Παρελθόν - Παρών - Μέλλον = μακάρι να πάνε όλα καλά....
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 5 of 5
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Dec 2014
    Posts
    27

    Παρελθόν - Παρών - Μέλλον = μακάρι να πάνε όλα καλά....

    Προσπαθώ να καταλάβω τι πήγε στραβά και νιώθω χάλια.... ξεκίνησε το 2015 με πολύ πόνο αφού από τον αυγουστο του 2014 είχε προηγηθεί ένας χωρισμός, μια απώλεια σημαντικής φιλίας και γενικότερα πολλές αλλαγές μαζεμένες . Έτσι λοιπόν βρέθηκα με μια κατάθλιψη το 2015, δεν ξέρω αν ήταν πραγματική κατάθλιψη πάντως θυμάμαι είχε κρατήσει πολύ(Αυγούστος 2014 - Απρίλιος 2015 ),ειχα φαει πολυ πονο και δεν πήγα πότε σε ψυχολόγο, κάπου εκεί στον Απρίλιο άρχισα σιγά σιγά να πατάω ξανά στα πόδια μου χωρίς όμως να σημαίνει ότι δεν έπεφτα κιόλας ξανά και ξανά. Τελευταία φορά που έκλαψα ήταν λίγο πριν μπει ο Σεπτέμβρης. Από εκεί και πέρα το κάρμα, η τύχη , ο θεος ή δεν ξέρω τι με έδωσαν ένα τεράστιο βήμα να είμαι χαρούμενος για ένα μεγάλο διάστημα ... Εκείνο το διάστημα παρόλο που οι φιλίες μου ήταν ελάχιστες και οι σχέσεις μου με κοπέλες ασταθής είχα πιστέψει ότι υπάρχει ένα καλύτερο μέλλον για μένα και το σημαντικοτερο δεν είχα πλέον κακία για την πρώην μου που μου έκανε ότι μου έκανε... εδώ και 2 βδομάδες όμως νιώθω ότι μαυρίλα επιστρέφει και δεν ξέρω γιατί! Νιώθω μόνος ενώ μπορεί και να μην είμαι στην πραγματικότητα. Φοβάμαι πολύ.... Φοβάμαι να ξανά γυρίσω σε μια κατάσταση που δεν μπορώ να την ξανά αντέξω, επιπλέον ξανά έρχονται αλλαγές στην ζωή μου που δεν ξέρω πως να τις διαχειριστω, δεν μπορώ να δω με αισιοδοξία το μέλλον ξανά. Επίσης* ίσως θα είναι η πρώτη φορά στην ζωή μου που δεν θα έχω κάποιον* να βγω έξω μετά την αλλαγή του χρόνου και το χειρότερο είναι ότι μου έρχονται οι σκέψεις ξανά από το παρελθόν, όταν είχα την σχέση μου που κάθε χρόνο κάναμε μαζί αλλαγή... Πραγματικά δεν ξέρω αν φταίει η μελαγχολία των γιορτών αλλά κάποια κομμάτια μου δεν έχουν μπει ακόμα στην θέση τους, μου λείπει η πρώην, μου λείπει γενικότερα το παρελθόν και όλα αυτά νόμιζα ότι τα έχω ξεπεράσει...και ήμουν οκ όταν ήξερα ότι το 2016 θα με βρει χωρίς κοπέλα αφού έτσι και αλλιώς υπήρξαν κάποιες έστω και αν δεν κράτησαν... Γιατί νιώθω τοσο μόνος ??? Και να πεις ότι πράγματι* είμαι μόνος θα ήταν λογικό αλλά η κοινωνικοτητα μου είναι υψηλή και οπότε βρίσκω ευκαιρία επικοινωνώ. Δεν ξέρω αν βγάζει νόημα το κείμενο, πάντως ούτε και εγώ μπορώ να βρω την ρίζα....Ίσως απλά να φοβάμαι το μέλλον και σύντομα να επιστρέψω εκεί που ήμουν... Πάντως το 2016 εύχομαι να βρω μια σταθερή σχέση, πολλούς καινούργιους φίλους που να αξίζουν και να πάρω σύντομα το πτυχίο μου. ... Καλή χρονιά σε όλους. ....

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2015
    Posts
    549
    Βέβαια είναι αναμενόμενο αν έγιναν κάποιες μεγάλες αλλαγές στη ζωή σου ο οργανισμός σου να αντιδρά . Όμως για να είσαι σίγουρος επειδή εδώ κανείς δεν κάνει διαγνώσεις ούτε εσύ μπορείς αν νοιώθεις ότι παρατραβάει να κάνεις μια επίσκεψη σε κάποιον ειδικό και να του εξηγήσεις ..
    Tα καλύτερα έρχονται από την Κίνα... με χελώνα κουτσή

  3. #3
    Quote Originally Posted by Captain_of_life View Post
    ... Πάντως το 2016 εύχομαι να βρω μια σταθερή σχέση, πολλούς καινούργιους φίλους που να αξίζουν και να πάρω σύντομα το πτυχίο μου. ... Καλή χρονιά σε όλους. ....
    Αν το 2016 εξακολουθήσεις να συμπεριφέρεσαι όπως συμπεριφερόσουν το 2015 (το ίδιο δλδ όπως και τα προηγούμενα χρόνια) το τέλος του 2016 πάλι εδώ θα σε βρει να κλαις τη μοίρα σου.
    γιάννης

  4. #4
    Junior Member
    Join Date
    Dec 2014
    Posts
    27
    Δεν κλαίω την μοίρα μου, τις σκέψεις μου έγραψα πανεξυπνε... Επίσης μια χαρά ήμουν τα προηγούμενα χρόνια από το 2014 και κάτω και το 2015 ήταν χρόνια ανάκαμψης όπου ξανά στάθηκα στα πόδια μου. Γι αυτό γελοιε σκέψου ξανά πριν γράψεις κάτι πίσω από μια οθόνη γιατί από ότι φαίνεται δεν ξέρεις τι θα πει κατάθλιψη...
    Last edited by Captain_of_life; 31-12-2015 at 17:44.

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2015
    Location
    αθηνα
    Posts
    534
    Quote Originally Posted by Captain_of_life View Post
    Δεν κλαίω την μοίρα μου, τις σκέψεις μου έγραψα πανεξυπνε... Επίσης μια χαρά ήμουν τα προηγούμενα χρόνια από το 2014 και κάτω και το 2015 ήταν χρόνια ανάκαμψης όπου ξανά στάθηκα στα πόδια μου. Γι αυτό γελοιε σκέψου ξανά πριν γράψεις κάτι πίσω από μια οθόνη γιατί από ότι φαίνεται δεν ξέρεις τι θα πει κατάθλιψη...
    Σου ευχομαι τα καλλιτερα για το 2016 μπορα ειναι θα περασει αν επιμενει ομως να παςσε καποιον ειδικο

Similar Threads

  1. Παιδια Ολα καλα θα πανε
    By KARMA in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 3
    Last Post: 17-03-2014, 04:02
  2. Replies: 1
    Last Post: 15-06-2011, 03:04
  3. Δεν ξέρω αν πρέπει να την τοποθετήσω στο παρελθόν ή στο μέλλον...
    By chrisro in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 33
    Last Post: 24-03-2011, 20:46
  4. μακαρι να ξερα τι να κανω..μακαρι..
    By si_sourw in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 1
    Last Post: 29-01-2011, 22:44
  5. ολα καλά θα πανε
    By lilium in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 2
    Last Post: 08-09-2010, 22:07

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •