Βάπτιση, μία βίαια εμπειρία. - Page 2
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

View Poll Results: Πρέπει τα παιδιά να βαπτίζονται παρά την θέληση τους ;

Voters
20. You may not vote on this poll
  • Ναι

    4 20.00%
  • Όχι

    14 70.00%
  • Ίσως

    2 10.00%
Page 2 of 3 FirstFirst 123 LastLast
Results 16 to 30 of 35
  1. #16
    Quote Originally Posted by Macgyver View Post
    Δεν μας ρωτησαν το ενα , δεν μας ρωτησαν το αλλο , τι προτεινεις λοιπον ? το ναπορριπτεις ειναι ευκολο , το να βρισκεις εφικτες λυσεις ?
    Τί να προτείνω; Να αλλάξει ο τρόπος ύπαρξης των ανθρώπων; Το παιχνίδι είναι εξ αρχής στημένο, οι επιλογές είναι ελάχιστες και οι περισσότερες άνευ ουσίας. Ελάχιστοι είναι αυτοί που ξεφεύγουν από τις κοινωνικοοικονομικές τους προδιαγραφές.

  2. #17
    Banned
    Join Date
    Aug 2015
    Location
    νησια bora bora
    Posts
    4,715
    Quote Originally Posted by ΚΑΣΣΑΝΔΡΑ View Post
    Λυπάμαι που συκοφαντείς χωρίς στην πραγματικότητα να γνωρίζεις. Και εννοώ για το έργο της εκκλησίας. Και αν για σένα τα έθιμα είναι επιχειρηματικές συναλλαγές και μόνο, τότε βλέπεις τα πράγματα μονοδιάστατα. Και η γέννηση ενός μωρού παραπέμπει σε ένα σωρό εμπορικές αγορές αλλά ακόμη δεν το σκεφτήκαμε να καταργήσουμε τις γεννήσεις γι αυτό το λόγο. Τέλος πάντων, δεν επιθυμώ να κάνω διάλογο με ανθρώπους που δεν σέβονται τίποτα και χαρακτηρίζουν ουσιαστικά βλάκες όσους θρησκεύουν και μάλιστα με επιτακτικό και αυταρχικό ύφος.
    Δεν επιθυμώ καμιά άλλη συνομιλία μαζί σου και λυπάμαι που έκανα διάλογο.
    οχι κασανδρα μου με παρεξηγησες!... δεν θεωρω χαζο εναν θρησκο ανθρωπο αλιμονο ποια ειμαι εγω που θα κρινω τα πιστευω του καθενος. αλλα σε διαβεβαιω δεν συκοφαντησα κανεναν ..μιλάω με στοιχεια για πραγματα που ΓΝΩΡΙΖΩ για την εκκλησια και οχι για τον θεο. το διαχωριζω!..
    αλλο η γεννηση ενος μωρου, που απαιτει μια εμπορικη συναλλαγη για τα απαραιτητα στο ξεκινημα του και αλλο η εμπορικη συναλαγη για να κυκλοφορουν οι παπαδες με μερσεντικα και πετραχειλια των 3000 ευρω... ή το συνολάκι dolce που θα πάρει η νονα στο παιδι υπάρχει μια δηθενια πισω απο ολα αυτα.
    σιγουρα θα υπάρχουν και παπαδες που κάνουν σωστα την δουλεια τους..το λειτουργημα τους αλλα ειναι μειονοτητα πια...κακα τα ψεμματα!...
    τεσπα ..εγω δεν θελω να τα χαλασουμε τωρα για τους παπαδες γιατι εσενα σε εκτιμω και το ξερεις, αλλα δεν προκειται αλλαξω γνωμη για τα λαθη της εκκλησιας μας ...γιατι ειναι καποια πραγματα ξεκαθαρα πλεον... απο πάντα ηταν ... οι φαρισαιοι υπήρχαν απο τον καιρο που υπήρξε η θρησκεια μας ...και αν θυμασαι ο ιδιος ο Χριστος ..μπηκε μεσα στην εκκλησια και τα εσπασε ολα και δικαιως... και σημερα το ιδιο θα εκανε ... γιατι η ταπεινοτητα και η αγαπη ειναι το κεντρο της διδασκαλιας του...και ειδικα στις μερες μας...καμια πλουμιστη κορωνα και κανενα μερσεντικο δεν θα επρεπε να υπάρχει...θα επρεπε ολα να ξεπουληθουν για τους φτωχους...και οχι μονο τους πιστους φτωχους ...ΟΛΟΥΣ τους φτωχους
    ναι αν θεωρεις την εκκλησια αμεμπτη και ηθικη, τοτε σαφως και σε θεωρω φανατισμενη με κατι που δεν εχει ΚΑΜΙΑ ΣΧΕΣΗ με τα πιστευω του θεου που πιστευεις..αγαπη και ταπεινοτητα ..τα θυμαμαι απο τον καιρο του κατηχητικου..αλλα δεν μου εχεις δωσει τετοια εικονα για σενα και πεφτω απο τα συννεφα αν υσχυει...
    λυπάμαι αν σε στεναχωρησα ..ειπα μονο την αληθεια, αν δεν με πιστευεις ψαξτο ..και αν θελεις μπορω να σου δωσω και αλλες αληθειες με στοιχεια και αποδειξεις.

  3. #18
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    Quote Originally Posted by ΚΑΣΣΑΝΔΡΑ View Post
    Τί να προτείνω; Να αλλάξει ο τρόπος ύπαρξης των ανθρώπων; Το παιχνίδι είναι εξ αρχής στημένο, οι επιλογές είναι ελάχιστες και οι περισσότερες άνευ ουσίας. Ελάχιστοι είναι αυτοί που ξεφεύγουν από τις κοινωνικοοικονομικές τους προδιαγραφές.
    Ναλλαξει ο τροπος υπαρξης των ανθρωπων ? απευθυνσου στον Μεγαλο .......μονο Αυτος μπορει να το κανει αυτο....

  4. #19
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2008
    Posts
    712
    Αλλο θέμα ειναι αν τα παιδιά πρεπει να βαφτίζοντας σε μικρη ηλικία και αλλο αν η βάφτιση ειναι μια τραυματική εμπειρία που επηρεάζει τον ψυχισμό του παιδιού. Για το πρωτο σκέλος προσωπικά δεν πιστευω στη θρησκεία και θα ηθελα κάποτε η ελλαδα να φτάσει στο σημείο όπου ολοι θα δίνουν το όνομα στο μαιευτήριο και οποιος θελει μετα να κανει βάφτιση. Δηλαδή να ειναι έτσι δομημένη η διαδικασία που να μη σε σπρώχνει να το βαφτισεις γιατι έτσι θα παρει το όνομα. Όσον αφορά το αν η βάφτιση επηρεάζει το παιδι, νομιζω οτι μιλάμε για κατι αμελητέο. Μιλάμε για μισή ωρα απο τη ζωη του παιδιού σε ηλικία τις περισσότερες φορές κατω του ενός έτους. Δε νομιζω οτι αυτο το πράγμα μπορει να επηρεάσει την ψυχολογία ενός μωρού. Τέτοιο πείραμα δεν θεωρω καν οτι μπορει να γίνει, γιατι για παράδειγμα πως μπορείς να διαχωρισεις την επίδραση της βαφτισης απο την επίδραση του να μεγαλώνει κάποιος σε ενα περιβάλλον που πιστεύει στη θρησκεία;

  5. #20
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2015
    Posts
    979
    Quote Originally Posted by ΚΑΣΣΑΝΔΡΑ View Post
    Τί να προτείνω; Να αλλάξει ο τρόπος ύπαρξης των ανθρώπων; Το παιχνίδι είναι εξ αρχής στημένο, οι επιλογές είναι ελάχιστες και οι περισσότερες άνευ ουσίας. Ελάχιστοι είναι αυτοί που ξεφεύγουν από τις κοινωνικοοικονομικές τους προδιαγραφές.
    μου θύμισε πεσσοά και αναρχικό τραπεζίτη αυτό που έγραψες. Διαφωνώ βέβαια γιατί δεν πιστεύω ούτε στο θεό ούτε κ στη μοίρα πόσο μάλλον στη δικαιοσύνη των ανθρώπων.

    Τα υπόλοιπα σχόλια σου, είναι η ενσάρκωση της "χριστιανικής αγάπης", τι να πούμε

  6. #21
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2008
    Posts
    712
    Quote Originally Posted by ΚΑΣΣΑΝΔΡΑ View Post
    Όποιος πιστεύει οτι ο άνθρωπος γεννιέται ελεύθερος, μπορεί να διαπαιδαγωγηθεί με ελευθερία, να είναι ανεπηρέαστος, κάνει μεγάλο λάθος. Δεν υπάρχει τέτοιο πράγμα στη ζωή, πάρτε το χαμπάρι. Καταρχάς, κανείς δεν μας ρώτησε αν θέλουμε να γεννηθούμε, να ζήσουμε το συγκεκριμένο κοινωνικοοικονομικό πλαίσιο και γενικό περοβάλλον στο οποίο ζουν οι γονείς μας. Οπότε εξαρχής παραβιάζεται η ελευθερία της επιλογής της ύπαρξης. Έπειτα, δεν διαλέγουμε την οικοογένεια στην οποία μεγαλώνουμε. Μπορεί να μεγαλώνουμε με γονείς ακατάλληλους γι αυτό το ρόλο, παρτάκηδες, ψυχασθενείς, αλκοολικούς, σκληρούς στα συναισθήματα και σε περιβάλλον έλλειψης αγάπης. Μας ρωτάει κανείς αν θέλουμε; Τί επιπτώσεις έχει αυτό στη μετέπειτα ζωή μας; Μας ρωτάει κανείς για το πώς θα ςίναι το όνομά μας στην υπόλοιπη ζωή μας; Μας ρωτάει κανείς αν θέλουμε να γεννηθουμε από φτωχούς γονείς, χωρίς ευκαιρίες στη ζωή;
    Όσον αφορά τον νηπιοβαφτισμό, δεν το θεωρώ παραβίαση των επιλογών μας, αφού ςτσι κι αλλιώς ο γονιός ακόμα κι αν δεν το θέλει εκπαιδεύει το παιδί σύμφωνα με τις δικές του απόψεις και αντιλήψεις. Το παιδί μέσα στην οικογένεια βιώνει τον τρόπο σκέψης των γονιών, τις νοοτροπίες τους, τα πιστεύω τους. Υπάρχει γονιός που δεν θα μεταφέρςι στο παιδί του αυτά που πιστεύει. Αν είναι άθρησκος θα του πει οτι δεν υπάρχει Θεός., δεν θα το πηγαίνει στην εκκλησία ποτέ, ούτε θα το αφήσει να πάει κατηχητικό, θα βρίζει τους παππάδες και θα προσπαθεί να του αποδείξει οτι θεός δεν υπάρχει. Αυτό δεν είναι χειραγώγηση; Θα σας πω εγώ, οτι δεν γίνεται αλλιώς, το παιδί δεν είναι σε γυάλα, ανεπηρέαστο.
    Και επιπλέον, ο νηπιοβαφτισμός δεν σημαίνει αναγκαστική συμμετοχή στον χριστιανισμό.όσοι δεν πιστεύετε ή δεν πάτε εκλησία σας είπε κανείς τίποτα;
    Αν θέλεις μπορείς να είσαι άθεος, να γίνεις μουσουλμάνος, βουδιστής, οτιδήποτε. Κανείς δεν σε υποχρεώνει σε τίποτα στην υπόλοιπη ζωή σου.
    Ο νηπιοβαφτισμός είναι μέσα στα έθιμά μας. Αν είναι να τα ξεριζώσουμε όλα, να μην κάνουμε ούτε χριστούγεννα, ούτε γιορτές, ούτε τίποτα, γιατί δήθεν έτσι θα είμαστε ελεύθεροι άνθρωποι, κούνια που μας κούναγε....
    Αν και δεν πιστεύω, συμφωνώ με τα περισσότερα που γράφει η Κασσάνδρα εδώ. Εννοείται ότι ο γονιός περνάει τα δικά του πιστεύω στο παιδί μέχρι κάποια ηλικία. Είναι υπεύθυνος για το παιδί του σε όλες τις εκφάνσεις της ζωή του άρα παίρνει αποφάσεις ακόμη και αν αυτές ίσως αργότερα δεν θα βρίσκουν σύμφωνο το παιδί. Αν ο γονιός είναι άθεος αυτό μαθαίνει και στο παιδί, αν είναι ορθόδοξος αυτό. Τώρα για ελευθερία επιλογής θρησκείας, παιδιά εγώ προσωπικά δεν έχω ακούσει κανέναν γονιό είτε πιστεύει είτε όχι να το κάνει. Και προσωπικά δεν με ενδιαφέρει πώς θα μεγαλώσει ο άλλος τα παιδιά του στο πλαίσιο που δεν τα κακοποιεί ή δεν επηρεάζει αρνητικά την υπόλοιπη κοινωνία (τύπου να μην τα εμβολιάζει). Ας κάνει ό,τι θεωρεί καλύτερο για αυτά όπως θα κάνω εγώ αύριο για τα δικά μου και δεν θέλω κανείς να επεμβαίνει και να μου λέει αν έκανα καλά ή όχι που τα βάφτισα ή δεν τα βάφτισα. Όσο για τα έθιμα, ο καθένας κάνει αυτό που νιώθει και αν το νιώθει τα ακολουθεί. Δεν κρίνουμε ούτε αυτούς που ακολουθούν τα έθιμα, ούτε αυτούς που τα απορρίπτουν. Ο καθένας κάποια ανάγκη του καλύπτει, όποια απόφαση και αν έχει πάρει πάνω στο θέμα. Προσωπικά επειδή ζω στο εξωτερικό, στην Ανάσταση πηγαίνω γιατί μου θυμίζει την Ελλάδα και μου αρέσει να το κρατάω σαν παράδοση ότι αυτή η μέρα είναι γιορτή στην χώρα μας ακόμη και αν ο περισσότερος κόσμος εδώ που είμαι δεν το γιορτάζει καν. Ας αφήσουμε τον καθένα να πιστεύει ό,τι θέλει και ό,τι τον κάνει να αισθάνεται όμορφα (αυτό απευθύνεται σε όλους και όχι στην Κασσάνδρα προσωπικά, επειδή την έκανα quote). :)

  7. #22
    Member
    Join Date
    Mar 2015
    Location
    Greece
    Posts
    81
    Δε νομίζω ότι είναι τραυματική εμπειρία για το παιδί. Εγώ που θυμάμαι τη βάφτισή μου λόγω ότι βαφτίστηκα 2,5 ετών δε το θεωρώ σαν τραύμα. Έκλαψα, φώναξα, ναι όπως και σε άλλες περιπτώσεις πχ όταν μπήκα στη θάλασσα πρώτη φορά ή όταν με πίεζαν να πιω ένα σιρόπι με απαίσια γεύση κλπ, εμπειρίες που έχουν όλα τα παιδιά.
    Τώρα όσον αφορά το ηθικό κομμάτι, κάθε γονιός είναι ελεύθερος να αποφασίσει για το παιδί του. Μπορεί να το βαφτίσει μικρό, μεγάλο ή να μη το βαφτίσει καθόλου. Υπάρχει το κατάλληλο νομικό πλαίσιο να πάρει όνομα ένα παιδί, όπως και να 'χει. Να ξεβαφτιστεί κάποιος δεν υπάρχει τρόπος, αλλά να μην ακολουθήσει το δόγμα που ακολουθεί η οικογένειά που τον βάφτισε, είναι ελεύθερος να το κάνει.

    Όσον αφορά το κόστος της βάπτισης κλπ, αυτό είναι στην επιλογή του καθενός. Έγινα νονά ψάχνοντας στις εκπτώσεις και χρειάστηκα γύρω στα 200 ευρώ (και πολλά λέω) για όλα τα πραγματάκια του μωρού. Φόρεσα ό,τι είχα. Ήταν μια απλή τελετή στην ενορία που βαπτίστηκα κι εγώ και πηγαίνω χρόνια. Ο ιερέας δε ζήτησε τίποτα και μόνοι μας δώσαμε ένα φιλοδώρημα. Και δεν είναι τυχαίο αυτό, αλλά ξέρουμε το ήθος του ιερέα και επιλέξαμε να πάμε εκεί. Λίγος κόσμος και καλός. Και οι γονείς δεν κάνανε καμιά άλλη χλιδή εκτός από τον φωτογράφο και το βίντεο (όχι δηλαδή τραπέζια, κλοουν, μπαλόνια που βλέπεις σήμερα σε βαφτίσεις). Και πρόσφατα πήγα σε γάμο και βάφτιση φίλων που βρίζουν την εκκλησία ολημερίς και οληνυχτίς, το κάνανε ομολογουένως μόνο για τα μάτια του κόσμου και σκάσανε 20 χιλ ευρω για όλα, συν ότι διαλέξανε μια εκκλησία που δεν έχουν επαφή αφού δεν εκκλησιάζονται μόνο και μόνο για το ότι είναι μεγάλη και με ωραία τοποθεσία για φωτογραφίες και πέσανε στις περιπτώσεις παπάδων που ζητάνε ταρίφα και δώσανε και εκεί καμιά 200αρα ευρω. Η νονά που επίσης δεν πιστεύει, είχε μια μόνιμη ξινίλα στο πρόσωπο και το μόνο που την ένοιαζε ήταν να ποζάρει καλά με το μίνι φόρεμα. Η όλη φάση ήταν ''τραβάτε με και ας κλαίω'', δηλαδή αφού δε θέλανε ας βγούνε τουλάχιστον καλοί στις χρυσοπληρωμένες φωτογραφίες. Μετά βγαίνουν και βρίζουν την Εκκλησία και τα Ιερά Μυστήρια... Αν θέλει κανείς βρίσκει και τους αληθινούς εκπροσώπους της Εκκλησίας και κάνει μια λιτή τελετή. Δηλαδή δεν είναι λόγος για να αποφύγει κανείς τα Μυστήρια. Περισσότερο σαν δικαιολογία το βλέπω. Καλύτερα να είναι κανείς ειλικρινής και να έχει τα κότσια να βγει στην κοινωνία και να πει ''εγώ δεν πιστεύω και δεν κάνω Μυστήρια'' παρά να τα κάνει και μάλιστα φαντασμαγορικά και μετά να βρίζει και απο πάνω.

  8. #23
    Banned
    Join Date
    Aug 2015
    Location
    νησια bora bora
    Posts
    4,715
    Quote Originally Posted by Chandler View Post
    Δε νομίζω ότι είναι τραυματική εμπειρία για το παιδί. Εγώ που θυμάμαι τη βάφτισή μου λόγω ότι βαφτίστηκα 2,5 ετών δε το θεωρώ σαν τραύμα. Έκλαψα, φώναξα, ναι όπως και σε άλλες περιπτώσεις πχ όταν μπήκα στη θάλασσα πρώτη φορά ή όταν με πίεζαν να πιω ένα σιρόπι με απαίσια γεύση κλπ, εμπειρίες που έχουν όλα τα παιδιά.
    Τώρα όσον αφορά το ηθικό κομμάτι, κάθε γονιός είναι ελεύθερος να αποφασίσει για το παιδί του. Μπορεί να το βαφτίσει μικρό, μεγάλο ή να μη το βαφτίσει καθόλου. Υπάρχει το κατάλληλο νομικό πλαίσιο να πάρει όνομα ένα παιδί, όπως και να 'χει. Να ξεβαφτιστεί κάποιος δεν υπάρχει τρόπος, αλλά να μην ακολουθήσει το δόγμα που ακολουθεί η οικογένειά που τον βάφτισε, είναι ελεύθερος να το κάνει.

    Όσον αφορά το κόστος της βάπτισης κλπ, αυτό είναι στην επιλογή του καθενός. Έγινα νονά ψάχνοντας στις εκπτώσεις και χρειάστηκα γύρω στα 200 ευρώ (και πολλά λέω) για όλα τα πραγματάκια του μωρού. Φόρεσα ό,τι είχα. Ήταν μια απλή τελετή στην ενορία που βαπτίστηκα κι εγώ και πηγαίνω χρόνια. Ο ιερέας δε ζήτησε τίποτα και μόνοι μας δώσαμε ένα φιλοδώρημα. Και δεν είναι τυχαίο αυτό, αλλά ξέρουμε το ήθος του ιερέα και επιλέξαμε να πάμε εκεί. Λίγος κόσμος και καλός. Και οι γονείς δεν κάνανε καμιά άλλη χλιδή εκτός από τον φωτογράφο και το βίντεο (όχι δηλαδή τραπέζια, κλοουν, μπαλόνια που βλέπεις σήμερα σε βαφτίσεις). Και πρόσφατα πήγα σε γάμο και βάφτιση φίλων που βρίζουν την εκκλησία ολημερίς και οληνυχτίς, το κάνανε ομολογουένως μόνο για τα μάτια του κόσμου και σκάσανε 20 χιλ ευρω για όλα, συν ότι διαλέξανε μια εκκλησία που δεν έχουν επαφή αφού δεν εκκλησιάζονται μόνο και μόνο για το ότι είναι μεγάλη και με ωραία τοποθεσία για φωτογραφίες και πέσανε στις περιπτώσεις παπάδων που ζητάνε ταρίφα και δώσανε και εκεί καμιά 200αρα ευρω. Η νονά που επίσης δεν πιστεύει, είχε μια μόνιμη ξινίλα στο πρόσωπο και το μόνο που την ένοιαζε ήταν να ποζάρει καλά με το μίνι φόρεμα. Η όλη φάση ήταν ''τραβάτε με και ας κλαίω'', δηλαδή αφού δε θέλανε ας βγούνε τουλάχιστον καλοί στις χρυσοπληρωμένες φωτογραφίες. Μετά βγαίνουν και βρίζουν την Εκκλησία και τα Ιερά Μυστήρια... Αν θέλει κανείς βρίσκει και τους αληθινούς εκπροσώπους της Εκκλησίας και κάνει μια λιτή τελετή. Δηλαδή δεν είναι λόγος για να αποφύγει κανείς τα Μυστήρια. Περισσότερο σαν δικαιολογία το βλέπω. Καλύτερα να είναι κανείς ειλικρινής και να έχει τα κότσια να βγει στην κοινωνία και να πει ''εγώ δεν πιστεύω και δεν κάνω Μυστήρια'' παρά να τα κάνει και μάλιστα φαντασμαγορικά και μετά να βρίζει και απο πάνω.
    συμφωνω απολυτως!!!..και μπραβο σου που δεν την πάτησες οπως οι πολλοι..και εγω πιστευω οτι υπάρχουν αγνοι πνευματικοι ανθρωποι, αλλα δεν το ψαχνω πλεον..πολυ χαιρομαι που ειδα το ποστ σου, μου δινει ελπιδες! ;)

  9. #24
    Member
    Join Date
    Mar 2015
    Location
    Greece
    Posts
    81
    Καλησπέρα Ρέα μου, ευχαριστώ πολύ και αγνοί πνευματικοί άνθρωπου υπάρχουν ναι! Είναι σπάνιοι βέβαια... δύσκολο να τους βρεις, καμιά φορά είναι και καθαρά από τύχη. Μπορεί να είναι ένας ιερέας ή κάποιος άνθρωπος της εκκλησίας που προσφέρει γενικά πχ ο εθελοντής που κάνει μαθληματα αρχαίων στην ανιψιά μου στην εκκλησία. Αν θες δες και ένα βίντεο με τον πατηρ Στρατή από τη Λεσβο που απεβίωσε πρόσφατα και το έργο του και αυτά που λέει σε συνεντεύξεις τους για τον άνθρωπο. Πολύ συγκινητικό! Είμαι λίγο off topic αλλά επειδή θίχτηκε και το θέμα του κόστους των Μυστηρίων και του αίσχους να ζητάνε εκατοντάδες ευρω μερικοί ''πνευματικοί'' ήθελα να πω ότι υπάρχει και η άλλη πλευρά, οι ιερείς που τελούν το έργο τους με τιμιότητα.

  10. #25
    Junior Member
    Join Date
    Jan 2016
    Posts
    10
    Quote Originally Posted by ΚΑΣΣΑΝΔΡΑ View Post
    Εγώ σκέφτομαι οτι δεν πρέπει ούτε για εμβόλια να τα πηγαίνουν. Είναι πολύ σοκαριστική η εμπειρία να το τρυπάνε με βελόνες και να πονάει. Θα μπορούσε κι αυτό να του δημιουργήσει πολύ μεγάλα ψυχολογικά θέματα.
    Ναι, και να πεθάνει δηλαδή πριν τα 10 από μία ασθένεια η οποία είναι πλήρως αντιμετωπίσιμη με τη χρήση των εμβολίων. Πολύ λογικό.

  11. #26
    Junior Member
    Join Date
    Jan 2016
    Posts
    10
    Δε θεωρώ ότι η βάφτιση είναι τραυματική εμπειρία εκτός κι αν αναφερθούμε σε περιπτώσεις σαν αυτές του αρχικού post όπου ο "ιερέας" δε διστάζει να ασκήσει βία, αλλά γνώμη μου είναι ότι κανένα παιδί δε θα έπρεπε να βαφτίζεται και θα έπρεπε να του γίνεται μόνο ονοματοδοσία. Αν το παιδί θέλει να γίνει επίσημα θρησκευόμενο με τη διαδικασία της βάφτισης (Χριστιανό Ορθόδοξο στην προκειμένη περίπτωση), τότε μπορεί να το αποφασίσει σε μία ηλικία που θα έχει αναπτυγμένη την κριτική του σκέψη για να πάρει μία τέτοια απόφαση. Χωρίς βέβαια αυτό να σημαίνει πως θα του απαγορεύεται πρωτού βαφτιστεί να παρακολουθεί/συμμετέχει σε χριστιανικές λειτουργίες κ.ο.κ. με τη δική του θέληση και μόνο κι όχι φυσικά επειδή του το επιβάλλει ο περίγυρός του.

  12. #27
    Junior Member
    Join Date
    Mar 2016
    Posts
    13
    Σε αυτό το ερώτημα θέλω αρχικά να πω τα εξής. Σύμφωνα με την εξελικτική ψυχολογία τα βρέφη δεν είναι σε θέση να αποφασίζουν τι είναι σωστό και τι είναι λάθος. Εδώ καλά καλά δεν γνωρίζουν πως να χρησιμοποιήσουν πλήρως τα άκρα τους. Επομένως θεωρώ την διατύπωση της ερώτησης λανθασμένη. Το ερώτημα είναι εάν "θα πρέπει να βαφτίζονται τα παιδιά ή όχι". Σκέτο. Ξέρω και άτομα που βαφτίστηκαν και άτομα που δεν βαφτίστηκαν. Η άποψή μου είναι ότι ο καθένας μπορεί να κάνει ότι θέλει. Το να βαφτίσεις ένα παιδί δεν καθορίζει την απόλυτη θρησκεία του. Πόσοι χριστιανοί έγιναν μουσουλμάνοι/βουδιστές/άθεοι. Δες τους φιλόσοφους. Εδώ ο Νίτσε ξεστόμισε το αιώνιο " Ο Θεός πέθανε". Αυτό που θέλω να πω είναι οτι η βάφτιση δεν καθορίζει κάτι. Προσωπικά για μένα τι γίνει, τι δεν γίνει είναι το ίδιο. Πια έχει γίνει μέρος της ελληνικής παράδοσης. Αλλά πιστεύω ότι η νέα γενιά είναι μακράν πιο εξελιγμένη σε αυτά.
    Τώρα για τις "βιαιότητες". Δεν έχω ακούσει ποτέ να πνίγεται κανένα μωρό σε βάφτιση. Πιστεύω πάντως η καλύτερη ηλικία για να βαφτιστείς (να ασπαστείς δηλαδή τον χριστιανισμό, γιατί αυτό κάνεις) θα ήταν τα 15-17, σε ηλικίες που η κριτική σου ικανότητα είναι ανεπτυγμένη.

  13. #28
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2017
    Posts
    1,489
    Εξαρτάται το μωρο. Καποια το περνούν ηρεμα, καποια τρεμουν ολοκληρα για καμια ωρα που σημαινει οτι σοκαριστηκαν αρκετα.
    Δεν εχω παιδι αλλα εχω ακουσει γονεις να λενε πως απο τη βαπτιση και μετα το μωρο ηρεμησε - γαληνεψε αποδιδοντας αυτο στην ηρεμια της ψυχης που του προσφερε η βαπτιση.
    Αυτη ομως την "ηρεμια και γαληνη" την βλέπεις και σε παιδια καταπιεσμενα, φοβισμενα και αυταρχικων γονιων που μονο φοβο κρυβουν απο πισω.
    Νομιζω ειναι πως θα του κατσει του παιδιου η ολη φαση και πιστευω οτι οντως σε καποια θα δημιουργησει ενα μικρο ψυχικο τραυμα.

  14. #29
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2010
    Posts
    1,663
    Σύμφωνα με την Alice Miller, η βάφτιση είναι μία κακοποιητική πράξη για το μωρό και συμφωνώ με αυτό.

  15. #30
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2010
    Posts
    1,663
    Πως γίνεται να ονοματίζονται ως "πνευματικοί" αυτοί που πιστεύουν σε εκπροσώπους μεταφυσικών όντων....δεν μπορώ να το καταλάβω!!!

Page 2 of 3 FirstFirst 123 LastLast

Similar Threads

  1. Η εμπειρία μου από την ΙΔΨ
    By Sunny! in forum Ψυχαναγκασμοί - Ιδεοψυχαναγκαστική Διαταραχή
    Replies: 15
    Last Post: 15-01-2015, 00:13
  2. Η ΣΥΓΚΛΟΝΙΣΤΙΚΗ ΕΜΠΕΙΡΙΑ ΜΟΥ ΑΠΟ ΤΗΝ ΙΨΔ
    By stefanos14587 in forum Ψυχαναγκασμοί - Ιδεοψυχαναγκαστική Διαταραχή
    Replies: 11
    Last Post: 10-02-2014, 08:28
  3. H ΕΜΠΕΙΡΙΑ ΜΟΥ
    By GER in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 2
    Last Post: 06-10-2010, 15:00
  4. Ο καλύτερος μου φίλος έχει βίαια ξεσπάσματα
    By Elina_G_16 in forum Συμβουλευτική Γονέων
    Replies: 4
    Last Post: 01-05-2010, 23:35
  5. ΜΙΑ ΠΕΡΙΕΡΓΗ ΕΜΠΕΙΡΙΑ
    By ΖΗΝΑ in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 2
    Last Post: 25-10-2005, 10:31

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •