Η ερωτική ζωή μιας 18 χρονης. Σεξ - ηθική -φιλίες
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 3 123 LastLast
Results 1 to 15 of 44
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Jan 2016
    Posts
    7

    Η ερωτική ζωή μιας 18 χρονης. Σεξ - ηθική -φιλίες

    Καταρχήν γεια σας,
    Το θέμα που θέλω να ανοίξω και να ¨ακούσω ¨τη γνώμη σας είναι η ερωτική ζωή μιας κοπέλας 18-19 χρονών και κατά πόσο επηρεάζονται οι κοριτσίστικες φιλίες από την ερωτική ζωή της άλλης.
    1) Πρώτα πρώτα να ξεκαθαρίσω πως και εγώ φυσικά είμαι της απόψεως ότι το σεξ/έρωτας θα πρέπει να γίνεται σε μια υγιή σχέση. Τι γίνεται όμως όταν η κοπέλα κάνει σεξ χωρίς να έχει σχέση; Της ¨βγαίνει¨ το όνομα; Είναι ανήθικο; Είναι μια επιλογή όπως και των αγοριών που δεν έχουν αναστολές; Υπάρχει κίνδυνος να γίνει συναισθηματικά ανάπηρη;
    2) Για παράδειγμα εγώ, ξεκίνησα τις ερωτικές επαφές από πολύ νωρις. Δεν το μετανιώνω αλλα θα ήθελα να γινόταν και αργότερα γιατι ίσως να σκεφτόμουν διαφορετικά και να έκανα καλύτερες επιλογές… Μια ξαδέρφη μου λέει πως είναι μέχρι να το κάνεις… μετα το βλεπεις απλα σαν ορμη και σαν ανάγκη μεχρι να έρθει ο έρωτας της ζωής σου και να γίνει ξανα το σκηνικό παραμυθένιο…
    Έχω κάνει σχέσεις που ήταν καλες… εχω κανει σεξ χωρίς σχεση γιατι απλα παραμυθιαζομουν ότι θα γυρίσει σε σχέση με αποτέλεσμα να πληγώνομαι μόνη μου ή να γίνομαι αναίσθητη…δηλαδή η τελευταία φορα που έκανα κάτι με κάποιον… Μου άρεσε πολύ, επιδίωκα να βγω μαζί του , βγήκαμε πηγαμε για ένα ποτο και καταληξαμε σπιτι του και εκει ξεφουρνισε ότι είναι με καποια και απλα δεν περνανε καλα (εγω εκει επρεπε να σηκωθω να φυγω , αλλα εκατσα) και τελος παντων συνεχίστηκε ολο αυτό με προφανή καταληξη και εφυγα . Δεν με πειραξε αλλα ξερω πως εαν ημουν στη θεση της αλλης ναι θα με πειραζε..παρολαυτα δεν το σκέφτομαι πλέον ξέρω ότι είναι ανηθικο και υποτιμητικο για τον εαυτο μου π εκατσα και δεν εφυγα και απλα δεν προκειται να συνεχιστει (πρωτη φορα εκανα κατι με καποιον π ηξερα ότι εχει σχεση ).

    3) Συζήτησα το σκηνικό με 2 φίλες μ και έναν φίλο μου και συμφωνούσαμε όλοι σε αυτό ..οτι δεν ηταν σωστο από μερους μου να κατσω (οκ θα μου πειτε εφοσον το καταλαβαινω γτ εκατσα..εκατσα γτ εκεινη τη στιγμη το ηθελα και δεν σκεφτηκα τι πρεπει). Το θέμα είναι τι άποψη σχηματίζουν οι φίλοι. Επηρεάζεται η φιλία από την ερωτική ζωή; Στις φιλίες μου είμαι πάντα σωστή και πάντα θέλω το καλό τους , με τα αισθηματικά τα κάνω σαλάτα.

    Το ξέρω είναι πολλά τα ερωτήματα αλλά σίγουρα σημαντικά και θα ήθελα την γνώμη σας επι του θεματος …
    Ευχαριστω εκ των προτέρων.!!

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,649
    ΠΡεπει να δεχτειτε ολοι οι νεοηλιθιοι με την ηθικη κλπ μικροι μεγαλοι οτι πρεπει να σκουντουφλησεισ εκατο φορεσ για να χεισ ελπιδα να ερωτευτεισ πρεπει πρωτα να αποτυχεισ εκατονπενηντα φορεσ κ να επιβιωσεισ για να χεισ πει στον εαυτο σου οτι εζησεσ αμα δεν αποτυχεισ δεν υπαρχει περιπτωση ποτε να πετυχεισ στην ηλικια που εισαι οσα κ να ξερεισ δε ξερεισ που πανε τα τεσσερα οποτε αμα θεσ να ζησεισ εκει εξω ειναι η ζωη
    Φιλικά ο φτωχόΜπίνες της διπλανής πόρτας :)))

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2014
    Posts
    3,806
    Όσον αφορά το τι πρεπει και τι δεν πρεπει στην ερωτική ζωη μιας κοπέλας εγω θα έλεγα ένας ειναι ο κανόνας: Να ειναι ειλικρινής με τον εαυτό της. Απο εκει κρίνεται η "συναισθηματικη αναπηρία" οπως λες τελικά, απο το αν συνάδουν τα όσα κανει με τα όσα νιωθει/πιστευει. Τωρα αν καποια το βλέπει ως επιλογή ορμές κλπ και πράττει πάνω σε αυτο δεν νομιζω πως ειναι πρόβλημα για τη συναισθηματική της πορεία. Το να καταπιέζεται ισως θα ειναι. Και αντίστοιχα, αν δεν βγαίνει σε κάποια τοσο χύμα αλλα πείθει για τον έναν η τον αλλον λογο τον εαυτό της οτι όντως μπορει χυμα και οτι ειναι "αντρακι" τοτε θα εχει θέμα. Αν ειναι πιο επιλεκτική και προσεκτική τοτε δεν θα εχει πρόβλημα. Εχει να κάνει με τη κοπέλα δηλαδή. Να μην παραμυθιαζει τον εαυτό της. Εμενα στην ιστορία σου το κομμάτι που λες οτι έχεις παραμυθιαστει επειδη ήθελες κατι παραπάνω μου χτυπάει λιγο το καμπανάκι. Απο την αλλη στη τελευταία ιστορία έδρασες με βάση την επιθυμία σου και φαίνεται να το πήρες ψύχραιμα. Εσυ ξέρεις ποτε εισαι ειλικρινής και ποτε όχι με τον εαυτό σου. Απο εκει και περα δεν αξίζει να σκας για το τι νομίζουν οι φίλοι σου και αν θα σε κρίνουν απο την προσωπική σου ζωή. Αν το κάνουν ισως δεν ειναι τοσο φιλοι. Θα επρεπε όσα ρωτάς εδώ να μπορουσες να τα συζητήσεις μαζι τους. Και αφου τους εμπιστευτηκες με αυτη την ιστορία δεν θα επρεπε να αισθάνεσαι την επίκριση τους. Απο την αλλη καμια φορά κρινουμε πως αν κάποιος φέρεται ατιμα σε αλλον μπορει άνετα να φερθεί έτσι και σε εμάς...εκει παίζει ρόλο το βάθος της φιλίας και ποσο καλά ξέρεις κάποιον. Οπως και να εχει μη μπαίνεις στο τρυπάκι με τα "ματια του κόσμου".

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,649
    Κ επισησ η ηθικη ειναι πολυτελεια για φτωχουσ κ βασανισμενουσ γι αυτο μη νοιαζεσαι κ μη σκιαζεσαι οποιοσ κανει μαθηματα ηθικησ ζει μια πολυ ωραια ζωη χωρισ προβληματα αυτοι κανουν μαθηματα κ θα στο πω απλα αμα πασ σε πολεμο δε λεσ τον καυμενουλη μη το σκοτωσω. Παλευεισ κι οποιοσ κερδισει
    Φιλικά ο φτωχόΜπίνες της διπλανής πόρτας :)))

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,649
    Φιλοι δεν υπαρχουν ειναι μονο γ καφε στην πρωτη δυσκολια φευγουνε ετσι ειναι η ζωη
    Φιλικά ο φτωχόΜπίνες της διπλανής πόρτας :)))

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,649
    Η φευγεισ εσυ παντωσ φιλοι δεν υπαρχουν εφοσον προχωρασ
    Φιλικά ο φτωχόΜπίνες της διπλανής πόρτας :)))

  7. #7
    Banned
    Join Date
    Aug 2015
    Location
    νησια bora bora
    Posts
    4,715
    μολις βγηκες απο την εφηβεια και τωρα διαμορφωνεις προσωπικοτητα, επαναπροσδιορίζεσαι, δοκιμαζεσαι ..κανεις σωστα και λάθη.. Σε αυτο το σημειο, αν δεν θες να γινεις μια ηλίθια ανεγκέφαλη που η προσωπικοτητα της επηρεαζεται απο αλλους ...ψαξου μεσα σου καλλιεργησου, ενημερωσου, διαβασε, παρατηρησε, δες πω νιωθεις , πως λειτουργεις , τι σου αρεσει ΕΣΕΝΑ και τι οχι.
    ασε τα γκαλοπ και μην ψαχνεις ετοιμες απαντησεις, διαμορφωσε μια προσωπικοτητα που ΞΕΡΕΙ να κρινει. κανε λάθη ..οσα χρειαζεσαι για να φτασεις εκει και μαθε απο αυτα..
    εμβαθυνε την δυναμη της σκεψης..οχι χαζογκομενιστικες αποριες...;)

  8. #8
    Junior Member
    Join Date
    Jan 2016
    Posts
    7
    :) :) !!!!!

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,649
    Οριστε η μαμα ρεα τα λεει καλα κ προσθετω οπωσ κι αν εισαι καποιοσ θα σ αγαπησει το καλυτρο ολων ομωσ ειναι να γουσταρεισ εσυ με τισ επιλογεσ σου κ την παρτη σου να κανεισ κ λαθη κ να πονεσεισ κ μετα να ξεχασεισ κοινωσ να ζησεισ θεσ να ζησεισ ησυχα ζησε θεσ να ζησεισ περιεργα ζησε αλλα μη πεισ ποτε στον εαυτο σου οτι παραιτησε αυτο κρατα κ τιποτα αλλο
    Φιλικά ο φτωχόΜπίνες της διπλανής πόρτας :)))

  10. #10
    Junior Member
    Join Date
    Jan 2016
    Posts
    7
    σωστο...ναι!

  11. #11
    Το να κάθεσαι του καθενός, όποιος βρεθεί στο δρόμο σου δλδ, χωρίς να υφίσταται κάτι συναισθηματικό μεταξύ σας, χωρίς ουσιαστικό υπόβαθρο που να παραπέμπει σε σχέση, απλά για να ικανοποιήσεις τις ορμές σου, τότε προφανέστατα κάτι δεν πάει καλά μαζι σου, σου βγήκε δλδ το όνομα και ο νοών νοείτω τι είδους γυναίκα θα σε θεωρούν.
    Στο τελος, αν αποφασίσεις σοβαρή με προοπτική γαμου σχέση, είτε θα πρέπει να βρεις μεσα σου το τεράστιο σθενος να αποβαλεις τον παλιο σου εαυτό για μια νεα αρχή είτε να βρεις καποιον που θα σε καλύπτει περισσότερο από όλους όσους θα εχεις γνωρίσει μέχρι τότε για να μεινεις σταθερη σ αυτον.
    γιάννης

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,649
    Μεγαλωνεται με παραμυθια ρε παρτε το χαμπαρι ακομα κ οι κακοι απο σασ υποτιθεται μεγαλωνεται ολοι με παραμυθια κ παραμυθια σασ λενε κ παραμυθια κ ποιηματα θελετε να ακουτε ουτε εγω την αντεχω την αληθεια αλλα τουλαχιστον δε λεω παραμυθια
    Φιλικά ο φτωχόΜπίνες της διπλανής πόρτας :)))

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,537
    Quote Originally Posted by Σαμίρα View Post
    ....
    Το ξέρω είναι πολλά τα ερωτήματα αλλά σίγουρα σημαντικά και θα ήθελα την γνώμη σας επι του θεματος …
    Ευχαριστω εκ των προτέρων.!!
    ποια ειναι τα "ερωτηματα" βρε παιδια??? μονο εγω δεν καταλαβα τα 'ερωτηματα"?

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,649
    Quote Originally Posted by ioannis2 View Post
    Το να κάθεσαι του καθενός, όποιος βρεθεί στο δρόμο σου δλδ, χωρίς να υφίσταται κάτι συναισθηματικό μεταξύ σας, χωρίς ουσιαστικό υπόβαθρο που να παραπέμπει σε σχέση, απλά για να ικανοποιήσεις τις ορμές σου, τότε προφανέστατα κάτι δεν πάει καλά μαζι σου, σου βγήκε δλδ το όνομα και ο νοών νοείτω τι είδους γυναίκα θα σε θεωρούν.
    Στο τελος, αν αποφασίσεις σοβαρή με προοπτική γαμου σχέση, είτε θα πρέπει να βρεις μεσα σου το τεράστιο σθενος να αποβαλεις τον παλιο σου εαυτό για μια νεα αρχή είτε να βρεις καποιον που θα σε καλύπτει περισσότερο από όλους όσους θα εχεις γνωρίσει μέχρι τότε για να μεινεις σταθερη σ αυτον.
    Οχι θα δενεται με τον καθε μαλακα κ μετα θα τρεχει στουσ γιατρουσ αυτο ειναι καλυτερο
    Φιλικά ο φτωχόΜπίνες της διπλανής πόρτας :)))

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,649
    Κ μεισ δενομαστε γι αυτο τα παιρνουμε τα ρημαδια αλλα προσοχη το δεσιμο θελει καιρο οχι κατευθειαν
    Φιλικά ο φτωχόΜπίνες της διπλανής πόρτας :)))

Page 1 of 3 123 LastLast

Similar Threads

  1. φιλιες ?
    By Macgyver in forum Σχέσεις και Επικοινωνία
    Replies: 25
    Last Post: 24-09-2015, 01:44
  2. γυναικειες φιλιες
    By restless mind in forum Σχέσεις και Επικοινωνία
    Replies: 41
    Last Post: 31-05-2015, 00:59
  3. Φιλίες!!!
    By Τάρια in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 8
    Last Post: 15-01-2013, 22:19
  4. ΟΙ ΚΟΠΟΙ ΜΙΑΣ ΖΩΗΣ......ΛΗΣΤΕΙΑ ΜΙΑΣ ΣΤΙΓΜΗΣ........
    By Lacrymosa in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 7
    Last Post: 02-04-2012, 22:58
  5. φιλιες και διαθεση
    By sunset in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 7
    Last Post: 11-02-2010, 19:55

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •