Θλίψη, ενοχές, άγχος
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 3 of 3
  1. #1
    Member
    Join Date
    Nov 2015
    Posts
    46

    Θλίψη, ενοχές, άγχος

    Είχα ξανακάνει άρθρο σε άλλο τομέα του φόρουμ. 21. Άνδρας. Χώρισα μετά από 8 έτη. Βλέπω βουνό τα λάθη μου και τώρα έχω πολλούς μήνες να ηρεμήσω και να χαλαρώσω. Αγοραφοβία, άγχος, θλίψη, κυκλοθυμία, νευρα. Αλλά οι ενοχές χτυπάνε κόκκινο. Πήγα και σε γιατρό μου έδωσε λεξοτανίλ, τα πέρνω αλλά δεν τα γουστάρω γιατί είναι η εύκολη λύση. Δεν πάει άλλο το κεφάλι μου θα σπάσει. Μπερδεμα μεχρι και στο τι παπουτσια να παρω λεμεεεεεεεεεεεε. Θέλω για μία μερα να μην σκεφτομαι πια. δεν αντεχω αλλο. Οτι και να πω με την ψυχολογο δεν με βγαζει πουθενα. Αυτοκτονικές τάσεις. Δεν μπορω χωρις αυτον τον άνθρωπο διπλα μου. Θεματα οχι μονο του χωρισμού αλλα της ζωης μου γενικοτερα. δεν αντεχω αλλο θα σπασω παιδια. Τι να κανω. Τα εχω ολα και δεν μπορω να χαρω τιποτα. Φιλους , οικογενεια, οικονομικη άνεση, σχολη. Εχασα ομως καθε συναισθημα με την παροδο του χρονου. Αυτο που μετραει. Και κυριως τον ανθρωπο μου. Θα σπασω συντομα παιδια. δν μπορω αλλες σκεψεις.

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2015
    Posts
    412
    Ολοι καποια στιγμη εχουμε χωρισει απο σχεσεις που ενδεχομενως να μη θελαμε να χωρισουμε αλλα δν υπηρχε αλλος τροπος...δν ειναι λογος να βαλει καποιος τελος στη ζωη του. Αφου μπορει αυτος ο ανθρωπος να ζει χωρις εσενα,μπορεις κ συ!!! Δες το εγωιστικα λιγο το θεμα κ μη σε παιρνει τοσο απο κατω για μια σχεση που τελειωσε...

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2010
    Location
    ΑΘΗΝΑ
    Posts
    4,537
    νομιζω πως η αντιμερωπιση ενος χωρισμου...ειναι ο.τι πιο δυσκολο υπαρχει..ειναι ενας μικρος θανατος..
    δικαιολογειται η στενοχωρια, η θλιψη κ η πικρα..οταν ομως αυτα τα ασχημα συναιασθηματα μας καλυπτουν κ κανουσ δυσκολη την καθημερινοτητα μας, επιβαλλεται για μενα θεραπεια απο ειδικο καθως κ φαρμακοθεραπεια..κανεις δεν θελει να παιρνει χαπια..τι γινεται ομως οταν αυτα τα συναισθηματα μας ξεπερνουν? τι γινεται οταν δεν μπορεις να διαλεξεις ουτε ενα ζευγαρι παπουτσια, οταν μπλοκαρει το μυαλο κ δεν μπορεις να κανεις τιποτα? να βγεις απο το σπιτι κλπ?....καθεσαι κ περιμενεις απλα να περασει??οκ..ναι να κατσεις..αλλα παλευεται??πως να παλευτει?αυτα τα συναιασθηματα ειναι απαλευτα.ειναι δυστονικα ως προς το εγω μας.μας αποδεκατιζουν κ μας καθηλωνουν..ενα πεπλο τα σκεπαζει ολα..εκει ειναι που πρεπει να δρασεις..
    εχω ερθει ακριβως στην θεση σου καποτε..δνε την παλεψα. πηρα αντικαταθλιπτικο κ σε λιγο καιρο ημουν πιο ψυχραιμη να αντιμετωπισω αυτο το βουνο που λεγεται χωρισμος.
    νομιζω οτι δεν υπαρχει κανενας λογος να κουραζεσαι τοσο..να κανεις ο.τι σου πουν οι γιατροι σου..εν αναγκη ναι να παρεις ο.τι πουν..τα φαρμακα δεν θα λυσουν το προβλημα..θα ηρεμησουν το νευρικο συστημα για να σκεφτεις πιο ψυχραιμα..να κανεις μετα ψυχοθεραπεια πιο ευκολα.
    ετσι πιστευω εγω..ο καθενας διαφορετικος κ μοναδικος..κ επιλεγει..εγω προσωπικα ολα αυτα τα συναιασθηματα μονη μου δεν μπορεσα ποτε να τα κουμανταρω.
    κ μαλιστα με πεισμα κιολας ειπα" δε γαμιεται..θα παρω το αντικταθλιπτικο..κ τι εγινε?ειναι τοσο κακο?" για να ηρεμησω, να μπει σε μια ταξη το κεφαλι μου κ να το δουλεψω μετα.
    αυτα...

Similar Threads

  1. Στεναχωριες, αγχος, καταθλιψη,ενοχες κ.α.
    By VanGogh in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 6
    Last Post: 09-04-2013, 20:47
  2. Θλιψη -αγχος?
    By sunset in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 0
    Last Post: 19-03-2012, 17:19
  3. γιατί τόσο άγχος και θλίψη?
    By zofi in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 11
    Last Post: 24-03-2011, 10:42
  4. πονος...ενοχες..θλιψη
    By sunsun in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 10
    Last Post: 23-02-2011, 22:41
  5. ενοχες ενοχες ενοχες!!!
    By mariadimitra in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 8
    Last Post: 27-01-2011, 14:57

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •