Συμβουλές για τη θεραπεία της Μεταιχμιακής Διαταραχής Προσωπικότητας & κατάθλιψης κ.α
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 9 of 9
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Jan 2016
    Posts
    10

    Συμβουλές για τη θεραπεία της Μεταιχμιακής Διαταραχής Προσωπικότητας & κατάθλιψης κ.α

    *(Ζητώ συγγνώμη για το μακροσκελές post!)
    Είμαι κοπέλα 20 χρονών και από τα 18 μου, διαγνώστηκα με "καταθλιπτικό επεισόδιο μέτριας βαρύτητας και συναισθηματική διαταραχή προσωπικότητας", η οποία διάγνωση φέτος έγινε πιο ακριβής κι άλλαξε σε: "καταθλιπτική διαταραχή σε έδαφος διαταραχών προσωπικότητας με μεθοριακά κυρίως στοιχεία".
    Από τον Απρίλιο του 2014 ξεκίνησα την πρόσληψη αντικαταθλιπτικών (100mg Zoloft) μέχρι τον Μάρτιο του 2015 που τα σταμάτησα. Ο ψυχίατρός μου μού είχε πει στην αρχή πως θα πάρω τα αντικαταθλιπτικά για 6 εώς 9 μήνες, τελικά καταλήξαμε στους 11 μήνες γιατί προς τον Ιανουάριο άρχισα να νιώθω επιτέλους πραγματικά καλά λόγω ενός ευχάριστου γεγονότους που είχε συμβεί τότε στη ζωή μου, το οποίο με ταλαιπωρούσε το προηγούμενο διάστημα. Επομένως, συμφωνήσαμε στο να αρχίσω να μειώνω τη δόση, πρώτα στα 50mg για 3 εβδομάδες και στη συνέχεια στα 25mg γι άλλη μία εβδομάδα. Παρόλα αυτά, η "περίοδος χάριτος" δεν κράτησε για πάνω από 2,5 εβδομάδες. Έτσι, καθώς άρχισα να μειώνω τη δόση των φαρμάκων προκειμένου να τα κόψω τελείως, η διάθεσή μου άρχισε ολοένα να χειροτερεύει και τα προβλήματα που με βασάνιζαν (κυρίως τα οικογενειακά), γινόντουσαν μεγαλύτερο μαρτύριο. Για μιάμιση εβδομάδα επίσης αφού τα είχα κόψει, πέρασα το λεγόμενο "σύνδρομο στέρησης" με έντονες σωματικές ενοχλήσεις, πολλές ζαλάδες/ατονίες (ενώ έχω ήδη χαμηλή πίεση), ναυτίες, τρέμουλο χεριών, ολιγοφαγία, πεσμένη διάθεση και γι ένα μεγάλο διάστημα είχα υπερβολικά μειωμένη λίμπιντο.
    Από τον Μάρτιο εώς τώρα (Ιανουάριο του 16'), δεν έχω παρουσιάσει σημαντική βελτίωση. Το θετικό είναι ότι δεν κλαίω το ίδιο συχνά σε σχέση με πριν 2 και 3 χρόνια που έκλαιγα (σχεδόν) κάθε μέρα αλλά δεν ξέρω πόσο θετικό μπορεί να χαρακτηριστεί αυτό από τη στιγμή που δε νιώθω μόνο στεναχώρια την οποία παλιότερα εξέφραζα με το κλάμα, αλλά κι ένα τεράστιο κενό που δεν μπορώ να το περιγράψω ή να το εκφράσω. Ο ψυχίατρός μου επιμένει πως δε χρειάζεται να ξαναρχίσω αντικαταθλιπτικά, αν κι εγώ πιστεύω πως θα με βοηθούσαν πραγματικά έτσι ώστε να νιώσω καλύτερα. Βέβαια, η αλήθεια είναι ότι δε γνωρίζω πόσο σωστά λειτούργησαν τα Zoloft καθώς είχα αυτοκαταστροφικές τάσεις τους πρώτους δύο μήνες πρόσληψης τους κι έπειτα από τον Νοέμβριο μέχρι τον Ιανουάριο του 14' έπεσα πάλι σε κατάθλιψη λόγω προσωπικών προβλημάτων (οικογενειακά-συναισθηματικά), χωρίς να διστάσω να αυτοτραυματιστώ. Από τότε είχα σταματήσει γι ένα διάστημα να αυτοτραυματίζομαι, όμως από τον Μάιο του 15' αφού έκοψα τα χάπια, η τάση για να κάνω κακό στον εαυτό μου κάθε φορά που αισθάνομαι συναισθηματικό ράκος ήταν και είναι πολλή μεγάλη, γι αυτό κι "υπέκυψα" τρεις φορές από τον Σεπτέμβριο και μετά.
    Παράλληλα, κάνω ψυχοθεραπεία από τον Ιανουάριο του 2014. Εδώ και δύο χρόνια η ψυχολόγος μου αρνείται όχι μόνο να αναλύσει τις ψυχικές διαταραχές, αλλά να μιλήσει ανοιχτά για οποιαδήποτε διάγνωση, παρά το ότι της έχω αναφέρει ότι ουδέποτε δε θα έκανα αυτοδιάγνωση και μεταφέρω απλώς τα λόγια του ψυχιάτρου μου. Η ίδια μάλιστα έχει αναφέρει σε πάρα πολλές συνεδρίες μας, τα συμπτώματα και τους όρους που χρησιμοποιούνται στη Μεταιχμιακή/Μεθοριακή Διαταραχή (όπως "splitting", εξιδανίκευση - υποτίμηση/"black & white thinking", ασταθής εικόνα του εαυτού μου/χαμηλή αυτοεκτίμηση κ.ο.κ.) αλλά εξακολουθεί να έχει επιθετική στάση όταν αναφέρεται σ' εκείνη τη φορά που της μίλησα για τη ΜΔΠ. Επομένως, είμαι κολλημένη σε μία κατάσταση που δε με βοηθάει, η ψυχοθεραπεία δεν έχει πλέον κάποιο αποτέλεσμα γιατί η πρόοδος μου μένει στάσιμη κι έχω φτάσει σε σημείο να μην της μιλάω για όσα με απασχολούν, κρύβοντας σημαντικά πράγματα. Λόγω οικονομικών προβλημάτων εξαιτίας της σχολής, δεν μπορώ να επισκεφθώ κάποιον άλλον ιδιώτη γι αυτό κι έκλεισα ραντεβού στο νοσοκομείο σε λίγους μήνες με γνωσιακό συμπεριφορικό θεραπευτή, μήπως και μάθω να ελέγχω τη συμπεριφορά μου αντί να την αναλύω ξανά και ξανά χωρίς να μαθαίνω τρόπους να τη διαχειρίζομαι. Δυστυχώς δεν υπάρχει κάποιος θεραπευτής ειδικευμένος στη Διαλεκτική Συμπεριφοριστική Θεραπεία οπότε θα αρκεστώ σε άλλο συμπεριφορικό μοντέλο που ελπίζω να με βοηθήσει για τη ΜΔΠ.
    Κι έχω την εξής ερώτηση, από τη στιγμή που ο ψυχίατρος διέγνωσε κι άλλες διαταραχές προσωπικότητας, ποια θα ήταν η κατάλληλη θεραπεία; (Δε ζητάω να μου κάνετε διάγνωση, για όνομα). Είναι συχνό φαινόμενο να έχει κάποιος ασθενής πολλαπλές διαταραχές προσωπικότητας; Με τον ψυχίατρο δεν έχουμε μιλήσει για κάποια άλλη ψυχική νόσο πέρα από την κατάθλιψη, τη δυσθυμία και τη ΜΔΠ γιατί δεν κάνουμε κανονικές συνεδρίες ούτε βρισκόμαστε συχνά, κυρίως όταν μου συνταγογραφούσε φάρμακα τον έβλεπα. Διαβάζοντας και γνωρίζοντας κάποια πράγματα για τις ψυχικές ασθένειες, μπορώ να ταυτιστώ με τα συμπτώματα της Αποφευκτικής και της Εξαρτητικής Διαταραχής, αλλά δε λέω τίποτα με σιγουριά αν δε λάβω πρώτα κάποια επίσημη διάγνωση. Επίσης, θα έπρεπε μήπως να ξαναθίξω το θέμα των αντικαταθλιπτικών ή όχι; Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2012
    Posts
    5,780
    Γεια σου. Καταρχήν να σε ρωτήσω αν θες να πεις συνοπτικά ποια ηταν πιστεύεις τα θέματα που αντιμετώπιζες τοτε κοντα στα 18 σου.

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2015
    Posts
    3,621
    καλησπερα
    απ οσο θυμαμαι για τη μεταιχμιακη χρειαζεται Γνωσιακη Συμπεριφορικη Θεραπεια.
    ναι ειναι δυνατον καποιος να εχει στοιχεια απο διαφορες διαταραχες προσωπικοτητας.
    η αρχικη μου διαγνωση πριν 3-3.5 χρονια ηταν καταθλιψη και μεταιχμιακη.πηρα αντιψυχωτικο και αντικαταθλιπτικο τοτε

  4. #4
    Junior Member
    Join Date
    Jan 2016
    Posts
    10
    Είχα κυρίως

  5. #5
    Junior Member
    Join Date
    Jan 2016
    Posts
    10
    Quote Originally Posted by kerasi View Post
    Γεια σου. Καταρχήν να σε ρωτήσω αν θες να πεις συνοπτικά ποια ηταν πιστεύεις τα θέματα που αντιμετώπιζες τοτε κοντα στα 18 σου.
    Είχα κυρίως καταθλιπτικά συμπτώματα και χωρίς να γνωρίζω τότε πολλά για τις ψυχικές διαταραχές, αποφάσισα να συμβουλευτώ κάποιον ειδικό (ψυχολόγο). Από εκεί κι έπειτα άρχισε η θεραπεία και όταν επισκέφτηκα ψυχίατρο μετά από 2 μήνες έλαβα μία πλήρη διάγνωση που με βοήθησε να καταλάβω καλύτερα τα προβλήματά μου καθώς μπορούσα να ταυτιστώ απόλυτα με τη διάγνωση. Αν αναφέρεσαι στους εξωτερικούς παράγοντες, είχα κυρίως οικογενειακά προβλήματα τα οποία σταμάτησαν εν μέρη μέσα στον τελευταίο χρόνο (του 2015) αλλά η καταθλιπτική διάθεση/δυσθυμία συνεχίζει να υπάρχει ανεξάρτητα των προβλημάτων.

  6. #6
    Junior Member
    Join Date
    Jan 2016
    Posts
    10
    Quote Originally Posted by boo View Post
    καλησπερα
    απ οσο θυμαμαι για τη μεταιχμιακη χρειαζεται Γνωσιακη Συμπεριφορικη Θεραπεια.
    ναι ειναι δυνατον καποιος να εχει στοιχεια απο διαφορες διαταραχες προσωπικοτητας.
    η αρχικη μου διαγνωση πριν 3-3.5 χρονια ηταν καταθλιψη και μεταιχμιακη.πηρα αντιψυχωτικο και αντικαταθλιπτικο τοτε
    Για τη ΜΔΠ η πιο αποτελεσματική θεραπεία στις περισσότερες περιπτώσεις είναι η Διαλεκτική. Εφόσον όμως δεν μπορώ να βρω κάποιον τέτοιο ειδικό στην πόλη μου, θα αρχίσω τη Γνωσιακή ευελπιστόντας να με βοηθήσει περισσότερο. Βέβαια είναι ένα πρόβλημα το πως θα πω στην τωρινή μου ψυχολόγο ότι θα αλλάξω θεραπευτή...

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2015
    Location
    Αθήνα
    Posts
    574
    Quote Originally Posted by megadeth502 View Post
    προς τον Ιανουάριο άρχισα να νιώθω επιτέλους πραγματικά καλά λόγω ενός ευχάριστου γεγονότους που είχε συμβεί τότε στη ζωή μου
    αυτή είναι πιστεύω η καλύτερη συμβουλή που υπάρχει και την έδωσες εσύ μόνη σου...

    Ναι είναι δυνατόν ένας άνθρωπος να έχει διαφορα στοιχεία στην προσωπικότητα του από διαφορετικές διαταραχές προσωπικότητας. Ο άνθρωπος ως πολυδιάστατος που είναι εκ των πραγμάτων διαμορφώνει τη προσωπικότητα μέσα από διάφορες επιδράσεις, ανάγκες, και τραύματα...
    Καλά αν δεν κάνετε με τον ψυχίατρο κανονικές συνεδρίες πως εβγαλε τη διάγνωση;
    Δεν προκειται ποτέ να πάρεις κάποια συγκεκριμένη διάγνωση. Και οσους ψυχιατρους αν επισκεφθεί κανεις διαφορετική διάγνωση θα πάρει από τον καθένα...Καμιά ψυχική/συναισθηματική διαταραχή δεν μπορεί να αποδειχθεί με κάποιες εξετάσεις σε εργαστήριο κλπ.
    Ο υποφαινόμενος έχει 3 διαφορετικές διαγνώσεις από 3 διαφορετικούς ψυχιάτρους μεταξύ αυτών και μεταιχμιακή διαταραχή. (η τελευταία στην πρώτη κιόλας επίσκεψη) Ποιος από όλους είχε δίκιο;
    Και η καταθλιπτική διαταραχή προσωπικότητας έχει "black & white thinking" και χαμηλή αυτοεκτίμηση...

    Δεν νομίζω όμως ότι πρέπει να μένουμε σε κατηγοριοποιήσεις και διαγνώσεις. Ποιος ο λόγος; Η ψυχιατρική κατηγοριοποίηση οι διαγνώσεις και οι ταμπέλες νομίζω υπονομεύουν την αυτονομία μας. Από αυτή την αποψη δεν θεωρώ ότι έχει άδικο η ψυχολόγος σου που δεν στέκεται εκεί. Και γενικά οι ψυχολόγοι δεν μπαινουν στη διαδικασία των διαγνώσεων οπως κάνουν οι ψυχίατροι. Και η επόμενη ψυχολόγος που θα πας δεν θα μπει στην διαδικασία να μιλήσει ανοιχτά ούτε για διάγνωση ούτε να αναλύσει τις ψυχικές διαταραχές.
    Σημασία έχει πως αισθανόμαστε και να το συζητάμε ελεύθερα

    Σε ότι αφορά τα φάρμακα ολα αυτά πρέπει να τα συζητήσεις με καποιον ειδικό. Αν εκτιμάς ότι δεν μπορείς να διαχειριστείς ότι σε απασχολεί χωρίς φάρμακα καλύτερα να επισκεφθείς κάποιον άμεσα και να μην αφησεις να περάσει καιρός.

  8. #8
    Junior Member
    Join Date
    Jan 2016
    Posts
    10
    Quote Originally Posted by black_adder View Post
    αυτή είναι πιστεύω η καλύτερη συμβουλή που υπάρχει και την έδωσες εσύ μόνη σου...

    Ναι είναι δυνατόν ένας άνθρωπος να έχει διαφορα στοιχεία στην προσωπικότητα του από διαφορετικές διαταραχές προσωπικότητας. Ο άνθρωπος ως πολυδιάστατος που είναι εκ των πραγμάτων διαμορφώνει τη προσωπικότητα μέσα από διάφορες επιδράσεις, ανάγκες, και τραύματα...
    Καλά αν δεν κάνετε με τον ψυχίατρο κανονικές συνεδρίες πως εβγαλε τη διάγνωση;
    Δεν προκειται ποτέ να πάρεις κάποια συγκεκριμένη διάγνωση. Και οσους ψυχιατρους αν επισκεφθεί κανεις διαφορετική διάγνωση θα πάρει από τον καθένα...Καμιά ψυχική/συναισθηματική διαταραχή δεν μπορεί να αποδειχθεί με κάποιες εξετάσεις σε εργαστήριο κλπ.
    Ο υποφαινόμενος έχει 3 διαφορετικές διαγνώσεις από 3 διαφορετικούς ψυχιάτρους μεταξύ αυτών και μεταιχμιακή διαταραχή. (η τελευταία στην πρώτη κιόλας επίσκεψη) Ποιος από όλους είχε δίκιο;
    Και η καταθλιπτική διαταραχή προσωπικότητας έχει "black & white thinking" και χαμηλή αυτοεκτίμηση...

    Δεν νομίζω όμως ότι πρέπει να μένουμε σε κατηγοριοποιήσεις και διαγνώσεις. Ποιος ο λόγος; Η ψυχιατρική κατηγοριοποίηση οι διαγνώσεις και οι ταμπέλες νομίζω υπονομεύουν την αυτονομία μας. Από αυτή την αποψη δεν θεωρώ ότι έχει άδικο η ψυχολόγος σου που δεν στέκεται εκεί. Και γενικά οι ψυχολόγοι δεν μπαινουν στη διαδικασία των διαγνώσεων οπως κάνουν οι ψυχίατροι. Και η επόμενη ψυχολόγος που θα πας δεν θα μπει στην διαδικασία να μιλήσει ανοιχτά ούτε για διάγνωση ούτε να αναλύσει τις ψυχικές διαταραχές.
    Σημασία έχει πως αισθανόμαστε και να το συζητάμε ελεύθερα

    Σε ότι αφορά τα φάρμακα ολα αυτά πρέπει να τα συζητήσεις με καποιον ειδικό. Αν εκτιμάς ότι δεν μπορείς να διαχειριστείς ότι σε απασχολεί χωρίς φάρμακα καλύτερα να επισκεφθείς κάποιον άμεσα και να μην αφησεις να περάσει καιρός.
    Το γνωρίζω αυτό και το έχω συζητήσει με τον ψυχίατρό μου για τα χαρακτηριστικά προσωπικότητας του κάθε ανθρώπου.

    Όταν λέω δεν κάνουμε "κανονικές συνεδρίες" εννοώ πως δεν κάνουμε 45-50λεπτες συνεδρίες ψυχοθεραπείας καθώς ο ψυχίατρός μου δουλεύει στο νοσοκομείο και δεν είναι ψυχοθεραπευτής, οπότε γι αυτόν τον λόγο με παρακολουθεί και ψυχολόγος.
    Τα αποτελέσματα της διάγνωσης βγήκαν αφού είχαμε κάνει πρώτα δύο συνεδρίες κι ενώ έκανα το Πολυφασικό τεστ προσωπικότητας της Μιννεσότα σε ξεχωριστό ραντεβού με ψυχολόγο του νοσοκομείου. Σύμφωνα με τα αποτελέσματα του τεστ λοιπόν και με βάση ό,τι έλεγα στις συνεδρίες, ο ψυχίατρος που με παρακολουθεί μαζί με τον Λέκτορα Ψυχιατρικής του Πανεπιστημίου της πόλης μου με τον οποίο συνεργάζεται, προέβησαν σ' αυτή τη διάγνωση. Τώρα αν εξακολουθείς να πιστεύεις πως δεν είναι έγκυρη η διάγνωση, τι να σου πω... Προσωπικά πιστεύω ότι είναι σωστή γιατί μετά από 2 χρόνια ψυχοθεραπείας και ψυχιατρικής παρακολούθησης, αφού γνώρισα κάπως καλύτερα τον εαυτό μου, είμαι σίγουρη πως η ΜΔΠ είναι μία από τις ψυχικές διαταραχές που πάσχω. Οι λόγοι για τους οποίους αναπτύχθηκε είναι ακριβείς με αυτούς των διαγνωστικών κριτηρίων κι έχω 8/9 κοινά συμπτώματα της ασθένειας τα οποία περιγράφουν τη συμπεριφορά μου κλπ.
    Ναι, η κατάθλιψη έχει ως βασικό σύμπτωμα τη χαμηλή αυτοεκτίμηση, αλλά το splitting είναι κύριο σύμπτωμα της ΜΔΠ (και της ΝΔΠ αν και δεν αναφέρομαι σ' αυτή τώρα). Δεν αναίρεσα το γεγονός ότι πάσχω από καταθλιπτική διαταραχή αλλά είναι αυτό σε συνδυασμό με τη ΜΔΠ και πιθανόν κάποια σημαντικά συμπτώματα από άλλες διαταραχές προσωπικότητας.

    Όσο για τα καλά γεγονότα που με έκαναν να νιώσω καλύτερα, φέτος συνέβησαν κάποια σημαντικά πράγματα γι εμένα και το κυριότερο αυτών ήταν ότι πέρασα από εκεί που δεν το περίμενα στην πρώτη σχολή επιλογής μου (χωρίς να χρειαστεί τελικά να μετακομίσω στο εξωτερικό για σπουδές όπως σχεδίαζα αρχικά). Το συγκεκριμένο γεγονός όμως όπως βλέπεις, δε μου "έφτιαξε τη ζωή", ούτε λύθηκαν "ως διά μαγείας" τα προβλήματά μου, για την ακρίβεια, συνεχίζω να πιστεύω πως αυτό που κάνω τώρα δεν είναι "ζωή" αλλά επιβίωση.

    Σχετικά με τις ταμπέλες, όσο κι αν έδωσε ο ίδιος ο ψυχίατρος τη διάγνωση, δε θέλει ούτε ο ίδιος να κολλάει μία "ταμπέλα" για να αποφύγει τη στιγματοποίηση κ.ο.κ. Εξακολουθώ να πιστεύω πάντως πως γι εμένα όπως και για πολλά άτομα με κάποια ψυχική διαταραχή, μας βοηθάει να μιλάμε με κάποιον ειδικό για τις ασθένειες από τις οποίες πάσχουμε και να λαμβάνουμε τις απαραίτητες πληροφορίες και τρόπους αντιμετώπισης αντί να ψάχνουμε για συμβουλές σε ψυχολογικά forum στο ίντερνετ (καλή ώρα).
    Εξάλλου, αν δε μιλάς ανοιχτά για τις ψυχικές διαταραχές, πως θα σταματήσεις επιτέλους τη στιγματοποίηση και δαιμονοποίησή τους; Food for thought.
    Το μόνο σίγουρο είναι ότι ούτε αυτό που κάνει η προσωρινή μου ψυχολόγος δε με βοηθάει. Να αρνείται δηλαδή, να μιλήσει για την επίσημη διάγνωση του ψυχιάτρου μου με τον οποίο έχει επικοινωνήσει κιόλας στο παρελθόν, να με ακυρώνει και να με κάνει να νιώθω άσχημα και γεμάτη ενοχές επειδή ανέφερα κάτι που με προβληματίζει πολύ...

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2015
    Location
    Αθήνα
    Posts
    574
    Δεν επιμένω ότι δεν είναι έγκυρη η διάγνωση καθώς δεν γνωρίζω το τεστ που αναφέρεις. Απλά δεν με βρισκει σύμφωνο η ψυχιατρική να εχει ως πυρήνα φιλοσοφιας της το διαγνωστικο εγχειριδιο DSM.
    Το οποίο όπως είναι γνωστό συνεταξαν ψυχιατροι με σχεσεις με τις φαρμακοβιομηχανιες. Η ψυχιατρική δεν κάνει διαγνωσεις με βάση καποιες εργαστηριακες εξετασεις γιατι αυτες πολύ απλά δεν υπάρχουν αφού δεν ξερουν από που προκύπτουν οι ψυχικές "ασθενειες". Συνεπώς είμαι αρκετα επιφυλακτικός τόσο με τις διαγνωσεις όπως αυτές και αν προκύπτουν πόσο μαλλον με εξετάσεις DNA που με βρίσκουν κάθετα αντίθετο. Συνυπογραφω και εγω οτι είναι καλυτερο να συζηταμε με ειδικούς αντι να ψαχνουμε για συμβουλες σε φορουμ.

Similar Threads

  1. οριακη διαταραχη προσωπικοτητας
    By vassiliki.ma in forum Οριακή - Μεταιχμιακή Διαταραχή Προσωπικότητας
    Replies: 3
    Last Post: 18-11-2020, 14:45
  2. οριακη διαταραχη της προσωπικοτητας
    By merliou in forum Οριακή - Μεταιχμιακή Διαταραχή Προσωπικότητας
    Replies: 7
    Last Post: 30-04-2019, 18:10
  3. ΕΧΩ ΟΡΙΑΚΗ ΔΙΑΤΑΡΑΧΗ ΠΡΟΣΩΠΙΚΟΤΗΤΑΣ
    By KIM in forum Οριακή - Μεταιχμιακή Διαταραχή Προσωπικότητας
    Replies: 2
    Last Post: 08-12-2010, 14:59
  4. Οριακη διαταραχη προσωπικοτητας
    By theo in forum Οριακή - Μεταιχμιακή Διαταραχή Προσωπικότητας
    Replies: 25
    Last Post: 31-08-2007, 05:14
  5. Οριακή- ιδεοληπτική διαταραχή προσωπικότητας
    By ιώ in forum Οριακή - Μεταιχμιακή Διαταραχή Προσωπικότητας
    Replies: 15
    Last Post: 25-08-2007, 01:36

Tags for this Thread

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •