Φοβος για ΣΚΠ
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 11 123 ... LastLast
Results 1 to 15 of 161
  1. #1

    Φοβος για ΣΚΠ

    Καλησπερα, γραφω πρωτη φορα αν και παρακολουθω το φορουμ χρονια, ειμαι 34 χρονων. Ολα αρχισαν οταν εχασα ξαφνικα στενο οικογενειακο μου προσωπο.
    Απο τοτε τα τελευταια χρονια ειμαι εμμονικος με τις ασθενειες, ολο νομιζω οτι κατι εχω. Βεβαια τα συμπτωματα υπαρχουν. Στην αρχη νομιζα για καρκινο στο πνευμονα επειδη καπνιζα παρα πολλα χρονια, εκανα πλακες μεχρι και αξονικη επειδη ειχα κατι τσιμπηματα και πονους στο στηθος, μετα ετυχε να φτυσω απυροελαχιστο αιμα σαν μια πολυ μικρη κουκιδα μερικες φορες, ειπα αιμοπτυση ετρεχα στα νοσοκομεια και στους γιατρους, μετα φοβομουν οτι η ακτινοβολια της αξονικης ειναι, που ειναι, παρα πολυ μεγαλη, και φοβομουν παρα πολυ, διαβαζα, εψαχνα στο ιντερνετ. Μετα οτι εχω aids, αν και ειχα κανει εξετασεις και δεν κανω αστατη ζωη γενικα, πηρα τηλεφωνο τη γραμμη και με καθυσηχασαν.
    Το τελευταιο μηνα εχω ενα πονο σαν καψιμο στο ποδι, τωρα ειναι λιγο καλυτερα, μπηκα και ειδα οτι ειναι συμπτωμα της ΣΚΠ, το καψιμο. Απο τοτε δεν μπορω να ησυχασω. Πηγα σε ορθοπεδικο μου ειπε δεν βλεπει κατι, σε δερματολογο το ιδιο και μετα σε δυο νευρολογους ο ενας μου εγραψε να κανω μαγνητικη στο κεφαλι για να ησυχασω οπως μου ειπε απο το φοβο για σκπ, την εκανα ηταν καθαρη. Μετα διαβαζω οτι δεν φτανει μονο αυτη πρεπει να κανεις και αλλες μαγνητικες. Ξυπναω δυο μερες μετα και βλεπω κατι σαν τριχουλες στο οπτικο μου πεδιο, στα ματια μου, floaters λεγονται στα αγγλικα και φοβαμαι οτι μπορει να εχει και αυτο σχεση. Πηγα στον οφθαλμιατρο μου εκανε βυθοσκοπηση νομιζω ετσι λεγεται, μου ειπε δεν εχω κατι και δεν εχει σχεση αυτο με τη σκληρυνση. Απο χθες ρε παιδια νοιωθω το κεφαλι μου να μουδιαζει πισω αριστερα και σαν να με τραβαει μεχρι το μαγουλο. Πηγα σε ψυχιατρο πριν μια βδομαδα που εδωσε σεροξατ και ζαναξ τα οποια αρχισα πριν μερικες μερες.
    Ρε παιδια, ειναι δυνατον ολα αυτα να ειναι του μυαλου μου και το ελαφρυ μουδιασμα στο κεφαλι και προσωπο αριστερα, και οι τριχιτσες στα ματια μου τυχαιες και ο πονος τωρα οχι σαν καψιμο πια, σαν πονος εκει που ειναι το καλαμι απο την εξωτερικη πλευρα, να μην εχουν σχεση;
    Σας εχει τυχει τιποτα αναλογο εσας; Δεν ξερω τι να κανω πια..
    Last edited by NikosK; 08-01-2016 at 13:45.

  2. #2
    Banned
    Join Date
    Feb 2013
    Location
    Thessaloniki
    Posts
    1,545
    Quote Originally Posted by NikosK View Post
    Καλησπερα, γραφω πρωτη φορα αν και παρακολουθω το φορουμ χρονια, ειμαι 34 χρονων. Ολα αρχισαν οταν εχασα ξαφνικα στενο οικογενειακο μου προσωπο.
    Απο τοτε τα τελευταια χρονια ειμαι εμμονικος με τις ασθενειες, ολο νομιζω οτι κατι εχω. Βεβαια τα συμπτωματα υπαρχουν. Στην αρχη νομιζα για καρκινο στο πνευμονα επειδη καπνιζα παρα πολλα χρονια, εκανα πλακες μεχρι και αξονικη επειδη ειχα κατι τσιμπηματα και πονους στο στηθος, μετα ετυχε να φτυσω απυροελαχιστο αιμα σαν μια πολυ μικρη κουκιδα μερικες φορες, ειπα αιμοπτυση ετρεχα στα νοσοκομεια και στους γιατρους, μετα φοβομουν οτι η ακτινοβολια της αξονικης ειναι, που ειναι, παρα πολυ μεγαλη, και φοβομουν παρα πολυ, διαβαζα, εψαχνα στο ιντερνετ. Μετα οτι εχω aids, αν και ειχα κανει εξετασεις και δεν κανω αστατη ζωη γενικα, πηρα τηλεφωνο τη γραμμη και με καθυσηχασαν.
    Το τελευταιο μηνα εχω ενα πονο σαν καψιμο στο ποδι, τωρα ειναι λιγο καλυτερα, μπηκα και ειδα οτι ειναι συμπτωμα της ΣΚΠ, το καψιμο. Απο τοτε δεν μπορω να ησυχασω. Πηγα σε ορθοπεδικο μου ειπε δεν βλεπει κατι, σε δερματολογο το ιδιο και μετα σε δυο νευρολογους ο ενας μου εγραψε να κανω μαγνητικη στο κεφαλι για να ησυχασω οπως μου ειπε απο το φοβο για σκπ, την εκανα ηταν καθαρη. Μετα διαβαζω οτι δεν φτανει μονο αυτη πρεπει να κανεις και αλλες μαγνητικες. Ξυπναω δυο μερες μετα και βλεπω κατι σαν τριχουλες στο οπτικο μου πεδιο, στα ματια μου, floaters λεγονται στα αγγλικα και φοβαμαι οτι μπορει να εχει και αυτο σχεση. Πηγα στον οφθαλμιατρο μου εκανε βυθοσκοπηση νομιζω ετσι λεγεται, μου ειπε δεν εχω κατι και δεν εχει σχεση αυτο με τη σκληρυνση. Απο χθες ρε παιδια νοιωθω το κεφαλι μου να μουδιαζει πισω αριστερα και σαν να με τραβαει μεχρι το μαγουλο. Πηγα σε ψυχιατρο πριν μια βδομαδα που εδωσε σεροξατ και ζαναξ τα οποια αρχισα πριν μερικες μερες.
    Ρε παιδια, ειναι δυνατον ολα αυτα να ειναι του μυαλου μου και το ελαφρυ μουδιασμα στο κεφαλι και προσωπο αριστερα, και οι τριχιτσες στα ματια μου τυχαιες και ο πονος τωρα οχι σαν καψιμο πια, σαν πονος εκει που ειναι το καλαμι απο την εξωτερικη πλευρα, να μην εχουν σχεση;
    Σας εχει τυχει τιποτα αναλογο εσας; Δεν ξερω τι να κανω πια..
    Καλησπέρα
    Να σταματήσεις να ψάχνεις στο ίντερνετ και να ακούς ΜΟΝΟ την άποψη των γιατρών.Είναι γνωστό ότι στο ίντερνετ γράφει ο καθένας το μακρύ του και το κοντό του.Επίσης αν βάλεις 100 ανθρώπους να διαβάσουν στο ίντερνετ τα συμπτώματα μιας ασθένειας,οι 95 από αυτούς θα νομίζουν πως πάσχουν γιατί νομίζουν πως έχουν ένα από ΤΑ ΠΟΛΛΑ που αναφέροντε σε κάθε ασθένεια.Αυτό συνήθως συμβαίνει γιατί αναφέρονται όλα πολύ γενικά.Κάτι σαν τα ζώδια,χωρίς να θέλω να κοροιδέψω.Εγώ έτσι το βλέπω.
    Και κάτι τελευταίο.Αν διαβάσει κανείς το ποστ σου,θα καταλάβει πως μιλάει μόνο για ανίατες ασθένειες,ασθένειες δηλαδή που δεν μπορούν να θεραπευτούν και η αναμονή στο να μάθεις αν έχεις κάποια από αυτές ή όχι,είναι στην ουσία αυτή που σε σκοτώνει.Σήμερα είναι η ΣΚΠ,χθες το AIDS,προχθές ο καρκίνος.Κάποιος ψυχολόγος εδώ μπορεί να σου πει για τον φόβο του θανάτου ή κάτι παρόμοιο.Αυτό που έχω να σου πω εγώ είναι να σταματήσεις να διαβάζεις για συμπτώματα στο ιντερνετ γιατί σου κάνουνε κακό και το ένα θα φέρνει το άλλο μέχρι τη στιγμή που θα αρρώστησεις μόνο στην ιδέα ότι μπορεί να αρρώστησεις.

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2010
    Location
    ΑΘΗΝΑ
    Posts
    4,537
    δεν εχεις τιποτα..εχεις απλα υποχονδριαση..παρε τα φαρμακα που ειπε ο ψυχιατρος κ αν μπορεσεις οικονομικα ξεκινα ψυχοθεραπεια..+ μη διαβαζεις τιποτα απο το νετ..θα σου δωσω ενα παραδειγμα..εδω κ 7 μερες το ματι μου "πεταει"...μπηκα κ διαβασα τι ειναι..κ λεει οτι αν πεταει πολλες μερες πανω απο 1 μερα δηλαδη...τοτε ειναι συμπτωμα ΣΚΠ. εγω επειδη δεν ειμαι υποχονδρια καθολου..γελασα..λεω κοιτα να δεις ρε παιδι μου αν το διαβασει αυτοτ καποιος υποχονδριος πραγματικα την πατησε.απο τοτε που βγηκε το νετ..πλουτισαν οι γιατροι..
    το πιθανοτερο ειναι οτι ολα αυτα που εχεις ειναι απο στρες κ εκδηλωνονται με μουδιασματα στο κεφαλι κλπ..γι αυτο μεινε πιστος στην θεραπεια σου κ εμποδισε με καθε τροπο τον εαυτο σου να κοιταει το νετ κ να googlaρει..οκ??

  4. #4
    Σας ευχαριστω ρε παιδια, αυτο προσπαθω να κανω, αλλα ειναι πραγματικα δυσκολο. Τωρα βεβαια τα εχω διαβασει ολα, ωρες ατελειωτες σε φορουμ εχω γινει εξπερ δεν χρειαζεται να διαβασω και τιποτα αλλο. Σημερα ολη τη μερα ειμαι στο κρεβατι, δεν αντεχω να σηκωθω πανω απο θεμα ψυχολογιας και αυτο το κεφαλι το νιωθω ακομα σαν να ειναι μουδιασμενο σε ενα σημειο κοντα στο αυτι απο πισω..

  5. #5
    Απλα ηθελα να ξερω αν αντιμετωπιζουν και αλλοι αυτα τα συμπτωματα, εχω αναγκη να το συζητησω αυτο με ατομα που πιθανως να εχουν νοιωσει τα ιδια..
    Last edited by NikosK; 08-01-2016 at 19:03.

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2015
    Posts
    675
    Πω, ναι, μη διαβάζεις στο internet συμπτώματα, μπορεί και να τα πάθεις!!! :P Εγώ όσες φορές το έκανα (την πάτησα μια φορά προ τετραετίας και πρόσφατα ξανά έψαξα) βλασφήμησα την ώρα και τη στιγμή. A, και αυτά που περιγράφεις δεν είναι συμπτώματα της ΣΚΠ, ξέρω από τη μαμά μου που την έχει πάνω από 30 χρόνια και είναι μια χαρά (αν εξαιρέσεις κάποια προβλήματα στη βάδιση που προκάλεσε με το μυαλό της)... Όλα είναι θέμα μυαλού και το πιθανότερο είναι να έχεις σωματοποιήσει το άγχος σου για τις αρρώστιες + το ότι είσαι καλυμμένος με τη μαγνητική.

  7. #7
    Μακαρι, απλα διαβαζα στο ιντερνετ οτι μπορει να μη το δειξει η μαγνητικη εγκεφαλου και να θελει κ αλλες μαγνητικες. Αυτο που δεν μου περναει το ελαφρυ σαν μουδιασμα στην αριστερα πλευρα του κεφαλιου και λιγο στο μαγουλο με τρελαινει. Το εχει νιωσει κανεις αλλος και να βασιζεται σε υπερμετρο ή συσσωρευμενο αγχος;

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2015
    Posts
    271
    Το ίντερνετ δεν μπορεί να βγάλει διάγνωση περισσότερο μπερδεύει, μπορούν αυτά που λες να τα προκαλέσει κάποια ψυχική διαταραχή αλλά εγώ με όσα λες θα κοιτούσα τη σπονδυλική μου στήλη, αυχένα πλάτη μέση όλα και θα έκανα ελαφρά γυμναστική, περπάτημα κολύμπι όχι κάτι άλλο. Γενικώς δεν ακούγεται κάτι ανησυχητικό ούτε και για αγωγή ψυχιατρική εκτός και αν πανικοβάλλεσαι τόσο πολύ. Και η μαγνητική που ήδη έκανες αρκεί για την ώρα.

  9. #9
    Member
    Join Date
    Nov 2015
    Location
    Athens
    Posts
    87
    Quote Originally Posted by NikosK View Post
    Μακαρι, απλα διαβαζα στο ιντερνετ οτι μπορει να μη το δειξει η μαγνητικη εγκεφαλου και να θελει κ αλλες μαγνητικες. Αυτο που δεν μου περναει το ελαφρυ σαν μουδιασμα στην αριστερα πλευρα του κεφαλιου και λιγο στο μαγουλο με τρελαινει. Το εχει νιωσει κανεις αλλος και να βασιζεται σε υπερμετρο ή συσσωρευμενο αγχος;
    Αυτό το ελαφρύ σκύρτημα-μούδιασμα στο αριστερό πίσω μέρος του κεφαλιού και στο αριστερό μάγουλο κάποιες φορές το νιώθω και εγώ κάποιες φορές, είναι μάλιστα νέο απόκτημα καθώς μέχρι πριν μερικές μέρες δεν είχα τέτοιο σύμπτωμα.. δεν διαρκεί σε μένα ευτυχώς πολύ... Όλα αυτά είναι από έντονη ψυχολογική πίεση, δηλαδή άγχος και στρες φίλε μου μη το ψάχνεις περαιτέρω... Εφόσον έχουμε κάνει βασικές παθολογικές και μικροβιολογικές εξετάσεις είμαστε μια χαρά. Το άγχος είναι άτιμο πράγμα...

  10. #10
    Κανεις αλλος που θα εχει νοιωσει αυτο το μουδιασμα στο μαγουλο/κεφαλι? Καπου διαβαζα οτι μπορει να ειναι απο το σφηξιμο των δοντιων.

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2008
    Posts
    192
    Εδώ εγώ, έχω ακριβώς αυτό που λες σφύξιμο-μουδιασμα στην αριστερη πλευρα του κεφαλιού μέχρι και μάγουλο. Μερικές φορές και ούλα και γλώσσα...Σε αντίθεση με σένα δεν έχω πάει σε κανέναν γιατρό, περίμενα να μου περάσει αλλά έχει περάσει 1+ μήνας οπότε ίσως είναι καιρός να πάω να δω. Συνδιαστικά με πονάει και το στήθος καμιά φορά ή η ωμοπλάτη (σαν νεύρο) μέχρι και το αριστερό πόδι. Το χειρότερο συναίσθημα είναι το μόύδιασμα στο μάγουλο...δε το αντέχω μου φέρνει εκνευρισμό και με κάνει να θέλω να μην κάνω τίποτα....σκέψου πόσο δύσκολο είναι που έχω ένα μικρό κοριτσάκι, ένα σκυλάκι και έναν σύζηγο που έχει κουραστεί να ακουει πως έχω το ένα και το άλλο....

  12. #12
    Ωχ και εσυ σαν και εμενα εισαι. Μονιμα το εχεις? Εμενα οταν κανω μπανιο περναει λιγακι. Αυτο το σφυξιμο ετσι το νοιωθω και εγω.. Εισαι πιεσμενη ψυχολογικα? Εγω πολυ. Και εγω το εχω τωρα μερικες μερες και τωρα που γραφω το αισθανομαι λιγο. Και εγω ξυπναω το πρωι και το πρωτο που σκεφτομαι ειναι αυτο αν θα το εχω και σημερα ή οχι.

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2008
    Posts
    192
    Το ίδιο και εγώ, η πρωτη σκέψη μου το πρωι είναι θα το έχω ή όχι? και με πιάνει κατα τις 8.30 το πρωι....το νοιώθω μόνιμα, έχω προσπαθήσει να βγω εξω με παρέα, με την οικογένεια, σε θέατρα όπου θες αυτό εκεί. Πάντα είμαι πιεσμένη ψυχολογικά δυστυχώς....με πιάνουν και τα κλάματα για άσχετα θέματα και αυτό που με έστειλε σήμερα ήταν η κόρη μου που μου είπε, μαμά πως κάνεις αυτό το φαί για να ξέρω να το κάνω όταν μεγαλώσω...και σκέφτηκα ότι θα πεθάνω σε συνδιασμό με το σκύλο μου που τώρα τελευταία δε ξεκολάει από πάνω μου....τραγικά όλα αυτά ακούγονται πλέον δε μπορω να μιλήσω σε κανέναν παρά μόνο σε αυτο το forum.

  14. #14
    Δεν μπορεις να καταλαβεις το ποσο σε καταλαβαινω.. Και εγω μια απο τα ιδια, σε ποιον να πω και τι που νομιζουν οτι τους κοροιδευουμε.. Πρεπει να δοσουμε στον ευατο μας τη δυνατοτητα να ξεαγχωθουμε γαμωτο για να δουμε αν ολα αυτα πηγαζουν απο το αγχος ή οχι. Εισαι καλυτερα; Τι κανεις; Εγω τωρα αρχισα και τα ψυχοφαρμακα, πρωτη φορα στη ζωη μου..

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2008
    Posts
    192
    Σήμερα εχω ραντεβού με νευρολόγο, να δούμε τι θα μου πει...δεν έχω ξαναπάει εκτός μια φορά στα 22 μου που ειχα πονοκεφαλους για πολλους μήνες και ο μόνο λόγος που ήθελα να πάω ήταν για να μου γράψει μαγνητική και εκείνος μιλούσε για φάρμακα. Η μαμα μου τότε έγινε Τουρκος που λέμε, άρχισε να φωνάζει να σπάει να κάνει διάφορα, δεμπορούσε να δεχτεί πως θα παίρνω φάρμακα από 22...... και ενώ ημουν πολύ χάλια αυτή της η αντίδραση με ξύπνησε και έγινα περδίκι!

    Τα ίδια είμαι με εξαίρεση χτες που ήμουν λίγο καλύτερα, σήμερα στη δουλειά πάλι το μούδιασμα εκεί....φιλαράκια.

Page 1 of 11 123 ... LastLast

Similar Threads

  1. ΦΟΒΟΣ ΦΟΒΟΣ ΦΟΒΟΣ ΓΙΑ ΤΗΝ ΚΑΡΔΙΑ ΜΟΥ,ΤΟΥΣ ΔΙΚΟΥΣ ΜΟΥ,ΤΟ ΜΕΛΛΟΝ ΜΟΥ...
    By POP in forum Ψυχαναγκασμοί - Ιδεοψυχαναγκαστική Διαταραχή
    Replies: 9
    Last Post: 19-10-2021, 20:15
  2. Φόβος.
    By Antreas MpR in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 16
    Last Post: 08-12-2014, 08:27
  3. φόβος...
    By sallonikios in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 6
    Last Post: 19-04-2012, 17:31
  4. ΦΟΒΟΣ και ΠΑΛΙ ΦΟΒΟΣ.
    By kan in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 11
    Last Post: 13-03-2012, 16:17
  5. Φόβος του ύπνου/Φόβος της καρδιάς/Έλεγχος αναπνοής
    By verde in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 2
    Last Post: 22-02-2012, 01:12

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •