Φοβαμαι να παρω τα χαπια
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 27
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    May 2014
    Posts
    115

    Φοβαμαι να παρω τα χαπια

    Φοβαμαι ρε παιδια να παρω τα χαπια που μου εδωσε ο ψυχιατρος...Νομιζω οτι θα παθω κατι αμα τα παρω...μου ειπε οτι τα μονο συμπτωματα θα ειναι ξηροστομια και θα νιωθω ενα κενο στο στομαχι...λες και ειναι αδειο..

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2015
    Posts
    675
    Δεν πρόκειται να πάθεις τίποτα! Όντως στην αρχή έχουν κάποια συμπτώματα, μερικά εκ των οποίων είναι πράγματι πολύ ενοχλητικά (άγχος, έντονη ανησυχία, υπνηλία, αϋπνία, ναυτία κλπ), αλλά είναι παροδικά και εντελώς αθώα. Αν δεν έχεις πρόβλημα με αυτά, ξεκίνα την αγωγή. Ποιά σου έδωσε, αν επιτρέπεται;

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    May 2014
    Posts
    115
    serolux μισο για 4 μερες και μετα ολοκληρο

  4. #4
    Banned
    Join Date
    Aug 2015
    Location
    νησια bora bora
    Posts
    4,715
    αν δεν νιωθεις ανετα με τα χαπια μην τα πάρεις!..ξανα συζητα το με τον ψυχοθεραπευτη σου για καποια αλλη λυση... αν δεν μπορει να σου βρει αλλαξε γιατρο και αν και ο επομενος επιμεινει στα χαπια ..τοτε ξανασκεψου το!.. αλλα μην καταπίνεις οτι σου δινουν αν δεν συμφωνεις απόλυτα σε αυτο!!!

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    May 2014
    Posts
    115
    μου ειπε να παρω τα χαπια για να "χαλαρωσω" ενα διαστημα...Επισης δεν θα με βοηθησει τελικα δωρεαν που ελεγε απλως μου εδωσε το τηλεφωνο ενος κεντρου ψυχικης υγειας και μου ειπε να κλεισω ραντεβου ετσι ωστε σε 18 συνεδριες και μαζι με τα χαπια να ξεπερασω το προβλημα μου

  6. #6
    Banned
    Join Date
    Aug 2015
    Location
    νησια bora bora
    Posts
    4,715
    μια χαρα! πάρε τηλέφωνο και κλεισε ραντεβου .. 18 συνεδρίες μπορει να ειναι οσες χρειαζεσαι για να αποφασίσεις τι ειδους θεραπεια θες να ακολουθησεις!... ενημερωσου οσο πιο αναλυτικα για το προβλημά σου και ψαξτο και μόνος σου .
    δεν μου αρεσουν οι γιατροι που αλλα ταζουν και αλλα κάνουν !!...

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    May 2014
    Posts
    115
    και εμενα δεν μου αρεσουν αλλα δεν μπορω να τον κατηγορησω γιατι 18 συνεδριες ειναι πολλες αμα σκεφτεις οτι παιρνει 50 ευρω στην καθε μια..Για το κεντρο μου ειπε οτι θα κανουν 3-4 μηνες για να με παρουν τηλεφωνο και να κλεισουμε ραντεβου γιατι εχει μεγαλη αναμονη

  8. #8
    Banned
    Join Date
    Aug 2015
    Location
    νησια bora bora
    Posts
    4,715
    αφου δεν μπορεις ρε φιλε πες του, τι μου ταζεις οτι μπορεις?... 3-4 μηνες???? σοβαρα?? ειχα την εντυπωση απο αλλα μελη οτι ήταν πιο απλα τα πράγματα... κριμα!..οχι χρειαζεσαι κατι πιο αμεσο... υπάρχουν ψυχολογοι με 30ε.. για 1-2 φορες τον μηνα μπορεις ?

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    May 2014
    Posts
    115
    δεν μπορω δεν εχω λεφτα τι να κανω θα περιμενω δεν εχω και αλλη επιλογη

  10. #10
    Banned
    Join Date
    Aug 2015
    Location
    νησια bora bora
    Posts
    4,715
    μακαρι ολα να πάνε καλα φιλε μου!..

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2015
    Posts
    180
    πάντως και εμένα δεν μου άρεσε αυτή η εξέλιξη. Πώς να μην είναι μετά κανείς επιφυλακτικός απέναντι στη συνταγογράφηση των γιατρών και στα κίνητρά τους; με το καλημέρα "πάρε αυτό, πάρε εκείνο".

    και εγώ τα φοβάμαι τα χάπια, και για αυτό δεν τα πήρα, δεν μπορώ να πω ότι είμαι καλά όμως. και τα συμπτώματα δεν ξέρω αν είναι τόσο αθώα, όπως γράφει παραπάνω, γιατί μεταξύ άλλων αναφέρει και την έντονη ανησυχία, πόσο αθώα είναι αυτή; όσοι έχουμε ανάλογες εμπειρίες ξέρουμε...βέβαια, από το να ζούμε σα ζόμπι. Αλλά, εγγυώνται αποτέλεσμα ή κερδίζεις 2, χάνεις 10 που λένε;

    Ξέρετε εμπειρίες από ζολόφτ και ζυπρέξα, παρεμπιπτόντως;

    Εγώ θα έλεγα Βασίλη19 να κλέισεις το ραντεβού και να πάρεις κάποιο βιβλίο αυτοβοήθειας μέχρι τότε ή να ψάξεις άρθρα στο Ίντερνετ

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    May 2014
    Posts
    115
    να σας πω την αληθεια εαν δεν υπηρχε ο στρατος στην ζωη μου δεν θα πηγαινα σε κανεναν ψυχιατρο καθως κουτσα στραβα τα καταφερνω με τα συμπτωματα που εχω..Ομως ο στρατος τα αλλαζει ολα..Τα χαπια φυσικα και δεν θα τα παρω οχι μονο γιατι φοβαμαι αλλα δεν μπορω να πηγαινω 1 φορα σε εναν ψυχιατρο και να μου δινει κατευθειαν αντικαταθληπτικα χωρις να εχουμε δουλεψει..χωρις να δει αμα μπορω να το ξεπερασω μονος μου το προβλημα...γι αυτο θα περιμενω να με παρουν τηλεφωνο απο το Κεντρο..

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2015
    Posts
    180
    και εγώ ακριβώς την ίδια σκέψη είχα κάνει... ρε μεγάλε, λέω, πότε πρόλαβες σε 50 λεπτά να μου πεις ότι αυτό και εκείνο είναι για μένα. και μετά ,τι ; τώρα όσο για τον στρατό μια από τα ίδια. και εγώ είναι να πάω, αλλά...

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2015
    Posts
    675
    Αθώα τα χαρακτήρισα γιατί κάποια στιγμή υποχωρούν, αλλά σίγουρα ενοχλητικά για κάποιον που υποφέρει από άγχος. Πάντως κάτι άλλο πέρα από αυτό δεν μπορούν να του προκαλέσουν. Κι εγώ πήρα δυο μέρες seropram για τις φοβίες μου (μισό χάπι) και μου προκάλεσε ανησυχία, τα βράδια δεν μπορούσα να ηρεμήσω και έτσι διέκοψα την αγωγή σε συνεννόηση με την γιατρό μου. Βασίλη, αν μπορείς να το αντιμετωπίσεις χωρίς χάπια ακόμα καλύτερα, αλλά το διάστημα της αναμονής είναι μεγάλο και ίσως ένα βοήθημα να καταπραΰνει τα συμπτώματα του άγχους. Αν κρίνεις ότι δε βοηθάει ή φέρνει τα αντίθετα αποτελέσματα, συζήτησέ το με τον γιατρό που σου τα έγραψε και ζήτα του να σου αλλάξει αγωγή ή να βρει μια προσωρινή λύση. Έχει ευθύνη απέναντι στον ασθενή του και ας μην έχεις την οικονομική δυνατότητα, τι πρέπει δηλαδή να μείνεις αβοήθητος;

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    May 2014
    Posts
    115
    Quote Originally Posted by psy me View Post
    και εγώ ακριβώς την ίδια σκέψη είχα κάνει... ρε μεγάλε, λέω, πότε πρόλαβες σε 50 λεπτά να μου πεις ότι αυτό και εκείνο είναι για μένα. και μετά ,τι ; τώρα όσο για τον στρατό μια από τα ίδια. και εγώ είναι να πάω, αλλά...
    αν δεν παρω βοηθεια δυσκολα να βγαλω στρατο

Page 1 of 2 12 LastLast

Similar Threads

  1. Τη γνώμη σας, να πάρω ή να μη πάρω χάπια.
    By marstay in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 56
    Last Post: 02-03-2016, 16:56
  2. φοβαμαι να παρω τη θεραπεια μου
    By hapydays in forum Σωματόμορφες Διαταραχές (Υποχονδρίαση, Αρρωστοφοβία κτλ)
    Replies: 21
    Last Post: 15-08-2014, 21:07
  3. φοβάμαι να πάρω φάρμακα.
    By thanasisGR in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 52
    Last Post: 10-09-2011, 04:16
  4. Abilify.Φοβαμαι να το παρω!!!
    By afrula in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 17
    Last Post: 16-07-2009, 22:24
  5. Φοβαμαι να παρω αντικαταθλιπτικα!!!!
    By spiral_architect in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 22
    Last Post: 22-02-2007, 17:46

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •