Ιδεοληψίες SOS
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 5 123 ... LastLast
Results 1 to 15 of 67
  1. #1

    Ιδεοληψίες SOS

    Παιδιά καλησπέρα,είμαι νέος στο φόρουμ και δεν περίμενα ποτέ η αλήθεια είναι οτι θα φτάσω σε σημείο να γράφω για το θέμα μου.Η αλήθεια είναι πως είμαι ιδιαίτερα ενοχικός επειδή οι δικοί μου άνθρωποι είναι οκ,ζουν τη ζωή τους χωρίς κανένα τέτοιο θέμα ενώ εγώ αναγκάζομαι και περνάω από διάφορες διακυμάνσεις που άλλωτε με εξαντλούν στα πρόθυρα να φοβάμαι για το μέλλον ενώ άλλωτε είμαι γενικά ισορροπημένος.Εδώ και ένα χρόνο μετά από ένα περιστατικό απώλειας στύσης με την κοπέλα μου έχω αναπτύξει κάποιες ιδεοληψίες οι οποίες δεν με αφήνουν σε ησυχία.Για την ακρίβεια άλλωτε με αφήνουν ενώ άλλωτε επανέρχονται.Συγκεκριμένα ανέπτυξα φοβία μήπως γίνω ομοφυλόφιλος,ανέπτυξα φοβία μήπως πάθω κάποια ψυχική ασθένεια(σχιζοφρένεια κλπ),ανέπτυξα φοβίες θρησκευτικού περιεχομένου και όλα αυτά με την μορφή ιδεοληψιών που άλλωτε έρχονται με ένταση ενώ άλλωτε μένουν ανενεργές.Για μεγάλο διάστημα ήμουν οκ(μήνες) ενώ ήμουν σίγουρος οτι είχα βρει την αιτία που πηγάζουν,προσπάθησα να εξοικειωθώ με αυτές τις σκέψεις και ήμουν πολύ καλά για ένα διάστημα.Ωστόσο έχει τον τελευταίο καιρό τώρα(εδώ και δυο μήνες που οι φοβίες μου επανήλθαν δριμύτερες άλλοτε με υφέσεις και άλλοτε με εξάρσεις) με το αποκορύφωμα τις τελευταίες 4-5 μέρες να νιώθω σαν να έχω πάθει κατάθλιψη(υπνηλία,πονοκέφα λος,ζαλάδες,αστάθεια,δυσκο� �ία συγκέντρωσης,αυξημένο άγχος κλπ).Και άλλες φορές στο παρελθόν αντιμετώπισα με μεγαλύτερη αισιοδοξία αυτά τα θέματα ενώ αρκετές φορές τα εκλογίκευσα σε μεγάλο βαθμό...ωστόσο νιώθω οτι πλέον έχω πάρει την κάτω βόλτα και αισθάνομαι χάλια.Έχω κλείσει ραντεβού με ψυχολόγο την Τρίτη να με δει.Υπάρχει κάποια παρόμοια εμπειρία?Ευχαριστώ

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2016
    Posts
    187
    Δημητρη καλησπερα και εγω νεα ειμαι εδω... Δεν καταλαβαινω για πιο λογο εισαι ενοχικος. Πιστευω πως το προβλημα στυσης πηγαζει απο μεσα σου και οχι επειδη εχεις καποιο προβλημα. Εχεις σκεφτει οτι ισως δεν εχεις βρει στ αληθεια την αιτια που πηγαζουν ολα αυτα? Εγινε κατι και επανηλθαν αυτες οι φοβιες!? Μιλησε με τον ψυχολογο σου και ειμαι σιγουρη οτι θα βρεις καποια ακρη και ολα θα πανε πολυ καλυτερα!

  3. #3
    Δεν είναι τόσο το πρόβλημα της στυσης...για ένα μεγάλο διάστημα το είχα λύσει...το θέμα είναι ότι αυτό το παρατεταμένο άγχος που περνούσα περιστασιακα με έφερε σε ένα σημείο που να νομίζω ότι παθαίνω κατάθλιψη...το άγχος να μην περνάει,συνεχώς φοβίες και σκέψεις να περνάνε από το μυαλό μου οι οποίες όμως δεν είναι ρεαλιστικές...θέλω να μην σκέφτομαι έτσι θέλω να είμαι φυσιολογικός αλλά κάπου νομίζω ότι το χάνω

  4. #4
    Quote Originally Posted by Δημήτρης001 View Post
    Δεν είναι τόσο το πρόβλημα της στυσης...για ένα μεγάλο διάστημα το είχα λύσει...το θέμα είναι ότι αυτό το παρατεταμένο άγχος που περνούσα περιστασιακα με έφερε σε ένα σημείο που να νομίζω ότι παθαίνω κατάθλιψη...το άγχος να μην περνάει,συνεχώς φοβίες και σκέψεις να περνάνε από το μυαλό μου οι οποίες όμως δεν είναι ρεαλιστικές...θέλω να μην σκέφτομαι έτσι θέλω να είμαι φυσιολογικός αλλά κάπου νομίζω ότι το χάνω
    Φιλαρακι και εγω μια απο τα ιδια..σκέψεις ασχημες που δεν μπορω να τις αποβαλλω..οσο λεω σταματα να σκεφτεσε ετσι γθατι ειναι παράλογο ολο πιο εντονες ερχοντε..

    Με αποτέλεσμα να εχω αγχος..καταθλιψη ζαλαδες κτλ..

    Τι να πω δεν ξερω..

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2016
    Posts
    187
    Quote Originally Posted by Δημήτρης001 View Post
    Δεν είναι τόσο το πρόβλημα της στυσης...για ένα μεγάλο διάστημα το είχα λύσει...το θέμα είναι ότι αυτό το παρατεταμένο άγχος που περνούσα περιστασιακα με έφερε σε ένα σημείο που να νομίζω ότι παθαίνω κατάθλιψη...το άγχος να μην περνάει,συνεχώς φοβίες και σκέψεις να περνάνε από το μυαλό μου οι οποίες όμως δεν είναι ρεαλιστικές...θέλω να μην σκέφτομαι έτσι θέλω να είμαι φυσιολογικός αλλά κάπου νομίζω ότι το χάνω
    Οσο πιο εντονα προσπαθεις τοσο δεν θα φευγουν... Δοκιμασε να πας σε ψυχολογο μπας και σου δωσει κανα τυπου αγχολυτικουλι και ειμαι σιγουρη οτι σε λιγο καιρο θα εισαι μια χαρα φιλε Δημητρη!

  6. #6
    Ευχαριστώ για την ανταπόκριση παίδες!Έχω ξεκινήσει συνεδρίες με μια ψυχολόγο ωστόσο επειδή είμαι ακόμη στην αρχή έχω έντονη ανησυχία και φόβο.Φοβάμαι οτι θα πάρω την κάτω βόλτα και οτι θα αλλοιωθεί ο εγκέφαλός μου από το άγχος.Είναι κάτι τέτοιο εφικτό?Νιώθω ιδιαίτερη κούραση και νύστα ενώ βιώνω και συναισθηματικές μεταβολές.Ας πούμε εκεί που είμαι down,για λίγα λεπτά θα προσπαθήσω να ανέβω με πιο θετικές σκέψεις αλλά μετά πάλι με πετάει κάτω.Δεν ξέρω,και έχω και αμφιβολίες για το θεραπευτικό αποτέλεσμα της ψυχολόγου...

  7. #7
    Αυτές τις αναθεματισμένες ιδεοληψίες με τις ψυχικές ασθένειες κ εγώ τις έχω. Κάθε φορά που αγχώνομαι σκέφτομαι ότι "θα μου στρίψει" ακόμα περισσότερο και θα καταλήξω χειρότερα.
    Έχουν αρχίσει να μου φεύγουν μετά από πολλές συζητήσεις με την ψυχολόγο, όπου με διαβεβαίωνε ότι αν ήταν να εμφανιστεί κάτι χειρότερο θα είχε εμφανιστεί μέχρι τώρα, ότι αν είχα και κάποια άλλη διαταραχή θα είχα τις αντίστοιχες ενδείξεις και θα μου το είχε επισημάνει εκείνη πρώτη κ.τ.λ.
    Τελικά σταμάτησα να το σκέφτομαι τόσο έντονα και καταλήγω στο ότι έχει δίκιο και ότι όταν νιώθεις τόσο μπερδεμένος δε σημαίνει ότι έχεις κάποια χειρότερη "ασθένεια", αλλά το ότι είναι τόσο σκατά αυτό που ήδη έχεις, ώστε σε κάνει να νιώθεις έτσι.
    Όσο για την ομοφυλοφιλία, αν ήσουν θα το είχες καταλάβει σίγουρα. Και στην πράξη. Είναι όπως με τα παραπάνω. Αν ίσχυε, θα είχε συμβεί από μόνο του και θα ήσουν σίγουρος για αυτό. Δε θα είχες σκέψεις και αμφιβολίες για το αν συμβαίνει ή όχι.

  8. #8
    Όσο για την στύση είναι φυσιολογικό και επόμενο να ζορίζεσαι μετά από τόσο άγχος και τόσες σκέψεις. Όλοι το παθαίνουν αν δε χαλαρώσουν. Απλώς στους άντρες φαίνεται :)

  9. #9
    Zerox σε ευχαριστώ πολύ φίλε μου,πραγματικά ανακουφιστικές οι συμβουλές σου.Απλά έχω κάποια σωματικά συμπτώματα,όπως κούραση μέσα στη μέρα,ακανόνιστο ύπνο και υπνηλία,πόνο στα κόκαλα και σε συνδυασμό με το άγχος μου κλπ φοβάμαι μήπως έχω πάθει κατάθλιψη ή μήπως έχω διπολική διαταραχή...είμαι 20 χρονών παιδί,έχω όλη τη ζωή μπροστά μου και δεν καταλαβαίνω τι αμαρτίες πληρώνω για να υποφέρω έτσι....μακαρι να ειχαμε την δύναμη με την θέληση να διώχνουμε οτι μας απασχολεί.

  10. #10
    Member
    Join Date
    Mar 2016
    Posts
    45
    Καλησπερα,ειμαι κοπελα 17 χρονων..γραφω πρωτη φορα σε forum γιατι οταν υπάρχει κάποιος που αντιλαμβάνεται τι του περιγράφω,νιώθω καλύτερα.Αρχικά έχασα τον πατέρα μου όταν ημουν 6 ετών.Μετά απο 2-3 χρόνια ειχα θεματακια,τυπου'' δε μπορω να καταπιω,φοβαμαι μηπως παθω κατι''.(αλλα τα ξεχνουσα γιατι ημουν μικρη).Όλα άρχισαν απο το γυμνάσιο ,με την πρώτη κρίση πανικού.Είχα ζαλάδες,φόβους για ασθένειες) επισκεφτηκα καποιον ειδικο,ο οποιος ειναι ομοιοπαθητικος,ψυχολογος,ψ υχιατρος.Δε με φοβισε ποτέ.Όντως πέρασαν οι κρίσεις πανικού.Ήρθαν οι κρίσεις άγχους.Καποια περιοδο ,το καλοκαιρι μου είχαν περάσει όλα.Γνώρισα κάποιον ,ο οποίος δεν είναι ισορροπημένος συναισθηματικά και όπως συνήθως εγώ προσπαθούσα να τον βοηθήσω,φθείροντας τελικά τον εαυτό μου.(παντα πλησιαζω ανθρωπους με καποιο συναισθηματικο προβλημα,χωρις να το ξερω).Εδώ και 2 μήνες περίπου έχω ιδεοληψίες,φοβαμαι ότι θα κάνω ότι χειρότερο,κακο σε καποιον,στον εαυτο μου,ότι θα τρελαθώ από το άγχος.Πίστευα ότι έχω κάποια ψυχική σοβαρή ασθένεια ή ότι θα την αποκτήσω σταδιακά.Επίσης γνωρίζω κάποιον που πάσχει από κάτι τέτοιο και ειχα αρχισει να αυθυποβαλω τον ευατο μου,οτι σκεφτεται καχύποπτα κτλ.) πολλές φορές αισθάνομαι ότι δεν έχω τίποτα και ότι είναι όλα από το ότι γενικά είμαι πληγωμενη.Είχα επισκεφτει πριν λιγους μηνες τον ιδιο γιατρο και μου ειπε πως ειμαι καλα.Τωρα τελευταια τον πηρα τηλεφωνο και μου ειπε να μην ανησυχω και οτι δεν εχω τιποτα να ξεπερασω,να μη δινω σημασια στις σκεψεις μου.ομως δεν αντέχονται.μου είπε ότι ειμαι ενα υπερευαισθητο ατομα και οτι θα περασουν(ειναι απο αγχος κι στενοχωρια).Έπίσης ολα αυτα εντεινονται με τα μαθηματα και τα φροντηστηρια.και αναρωτιεμαι δε θα ειχε καταλαβει τοσο καιρο αν ειμαι τρελη; μηπως δε τα περιεγραψα καλα και δεν εχει καταλαβει; μηπως σταδιακά αποκτώ μία ασθενεια;

  11. #11
    dimkn μην ανησυχεις καθολου κοριτσακι μου....ακριβώς τα ίδια είχα και έχω ακόμη.Ξεκίνησα και συνεδρία με ψυχολόγο...σημασία έχει καθημερινά να το εκλογικεύουμε με χαρτί και μολύβι προτάσοντας την λογική,να γεμίζουμε την μέρα μας με διάφορα πράγματα και γενικά να είμαστε δίπλα σε κόσμο που μας αγαπάει και μας δίνει κουράγιο.Εν τέλη δεν παθαίνουμε τίποτα...

  12. #12
    Member
    Join Date
    Feb 2016
    Posts
    39
    καλησπέρα.. και εγω πάνω κάτω αντιμετωπίζω τα ίδια με εσάς.. 7 χρόνια και πάμε.. βέβαια εγω τόσα χρόνια δεν είχα κανει προσπαθεια να το ξεπερασω επειδη δεν ηξερα ημουν μικρη και φοβομουν μονο στη σκεψη δεν ειχα δυναμη ουτε ενιωθα καλα να μιλησω σε κανενα για το προβλημα μου. για 2-3 χρονια ειχε εξαφανιστει εντελως.. σαν να μην το ειχα ποτε.. δεν ξερω πως εγινε πραγματικα.. και μετα.. όταν είχα περασει μια μεγαλη στεναχωρια και απογοητευση απο φιλικα μου προσωπα.. εκει ακριβως ειναι που καταφερε να με νικησει και να εμφανιστει ξανα μπροστα μου ομως αυτη την φορα με ισχυροτερη μορφη.. με ιδεοληψιες και εξαναγκαστικες σκεψεις που με βασανιζαν μερα νυχτα.. ειναι καποιες μερες που πραγματικα λεω πως αυτες μας οι σκεψεις απλα ερχονται χωρις να πραγματοποιουνται και ποτε αλλωστε.. αλλα απο την αλλη με τρελλενουν καθε φορα που ερχονται.. Εμεις μονο εμεις μπορουμε να τα καταφερουμε λετε? εγω εκανα 8 μηνες ψυχοθεραπεια(ψυχαναλυση) και τωρα κανω 8 μηνες συμπεριφοριστική ψυχολογική παρέμβαση.. για μερες είμαι καλα.. εξαντληθηκαν οι σκεψεις σε μεγαλο βαθμο ομως δεν εχουν εξαφανιστει αλλα κτυπανε συνεχως ειδικα σε περιοδο που ειμαι πιεσμενη.... με την ψυχολογο που κανουμε τωρα συνεδριες μου ειπε ξεκαθαρα πως οσα χρονια και αν περασουν σε περιοδους πιεσης στην ζωη μου θα ερχονταιι και εκει θα ειναι που πρεπει να φανω δυνατη....... :( γιατιιιι.. γιατιιι να ζουμε με αυτες τις σκεψεις αφου ξερω πως ολοι μας εδω μεσα για να μπηκαμε σε τετοια διαδικασια να μοιραστουμε το δικο μας προβλημα, θελουμε οσο τιποτα αλλο να το ξεπερασουμε... ποσο δυσκολο ειναι τελικα και ποση δυναμη θελει για να πραγματοποιηθει ο στοχος μας...

  13. #13
    Καλησπέρα riaki.Η αλήθεια είναι πως η ψυχή του κάθε ανθρώπου αντιδράει διαφορετικά σε κάθε ερέθισμα.Και ακριβώς εκεί είναι το κλειδί της θεραπείας πιστεύω.Και εγώ από πέρυσι τα Χριστούγεννα από ένα στρεσογόνο περιστατικό πρωτοφανές με κρίσεις πανικού μου παρουσιάστηκαν αυτές οι ιδεοληψίες στο μυαλό....περνάω και εγώ απο σκαμπανεβάσματα και φυσικά το στρες μου όταν παρουσιάζεται μια καινούργια ιδεοληψία είναι τεράστιο.Το θέμα είναι να εκλογικεύουμε κάθε μέρα αυτές τις σκέψεις ώστε σιγά σιγά να φεύγουν και να αποδυναμώνονται...

  14. #14
    Member
    Join Date
    Mar 2016
    Posts
    45
    όντως θεωρώ ότι αυτές οι σκέψεις δεν θα προκαλέσουν αυτά που σκέφτομαι..όμως μέχρι τώρα..οι σκέψεις μου ήταν πιο ρεαλιστικές,πιο φυσιολογικές...πως ειναι δυνατον να σκεφτομαι οτι θα κανω κακο σε καποιον; και αρχιζω μετα..μηπως αυτη η πιεση θα μου βγει καπως..και μηπως τελικα θελω να κανω κατι τετοιο; νιωθω ενα τρεμουλο..και κατι σαν να με ωθει σε κατι τετοιο..αλλες φασεις ειναι σαν να μη νιωθω τιποτα..αντιλαμβανομαι ,μπορω να απαντησω σωστα ,αλλα δε με αγγιζει τιποτα..ειναι φρικη.δν αντεχονται.και δεν ξερω κατα ποσο μπορω να τα περασω μονη..

  15. #15
    Member
    Join Date
    Feb 2016
    Posts
    39
    ακριβώς αυτό.. όποτε εκείνο που κάνω εγώ και φαντάζομαι πολλοί απο εσάς θα το έχετε δοκιμάσει είναι μόλις κάνω την παρανοική σκέψη αμέσως να απαντήσω πίσω στο εαυτό μου '' ολα αυτά που λές δεν είναι λογικά μπλα μπλα...ανάλογα με την κάθε σκέψη.. και ηρεμώ αρκετά όταν το κάνω.. το έχω μάθει από την συμπεριφορική που έκανα βέβαια δεν ξέρω κατά πόσο είναι αποτελεσματικό πάντως οι σκέψεις μειώθηκαν αρκετά με αυτή την μέθοδο. το βασικό είναι όπως είπες και εσύ να εκλογικεύουμε κάθε μέρα τις σκέψεις μας με στόχο σιγά σιγά να τις εξαφανίσουμε..

Page 1 of 5 123 ... LastLast

Similar Threads

  1. Ιδεοληψιες και καταναγκασμοι!
    By George K. in forum Ψυχαναγκασμοί - Ιδεοψυχαναγκαστική Διαταραχή
    Replies: 3
    Last Post: 10-01-2016, 13:38
  2. Τρομαχτικες ιδεοληψιες
    By ντολορ in forum Ψυχαναγκασμοί - Ιδεοψυχαναγκαστική Διαταραχή
    Replies: 5
    Last Post: 23-11-2013, 19:15
  3. αχ αυτές οι ιδεοληψίες!
    By koukouvagia in forum Ψυχαναγκασμοί - Ιδεοψυχαναγκαστική Διαταραχή
    Replies: 15
    Last Post: 05-09-2013, 18:28
  4. Ιδεοληψίες...
    By STORM LORD in forum Ψυχαναγκασμοί - Ιδεοψυχαναγκαστική Διαταραχή
    Replies: 1
    Last Post: 15-04-2012, 21:46
  5. καταναγκασμοι και ιδεοληψιες
    By stefanos in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 0
    Last Post: 06-03-2008, 23:13

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •