Βαθιά θλίψη
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 26
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2015
    Posts
    150

    Βαθιά θλίψη

    Καλή χρονιά κι από εμένα έστω και με καθυστέρηση.
    Ή αλήθεια είναι οτι δεν περίμενα να νιώσω την ανάγκη να μοιραστω κάτι στο φόρουμ καθώς ένιωθα να είχα ισορροπήσει και ειχα πείσει τον εαυτό μου πως δεν είχα κάτι άξιο λόγου....
    Όμως εδώ και έναν μήνα νιώθω χάλια... Στην αρχή πίστευα πως φταίει το γεγονός ότι δεν βγαινω καθόλου έξω ,όσπου αποφάσισα να το αντιμετοπισω και άρχισα να συναναστρέφομαι με άτομα και να βγαινω ...
    Όμως η διάθεση μου κάθε άλλο από ανεβασμένη δεν ήταν.... Δεν μπορούσα να ανταπεξέλθω όσο έβαινα γίνονταν όλο και χειρότερη η διάθεση μου...
    Πέρα από αυτό το κακό με εμένα είναι ότι όταν δεν είμαι καλά ψυχολογικά δεν μπορώ να προσποιηθω...
    Ή φωνή μου , η έκφραση του προσώπου μου ακόμη και ο τρόπος που περπαταω με προδίδουν....
    Έτσι αποφάσισα να μην βγαινω γιατί πρώτον γίνομαι χειρότερα και δεύτερον να μην χαλαω την παρέα....
    Παράλληλα εδω και αρκετό καιρό συστηματικά κάθε μέρα μου συμβαίνει το ιδιο ίδιο πράγμα...
    Ενώ ξυπναω με μια σχετικά μετρια διάθεση όσο περνάν οι ώρες όλο και χειροτερεύει με αποτέλεσμα κάθε βράδυ συστηματικά να κλαίω με λυγμούς και να νιώθω έναν βαθύ πόνο στο στήθος...
    Έχω κουραστεί να είμαι συνέχεια θλιμμένη και ότι κι αν κάνω να μην βοηθάει...
    Δεν ξέρω τι μου συμβαίνει πάλι

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,649
    Να βγαινεισ το πρωι την βολτα σου οχι το βραδυ κατι εχεισ εσυ σε γιατρο πηγεσ;τι σ ειπε;
    Φιλικά ο φτωχόΜπίνες της διπλανής πόρτας :)))

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2015
    Posts
    150
    Όχι δεν έχω πάει σε γιατρό....
    Ούτε και μπορώ να πάω...
    Βασικά ότι είχα και παλιότερα εξακολουθω να το έχω απλά δεν λειτουργούσα κατ'αυτον τον τρόπο.
    Τώρα πρόσφατα, πριν 8 μέρες , έχασα την γιαγιά μου , δεν μου ήρθε ξαφνικό καθώς το γνώριζα ότι δεν πηγενε καλά με την υγεία της.
    Όμως και πάλι με στεναχωρησε το γεγονός ,δεν άφησα όμως τον εαυτό μου να ξεσπάσει ,γιατί όταν ξεσπαω ποναω και φοβάμαι μην ξανά παθω κατάθλιψη .... Γενικώς είμαι φυγοπονος άνθρωπος....
    Ίσως λέω ίσως γιατί μόνο υποθέσεις μπορώ να κάνω να φταίει ότι δεν ξεσπαω... Και μου βγαίνει η ψυχολογική φόρτιση...
    Έχω σκεφτεί να πάρω τα σεροξατ αλλά δεν νομίζω πως είναι συνετό χωρίς συνταγή γιατρού

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,649
    Μαλλον πρεπει να πασ σε γιατρο ετσι πωσ τα λεσ πρεπει να πασ μαλλον
    Φιλικά ο φτωχόΜπίνες της διπλανής πόρτας :)))

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2015
    Posts
    150
    Δυστυχώς είναι αδύνατον να πάω όσο ζω με τους γονείς μου τουλάχιστον

  6. #6
    Banned
    Join Date
    Aug 2015
    Location
    νησια bora bora
    Posts
    4,715
    Quote Originally Posted by Lonely Heart View Post
    Δυστυχώς είναι αδύνατον να πάω όσο ζω με τους γονείς μου τουλάχιστον
    δεν εχεις αλλη επιλογη κοριτσι μου, δεν μπορεις να πας στο φαρμακειο και να πάρεις οτι ναναι, δεν ξερεις δοσολογιες , ποσοτητες, παρενεργειες... πρεπει να μιλησεις με τους δικους σου καταρχην και μετα όλα τα αλλα..
    συλλυπητηρια για την γιαγιουλα σου...

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2015
    Posts
    150
    Φοβάμαι πως δεν θα καταλάβουν... Το περνούν προσωπικά το θέμα και θεωρούν ότι κατηγορώ αυτούς ,χωρίς να το κάνω!!!
    Τέλος πάντων ευχαριστώ πολύ...

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2015
    Posts
    180
    κάποιο βιβλίο αυτοβοήθειας;

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2015
    Posts
    150
    Βιβλίο θα μπορούσα να πάρω...
    Αλλά δεν έχω κανένα υπόψην μου!

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2015
    Posts
    180
    Ψάξε στο σαιτ ή σε σαιτ βιβλιοπωλείου ανάλογα με το τι ακριβώς ψάχνεις. Εγώ όταν έκανα θεραπεία μου είχε πει για βιβλία αλλά δεν τα πήρα, το αμέλησα. όλοι λένε ότι βοηθάει

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2015
    Posts
    150
    Εντάξει τότε θα κοιτάξω ....
    Ευχαριστώ πολύ

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2015
    Posts
    3,621
    γιατι δεν πας σε εναν ψυχολογο?αυτο θα το παρουν καλυτερα οι δικοι σου απο οτι εναν ψυχιατρο?στον ψυχολογο μπορεις να πας ακομα κι οταν εισαι καλα, για να συνεχισεις να εισαι καλα.πες στους δικους σου οτι εισαι λιγο αναστατωμενη ψυχολογικα με οτι γινεται τελευταια και νιωθεις την αναγκη οτι πρεπει να μιλησεις σε καποιον ειδικο.γνωμη μου ειναι να μην το αφησεις ετσι γιατι μπορει αργοτερα να κανεις ενα μεγαλο ξεσπασμα στη ζωη σου και μπορει να ειναι χειροτερα τα πραγματα.χωρις να θελω να σε αγχωνω αλλα κι εγω ετσι δε μιλαγα δε μιλαγα και εκανα ενα μπουμ καποια στιγμη και δε συμαζευοταν η κατασταση
    ευχομαι να σου πανε ολα καλα!

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2015
    Posts
    180
    Boo γειά σου ! Θυμάμαι ότι έγραφες στις ψυχώσεις και σε συνδυασμό με αυτό που λες, ότι "δεν μίλαγα, δεν μίλαγα, ώσπου..." θέλω να ρωτήσω πού αποδίδεις αυτό το ξέσπασμα; ήταν οργανικό ή κάποια στιγμή όλα μαζί βγήκαν στην επιφάνεια; δηλαδή,με άλλα λόγια, δεν είχες καμία ένδειξη πιο πριν; δεν θα μπορούσες να φανταστείς αυτό που συνέβη; Σε ρωτάω γιατί ήταν να πάρω και εγώ λίγα μγ αντιψυχωτικού , είμαι δήθεν καλά αλλά φυτοζωώντας, σε συνθήκες πίεσης δηλαδή, τι θα συμβεί;

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2015
    Posts
    3,621
    Quote Originally Posted by psy me View Post
    Boo γειά σου ! Θυμάμαι ότι έγραφες στις ψυχώσεις και σε συνδυασμό με αυτό που λες, ότι "δεν μίλαγα, δεν μίλαγα, ώσπου..." θέλω να ρωτήσω πού αποδίδεις αυτό το ξέσπασμα; ήταν οργανικό ή κάποια στιγμή όλα μαζί βγήκαν στην επιφάνεια; δηλαδή,με άλλα λόγια, δεν είχες καμία ένδειξη πιο πριν; δεν θα μπορούσες να φανταστείς αυτό που συνέβη; Σε ρωτάω γιατί ήταν να πάρω και εγώ λίγα μγ αντιψυχωτικού , είμαι δήθεν καλά αλλά φυτοζωώντας, σε συνθήκες πίεσης δηλαδή, τι θα συμβεί;
    κοιτα ειχαν μαζευτει πολλα μεσα μου, οπως οτι εχασα την κολητη μου για μαλακιες, πιεση απο τους γονεις, πιεση απο τη σχολη,μοναξια, κακη σχεση με το αγορι μου (συγκατοικουσαμε 4 χρονια και τα 2 τελευταια ακουγα βρισιδια κι εβλεπα πραγματα να εκσφενδονιζεται, ψυχολογικος πολεμος με αποτελεσμα απογνωση και καταθλιψη απο τοτε).ωσπου πριν 3.5 χρονια μετα απο μια μεγαλη κριση πανικου που κατεληξα να μου δινουν ηρεμιστηκα στο νοσοκομειο, χωρισα κι εκανα το μεγαλο μπουμ.κρισεις πανικου με μειζωνα καταθλιψη με αυτοτραυματισμους και τασεις αυτοκτονιας.η μεγαλη κριση πανικου ηταν η αφορμη και μετα ξεκινησαν ολα τα αλλα..πριν τη κριση πανικου τη μεγαλη δεν εβγαζα κιχ.ολα ειχαν φτασει στο απροχωρητο κι εγω τσιμουδια..σε ολα..λες και δε συμβαινει τιποτα.τα ανεχομουνα ολα..με ασχημη ψυχολογια βεβαια αλλα τσιμουδια εγω.
    δε περιμενα οτι θα εφτανα ως εδω.
    δεν ειχα καποιον να μιλησω ή να με συμβουλεψει καπως..
    μετα με το υπερβολικο αγχος αρχισαν τα ψυχωτικα..
    αυτα ειναι ενα μινι ιστορικο για το πως συνεβησαν σε εμενα τα πραγματα..
    Last edited by boo; 11-01-2016 at 19:18.

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2013
    Posts
    1,820
    Καλησπερα μελος ολο αυτο που περιγραφεις με παραπεμπει σε αρχες καταθλιψης κ οχι απλης θλιψης οπως κ ο τιτλοσ του θεματοσ σου πρεπει να απευθυνιθεισ σε ειδικο το συντομοτερο κ να αρχιζεις να βγαινεισ για να σταματησεις να βουλιαζεις ολο κ περισσοτερο ζητησε βοηθεια κ απο συγγενικα σου προσωπα καλο κουραγιο κ απο μενα κ μην τα βαζεισ κατω ποτε

Page 1 of 2 12 LastLast

Similar Threads

  1. θλιψη
    By cocomero in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 2
    Last Post: 31-10-2013, 11:23
  2. ΥΠΕΡΒΟΛΙΚΑ ΒΑΘΙΑ ΑΠΟΓΟΗΤΕΥΣΗ
    By stefanos14587 in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 2
    Last Post: 05-11-2012, 18:35
  3. Θλιψη
    By BrokeN_DoLL in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 26
    Last Post: 12-12-2011, 02:39
  4. Θλίψη
    By alwayssmile in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 4
    Last Post: 01-11-2010, 04:16
  5. Θλίψη
    By shawn0 in forum Απώλεια, Πένθος
    Replies: 18
    Last Post: 02-08-2009, 21:36

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •