ΕΚΜΕΤΑΛΛΕΥΣΗ ΘΕΡΑΠΕΥΟΜΕΝΩΝ - Page 2
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 2 of 31 FirstFirst 123412 ... LastLast
Results 16 to 30 of 451
  1. #16
    Banned
    Join Date
    Jan 2016
    Posts
    1,646
    Με το χρηματικό συμφέρον να εφαρμόζεται στο 100% του πληθυσμού των ψυχολόγων/θεραπευτών Constantly curious πολύ αμφιβάλω ότι μιλάμε για το 1% όπως υποθέτεις. Όπως ανέφερα και στο αρχικό κείμενο, μάλλον μόνο η περίπτωση κληρονομιάς μας σώζει. Το πρόβλημα είναι ότι α. δεν έχουν όλοι την δυνατότητα να σκεφτούν με κριτικό τρόπο όπως προτείνω και β. εάν έχεις ήδη εμπιστευτεί τον/την θεραπευτή χωρίς να εξασφαλίσεις το ήθος του/της, πόσο εύκολο είναι να τον/την θέσεις σε κρίση;

  2. #17
    Banned
    Join Date
    Jan 2016
    Posts
    1,646
    Α δεν έχεις δίκιο Remedy. Βρίσκω αυτά που έγραψα εδώ πολύ χρήσιμα για ανθρώπους που έχουν ανάγκη ψυχολόγου/ψυχοθεραπευτή και πιστεύω ότι είναι καλό να ξυπνάει ο κόσμος. Εσύ ενδεχομένως μπορείς να έχεις διαφορετική άποψη. Τι να κάνουμε... έτσι είναι αυτά. Άλλα εκτιμώ εγώ, άλλα εκτιμάς εσύ.

  3. #18
    Σε εναν ψυχοθεραπευτη ζητας εναν νεο διαδρομο σκεψεως.
    Το οτι θα εμπιστευθεις νοητικα δεν σημαινει οτι εμπιστευεσαι και συναισθηματικα.
    Τι ειναι ? Ενας επαγγελματιας που ξερει να κανει καλα τη δουλεια του.
    Εαν δεν αισθανεσαι καλυμμενος απο την προσφορα του/της οφειλεις να αναζητησεις εναν αλλον/η.

    -Αυτη ειναι η δικη μου θεση !

    Αν δεν τον θεσεις σε κριση τον πρωτο χρονο για παραδειγμα τοτε θα το κανεις τον δευτερο.
    Στη τελικη M87 ειναι οπως ολα σχεδον στην ζωη και αυτη η σχεση, αν πας με τα μουτρα και εξιδανικευσεις τον θεραπευτη - τι θα κανει ? Θα σε διωξει επειδη ειναι ανιδιοτελης και αλτρουιστης ?
    Μη τρελαθουμε, τη δουλεια του κανει.

    Επισης ζουμε στην εποχη της πληροφοριας, υπαρχουν τοσα δωρεαν βιβλια ψυχολογιας και αυτο βοηθειας που μπορει καποιος να αντιληφθει τι καπνο φουμαρει ο γιατρος του.

    Μιλαω υποχρεωτικα υποκειμενικα και ειδικα.

    Εσυ καλως επραξες και εγραψες αυτο το κειμενο γιατι ετσι ισως πολλοι ανθρωποι να αποφυγουν το ψευτικο - κατ επεκταση το τσαμπα επενδυτικο τους κεφαλαιο.
    "Make sure your worst enemy isn't you"

  4. #19
    Banned
    Join Date
    Jan 2016
    Posts
    1,646
    Quote Originally Posted by Constantly curious View Post
    Σε εναν ψυχοθεραπευτη ζητας εναν νεο διαδρομο σκεψεως.
    Το οτι θα εμπιστευθεις νοητικα δεν σημαινει οτι εμπιστευεσαι και συναισθηματικα.
    Τι ειναι ? Ενας επαγγελματιας που ξερει να κανει καλα τη δουλεια του.
    Εαν δεν αισθανεσαι καλυμμενος απο την προσφορα του/της οφειλεις να αναζητησεις εναν αλλον/η.

    -Αυτη ειναι η δικη μου θεση !

    Αν δεν τον θεσεις σε κριση τον πρωτο χρονο για παραδειγμα τοτε θα το κανεις τον δευτερο.
    Στη τελικη M87 ειναι οπως ολα σχεδον στην ζωη και αυτη η σχεση, αν πας με τα μουτρα και εξιδανικευσεις τον θεραπευτη - τι θα κανει ? Θα σε διωξει επειδη ειναι ανιδιοτελης και αλτρουιστης ?
    Μη τρελαθουμε, τη δουλεια του κανει.

    Επισης ζουμε στην εποχη της πληροφοριας, υπαρχουν τοσα δωρεαν βιβλια ψυχολογιας και αυτο βοηθειας που μπορει καποιος να αντιληφθει τι καπνο φουμαρει ο γιατρος του.

    Μιλαω υποχρεωτικα υποκειμενικα και ειδικα.

    Εσυ καλως επραξες και εγραψες αυτο το κειμενο γιατι ετσι ισως πολλοι ανθρωποι να αποφυγουν το ψευτικο - κατ επεκταση το τσαμπα επενδυτικο τους κεφαλαιο.
    Εάν νιώθεις Constantly curious ότι ο Χ, Ψ, Ζ άνθρωπος που έχει ανάγκη όχι μόνο διανοητικής βοήθειας, αλλά και συναισθηματικής βοήθειας είναι ικανός να διαχωρίσει τα δυό κεφάλαια μέσα του και να φυλλάει και τον πωπώ του, τι να πω; Προσωπικά μου φαίνεται από αδύνατον εώς και ουτοπικό κάτι τέτοιο επειδή δεν είναι π.χ. φροντιστήριο μαθηματικών. Αφόρά - όπως καλώς επισημαίνεις και τον τρόπο που σκέφτεσαι - αλλά κυρίως - κατά την άποψη μου - τον τρόπο που αισθάνεσαι. Αντί όμως οι κοινωνικοί μηχανισμοί να ενεργοποιούνται και να διαφυλλάτουν αυτούς τους ανθρώπους φροντίζοντας να έχουμε στη διάθεση μας καλής ποιότητας ψυχολόγους/ψυχοθεραπευτές, αυτοί βρίσκονται σε καταστολή με απραξία των διοικούντων. Ε, δεν θα περιμένω να ενδιαφερθεί ο εκάστοτε υπουργίσκος κιόλας. Πιστεύω ότι μπορεί να γίνει και από δω μέσα "η δουλειά". Καλή θέληση να υπάρχει.

    Σε ότι αφορά τις αλτρουιστικές ή άλλες διαθέσεις του ψυχολόγου/θεραπευτή αυτές θα έπρεπε να τις κρατάει για την οικογένεια του. Στο γραφείο του έχει - υποτίθεται - άλλη αποστολή και γι' αυτό μίλησα για ηθικές αξίες. Σε ότι αφορά την επιβίωση του - κατά την άποψη μου - δεν θα έπρεπε να εξαρτάται από χρήματα τα οποία παίρνει από τους ασθενείς του... το δοκιμάσαμε... δεν δουλεύει προς όφελος των ασθενών.

    Και σε ότι αφορά τα βιβλία και την εποχή της πληροφορίας, είναι άποψη μου και πάλι, ότι το 99% της πληροφορίας και ίσως το 70% των βιβλίων, είναι άχρηστα. Στις σχολές έχεις κατάσταση προτεινόμενων βιβλίων γι' αυτό το λόγο ακριβώς. Για να μην πας και πάρεις ότι αηδία βρίσκεται σε προσφορά... σε άλλες σχολές τα βιβλία πάλι είναι χορηγία (χωρίς αυτό να σημαίνει ότι είναι και ότι καλύτερο θα μπορούσε να χορηγηθεί). Αν λοιπόν όλοι μπορούσαμε να βρούμε λύση στα προβλήματα μας μόνοι μας, η κοινωνία μας θα ήταν ιδανική πολιτεία... Δεν είναι όμως παρόλη την διάθεση άχρηστης - και λίγη χρήσιμης - πληροφορίας.
    Last edited by M87; 13-01-2016 at 18:15.

  5. #20
    Δεν διαφωνησα με την θεση σου.
    Η αρχη της εκμεταλευσης ισχυει παντου, ειναι μια δημοσια γενικη παραδοχη ελλειψης δικαιοσυνης του " αδυναμου".
    Ειναι εκφανση της πραγματικοτητας.
    Οπως ξανα εγραψα ειμαι Υπερ του να ακουγεται και η αλλη γνωμη η οποια στοχευει στην αφυπνιση.
    "Make sure your worst enemy isn't you"

  6. #21
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,649
    Απο μενα παιρνεισ μπραβο ετσι ειναι τα πραγματα αλλα πεστα πιο απλα ζαλιστηκα ετσι ειναι δυστηχωσ οχι μονο αυτο κ ολεσ οι δουλειεσ ειναι ετσι δεν ειναι μονο αυτη ετσι αλλα τουλαχιστον εμεισ τα μαστορακια δε παιζουμε με ζωεσ δηλαδη το πολυ να παιξουμε με δουλειεσ αλλα οχι με ζωεσ δηλαδη μπορει να σ χαλασει κατι να το χρειαζεσαι για δουλεια κι εγω να στο φτιαξω σε πεντε λεπτα αλλα μπορει κ να μη στο φτιαξω ποτε δυστηχωσ ετσι ειναι τα πραγματα με τουσ γιατρουσ τα ειδα κι εγω ετσι κ τα φαρμακα ειναι περιεργα δεν ειναι τελεια ενω θα πρεπε
    Φιλικά ο φτωχόΜπίνες της διπλανής πόρτας :)))

  7. #22
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,649
    Οχι παιδια το να ειναι ο καθενασ μονοσ του ειναι αδυναμια τ κρατουσ σε ολεσ τισ δουλειεσ η αγορα εχει κανονεσ μονη τησ κ εφαρμοζονται οι κανονεσ τησ αγορασ κ στουσ γιατρουσ ειναι πολυσυνθετο το ζητημα κ πολυπαραγοντικο κ δεν κανω πλακα καθολου ουτε τρολαρω
    Φιλικά ο φτωχόΜπίνες της διπλανής πόρτας :)))

  8. #23
    Banned
    Join Date
    Jan 2016
    Posts
    1,646
    Quote Originally Posted by elis View Post
    Οχι παιδια το να ειναι ο καθενασ μονοσ του ειναι αδυναμια τ κρατουσ σε ολεσ τισ δουλειεσ η αγορα εχει κανονεσ μονη τησ κ εφαρμοζονται οι κανονεσ τησ αγορασ κ στουσ γιατρουσ ειναι πολυσυνθετο το ζητημα κ πολυπαραγοντικο κ δεν κανω πλακα καθολου ουτε τρολαρω
    Το θέμα είναι α. αν οι κανόνες είναι σαφείς και πλήρεις και β. αν εφαρμόζονται. Αν - ειδικά στην Ελλάδα - δεν υπάρχει ούτε νομοθετικό πλαίσιο, ούτε και εφαρμογή νόμων για να μπορεί να γίνεται πλιάτσικο στο Big Business κομμάτι των αγορών (τηλεπικοινωνίες, χρηματιστήριο, εξοπλιστικές δαπάνες, δημόσια έργα κλπ), καλώς ή κακώς μας επηρρεάζει όλους. Περιμένουμε "κάτι" από τον καθένα με τον οποίο έχουμε κάποια συνδιαλλαγή, αλλά δεν υπάρχουν κανόνες που να μας προστατεύουν γιατί συμφέρει! Ε, η δικαιοσύνη σε αυτό τον τόπο έχει αποδειχθεί κύβδηλη πολλάκις, αυτό όμως δεν σημαίνει ότι δεν έχω δικαίωμα στην αυτοπροστασία και την αυτοδικία αν χρειαστεί.

  9. #24
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,649
    Αμα μιλησω εγω για αυτοδικια πρεπει να καθαρισω πολλουσ γι αυτο μακρια το πασ χαλαρωσε
    Εχουμε αλλη σειρα για τετοια εσυ εισαι ακομα μικροσ για τετοια οπωσ τα ακουσ στο λεω μπασ κ καταλαβεισ κ χαλαρωσεισ κανεισ δε τον παει τοσο μακρυα γι αυτο χαλαρωσε
    Φιλικά ο φτωχόΜπίνες της διπλανής πόρτας :)))

  10. #25
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,649
    Μπηκεσ σε ναο δεν μπηκεσ σε τσατ θεσ να σ πω την ιστορια μου να αυτοκτονησεισ με τη μια δε θελω εγω γι αυτο χαλαρωσε ασε τουσ παλικαρισμουσ για αλλου εδω ειναι ναοσ
    Φιλικά ο φτωχόΜπίνες της διπλανής πόρτας :)))

  11. #26
    Banned
    Join Date
    Jan 2016
    Posts
    1,646
    Quote Originally Posted by elis View Post
    Αμα μιλησω εγω για αυτοδικια πρεπει να καθαρισω πολλουσ γι αυτο μακρια το πασ χαλαρωσε
    Εχουμε αλλη σειρα για τετοια εσυ εισαι ακομα μικροσ για τετοια οπωσ τα ακουσ στο λεω μπασ κ καταλαβεισ κ χαλαρωσεισ κανεισ δε τον παει τοσο μακρυα γι αυτο χαλαρωσε
    Ισως και να πρέπει να καθαρίσεις κόσμο. Προσωπικά δεν πιστεύω στο "καθάρισμα" όπως πιστεύεις προφανώς εσύ. Πιστεύω όμως στο "όπου δεν πίπτει λόγος..." Σε ότι αφορά την προτροπή σου να χαλαρώσω, είναι ανούσια, όπως είναι και προφανές ότι έχεις μεγαλύτερη ανάγκη χαλαρότητας από εμένα.

  12. #27
    Banned
    Join Date
    Jan 2016
    Posts
    1,646
    Quote Originally Posted by elis View Post
    Μπηκεσ σε ναο δεν μπηκεσ σε τσατ θεσ να σ πω την ιστορια μου να αυτοκτονησεισ με τη μια δε θελω εγω γι αυτο χαλαρωσε ασε τουσ παλικαρισμουσ για αλλου εδω ειναι ναοσ
    Δεν αναγνωρίζω κάποιον "ναό". Εσύ όμως μπορείς να το αποκαλείς όπως θέλεις.

  13. #28
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,649
    Αυτο ενοεισ αυτοδικια το ξυλο μπραβο ρε μεγαλε κ γω νομιζα μιλασ σοβαρα το ξυλο πλεον ειναι ξεπερασμενο βρεσ κατι αλλο αντε κι εγω νομιζα μιλασ σοβαρα εδω ειναι ναοσ κ θα το καταλαβεισ οτι ειναι ναοσ αμα σ πουμε δυο τρεισ ιστοριεσ
    Φιλικά ο φτωχόΜπίνες της διπλανής πόρτας :)))

  14. #29
    Banned
    Join Date
    Jan 2016
    Posts
    1,646
    Quote Originally Posted by elis View Post
    Αυτο ενοεισ αυτοδικια το ξυλο μπραβο ρε μεγαλε κ γω νομιζα μιλασ σοβαρα το ξυλο πλεον ειναι ξεπερασμενο βρεσ κατι αλλο αντε κι εγω νομιζα μιλασ σοβαρα εδω ειναι ναοσ κ θα το καταλαβεισ οτι ειναι ναοσ αμα σ πουμε δυο τρεισ ιστοριεσ
    Να το κοιτάξεις αυτό που θεωρείς ξεπερασμένο το ξύλο...

  15. #30
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,649
    Παω κ σε γιατρο δε γινεται τιποτα ξεπερασμενο το βλεπω
    Φιλικά ο φτωχόΜπίνες της διπλανής πόρτας :)))

Page 2 of 31 FirstFirst 123412 ... LastLast

Similar Threads

  1. Εκμετάλλευση......
    By Deleted240217a in forum Συζητήσεις Ψυχολογικού Ενδιαφέροντος
    Replies: 16
    Last Post: 19-08-2015, 13:02

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •