Βιβλιο για δωρο σε καποια που εχει καταθλιψη.
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 3 123 LastLast
Results 1 to 15 of 31
  1. #1

    Βιβλιο για δωρο σε καποια που εχει καταθλιψη.

    Θελω να κανω ενα συμβολικο δωρο (βιβλίο) σε καποια κοπελα η οποια εδω και παρα πολυ καιρο εχει αποξενοθει απο ολους τους φιλους - γνωστους τις. Χωρις να εχω ιατρικη γνωματευση, η συμπεριφορα της δειχνει να εχει καποιο ειδος καταθλιψης ή ακομα και καποια πιο σοβαρη Διαταραχη Προσωπικοτητας. Δειχνει να εχει κατι μεσα της που τη βασανιζει αλλα δεν γνωριζω ακριβως τι ειναι. Σχεδον πάντα ειναι μελαγχολικη και θλιμμενη.Ποιο βιβλιο προτεινεται ωστε να την ανεβασει λιγο; Στην κατασταση που ειναι, δεν νομιζω να εχει πολυ ορεξη για διαβασμα, γι' αυτο θα προτιμουσα να ειναι ευκολοδιαβαστο και οχι μεγαλο σε μεγεθος.

  2. #2
    Banned
    Join Date
    Feb 2013
    Location
    σε 1 λιμνουλα!
    Posts
    14,042
    καντης δωρο κανενα μυθιστορημα του στιλ καπου στο κατμαντου για να ξεχαστει διαβαζοντας... γιατι απο αυτα που γραφεις δε μου φαινεσαι σε θεση να τη βοηθησεις σκεπτομενος ασθενειες κ διατατραχες.

  3. #3
    Θελω να βοηθησω αλλα δεν ξερω πως. Αυτη τη στιγμη ζει σε αλλη πολη απο αυτη που ειμαι εγω και δεν εχουμε επικοινωνια καθολου.

    Ειπα να της στειλω ενα βιβλιο για να δει οτι τη σκεφτομαι και να της γραψω μια αφιερωση στην πρωτη σελιδα πως για ο,τι χρειαστει θα ειμαι διπλα της ή κατι τετοιο.

    Νομιζω οτι θελει να το περασει αυτο, μονη της, γιατι εχει ξεκοψει τελειως απο ολους, αλλα καλο δεν ειναι να της δειξω ότι υπαρχει καποιος που τι σκεφτεται;

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2012
    Posts
    5,780
    Eίναι έξυπνη κίνηση αυτο που σκέπτεσαι. Mένεις Αθήνα ή κοντα ας πουμε;

  5. #5
    Μενω αρκετα μακρια απο Αθηνα. kerasi επειδη εχω διαβασει αρκετα posts σου, και η βοηθεια σου στα υπολοιπα μελη ειναι σημαντικη υπαρχει τροπος να επικοινωνήσω μαζι σου και να σου περιγραψω με λιγα λογια την ιστορια της, να μου πεις τη γνωμη σου; Και να μου δωσεις καμια ιδεα τι μπορω να κανω απο μερος μου ;
    Last edited by mpoufos; 11-01-2016 at 16:28.

  6. #6
    Ολη αυτη η ιστορια με εχει επιρεασει και μενα. Εχω στεναχωρηθει και αγχωθει πολυ τον τελευταιο καιρο. Μεχρι και σε ψυχιατρο πηγα να μου πει τη γνωμη του.

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2012
    Posts
    5,780
    Θα πας στο μωβ εικονίδιο κατω απο το όνομά μου και θα σου εμφανίσει το email μου. Σε ρώτησα γιατι οπως μπορείς να δεις και σε ενα θέμα που έχω δημοσιεύσει έχω πολλά βιβλία ψυχολογίας και οχι μονο που τα πουλάω γιατι τα έχω δύο φορές και είναι σε άριστη κατάσταση. Αναφέρομαι και σε παλιά βιβλία αλλα και σε καινούρια και μου ήρθαν κάποιοι τίτλοι στο μυαλό για το θέμα σου. Γενικά πιστεύω οτι αν διαβάζεις για κάποιο πρόβλημα που αντιμετωπίζεις ειτε το αναγνωρίζεις ειτε οχι αυτό βοηθάει πχ για τη φίλη σου σκέφτηκα μερικά πολυ καλά. Στείλε μου στο mail να σου πω περισσότερα.

  8. #8
    Ευχαριστω πολυ kerasi. Θα σου στειλω mail, να σου περιγραψω λιγο την κατασταση μηπως εχεις αντιμετωπισει κατι παρομοιο.

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2014
    Posts
    3,806
    Θέλεις κατι που να εχει να κάνει άμεσα με ψυχολογία; Η κατι πιο ελαφρύ; Ενα ωραίο ευκολοδιαβαστο βιβλιο που συνδυάζει λιγο και τα δυο ειναι το "να σου πω μια ιστορία", του Χορχε Μπουκάι. Εχει να κάνει στην ουσία με τις επισκέψεις του ήρωα στον ψυχολόγο του που ειναι λιγο ιδιαίτερος και του αφηγείται διαφορες ωραίες ιστοριούλες σαν παραβολες, και καθε ιστορία του έχει ενα νοημα. Ειναι δηλαδή ιστορίες μεσα στην ιστορία και εχει πολλα στοιχεία βιβλίου αυτοβοήθειας με έμμεσο και ευχάριστο τρόπο.
    Ενα αλλο βιβλιο που με έχει βοηθήσει σε δύσκολες στιγμές αλλα ειναι πολυ πιο λυρικό και ισως θα μπέρδευε κάποιον που δεν του αρέσουν τα πολυ λυρικα και η συμβολικη γλωσσα ειναι το "δάκρυα και γέλιο" του Χαλιλ Γκιμπραν.

  10. #10
    Banned
    Join Date
    Feb 2013
    Location
    σε 1 λιμνουλα!
    Posts
    14,042
    ετσι οπως γραφεις μου δινεις την εντυπωση οτι δε διαβασες ουδεποτε ψυχολογια αρα μηπως εσυ πρεπει να διαβασεις τιποτα?
    η ψυχολογια λεει τα ακριβως αντιθετα απο οσα λες
    μη κολατε ταμπελες κλπ
    διαβασε κατι εστω κ αποθευγματα του φρουντ για να μπεις καπως στο νοημα.

  11. #11
    Nalalia_sups: Σκεφτομαι κατι ελαφρυ και ευκολοδιαβαστο, κατι σαν τον "Αλχημιστη" περιπου.

    αλεξανδρος_77: Εχεις δικιο οτι δεν εχω διαβασει ποτε για ψυχολογια. Μεχρι στιγμης που εχει δωσει την εντυπωση οτι θελει να μεινει μονη της για καποιο διαστημα και εδω και ενα χρονο περιπου δεν εχει κινητο. Της τελευταιες μερες δεν εχουμε καθολου επικοινωνια. Εσυ προτεινεις να την αφησω μονη της ή με καποιο τροπο να της δειξω οτι τη σκεφτομαι και θελω να ειμαι κοντα της;

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,649
    Η αγαπη ποναει δεν ειναι κατι καλο ασε τι σασ λενε ποναει κι αυτη ποναει γι αυτο ειναι ετσι κανε οτι μπορεισ
    Φιλικά ο φτωχόΜπίνες της διπλανής πόρτας :)))

  13. #13
    Banned
    Join Date
    Feb 2013
    Location
    Thessaloniki
    Posts
    1,545
    Quote Originally Posted by Natalia_sups View Post
    Θέλεις κατι που να εχει να κάνει άμεσα με ψυχολογία; Η κατι πιο ελαφρύ; Ενα ωραίο ευκολοδιαβαστο βιβλιο που συνδυάζει λιγο και τα δυο ειναι το "να σου πω μια ιστορία", του Χορχε Μπουκάι. Εχει να κάνει στην ουσία με τις επισκέψεις του ήρωα στον ψυχολόγο του που ειναι λιγο ιδιαίτερος και του αφηγείται διαφορες ωραίες ιστοριούλες σαν παραβολες, και καθε ιστορία του έχει ενα νοημα. Ειναι δηλαδή ιστορίες μεσα στην ιστορία και εχει πολλα στοιχεία βιβλίου αυτοβοήθειας με έμμεσο και ευχάριστο τρόπο.
    Ενα αλλο βιβλιο που με έχει βοηθήσει σε δύσκολες στιγμές αλλα ειναι πολυ πιο λυρικό και ισως θα μπέρδευε κάποιον που δεν του αρέσουν τα πολυ λυρικα και η συμβολικη γλωσσα ειναι το "δάκρυα και γέλιο" του Χαλιλ Γκιμπραν.
    Κάτι τέτοιο.Είναι βιβλία που μιλάνε με ιστορίες και παραδείγματα και μπορούν να γίνουν εύκολα κατανοητά από όλους.
    ΕΠίσης τα ''Φύλλα πορείας'' είναι μια καλή επιλογή για τον λόγο που είπα πιο πάνω.Εμένα προσωπικά με βοήθησαν.

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2015
    Posts
    3,621
    το "να σου πω μια ιστορια" του χορχε μπουκαι ειναι μια πολυ καλη επιλογη.δεν μ αρεσει καθολου το διαβασμα αλλα οταν μου το εδωσε η μανα μου διαβασα αρκετες ιστοριουλες που εχει μεσα.ειναι πολυ ευκολοδιαβαστο, η γλωσσα ειναι απλη και οι ιστοριες μικρες και δε σε κουραζουν, και σε βαζουν σε σκεψη για τον ιδιο σου τον εαυτο. το συστηνω και εγω!

  15. #15
    Banned
    Join Date
    Feb 2013
    Location
    σε 1 λιμνουλα!
    Posts
    14,042
    τι? δεν εχει κινητο κ συ αυτο το πιστευεις? σε δουλευει ε το πολυ πολυ αν συνεχισει ετσι να καταληξει σε κανενα γραφειο ψυχολογου κ αν δε κατσικωθει εκει καπια στιγμη σε καπιον θα ανοιχτει (που ελπιζεις να σαι εσυ αυτος) κ αφου ανοιχτει μετα θα εχει η φατσα της μια ελαφρα ξινιλα.

Page 1 of 3 123 LastLast

Similar Threads

  1. Ερωτεύτηκα κάποια που έχει σχέση
    By Χρίστος in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 17
    Last Post: 15-06-2013, 00:57
  2. Βιβλίο για κατάθλιψη!
    By gingertania1985 in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 4
    Last Post: 02-02-2011, 20:23
  3. Δεν ξέρω αν έχω κατάθλιψη...Κάποια γνώμη;
    By katiakiss in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 12
    Last Post: 02-09-2010, 01:54
  4. Replies: 29
    Last Post: 28-07-2010, 04:43
  5. ΜΗΠΩΣ Ο ΣΥΝΤΡΟΦΟΣ ΜΟΥ ΕΧΕΙ ΚΑΠΟΙΑ ΜΟΡΦΗ ΨΥΧΩΣΗΣ
    By lena8999 in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 12
    Last Post: 07-04-2009, 00:45

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •