ΕΚΜΕΤΑΛΛΕΥΣΗ ΘΕΡΑΠΕΥΟΜΕΝΩΝ - Page 5
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 5 of 31 FirstFirst ... 3456715 ... LastLast
Results 61 to 75 of 451
  1. #61
    Banned
    Join Date
    Jan 2016
    Posts
    1,646
    Quote Originally Posted by αλεξανδρος_77 View Post
    ομως εγραψα αν το προσεξες οτι βαρεθηκα να διαβασω ολο το κατεβατο κ οι περισσοτεροι κατι τετιο θα σκεφτοντουσαν ανεξαρτητα αν δε το λενε
    οι περισσοτεροι διαβαζουν κατεβατα συνηθως οταν αγοραζουν βιβλια αρα ανεξαρτητα αν το παραδεχεσε η οχι το πραγμα ετσι εχει.
    εγω δε μπορω να πω οτι εκνευριστηκα κ παρα πολυ ειμαι λιγο απαθης εκ του φυσικου..
    Θεωρείς ότι η γνώμη σου εκφράζει τον κάθε ένα ο οποίος διαβάζει το άρθρο μου; Ότι δηλαδή, είναι βαρετό, μιας και εσένα σου προκάλεσε όπως λες βαρεμάρα; Για καποιον του οποίου του προκάλεσε βαρεμάρα το άρθρο μου - και όπως λες και εσύ είσαι λίγο απαθής - βλέπω ότι έχεις καθημερινή ενασχόληση μαζί του και πρέπει να αναρωτηθώ "γιατί;".

  2. #62
    Banned
    Join Date
    Feb 2013
    Location
    σε 1 λιμνουλα!
    Posts
    14,042
    γιατι εχω συνηθισει να γραφω κ επειδη ξερω οτι σε λιγο ποσταροντας παντου τα ιδια κατεβατα καπιοι θα φρικαρουν που μπορει να μη τους ενδιαφερει ολο αυτο...
    κατεβατα γραφεις μονο οταν ξερεις οτι ο αλλος ενδιαφερετε να τα διαβασει η αλλιως δε το αναλυεις σε εξωφρενικο σημειο μεχρι να πει ημαρτον μεχρι να παει κατω..
    αυτο δε λεει κατι οτι σου απαντω εκτος του οτι εχω συνηθισει να γραφω.
    αυτο προσπαθω να σου εξηγισω τοση ωρα αλλα ακομα δε το πιασες...

  3. #63
    Banned
    Join Date
    Jan 2016
    Posts
    1,646
    Quote Originally Posted by αλεξανδρος_77 View Post
    γιατι εχω συνηθισει να γραφω κ επειδη ξερω οτι σε λιγο ποσταροντας παντου τα ιδια κατεβατα καπιοι θα φρικαρουν που μπορει να μη τους ενδιαφερει ολο αυτο...
    κατεβατα γραφεις μονο οταν ξερεις οτι ο αλλος ενδιαφερετε να τα διαβασει η αλλιως δε το αναλυεις σε εξωφρενικο σημειο μεχρι να πει ημαρτον μεχρι να παει κατω..
    αυτο δε λεει κατι οτι σου απαντω εκτος του οτι εχω συνηθισει να γραφω.
    αυτο προσπαθω να σου εξηγισω τοση ωρα αλλα ακομα δε το πιασες...
    Δεν έχω ανάγκη να μου εξηγήσεις κάτι αλέξανδρος_77. Αν το χρειαστώ θα σε ειδοποιήσω όμως. Και σε ότι αφορά το πότε γράφεις εσύ κατεβατά, εφάρμοσε το στη δική σου ζωή και μόνο.

  4. #64
    Banned
    Join Date
    Aug 2015
    Location
    νησια bora bora
    Posts
    4,715
    και εγω δεν καταλαβαινω γιατι το κανουμε θεμα το "σπαμ" ..ειπε την γνωμη του σε διαφορα θεματα..ε και? οταν ενα παλιο μελος ανοιγει πολλες φορες το ιδιο θεμα ομως οχι μονο δεν αντιδρατε αλλα το στηριζετε κιολας!!!!....απαραδεκτη υποδοχη νεου μελους!!! Μ87 λυπάμαι για το ασχημο ξεκινημα, ελπιζω να βρεις εδω καλυτερη συνεχεια και ανθρωπους που σε καταλαβαινουν .

  5. #65
    Banned
    Join Date
    Jan 2016
    Posts
    1,646
    Quote Originally Posted by rea View Post
    και εγω δεν καταλαβαινω γιατι το κανουμε θεμα το "σπαμ" ..ειπε την γνωμη του σε διαφορα θεματα..ε και? οταν ενα παλιο μελος ανοιγει πολλες φορες το ιδιο θεμα ομως οχι μονο δεν αντιδρατε αλλα το στηριζετε κιολας!!!!....απαραδεκτη υποδοχη νεου μελους!!! Μ87 λυπάμαι για το ασχημο ξεκινημα, ελπιζω να βρεις εδω καλυτερη συνεχεια και ανθρωπους που σε καταλαβαινουν .
    Καλώς σας βρήκα...

  6. #66
    Banned
    Join Date
    Feb 2013
    Location
    Thessaloniki
    Posts
    1,545
    Quote Originally Posted by M87 View Post




    1. Εξασφαλίστε το ήθος του θεραπευτή σας (*2).
    (*2) Το ότι εξαναγκαστήκατε να τον/την εμπιστευτείτε αρχικά δεν σημαίνει ότι έχει ηθικές αξίες. Σημαίνει απλά ότι βρεθήκατε σε ανάγκη να εμπιστευτείτε "κάποιον" και πιαστήκατε από όπου μπορούσατε. Με άλλα λόγια θα έπρεπε οι θεραπευόμενοι να αναρωτηθούν αν αυτό από το οποίο κρατιούνται είναι Άνθρωπος ή βδέλλα. Ο θεραπευτής σας δεν σας "πονάει" απαραίτητα όπως ένα οικογενειακό μέλος, απλά επειδή βγάζει συγκαταβατικούς και συμπαθητικούς ήχους όσο μιλάτε και δυστηχώς συχνά δεν αξίζουν της εμπιστοσύνης την οποία ήδη τους δείχνετε.
    Καλησπέρα.Θα ήθελες να κάνουμε μια κουβέντα?Διάβασα όλο το ποστ σου κι έχω κάποιες ερωτήσεις στις οποίες αν θέλεις απαντάς.Ας ξεκινήσουμε από εδώ.
    Ποιος σου είπε ότι η δουλειά του θεραπευτή είναι να σε πονάει?Είναι λάθος το να σε πονάει.Φαντάζεσαι κάποιον άνθρωπο να ''πονάει'' άλλους 10 σε μία μέρα?Δεν είναι φίλος σου,δεν είναι οικογένειά σου.Με αυτό το σκεπτικό μπορεί κάποιος να τα λέει στην οικογένειά του και να του απαντάνε ''Σε καταλαβαίνω'' με το ύφος της παρηγοριάς.
    Για τι ήχους μιλάς?Του λες δηλαδή κάτι και απαντάει ''Αχ ποσο σε καταλαβαίνω''?.Ποιος σοβαρός θεραπευτής δουλεύει με αυτό τον τρόπο?Ποιος είπε ότι ψάχνουμε θεραπευτή να βγάζει ήχους και να μας καταλαβαίνει?Δεν ψάχνουμε παρηγοριά αλλά λύση.
    Σε ευχαριστώ πολύ
    Quote Originally Posted by rea View Post


    ο καθε ενας με φραγκατο μπαμπα μπορει να γινει ψυχολογος σημερα σε καποιο ιδιωτικο ιεκ...λες και μιλαμε για μανικιουρ.
    Γεια σου Ρέα.Με όλο το σεβασμό και χωρίς να το πάρεις σαν προσωπική επίθεση.Θεωρώ πως εδώ γίνεσαι ισοπεδωτική.Δεν είναι έτσι.

  7. #67
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,697
    M87 εγω συμφωνω με αυτα π λεσ απλα εμενα με τα δικα μου κριτηρια μου φαινεσαι καλα οποτε αμα θεσ ξαναπαρτο απο την αρχη οσο για μενα ξερω για το γιατρο μου οτι με εκμεταλευεται κ τι ν κανω βλεπεισ εσυ αλλη λυση εγω δε βλεπω αλλη κ σε οσουσ εχω παει επεδειξαν την ιδια συμπεριφορα οποτε λεω κι εγω οτι αντιμετωπιζω κοινωνικο προβλημα κ ησυχαζω αυτα για να μη με κυνηγασ για συζητηση δεν εχω καμια ορεξη ν γραψω το οτιδηποτε πλεον
    Φιλικά ο φτωχόΜπίνες της διπλανής πόρτας :)))

  8. #68
    Banned
    Join Date
    Jan 2016
    Posts
    1,646
    Quote Originally Posted by Ntoubroutza View Post
    Καλησπέρα.Θα ήθελες να κάνουμε μια κουβέντα?Διάβασα όλο το ποστ σου κι έχω κάποιες ερωτήσεις στις οποίες αν θέλεις απαντάς.Ας ξεκινήσουμε από εδώ.
    Ποιος σου είπε ότι η δουλειά του θεραπευτή είναι να σε πονάει?Είναι λάθος το να σε πονάει.Φαντάζεσαι κάποιον άνθρωπο να ''πονάει'' άλλους 10 σε μία μέρα?Δεν είναι φίλος σου,δεν είναι οικογένειά σου.Με αυτό το σκεπτικό μπορεί κάποιος να τα λέει στην οικογένειά του και να του απαντάνε ''Σε καταλαβαίνω'' με το ύφος της παρηγοριάς.
    Για τι ήχους μιλάς?Του λες δηλαδή κάτι και απαντάει ''Αχ ποσο σε καταλαβαίνω''?.Ποιος σοβαρός θεραπευτής δουλεύει με αυτό τον τρόπο?Ποιος είπε ότι ψάχνουμε θεραπευτή να βγάζει ήχους και να μας καταλαβαίνει?Δεν ψάχνουμε παρηγοριά αλλά λύση.
    Σε ευχαριστώ πολύ

    Γεια σου Ρέα.Με όλο το σεβασμό και χωρίς να το πάρεις σαν προσωπική επίθεση.Θεωρώ πως εδώ γίνεσαι ισοπεδωτική.Δεν είναι έτσι.
    Για τον θεραπευόμενο ο οποίος έχει ανάγκη να νιώσει ότι τον συναισθάνονται όμως, αυτό είναι μια λαβή [συγκαταβατικοί/συμπαθητικοί ήχοι] η οποία καλλιεργεί την μεταξύ τους εξάρτηση και αποδυναμώνει την πιθανότητα ο θεραπευόμενος να ασκήσει ποτέ κρίση σχετικά με το αν ο θεραπευτής του - στον οποίο ήδη έδειξε εμπιστοσύνη ανοίγοντας τα σώψυχα του - είναι και άξιος της εμπιστοσύνης του. Σχετικά με το ποιοι θεραπευτές δουλεύουν έτσι, δεν με απασχολεί γιατί υπάρχουν τουλάχιστο μερικοί. Και "όχι" δεν αναζητάμε θεραπευτή να βγάζει ήχους... η κατανόηση όμως την οποία πολλοί έχουν ανάγκη, γίνεται σημείο εκμετάλλευσης με αυτό το απλό τέχνασμα από επιτήδειους θεραπευτές.

  9. #69
    Banned
    Join Date
    Feb 2013
    Location
    σε 1 λιμνουλα!
    Posts
    14,042
    Με άλλα λόγια θα έπρεπε οι θεραπευόμενοι να αναρωτηθούν αν αυτό από το οποίο κρατιούνται είναι Άνθρωπος ή βδέλλα
    γιατι με το ζορι τους εβαλε καπιος να πανε σ αυτον? αμα ηθελαν ας εβρισκαν αλλες λυσεις μονοι τους..
    τιποτα δεν ειναι αδυνατο γι αυτον που θα προσπαθησει.

  10. #70
    Banned
    Join Date
    Jan 2016
    Posts
    1,646
    Quote Originally Posted by αλεξανδρος_77 View Post
    γιατι με το ζορι τους εβαλε καπιος να πανε σ αυτον? αμα ηθελαν ας εβρισκαν αλλες λυσεις μονοι τους..
    τιποτα δεν ειναι αδυνατο γι αυτον που θα προσπαθησει.
    Είσαι εκατό χρόνια μπροστά αλέξανδρος_77. Οι υπόλοιποι έχουμε πρόβλημα και αναζητάμε βοήθεια.

  11. #71
    Banned
    Join Date
    Feb 2013
    Location
    Thessaloniki
    Posts
    1,545
    Μα άλλο η λέξη κατανόηση κι άλλο η λέξη ''πονάει''.Τι δεν καταλαβαίνω?Το πονάει μου βγάζει κάτι σαν ''συμμερίζομαι''.Δεν θέλεις αυτό από κάποιον θεραπευτή.Δεν θέλεις να συμμερίζεται τον πόνο σου.Δεν είναι η γιαγιά σου ή η μαμά σου.Θέλεις να σε βοηθήσει να βρεις λύσεις κι όχι να σε παρηγορήσει.

  12. #72
    Banned
    Join Date
    Jan 2016
    Posts
    1,646
    Quote Originally Posted by Ntoubroutza View Post
    Μα άλλο η λέξη κατανόηση κι άλλο η λέξη ''πονάει''.Τι δεν καταλαβαίνω?Το πονάει μου βγάζει κάτι σαν ''συμμερίζομαι''.Δεν θέλεις αυτό από κάποιον θεραπευτή.Δεν θέλεις να συμμερίζεται τον πόνο σου.Δεν είναι η γιαγιά σου ή η μαμά σου.Θέλεις να σε βοηθήσει να βρεις λύσεις κι όχι να σε παρηγορήσει.
    Όπως εξήγησα σε κάποιον άλλο ήδη, δεν υπάρχει η δυνατότητα ανεξάρτητης προσέγγισης των διανοητικών λύσεων και των συναισθηματικών λύσεων. Αν εσύ μπορείς να κάνεις ψυχοθεραπεία χωρίς να εμπλέξεις το ένα ή το άλλο αυτό είναι άλλο θέμα και το συζητάμε. Εκτός αυτού, άλλο το "θέλω" και άλλο το "έχω ανάγκη", το οποίο και πάλι δεν μπορούν οι πιο πολλοί να διαχωρίσουν γιατί συνήθως συνυπάρχουν. Τέλος οι πιο πολλοί θεραπευόμενοι δεν ξέρουν τι θα έπρεπε να ζητάνε και το κράτος αγνοεί αυτή την επιμόρφωση για συμφέροντα διαφορετικά από εκείνα των θεραπευομένων.

  13. #73
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2010
    Posts
    1,663
    Quote Originally Posted by M87 View Post
    Για τον θεραπευόμενο ο οποίος έχει ανάγκη να νιώσει ότι τον συναισθάνονται όμως, αυτό είναι μια λαβή [συγκαταβατικοί/συμπαθητικοί ήχοι] η οποία καλλιεργεί την μεταξύ τους εξάρτηση και αποδυναμώνει την πιθανότητα ο θεραπευόμενος να ασκήσει ποτέ κρίση σχετικά με το αν ο θεραπευτής του - στον οποίο ήδη έδειξε εμπιστοσύνη ανοίγοντας τα σώψυχα του - είναι και άξιος της εμπιστοσύνης του. Σχετικά με το ποιοι θεραπευτές δουλεύουν έτσι, δεν με απασχολεί γιατί υπάρχουν τουλάχιστο μερικοί. Και "όχι" δεν αναζητάμε θεραπευτή να βγάζει ήχους... η κατανόηση όμως την οποία πολλοί έχουν ανάγκη, γίνεται σημείο εκμετάλλευσης με αυτό το απλό τέχνασμα από επιτήδειους θεραπευτές.
    Δηλαδή.... Το να δείξει ο θεραπευτής ενσυναίσθηση-κατανόηση μέσω της μη λεκτικής οδού (φαντάζομαι ότι εδώ κολλάνε οι ήχοι στους οποίους αναφέρεσαι), αποτελεί λαβή που καλλιεργεί την μεταξύ τους εξάρτηση και αποδυναμώνει την πιθανότητα ο θεραπευόμενος να ασκήσει ποτέ κρίση ....κτλ. Εκτός από αυτό μπορεί να είναι λαβή και για κάτι άλλο, πιο θετικό????

  14. #74
    Banned
    Join Date
    Jan 2016
    Posts
    1,646
    Quote Originally Posted by aeolus74 View Post
    Δηλαδή.... Το να δείξει ο θεραπευτής ενσυναίσθηση-κατανόηση μέσω της μη λεκτικής οδού (φαντάζομαι ότι εδώ κολλάνε οι ήχοι στους οποίους αναφέρεσαι), αποτελεί λαβή που καλλιεργεί την μεταξύ τους εξάρτηση και αποδυναμώνει την πιθανότητα ο θεραπευόμενος να ασκήσει ποτέ κρίση ....κτλ. Εκτός από αυτό μπορεί να είναι λαβή και για κάτι άλλο, πιο θετικό????
    Ίσως. Εγώ τονίζω την ανεξαρτησία των δύο ("το να τον θεωρεί ο θεραπευόμενος οικογενειακό μέλος επειδή ΝΟΜΙΖΕΙ ότι συμπάσχει" και "ήχους τους οποίους παράγει ο θεραπευτής"). Εάν, με άλλα λόγια, στον θεραπευόμενο έχει δοθεί η εντύπωση ότι:

    ["συγκαταβατικοί/συμπαθητικοί ήχοι"] => ["με πονάει σαν να είμαι οικογενειακό μέλος"] => ["καλώς τον/την εμπιστεύομαι ΣΑΝ ΝΑ ΕΙΝΑΙ οικογενειακό μέλος"] εγώ λέω ότι ένας ανήθικος θεραπευτής δεν αξίζει τέτοιας εμπιστοσύνης.
    Last edited by M87; 15-01-2016 at 13:13.

  15. #75
    Banned
    Join Date
    Feb 2013
    Location
    Thessaloniki
    Posts
    1,545
    Quote Originally Posted by M87 View Post
    Όπως εξήγησα σε κάποιον άλλο ήδη, δεν υπάρχει η δυνατότητα ανεξάρτητης προσέγγισης των διανοητικών λύσεων και των συναισθηματικών λύσεων. Αν εσύ μπορείς να κάνεις ψυχοθεραπεία χωρίς να εμπλέξεις το ένα ή το άλλο αυτό είναι άλλο θέμα και το συζητάμε. Εκτός αυτού, άλλο το "θέλω" και άλλο το "έχω ανάγκη", το οποίο και πάλι δεν μπορούν οι πιο πολλοί να διαχωρίσουν γιατί συνήθως συνυπάρχουν. Τέλος οι πιο πολλοί θεραπευόμενοι δεν ξέρουν τι θα έπρεπε να ζητάνε και το κράτος αγνοεί αυτή την επιμόρφωση για συμφέροντα διαφορετικά από εκείνα των θεραπευομένων.
    Γίνεσαι απόλυτος.Έχω αλλάξει 5 ψυχολόγους και έχω άποψη πάνω στο θέμα.Οπότε μπορώ να σου δώσω κάπου δίκιο.Το χάνεις όμως όταν γίνεσαι απόλυτος και μιλάς για το κράτος και τα σχετικά.Ας μην ξεφύγουμε όμως και να σου απαντήσω για το θέλω και το έχω ανάγκη.Αν θεωρείς ότι ''έχεις ανάγκη'' μετά από καιρό ψυχοθεραπείας να ''έχεις ανάγκη'' να πας στον θεραπευτή κι όχι να θέλεις,τότε κάπου δεν γίνεται καλή δουλειά.Τι εννοώ?Ότι μετά από κάποια ραντεβού δεν είσαι στη φάση ''Έχω ανάγκη να τα βγάλω από μέσα μου''.Εκεί είναι το θέμα μας,μόλις περάσει αυτό το στάδιο,το στάδιο δηλαδή λαικά που είσαι ΣΚΑΣΜΕΝΟΣ,πας στο στάδιο της ανασυγκρότησης (να το πω?ίσως κάποια άλλη λέξη αλλά αυτή μου ήρθε τώρα).Στο στάδιο που ξεκινάς να βρίσκεις τον ευατό σου.Στο στάδιο που σιγά σιγά βρίσκεις τις λύσεις.Εκεί καταλαβαίνεις αν μπορεί να σε βοηθήσει ο άλλος ή όχι.
    Εγώ φίλε έτσι το βλέπω.Είναι καθαρά προσωπική μου γνώμη.,

Page 5 of 31 FirstFirst ... 3456715 ... LastLast

Similar Threads

  1. Εκμετάλλευση......
    By Deleted240217a in forum Συζητήσεις Ψυχολογικού Ενδιαφέροντος
    Replies: 16
    Last Post: 19-08-2015, 12:02

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •