Σε απόγνωση!
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 20
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Nov 2015
    Posts
    22

    Σε απόγνωση!

    Καλησπέρα! Απευθύνομαι στο φόρουμ προκειμένου να βρω ενα χέρι βοήθειας πρώτου τρελαθώ! Είμαι 20 χρόνων και βρίσκομαι στο 2ο έτος σπουδών στην επαρχία... Ομως δεν σπουδάζω μόνη μου αλλα με τη μητέρα μου! Όταν πέρασα επαρχία,η μητέρα μου αμέσως μου ανακοίνωσε οτι σε όλη τη διάρκεια των σπουδών μου θα παραμένει μαζί μου. Στην αρχή το δέχτηκα γιατι φανταζόμουν οτι δεν θα ήταν κατι το τρομερό μιας και τόσα χρόνια δεν είχαμε πολλούς καβγάδες κυρίως λόγω του δεκτικού χαρακτήρα μου. Πάντα μου φερόταν πολυ δυσανάλογα με την ηλικία μου απο την άποψη οτι ακόμη και σήμερα δεν νοείται να γυρίσω απο έξοδο αργότερα απο τις δεκα ή να βγαίνω κάθε μέρα ως φοιτήτρια. Τα προβλήματα ξεκίνησαν όταν περνούσε ο καιρός και οι συμφοιτητές μου ρωτούσαν ως ποτε θα μένει η μαμά μου μαζί μου ή γιατι δεν βγαίνω στα πάρτι που διοργανώνονται. Απαντούσα κατι και στη συνέχεια όταν της έλεγα πως κατι τέτοιο δε μπορει να συνεχιστεί για πολυ, με έβριζε με τα χειρότερα λόγια και μου έλεγε πως αν δεν μου αρέσει,να παρατήσω τις σπουδές μου και να γυρίσω στην Αθήνα να δουλέψω. Τον πρώτο χρονο έκανα υπομονή ομως πλέον τα όρια μου έχουν εξαντληθεί. Δεν μου αρέσει να της μιλάω άσχημα γιατι ειναι μαμά μου και την αγαπάω ομως δεν ανέχομαι να με κοροϊδεύει ο κόσμος εξαιτίας αυτής της συμπεριφοράς της. Παρότι πάντα ήμουν το παιδί που ήθελε και δεν εχω δώσει ποτε το παραμικρό δικαιωμα να μου πει κατι για τη συμπεριφορά μου και για την αγωγή μου, κάθε φορα που βάζω στο τραπέζι το θέμα του να ζήσω μόνη μου, με βρίζει με τα χειρότερα λόγια και λέει πως θα καταλήξω σε κανένα Οικο ανοχής γιατι μέχρι εκεί μου αξίζει. Συν τοις αλλοις προσποιείται πως της ανεβαίνει η πίεση για να αποφύγει το στρίμωγμα απο τρίτους που της λένε πως αυτο που κανει ειναι τουλάχιστον παράλογο. Μάλιστα χθες με χτύπησε κιολας για αυτο το λόγο. Μάλιστα χθες με χτυπησε λέγοντας μου πως πάντα ήξερε οτι μεγαλώνει μια "του δρόμου"( τα γράφω όσο πιο κόσμια γίνεται). Η γνωμη του πατέρα μου σε αυτο το θέμα της περνά απαρατήρητη μιας και το πάνω χέρι το έχει εκεινη στο σπίτι. Νιωθω απελπισμένη! Σχέση δεν ειχα ποτε,εχω ξεκόψει απο όλους μου τους φίλους και το μονο που θελω ειναι έναν τροπο να ξεφύγω απο όλο αυτο που μου συμβαίνει!
    Συγνώμη αν κούρασα ομως αυτα ειναι λίγα μονο απο όσα ζω 20 χρόνια τώρα!

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2012
    Posts
    5,780
    Γεια σου. Η μαμά πώς περνάει την ημέρα οταν εσυ πας στη σχολή; Τι κάνει αυτή πίσω;

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,689
    Εσυ μαλλον εισαι ξυπνητη κι η μανα σ ακομα κοιμαται βρειτε τα αλλιωσ δε γινεται
    Φιλικά ο φτωχόΜπίνες της διπλανής πόρτας :)))

  4. #4
    Junior Member
    Join Date
    Nov 2015
    Posts
    22
    Κάθεται σπίτι και ασχολείται με το φβ... Και μου κανει και παράπονα πως λείπω πολλές ώρες και ειναι μόνη της... Λες και της είπα εγω να έρθει να μείνει μαζί μου! Και δεν με αφήνει να βγαίνω ούτε για καφέ γιατι θέλει παρεα!

  5. #5
    ψιλοάρρωστη κατάσταση...δεν το χω ξανακούσει. Έχεις σκεφτεί κάποιο σχέδιο απαλλαγής ή ακόμα?

    Ακόμα και τη δεκαετιά του '60 οι νέοι ζούσαν πιο ελεύθεροι απο εσένα. ήμαρτον κύριε!

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,689
    Ρε συ μπασ κι εχει γκομενο αλλιωσ δεν εξηγειτε πολλα λεω παλι
    Φιλικά ο φτωχόΜπίνες της διπλανής πόρτας :)))

  7. #7
    Junior Member
    Join Date
    Nov 2015
    Posts
    22
    Το μονο που μου μένει να κανω είναι να βρω μια δουλεια και απλα να τους παρατήσω και να φύγω... Ομως θα μείνουν πίσω οι σπουδές μου,κατι που δεν το θελω!

  8. #8
    Να καλεσεις τις φιλες σου 2-3 φορες στο σπιτι σου να γνωριστουνε με τη μαμα σου. Να ανταλλαξουν μερικες κουβεντες για να δει και η ιδια οτι η φιλες σου δεν ειναι "του δρομου". Και προτεινετε της να πατε για καφε ολοι μαζι. Ετσι σιγα σιγα πιστευω να κερδισετε την εμπιστοσυνη της και να αρχισει να γινετε πιο χαλαρη. Παντως οσο της πηγαινεις κοντρα, τοσο πιο πολυ θα πεισμωνει, ισως και λογο εγωισμου.

  9. #9
    Junior Member
    Join Date
    Nov 2015
    Posts
    22
    Μα το πρόβλημα ειναι οτι γνωρίζει τις φίλες μου πολυ καλα... Και παρόλα αυτα δεν αλλάζει η στάση της! Ποτε δεν της εχω πάει κόντρα,πάντα έκανα αυτο που ήθελε ομως πλέον κουράστηκα!

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2012
    Posts
    5,780
    Δηλαδη σε ποια θέματα σε περιορίζει; Ένα είναι να γυρνάς νωρις. Τι αλλο σου λέει;

  11. #11
    Junior Member
    Join Date
    Nov 2015
    Posts
    22
    Θέλει εκεινη να με πηγαινοφέρνει στη σχολή,εκεινη να με πηγαίνει όπου πάω για βόλτα προκειμένου να βλέπει με ποιον θα είμαι, ακόμη και το πως θα φτιάξω τα μαλλιά μου μου επιβάλει! Και το κακό ειναι πως επειδή της εχω αδυναμία τα δέχομαι ολα!

  12. #12
    Δεν εχεις αλλα αδελφια? Υπαρχει καμια θεια, καποιος θειος που εμπιστευεσαι να τους πεις το προβλημα σου, μπας και το συζητησουνε με τη μητερα σου? Τον μπαμπα σου δεν τον ακουει καθολου?

  13. #13
    Junior Member
    Join Date
    Nov 2015
    Posts
    22
    Quote Originally Posted by mpoufos View Post
    Δεν εχεις αλλα αδελφια? Υπαρχει καμια θεια, καποιος θειος που εμπιστευεσαι να τους πεις το προβλημα σου, μπας και το συζητησουνε με τη μητερα σου? Τον μπαμπα σου δεν τον ακουει καθολου?
    Εχω έναν αδερφό που φέτος δίνει πανελλήνιες και όσο λείπω με τη μητέρα μου,μένει με τον μπαμπά μου! Η γνωμη του μπαμπά μου δεν την ενδιαφέρει καθόλου,ποτε δεν ακούει τι έχει να πει! Εχω σκεφτεί να μιλήσω σε κοινωνικό λειτουργό και να ζητήσω βοήθεια ομως δεν ξερω αν μπορω λόγω του οτι είμαι ενήλικη!

  14. #14
    Banned
    Join Date
    Nov 2015
    Posts
    3,250
    έχετε καθίσει ποτέ όλοι μαζί οικογενειακώς να την πείσετε ότι αυτό που κάνει και εξακολουθεί να μένει μαζί σου είναι παράλογο? ο αδερφός σου είναι δυναμικός χαρακτήρας?

  15. #15
    Junior Member
    Join Date
    Nov 2015
    Posts
    22
    Quote Originally Posted by cube View Post
    έχετε καθίσει ποτέ όλοι μαζί οικογενειακώς να την πείσετε ότι αυτό που κάνει και εξακολουθεί να μένει μαζί σου είναι παράλογο? ο αδερφός σου είναι δυναμικός χαρακτήρας?
    Ο αδερφός μου έχει βολευτεί με αυτή την κατασταση γιατι έτσι ξεφεύγει απο τον έλεγχο της μαμάς και αλωνίζει ελεύθερος χωρίς να έχει δεσμοφύλακα πάνω απο το κεφάλι του! Επομένως δεν ανακατεύεται! Ενάμιση χρονο τώρα αυτή η δουλεια γίνεται

Page 1 of 2 12 LastLast

Similar Threads

  1. ΑΠΟΓΝΩΣΗ
    By HaMLeT-MachiNe in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 10
    Last Post: 07-11-2012, 22:35
  2. Απόγνωση...
    By aggelik in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 117
    Last Post: 20-10-2011, 14:42
  3. ΣΕ ΑΠΟΓΝΩΣΗ...
    By liodaraki_23 in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 6
    Last Post: 13-08-2011, 23:21
  4. απογνωση
    By mathaios in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 3
    Last Post: 02-04-2011, 18:41
  5. απογνωση
    By giorgosm in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 8
    Last Post: 19-03-2011, 11:48

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •