα αλλά δεν με πείθεις ότι τα χρειάζεσαι. .. προσπαθησε να μην τα χρειαστείς πραγματικά όχι γιατί είναι κακά αλλά θες ένα 3μηνο να κουλαρεις και κάνεις δεν τα παίρνει μόνο για ένα 3μηνο. Κάτω από 6μηνο δεν θα πέσεις. ... και στο λέω με επίγνωση.
    Δεν θέλω να πείσω κάποιον. Λέω ακριβώς τί ειπώθηκε. Απο εκεί και πέρα σου λέω πως γενικά είμαι λειτουργικός. Δηλαδή, στη δουλειά μου δεν έχω πρόβλημα (τουλάχιστον κάποιο που να μη μπορώ να διαχειριστώ). Δυστυχώς τα προβλήματα έρχονται όπου εμπλέκονται συναισθηματικοί δεσμοί. Ανθρώπινες σχέσεις γενικότερα. Εκεί ανά περιόδους έχω προβλήματα που τήνουν να γίνουν μη επιλύσιμα. Δεν πρόκειται για χαζο τσακωμούς ζήλιες και τέτοια είναι σοβαρά προβλήματα που δημιουργώ μόνος μου και στεναχωριέμαι όταν βλέπω ότι είμαι η κύρια αιτία και ο τρόπος που σκέφτομαι. Περνάω περιόδους πολύ δύσκολες. Το θέμα όπως είπα είναι ότι προς το παρόν νοιώθω ότι μπορεί και να τα καταφέρνω χωρίς χάπια. Οπότε έχεις και ένα δίκιο για το ότι δεν σε πείθω. Γιατί κι εγώ ακόμα νοιώθω ότι υπάρχουν δυνάμεις. Απλά δεν ξέρω μέχρι πόσο. Επισης δεν ξέρω μήπως όσο το αφήνω χειροτερεύει. Επίσης ο γιατρός μου φάνηκε αρκετά καλός και γενικά αν κρίνω από το βιογραφικό του έχει κάνει αρκετά πραγματα που εκτιμώ.

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    May 2015
    Location
    Αθήνα
    Posts
    209
    Quote Originally Posted by marstay View Post
    Δεν θέλω να πείσω κάποιον. Λέω ακριβώς τί ειπώθηκε. Απο εκεί και πέρα σου λέω πως γενικά είμαι λειτουργικός. Δηλαδή, στη δουλειά μου δεν έχω πρόβλημα (τουλάχιστον κάποιο που να μη μπορώ να διαχειριστώ). Δυστυχώς τα προβλήματα έρχονται όπου εμπλέκονται συναισθηματικοί δεσμοί. Ανθρώπινες σχέσεις γενικότερα. Εκεί ανά περιόδους έχω προβλήματα που τήνουν να γίνουν μη επιλύσιμα. Δεν πρόκειται για χαζο τσακωμούς ζήλιες και τέτοια είναι σοβαρά προβλήματα που δημιουργώ μόνος μου και στεναχωριέμαι όταν βλέπω ότι είμαι η κύρια αιτία και ο τρόπος που σκέφτομαι. Περνάω περιόδους πολύ δύσκολες. Το θέμα όπως είπα είναι ότι προς το παρόν νοιώθω ότι μπορεί και να τα καταφέρνω χωρίς χάπια. Οπότε έχεις και ένα δίκιο για το ότι δεν σε πείθω. Γιατί κι εγώ ακόμα νοιώθω ότι υπάρχουν δυνάμεις. Απλά δεν ξέρω μέχρι πόσο. Επισης δεν ξέρω μήπως όσο το αφήνω χειροτερεύει. Επίσης ο γιατρός μου φάνηκε αρκετά καλός και γενικά αν κρίνω από το βιογραφικό του έχει κάνει αρκετά πραγματα που εκτιμώ.
    Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τη διαχείριση για παραβίαση όρων χρήσης. Απαγορεύονται οι προτροπές για λήψη/διακοπή φαρμακευτικής αγωγής. . Αν το πρόβλημα σου είναι κυρίως στις σχέσεις τότε μπορείς να κάνεις συνεδρίες με τον ψυχίατρο και να μπεις βαθιά σ αυτο το κομμάτι . Δεν χρειαζόμαστε όλοι την ίδια ψυχαναλυτικη προσέγγιση. Επισης καλό ειναι να εξηγήσεις σε ανθρώπους που σε ενδιαφέρουν οτι σε αυτό το κομμάτι έχεις θέμα για να είναι πιο επιεικεις μαζί σου. Το πρόβλημα σου φαίνεται να είναι από λάθος ριζωμένες ιδέες μέσα σου και δεν νομίζω ότι τα φάρμακα κάνουν τόσο δουλειά σ αυτο . Μπορεί η αγωγή να σε βοηθήσει να πάρεις μπρος και να σκεφτείς πιο λογικά αλλά μωρέ ξέρω γω .... διαφωνώ αν έχεις περιθώρια να πάρεις φαρμακα...
    Last edited by Aeon; 11-01-2016 at 10:52.

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2015
    Location
    Αθήνα
    Posts
    574
    Βάλτα κατω και κρίνε αν μπορείς να διαχειριστείς τα θέματα που έχεις με ή χωρίς φάρμακα. Από οτι εχεις ηδη δει οι γνωμες διίστανται και λογικό αφού καθενας μας βιώνει διαφορετικές καταστάσεις. Πολλοί άρχισαν τα φάρμακα σε περίοδο κρίσης συνεπώς ήταν εύκολη η απόφαση. Ειναι πάντως στα συν οτι κάνεις συνεδρίες σε ψυχολόγο ειναι και το ποιο σημαντικό πιστεύω.
    Δομή εχει να κανει με την προσωπικότητα. Και τα φάρμακα οτι και να ειναι αυτά δεν αλλαζουν την προσωπικότητα σου....Γι αυτό να είσαι σίγουρος.
    Για να επιδράσει το φάρμακο που σου εγραψε ο γιατρός συνήθως κανει 2 μήνες τουλάχιστον και ειπε να το παιρνεις 3-6 μήνες;
    Σημασία έχει αν είσαι λειτουργικός... Στα συναισθηματικά και στις ανθρώπινες σχέσεις όλοι εχουν προβληματα ακομα και αυτοί χωρίς τη βούλα της διαταραχής

    Πάντως καθε κατηγορία φαρμάκων λειτουργει διαφορετικα. Όπως επίσης και στο καθε άνθρωπο λειτουργούν διαφορετικά. Κατι που κανει σε μενα δεν σημαινει απαραίτητα οτι θα κανει και σε καποιον άλλον. Για τις παρενεργειες καλύτερα να το ψαξεις λιγο στο διαδίκτυο.Συνήθως τα νεώτερης γενιάς έχουν και τις λιγότερες.

    τωρα τι λενε οι γιατροί τι είναι διαταραχή και τι δεν είναι πολύ μεγάλη συζήτηση.....τεσπα

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2015
    Posts
    180
    Παρεμπιπτόντως, από ζολόφτ τι παρενέργειες είχατε; ήταν να το πάρω και εγώ... σε λίγο μεγαλύτερη δόση

Page 1 of 4 123 ... LastLast

Similar Threads

  1. Να πάρω 'η όχι;
    By Venidos in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 20
    Last Post: 05-03-2014, 23:47
  2. ας παρω μια αντικειμενικη γνωμη επιτελους
    By narki in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 119
    Last Post: 09-01-2013, 01:44
  3. Θα ήθελα τη γνώμη σας σχετικά με μια σημαντική απόφαση που προσπαθώ να πάρω...
    By Κύκνος in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 55
    Last Post: 20-01-2012, 19:42
  4. τι κινητο να παρω?
    By sunset in forum Με καφέ και συμπάθεια....
    Replies: 2
    Last Post: 21-09-2009, 21:28
  5. Replies: 7
    Last Post: 19-03-2006, 15:16

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •