Ενδοοικογενειακη Βια - Page 2
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 2 of 3 FirstFirst 123 LastLast
Results 16 to 30 of 32
  1. #16
    Μαρία θέλω πραγματικά να σου ευχηθώ μέσα από την καρδιά μου να περάσεις στην σχολή που επιθυμείς, να βάλεις τον καλύτερο σου εαυτό και να πετύχεις τους στόχους σου, γιατί είμαι σίγουρος ότι διαθέτεις πολύ δύναμη μέσα σου και να βρεθείς επιτέλους μακρυά από εκεί που δεν σε εκτιμούν και σε συμπεριφέρονται όχι σαν ζώο, γιατί και τα ζώα έχουν ζωή αλλά σαν σάκο του μποξ. Να βρεθείς μακρυά από αυτούς που πιστεύουν ότι πάνω σου μπορούν να βγάζουν όλα τους τα ψυχολογικά τους. Μου είναι δύσκολο να σου ζητήσω να κάνεις υπομονή και να επιβιώσεις σε αυτό το βίαιο περιβάλλον που ζεις αλλά ξέρω ότι θα το κάνεις γιατί έχεις όνειρα, έχεις στόχους, έχεις φιλοδοξίες και για κανέναν δεν αξίζει να τα παρατήσεις όλα αυτά. Με συγκινείς και δεν συγκινούμαι εύκολα γιατί μόλις χθες με αφορμή μια παρόμοια υπόθεση που προέκυψε στην δουλειά μου έλεγα στον εαυτό μου πόσο λίγος και αδύναμος είμαι μπροστά σε όλους αυτούς τους ανθρώπους που βιώνουν την κακοποίηση στο ίδιο τους το σώμα και παρόλα αυτά δεν το βάζουν κάτω...παλεύουν για την δική τους ζωή και πάντα βγαίνουν νικητές !!! Βέβαια στην υπόθεση που σου λέω επειδή υπήρχε και βιασμός στην μέση, έφτασα σε σημείο να νοικιάσω σπίτι στην κοπέλα με δικά μου χρήματα για να μην μένει με τους γονείς της και έχω ορκιστεί ότι αν δεν τον δω να σαπίζει πίσω από τα κάγκελα της φυλακής δεν θα ξανακοιμηθώ κανένα βράδυ ήσυχος !!! Τώρα βέβαια τι σε αφορά εσένα αυτή η ιστορία θα μου πεις ? Δεν σε αφορά αλλά όταν φορτίζομαι συναισθηματικά μου κάνει καλό να τα γράφω κάπου. Συγγνώμη εκ των προτέρων για το off topic του θέματος.

  2. #17
    Quote Originally Posted by MariaLo View Post
    Εγω αυτο που σκεφτομαι να κανω ειναι μολις τελειωσω με τις πανελληνιες (ακομα κι αν δεν περασω καπου) να βρω καποιο τροπο να φυγω απο το σπιτι ..αλλα φοβαμαι πολυ οτι δεν θα μπορω να σταθω στα ποδια μου
    Να σταθείς στα πόδια σου εννοείς οικονομικά ; Και εμεις τι κάνουμε εδω ? Τραχανά απλώνουμε ή κανέναν χαρταετό πετάμε ? Καταρχήν δεν πρόκειται να αποτύχεις αλλά και σε αυτό το απευκταίο σενάριο να οδηγηθείς μέχρι τότε θα έχουμε πει τόσα πολλά εδω που σχεδόν θα γνωριζόμαστε λίγο πολύ μεταξύ μας και θα βρούμε τρόπο να σε βοηθήσουμε. Εσυ να είσαι αισιόδοξη ότι όλα θα πάνε καλά και να πεις το αγόρι σου να σε προσέχει γιατί πρέπει να είσαι λίρα εκατό...αν και πιστεύω το ξέρει ήδη αυτό

  3. #18
    Banned
    Join Date
    Aug 2015
    Location
    νησια bora bora
    Posts
    4,715
    καλημερα κοριτσι μου, πήρες τηλεφωνο την γραμμη που σου εστειλα? ενημερωθηκες?

  4. #19
    Member
    Join Date
    Dec 2015
    Posts
    35
    @=Försvarsadvokat
    Δεν πειραζει που βγηκες off topic..σε ευχαριστω για την δυναμη που μου εδωσες..κι οσον αφορα την οικονομικη στηριξη εννοω οτι δεν εχω δουλεψει ποτέ ξανα στη ζωη μου..κι οσο να 'ναι το φοβαμαι αυτο το κομματι ...επισης, αν θελησω καποτε να φυγω απο το σπιτι στην περιπτωση που δεν περασω στην σχολη που επιθυμω πώς θα μαζεψω τα χρηματα να παω να μεινω καπου μονη μου;; κι ενα παραπανω με την οικονομικη κριση γιατι απ'οτι βλεπω σε ολες τις δουλειες ζητανε ατομα που να εχουν καποιο πτυχιο τριτοβαθμιας εκπαιδευσης , ακομα κι αν η εργασια που θα κανουν ειναι ασχετη με αυτο που εχουν σπουδασει...
    Last edited by MariaLo; 10-01-2016 at 18:34.

  5. #20
    Member
    Join Date
    Dec 2015
    Posts
    35
    @rea..καλησπερα..οχι δεν πηρα τηλεφωνο γιατι ντραπηκα

  6. #21
    Banned
    Join Date
    Aug 2015
    Location
    νησια bora bora
    Posts
    4,715
    μην ντρεπεσαι, δεν σε υποχρεωνουν να κανεις κατι, απλη συζητηση θα κανεις με ανθρωπους που γνωριζουν πως μπορεις να χειριστεις αυτην την κατασταση... και να σε βοηθησουν αν και οταν το ζητησεις...γενικα να μην κανεις το λαθος που εκανα εγω, η ντροπη δεν θα πρεπε να ειναι δικη σου... δεν εχεις κανεναν λογο να ντρεπεσαι και να κρυβεσαι..εσυ δεν εχεις καμια ευθυνη σε όλο αυτο!σκεψου το σε παρακαλω και κανε την κινηση να απευθυνθεις σε ειδικους, ειναι κρίμα ανα πάσα στιγμη να κινδυνευεις...δεν ειναι ζωη αυτη!

  7. #22
    Member
    Join Date
    Dec 2015
    Posts
    35
    @rea μαλιστα..θα προσπαθησω να παρω...παλιοτερα στο δημοτικο θυμηθηκα ενα περιστατικο που ειχε συμβει...οταν ημουν 11 χρονων ειχαμε παρτι στο φροντιστηριο των αγγλικων και θυμαμαι οτι πηγα να κλεισω το θερμοσιφωνο που ηταν ακριβως διπλα απο το δωματιο του πατερα μου..κι επειδη τον ξυπνησα σηκωθηκε κι εσκισε με τα ποδια και τα χερια του την καινουργια μπλουζα που ηθελα να φορεσω στο παρτι..και ακομα με χτυπησε εκεινη την μερα πολυ ασχημα σε σημειο να μου κανει μελανιες στο σωμα μου και με πεταξε κι εξω απο το σπιτι και μου ειπε να φυγω..

  8. #23
    Quote Originally Posted by MariaLo View Post
    @=Försvarsadvokat
    Δεν πειραζει που βγηκες off topic..σε ευχαριστω για την δυναμη που μου εδωσες..κι οσον αφορα την οικονομικη στηριξη εννοω οτι δεν εχω δουλεψει ποτέ ξανα στη ζωη μου..κι οσο να 'ναι το φοβαμαι αυτο το κομματι ...επισης, αν θελησω καποτε να φυγω απο το σπιτι στην περιπτωση που δεν περασω στην σχολη που επιθυμω πώς θα μαζεψω τα χρηματα να παω να μεινω καπου μονη μου;; κι ενα παραπανω με την οικονομικη κριση γιατι απ'οτι βλεπω σε ολες τις δουλειες ζητανε ατομα που να εχουν καποιο πτυχιο τριτοβαθμιας εκπαιδευσης , ακομα κι αν η εργασια που θα κανουν ειναι ασχετη με αυτο που εχουν σπουδασει...
    Να μην φοβάσαι τίποτα να έχεις εμπιστοσύνη στις δυνάμεις σου και στα θέλω σου...θυμάμαι εμένα όταν ξεκίνησα να δουλεύω και έπαιρνα 200 ευρώ τον μήνα, έμενα με τους δικούς μου παρόλο που άρχισα επικίνδυνα να μεγαλώνω ηλικιακά και όσο και αν τους αγαπούσα δεν μπορούσα να συνυπάρξω κάτω από την ίδια στέγη μαζί τους και μια μέρα λέω ή θα αλλάξω τώρα την ζωή μου ή ποτέ !!! Έφυγα από εκεί που συνεργαζόμουν, κλείστηκα στο σπίτι μου περίπου έναν χρόνο, έμαθα μια ξένη γλώσσα, πήρα το πρώτο αεροπλάνο και κατέβηκα σε μια χώρα που δεν είχα ούτε έναν συγγενή. Βρήκα μια καφετέρια ελληνική, με φιλοξένησαν λίγες μέρες, μετά έμενα σε ένα σπίτι με άλλα είκοσι άτομα, είχα στην κυριολεξία ένα πιρούνι, ένα κουτάλι, ένα πιάτο και ένα στρώμα να κοιμηθώ !!! Με τις λίγες οικονομίες που είχα μαζέψει από την Ελλάδα, βρήκα ένα σπίτι λίγες βδομάδες αργότερα για να μπορέσω να πω ότι ζω σαν άνθρωπος. Τα χρήματα που είχα με το ζόρι έφταναν για 2 μήνες ενοίκιο. Ο ιδιοκτήτης με συμπάθησε αμέσως, είχε και ένα bar, όπου με έβαλε να δουλέψω, με βοήθησε να ξεκινήσω και ένα μεταπτυχιακό που ήθελα να κάνω πάνω στην δικαστική ψυχολογία ( όλα τα έξοδα μου τα κάλυψε αυτός). Μετά το μεταπτυχιακό ακολούθησε και το διδακτορικό...εκεί επιτέλους πληρωνόμουν τόσο καλά που επιτέλους είχα αρχίσει να φτιάχνω την ζωή μου. Νόμιζα ότι η προσωπική μου ευτυχία και η εν δυνάμει επαγγελματική μου αποκατάσταση θα ήταν όλα όσα ονειρευόμουν. Τελείωσε και αυτό και τώρα πηγαινοέρχομαι κάθε δυο βδομάδες στο εξωτερικό όπου ασχολούμαι επιτέλους με αυτό που αγαπάω. Μην με ρωτήσεις γιατί δεν έμεινα στο εξωτερικό και ταξιδεύω κάθε δυο εβδομάδες....

    Γιατί στα είπα όλα αυτά ; Για να καταλάβεις ότι όταν θέλουμε κάτι πάρα πολύ, όσα εμπόδια και αν υπάρξουν στην διαδρομή, θα βρούμε τρόπο να τα προσπεράσουμε με τους συνανθρώπους μας, με ανθρώπους που μέχρι τότε ούτε καν γνώριζαν την ύπαρξη μας. Υπάρχουν εκει έξω πολλοί που θα μας απλώσουν το χέρι τους και θα μας βοηθήσουν χωρίς να ζητήσουν πραγματικά τίποτα από εμας. Υπάρχει ακόμα ανθρωπιά εκεί εξω...πίστεψε με !!! Μην αφήνεις κανέναν να σου πει δεν μπορείς να κάνεις κάτι...μην αφήσεις κανέναν να σου στερήσει τα όνειρα σου !!! Τα λεφτά και τα πτυχία δεν είναι το παν για να ξεκινήσει κάποιος την δική του επιτυχημένη ζωή... και εσυ είμαι σίγουρος ότι σύντομα, πιο σύντομα από όσο υπολογίζεις, θα βρεις τον δρόμο της προσωπικής και της επαγγελματικής σου ευτυχίας !!!

  9. #24
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2014
    Posts
    3,806
    Συγνωμη που βγαινω κι εγω λιγο off topic αλλα Försvarsadvokat η ιστορία σου μου έκανε εντύπωση και ειμαι σε μια φάση της ζωής μου που πρεπει να παρω εξίσου ριζικές αποφάσεις. Θα ήθελα αν μπορείς/θελεις φυσικά να σε ρωτήσω μερικά πράγματα ιδιαιτέρως. pm δεν μπορω να στείλω, το email μου ειναι [email protected] και θα με βρεις και στο Skype ως natalia_sups. Οσο για εσένα Μαρια μου ειχα απαντήσει σε ενα κομμάτι της ιστορίας σου σε αλλο ποστ αλλα μέχρι τωρα δεν ειχα ιδέα τι περνάς, ουτε νιωθω ότι μπορω να σου πω κάποια πρακτικη συμβουλή, σε αυτο ελπίζω να σε βοήθησαν παλιότερα μέλη. Ωστόσο αν θέλεις ποτε να μιλήσεις κάπου είτε για αυτα είτε για τις εξετάσεις σου η οτιδήποτε μη διστάσεις, στείλε μειλ η κάνε με add κι εσυ. Εύχομαι ολόψυχα να σταθείς στα πόδια σου και να βγεις από αυτό δυνατότερη!

  10. #25
    Καλή μου Ναταλία (με συγχωρείς προκαταβολικά για την οικειότητα) εξαιτίας σου είχα γραφτεί στο φόρουμ πριν κάτι μήνες για να απαντήσω σε ένα θέμα που είχες ανοίξει, πως θα μπορούσα να σου αρνηθώ την οποιαδήποτε βοήθεια προς το πρόσωπο σου ? Το πήρα το email σου θα προσπαθήσω απόψε κιόλας να σου στείλω να τα πούμε γιατί είμαι σε ένα επαγγελματικό ραντεβού τώρα και δεν προλαβαίνω να σου γράψω πολλά. Έχει γίνει ένα με το εγω μου να τα παρατάω όλα και να ξεκινάω τα πάντα από το μηδέν, όταν δεν με γεμίζει αυτό που κάνω !!!

  11. #26
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2014
    Posts
    3,806
    Οποτε μπορεις, το εκτιμώ πολυ

  12. #27
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2013
    Posts
    1,820
    Κουράγιο αγαπητό μέλος είναι φανερό ότι είσαι πολύ χορικά μέσα στο ίδιο σου το σπίτι ευτυχώς είσαι μεγάλος άνθρωπος κ μπορείς να απευθυνθεί σε ειδικούς μίλησε πρώτα στο αγόρι σου εάν μπορεί να σε φιλοξενήσει αυτός ή μια φίλη σου κ απείλησε τους δικούς σου ότι θα μιλησεις κ στις αρχές σου χρειάζεται κ ειδικός να ισοροπησεις μετά από όλα όσα Τράβας από τον πατέρα σου δεν δικαιούται να τα κάνει όλα αυτά πρέπει να αυτονομηθεις κ να ζησετε μαζί με το αγόρι σου ιδανικά καλή τυχη

  13. #28
    Member
    Join Date
    Dec 2015
    Posts
    35
    θεωρειτε σωστο μολις τελειωσω τις πανελληνιες να παω να συζησω με το αγορι μου ?? πανω απο το σπιτι των δικων του ?? μου το εχει προτεινει πολλες φορες και μου εχει πει οτι εχει μαζεψει και καποια χρηματα στην ακρη .. βεβαια αν φυγω απο το σπιτι οι δικοι μου δεν προκειται να μου ξαναμιλησουν ποτέ

  14. #29
    Ο κίνδυνος να συζήσεις με το αγόρι σου είναι πολύ μικρότερος από ότι να παραμείνεις στην πατρική σου κατοικία. Να υποθέσω ότι το αγόρι σου γνωρίζει για όσα συμβαίνουν στο σπίτι σας ; Και μιλάω για κίνδυνο γιατί δεν ξέρεις αν μπορέσετε να συνυπάρξετε κάτω από την ίδια στέγη. Και το καλό είναι να μην βασιζόμαστε ποτε στους άλλους, να μην στηριζόμαστε πάνω τους, γιατί άνθρωποι είναι και ποτέ δεν μπορούμε να είμαστε σίγουροι για αυτούς. Εγω από την φύση μου είμαι φουλ αισιόδοξος για αυτό θα έπαιρνα αυτό το ρίσκο και θα έφευγα χθες κιόλας να πάω να μείνω με την σύντροφο μου αν αντιμετώπιζα τις δυσκολίες που αντιμετωπίζεις εσύ.

  15. #30
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2013
    Posts
    1,820
    Quote Originally Posted by MariaLo View Post
    θεωρειτε σωστο μολις τελειωσω τις πανελληνιες να παω να συζησω με το αγορι μου ?? πανω απο το σπιτι των δικων του ?? μου το εχει προτεινει πολλες φορες και μου εχει πει οτι εχει μαζεψει και καποια χρηματα στην ακρη .. βεβαια αν φυγω απο το σπιτι οι δικοι μου δεν προκειται να μου ξαναμιλησουν ποτέ
    Αγαπητό μέλος σαφώς κ καλό είναι να συζησεις με το αγόρι σου αυτό που μου δημιουργεί λιγκ αρνητική εντύπωση είναι τα πεθερικά πάνω από το σπίτι προτείνω να τους γνωρισεις πρώτα κ έπειτα ότι νομίζεις όμως κ πάλι επιβάλλεται να απομακρυνθείς από το ήδη υπάρχον σου περιβάλλον μακαρι οι άνθρωποι αυτοί να είναι καλοί κ να σου στεκονται

Page 2 of 3 FirstFirst 123 LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •