χάλιαααα
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 10 of 10
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2016
    Posts
    378

    χάλιαααα

    Τεταρτη μερα που παιρνω το χαπι ( ΕΝΦΛΙΤ 20mg εχει σα βασικο συστατικο σιταλοπραμη και κατι αλλα) και νοιωθω πιο χαλια απο ποτε....με σιχαινομαι και με μισω..βλεπω κατι σημαδια που εχω στα χερια μου απο καψιματα στο φουρνο και κλαιω...αδιαθετησα και μετα μου κοπηκε μαχαιρι..εντωμεταξυ εχω διαβασει διαφορα για τα αντικαταθλιτπικα και τρελλαθηκα ακομα και εδω στο φορουμ,,πηρα τη ψυχολογο να τη ρωτησω και μου ειπε να τα παρω μη με τρομαζουν (δε πηρα τον ψυχιατρο γιατι οταν του εξεφρασα καποιους ενδοιασμους μου επεμενε να τα παρω οποτε αποκλειεται να μου ελεγε κατι αλλο) Το ερωτημα ειναι ....Θεραπευεται τελικα η καταθλιψη?? Τα καταφερατε??? Μολις σταματησατε τα αντικαταθλιπτικα ..ξανακυλησατε?? Ευχαριστω και συγγνωμη αν σας πρηζω.

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2015
    Posts
    546
    Quote Originally Posted by fleur* View Post
    Τεταρτη μερα που παιρνω το χαπι ( ΕΝΦΛΙΤ 20mg εχει σα βασικο συστατικο σιταλοπραμη και κατι αλλα) και νοιωθω πιο χαλια απο ποτε....με σιχαινομαι και με μισω..βλεπω κατι σημαδια που εχω στα χερια μου απο καψιματα στο φουρνο και κλαιω...αδιαθετησα και μετα μου κοπηκε μαχαιρι..εντωμεταξυ εχω διαβασει διαφορα για τα αντικαταθλιτπικα και τρελλαθηκα ακομα και εδω στο φορουμ,,πηρα τη ψυχολογο να τη ρωτησω και μου ειπε να τα παρω μη με τρομαζουν (δε πηρα τον ψυχιατρο γιατι οταν του εξεφρασα καποιους ενδοιασμους μου επεμενε να τα παρω οποτε αποκλειεται να μου ελεγε κατι αλλο) Το ερωτημα ειναι ....Θεραπευεται τελικα η καταθλιψη?? Τα καταφερατε??? Μολις σταματησατε τα αντικαταθλιπτικα ..ξανακυλησατε?? Ευχαριστω και συγγνωμη αν σας πρηζω.
    Γεια σου,
    οπως εχω αναφερει επανειλημενως ,εγω τα καταφερα αντιμετωπιζοντας την νευρικη εξαντληση απο εντονο εργασιακο αγχος ,με ενα παρομοιο φαρμακο πριν αρκετα χρονια.
    ειχα παρομοιες παρενεργιες αρχικα για 2-3 εβδομαδες ,τις οποιες αντιμετωπισα παιρνοντας αρχικα το φαρμακο στην μιση δοση μαζι με ενα αγχολυτικο ,και το πηρα σεπληρη δοση την δευτερη εβδομαδα, σταματωντας την τριτη εβδομαδα το αγχολυτικο.
    μετα απο ενα μηνα ,ημουν μια χαρα δοξαζοντας το θεο!
    βεβαια τα φαρμακα δεν ειναι το ιδιο αποτελεσματικα για ολους.
    το πηρα για 2 χρονια και πολυ σταδιακα το εκοψα μεσα σε αλλα 3 χρονια.
    τωρα πια δεν το χρειαζομαι κσι συνεχιζω παραγωγικα την ζωη μου.
    το ιδιο ευχομαι και σε εσενα.
    Κωστας

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2015
    Location
    αθηνα
    Posts
    534
    Νομιζω πως με τα καταλληλα χαπια θεραπευεται βεβαια καροφυλακτει παντα ο φοβος της υποτροπης

  4. #4
    Banned
    Join Date
    Aug 2015
    Location
    νησια bora bora
    Posts
    4,715
    επαιρνα ενα πολυ δυνατο κοκτεηλ χαπιων..ρεμερον + εφεξορ ..ειναι 6 μηνες που τα εχω κόψει και δεν αισθανομαι χειρότερα- ουτε εξαρτημενη..ειμαι λιιιγο πιο παραγωγικη απο τότε που τα επαιρνα.
    βεβαια δεν εχω συνελθει πλήρως ..αλλα σηκώνομαι απο το κρεβατι πιο συχνα ιφ γιου νοου γουατ αι μιν ... δεν ξερω αν σου είπε η γιατρος σου για τις παρενεργειες και ποσο γενικ παιρνει για να αρχισεις να βλέπεις να λιτουργει.. όντως θελει 2-3 βδομαδες ... σε αυτες τις 2-3 βδομαδες θα σου βγει όλη η μαυριλα..αλλα και άλλα πιο σωματικα συμπτωματα...ανάλογα τον οργανισμο. μην κωλόσεις εσυ...συνεχισε να τα παιρνεις...στην 3η εβδομαδα θα τα ερωτευεσαι σταδιακα... θα βλέπεις μικρες αλλα σημαντικες αλλαγες...μεχρι που θα θα δεις ξανα τον εαυτο σου φουλ παραγωγικο...μαζι με την ψυχοθεραπεια σου θα εχεις πολύ συντομα αποτελέσματα... εκανες το σωστο για τον εαυτο σου...μην το βαζεις κατω.
    οταν θα μπορεις πλέον να σταθεις στα πόδια σου τα χαπια θα κοπούν και θα λειτουργεις κανονικα!...φυσικα και θα βγούμε απο όλο αυτο.. υπομονη και θεληση !

    προς το παρον ναι θα υποστεις αφοβα πλεον τις μαυρίλες ...να θυμασαι ειναι προσωρινες..και θαυμάσιες πηγες πληροφοριών όσων αφορα την θεραπεία σου... θα τις δουλευεις με την γιατρο σου και θα αρχισουν τρελες συνειδητοποιήσεις για τον εαυτο σου!...ολα καλα θα πάνε ...μην φοβασαι τιποτα...

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2016
    Posts
    378
    Μακάρι! ! Η αλήθεια είναι ότι ήμουν τελείως θολωμένη στην επίσκεψη μου και ούτε θυμάμαι τι είπαμε. .Μόνο αν θα παχύνΩ ρώτησα. ... Θα συγκεντρώσω τις απορίες μου και θα του τις πω..μπράβο ρε ρεα..go on!

  6. #6
    Σε περιπτωση που εμφανισεις εντονες σωματικες παρενεργειες ή παραλογες σκεψεις θα καλεσεις τον ψυχιατρο σου για να του μιλησεις.
    Μεχρι να κανουν δραση και κορυφωση οι ουσιες απαιτειται υπομονη, τηρηση αγωγης οχι αλκοολ.
    "Make sure your worst enemy isn't you"

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2015
    Posts
    549
    Stressed Depressed but well dressed ... το βρήκα γραμμένο σ ένα λευκό μπλουζάκι και το καθιέρωσα ως μοτό ..για τις δύσκολες μέρες ..παρότι δεν πρόλαβα να αγοράσω επίσης ένα τέτοιο άντε να δούμε πως και τι με την θεραπεία λοιπόν !
    Tα καλύτερα έρχονται από την Κίνα... με χελώνα κουτσή

  8. #8
    Quote Originally Posted by turtle View Post
    Stressed Depressed but well dressed ... το βρήκα γραμμένο σ ένα λευκό μπλουζάκι και το καθιέρωσα ως μοτό ..για τις δύσκολες μέρες ..παρότι δεν πρόλαβα να αγοράσω επίσης ένα τέτοιο άντε να δούμε πως και τι με την θεραπεία λοιπόν !
    Χελωνακι νομιζω ηδη νιωθεις μια μικρη βελτιωσουλα, πολυ καλο το μοτο, με εκανε και εμενα να χαμογελασω.

    ΦΛΕΡΑΚΙ, υπομονη...στον πρωτο μηνα θα δεις οτι κατι θα εχει αλλαξει
    "Make sure your worst enemy isn't you"

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2016
    Posts
    378
    Ευχαριστώ ..Έχω να κοιμηθώ σαν άνθρωπος δε θυμάμαι από ποτέ. .Το απόλυτο άγχος και δυσφορία .με έχει επηρεάσει ο αντρας μου και πιστεύω ότι με τα φάρμακα δε θα κάνουμε υγιές παιδί-αν και οπότε το αποφασίσουμε-το σκέφτομαι συνέχεια και νιώθω τύψεις..θα πάρω αύριο το γυναικολόγο μου..εσείς τι ξερετε γι αυτό? Πόσο καιρό κάνουν να αποβληθουν από τον οργανισμό?
    .

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2015
    Posts
    549
    Θα σου πει ο doctor αναλόγως τη θεραπεία .. στην εγκυμοσύνη μπορεί και να τα κόψεις και να μην υπάρχει θέμα dont worry .
    Tα καλύτερα έρχονται από την Κίνα... με χελώνα κουτσή

Similar Threads

  1. ΧΑΛΙΑΑΑΑ ΜΑΥΡΑΑΑΑΑΑ....
    By mady28 in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 37
    Last Post: 04-01-2012, 00:20

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •