Βιβλιο για δωρο σε καποια που εχει καταθλιψη. - Page 2
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 2 of 3 FirstFirst 123 LastLast
Results 16 to 30 of 31
  1. #16
    Ευχαριστω ολους σας για τις προτασεις σας. Διαβασα καποια αποσπασματα απο το "Να σου πω μια ιστορια" και πραγματι ειναι πολυ ευκολοδιαβαστο και ενδιαφερον. Ισως να ειναι η καταλληλη επιλογη.

    αλεξανδρος_77: Προσπαθω να κανω ο,τι καλυτερο μπορω για εκεινη γιατι νοιαζομαι. Με αυτα που γραφεις δεν βοηθας. Και αυτα που γραφω ειναι εξακριβωμενα και ισχυουν. Το θεμα ειναι οτι ακομα και εαν "κατσικωθει σε κανενα γραφειο ψυχολογου" οπως λες, τουλαχιστον να εχει στηριξη απο τους γυρω τις, για να το ξεπερασει οσο πιο συντομα ειναι δυνατον.
    Ολοι οσοι γραφουμε σε αυτο το forum εχουμε τα θεματα μας ή εχουμε καποιον δικο μας ανθρωπο με καποιο προβλημα που ανησυχουμε για αυτον. Εγω ζηταω βοηθεια, γνωμες και προτασεις. Με τις απαντησεις σου, δειχνεις σαν να "κοροιδευεις" μια κατασταση που εαν σε σενα φαινεται ασημαντη, για καποιους αλλους μπορει να ειναι πολυ σημαντικη υποθεση ποσο μαλλον οταν εχει να κανει με την ψυχικη υγεια ενος κοντινου μας ανθρωπου.

  2. #17
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,649
    Δεν κοροιδευει απλα σε υποψιαζει επρεπε να το δεχτεισ σαν απαντηση δεν ειναι κοροιδια μπορει να λεει ψεμματα αυτο σ ειπε με αλλα λογια νομιζω
    Φιλικά ο φτωχόΜπίνες της διπλανής πόρτας :)))

  3. #18
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2015
    Location
    Αθήνα
    Posts
    574
    και ο Αρκάς πάντως καλός είναι

  4. #19
    Banned
    Join Date
    Feb 2013
    Location
    σε 1 λιμνουλα!
    Posts
    14,042
    ασχοληθηκες περισσοτερο με το τροπο που εγραψα το κειμενο παρα με το ολο νοημα του επισης εχεις αναρωτιθει καθολου αν εσυ ο ιδιος βοηθας τη κατασταση με τις ενεργειες σου? αναρωτιεμαι πως ειναι δυνατον να βοηθησεις καπιον χωρις να εχεις ασχοληθει ουτε καν με τη λεξη ψυχολογια εστω κ διαβαζοντας κατι τελοσπαντον να κανεις εστω κ ελαχιστο...ΕΣΥ θα πρεπει να βοηθησεις τη κατασταση γιατι εσυ τη ζεις.
    με αυτα τα δεδομενα το πιο πιθανο ειναι να παει σε καπιο ψυχολογο αλλα το αν θα μεινει εκει θα εξαρτηθει απο το χαρακτηρα της...
    επισης σε μια εποχη που σχεδον ολοι εχουν φβ κ δικτυονονται συνεχεια αυτη σου λεει οτι δεν εχει κινητο κ συ το πιστευεις.καλο κ αυτο...
    εγω εξ αποστασεως χωρις καν αυτη να τη ξερω δε μπορω να βοηθησω ΕΣΥ βρισκεσαι κοντα της κ μου λες κ ολας οτι εχω κ δικιο...
    αλεξανδρος_77: Εχεις δικιο οτι δεν εχω διαβασει ποτε για ψυχολογια. Μεχρι στιγμης που εχει δωσει την εντυπωση οτι θελει να μεινει μονη της για καποιο διαστημα και εδω και ενα χρονο περιπου δεν εχει κινητο

  5. #20
    Banned
    Join Date
    Feb 2013
    Location
    σε 1 λιμνουλα!
    Posts
    14,042
    κ επισης αν θες να βοηθησεις τη κατασταση εσυ ο ιδιος θα πρεπει να κανεις τα σχεδον αναποδα απο οτι κανεις τωρα δηλ να μη κανεις διαγνωσεις κ να ξεκολησεις απο τις ασθενειες κλπ οχι για μενα που απλα διαβαζω το θεμα αλλα γι αυτη.

  6. #21
    αλεξανδρος_77 συγγνωμη εαν σε προσβαλλα σε προηγουμενο μου post και σε ευχαριστω, για τις προτασεις σου. Ετσι κι αλλιως ειναι μακρια τωρα και απο οτι βλεπω τα χερια μου ειναι δεμενα και δεν μπορω να κανω πολλα πραματα. Ισως το μονο που μενει να κανω ειναι αυτο που λες: Να διαβασω και να ενημερωθω για το πως μπορω να στηριξω και να βοηθησω ενα δικο μου ανθρωπο που προφανως περναει δυσκολες καταστασεις.

  7. #22
    Banned
    Join Date
    Feb 2013
    Location
    σε 1 λιμνουλα!
    Posts
    14,042
    αυτη που αναφερεσαι κατα ενα μερος μου θυμιζει λιγο τον εαυτο μου κ αυτο με τα βιβλια με κανει να υποπτευομαι οτι απο αυτη το συμπερανες επειδη σου φαινετε φιλομαθης αρα υποθετω οτι κ αυτη κατι παρομιο θα σου λεει με οσα σου λεω αλλα εχω την εντυπωση οτι η εκτιμηση σου οτι αυτο μπορει να ειναι προβλημα ειναι καπως λαθος.
    μηπως εκανες το ιδιο λαθος με αυτο που εκανες κ σε μενα? δηλαδη εδεσες κομπο υπερβολικα το εξωτερικο της κ δεν ειδες το εσωτερικο αφου πιστευω οτι κ σε αυτη καπως ετσι θα μιλας αρα λοιπον αν της την λες ετσι περιμενεις μετα να σου δωσει το τηλ της??????? επεισης αμφιβαλω αν της αρεσουν τα ευκολοδιααστα βιβλια οπως λες μαλον τα ευκολα θα τη κανουν να βαριεται μη κοιτας το τι σου λεει μπορει να τρολαρει....

    αλλα για να πεισεις καπιον να κανει κατι πρεπει να το κανεις πρωτα ο ιδιος!!!!!!!!!
    αν εσυ πχ δε διαβαζεις τιποτα ετσι δε θα τη πισεις να διαβασει αυτη...

  8. #23
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2016
    Posts
    900
    Υπέροχη σκέψη μπραβο! Με τετοιους φίλους κρίμα κάποιος να είναι σε κατάθλιψη! Υπέροχη κίνηση , μπράβο υπάρχουν και τετοιοι φίλοι!!!!!!!! Η κοπέλα αυτη είναι τυχερή πάρα πολύ και ας μην το ξέρει! Η συνέχεια; τι έγινε; οταν διαβαζω τετοια ποστ ξερω ποσο λιγο εχω αγαπηθεί και πονάω αλλα και χαιρομαι που ακόμα εχουμε ωραίους ανθρώπους

  9. #24
    Nefeli28
    Guest
    Τα "φυλλα πορειας" του Χορχε Μπουκαι, ειναι μια καλη κινηση.
    Βαζει σε σκέψεις τον αναγνωστη, ταυτιζεται με πολλες εσωτερικες πτυχες του και βοηθαει να δεις πραγματα.

  10. #25
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2016
    Posts
    2,911
    αν ημουν στα down μου, νομιζω ο Μπουκαι θα με κουραζε...
    η γνωμη μου ειναι να βρεις καποιο βιβλιο για ενηλικες, σαν παραμυθι... πχ ο Αλχημιστης του Κοελιο.
    Ευκολοδιαβαστο, συναρπαστικη ιστορια, με πολλα διδαγματα, και σου δινει την ωθηση να προχωρησεις...
    Αν θυμηθω κι αλλα, θα επανελθω.
    Dream bigger.Work harder.Complain less.Look for opportunities.Focus on effort.Be grateful!

  11. #26
    Nefeli28
    Guest
    Αα, παραμυθι ε;
    " ο ιπποτης με τη σκουριασμένη πανοπλια"
    Παραμυθι για μεγάλους, πολυ ωραιο!

  12. #27
    Nefeli28
    Guest
    Του Ρόμπερτ Φισερ

  13. #28
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2016
    Posts
    2,911
    Nεφελη, καληηηηη η προταση σου, δεν το ηξερα το βιβλιο, θα το παρω!!

    επισης Ο ΓΛΑΡΟΣ ΙΩΝΑΘΑΝ ΛΙΒΙΝΓΚΣΤΟΝ του BACH RICHARD ειναι ΤΕΛΕΙΟ!!!

    http://external.webstorage.gr/images...9603640677.pdf
    Dream bigger.Work harder.Complain less.Look for opportunities.Focus on effort.Be grateful!

  14. #29
    Junior Member
    Join Date
    Aug 2015
    Posts
    23
    Ολα τα φωτεινά μέρη - Τζέννιφερ Νιβεν
    Περίληψη: εδώ

  15. #30
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2016
    Posts
    758
    Μου αρέσει πολύ η ιδέα σου, είναι συγκινητική και ανθρώπινη.... αν και είσαι μακριά θα της δείξεις ότι την σκέφτεσαι. Δεν ξέρω αν θέλεις να της δωρίσεις ένα βιβλίο αυτοβοήθειας ή ψυχολογίας...
    Θα σου προτείνω ένα από τα αγαπημένα μου: Το άρωμα του ονείρου, Τom Robins (είναι λίγο εκκεντρικός συγγραφέας, αλλά το χιούμορ και το γλαφυρό πάντρεμα των ασυνήθιστων μεταφορών του μαγεύουν!)

Page 2 of 3 FirstFirst 123 LastLast

Similar Threads

  1. Ερωτεύτηκα κάποια που έχει σχέση
    By Χρίστος in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 17
    Last Post: 15-06-2013, 00:57
  2. Βιβλίο για κατάθλιψη!
    By gingertania1985 in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 4
    Last Post: 02-02-2011, 20:23
  3. Δεν ξέρω αν έχω κατάθλιψη...Κάποια γνώμη;
    By katiakiss in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 12
    Last Post: 02-09-2010, 01:54
  4. Replies: 29
    Last Post: 28-07-2010, 04:43
  5. ΜΗΠΩΣ Ο ΣΥΝΤΡΟΦΟΣ ΜΟΥ ΕΧΕΙ ΚΑΠΟΙΑ ΜΟΡΦΗ ΨΥΧΩΣΗΣ
    By lena8999 in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 12
    Last Post: 07-04-2009, 00:45

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •