βαρηκοΐα - Page 2
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 2 of 2 FirstFirst 12
Results 16 to 28 of 28
  1. #16
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2013
    Posts
    2,191
    Quote Originally Posted by SocialWorker91 View Post
    ναι και με τα ακουστικά έχω πρόβλημα,αν και σε λιγότερο βαθμό!
    εναλλακτική βοήθεια,έχεις σκεφτεί;
    ομοιοπαθητική; βελονισμό;
    να είσαι σίγουρη ότι βοηθάνε!

  2. #17
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2014
    Posts
    2,752
    χρονια πολλα!! τι εννοεις γραφοντας οτι εχεις προβλημα στην ομιλια;;νομιζω οτι πρεπει να πας σε καποια λογοθεραπεια για ενηλικους

  3. #18
    Junior Member
    Join Date
    Jan 2016
    Posts
    20
    Diana δεν έχω ξανακούσει για ομοιοπαθητική ή βελονισμό για το πρόβλημά μου..σε τι βοηθάνε? μπορείς να με κατατοπίσεις?
    niko έχω κάνει για ένα μικρό διάστημα λογοθεραπεία όταν ήμουν μικρή (6-7 ετών) και αργότερα ως ενήλικη για 2 χρόνια..μπορώ να πω ότι βοήθησε αρκετά και βελτιώθηκε η ομιλία μου απλώς είναι αδύνατο να φτάσω ποτέ στο επιθυμητό σημείο, να μιλάω δηλαδή όπως ένας ακούοντας. Το χάνω απλώς στο σίγμα, μπορείς να πεις ότι ακούγομαι όπως ένας ψευδός άνθρωπος!

  4. #19
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2013
    Posts
    2,191
    Ναι ο βελονισμός συγκεκριμένα,θα σε βοηθήσει να ξεπεράσεις σχεδόν εντελώς το πρόβλημά σου.
    Εμπιστεύσου με και θα δεις διαφορά!

  5. #20
    Junior Member
    Join Date
    Jan 2016
    Posts
    20
    θα το ψάξω Diana! σ' ευχαριστώ πολύ!

  6. #21
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2013
    Posts
    1,820
    Καλησπερα σου μελος παλι καλα που με ακουστικα περιοριζεται το προβλημα σου καλο ειναι να συναντας ανθρωπους σε μερη χωρις φασαρια για να μπορειτε να μιλατε ανετα μιλησε κ στους δικους σου ανθρωπους κ λογικα θα καταλαβουν πανω απο ολα μην νιωθεις ασκημα για το προβλημα σου κ μην επιτρεπεις σε κανεναν να σε μειωνει κ εγω εχω ενα προβλημα στην ομιλια επειδη εχω την ταση να επαναλαμβανω αρκετα ζητημα που εκνευριζει πολλες φορες τους συνομιλητες μου οι οποιοι δεν γνωριζουν οτι ανηκω στο φασμα του αυτισμου

  7. #22
    Junior Member
    Join Date
    Jan 2016
    Posts
    20
    Καλησπέρα μυσπ! Γενικά δεν έχω αντιμετωπίσει ρατσιστική συμπεριφορά και έχω μεγαλώσει σε ένα πολύ "φυσιολογικό" περιβάλλον! Και αυτό που τελικά με προβληματίζει είναι μήπως θα έπρεπε να μεγαλώσω σε ένα πιο ειδικό περιβάλλον (πήγα σε κανονικό σχολείο και δεν έδωσα ποτέ ειδικές εξετάσεις στο σχολείο ή στο πανεπιστήμιο), ώστε να αποδεχτώ πλήρως το πρόβλημά μου! Οικογένεια, συγγενείς και ελάχιστοι φίλοι γνωρίζουν για το πρόβλημά μου, χωρίς όμως να το θίξω εγώ προσωπικά!

  8. #23
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2013
    Posts
    2,191
    Quote Originally Posted by SocialWorker91 View Post
    Καλησπέρα μυσπ! Γενικά δεν έχω αντιμετωπίσει ρατσιστική συμπεριφορά και έχω μεγαλώσει σε ένα πολύ "φυσιολογικό" περιβάλλον! Και αυτό που τελικά με προβληματίζει είναι μήπως θα έπρεπε να μεγαλώσω σε ένα πιο ειδικό περιβάλλον (πήγα σε κανονικό σχολείο και δεν έδωσα ποτέ ειδικές εξετάσεις στο σχολείο ή στο πανεπιστήμιο), ώστε να αποδεχτώ πλήρως το πρόβλημά μου! Οικογένεια, συγγενείς και ελάχιστοι φίλοι γνωρίζουν για το πρόβλημά μου, χωρίς όμως να το θίξω εγώ προσωπικά!
    Πώς γίνεται να το ξέρουν ελάχιστοι φίλοι,αφού έχεις εμφανές πρόβλημα ομιλίας και φοράς ακουστικό; Πώς το κρύβεις όλο αυτό;

  9. #24
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2014
    Posts
    2,752
    Quote Originally Posted by Diana1982 View Post
    Πώς γίνεται να το ξέρουν ελάχιστοι φίλοι,αφού έχεις εμφανές πρόβλημα ομιλίας και φοράς ακουστικό; Πώς το κρύβεις όλο αυτό;
    εγω καταλαβα οτι απλα ψευδιζει. αυτο το κανουν και ανθρωποι που δεν εχουν βαρηκοια το κανω και εγω...... τα ακουστικα με την σημερινη τεχνολογια ειναι πολυ μικρα δυσκολα τα βλεπεις εχει ενας θειος μου, αλλα δεν τον ενοχλησε ποτε ψυχολογικα ειναι αναλογα τον ανθρωπο......

  10. #25
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,678
    Κι εγω λιγο τι χανω τη μπαλλα αλλα δε μ απασχολει τρωω κ χυλοπιτεσ αλλα παω στισ ομορφεσ ετσι δε παω οπου κι οπου αφου νομιζουν οτι τισ κανω πλακα δε το πιστευουνε αλλα μ φερονται καλα μεχρι τωρα δεν εχω παραπονο κι εχω κανει κ μερικα χουνερια σε μερικεσ
    Φιλικά ο φτωχόΜπίνες της διπλανής πόρτας :)))

  11. #26
    Junior Member
    Join Date
    Jan 2016
    Posts
    20
    Αυτό ακριβώς που λέει ο nikos! έχω πάντα τα μαλλιά μου κάτω και είναι πολύ μικρά τα ακουστικά! και αν με γνωρίσεις θα καταλάβεις ότι κάτι δεν πάει καλά στην ομιλία αλλά οι περισσότεροι θα υποθέτουν ότι είμαι απλά ψευδή.. Εμένα πάντα με ενοχλούσε ψυχολογικά γιατί είναι κ πολύ μικρή η κοινωνία στην οποία ζω και γενικότερα οι περισσότεροι κρίνουν με μεγάλη ευκολία!

  12. #27
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,678
    Παντωσ μ φερονται καλα ουτε ξινιλεσ ουτε τιποτα μεχρι τωρα απλα χυλοπιτα αλλα αφου ειναι ομορφεσ τι να πεισ
    Φιλικά ο φτωχόΜπίνες της διπλανής πόρτας :)))

  13. #28
    Junior Member
    Join Date
    Jan 2016
    Posts
    20
    χαχα χυλόπιτες όλοι τρώνε, άσχετα από την ομορφιά εντάξει το ξέρω ότι και σε μένα δε θα αλλάξουν συμπεριφορά οι άνθρωποι γύρω μου, απλώς στο μυαλό μου είναι όλα και γι'αυτό θέλω να αλλάξω τον τρόπο σκέψης μου!

Page 2 of 2 FirstFirst 12

Tags for this Thread

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •