ΠΕΙΤΕ ΜΟΥ ΑΝ ΕΙΝΑΙ ΦΥΣΙΟΛΟΓΙΚΟ
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 7 of 7
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Jan 2008
    Posts
    7

    ΠΕΙΤΕ ΜΟΥ ΑΝ ΕΙΝΑΙ ΦΥΣΙΟΛΟΓΙΚΟ

    ειμαι η εφη που ειχα στειλει το μηνυμα στις 10/01/2008 που "ζητουσα την αποψη σας". διαβαστε την ιστορια μου.

    απο την εκτρωση και μετα με εχει ποιασει μια δυσφορια.δεν αντεχω νιωθω τυψεις. ο ανθρωπος αυτος με παιρνει τηλ και προσπαθει να με ενοχοποιησει. ειμαι σε απογνωση.εχω χασει τον υπνο μου, δεν μπορω να δουλεψω εχω σοκαριστει.

    με τον τροπο του με κανει να νιωθω ασχημα, μου λεει δεν αξιζω τιποτα σαν ανθρωπος και ειμαι μια καταστροφη. οτι τον εκμεταλλευτηκα και δεν τον αγαπησα, οτι δεν αξιζω τιποτα καλο. γιατι μου το κανει αυτο? αφουδεν αναλαμβανε τισ ευθυνεσ του να κρατησουμε το παιδι. τι να εκανα? αυτος ειναι αφαντος, ουτε στην εκτρωση δεν μου σταθηκε. και μετα απο τοσες μερες δεν εκανε το βημα να ερθει να με δει.

    πνιγομαι.....

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2007
    Posts
    1,537
    Εφη μου θυμάμαι την ιστορία σου . Δεν σου έφταναν αυτά που πέρασες , προσπαθεί να σου δημιουργήσει και τύψεις . :mad:
    Είσαι προφανώς περισσότερο ευάλωτη λόγω της πρόσφατης έκτρωσης και οι κατηγορίες του σε επιρρεάζουν περισσότερο .
    Μπορείς να τον αγνοήσεις ?
    Για μια ακόμη φορά δεν αναλαμβάνει την ευθύνη των πράξεων του και των μη πράξεων του . Ασε τον να βρει μόνος του τη λύση στο πρόβλημα του , αν μπορείς .

  3. #3
    Junior Member
    Join Date
    Jan 2008
    Posts
    7
    αυτος ο ανθρωπος πιστευε οτι θα συνεχιζαμε φυσιολογικα. μα πως, δεν εχει φανει. μεχρι και τωρα δεν εκανε στην ακρη τον εγωισμο του και να ερθει να με δει. παρα μονο πηρε καποια τηλ και παρουσιαζει τον εαυτο του ωσ θυμα.....

    με εχουν εκπληξει οι ανθρωποι το τελευταιο καιρο.......

    δεν μπορω να καταλαβω

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2007
    Posts
    1,537
    Εφη μου υπάρχουν και χειρότεροι , αλλα ελπίζω να μην τους βρεις στο δρόμο σου .
    Μην προσπαθείς να καταλάβεις εκείνον . Ας το κάνει ο ίδιος για τον εαυτό του . Προσπάθησε να προχωρήσεις .
    Επίσης δεν έχει νόημα να προσπαθήσεις να τον πείσεις για κάτι . Θα πρότεινα ως λύση , να του πεις την εκδοχή σου και μετα απο αυτό τέλος .
    Αν κάποτε θελήσει να την σκεφτεί , ας την σκεφτεί . Το τι θα πιστευει εκείνος , είναι δικιά του υπόθεση και μην το κάνεις δικό σου πρόβλημα .
    Εχεις την ζωη σου να κοιτάξεις και είναι μπροστά .

  5. #5
    Banned
    Join Date
    Oct 2007
    Posts
    2,515
    Έφη, ο άνθρωπος προσπαθεί να απαλύνει τις δικές του ενοχές εις βάρος σου. Εσύ γιατί του απαντάς; Κλείνε το τηλέφωνο και μην τον ακούς. Νιώθεις ευάλωτη λόγω της πρόσφατης έκτρωσης, ίσως νιώθεις μόνη, ίσως ακόμα ελπίζεις ότι θα μπορούσε να συνεχίσει η σχέση σας έστω και τώρα;

    Να μην έχεις καμία τύψη για την απόφαση που πήρες, ως προς τον εαυτό σου έκανες το καλύτερο που μπορούσες τη δεδομένη στιγμή. Ως προς εκείνον, δεν του χρωστούσες τίποτα, όπως και γενικά δεν χρωστάς σε κανένα, δίνεις ανάλογα με το τι παίρνεις.

    Η δικιά σου η ευθύνη σε αυτή την ιστορία είναι ότι βασίστηκες σε ρομαντικά δεδομένα και στα όσα σου έλεγε. Αυτό δεν είναι και κάτι φοβερό, όλοι παίρνουμε \'λανθασμένες\' (με ακατάλληλους ανθρώπους ή σε ακατάλληλη στιγμή) αποφάσεις κάποιες φορές στη ζωή μας. Απλά στον επόμενο σύντροφο εξέτασε την ωριμότητα των δηλώσεων και των επιθυμιών του με βάση τα δεδομένα της πραγματικότητας: π.χ. είναι οικονομικά ανεξάρτητος & αυτάρκης, έχει τελειώσει βασικές σπουδές-στρατό, φροντίζει να σταθεροποιηθεί η σχέση σας προτού αποφασίσει για ένα παιδί;

    Λες ότι πίστευε πως θα συνεχίζατε φυσιολογικά αλλά δεν έχει καν έρθει να σε δει. Εσύ λοιπόν θα ήθελες να έρθει να σε δει και να συνεχίσετε, τη στιγμή που βλέπει τον εαυτό του ως \'θύμα\'; Άστον να τα βρει μόνος του με τον εαυτό του όπως είπε και η Κλειώ και απομακρύνσου από μια κατάσταση που απλά σου προσθέτει στρες.

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2006
    Posts
    5,668
    θα συμφωνησω με οσα γραφτηκαν. Ειναι πασιφανες απο τα οσα γραφεις...ο ανθρωπος δεν ξέρει τί του γίνεται. Αδυνατει να παρει αποφάσεις κ να αναλάβει τις ευθύνες των οσων λεει κ κανει. Επισης περιμενει να τα κανει καποιος αλλος αυτα μα οχι ο ιδιος.

    Ειναι αλλο να σου πει δεν θέλω το παιδι κι αλλο να μην ειναι στην εκτρωση δίπλα σου αλλα βολεμενος πισω απο ενα τηλεφωνο να εκτοξευει κατηγοριες εναντιον σου.

    Απομακρύνσου οσο περισσοτερο γινεται. Βρες οι ιδια δυναμεις να συνεχισεις.

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2007
    Location
    beyond the realms
    Posts
    482
    Efi,

    Σταμάτα να σηκώνεις τα τηλέφωνα, αφού του καταστήσεις απόλυτα σαφές οτι δεν σε ενδιαφέρει ούτε η άποψή του, ούτε ο τρόπος που προσπαθεί να αποποιηθεί τις ευθύνες του.

    Είναι κρίμα να έχουμε να αντιμετωπίσουμε και την ορθότητα των αποφάσεών μας, που καμμιά φορά ΄φτάνουμε να την αμφισβητήσουμε εξαιτίας τέτοιων ανθρώπων, και την ανικανότητά τους να διαχειριστούν την ανευθυνότητά τους.

    Προστάτεψε τον εαυτό σου κι άσε τους άλλους- συνήθως βλέπουν φως και μπαίνουν.

    Τα καλύτερα εύχομαι, και να θυμάσαι: τα λάθη μας τα πληρώνουμε μία φορά.
    Συνέχισε ωριμότερη..;)

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •