Φοβος για ΣΚΠ - Page 2
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 2 of 11 FirstFirst 1234 ... LastLast
Results 16 to 30 of 161
  1. #16
    Θα δεις ολα μια χαρα θα πανε, κρατα μας ενημερους. Δεν ξερω ρε γμτ μηπως τελικα τα χρειαζομαστε και εγω δεν μπορουσα να το διαννοηθω οτι μπορει να φτασω στο σημειο να παρω φαρμακα. Ασε που με εχουν τρελανει στις παρενεργειες. Εφτασα στο pick, μεχρι και στα εφημερευοντα πηγα στο ψυχιατρικο. Αυτο που δεν μπορουμε να ηρεμησουμε με τιποτα που θα παει δεν ξερω.

  2. #17
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2008
    Posts
    192
    Να σου στείλω τη μάνα μου αν είναι...θα αρχίσει τα δικά της και προκειμένου να μην την ακούς θα γίνεις περδίκι...να τώρα με έκραζε στο τηλ που εχω να πάω στο γιατρό και μου λεει έλα να σου πάρω ρούχα άστον τον γιατρό....συμπαράσταση μιλάμε!!!

  3. #18
    Quote Originally Posted by glamshine4ever View Post
    Να σου στείλω τη μάνα μου αν είναι...θα αρχίσει τα δικά της και προκειμένου να μην την ακούς θα γίνεις περδίκι...να τώρα με έκραζε στο τηλ που εχω να πάω στο γιατρό και μου λεει έλα να σου πάρω ρούχα άστον τον γιατρό....συμπαράσταση μιλάμε!!!
    Μηπως επειδη βαθια μεσα της νοιωθει οτι εισαι καλα; Εχουν προαισθημα οι μαμαδες. Τι σου ειπε τελικα ο γιατρος? Ασε με να μαντεψω.. Αγχος;

  4. #19
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2008
    Posts
    192
    Με εξέτασε και μου συνέστησε μαγνητική αυχένα...το μούδιασμα που νιώθω στο πρόσωπο στα μάγουλα κτλ είναι από το τρίδυμο νεύρο που μπορεί να σχετίζεται με τον αυχένα (μου τόνισε πως είναι άνευ σημασίας). Μου έγραψε χάπια να μην πονάω (όχι αγχολυτικά). Δε μίλησε για στρες καθόλου, γιατι πάει να αποκλείσει πρώτα τους παθολογικούς παράγοντες....οπότε θα πρέπει να κάνω τη μαγνητική

  5. #20
    Διαβαζω τωρα για το τριδυμο νευρο και εχω αγχωθει ακομα περισσοτερο για τους λογους που μπορει να του δημιουργηθει προβλημα. Ομως βλεπω οτι εχει οξυς πονους, δεν ειναι η ιδια συμπτωματολογια με τη δικια μας που εχουμε αυτο το εκαφρυ μυρμηγκιασμα. Μονο αυχενα σου εγραψε; Ας ελπισουμε οτι ειναι απο το αγχος, αν και εγω αδυνατω να το πιστεψω οτι μπορει να προερχονται ολα απο αυτο.

  6. #21
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2008
    Posts
    192
    Μου έγραψε αυχένα, σπονδυλική στήλη και μυελό....από ότι βλέπω στο παραπεμπτικο....οξυ πόνο έχω καμιά φορά αλλά όχι με διάρκεια......και γω δε νομιζω να είναι αγχος, κάτι έχει ερεθίσει τα νεύρα εκεί, γιατί εγώ πονάω και πίσω στην πλάτη (πονάω εννοώ νευρόπονος) αριστερά....και μου ειπε να μη σηκώνω βάρος καθόλου μέχρι να κάνω τις εξετάσεις μήπως έχει κάποιος σπόνδυλος μετακινηθεί...να σου πω φοβάμαι την εξέταση....και γενικά είμαι πολύ στεναχωρημένη

  7. #22
    Νομιζω μια ειναι αυτη αυχενα. Ποσο λεει γυρω στα 250 ευρω; Και εγω ειμαι στεναχωρημενος, σημερα δεν μπορουσα να σηκωθω απο το κρεβατι. Ουτε καν να φαω, τιποτα. Σε καταλαβαινω απολυτα. Ο νευροπονος μπορει να ειναι κατι ασχετο ομως.

  8. #23
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2008
    Posts
    192
    200 λέει και θα πληρώσω 35+...μην το βάζεις κάτω και σε ρίχνει στο κρεββάτι...δε ξέρω την ηλικία σου αλλά δώσε κουράγιο στον εαυτό σου και σήκω, εγώ μπορεί να υποφέρω εγώ ξέρω πόσο αλλά δουλεύω, κρατάω το σπίτι το παιδί....δεν αφήνω τα κεκτημένα μου. Μην παραιτείσαι από τη ζωή σήκω πάνω ούτο σι αλλως πονάς, ας πονάς στη θάλασσα στην ταβερνα στο σινεμά παρά στο κρεββάτι. ΄΄Εχω πάντα στο νου ένα γείτονα που ειχε ψυχολογικά και ειπε να ξαπλώσει μερικές μέρες και έμεινε σε ένα δωμάτιο 40 χρόνια!!! με εξάρτηση από ψυχοφάρμακα. Να αγαπάς εσένα........να σκέφτεσαι όσα έχεις καταφέρει και σήκω. Ο πονος θα δούμε από τι είναι, ότι και να είναι θα το δούμε.

  9. #24
    Κοπελα μου 34 ειμαι, δεν μπορω να με βοηθησω οταν προκειται για τετοια θεματα. Ειλικρινα λυγιζω. Σ ολα τα αλλα τη παλευω και στις πιο ακραιες συνθηκες, και με τις δουλειες και με ολα τα καταφερνω μονος μου, αυτο δεν μπορω να το ξεπερασω με τιποτα. Σημερα το πρωι ξυπνησα και πηγα και εκανα μαγνητικη και στον αυχενα. Ξοδευω ολα τα χρηματα που εχω εκει και δεν με νοιαζει κιολας. Πριν απο λιγο πηρα την γνωματευση και περασα και απο το πρωτο νευρολογο που ειχα παει να του την δειξω. Με το που περνω το χαρτι τα εχασα, μια ολοκληρη σελιδα Α3, Α4, Α5 και ολο παραξενες λεξεις. Λεω αυτο ηταν. Ψελιζω στην κοπελα στη γραμματεια, μηπως ειναι εδω κανας γιατρος να μου πει μια γνωμη, μου λεει ανεβα επανω, ανεβαινω λεω γιατρε μπορειτε να μου πειτε μια γνωμη γιατι δεν καταλαβαινω, μου λεει εχεις 3 κηλες στον αυχενα, λεω εχει σχεση με τη σκληρυνση μου λεει οχι αυτο ειναι ορθοπεδικο θεμα. Το χε πει και ενα παιδι πριν στα σχολια αυτο με τον αυχενα, αλλα ουτε που μου πηγαινε το μυαλο. Η μια κηλη ειναι μεγαλη, οι αλλες δυο πιο μικρες. Ηταν εκει και ενας γιατρος εκτος απο τον ακτινολογο-γιατρο, τον ρωτουσα διαφορα, θελει προσοχη γενικοτερα. Μετα πηρα τις μαγνητικες και τις πηγα στον νευρολογο το πρωτο του τα εδειξα, τον ρωτησα αν μπορει να ειναι το μουδιασμα (το οποιο δεν το νοιωθω αυτη τη στιγμη, δηλαδη εχουμε ξεφυγει εντελως!!!! αλλα πιστευω καπου εκει ειναι δεν εφυγε δια παντως) απο τον αυχενα, μου λεει κοιτα να δεις εκανες μαγνητικη στο κεφαλι, οτι και να ειναι δεν ειναι σοβαρο. Και ισως να εχει και δικιο. Θα συνεχισω μαλλον τα αντικαταθλιπτικα και τα αγχολιτικα γιατι νομιζω οτι σιγουρα δεν θα περασει ολο αυτο ετσι. Πηγα και στο κεντρο ψυχικης υγειας του δημου μου το πρωι, το οποιο πας και μιλας με ψυχολογο και θα αρχισω και εκει να κανω καμια συνεδρια απο την επομενη εβδομαδα. Χρειαζεται σιγουρα αν σκεφτεις οτι αυτη τη στιγμη φοραω ενα κολαρο στο λαιμο μου το οποιο ειχα απο παλια. Επισης δεν ξερω αν ο πονος στο ποδι μου ειναι απο τον αυχενα, δυσκολο μου φαινεται, ισως να ειναι απο τη μεση που παλιοτερα ειχα μεγαλο προβλημα και εκει ειχα κηλες και μου πιεζαν το ισχυακο νευρο και ποναγα στο ποδι, αλλα το αλλο οχι αυτο. Πολυς πονος τοτε εφυγε μετα απο χρονο+ με βελονισμο. Δεν το πιστευα, κι ομως ειχε κανει δουλεια. Ειναι και η δουλεια μου τετοια ειμαι γραφιστας, περναω 12 ωρες σ αυτη τη καρεκλα σε αθλια σταση σωματος, να κρατας λεει το σωμα σου σε καλη σταση, ενταξει δουλεψε εσυ καθε μερα 10+ ωρες πανω απο εναν υπολογιστη και ελα μετα να μου πεις αν μπορεις να κρατας τη σωστη σταση. Η να σηκωνεσαι και να κανεις βολτες στο ενδιαμεσω. Οκ, και να καθομαι αλλες δυο ωρες παραπανω για τις βολτες που κοβω. Να σου πω ηθελα και κατι αλλο, προσπαθησε να βαλεις μια καλη ενυδατικη στο μαγουλακι σου να δεις μηπως εχει κανα αποτελεσμα. Εμενα ειχε λιγο χθες, μη φανταστεις τιποτα τρελο μπορει να ηταν και placebo, αλλα ενα τσακ το χαλαρωσε.

  10. #25
    Ποτε θα πας για τη μαγνητικη?

  11. #26
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2008
    Posts
    192
    Τη Δευτέρα 25 γιατί θα λείπω την άλλη εβδομάδα σε ταξίδι. Οι κήλες δηλαδή τι είναι, τι πρέπει να κάνεις? Εμένα στο μούδιασμα με βοηθάει η τσιχλα το να μασάω τσίχλες...ενυδατική βάζω σαν κορίτσι και γω πρωι βράδυ ααα με βοηθάει και το να πλένω τα δόντια μου....τα έχω πεντακάθαρα 5 φορές την ημέρα χαχαχα

    Εσύ νομίζω να πάψεις να ανησυχείς γιατί έκανες ότι ήταν δυνατο από εξετάσεις...να τις δει και ένας καλός γιατρός και νομίζω να πάψεις να ασχολείσαι. Είναι και η δουλειά σου που είναι μοναχική και μπαίνεις στο λούκι των σκέψεων....

    θα κάνω τη μαγνητική να δω τι θα γίνει θα την πάω σε γιατρό και αν μου πει δεν είναι τίποτα θα βάλω μια τελεία γιατι στο τέλος θα διαλύσω ότι έχω φτιάξει, τον εαυτό μου, την οικογένεια μου, τους φίλους μου. Ότι κάτι έχω είμαι σίγουρη γιατί με ενοχλεί και το σαγόνι και οι κρόταφοι και στο στέρνο νοιώθω πίεση, το βράδυ όταν ξαπλώνω με ενοχλεί η σπονδυλικη μου στηλη, τα ποδια μου άσε είναι τόσα πολλά που κουράζομαι να τα γράφω, με κορυφαίο πως ξεραίνεται η γλώσσα μου στον υπνο και το πρωι δε τη νοιώθω.....πλέον δεν παραπονιέμαι σε κανεναν γιατί εχω γίνει γραφική. Με βλέπω στον καθρέφτη καμια φορά και με λυπάμαι....νοιωθω να έχω κάποια ασθένεια.

    πρόσφατα διάβασα μια ιστορία μιας κοπέλας που πονούσε στο πόδι για καιρό και πήγε και έκανε όλες τις εξετάσεις, πήγε στους καλύτερους γιατρούς για 7 χρόνια πήγαινε σε κάθε γιατρό που της έλεγαν και τελικά πέθανε από καρκίνο στο πόδι, που είχε και δεν το έβλεπαν στις εξετάσεις οι γιατροί, παρα ένας γιατρός κάπου στα Γιάννενα, όπου ήταν πλέον αργά είχαν περάσει τόσα χρόνια....αυτή η ιστορία με συγκλόνισε...η κοπέλα το έψαξε νωρίς αλλά δε βρέθηκε ένας να διαβάσει σωστά τις εξετάσεις....ο άντρας μου λεει ήταν άτυχη και να μη συγκρίνομαι μαζί της.....

  12. #27
    Μαλλον τιποτα δεν πρεπει να κανω αυτη τη στιγμη, οπως ειναι η σπονδυλικη μας στηλη αναμεσα στα κοκκαλα υπαρχει ενα σαν ζελε, οταν απο διαφορους λογους, κακη σταση σωματος, βαρη, ατυχηματα κτλ η ανατομια των κοκκαλων (δισκων) χαλαει και ερχονται κοντα το ενα στο αλλο, πιεζουν νευρα κτλ. Το ζελε που υπαρχει ενδιαμεσα συμπιεζεται και πεταγεται προς τα εξω και ακουμπαει νευρα και εχεις πονους και τα λοιπα. Εγω το ειχα αυτο στη μεση μου χτυπαγε νευρο και πονουσε πολυ το ποδι μου, αστα ασχημη περιοδος. Με ταλαιπωρησε πολυ. Τωρα εχω κατι παρομοιο στον αυχενα λογω της κακης στασης δουλειας, ομως δεν ποναω, ειχα πονεσει παλια μου ειπαν βγαλε μια απλη πλακα αλλα αυτη δεν δειχνει τιποτα περασε μετα απο λιγες μερες και το βρηκα τωρα στη μαγνητικη. Δεν ξερω αν φταιει αυτο για τα αλλα συμπτωματα θα δω και εναν ορθοπεδικο παλι σημερα να τον ρωτησω αν και δεν νομιζω, αλλα ξερω γω. Πρεπει να προσεχεις γενικοτερα τη σταση του σωματος.

    Αν σε ενοχλει και το σαγονι μπορει να ειναι κατι απο εκει, κανε τη μαγνητικη και θα δεις θα ειναι κατι πιο απλο απο ολα αυτα που φανταζεσαι. Πιστευω κατι θα εχει γινει εκει στα νευρα του στοματος, μπορει να τα τριζεις το βραδυ ή μπορει να τα πιεζεις λογω τους αγχους. Καποια κοπελα παλιοτερα σ αυτο το φορουμ ειχε πει οτι ειχε το ιδιο συμπτωμα και ηταν επειδη πιεζε τα δοντια της στον υπνο. Δεν ξερω. Απλα το λεω και αυτο.

    Καλα και εγω διαβαζω παρα πολλες ιστοριες τετοιες ειναι γεματο το διαδυκτιο για ενα καρο ασθενειες. Δεν ξερεις απο που να φυλαχτεις. Δεν ξερουμε και τι ειναι αγχος και τι οχι.

  13. #28
    Πως εισαι glamshine4ever?

  14. #29
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2008
    Posts
    192
    Χειρότερα θα έλεγα...το μούδιασμα δεν το εχω πια αλλά με ενοχλεί ή γλώσσα μου εχω πονοκέφαλο σαν ημικρανία και ελαφριά ζαλάδα.....αυτό που με τρομάζει είναι πως μπερδεύομαι στο λογο όχι έντονα αλλά συμβαίνει και με είχε ρωτήσει ο νευρολόγος αν εχω πρόβλημα στην ομιλιΑ τότε δεν είχα τωρα απέκτησα.....ειλικρινά κουραστικά παρα πολυ δε μπορώ να χαρώ τίποτα και ειμαι συ εχει μέσα στΑ νεύρανεύρα μου φταίνε.

  15. #30
    Quote Originally Posted by glamshine4ever View Post
    Χειρότερα θα έλεγα...το μούδιασμα δεν το εχω πια αλλά με ενοχλεί ή γλώσσα μου εχω πονοκέφαλο σαν ημικρανία και ελαφριά ζαλάδα.....αυτό που με τρομάζει είναι πως μπερδεύομαι στο λογο όχι έντονα αλλά συμβαίνει και με είχε ρωτήσει ο νευρολόγος αν εχω πρόβλημα στην ομιλιΑ τότε δεν είχα τωρα απέκτησα.....ειλικρινά κουραστικά παρα πολυ δε μπορώ να χαρώ τίποτα και ειμαι συ εχει μέσα στΑ νεύρανεύρα μου φταίνε.
    Ποσο σε καταλαβαινω, και εμενα αλλα με εχουν αρχισει τωρα, εχω και το μουδιασμα σε μικροτερο βαθμο νομιζω ή το συνηθισα, βουιζουν τα αυτια μου, και ποναει το ματι μου και το κολλυριο που μου εδωσαν δεν κανει τιποτα, και απο εκει που δεν ειχα τωρα εχω και floaters, κατι σαν τριχιτσες στο οπτικο μου πεδιο.

    Το μουδιασμα ετσι απλα εφυγε απο μονο του;

    Τι εννοεις μπερδευεις τα λογια σου; Θες να πεις κατι και λες κατι αλλο; Ή δεν θυμασαι; Αυτο μπορει να ειναι επειδη εχουμε πιεστει αρκετα.

    Και εγω δεν μπορω να ευχαριστηθω τιποτα..

Page 2 of 11 FirstFirst 1234 ... LastLast

Similar Threads

  1. ΦΟΒΟΣ ΦΟΒΟΣ ΦΟΒΟΣ ΓΙΑ ΤΗΝ ΚΑΡΔΙΑ ΜΟΥ,ΤΟΥΣ ΔΙΚΟΥΣ ΜΟΥ,ΤΟ ΜΕΛΛΟΝ ΜΟΥ...
    By POP in forum Ψυχαναγκασμοί - Ιδεοψυχαναγκαστική Διαταραχή
    Replies: 9
    Last Post: 19-10-2021, 21:15
  2. Φόβος.
    By Antreas MpR in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 16
    Last Post: 08-12-2014, 09:27
  3. φόβος...
    By sallonikios in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 6
    Last Post: 19-04-2012, 18:31
  4. ΦΟΒΟΣ και ΠΑΛΙ ΦΟΒΟΣ.
    By kan in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 11
    Last Post: 13-03-2012, 17:17
  5. Φόβος του ύπνου/Φόβος της καρδιάς/Έλεγχος αναπνοής
    By verde in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 2
    Last Post: 22-02-2012, 02:12

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •