Ιδεοληψίες SOS - Page 5
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 5 of 5 FirstFirst ... 345
Results 61 to 67 of 67
  1. #61
    Member
    Join Date
    Mar 2016
    Posts
    45
    Quote Originally Posted by -moonlight- View Post
    Μ' αρέσει που το αναγνωρίζεις, αχ βρε κορίτσι! :p
    Είσαι κατά φαντασίαν ασθενής! Το έχεις ακούσει ποτέ αυτό; :p

    Λοιπόν, σοβαρεύω. Κάτι που ξέχασα να σου γράψω και με βοήθησες να το θυμηθώ με την απάντησή σου.

    Δεν χρειάζεται νομίζω να σου ξαναπω πως όσο του δίνεις τροφή αυτό θα συνεχίζει να σε ταλαιπωρεί. Είναι ένας φαύλος κύκλος και πρέπει επειγόντως να βγεις από αυτόν. Σε παρακαλώ ξαναδιάβασε τι έχω γράψει στο λινκ που σου έστειλα με τις ψυχώσεις και στο αμέσως προηγούμενο που σου έγραψα εδώ. Ο γιατρός μου τόνισε πως και να θέλεις να μιμηθείς τα συμπτώματα της ψύχωσης, είναι αδύνατον! Α-Δ-Υ-Ν-Α-Τ-Ο. Δεν μπορείς να μιμηθείς την καχυποψία ενός ψυχωτικού, ούτε την παράνοια ούτε οτιδήποτε σχετικό. Τα σωματικά και κάποια άλλα ψυχικά συμπτώματα είναι πολύ πιο εύκολο να τα μιμηθείς, ακόμα και να τα αποκτήσεις αν σου γίνει εμμονή, αλλά όπως σου έχω ξαναπεί κι' εγώ, που να χτυπιέσαι κάτω δεν μπορείς να μιμηθείς τα σοβαρά συμπτώματα της ψύχωσης (αρνητικά δεν τα λένε;) όπως αυτά που αναφέρεις. Και σε παρακαλώ μην μπερδεύεις τις ιδεοληψίες με τις ιδέες του ψυχωτικού και μην μπερδεύεις την νορμάλ καψυποψία που σε πιάνει επηρεαζόμενη από την φίλη και τις ιδεοληψίες με το ότι μπορεί να έχεις κάτι σοβαρό. Να ξανα-αναφέρω κι' εδώ τον απόλυτο έλεγχο που θέλουμε να έχουμε; Αν είχες αυτό που φαντάζεσαι δεν θα ανησυχούσες καν για το ότι μπορεί να το έχεις γιατί δεν μιλάμε για κατάθλιψη, μιλάμε για μια κατάσταση που το άτομο χάνει την επαφή με την πραγματικότητα και δεν μπορεί να σκεφτεί καθόλου λογικά. Παίζει να έχεις όντως ιδεοληψίες για τις ασθένειες. Επαναλαμβάνω πως χρειάζεται να κοντρολάρεις τα συναισθήματα που σου προκαλούν αυτές οι σκέψεις είτε μόνη σου είτε με ψυχοθεραπεία.
    Αφου σου λέω δεν πάω καλά :p Μίλησα στον αδερφό μου.. Τον φρίκαρα λίγο και μετά μου λέει κοίτα.. Πιστεύω ότι δεν έχεις αυτα που λες.. . Αλλά έχεις σίγουρα πρόβλημα :p Επίσης πάνω που πάω λίγο να χαλαρώσω.. Εμφανίζονται πάλι κάτι παρορμήσεις.. Γενικά ναι φαύλος κύκλος.. Αφήνω το ένα, πιάνω το άλλο.. Όσο για τις καχυποψίες.. Γνωρίζω μερικές που αναφέρει αυτή η κοπέλα.. Γι αυτό στην αρχή με φρίκαραν. Εντωμεταξύ δεν ξέρω αν είχα αναφέρει κάτι εδώ. Από σωματικά συμπτώματα άγχους έχω ξηροδερμία και τριχόπτωση. Αυτά εντείνονται κάθε φορά που επεξεργάζομαι αυτές τις σκέψεις. Απλώς δεν μπορώ να πιστέψω ότι είμαι καλά, με τέτοιες περίεργες ιδέες.

  2. #62
    Member
    Join Date
    Mar 2016
    Posts
    45
    Επισης κατι αλλο.. Οταν διαβαζω.. Πιεζομαι και νομιζω οτι θα χασω τον ελεγχο και θα αρπάξω τιποτα και θα αρχισω να κανω κακο.. Μπορει αυτη η πραξη να γινει;; γιατι σ αυτη την κοπελα.. Απο την πιεση εμφανιστηκαν ολα αυτα.. Στην εφηβεια..

  3. #63
    Banned
    Join Date
    May 2014
    Posts
    704
    Γι' αυτό σε ρώτησα αν ο γιατρός σου μίλησε για αγχώδη διαταραχή. Αχ δεν είμαι ξερόλας, ακριβώς το αντίθετο, αλλά κάποια από αυτά που λες τα διαβάζω στα συμπτώματα της ΙΨΔ (ιδεοψυχαναγκαστική διαταραχή). Και κάπου εδώ πρέπει να τονίσω πως πετάω απλά μια σκέψη/υποψία, μην με κυνηγάνε οι διαχειριστές! :p

    Ο γιατρός τι σου είπε; Τελικά θα ξαναπάς σε αυτόν ή στον άλλο που σου σύστησε; Προτείνω να μην το καθυστερείς, όχι τίποτε άλλο αλλά είναι κρίμα να βασανίζεσαι και για το ότι μπορεί να έχεις κάτι σοβαρότερο. Προφανώς οι σκέψεις από μόνες τους είναι "παράλογες" και γι' αυτό είναι τόσο δύσκολο να τις αγνοήσεις ώστε να μην σου προκαλούν τόσο έντονα αρνητικά συναισθήματα. Λογικά, αλλά και εμπειρικά, όχι δεν μπορούν να γίνουν πράξεις, απλά θες να έχεις τον απόλυτο έλεγχο και δεν μπορείς να δεχτείς πως σου έρχονται τέτοιες ιδέες (και γι' αυτό οι περισσότεροι αντιδρούμε λανθασμένα). Μην τα συγκρίνεις όλα αυτά με την κοπέλα γιατί δεν ξέρεις πώς τα έχει βιώσει, την έντασή τους αλλά κυρίως τι ακριβώς μπορεί να σκέφτεται, αν έχει υποχωρήσει η λογική κλπ. Και μόνο που αναρωτιέσαι και ανησυχείς για όλα αυτά δείχνει πως έχεις φουλ τα λογικά σου. Δεν έχει νόημα η σύγκριση, χειρότερα θα γίνεσαι και θα ανησυχείς... Μοιάζουν τόσο πολύ κάποιες ιδέες αλλά στην ΟΥΣΙΑ διαφέρουν. Μην το μπερδεύεις σε παρακαλώ και μίλα με κάποιον που γνωρίζει σίγουρα πολύ καλύτερα από μένα. Σου μετέφερα τι μου είπε ο γιατρός αλλά σίγουρα είναι αλλιώς να έχεις κάποιον απέναντί σου και να του λες τι σκέφτεσαι και τι ακριβώς νιώθεις για να μπορεί να σε βοηθήσει κατάλληλα.

    Σου εύχομαι ολόψυχα καλή δύναμη και κουράγιο! Περιμένω θετικά νέα! Και να ξέρεις πως θα βγεις πιο δυνατή απ' όλο αυτό :)
    Last edited by Deleted-member250416; 27-03-2016 at 00:19.

  4. #64
    Member
    Join Date
    Mar 2016
    Posts
    45
    Quote Originally Posted by -moonlight- View Post
    Γι' αυτό σε ρώτησα αν ο γιατρός σου μίλησε για αγχώδη διαταραχή. Αχ δεν είμαι ξερόλας, ακριβώς το αντίθετο, αλλά κάποια από αυτά που λες τα διαβάζω στα συμπτώματα της ΙΨΔ (ιδεοψυχαναγκαστική διαταραχή). Και κάπου εδώ πρέπει να τονίσω πως πετάω απλά μια σκέψη/υποψία, μην με κυνηγάνε οι διαχειριστές! :p

    Ο γιατρός τι σου είπε; Τελικά θα ξαναπάς σε αυτόν ή στον άλλο που σου σύστησε; Προτείνω να μην το καθυστερείς, όχι τίποτε άλλο αλλά είναι κρίμα να βασανίζεσαι και για το ότι μπορεί να έχεις κάτι σοβαρότερο. Προφανώς οι σκέψεις από μόνες τους είναι "παράλογες" και γι' αυτό είναι τόσο δύσκολο να τις αγνοήσεις ώστε να μην σου προκαλούν τόσο έντονα αρνητικά συναισθήματα. Λογικά, αλλά και εμπειρικά, όχι δεν μπορούν να γίνουν πράξεις, απλά θες να έχεις τον απόλυτο έλεγχο και δεν μπορείς να δεχτείς πως σου έρχονται τέτοιες ιδέες (και γι' αυτό οι περισσότεροι αντιδρούμε λανθασμένα). Μην τα συγκρίνεις όλα αυτά με την κοπέλα γιατί δεν ξέρεις πώς τα έχει βιώσει, την έντασή τους αλλά κυρίως τι ακριβώς μπορεί να σκέφτεται, αν έχει υποχωρήσει η λογική κλπ. Και μόνο που αναρωτιέσαι και ανησυχείς για όλα αυτά δείχνει πως έχεις φουλ τα λογικά σου. Δεν έχει νόημα η σύγκριση, χειρότερα θα γίνεσαι και θα ανησυχείς... Μοιάζουν τόσο πολύ κάποιες ιδέες αλλά στην ΟΥΣΙΑ διαφέρουν. Μην το μπερδεύεις σε παρακαλώ και μίλα με κάποιον που γνωρίζει σίγουρα πολύ καλύτερα από μένα. Σου μετέφερα τι μου είπε ο γιατρός αλλά σίγουρα είναι αλλιώς να έχεις κάποιον απέναντί σου και να του λες τι σκέφτεσαι και τι ακριβώς νιώθεις για να μπορεί να σε βοηθήσει κατάλληλα.

    Σου εύχομαι ολόψυχα καλή δύναμη και κουράγιο! Περιμένω θετικά νέα! Και να ξέρεις πως θα βγεις πιο δυνατή απ' όλο αυτό :)
    θα επικοινωνήσω αυριο μαζι του...Γνωριζεις μηπως αν αυτο το παθολογικο εν τελει αγχος.. Και γενικά οι αγχωδεις διαταραχες.. (Αν αυτο εχω τελοσπαντων γιατι δεν ξερω, έχω απελπιστει.) μπορουν να οδηγησουν σε κατι χειρότερο; η μπορει να εχω κατι χειροτερο και να κρυβεται πισω απο αυτο; να εκδηλωνεται ετσι;

  5. #65
    Banned
    Join Date
    May 2014
    Posts
    704
    http://www.e-psychology.gr/forum/thr...586#post599586 (#34) Αυτό το διάβασες; :( Πάτα πάνω στο λινκ της πρώτης γραμμής.

    Το "κάτι χειρότερο" το μεταφράζω ως ψύχωση αν και όταν κάποιος ξεκινά με αγχώδη διαταραχή -οποιαδήποτε- πολλές φορές τον βυθίζει και η κατάθλιψη (αν και δεν είναι απαραίτητο, εξαρτάται απ' την διαταραχή και πώς θα το χειριστεί κάποιος, πάντως μην σε φρικάρω άδικα, εγώ ξεκίνησα πρώτα με κατάθλιψη και λόγω αυτής έγιναν εντονότερες οι ιδεοληψίες και κατέληξα να έχω και μια συγκεκριμένη αγχώδη λόγω αυτών, το πήγα ανάποδα δηλαδή).

    Πάντως ούτε ένας ψυχίατρος δεν μπορεί να απαντήσει με σιγουριά στα ερωτήματα γιατί παίζουν πιθανότητες και γενετική προδιάθεση. Στο λινκ κάπου γράφω πως δεν είναι απαραίτητο να υπάρχουν κι' άλλες διαταραχές πριν μια οποιαδήποτε ψυχωσική κατάσταση και συνήθως ξεκινάει από μικρές ηλικίες χωρίς καν να το έχουν καταλάβει. Τώρα αν ζεις με αγχώδη διαταραχή για παράδειγμα και αναρωτιέσαι αν κάποια στιγμή στο μέλλον πάθεις ψύχωση είναι σαν να έχεις το στίγμα της αναιμίας και φοβάσαι για διαβήτη.. Κανείς δεν μπορεί να ξέρει γιατί μπαίνει η βιολογία στο παιχνίδι που μπορεί να ανατρέψει τα πάντα. Η υπερβολική ανησυχία και το άγχος μόνο κακό στην υγεία σου προκαλεί και όπως καταλαβαίνεις δεν έχει νόημα, γι' αυτό "φωνάζω" να πας σε γιατρό, επειδή εμένα με καθησύχασε σ' αυτό το θέμα και πλέον ελπίζω σε ψυχοθεραπεία και τρόπους διαχείρισης των σκέψεων.

    Τώρα αν είχες κάτι χειρότερο... Κι' αν εννοείς ψύχωση... Δεν θα είχες τα λογικά σου και δεν θα αναρωτιόσουν. Ούτε θα ήθελες να έχεις τον απόλυτο έλεγχο :)

    Θα περιμένω να μου γράψεις πως έχεις πάει σε γιατρό και σου έχει λύσει όλες τις απορίες. Έτσι ξεκινάμε πραγματική δουλειά με τις ιδεοληψίες και θα δεις πως δεν θα είναι τόσο έντονες όπως προηγουμένως.

  6. #66
    Member
    Join Date
    Mar 2016
    Posts
    45
    Quote Originally Posted by -moonlight- View Post
    http://www.e-psychology.gr/forum/thr...586#post599586 (#34) Αυτό το διάβασες; :( Πάτα πάνω στο λινκ της πρώτης γραμμής.

    Το "κάτι χειρότερο" το μεταφράζω ως ψύχωση αν και όταν κάποιος ξεκινά με αγχώδη διαταραχή -οποιαδήποτε- πολλές φορές τον βυθίζει και η κατάθλιψη (αν και δεν είναι απαραίτητο, εξαρτάται απ' την διαταραχή και πώς θα το χειριστεί κάποιος, πάντως μην σε φρικάρω άδικα, εγώ ξεκίνησα πρώτα με κατάθλιψη και λόγω αυτής έγιναν εντονότερες οι ιδεοληψίες και κατέληξα να έχω και μια συγκεκριμένη αγχώδη λόγω αυτών, το πήγα ανάποδα δηλαδή).

    Πάντως ούτε ένας ψυχίατρος δεν μπορεί να απαντήσει με σιγουριά στα ερωτήματα γιατί παίζουν πιθανότητες και γενετική προδιάθεση. Στο λινκ κάπου γράφω πως δεν είναι απαραίτητο να υπάρχουν κι' άλλες διαταραχές πριν μια οποιαδήποτε ψυχωσική κατάσταση και συνήθως ξεκινάει από μικρές ηλικίες χωρίς καν να το έχουν καταλάβει. Τώρα αν ζεις με αγχώδη διαταραχή για παράδειγμα και αναρωτιέσαι αν κάποια στιγμή στο μέλλον πάθεις ψύχωση είναι σαν να έχεις το στίγμα της αναιμίας και φοβάσαι για διαβήτη.. Κανείς δεν μπορεί να ξέρει γιατί μπαίνει η βιολογία στο παιχνίδι που μπορεί να ανατρέψει τα πάντα. Η υπερβολική ανησυχία και το άγχος μόνο κακό στην υγεία σου προκαλεί και όπως καταλαβαίνεις δεν έχει νόημα, γι' αυτό "φωνάζω" να πας σε γιατρό, επειδή εμένα με καθησύχασε σ' αυτό το θέμα και πλέον ελπίζω σε ψυχοθεραπεία και τρόπους διαχείρισης των σκέψεων.

    Τώρα αν είχες κάτι χειρότερο... Κι' αν εννοείς ψύχωση... Δεν θα είχες τα λογικά σου και δεν θα αναρωτιόσουν. Ούτε θα ήθελες να έχεις τον απόλυτο έλεγχο :)

    Θα περιμένω να μου γράψεις πως έχεις πάει σε γιατρό και σου έχει λύσει όλες τις απορίες. Έτσι ξεκινάμε πραγματική δουλειά με τις ιδεοληψίες και θα δεις πως δεν θα είναι τόσο έντονες όπως προηγουμένως.
    Καλησπερα.. Επικοινωνησα με το γιατρο.. Μου ειπε οτι οσο μπορει θα με βοηθάει απο το τηλεφωνο, καθως δεν μπορει να δεχτει κοσμο.. Μου ειπε οτι ολα αυτα ειναι ψυχαναγκασμοι.. Μου είπε οτι δεν εχω καμια σχεση με εκεινη την κοπελα,καθως την εχει δει ως ασθενή. Επίσης μου εδωσε ενα ομοιοπαθητικο κ μ ειπε να του ξανατηλεφωνησω σε τρεις ημέρες..

  7. #67
    Banned
    Join Date
    May 2014
    Posts
    704
    Quote Originally Posted by dimkn View Post
    Καλησπερα.. Επικοινωνησα με το γιατρο.. Μου ειπε οτι οσο μπορει θα με βοηθάει απο το τηλεφωνο, καθως δεν μπορει να δεχτει κοσμο.. Μου ειπε οτι ολα αυτα ειναι ψυχαναγκασμοι.. Μου είπε οτι δεν εχω καμια σχεση με εκεινη την κοπελα,καθως την εχει δει ως ασθενή. Επίσης μου εδωσε ενα ομοιοπαθητικο κ μ ειπε να του ξανατηλεφωνησω σε τρεις ημέρες..
    Καλησπέρα! -ή μάλλον καλημέρα :p-
    Ήμουν σίγουρη, χαχα! Ρε συ, τις τελευταίες μέρες είχα επηρρεαστεί ΠΑΛΙ κι' εγώ που άρχισα πάλι να ψάχνω για ψυχώσεις, ευτυχώς συνήλθα! Είπαμε δεν έχει καμία σχέση με την ψύχωση! Ξαναπάρε τον γιατρό, κλείσε ραντεβού και παίρνε τον άλλο τηλέφωνο όποτε νιώθεις πως δεν την παλεύεις με τις σκέψεις, τουλάχιστον για να σε καθησυχάζει! Σου εύχομαι πλήρη ανάρρωση και αυτές οι σκέψεις να είναι πια παρελθόν για να απολαύσεις στον μέγιστο βαθμό που μπορείς την ηλικία σου!

Page 5 of 5 FirstFirst ... 345

Similar Threads

  1. Ιδεοληψιες και καταναγκασμοι!
    By George K. in forum Ψυχαναγκασμοί - Ιδεοψυχαναγκαστική Διαταραχή
    Replies: 3
    Last Post: 10-01-2016, 12:38
  2. Τρομαχτικες ιδεοληψιες
    By ντολορ in forum Ψυχαναγκασμοί - Ιδεοψυχαναγκαστική Διαταραχή
    Replies: 5
    Last Post: 23-11-2013, 18:15
  3. αχ αυτές οι ιδεοληψίες!
    By koukouvagia in forum Ψυχαναγκασμοί - Ιδεοψυχαναγκαστική Διαταραχή
    Replies: 15
    Last Post: 05-09-2013, 17:28
  4. Ιδεοληψίες...
    By STORM LORD in forum Ψυχαναγκασμοί - Ιδεοψυχαναγκαστική Διαταραχή
    Replies: 1
    Last Post: 15-04-2012, 20:46
  5. καταναγκασμοι και ιδεοληψιες
    By stefanos in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 0
    Last Post: 06-03-2008, 22:13

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •