Ενδοοικογενειακη Βια
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 3 123 LastLast
Results 1 to 15 of 32
  1. #1
    Member
    Join Date
    Dec 2015
    Posts
    35

    Ενδοοικογενειακη Βια

    Καλησπερα σας.. Ειμαι 18 χρονων και εχω σχεση με ενα παιδι που ειναι 24 ..Μαλιστα φετος δινω και πανελληνιες. Ο πατερας μου δεν θελει να εχω σχεση(οχι μονο με τον συγκεκριμενο αλλα γενικοτερα με κανεναν)..Πολλες φορες ξεπερναει τα ορια του ο πατερας μου και με χτυπαει ..μιλαμε για ξυλοδαρμους , σε σημειο που να αφηνει μελανιες κι γρατζουνιες πανω στο σωμα μου..Με βριζει συνεχως( με αποκαλει πουτ@ν@ και μου λεει συνεχως να πεθανω, το ιδιο και η μανα μου, ομως εκεινη δεν με χτυπαει)..χθες το απογευμα πηγα σε μια εκδηλωση που ειχε διοργανωθει στην πλατεια του χωριου μου και μου ο πατερας μου ειπε να μην το κουνησω απο εκει γιατι θα ερθει και θα δει αν οντως ειμαι εκει κι αν δεν ειμαι θα με θαψει και θα με σκοτωσει...Χθες ειδε οτι το αγορι μου μου ειχε κανει δωρο μια τσαντα εκδρομης και την τραβηξε απο πανω μου και μου ζητησε να του δωσω την διευθυνση και το τηλεφωνο του αγοριου μου για να παει να τον βρει( εγω δεν του εδωσα τιποτα απο αυτα, να σημειωθει οτι εχει γνωρισει το αγορι μου απο κοντα)..Γινονται σχεδον σε καθημερινη βαση τετοια περιστατικα στο σπιτι μου...εχει υπαρξει και φορά που με εχει βαλει κατω και με κλωτσουσε με τα ποδια του και μου εχωνε μπουνιες στο προσωπο...παντα ειχε αυτην την συμπεριφορα , παντα τον θυμαμαι να με βαραει , τοσο εμενα οσο και την μεγαλυτερη αδερφη μου ...συνεχως λεει αισχρολογα του τυπου οτι γυριζω με τον εναν και με τον αλλον , οτι ειμαι πουτ@ν@, τσουλ@κι και διαφορα τετοια ..ενω εγω εχω γνωρισει μονο αυτην την σχεση στην ζωη μου..πειτε μου σας παρακαλω.. τι να κανωω ?? :'( η κατασταση ειναι απελπιστικηη....

  2. #2
    Υπάρχει ένας τρόπος που είναι λιγάκι απόλυτος αλλά στις περισσότερες περιπτώσεις που έχω αντικρίσει εγω στο παρελθόν δούλεψε μια χαρά. Πρώτον προσπάθησε να αλλάξεις σπίτι, να πας να μείνεις στο αγόρι σου αν μένει μόνος ή σε κάποιους συγγενείς σου που γνωρίζουν την κατάσταση. Αν δεν υπάρχει αυτή η δυνατότητα θα σου συνιστούσα να πας στο Πρωτοδικείο, στην Εισαγγελία και να ζητήσεις την προστασία σου καταθέτοντας μήνυση ( έγκληση) κάτα του πατέρα σου και να πάνε να τον μαζέψουν για να του τρίξουν τα δόντια και να τον ηρεμήσουν λίγο. Δεν είσαι κανένα ζώον και έχω δει που φθάνουν αυτές οι ιστορίες όταν γονείς επεμβαίνουν στα σώματα των ανήλικων ή και ενήλικων τέκνων τους. Αν αντέχει το στομάχι σου αυτή την διαδικασία είναι η μόνη που θα σε απαλλάξει εντελώς από αυτόν τον άνθρωπο που θέλει να αποκαλείται πατέρας σου για να μην πω ότι θέλει να αποκαλείται άνθρωπος.

  3. #3
    Member
    Join Date
    Dec 2015
    Posts
    35
    @Försvarsadvokat δεν θα το αντεξω να παω να του κανω μηνυση , το αγορι μου δεν μενει μονος του , μενει μαζι με τους γονεις του , εχει ομως δικο του σπιτι πανω απο των γονιων του το οποιο δεν ειναι επιπλωμενο κι αρα δεν θα μπορεσω να παω εκει..και οσο να ναι δεν μπορω να φυγω αυτην την στιγμη απο το σπιτι γιατι θελω ακομα 3 βδομαδες να ενηλικιωθω ....και επισης πρεπει να δωσω και πανελληνιες :/

  4. #4
    Γιατί ο πατέρας σου σε θέλει να είσαι μόνη στην ζωή ? Που είναι το κακό να έχει κανείς σχέση ? Αυτός με την μητέρα σου από πότε ήταν μαζί ? Η μητέρα σου δηλαδή ήταν που..να επειδή ήταν μαζί του ? Απέναντι της πως συμπεριφέρεται ? Είναι και σε αυτήν βίαιος ? Γενικά πίνει, στοιχηματίζει ή απλώς είναι τόσο πολύ συντηρητικός και υπερπροστατευτικός για το αγγελούδι του που φθάνει σε σημείο να χρησιμοποιεί βία επάνω σου ? Με την μεγαλύτερη αδελφή σου τι έγινε ? Έφυγε από το σπίτι, παντρεύτηκε, τώρα τι σχέσεις έχουν ?

  5. #5
    Banned
    Join Date
    Aug 2015
    Location
    νησια bora bora
    Posts
    4,715
    φφφφφφφφφφφ!!!!... λαθος μερα διαλεξα να κοψω το τσιγαρο!!!... μπορω να ερθω να ριξω στους γονεις σου 2-3 κλωτσομπουνια??.. και μετα να συνεχισω με ολο αυτο το κωλοχώρι που τα βλέπει και δεν κανει τιποτα για να σας βοηθησει~ γαμω την βλαχια τους!

    http://womensos.gr/15900-24ori-tilefoniki-grammi/
    μην διστασεις να παρεις ή να στείλεις ενα μειλ ...μην αφηνεις αλλο αυτα τα κτηνοι να σας βασανιζουν, υπάρχουν τροποι!!!

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2012
    Posts
    5,780
    Εαν πας στις αρχές, μετα δε θα μπορείς να πας στο σπίτι σου, θα πρεπει να μείνεις σε αλλο χώρο και αυτό οπως λες είναι ανέφικτο. Θέλει μεγάλη οργάνωση για να κάνεις κατι τέτοιο και μη νομίζεις οτι θα έχεις κάποιο αποτέλεσμα σε σχέση με τον πατέρα σου. Αυτά τα κάνει απο πάντα; Μήπως συμβαίνει και κατι αλλο; Μήπως έχει καμμια γκόμενα; Μήπως έχει αλλα προβλήματα ή είναι απο πάντα ετσι; Eπίσης απέφυγε να εμπλακείς σε λογικές συζητήσεις μαζι του.

  7. #7
    Banned
    Join Date
    Feb 2013
    Location
    σε 1 λιμνουλα!
    Posts
    14,042
    Quote Originally Posted by Försvarsadvokat View Post
    Γιατί ο πατέρας σου σε θέλει να είσαι μόνη στην ζωή ? Που είναι το κακό να έχει κανείς σχέση ? Αυτός με την μητέρα σου από πότε ήταν μαζί ? Η μητέρα σου δηλαδή ήταν που..να επειδή ήταν μαζί του ? Απέναντι της πως συμπεριφέρεται ? Είναι και σε αυτήν βίαιος ? Γενικά πίνει, στοιχηματίζει ή απλώς είναι τόσο πολύ συντηρητικός και υπερπροστατευτικός για το αγγελούδι του που φθάνει σε σημείο να χρησιμοποιεί βία επάνω σου ? Με την μεγαλύτερη αδελφή σου τι έγινε ? Έφυγε από το σπίτι, παντρεύτηκε, τώρα τι σχέσεις έχουν ?
    θα απαντησω εγω αν κ δε με λενε μαρια.
    προσεξε ποσο απλο ειναι.
    θελει να ειναι μονη γιατι ειναι μονος του ο ιδιος αφου αμφιβαλω αν ποτε ηρθε πιο κοντα με ανθρωπο εκανε ποτε μια σχεση που κρατησε (κ να εκανε θα ηταν συμβιβασμενη με το ζορι χωρις να κολαει πουθενα απλοι συγκατικοι) κ φυσικα δεν εμπιστευτικε ποτε ανθρωπο...
    αρα το να εβλεπε καπιον να δινεται σε μια σχεση κ να πονταρει σ αυτη (σαν εμενα πχ) αυτο θα του φαινοταν απο εξοπραγματικο εως εξωγιηνο για τα δικα του δεδομενα.....αρα αμφιβαλω αν αναγνωριζει ακομα κ τον ορο σχεση ως κατι υπαρκτο.

  8. #8
    Member
    Join Date
    Dec 2015
    Posts
    35
    @forsvarsadvocat ο πατερας μου ηταν μαζι με την μανα μου απο τα 26 του..δεν της συμπεριφερεται βιαια , ουτε την βριζει..απλα της φωναζει με το παραμικρο..ουτε πινει, ουτε στοιχηματιζει, θα συμφωνησω με την δευτερη εκδοχη του υπερπροστατευτικού..η αδερφη μου εδωσε πανελληνιες και εφυγε απο το σπιτι καθως περασε σε αλλη πολη..αργοτερα παντρευτηκε , τελειωσε την σχολη και οι σχεσεις της με τον πατερα μου ειναι ανυπαρκτες , δεν μιλανε καθολου διοτι ο πατερας μας εβριζε την ιδια και τον αντρα της

  9. #9
    Quote Originally Posted by MariaLo View Post
    @forsvarsadvocat ο πατερας μου ηταν μαζι με την μανα μου απο τα 26 του..δεν της συμπεριφερεται βιαια , ουτε την βριζει..απλα της φωναζει με το παραμικρο..ουτε πινει, ουτε στοιχηματιζει, θα συμφωνησω με την δευτερη εκδοχη του υπερπροστατευτικού..η αδερφη μου εδωσε πανελληνιες και εφυγε απο το σπιτι καθως περασε σε αλλη πολη..αργοτερα παντρευτηκε , τελειωσε την σχολη και οι σχεσεις της με τον πατερα μου ειναι ανυπαρκτες , δεν μιλανε καθολου διοτι ο πατερας μας εβριζε την ιδια και τον αντρα της

    Καλησπέρα Μαρία. Υπάρχει κάποιος συγγενής ή στενός οικογενειακός φίλος που να μπορείς να του μιλήσεις? Συνήθως άνθρωποι σαν τον πατέρα σου κάνουν τους "αξιοπρεπείς κυρίους" στον έξω κόσμο, ειδικά αν ζουν σε μικρή κοινωνία, και συμπεριφέρονται όπως να ναι στην οικογένειά τους.

    Αν έχεις την άνεση να μιλήσεις σε κάποιον που ο πατέρας σου "υπολογίζει"/εκτιμάει, τότε μπορεί να του μιλήσει αυτός. Θα ντραπεί και θα φοβηθεί μη γίνει βούκινο στο χωριό.

    Αν μάλιστα έχεις πάνω σου σημάδια κακοποίησης μπορεί αυτός ο συγγενής να τον ρωτήσει με καχυποψία τι είναι τα σημαδια πάνω σου (δλδ ο πατερας σου σε αυτη την περίπτωση δεν θα καταλαβει οτι κατι πήγες και είπες).

    Μην τον αφήσεις να σε γεμίζει ενοχές και να νιώθεις άσχημα με τον εαυτό σου.

  10. #10
    ....και στην τελική δεν είναι ανάγκη να φτάσεις στο σημείο μήνυσης αν το θεωρείς ακραίο. Μπορείς να πας στην αστυνομία και να τους πεις να του κάνουν μία σύσταση.

  11. #11
    θα ήταν καλό όπως και να χει να μιλήσεις με ένα δικηγόρο... παρε τηλ σε δικηγορικο συλλογο του νομου σου ρωτα τι μπορει να γινει για την περιπτωση σου

  12. #12
    Member
    Join Date
    Dec 2015
    Posts
    35
    @kerasi παντα ετσι ηταν ο πατερας μου..δεν εχει καποια γκομενα...με τους περισσοτερους εχει τσακωθει...δεν μιλαει ουτε με συγγενεις , ουτε με καποιον αλλον..παντως γκομενα σιγουρα δεν εχει γιατι δεν βγαινει καν απο το σπιτι

  13. #13
    Member
    Join Date
    Dec 2015
    Posts
    35
    @αλεξανδρος_77 επεσες μεσα σε ολα οσα εγραψες...

  14. #14
    Member
    Join Date
    Dec 2015
    Posts
    35
    @σονγκχουα δεν υπαρχει καποιος που εκτιμαει ο πατερας μου ωστε να του μιλησει.. Παντα υποβαθμιζει τους παντες..κι οντως στον εξω κοσμο το παιζει αξιοπρεπης και δεν κινει υποψιες σε κανεναν το τι μπορει να συμβαινει στο σπιτι..στον εξω κοσμο παρουσιαζει την οικογενεια μας ως την πιο ιδανικη , ακομα κι αν δεν ειναι...σημαδια κακοποιησης δεν εχω...και καποιες φορες που ειχα ειχαν υποχωρησει μεσα σε 2-3 μερες...στην αστυνομια δεν θελω να παω γτ φοβαμαι οτι μολις φυγει η αστυνομια οτι θα κανει χειροτερα...να τον παω μεσα δεν θελω γτ μετα θα στεναχωριεται η μανα μου και οικονομικα εξαρτιομαστε απο αυτον...ιδιαιτερα τωρα που δινω και πανελλαδικες και πληρωνει τα φροντιστηρια μου...απαξ και λειψει απο το σπιτι εχουμε καταστραφει γτ η μητερα μου δεν δουλευει

  15. #15
    Member
    Join Date
    Dec 2015
    Posts
    35
    Εγω αυτο που σκεφτομαι να κανω ειναι μολις τελειωσω με τις πανελληνιες (ακομα κι αν δεν περασω καπου) να βρω καποιο τροπο να φυγω απο το σπιτι ..αλλα φοβαμαι πολυ οτι δεν θα μπορω να σταθω στα ποδια μου λογω οικονομικης ανεπαρκειας , ψυχολογικης στηριξης κτλ
    Last edited by MariaLo; 10-01-2016 at 00:12.

Page 1 of 3 123 LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •